Clara Tauson modtaget i Kastrup Lufthavn som Grand Slam vinder og no. 1 på ITFs junior rangliste

Da sidste års point fra Australian Open bortfalder, mister Caroline Wozniacki 2000 point, som erstattes af 130 point for at nå 3. runde, og hun rykker ned på 9. pladsen på WTA-ranglisten.

Til gengæld bliver Clara Tauson no. 1 på ITFs junior-rangliste efter titlen ved juniorernes Australian Open.
Clara ankom mandag til Kastrup Lufthavn, hvor både familie, fans og medier var mødt op.
Nederst nogle billeder fra modtagelsen i lufthavnen.

Clara deltager i næste uge ved Fed Cup i Polen, og som det fremgår er hun ugen efter tilmeldt W60 i Shrewsbury, W25 i Trnava, hvor der spilles om WTA rangliste-point, samt W15 i Egypten og Tunesien, som begge giver point til den nye ITF World Tennis Tour rangliste.
De to førstnævnte forudsætter dog, at Clara modtager wildcard, mens det senest ved withdrawal deadline onsdag 29. januar skal besluttes, om hun deltager i en af W15-turneringerne.

WTA top 100 – pr. 28. januar 2019

Rank Spiller Point Uge5 Uge6 Uge7 Uge8
1 Naomi Osaka 7030 Doha Dubai
2 Petra Kvitova 6290 StPetersburg Dubai
3 Simona Halep 5582 FedCup Doha Dubai
4 Sloane Stephens 5307
5 Angelique Kerber 5100 Doha Dubai
6 Elina Svitolina 4965 Dubai
7 Karolina Pliskova 4940 FedCup Doha Dubai
8 Caroline Wozniacki 4430 Doha Dubai
9 Kiki Bertens 3566 StPetersburg Doha Dubai
10 Aryna Sabalenka 3485 StPetersburg FedCup Dubai
11 Serena Williams 3406
12 Daria Kasatkina 3355 StPetersburg FedCup Dubai
13 Anastasija Sevastova 3330 FedCup Doha Dubai
14 Ashleigh Barty 3285 FedCup Doha Dubai
15 Garbiñe Muguruza 3035 Hua Hin Dubai
16 Julia Goerges 2995 StPetersburg Doha Dubai
17 Madison Keys 2786 FedCup Dubai
18 Qiang Wang 2605 Hua Hin FedCup Doha Dubai
19 Caroline Garcia 2550 FedCup Doha Dubai
20 Anett Kontaveit 2355 FedCup Doha Dubai
21 Elise Mertens 2335 FedCup Doha Dubai
22 Jelena Ostapenko 2242 StPetersburg FedCup Doha Dubai
23 Danielle Collins 1934 FedCup Doha-alt#4 Dubai
24 Lesia Tsurenko 1896 FedCup Doha Dubai
25 Carla Suárez Navarro 1793 StPetersburg Doha Dubai
26 Dominika Cibulkova 1735 FedCup Dubai
27 Camila Giorgi 1705 StPetersburg FedCup Doha Dubai
28 Mihaela Buzarnescu 1700 Hua Hin FedCup Doha Dubai
29 Maria Sharapova 1662 StPetersburg
30 Donna Vekic 1580 StPetersburg FedCup Dubai
31 Su-Wei Hsieh 1570 Hua Hin Doha Dubai
32 Anastasia Pavlyuchenkova 1520 StPetersburg FedCup Dubai
33 Aliaksandra Sasnovich 1520 StPetersburg FedCup Doha Dubai
34 Venus Williams 1385
35 Petra Martic 1355 Doha-alt#2 Dubai
36 Sofia Kenin 1319 FedCup Doha-Q Dubai-alt#1
37 Maria Sakkari 1284 StPetersburg FedCup Dubai
38 Katerina Siniakova 1277 FedCup Doha Dubai
39 Johanna Konta 1255 FedCup
40 Shuai Zhang 1250 Hua Hin FedCup Doha-alt#6 Dubai
41 Yulia Putintseva 1240 StPetersburg FedCup Doha-Q Dubai
42 Saisai Zheng 1205 Hua Hin FedCup Doha-alt#5 Dubai
43 Belinda Bencic 1166 FedCup Dubai
44 Kristina Mladenovic 1155 StPetersburg FedCup Dubai
45 Viktoria Kuzmova 1149 FedCup Dubai
46 Daria Gavrilova 1145 StPetersburg FedCup
47 Dayana Yastremska 1119 Hua Hin FedCup Dubai-alt#4
48 Barbora Strycova 1101 StPetersburg Doha-alt#3 Dubai
49 Ajla Tomljanovic 1100 Hua Hin Doha-Q Dubai
50 Alizé Cornet 1080 StPetersburg FedCup Dubai
51 Victoria Azarenka 1062 FedCup
52 Alison Van Uytvanck 1055 FedCup Budapest
53 Pauline Parmentier 1015 Hua Hin FedCup Budapest
54 Alison Riske 1014 Doha-Q Dubai
55 Kirsten Flipkens 1010 FedCup Budapest
56 Ons Jabeur 988 Doha-Q Dubai-alt#3
57 Rebecca Peterson 982 W100Midland FedCup
58 Aleksandra Krunic 975 FedCup Budapest
59 Monica Puig 973
60 Yafan Wang 937 Hua Hin
61 Ekaterina Makarova 918 Dubai-alt#2
62 Amanda Anisimova 914
63 Vera Lapko 896 FedCup Dubai-alt#5
64 Anna Karolina Schmiedlova 894 FedCup Budapest
65 Timea Babos 886 Hua Hin FedCup
66 Andrea Petkovic 844 FedCup Budapest
67 Tatjana Maria 841 W100Midland FedCup Budapest
68 Bianca Andreescu 834 FedCup
69 Johanna Larsson 828 FedCup Budapest
70 Magdalena Rybarikova 826 FedCup Budapest
71 Irina-Camelia Begu 822 Hua Hin FedCup Budapest
72 Ekaterina Alexandrova 816 Doha-Q Budapest
73 Marketa Vondrousova 806 FedCup Doha-Q Budapest
74 Tamara Zidansek 802 Hua Hin Doha-Q
75 Samantha Stosur 800 Doha-Q
76 Eugenie Bouchard 779 Doha-Q
77 Sara Sorribes Tormo 750 Hua Hin FedCup
78 Evgeniya Rodina 750 Hua Hin
79 Anastasia Potapova 744 FedCup
80 Madison Brengle 736 W100Midland Doha-Q Budapest
81 Margarita Gasparyan 732 FedCup Budapest
82 Dalila Jakupovic 726
83 Luksika Kumkhum 724 Hua Hin
84 Mona Barthel 713 Hua Hin FedCup Budapest
85 Bernarda Pera 709 Doha-Q
86 Stefanie Voegele 702 Hua Hin FedCup
87 Kaia Kanepi 696
88 Katie Boulter 693
89 Polona Hercog 684 Doha-Q
90 Kristyna Pliskova 673 Doha-Q Budapest-alt#3
91 Taylor Townsend 672
92 Sorana Cirstea 670 Doha-Q Budapest
93 Lara Arruabarrena 654 Doha-Q
94 Anna Blinkova 639 Doha-Q Budapest-alt#1
95 Kateryna Kozlova 636 FedCup Doha-Q Budapest-alt#2
96 Zarina Diyas 635 Hua Hin FedCup Doha-Q
97 Vera Zvonareva 635 Doha-Q Budapest
98 Magda Linette 631 Hua Hin FedCup
99 Ana Bogdan 619 FedCup Budapest
100 Monica Niculescu 617 FedCup
668 Karen Barritza 16 FedCup
776 Emilie Francati 8 FedCup

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019

ATP Top 100 – pr. 28. januar 2019

Rank Spiller Point Uge5 Uge6 Uge7 Uge8
1 Novak Djokovic 10,955
2 Rafael Nadal 8,320
3 Alexander Zverev 6,475 DavisCup Rotterdam
4 Juan Martin del Potro 5,060
5 Kevin Anderson 4,845 NewYork Delray
6 Roger Federer 4,600
7 Kei Nishikori 4,110 Rotterdam
8 Dominic Thiem 3,960 DavisCup Cordoba BuenosAires Rio
9 John Isner 3,155 NewYork
10 Marin Cilic 3,140 Rotterdam
11 Karen Khachanov 2,880 DavisCup Sofia Rotterdam Marseille
12 Stefanos Tsitsipas 2,805 Rotterdam Marseille
13 Borna Coric 2,605 Marseille
14 Milos Raonic 2,250 Rotterdam Delray
15 Fabio Fognini 2,225 Cordoba BuenosAires Rio
16 Daniil Medvedev 2,000 DavisCup Sofia Rotterdam
17 Lucas Pouille 1,955 Montpellier Rotterdam
18 Roberto Bautista Agut 1,955 Sofia Rotterdam
19 Marco Cecchinato 1,870 DavisCup Cordoba BuenosAires Rio
20 Diego Schwartzman 1,835 Cordoba BuenosAires Rio
20 Nikoloz Basilashvili 1,830 Sofia Rotterdam
21 David Goffin 1,820 Montpellier Rotterdam Marseille
23 Pablo Carreno Busta 1,705 Cordoba BuenosAires Rio
24 Grigor Dimitrov 1,610 Rotterdam
25 Denis Shapovalov 1,485 DavisCup Rotterdam Marseille
26 Fernando Verdasco 1,455 Sofia RottQrdam
27 Richard Gasquet 1,445 Montpellier Rotterdam
28 Alex de Minaur 1,443 DavisCup NewYork
29 Kyle Edmund 1,440 Marseille
30 Frances Tiafoe 1,430 Delray
31 Gilles Simon 1,280 Montpellier Rotterdam-Q Marseille
32 Philipp Kohlschreiber 1,250 DavisCup Montpellier Rotterdam
33 Gael Monfils 1,195 Sofia Rotterdam Marseille
34 Steve Johnson 1,190 NewYork Delray
35 Jeremy Chardy 1,155 Montpellier Rotterdam-A Marseille
36 John Millman 1,108 DavisCup NewYork Delray
37 Andreas Seppi 1,080 DavisCup Sofia Rotterdam Delray
38 Martin Klizan 1,066 DavisCup Sofia Rotterdam-Q
39 Joao Sousa 1,062 DavisCup BuenosAires Rio
40 Taylor Fritz 1,038 Delray
41 Nicolas Jarry 1,015 DavisCup Cordoba BuenosAires Rio
42 Dusan Lajovic 1,010 DavisCup BuenosAires Rio
43 Malek Jaziri 1,007 Cordoba BuenosAires Rio
44 Pierre-Hugues Herbert 983 Montpellier Rotterdam-Q Marseille
45 Matthew Ebden 981 Sofia Rotterdam-Q Marseille
46 Adrian Mannarino 965 Sofia NewYork Delray
47 Marton Fucsovics 959 Sofia Rotterdam Marseille
48 Sam Querrey 940 NewYork
49 Leonardo Mayer 920 Cordoba BuenosAires Rio
50 Hyeon Chung 910 Rotterdam Marseille
51 Jan-Lennard Struff 910 DavisCup Sofia Rotterdam-Q
52 Damir Dzumhur 905 DavisCup Rotterdam-Q Marseille
53 Matteo Berrettini 904 DavisCup Sofia Rotterdam-Q Marseille
54 Robin Haase 895 DavisCup Sofia Rotterdam-A
55 Mikhail Kukushkin 890 DavisCup Sofia Rotterdam-Q Marseille
56 Marius Copil 858 Sofia Rotterdam-Q
57 Stan Wawrinka 830 Sofia
58 Benoit Paire 820 Rotterdam-Q Marseille
59 Denis Kudla 793 Montpellier Rotterdam-Q Marseille
60 Guido Pella 790 Cordoba BuenosAires Rio
61 Jordan Thompson 775 DavisCup NewYork Delray
62 Peter Gojowczyk 770 DavisCup Montpellier Marseille
63 Feliciano Lopez 770 NewYork Delray
64 Cameron Norrie 762 Cordoba BuenosAires-Q Rio
65 Aljaz Bedene 760 Cordoba BuenosAires Rio
66 Yoshihito Nishioka 758 DavisCup BuenosAires Delray
67 Nick Kyrgios 750 Rotterdam Delray
68 Mischa Zverev 746 Montpellier Rotterdam-Q
69 Taro Daniel 726 DavisCup Cordoba BuenosAires Rio
70 Guido Andreozzi 711 Cordoba BuenosAires Rio
71 Albert Ramos-Vinolas 710 Cordoba Rio
72 Filip Krajinovic 710 DavisCup Montpellier Rotterdam-A Marseille
73 Hubert Hurkacz 710 Ch.Quimper Montpellier Rotterdam-A Marseille
74 Roberto Carballes Baena 709 Cordoba BuenosAires Rio
75 Tennys Sandgren 708 NewYork Delray
76 Maximilian Marterer 699 Cordoba BuenosAires Rio
77 Federico Delbonis 696 Cordoba BuenosAires Rio
78 Ivo Karlovic 694 Sofia? NewYork Delray
79 Tomas Berdych 685 Montpellier Marseille
80 Jaume Munar 677 Cordoba BuenosAires Rio
81 Ilya Ivashka 674 Montpellier Rotterdam-A Marseille
82 Mackenzie McDonald 668 Ch.Dallas Delray
83 Pablo Andujar 668 Cordoba NewYork Rio
84 Ernests Gulbis 659 Montpellier Rotterdam-A Marseille
85 Thomas Fabbiano 653 Rotterdam-Q
86 Bernard Tomic 649 Ch.Cleveland Ch.Dallas NewYork Delray
87 Bradley Klahn 639 NewYork Delray
88 Laslo Djere 627 DavisCup Sofia BuenosAires-A Rio
89 Jozef Kovalik 624
90 Radu Albot 620 Montpellier? NewYork Delray
91 Ugo Humbert 620 Ch.Quimper Montpellier?
92 Pablo Cuevas 616 Cordoba BuenosAires-Q Rio
93 Ryan Harrison 615 Ch.Dallas NewYork
94 Vasek Pospisil 611 Montpellier
95 Christian Garin 610 DavisCup Cordoba BuenosAires-Q Rio
96 Evgeny Donskoy 599 DavisCup Montpellier? Rotterdam-A
97 Jiri Vesely 598 DavisCup Montpellier Rotterdam-A Marseille
98 Reilly Opelka 593 Ch.Dallas NewYork Delray
99 Mirza Basic 589 DavisCup Sofia Rotterdam-A
100 Andrey Rublev 575 DavisCup Rotterdam-A Marseille
298 Mikael Torpegaard 119 Ch.Cleveland Ch.Budapest Ch.Morelos
485 Frederik Nielsen 13

 

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 11. februar 2019

No. Women Point Uge6 Uge7 Uge8 Uge9
216 Olga Helmi 134 W15Monastir
417 Karen Barritza 64 FedCup
717 Sofia Nami Samavati 25
838 Clara Tauson 16 FedCup W25Alenkirchen-1
W25Glasgow-2
W15Monastir-Q
994 Emilie Francati 12 FedCup
1263 Maria Jespersen 6 FedCup
1467 Elena Jamshidi 4
Hannah Viller Møller FedCup

 

Deadlines – standard Uge7 Uge8 Uge9 Uge10
Entry 24.jan 31.jan 7.feb 14.feb
Withdrawal 29.jan 5.feb 12.feb 19.feb
Dato mandag 11.feb 18.feb 25.feb 4.mar

 

No. Men Point Uge5 Uge6 Uge7 Uge8
503 Mikael Torpegaard 150
612 Eric Vanshelboim (UKR) 114
635 Frederik Løchte Nielsen 105
2220 August Holmgren 3
2670 Søren Hess-Olesen 1
2796 Anders Arenfeldt Holm 1
2796 Christopher Luthra 1
2957 Kasper Elsvad 1

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 11. februar 2019

No. Girls Point Uge5 Uge6 Uge7 Uge8 Uge9
1 Clara Tauson 2972,5
208 Hannah Viller Møller 242,75 J4Cph J4Oslo
294 Clarine Lerby (NED) 176,75 J2Tunesien-Q J4Holland
279 Divine Dasam Nweke 186
858 Alisha Ali Hussain 38,50 J4Cph
1112 Nikoline Gullacksen 22,25 J4Cph
1350 Nina Vicic 14,25 J5Polen-Q
1511 Amanda Rommetveit Rohde 10,5 J4Cph-Q
1530 Johanne Christine Svendsen 10,25 J5Stavanger J4Cph-Q
1651 Martha Elisa Stemann 8,50 J4Cph-Q
2071 Cirkeline Lundberg 3,5 J5Stavanger J4Cph-Q
2131 Mille Elsborg 2,75 J4Cph?
2432 Ida Hasselbalch 1,75
2561 Sille Larsen 0,75 J5Stavanger J4Cph-Q
2561 Anna Tang 0,75 J4Cph-Q
Anna Aagaard Nielsen J5Stavanger
Katerina Norup Hansen J5Stavanger J4Cph-Q
Victoria Ilena Andersen J4Cph-Q
Charlotte Mosbaek Ellegaard J4Cph-Q J4Stav-Q
Natacha Schou J4Cph-Q
Sofie Vindberg Nielsen J4Cph-Q
Elena Jamshidi J4Cph-Q
Amalie Piculell J4Cph-Q
Olivia Thiemke J4Cph-Q
Louise Flintsø J4Cph-Q J4Stav-Q?
Olivia Parsholt Beck J4Cph-Q
Filippa Gaba Hansen J4Cph-Q
Sarafina Olivia Hansen J4Cph-A
Julie Højerslev J4Cph-A
Melissa Zulkic J4Cph-A
Rebecca Munk Mortensen J4Cph-A
Sofia Seron Pawlik J4Cph-A
Michelle Delcheva Bernth J4Cph-A
Sofia Læssøe Højer J4Cph-A
Emma Zulkic J4Cph-A
Elin Brun Creton J4Cph-A


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge7 Uge8 Uge9 Uge10
Entry 16.jan 23.jan 30.jan 6.feb
Withdrawal 29.jan 5.feb 12.feb 19.feb
Dato mandag 11.feb 18.feb 25.feb 4.mar

 

No. Boys Point Uge5 Uge6 Uge7 Uge8 Uge9
27 Holger Vitus Nødskov Rune 777,5 J1Brasil JABrasil
65 Eric Vanshelboim (UKR) 471,25 J1Rusl-2
77 Christian Lerby (NED) 437,5
92 Elmer Møller 406,5 J1Ecuador J1 Paraguay
251 Carl Emil Overbeck 178 J1Ecuador J1 Paraguay J4Cph J4Finland-3
273 Sebastian Grundtvig 160 J1Ecuador J1 Paraguay J4Stav
807 Gustav Theilgaard 32,5 J4Cph J4Oslo-Q
1051 Caspar Jalili Mikkelsen 18,75 J4Cph-A
1073 Mads Tagesen 18
1074 Niels Heise Korsgaard 18 J4Cph-Q
1100 Oskar Brostrøm Poulsen 17 J4Cph-Q J4Oslo-Q
1111 Kevin Chen 16,5 J5Stavanger JJ4Cph-Q
1114 Richard Biagiotti 16,25 J5Stavanger J4Cph-Q
1379 Emil Okkels Jensen 8,75 J4Cph-Q J4Oslo-Q J4Stav-Q
1847 Tobias Bo Kudsk 2,75
1847 Marcus Gram Petersen 2,75 J4Cph-Q J4Stav-Q
1847 Noah Svenningsen Holmvang 2,75 J4Cph-Q
2119 Oscar Toft Bjelsdorf 1,75
Valdemar Frederik Pape J4Cph-A
Julius Kostopoulos J4Cph-A
Lukas Goldstein Wendelboe J4Cph-A
Ervin Mesic J4Cph-A
Felipe Mikkelsen J4Cph-A
Jens Schou J4Cph-A
Christopher Garde J4Cph-A
Johan August Mottlau J4Cph-A
Alexander Borup J4Cph-A PhnomPenh-Q PhnomPenh-?
Oliver Eliasen J4Cph-A
Alexander Garde J4Cph-A
Theodor Boisen J4Cph-A

 

Billeder fra ankomsten i Kastrup Lufthavn efter Grand Slam, der samtidig betyder 1. plads på ITFs junior-rangliste.