Eurosport 1 er koncentret om kampene fra Arthur Ashe Stadium, så kampe fra Louis Armstrong Stadium vises nok på Eurosport 2

Marketa Vondrousova (CZE) stod for en af de største overraskelser, da hun besejrede Kiki Bertens (NED) med 7-6(4), 2-6, 7-6(1) det er ellers ikke meget hun på det sidste har vundet Marketa!

Naomi Osaka (Japan) stod for en af de sjældne resultater, da hun vandt med 6-0, 6-0!

Karolina Pliskova VS. Ashleigh Barty i runde 4.

På Arthur Ashe Stadium med start kl. 1800cet spiller (1) Rafael Nadal (ESP) mod Nikoloz Basilashvili (GEO) efterfulgt af (17) Serena Williams (USA) mod Kaia Kanepi (EST). Første natte kamp NB kl. 01:00 er (3) Sloane Stephens (USA) mod Elise Mertens (BEL) efterfulgt af (3) Juan Martin Del Potro (ARG) mod Borna Coric (20) (CRO)

Hele sendeplanen fra Eurosport findes herunder efter oversigten med de programsatte single kampe.

Sejr til Clara Tauson, men Hannah V. Møller tabte.

Clara Tauson fortsatte med at brillere i Canada, hvor hun deltager i en Grade 1 turnering som optakt til US Open. Clara vandt finalen med 2-6, 7-6, 7-5 efter dramatisk kamp, hvor hun redder match bolde, se her i dette indlæg:

ITF Junior Repentigny: Vildt Tauson comeback efter 1-4 og matchbolde

Clara havde også succes i double sammen med italieneren, da hun også besejrede sin navnesøster og hendes makker Daine Parry 2-6, 6-1, [10-4] i semifinalen.
Finalen blev vundet af 2. seedede Margaryta Bilokin (UKR) og Naho Sato (JPN), der vandt 6-2, 4-6, [10-4].

Hannah Viller Møller
Foto: Sportsfotograf.com. – Hannah Viller Møller

16-årige Hannah Viller Møller indledte fredag jagten på en plads i lodtrækningen til US Open, da hun i 1. runde i kvalifikationen vandt 6-1, 6-3 over 4. seedede Stefania Rogozinska Dzik (POL), der er no. 62 på ITFs junior-rangliste, hvor Hannah er no. 109.

Hannah tabte lørdag til 9. seedede Anastasia Tikhonova (RUS) med 2-6, 1-6 i kval-finalen.

Junior turneringen starter søndag, men ingen af de danske piger skal spille, der er et lille chance for at Hannah evt. kan blive en Lucky Loser, men Kvali spillerne er ikke indsat i Drawen endnu, her søndag middag dansk tid, fordi de sidste Kvali-finaler først skal spilles i dag.

Clara Tauson skal møde Viktoryia Kanapatskaya fra Hvide Rusland, i runde 1 Junior.


Uge 35-36

Grand Slam, US Open – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Eurosport 1 og 2, Eurosport Player (alle baner)

Spilleprogram søndag (udvalgte)

Arthur Ashe Stadium – start 1800cet
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-3, 6-7(6), 6-4 – Men
(17) Serena Williams (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-0, 4-6, 6-3 – Women
(3) Sloane Stephens (USA) vs. Elise Mertens (BEL) 6-3, 6-3 – Women
(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (20) Borna Coric (CRO) 6-4, 6-3, 6-1 – Men

Louis Armstrong Stadium – start 1700cet
(9) Dominic Thiem (AUT) vs. (5) Kevin Anderson (RSA) 7-5, 6-2, 7-6(2) – Men
(8) Karolina Pliskova (CZE)  vs. (18) Asleigh Barty (AUS) 6-4, 6-4 – Women
(11) John Isner (USA) vs. (25) Milos Raonic (CAN) 3-6, 6-3, 6-4, 3-6, 6-2 – Men
Double kamp

Grandstand – start 1700cet
Double kamp – Men
2 Double kampe – Women
(19) Anastasija Sevatova (LAT) vs. Elina Svitolina (UKR) 6-3, 1-6, 6-0 – Women

søndagens komplette spilleplan

Opdateret med info fra Eurosport: Dagens kampe på Eurosport.

E1:

M1 AA R. Nadal (ESP) [1] vs. N. Basilashvili (GEO)
GSM 1
M2 AA K. Kanepi (EST) vs. S. Williams (USA) [17]
GSM 2
M3 LA J. Isner (USA) [11] vs. M. Raonic (CAN) [25]
eller
M4 GS A. Sevastova (LAT) [19] vs. E. Svitolina (UKR) [7]

Night session

GSM 3
M1 AA S. Stephens (USA) [3] vs. E. Mertens (BEL) [15]
M2 AA J. Del Ptro (ARG) [3] vs. B. Coric (CRO) [20]

E2:

M1 LA D. Thiem (AUT) [9] vs. K. Anderson (RSA) [5]
M2 LA A. Barty (AUS) [18] vs. Ka. Pliskova (CZE) [8]
M4 GS A. Sevastova (LAT) [19] vs. E. Svitolina (UKR) [7]
eller
LA J. Isner (USA) [11] vs. M. Raonic (CAN) [25]

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Arthur Ashe Stadium – start 1800cet
(14) Madison Keys (USA) vs. (29) Dominika Cibulkova (SVK) – Women
NB 2000: (6) Novak Djokovic (SRB) vs. Joao Sousa (POR) – Men
NB 0100: (30) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (22) Maria Sharapova (RUS) – Women
(2) Roger Federer (SUI) vs. John Millman (AUS) – Men

Louis Armstrong Stadium – start 1700cet
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) – Men
(26) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (20) Naomi Osaka (JPN) – Women
NB 2200: (7) Marin Cilic (CRO) vs. (10) David Goffin (BEL) – Men

Grandstand – start 1700cet
2 Double kampe
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Lesia Tsurenko (UKR) – Women

mandagens komplette spilleplan


Resultater (Women – udvalgte)

1/8-finale
(17) Serena Williams (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-0, 4-6, 6-3
(8) Karolina Pliskova (CZE)  vs. (18) Asleigh Barty (AUS) 6-4, 6-4
(3) Sloane Stephens (USA) vs. Elise Mertens (BEL) 6-3, 6-3
(19) Anastasija Sevatova (LAT) vs. Elina Svitolina (UKR) 6-3, 1-6, 6-0

R32
Kaia Kanepi (EST) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 7-6(3)
(17) Serena Williams (USA) vs. (16) Venus Williams (USA) 6-1, 6-2
(18) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Karolina Muchova (CZE) 6-3, 6-4
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. Sofia Kenin (USA) 6-4, 7-6(2)

(3) Sloane Stephens (USA) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-3, 6-4
(15) Elise Mertens (BEL) vs. (23) Barbora Strycova (CZE) 6-3, 7-6(4)
Anastasija Sevastova (LAT) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 4-6, 6-1, 6-2
(7) Elina Svitolina (UKR) vs. Qiang Wang (CHN) 6-4, 6-4
=
(30) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (6) Caroline Garcia (FRA) 5-7, 6-4, 7-6(4)
(22) Maria Sharapova (RUS) vs. (10) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-2
(34) Madison Keys (USA) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 4-6, 6-1, 6-2
(20) Dominika Cibulkova (SVK) vs. (4) Angelique Kerber (GER) 3-6, 6-3, 6-3

(26) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Petra Kvitova (CZE) 7-5, 6-1
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-0, 6-0
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (13) Kiki Bertens (NED) 7-6(4), 2-6, 7-6(1)
Lesia Tsurenko (UKR) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-0

R64
Kaia Kanepi (EST) vs. J. Teichmann (SUI) 64 63
Rebecca Peterson (SWE) vs. Vania King (USA) 7-5, 6-1
(17) Serena Williams (USA) vs. Carina Witthoeft (GER) 62 62
(16) Venus Williams (USA) vs. Camila Giorgi (ITA) 64 75
(Q) Karolina Muchova (CZE) vs. (12) Garbine Muguruza (ESP) 3-6, 6-4, 6-4
(18) Asleigh Barty (AUS) vs. Lucie Safarova (CZE) 75 63
Sofia Kenin (USA) vs. (32) Maria Sakkari (GRE) 4-6, 6-1, 6-4
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ana Bogdan (ROU) 62 63

(3) Sloane Stephens (USA) vs. A. Kalinina (UKR) 46 75 62
Victoria Azarenka (BLR) vs. (25) Daria Gavrilova (AUS) 6-1, 6-2
(23) Barbora Strycova (CZE) vs. L. Arruabarrena (ESP) 60 61
(15) Elise Mertens (BEL) vs. Vera Lapko (BLR) 6-2, 6-0
Ekaterina Makarova (RUS) vs. (9) Julia Goerges (GER) 7-6(10), 6-3
(16) Anastasia Sevastova (LAT) vs. Claire Liu (USA) 6-3, 6-1
Qiang Wang (CHN) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-1
(7) Elina Svitolina (UKR) vs. Tatjana Maria (GER) 62 63
==
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Monica Puig (PUR) 6-2, 1-6, 6-4
(30) Clarla Suarez Navarro (ESP) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 4-6, 6-4
(22) Maria Sharapova (RUS) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-2, 7-5
(10) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Taylor Townsend (USA) 4-6, 6-3, 6-4
(14) Madison Keys (USA) vs. Bernarda Pera (USA) 6-4, 6-1
Aleksandra Krunic (SRB) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-1, 6-3
(29) Dominika Cibulkova (SVK) vs. Su-wei Hsieh (TPE) 7-6(3) 4-6, 6-4
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-2, 5-7, 6-4

(5) Petra Kvitova (CZE) vs. Yafan Wang (CHN) 7-5, 6-3
(26) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Vera Zvonareva (RUS) 6-3, 7-6(7)
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Julia Glushko (ISR) 6-2, 6-0
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (11) Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 7-6(3)
(12) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-1
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (Q) Eugenie Bouchard (CAN) 6-4, 6-3
Katerina Siniakova (CZE) vs. Ajla Tomljanovic (CRO) 6-3, 6-7(3), 7-6(4)
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 6-4, 6-2

R128
Kaia Kanepi (EST) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-2, 6-4
Rebecca Peterson (SWE) vs. (27) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 1-6, 6-4, 6-3
(17) Serena Williams (USA) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 6-0
Camila Giorgi (ITA) vs. Whitney Osuigwe (USA) 6-4, 6-1
(16) Venus Williams (USA) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-3, 5-7, 6-3

(12) Garbine Muguruza (ESP) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-0
(18) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Ons Jabeur (TUN) 6-1, 6-3
(32) Maria Sakkari (GRE) vs. Asia Muhammad (USA) 6-3, 6-3
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. Zarina Diyas (KAZ)

(3) Sloane Stephens (USA) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-1, 7-5
Victoria Azarenka (BLR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 7-5
(25) Daria Gavrilova (AUS) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP 6-0, 6-0
(23) Barbora Strycova (CZE) vs. (Q) Danielle Lao (USA) 6-3, 6-4
(15) Elise Mertens (BEL) vs. Kurumi Nara (JPN) 6-2, 6-7(5), 7-5

(9) Julia Goerges (GER) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 6-2, 6-7(5), 6-2
(19) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Donna Vekic (CRO) 6-2, 2-6, 6-3
Qiang Wang (CHN) vs. (31) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-2, 6-2
Tatjana Maria (GER) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 6-3, 6-3
(7) Elina Svitolina (UKR) vs. Sachia Vickery (USA) 6-3, 1-6, 6-1
==
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Johanna Konta (GBR) 6-2, 6-2
(30) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (Q) Nicole Gibbs (USA) 5-7, 6-3, 6-4
(22) Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Patty Schnyder (SUI)
(10) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 4-6, 7-5

(14) Madison Keys (USA) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-4, 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (24) CoCo Vandeweghe (USA) 6-3, 7-6(3)
(29) Dominika Cibulkova (SVK) vs. (Q) Arantxa Rus (NED) 4-6, 6-2, 6-3
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 7-6(5), 6-3

(6) Petra Kvitova (CZE) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 6-1, 6-4
(26) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Danielle Collins (USA) 6-0, 4-6, 6-4
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. Laura Siegemund (GER) 6-3, 6-2
(11) Daria Kasatkina (RUS) vs. Timea Babos (HUN) 6-4, 5-7, 6-4
(Carolines 1/8-del)
(13) Kiki Bertens (NED) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-0, 7-5
(Q) Francesca Di Lorenzo (USA) vs. Christina McHale 6-1, 7-6(1)
(Q) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Harmony Tan (FRA) 6-3, 6-1
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (LL) Mona Barthel (GER) 6-1, 6-4

(28) Katerina Siniakova (CZE) vs. (28) Anett Kontaveit (EST) 6-7(3), 6-3, 7-5
Ajla Tomljanovic (CRO) vs. Lizette Cabrera (AUS) 6-4, 6-1
Lesia Tsurenko (UKR) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-3, 6-2

Resultater (Men – udvalgte)

1/8-finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-3, 6-7(6), 6-4
(9) Dominic Thiem (AUT) vs. (5) Kevin Anderson (RSA) 7-5, 6-2, 7-6(2)
(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (20) Borna Coric (CRO) 6-4, 6-3, 6-1
(11) John Isner (USA) vs. (25) Milos Raonic (CAN) 3-6, 6-3, 6-4, 3-6, 6-2

R32
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (27) Karen Khachanov (RUS) 5-7, 7-5, 7-6(7), 7-6(3)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-4, 1-6, 7-6(4)
(9) Dominic Thiem (AUT) vs. Taylor Harry Fritz (USA) 3-6,6-3, 7-6(5), 6-4
(5) Kevin Anderson (RSA) vs (28) Denis Shapovalov (CAN) 4-6, 6-3, 6-4, 4-6, 6-4

(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (31) Fernando Verdasco (ESP) 7-5, 7-6(6), 6-3
(20) Borna Coric (CRO) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-3, 7-5, 6-2
(11) John Isner (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 7-6(8), 6-7(6), 6-3, 7-5
(25) Milos Raonic (CAN) vs. Stan Wawrinka (SUI) 7-6(6), 6-4, 6-3
=
(7) Marin Cilic (CRO) vs. Alex De Minaur (AUS) 4-6, 3-6, 6-3, 6-4, 7-5
(10) David Goffin (BEL) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-1, 7-6(4)
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. (13) Diego Schwartzman (ARG) 6-4, 6-4, 5-7, 6-1
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 6-7(1), 6-4, 6-1, 6-3

(6) Novak Djokovic (SRB) vs. (26) Richard Gasquet (FRA) 6-2, 6-3, 6-3
Joao Sousa (POR) vs. (17) Lucas Pouille (FRA) 7-6(5), 4-6, 7-6(4), 7-6(5)
John Millman (AUS) vs. ikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 4-6, 6-1, 6-3
(2) Roger Federer (SUI) vs. (30) Nick Kyrigos (AUS)

R64
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. V. Pospisil (CAN) 63 64 62
(27) Karen Khachanov (RUS) vs. (LL) Lorenzo Sonego (ITA) 7-5, 6-3, 6-3
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (18) Jack Sock (USA) 4-6, 6-3, 6-2, 7-6(3)
Guido Pella (ARG) v. Paolo Lorenzi (ITA) 7-5, 6-0, 6-2
(9) Dominik Thiem (AUT) vs. Steve Johnson (USA) 67(5) 63 57 64 61
Taylor Harry Fritz (USA) vs. Jason Kubler (AUS) 6-3, 3-6, 6-3, Ret’d
(28) Denis Shapovalov (CAN) vs. Andreas Seppi (ITA) 64 46 57 76(7) 64
(5) Kevin Anderson (RSA) vs. J. Chardy (FRA) 62 64 64

(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Denis Kudla (USA) 63 61 76(4)
(31) Fernando Verdasco (ESP) vs. Andy Murray (GBR) 75 26 64 64
(20) Borna Coric (CRO) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 7-6(4), 6-2 6-3
Daniil Medvedev (RUS)(15) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 6-3, 4-6, 6-3
(11) John Isner (USA) vs. N. Jarry (CHI) 67(9) 64 36 76(2) 64
Dusan Lajovic (SRB) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-2, 2-6, 6-4, 6-4
(25) Milos Raonic (CAN) vs. Gilles Simon (FRA) 63 64 64
Stan Wawrinka (SUI) vs U. Humbert (FRA) 76(5) 46 63 75
==
(7) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 6-0, 6-0
Alex De Minaur (AUS) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-4, 6-0, 5-7, 6-2
Jan-Lenard Struff (GER) vs. Julien Benneteau (FRA) 6-2, 4-6, 56-1, 3-6, 6-3
(20) David Goffin (BEL) vs. Robin Haase (NED) 6-2, 6-7(1), 6-3, 6-2
(13) Diego Schwartzman (ARG) vs. Jaume Munar (ESP) 6-2, 6-0, 5-7, 6-2
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. Gael Monfils (FRA) 6-2, 5-4 Ret’d
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-7(1), 6-3, 6-2, 6-0
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (LL) Nicolas Mahut (FRA) 6-4, 6-4, 6-2

(6) Novak Djokovic (SRB) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-1, 6-3, 6-7(2), 6-2
(26) Richard Gasquet (FRA) vs. Laslo Djere (SrB) 6-3, 7-6(5), 6-3
(17) Lucas Pouille (FRA) vs. Marcos Baghdatis (CYP) 6-7(4), 6-4, 6-4, 6-3
Joao Sousa (POR) vs. (12) Pablo Carreno Busta (ESP) 4-6, 6-3, 5-7, 6-2, 2-0 Ret’d
John Millman (AUS) vs. (14) Fabio Fognini (ITA) 6-1, 4-6, 6-4, 6-1
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (23) Hyeon Chung (KOR) 7-6(5) 6-2, 6-3
(30) Nick Kyrgios (AUS) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 4-6, 7-6(6), 6-3, 6-0
(2) Roger Federer (SUI) vs. Benoit Paire (FRA) 7-5, 6-4, 6-4

R128
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. David Ferrer (ESP) 6-3, 3-4 Ret’d
(LL) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Gilles Muller (LUX) 7-6(2), 6-7(9), 5-7, 7-6(6), 6-2
(27) Karen Khachanov (RUS) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 6-2, 6-3
(18) Jack Sock (USA) vs. Guido Andreozzi (ARG) 6-0, 7-6(4), 6-2
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-4, 6-1
Paolo Lorenzi (ITA) vs. (16) Kyle Edmund (GBR) 4-6, 6-4, 7-5, 6-1

(9) Dominic Thiem (AUT) vs. Mirza Basic (BIH) 6-3, 6-1, 6-4
Taylor Harry Fritz (USA) vs. Mischa Zverev (GER) 4-6, 2-6, 6-4, 7-6(2), 6-2
Jason Kubler (AUS) vs. (19) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-3, 6-3, 6-4
(28) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-5, 5-7, 4-1 Ret’d
Jeremy Chardy (FRA) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-2, 4-6, 6-4, 6-1
(5) Kevin Anderson (RSA) vs. Ryan Harrison (USA) 7-6(4), 5-7, 4-6, 6-3, 6-4

(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (Q) Donald Young (USA) 6-0, 6-3, 6-4
(31) Fernando Verdasco (ESP) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-2, 7-5, 6-4
(20) Borna Coric (CRO) vs. Florian Mayer (GER) 6-2, 6-2, 5-7, 6-4
(15) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Tommy Robredo (ESP) 6-3, 7-6(1), 6-4

(11) John Isner (USA) vs. Bradley Klahn (USA) 7-6(3), 6-3, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. (24) Damir Dzumhur (BIH) 3-6, 6-1, 6-3, 6-4
(25) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Carlos Berlocq (ARG) 7-6(4), 6-4, 1-6, 6-3
Stan Wawrinka (SUI) vs. (8) Grigor Dimitrov (BUL) 6-3, 6-2, 7-5
==
(7) Marin Cilic (CRO) vs. Marius Copil (ROU) 7-5, 6-1, 1-1
Frances Tiafoe (USA) vs. (29) Adrian Mannarino (FRA) 6-1, 6-4, 4-6, 6-4
Julien Benneteau (FRA) vs. (22) Marco Cecchinato (ITA) 2-6, 7-6(5), 6-3, 6-4
(10) David Goffin (BEL) vs. (Q) Federico Gaio (ITA) 6-2, 6-4, 7-6(5)

(13) Diego Schwartzman (ARG) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-2, 7-6(6), 6-2
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-2, 6-2, 6-3
Matthew Ebden (AUS) vs. (32) Filip Krajinovic (SRB) 7-6(1), 6-7(5), 4-6, 6-1, 4-1 Ret’d
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (LL) Peter Polansky (CAN) 6-2, 6-1, 6-2

(5) Novak Djokovic (SRB) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 3-6, 6-4, 6-0
(26) Richard Gasquet (FRA) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-3, 6-1, 6-3
(17) Lucas Pouille (FRA) vs. (Q) Yannick Maden (GER) 7-6(6), 6-2, 7-5
(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Malek Jaziri (TUN) 7-5, 6-2, 6-2

(14) Fabio Fognini (ITA) vs. Michael Mmoh (USA) 4-6, 6-2, 6-4, 7-6(4)
(23) Hyeon Chung (KOR) vs. Ricardas Berankis (LTU) 4-6, 7-6(6), 6-0, 2-0
(30) Nick Kyrgios (AUS) vs. Radu Albot (MDA) 7-5, 2-6, 6-4, 6-2
(2) Roger Federer (SUI) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-2, 6-2, 6-4

Den komplette schedule findes på https://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (uge 36)

WTA 125K, Oracle Challenger Series, Chicago (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: WTATV.com

Deltagere: Collins, Martic, Diyas, Maria, Parmentier, Vickery, Rodina, Larsson, m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Court 1 – start 1700cet
ATP match
2 kval kampe – WTA

Court 2 – start 1700cet
ATP match
2 kval kampe – WTA

Court 3 – start 1700
WTA kval kamp

Court 5
WTA kval kamp

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-chicago-usa-il-2000#orderofplay


ATP Challengers (uge 35)

Como (ITA)

Mallorca (ESP)

Uge 36

Chicago (USA)
Tidsforskel: cet -7 timer

Q32: (588) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (391) Joris De Loore (BEL) 7-6(4), 2-6, 7-5
Q16: Frederik Løchte vs. [2] (299) Kaichi Uchida (JPN) 3-6,  4-6

Seville (ESP)

Q32: [5] (143) Casper Ruud (NOR) vs. (210) Adam Pavlasek (CZE) – man 1900 CC

Genova (ITA)

Cassis (FRA)

Zhangjiagang (CHN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 35)

$15.000, Future Haren 2018 (NED) – Grus

Q64: August Holmgren (DEN) vs. Jasper Krol (NED) 6-0, 7-5
Q32: August Holmgren vs. Floris Podzimek (NED) 6-1, 6-2
QFi: August Holmgren vs. John Harrison Richmond (USA) 6-1, 3-6, 4-6 (mandag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 36)

$15.000, Badenweiler Open by Generalagentur Thomas Selinger (GER) – Grus

Q64: Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Linda Prenkovic (GER) 2-6, 6-2, 6-2
Q32: Sofia Nami Samavati vs. Lili Minich (GER) 6-1, 6-0
QFi: Sofia Nami Samavati vs. (WC) Darya Lebesheva (BLR) man ca. 1230

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 35+36)

Grade A, US Open Junior Tennis Championships (USA) – Hardcourt

Girls singles kvalifikation (uge 35)

Q32:
(109) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [4] (62) Stefania Rogozinska Dzik (POL) 6-1, 6-3
[7] (70) Daria Frayman (RUS) vs. (115) Savannah Broadus (USA) 6-0, 4-6, 6-4

QFi
Hannah Viller Møller vs. [9] (73) Anastasia Tikhonova (RUS) 2-6, 1-6 (lørdag)
(132) Victoria Kalaitzis (BEL) vs. [7] (70) Daria Frayman (RUS) 6-4, 7-6(7)

Girls singles hovedturnering (uge 36)

R64
[1] (2) Cori Gauff (USA) vs. (26) Lulu Radovcic (SUI) 7-5, 6-3
[13] (Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (39) Oksana Selekhmeteva (RUS) – mandag?
[6] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (28) Viktoriya Kanapatskaya (BLR) – mandag?
(31) Emma Raducanu (GBR) vs. (24) Margaryta Bilokin (UKR)

 


Grade 1, Les Internationaux de Tennis Junior Banque Nationale du Canada (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Girls singles hovedturnering

R64:
[1] (9) Clara Tauson (DEN) – bye
(64) Himari Sato (JPN) vs. (WC) (280) Ariana Arseneault (CAN) 6-4, 6-0

R32:
Clara Tauson vs. (64) Himari Sato (JPN) 6-2, 6-3
(70) Daria Frayman (RUS) vs. [9] (25) Lulu Radovcic (SUI) vs. 6-3, 6-3

1/8-finale: Clara Tauson vs. [14] (37) Sada Nahimana (BDI) 6-2, 6-1
Kvartfinale: Clara Tauson vs Diana Frayman 6-2, 6-4
Semifinale: Clara Tauson vs. [4] (17) Clara Burel (FRA) 6-1, 6-0
Finale: Clara Tauson vs. [8] (24) Viktoriia Dema (UKR) 2-6, 7-6, 7-5

Girls doubles

R32:
(1) Clara Tauson (DEN)/Elisabetta Cocciaretto (ITA) – bye
Jennifer Gadalov/Sophia Hatton (USA) vs. Sarah-Maude Fortin (CAN)/Zoe Hitt (USA) 7-5, 6-3

1/8-finale: Tauson/Cocciaretto vs. Jennifer Gadalov/Sophia Hatton (USA) 75 63
Kvartfinale: Tauson/Cocciaretto vs Dalakishvili/s. Nahimano 36 63 10-8
Semifinale: Tauson/Cocciaretto vs Clara Burel/Diana Parry(3) 2-6, 6-1, [10-4]
Finale: Tauson/Cocciaretto vs. (2) Margaryta Bilokin (UKR)/Naho Sato (JPN) 6-2, 4-6, [10-4]


Grade 2, ITF International 2018, Pancevo (SRB) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32: [5] (127) Christian Lerby (NED) vs. (LL) (1076) Vanja Dobrnjac (SRB) 6-2, 5-7, 6-2
1/8-finale: Christian Lerby vs. (214) Roko Horvat (CRO) 63 64
¼ finale: Christian Lerby vs (310) Javier Cueto Ramos (ESP) 6-1, 6-3
Semifinale: Christian Lerby vs. [4] (106) Gustaf Strom (SWE)

Boys doubles

1/8-finale: (2) Christian Lerby/Lodewijk Westrate (NED) vs. Javier Cueto Ramos (ESP)/Samuel Guarin (COL) 6-4, 6-3
Kvartfinale: Lerby/Westrate vs. Lancelot Carnello/Oliver Andersson (SWE) 62 62
Semifinale: Lerby/Westrate vs. Roko Horvat (CRO)/Tomasz Dudek (POL)


Grade 5, ITF U18 Ma)uritius Open, Phoenix (MRI) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Boys singles kvalifikation

Q32: Richard Biagiotti (DEN) vs. Siddharth Marathe (IND) 6-3, 6-1
QFi: Richard Biagiotti vs. Nicholas Daskalovic (GBR) 6-4, 6-2

Boys singles hovedturnering

R32
(Q) Richard Biagiotti (DEN) vs. (Q) Andreas Scott (RSA) 4-6, 7-5, 7-5
(1978) Kevin Chen (DEN) vs. (1793) Christopher Fok Kow (MRI) 4-6, 2-6 (mandag)

1/8-finale: Richard Biagiotti vs. [6] (809) Sebastian Nothhaft (HKG) – taber walkover

Boys doubles

1/8-finale:
Richard Biagiotti (DEN)/Alexander Eriksson (SWE) vs. Tinashe Taruberekera/Andreas Scott (RSA) 64 06 7-10
Kevin Chen (DEN)/Nikhil Niranjan (USA) vs. Lucas Alexander Lai Fat Tur/Jake Lam Hau Ching (MRI) 63 75

Kvartfinale
Biagiotti/Eriksson vs. (1) Darrshan Suresh (MAS)/Sebastian Nothhaft (HKG) 6-4, 0-6, [7-10]
Chen/Niranjan vs Samuel Pettersson/Anton Van Nunen (SWE) 4-6, 6-1, [11-9]

Semifinale
Chen/Niranjan vs. (1) Darrshan Suresh (MAS)/Sebastian Nothhaft (HKG) 4-6, 7-5, [2-10]

Girls singles hovedturnering

R32
(1526) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Malika Ramasawmy (MRI) 6-0, 6-0
Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. (1803) Rosaleen Alioussef (RUS) 4-6, 6-1, 6-2

1/8-finale
Nikoline Gullacksen vs. [4] (979) Malikaa Marathe (IND) 4-6, 4-6 (tirsdag)
Amandag Rommetveit Rohde vs. [5] (1076) Maretha Burger (RSA) 1-6, 0-6 (tirsdag)

Girls doubles

1/8-finale: Nikoline Gullacksen/Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. Shanaya Nak/Malikaa Marathe (IND) 5-7, 2-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

 

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage