Caroline Wozniacki indleder titelforsvar ved WTA Finals mod Karolina Pliskova på TV2 hovedkanalen kl. 1330. Tennistv viser finaler fra 3 ATP 250 turneringer

I den kommende uge genoptages “Dagens kampe”, hvor der især vil være fokus på WTA Finals i Singapore, hvor der søndag indledes med de første puljekampe i White Group.

WTA Singapore 2018: Klassen i 2018

Petra Kvitova og Elina Svitolina indleder kl. 11 dansk tid, hvilket kan følges på både WTATV.com og TV2 Play, da TV2 Sport viser finaler fra badminton-turneringen Danisa Denmark Open 2018 i Odense Sports Park, hvor der lidt skuffende ikke er dansk deltagelse.

Til gengæld bliver kampen mellem Caroline Wozniacki og Elina Svitolina kl. 1330 vist på TV2 hovedkanalen, hvor der uden tvivl bliver høje seertal, ikke mindst fordi den danske forsvarende mester af turneringen tilsyneladende har fundet storformen ved Premier Mandatory turneringen China Open, hvor hun vandt karrierens 30. titel for et par uger siden.

På Tennistv.com vises finalerne fra de 3 ATP 250 turneringer, som er afviklet i den forløbne uge i Moskva, Antwerpen og Stockholm.
I den kommende uge løftes ATP-niveauet til ATP 500 i Wien og Basel med flere topnavne.
Søndag afvikles kvalfinaler ved begge de nævnte turneringer, som både TV3 Sport og Tennistv følger fra mandag.

Clara Tauson
Foto: Privat

Den 15-årige danske U18 Europamester Clara Tauson har kl. 04 natten til søndag chancen for at vinde endnu en stor titel, når hun i finalen ved Osaka Mayor’s Cup i Japan møder 2. seedede Qinwen Zheng (CHN).
Efter 5 suveræne sejre, hvor der både er uddelt “æg” og “briller”, er der uundgåeligt store og berettigede forventninger til, at Clara vinder titlen, som Caroline Wozniacki tidligere vandt i både 2004 og 2006.

Det er ikke lykkedes for Tennisavisen at få oplysninger om, hvorvidt det er muligt for natteravne at følge kampen på livestream, men sidste års finale findes i fuld længde på Youtube, så det forventes, at der bliver mulighed for at henvise til en optagelse af kampen, når Tennisavisen søndag beretter om turneringen.


Uge 42

ATP 250, VTB Kremlin Cup, Moskva (RUS) – Hardcourt

ATP Resultater (udvalgte)

Finale: (3/WC) Karen Khachanov (RUS) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-2, 6-2

Semifinale
Adrian Mannarino (FRA) vs. Andreas Seppi (ITA) 7-5, 7-5
(3/WC) Karen Khachanov (RUS) vs. (2) Daniil Medvedev (RUS) 6-1, 6-7(5), 6-3

Kvartfinale
Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Egor Gerasimov (BLR) 7-6(3), 6-3
Andreas Seppi (ITA) vs. (4) Filip Krajinovic (SRB) 6-4, 7-6(2)
(3/WC) Karen Khachanov (RUS) vs. Mirza Basic (BIH) 6-2, 7-6(5)
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. (LL) Ricardas Berankis (LTU) 6-2, 1-6, 6-4

1/8-finale
Adrian Mannarino (FRA) vs. (1) Marco Cecchinato (ITA)
(Q) Egor Gerasimov (BLR) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 6-4
Filip Krajinovic (SRB) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 7-5, 6-4
Andreas Seppi (ITA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 7-6(6), 7-6(5)

Mirza Basic (BIH) vs. Nick Kyrgios (AUS) – walkover
(3) Karen Khachanov (rUS) vs. (Q) Lukas Rosol (CZE)
(LL) Ricardas Berankis (LTU) vs. Aljaz Bedene (GBR) 3-6, 7-6(3), 7-6(5)
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-2, 6-1

R32
Adrian Mannarino (FRA) vs. (WC) Evgeny Karlovskiy (RUS) 3-6, 6-4, 7-6(4) – ATP
Benoit Paire (FRA) vs. Mischa Zverev (GER) 7-6(6), 2-6, 6-1 – ATP
(Q) Egor Gerasimov (BLR) vs. (6) Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 6-7(5), 6-2 – ATP
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 7-6(10) – ATP
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (Q) Alexander Bublik (KAZ) 6-3, 6-4
Andreas Seppi (ITA) vs. (8) Martin Klizan (SVK) 6-1, 7-6(6) – ATP

(5/WC) Nick Kyrgios (AUS) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-3, 4-6, 6-4 – ATP
Mirza Basic (BIH) vs. Malek Jaziri (TUN) 7-6(4), 6-2 – ATP
(Q) Lukas Rosol (CZE) vs. Matteo Berrettini (ITA) 6-3, 4-6, 6-4 – ATP
(LL) Ricardas Berankis (LTU) vs. Denis Istomin (UZB) 6-4, 5-4 Ret’d – ATP
Aljaz Bedene (SLO) vs. Laslo Djere (SRB) 5-7, 6-4, 7-6(2) – ATP
Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Filip Horansky (SVK) 6-4, 2-6, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/moscow/438/daily-schedule


ATP 250, European Open, Antwerpen (BEL) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale: (1) Kyle Edmund (GBR) vs. (6) Gael Monfils (FRA) 3-6, 7-6(2), 7-6(4)

Semifinale
(1) Kyle Edmund (GBR) vs. (4) Richard Gasquet (FRA) 6-3, 6-4
(6) Gael Monfils (FRA) vs. (2) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-4

Kvartfinale
(1) Kyle Edmund (GBR) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR) – walkover
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-7(4), 7-6(9)
(6) Gael Monfils (FRA) vs. Vasek Pospisil (CAN) 7-5, 6-4
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. (5) Gilles Simon (FRA) 6-4, 6-3

1/8-finale
Kyle Edmund (GBR) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-0, 6-2
Ilya Ivashka (BLR) vs. Salvatore Caruso (ITA) 6-3, 6-7(8) , 7-5
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-3, 4-6, 6-3
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-1, 3-6, 7-6(3)

Gael Monfils (FRA) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-3, 3-6, 6-4
Vasek Pospisil (CAN) vs. (3) Milos Raonic (CAN) 7-6(3), 7-5
(5) Gilles Simon (FRA) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-1, 6-1
Diego Schwartzman (ARG) vs. Cameron Norrie (GBR) 7-6(1), 6-7(3), 7-5

R32
Jiri Vesely (CZE) vs. Jaume Munar (ESP) 6-4, 6-4
Feliciano Lopez (ESP) vs. (7/WC) Frances Tiafoe (USA) 6-4, 7-6(5)
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Guido Pella (ARG) 7-5, 5-7, 7-6(5)
Vasek Pospisil (CAN) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-3, 7-5
Mackenzie McDonald (USA) vs. Nicolas Jarry (CHI) 6-1, 7-6(8)

Q16
(1) Marcel Granollers (ESP) vs. Yannick Mertens (BEL) 6-4, 6-4
(4) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Zizou Bergs (BEL) 5-7, 6-3, 7-6(2)

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/antwerp/7485/daily-schedule


ATP 250, Intrum Stockholm Open (SWE) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale: (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Ernest Gulbis (LAT) 6-4, 6-4

Semifinale:
(Q) Ernests Gulbis (LAT) vs. (1) John Isner (USA) 1-6, 6-3, 6-3
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (2) Fabio Fognini (ITA) 6-3, 6-2

Kvartfinale
(1) John Isner (USA) vs. Tennys Sandgren (USA) 7-6(8), 6-7(5), 7-6(2)
(Q) Ernests Gulbis (LAT) vs. (4) Jack Sock 4-6, 6-3, 6-4
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 7-6(4)
(2) Fabio Fognini (ITA) vs. (6/WC) Hyeon Chung (KOR) 7-5, 2-1 Ret’d

1/8-finale
John Isner (USA) vs. Bradley Klahn (USA) 7-6(2), 6-7(5), 7-6(5)
Tennys Sandgren (USA) vs. Oscar Otte (GER) 7-6(4), 3-6, 6-3
(4) Jack Sock (USA) vs. (WC) Elias Ymer (SWE) 7-5, 3-6, 6-3
Ernests Gulbis (LAT) vs. (7) Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 6-4

Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (8) Fernando Verdasco (ESP) 4-6, 7-5, 7-6(5)
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. John Millman (AUS) 6-4, 3-6, 6-3
(6) Hyeon Chung (KOR) vs. Denis Kudla (USA) 6-3, 6-3
Fabio Fognini (ITA) vs. Lukas Lacko (SVK) 6-4, 6-4

R32
Tennys Sandgren (USA) vs. (5) Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-4
(WC) Elias Ymer (SWE) vs. Maximillian Marterer (GER) 4-6, 7-5, 7-5
(Q) Ernests Gulbis (LAT) vs. (WC) Mikael Ymer (SWE) 6-4, 6-3
(8) Fernando Verdasco (ESP) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-4, 6-2
(6/WC) Hyeon Chung (KOR) vs. Taylor Fritz (USA) 6-2, 6-2
Denis Kudla (USA) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-2, 7-5

QFi
(7) Ernests Gulbis (LAT) vs. (1) Julien Benneteau (FRA) 6-1, 6-1
Oscar Otte (GER) vs. (5) Jurgen Zopp (EST) 6-3, 7-6(2)
Alexei Popyrin (AUS) vs. (6) Matthias Bachinger (GER) 6-3, 4-6, 6-2
(4) Peter Polansky (CAN) vs. Andrea Arnaboldi (ITA) 6-4, 1-6, 6-4

Q16
(7) Ernests Gulbis (LAT) vs. Markus Eriksson (SWE) 6-4, 7-6(1)
Oscar Otte (GER) vs. (2) Bernard Tomic (AUS) 6-4, 1-2 Ret’d
Alexei Popyrin (AUS) vs. (3) Michael Mmoh (USA) 7-6(5), 7-6(7)
(4) Peter Polansky (CAN) vs. Karl Friberg (SWE) 6-4, 6-1

Doubles (udvalgte)

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Joe Salisbury (GBR) vs. (4) Ken/Neal Skupski (GBR) 6-4, 6-7(2), [7-10]

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/stockholm/429/daily-schedule


Uge 43

BNP Paribas WTA Finals, Singapore presented by SC Global – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: TV2 Sport og WTATV.com

Red Group: 1. Angelique Kerber, 3. Naomi Osaka, 5. Sloane Stephens, 8. Kiki Bertens
White Group: 2. Caroline Wozniacki, 4. Petra Kvitova, 6. Elina Svitolina, 7. Karolina Pliskova
Alternates: 9. Anastasija Sevastova (LAT), 10. Daria Kasatkina (RUS) (omvendt hvis Kasatkina vinder finale i Moskva)

White Group
(6) Elina Svitolina (CZE) vs. (4) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-3
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 6-2, 6-4

(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. vs. (4) Petra Kvitova (CZE) – tir 1330
(6) Elina Svitolina (CZE) vs. (7) Karolina Pliskova (CZE) – tir næste

(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (6) Elina Svitolina (CZE)
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. (7) Karolina Pliskova (CZE)

Red Group
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. (5) Sloane Stephens (USA) – man 1330cet
(1) Angelique Kerber (GER) vs. (8) Kiki Bertens (NED) – man næste

(1) Angelique Kerber (GER) vs. (5) Sloane Stephens (USA)
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. (8) Kiki Bertens (NED)

(1) Angelique Kerber (GER) vs. (3) Naomi Osaka (JPN)
(8) Kiki Bertens (NED) vs. (5) Sloane Stephens (USA)

TV-dækning søndag:
WTATV.com, TV2 Play (kl. 1100), TV2 (kl. 1330)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/wta-finals-singapore#orderofplay


ATP 500, Erste Bank Open 500, Vienna (AUT) – Hardcourt

TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (31 kampe)

Deltagere: Thiem, Anderson, Dimitrov, Isner, Nishikori, Coric, Fognini, Edmund m.fl.

Spilleprogram søndag

Kvalfinaler – fra 1100

Resultater (udvalgte)

Kvalfinale:
(4) Mikhail Kukushin (KAZ) vs. (5) Andrey Rublev (RUS) 6-2, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/vienna/337/daily-schedule


ATP 500, Swiss Indoors Basel (SUI) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com (31 kampe), Viaplay

Deltagere: Federer, A. Zverev, Cilic, Tsitsipas, Sock, Cecchinato, Medvedev, Bautista Agut, Shapovalov, Wawrinka m.fl.

Spilleprogram søndag

Kvalfinaler – fra 1230

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/basel/328/daily-schedule


Fed Cup

10-11. nov 2018: World Group Final (Tjekkiet vs. USA)
09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL): 1.Rusland, 3.Ukraine, 6.Polen, 7.Estland, 9.Bulgarien, 11.Danmark, 13.Sverige
Group B: Bath (GBR): 2.Storbrittanien, 4.Serbien, 5.Kroatien, 8.Ungarn, 10.Tyrkiet, 12.Grækenland, 14.Georgien, 15.Slovenien


Davis Cup

World Group Finale (23-25. november)
(1) Frankrig vs. (4) Kroatien

Group I Europe/Africa 2nd Round Play-Offs (26-27. oktober)
South Africa vs. Portugal

Group II Europe/Africa 3rd Round (15-16. september)
Polen vs. (1) Rumænien 3-2
Finland vs. Egypten 3-2
(Danmark tabte til Egypten i 2nd Round)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (uge
42 udvalgte)

Calgary (CAN)
Tidsforskel: cet -8 timer

Q32: [5] (474) Mikael Torpegaard (DEN) – bye
Q16: Mikael Torpegaard vs. (659) Nick Chappell (USA) 7-5, 6-4
QFi: Mikael Torpegaard vs. (594) Tom Fawcett (USA) 7-6(7), 2-6, 5-7 (søndag)

Singles hovedturnering

R32: [5] (137) Casper Ruud (NOR) vs. (340) Alejandro Gonzalez (COL) 3-6, 7-5, 7-6(3)
1/8-finale: Casper Ruud vs. (268) Jan Choinski (GER) 6-3, 6-2
Kvartfinale: Casper Ruud vs. (236) Brayden Schnur (CAN) 4-6, 6-3, 6-4
Semifinale: [1] (105) Jordan Thompson (AUS) vs. Casper Ruud vs.  6-7(5), 6-0, 7-6(4)

Finale: [1] (105) Jordan Thompson (AUS) vs. [2] (117) Ivo Karlovic (CRO) – søn 2100cet


Uge 43 (udvalgte)

Brest

R32: (135) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) ??

Las Vegas (USA)
Tidsforskel: cet -9 timer

R32
[3] (127) Casper Ruud (NOR) vs. (251) Mitchell Krueger (USA)
(WC) (479) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (234) Cem Ilkel (TUR)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 43)

$25.000, Waco Regional $25K Men’s Collegiate Series, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Q64: [9] (1639) Benjamin Hannestad (DEN) vs. Albert Creixell Gine (ESP) 6-3, 6-1
Q32: Benjamin Hannestad vs. Adam Krull (USA)


$15.000, Tennis Future Hamburg (GER) – Hardcourt

Q64: Martin Nygaard (DEN) vs. Christoffer Sander Nordby (DEN) 6-2, 2-6, 6-4
Q32: Martin Nygaard vs. [5] (1286) Maxence Bertimon (FRA) 3-6, 1-6 (søndag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 43)

$25.000, Santa margherita di Pula (ITA) – Grus

Singles kvalifikation

Q32 (søndag)
(890) Cori Gauff (USA) vs. [12] (603) Cristina Ene (ROU) 6-2, 6-4
Daria Frayman (RUS) vs. [4] (469) Gabriela Ce (BRA)
(715) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [10] (579) Jade Suvrijn (FRA)
Olivia Gram (DEN) vs. [8] (557) Alice Matteucci (ITA)

<< tilbage)


ITF Junior (udvalgte uge 42)

Grade A, Osaka Mayor’s Cup – World Super Junior Tennis Championships 2018 (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Boys singles hovedturnering

R64
[5] (62) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (204) Tomoya Ikeda (JPN) 7-6(2), 4-6, 6-2
(127) Christian Lerby (NED) vs. (409) Taisei Kageyama (JPN) 6-3, 6-1

R32
Holger Vitus Nødskov Rune vs. (136) Stefan Storch (AUS) 6-4, 6-3
Christian Lerby (NED) vs. (163) Blu Baker (GBR) 6-1, 4-6, 6-3

1/8-finale:
Holger Vitus Nødskov Rune vs. Roko Horvat (CRO) 6-3, 6-2
Christian Lerby (NED) vs. (WC) (556) Kokoro Isomura (JPN) 6-2, 6-2

Kvartfinale:
Holger Vitus Nødskov Rune vs. [1] (39) Valentin Royer (FRA) 1-6, 3-6 (fre)
Christian Lerby (NED) vs. (262) Keisuke Saitoh (JPN) 0-6, 0-6 (fre)

Semifinale
(262) Keisuke Saitoh (JPN) vs. [1] (39) Valentin Royer (FRA) 5-7, 6-1, 6-2
[2] (44) Bu Yunchaokete (CHN) vs. [4] (49) Gauthier Onclin (BEL) 6-1, 6-0

Finale: (262) Keisuke Saitoh (JPN) vs. [2] (44) Bu Yunchaokete (CHN) 7-5, 6-0

Boys doubles

R32
(6) Christian Lerby (NED)/Filip Kolasinski (POL) vs. KaiKawano/Hiroki Sakagawa (JPN) 6-7(8), 3-6 (tir)
(2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Phuong Van Nguyen (VIE) vs. Tsubasa Nakazato/Gaku Moriya (JPN) 6-1, 6-0

1/8-finale: Rune/Nguyen vs. Giacomo Dambrosi/Emiliano Maggioli (ITA) 6-3, 7-6(3)
Kvartfinale: Rune/Nguyen vs. Shota Tange/Riku Takahata (JPN) 6-2, 4-6, [8-10] (torsdag)

Girls singles hovedturnering

R64: [1] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (590) Riho Yuasa (JPN) 6-0, 6-3
R32: Clara Tauson vs. (166) Elsa Jacquemot (FRA) 6-0, 6-1
1/8-finale: Clara Tauson vs. [13] (109) Mana Kawamura (JPN) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Clara Tauson vs. (523) Robin Montgomery (USA) 6-0, 6-0
Semifinale:
Clara Tauson vs. [9] (76) Sohyun Park (KOR) 6-0, 6-0
[2] (18) Qinwen Zheng (CHN) vs. (70) Daria Snigur (UKR) 4-6, 6-2, 7-6(3)
Finale: Clara Tauson vs. [2] (18) Qinwen Zheng (CHN) 6-1, 6-0


Grade 2, 17º Torneo Internacional Junior de Sanxenxo (ESP) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32: (285) Elmer Møller (DEN) vs. (569) Alex Martinez (ESP) 3-6, 4-6 (søndag)

Boys singles hovedturnering

R32:
[1] (65) Gustaf Strom (SWE) vs. (135) Nicholas David Ionel (ROU) 7-5, 6-1
(124) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (210) Max Wiskandt (GER) 6-3, 6-2

1/8-finale
(148) Allan Deschamps (FRA) vs. Gustaf Strom (SWE) 5-7, 6-2, 6-4
Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. [8] (110) James Story (GBR) 6-4, 4-6, 6-3

Kvartfinale: Carlos Alcaraz Garfia vs. (141) Luca Nardi (ITA) 7-5, 6-1
Semifinale: Carlos Alcaraz Garfia vs. (84) Harry Wendelken (GBR) 6-3, 5-7, 6-4
Finale: [2] (71) Jacob Fearnley (GBR) vs. Carlos Alcaraz Garfia 6-2, 4-6, 7-6(12)


Grade 3, 32nd Sarawak Chief Minister’s Cup (II) ITF Junior Circuit, Kuching (MAS) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R64
(1) (111) Eric Vanshelboim (UKR) – bye
(1592) Kevin Chen (DEN) vs. (869) Danial Ahmad Farid (MAS) 6-4, 6-7(3), 7-6(2)
(1768) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Hampus Johansson (SWE) 6-3, 6-3
(8) (668) Carl Emil Overbeck (DEN) – bye

R32
Eric Vanshelboim (UKR) vs. Allen Botic (SWE) 7-6(2)
Kevin Chen vs. [9] (687) Jose Antonio Tria (PHI) 7-5, 3-6, 2-6 (ons)
Oskar Brostrøm Poulsen vs. [3] (414) Darrshan Suresh (MAS) 1-6, 6-1, 3-6 (ons)
Carl Emil Overbeck vs. Darius Wong (MAS) 6-0, 6-0

1/8-finale
Eric Vanshelboim (UKR) vs. [14] (804) Casey Hoole (AUS) 7-5, 6-4
(2087) Erik Eliasson (SWE) vs. [9] (687) Jose Antonio Tria (PHI) 4-6, 6-2, 6-1
[6] (859) Rikard Raad (SWE) vs. (859) Shuannon Tricerri (AUS) 6-4, 6-4
Carl Emil Overbeck vs. (2087) Alex Carroll (AUS) 6-3, 7-5

Kvartfinale (fredag)
Eric Vanshelboim (UKR) vs. (2087) Erik Eliasson (SWE) 6-1, 7-6(1)
[13] (781) Hikaru Takeda (JPN) vs. Rikard Raad (SWE) 6-3, 6-1
[5] (496) Cooper White (AUS) vs. (2461) Tzu Li Chang (TPE) 6-3, 6-0
Carl Emil Overbeck vs. [2] (384) Lancelot Carnello (SWE) 4-6, 7-6(1), 6-3

Semifinale
Eric Vanshelboim (UKR) vs. [13] (781) Hikaru Takeda (JPN) 6-3, 6-1
Carl Emil Overbeck vs. [5] (496) Cooper White (AUS) 1-6, 4-6 (lør)

Finale (søndag)
Eric Vanshelboim (UKR) vs. [5] (496) Cooper White (AUS) 6-1, 6-2

Boys doubles

R32
(1) Eric Vanshelboim (UKR)/Lancelot Carnello (SWE) – bye
Kevin Chen/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Wei-yao Zhang/Chin-Chuan Huang (TPE) 6-7(7), 7-6(3), [6-10] (ons)
(3) Carl Emil Overbeck (DEN)/Rikard Raad (SWE) – bye

1/8-finale
Vanshelboim/Carnello vs. Allen Botic/Marlon Magkoutas (SWE) 6-2, 6-2
Overbeck/Raad vs. Cornelius Kee Hung Sia/Lin En Tan (MAS) 6-2, 6-2

Kvartfinale
Vanshelboim/Carnello vs. (8) Hikaru Takeda/Yusuke Tamaki (JPN) 3-6, 6-1, [10-8]
Overbeck/Raad vs. (6) Guntinun Sootinun-Opart (THA)/Jian Keong Takeshi Koey (MAS) 6-3, 7-5

Semifinale
Vanshelboim/Carnello vs. (4) Casey Hoole/Cooper White (AUS) 7-5, 6-2
Overbeck/Raad vs. Tzu Li Chang/Wei Chen Cheng (TPE) 6-7(3), 7-5, [6-10]

Finale (søndag)
Vanshelboim/Carnello vs. vs. Tzu Li Chang/Wei Chen Cheng (TPE) 7-5, 6-2

Girls singles hovedturnering

R64
(588) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. Tng En Lydia L En L (MAS) 6-2, 6-1
(2706) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. Anja Nayar (AUS) 1-6, 3-6 (tir)

R32: Alisha Ali Hussain vs. [30] (496) Muskan Gupta (IND) 6-4, 4-6, 2-6 (ons)

Girls doubles

R32: Martha Elisa Stemann/Alisha Ali Hussain (DEN) vs. Chloe Chong Zhi Jing (MAS)/Anja Nayar (AUS) 6-1, 6-2
1/8-finale: Stemann/Hussain vs. (5) Yu-Yun Li (TPE)/Gauri Bhagia (IND) 1-6, 4-6

Opdatering fra EuroElite efter onsdagens kampe.


Uge 43

2018 ITF Junior Masters, Chengdu (CHN) – Hardcourt
24-28. oktober

Girls singles:
1. Xiyu Wang (CHN)
2. En Shou Lian (TPE)
3. Xinyu Wang (CHN)
4. Maria Camila Osorio Serrano (COL)
5. Clara Burel (FRA)
6. Clara Tauson (DEN)
7. Eleonora Molinaro (LUX)
8. Leylah Annie Fernandez (CAN)

Boys singles:
1. Chun Hsin Tseng (TPE)
2. Sebastian Baez (ARG)
3. Hugo Gaston (FRA)
4. Lorenzo Musetti (ITA)
5. Nicolas Mejia (COL)
6. Adrian Andreev (BUL)
7. Brandon Nakashima (USA)
8. (WC) Tao Mu (CHN)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage