For de fleste er det slut med turneringer i 2020, men Holger Rune fortsætter i Spanien i næste uge, og senere venter yderligere 2 grusturneringer

Denne uges Upper Austria Ladies Linz er årets sidste WTA-turnering, men der er dog fortsat muligheder for at spille om point til WTA-ranglisten i nogle få turneringer under ITF Women’s World Tennis Tour, som ikke er aflyst på grund af corona-situationen.
For 17-årige Clara Tauson er 2020-sæsonen dog slut, og fokus er allerede rettet mod starten af næste sæson, hvor den første opgave bliver kvalifikationen til Australian Open.

På grund af de skrappe corona-restriktioner i Australian rejser Clara allerede down under 14. december, hvilket er ugen efter den sidste W100 turnering i Dubai, men Clara bliver ikke tilmeldt i Dubai, hvor hun i så fald skulle være isoleret på et hotelværelse i 7 dage – for egen regning.
Clara er således indstillet på, at hun fejrer sin 18-års fødselsdag 21. december samt både Jul og Nytår i Australien, hvor hun i 2019 opnåede sin største triumf som junior, da hun vandt Australian Open.

Clara Tauson
Foto: Tennisavisen – Clara Tauson ved hjemkomsten fra Australian Open 2019

2020 sæsonen slutter ligeledes for Frederik Løchte Nielsen, der i et opslag på Twitter er imponeret over, at det trods corona-situatioenen er lykkedes for tennisverden at skabe så mange turneringer, og han føler sig privilegeret over sine muligheder for at konkurrere i efteråret.
Samtidig udtrykker han håb om, at der fremover bliver bedre muligheder for, at også lavere rangerede spillere får bedre muligheder i professionel tennis, og han fremhæver, at det netop er bunden af pyramiden, der er hårdes ramt.

I toppen af ATP-pyramiden er denne uges ATP 250-turnering i Sofia og næste uges Nitto ATP Finals i London afslutningen på en usædvanlig sæson præget af aflysninger, men ATP Challenger touren fortsætter dog med et par ugentlige turneringer indtil begyndelsen af december.
Mikael Torpegaard, der i denne uge deltager i Cary i North Carolina, er i næste uge tilmeldt endnu en Challenger i Orlando i Florida.

Pressemøde
Foto: Georg Beyer Clausen – Mikael Torpegaard, Holger Vitus Nødskov Rune og Frederik Løchte Nielsen ved Davis Cup 2020.

17-årige Holger Vitus Nødskov Rune fulgte onsdagens sejr over 1. seedede Marco Trungelliti (ARG) op med en sikker sejr på 6-0, 6-1 over no. 500 Ivan Gakhov (RUS), men der venter derefter en større udfordring, når han i kvartfinalen møder 19-årige Timofey Skatov (RUS), som har vundet de seneste 2 indbyrdes opgør mod Holger.

19-årige Eric Vanshelboim mødte samtidig 22-årige no. 493 Thomas Laurent (FRA), der vandt 6-1, 6-4.

Holger spiller endnu en M15 grusturnering i Spanien i næste uge, og derefter er det er planen senere at slutte sæsonen med endnu 2 grusturneringer.


Entry deadlines: GS, WTA Pr. og Int: 6 uger, Kval GS: 4 uger, WTA 125K og Kval WTA: 3 uger
Uge 46/9.11: WTA International Linz, W25 Orlando, W15 Sharm El Sheikh & Heraklion
Uge 47/16.11: W25 Las Palmas, W15 Sharm El Sheikh & Heraklion & Haabneeme
Uge 48/23.11: W15 Cairo & Heraklion & Las Palmas & Monastir
Uge 49/30.11: W15 Cairo & Monastir & Antalya
Uge 50/7.12: W100+H Dubai, W15 Cairo & Madrid & Antalya
Uge 51/14.12: W25 Selva Gardena, W15 Minsk

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 9. november 2020 

Rk Spiller Point UTR U46 U47 U48 U49 U50
1 Ashleigh Barty 8717
2 Simona Halep 7255
3 Naomi Osaka 5780
4 Sofia Kenin 5760
5 Elina Svitolina 5260
6 Karolina Pliskova 5205
7 Bianca Andreescu 4555
8 Petra Kvitova 4516
9 Kiki Bertens 4505
10 Serena Williams 4080
11 Aryna Sabalenka 4045 Linz
12 Belinda Bencic 4010
13 Victoria Azarenka 3426
14 Johanna Konta 3152
15 Garbiñe Muguruza 3016
16 Madison Keys 2962
17 Iga Swiatek 2960
18 Petra Martic 2850
19 Elena Rybakina 2696
20 Marketa Vondrousova 2538
21 Elise Mertens 2530 Linz
22 Maria Sakkari 2405
23 Anett Kontaveit 2330
24 Jennifer Brady 2320
25 Angelique Kerber 2271
26 Alison Riske 2256
27 Karolina Muchova 2036
28 Yulia Putintseva 2015
29 Dayana Yastremska 1925 Linz
30 Amanda Anisimova 1905 Linz
31 Ons Jabeur 1883
32 Donna Vekic 1880
33 Ekaterina Alexandrova 1775 Linz
34 Qiang Wang 1706
35 Shuai Zhang 1693
36 Svetlana Kuznetsova 1631
37 Barbora Strycova 1630
38 Anastasia Pavlyuchenkova 1630
39 Sloane Stephens 1573
40 Magda Linette 1573
41 Saisai Zheng 1510
42 Fiona Ferro 1497
43 Caroline Garcia 1495
44 Jelena Ostapenko 1485
45 Danielle Collins 1475
46 Veronika Kudermetova 1453 Linz
47 Cori Gauff 1364
48 Nadia Podoroska 1356 Linz
49 Kristina Mladenovic 1335
50 Laura Siegemund 1331
51 Marie Bouzkova 1314
52 Polona Hercog 1310
53 Alizé Cornet 1290
54 Anastasija Sevastova 1288
55 Rebecca Peterson 1255
56 Patricia Maria Tig 1229
57 Jil Teichmann 1206 Linz
58 Shelby Rogers 1133
59 Heather Watson 1130
60 Anna Blinkova 1114
61 Bernarda Pera 1105 Linz
62 Jessica Pegula 1103
63 Alison Van Uytvanck 1095
64 Katerina Siniakova 1075 Linz
65 Sara Sorribes Tormo 1040 Linz
66 Su-Wei Hsieh 1035
67 Ajla Tomljanovic 1035
68 Kristyna Pliskova 1020
69 Paula Badosa 1018
70 Daria Kasatkina 985
71 Nao Hibino 973
72 Arantxa Rus 971 Linz
73 Lauren Davis 967
74 Barbora Krejcikova 947 Linz
75 Camila Giorgi 940 Linz
76 Irina-Camelia Begu 932 Linz
77 Danka Kovinic 932
78 Venus Williams 929
79 Zarina Diyas 928
80 Christina Mchale 909
81 Madison Brengle 906
83 Carla Suárez Navarro 881
84 Martina Trevisan 879 Linz
85 Kirsten Flipkens 878
82 Misaki Doi 896
86 Tamara Zidansek 840 Linz
87 Sorana Cirstea 839 Linz
88 Leylah Annie Fernandez 838
89 Taylor Townsend 836
90 Lin Zhu 830
91 Ana Bogdan 805 Linz
92 Aliaksandra Sasnovich 798 Linz
93 Yafan Wang 795
94 Jasmine Paolini 785 Linz
95 Varvara Gracheva 778 Linz
96 Viktoria Kuzmova 775 Linz
98 Marta Kostyuk 767
99 Nina Stojanovic 761
100 Anastasia Potapova 759
97 Ann Li 767
152 Clara Tauson 480 12,47
992 Sofia Samavati 14 10,51
1062 Olga Helmi 11 10,86 Hera.Q Hera.Q Antal.Q
1258 Olivia Gram 5 9,49 Mona.Q Mona.Q
1295 Elena Jamshidi 4 9,64 Haab.Q
Karen Barritza 11,21
Maria Jespersen 10,95
Emilie Francati 10,82
Johanne Christine Svendsen 10,66
Hannah Viller Møller 10,51

 


Entry deadlines: GS, ATP: 6 uger, Monte-Carlo: 4 uger, GS Kval: 4 uger, ATP Kval, Challenger: 3 uger
Uge 46/9.11: ATP 250 Sofia, Ch. Cary & Bratislava, M15 Sharm El Sheikh & Heraklion & Valldoreix
Uge 47/16.11: Nitto ATP Finals London, Ch. Ecuador & Orlando & Ortisei, M15 Sharm El Sheikh & Heraklion & Villena
Uge 48/23.11: Ch. Brasilien & Peru, M15 Bratislava & Cairo & Heraklion & Benicarlo & Singapore & Monastir
Uge 49/30.11: Ch. Brasilien & Portugal, M15 Cairo & Santa Domingo & Madrid & Singapore & Monastir & Antalya
Uge 50/7.12: M15 Cairo & Santo Domingo & Torello & Antalya

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Livetennis.it, MensTennisForums.com, Twitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 9. november 2020 

Rk Spiller Point UTR U46 U47 U48 U49 U50
1 Novak Djokovic 11,830 London
2 Rafael Nadal 9,850 London
3 Dominic Thiem 9,125 London
4 Daniil Medvedev 6,970 London
5 Roger Federer 6,630
6 Stefanos Tsitsipas 5,925 London
7 Alexander Zverev 5,015 London
8 Andrey Rublev 3,839 London
9 Diego Schwartzman 3,285 Sofia London
10 Matteo Berrettini 3,075
11 Gael Monfils 2,860
12 Denis Shapovalov 2,830 Sofia
13 Roberto Bautista Agut 2,710 Sofia
14 Milos Raonic 2,580 Sofia
15 David Goffin 2,555 Sofia
16 Pablo Carreno Busta 2,535 Sofia
17 Fabio Fognini 2,400
18 Stan Wawrinka 2,320
19 Grigor Dimitrov 2,260
20 Karen Khachanov 2,245 Sofia
21 Felix Auger-Aliassime 2,171 Sofia
22 Christian Garin 2,170
23 Borna Coric 1,855 Sofia
24 John Isner 1,850
25 Alex de Minaur 1,815 Sofia
26 Dusan Lajovic 1,785 Sofia
27 Casper Ruud 1,739 Sofia
28 Benoit Paire 1,738
29 Taylor Fritz 1,670 Sofia
30 Ugo Humbert 1,646 Sofia
31 Filip Krajinovic 1,628 Sofia
32 Daniel Evans 1,589
33 Lorenzo Sonego 1,453 Sof.A
34 Hubert Hurkacz 1,518
35 Adrian Mannarino 1,471 Sofia
36 Jan-Lennard Struff 1,450 Sofia
37 Reilly Opelka 1,402
38 John Millman 1,396 Sofia
39 Nikoloz Basilashvili 1,395 Sofia
40 Kei Nishikori 1,345
41 Marin Cilic 1,325 Sof.A
42 Guido Pella 1,310
43 Miomir Kecmanovic 1,308 Sofia
44 Jannik Sinner 1,214 Sof.A
45 Nick Kyrgios 1,170
46 Albert Ramos-Vinolas 1,165 Sof.A
47 Kyle Edmund 1,085 Sof.A
48 Tennys Sandgren 1,078
49 Richard Gasquet 1,075 Sof.A
50 Alexander Bublik 1,070 Sof.A
51 Jordan Thompson 1,068 Sof.A Orlan
52 Alejandro Davidovich Fokina 1,066
53 Sam Querrey 1,065
54 Tommy Paul 1,065
55 Marton Fucsovics 1,062 Sof.A
56 Yoshihito Nishioka 1,062 Sof.A
57 Laslo Djere 1,058
58 Aljaz Bedene 1,045 Sof.A
59 Frances Tiafoe 1,030 Sof.A
60 Pablo Andujar 1,024 Sof.A
61 Jo-Wilfried Tsonga 1,005
62 Gilles Simon 1,005
63 Feliciano Lopez 998 Sof.A
64 Fernando Verdasco 975
65 Dominik Koepfer 921 Sof.A
66 Pablo Cuevas 917 Guay
67 Jiri Vesely 913
68 Ricardas Berankis 889
69 Lucas Pouille 880
70 Cameron Norrie 877
71 Steve Johnson 870
72 Marcos Giron 869 Cary
73 Stefano Travaglia 869
74 Vasek Pospisil 863
75 Jeremy Chardy 860
76 Corentin Moutet 838
77 Juan Ignacio Londero 832
78 Marco Cecchinato 828
79 Kevin Anderson 825
80 Federico Delbonis 825
81 Egor Gerasimov 820
82 Salvatore Caruso 813 Cary Ort
83 Pierre-Hugues Herbert 812
84 Thiago Monteiro 804 Orlan SaoP Camp
85 Pedro Martinez 800 Bra Ort Maia
86 Lloyd Harris 793
87 Emil Ruusuvuori 791 Bra Ort
88 Norbert Gombos 789
89 Mikhail Kukushkin 776
90 Joao Sousa 776
91 Federico Coria 775 Guay Lima Camp
92 Attila Balazs 774
93 Radu Albot 772
94 Mikael Ymer 763 Bra
95 Soonwoo Kwon 752
96 Dennis Novak 737
97 Philipp Kohlschreiber 729
98 Yannick Hanfmann 728 Ort Maia
99 Gianluca Mager 725 Maia
100 Yuichi Sugita 713
126 Lorenzo Musetti 509 Bra
139 Carlos Alcaraz 464
196 Mikael Torpegaard 311 14,45 Cary Orlan
545 Holger Vitus Nodskov Rune  53 14,27 Valdo Villen Antal
748 Eric Vanshelboim 24 13,7 Vald.Q Vill.Q
1091T August Holmgren 7 13,65
1629T Elmer Møller 1 13,14
D55* Frederik Løchte Nielsen 1,79 14,28
Christian Sigsgaard 14,04

 


*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han spiller sammen med Tim Puetz.


ITF World Tennis Tour

Efter januar 2020 optjenes kun point til ITF-ranglisten i kvalifikationen ved $15/25 turneringer. Derfor opdateres danske spilleres ITF-point ikke fremover. Link til reglerne.
Eventuelle tilmeldinger til disse turneringer vil så vidt muligt fremgå under WTA/ATP-ranglisterne..

Deadlines – standard Uge46 Uge47 Uge48 Uge49 Uge50 Uge51 Uge52 Uge53
Entry   torsdag 22-okt 29-okt 05-nov 12-nov 19-nov 26-nov 03-dec 10-dec
Withdrawal tirsdag 27-okt 03-nov 10-nov 17-nov 24-nov 01-dec 08-dec 15-dec
Freeze torsdag 05-nov 12-nov 19-nov 26-nov 03-dec 10-dec 17-dec 24-dec
Start   mandag 09-nov 16-nov 23-nov 30-nov 07-dec 14-dec 21-dec 28-dec

 


ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 9. november 2020 (UTR pr. 4. november)

No. Girls Årg. Point UTR Uge46 Uge47 Uge48 Uge49
175 Clarine Lerby (NED) 2003 362,00 10,39
364 Johanne Christine Svendsen 2004 185,00 10,66
661 Rebecca Munk Mortensen 2005 93,75 10,03
800 Natacha Schou 2004 70,50 9,59
1387 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 23,25 8,42
1536 Charlotte Mosbaek Ellegaard 2003 18,25 8,78
1644 Emilie Just-Bomholt 2005 15,50 9,14
1652 Nina Vicic 2002 15,50 8,48
1759 Wilma Krebs Hyllested 2005 13,25 8,87
1806 Cirkeline Lundberg 2003 12,00 8,66
1920 Divine Dasam Nweke 2004 10,00 7,91P
2250 Laura Brunkel 2006 5,75 7,61 J5Nastola J5Oslo
2330 Mille Moerk 2006 5 8,30
2641 Anna Aagaard Nielsen 2002 2,75 8,41
2641 Anna Tang 2004 2,75 8,49
2641 Cecilie Wiche 2002 2,75 8,24
2779 Olivia Thiemke 2003 2,25 7,77
3022 Nikoline Gullacksen 2002 1,75 8,33
3022 Therese Harboe Holst 2006 1,75 7,80
3100 Katerina Norup Hansen 2002 1,50 8,12
Victoria Ilena Andersen 2003 8,75
Emma Kamper Malmkjær 2004 8,43
Annelieke Saustrup Steenhuisen 2005 8,25
Frederikke Alberte Pape 2006 8,14
Freja Løvberg 2005 8,13
Sarafina Olivia Hansen 2005 8,01
Sarah Suljadzic 2006 6,81 J5Nast.Q
Cecilie Agerbek Fridthjof 2007 7,26
Augusta Lucia Grau Kristensen 2008 6,87
Liva Kornelia Mortensen 2005 6,77
Chili Alberthe Emelie Jensen 2006 6,76
Ophelia Mille Ruus 2006 6,56


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge46 Uge47 Uge48 Uge49 Uge50 Uge51 Uge52 Uge53
Entry   tirsdag 13-okt 20-okt 27-okt 03-nov 10-nov 17-nov 24-nov 01-dec
Withdrawal tirsdag 27-okt 03-nov 10-nov 17-nov 24-nov 01-dec 08-dec 15-dec
Freeze onsdag 04-nov 11-nov 18-nov 25-nov 02-dec 09-dec 16-dec 23-dec
Start   mandag 09-nov 16-nov 23-nov 30-nov 07-dec 14-dec 21-dec 28-dec

 

*) Resten af 2020 er Entry deadline forkortet til 20 dage før turneringen starter.
i J2 og højere (j1, JA, JB1, JB2) optjenes point som J3/JB3 , hvis andet ikke bestemmes.
Deltager antal begrænset til 32 i kval, 32 i hovedturnering og 24 par i doubles.

No. Boys Årg. Point UTR Uge46 Uge47 Uge48 Uge49
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2003 2663,75 14,33
56 Elmer Møller 2003 712,5 13,16
244 Oskar Brostrøm Poulsen 2002 234,25 12,10
797 Richard Biagiotti 2003 53,75 11,24
1111 Felipe Mikkelsen 2002 28,75 11,09 J5Telde J5Oslo
1141 Julius Kostopoulos 2003 27,00 10,84
1164 Caspar Jalili Mikkelsen 2003 26,00 11,74
1330 Valdemar Frederik Pape 2003 19,50 11,66 J5Oslo
1434 Asger Emil Ildor 2003 16,00 9,82
1608 Rasmus Egehus 2003 11,75 10,27
1830 Ervin Mesic 2004 7,75 10,81
2489 Tobias Bo Kudsk 2002 2,00
2820 Mikkel Ballisager 2003 0,75 10,14 J5Oslo.Q
Lukas Goldstein Wendelboe 2002 11,24
Alexander Garde 2002 10,74
Philip Bonke 2002 10,70
Alexander Stage 2002 10,67
Niklas Nordahl Jensen 2004 10,59
Theodor Boisen 2002 10,38
Emil Demetriou 2004 10,14
Christopher Garde 2005 9,98
Cornelius Alexander Shalmi 2005 9,93
Yakup Uzunel 2005 9,86
Oliver Steines 2006 9,27
Alexander Nordal Clausen 2006 8,66
Christoffer Thielsen 2007 8,56
Lucas Christmas Møller 2007 8,55
Emmanuel Grau Kristensen 2007 8,35