Der er fortsat kamp om den sidste plads i ATP-slutspillet, men det er afgjort, at Holger Rune slutter 2019 som no. 1 på junior-ranglisten, og at Asleigh Barty bliver WTA no 1

I WTA slutspillet er både Asleigh Barty, Belinda Bencic og sidste års vinder Elena Svitolina klar til semifinalerne, hvor Karolina Pliskova og Simona Halep fredag spiller om den sidste plads.

Uanset udfaldet af de resterende kampe er det afgjort, at Barty slutter året som no. 1 på WTA-ranglisten, hvor hun inden semifinalerne er sikret mindst 7.101 point efter 2 sejre i grundspillet.

Naomi Osaka, der har trukket sig fra turneringen efter den første puljekamp, kan stadig slutte som no. 3, hvis Pliskova i den sidste puljekamp fredag vinder over Halep, der til gengæld kan skubbe Pliskova til 3. pladsen, hvis Halep mindst når finalen.

Hos herrerne er de 7 første deltagere til ATP-slutspillet i London fundet, idet Rafael Nadal, Novak Djokovic, Roger Federer, Daniil Medvedev, Dominic Thiem, Stefanos  Tsitsipas og Alexander Zverev alle er sikker på at være med.

Matteo Berrettini kan blive den sidste deltager, idet han har 2.670 point på live-rankingen til slutspillet, men muligheden kan fortsat glippe, hvis Gael Monfils i fredagens kvartfinale ved denne uges ATP 1000 turnering Rolex Paris Masters vinder over Denis Shapovalov, og derved opnår mindst 2.710 point.

Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Privat – Holger hyldes af HIK formand Søren Smedegaard

Fra et dansk synspunkt er det mest iøjnefaldende dog, at en dansk spiller igen topper  junior-ranglisten i Boys single, idet 16-årige Holger Vitus Nødskov Rune efter sejren ved 2019 ITF World Tennis Tour Junior Finals i Chengdu slutter året som no. 1.

Efter tirsdagens træning i HIK, blev Holger hyldet i HIK’s restaurant, hvor klubbens Formand, Søren Smedegaard udtrykte sin anerkendelse for præstationen ved arrangementet, hvor Gentoftes Borgmester Hans Toft var blandt de fremmødte.

Selvom Holger fortsat er junior de næste 2 år, forventer han at Junior Masters var hans sidste junior-turnering, og han vil fremover koncentrere sig om turneringer, hvor der spilles om point til ATP-ranglisten, og han forventes primært at spille i $15.000, hvor han som følge af sin junior-rangering frit kan vælge, hvilke turneringer der foretrækkes.

Da Holger har modtaget invitationer i forbindelse med både Next Gen ATP Finals i Milano og Nitto ATP Finals i London, kan han tidligst nå at forsøge at erobre flere point til ATP-ranglisten i uge 48, men der er endnu ikke er taget stilling til, hvilke turneringer der vælges resten af året.

På ITF’s hjemmeside sammenlignes Holger med James Bond i en artikel, hvor Holger desuden fortæller om sine store ambitioner.


U44/28.10: WTA Slutspil Shenzhen, W80 Tyler, W60 Playford & Toronto & Liuzhou & Nantes & Asuncion
U45/4.11: Fed Cup Finale, W100 Shenzhen, W60 Las Vegas & Colina
U46/11.11: WTA Challenger Houston & Taipei, W100 Tokyo
U47/18.11: W25 Bhopl & Tucson & Naples & Solarino
U48/25.11: W25 Solarino, W15 Cairo, Nonthaburi, Monastir, Milovice, Heraklion, Antalya
U49/2.12: W25 Solapur, W15 7 turneringer

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com, Twitter

WTA top 100 – pr. 21. oktober 2019 (ikke opdateret 28. oktober)

Rk Spiller Point U44 U45 U46 U47 U48 U49
1 Ashleigh Barty 6476 Shenz
2 Karolina Pliskova 5315 Shenz
3 Naomi Osaka 5246 Shenz
4 Bianca Andreescu 5041 Shenz
5 Simona Halep 4962 Shenz
6 Petra Kvitova 4401 Shenz
7 Belinda Bencic 4120 Shenz
8 Elina Svitolina 3995 Shenz
9 Serena Williams 3935
10 Kiki Bertens 3870
11 Johanna Konta 2879
12 Sofia Kenin 2615
13 Madison Keys 2607
14 Aryna Sabalenka 2520
15 Petra Martic 2458
16 Marketa Vondrousova 2390
17 Angelique Kerber 2275
18 Elise Mertens 2190
19 Alison Riske 2185
20 Donna Vekic 2185
21 Amanda Anisimova 1794
22 Maria Sakkari 1741
23 Sloane Stephens 1738
24 Dayana Yastremska 1720
25 Anett Kontaveit 1675
26 Karolina Muchova 1624
27 Anastasija Sevastova 1617
28 Julia Goerges 1610
29 Qiang Wang 1563
30 Anastasia Pavlyuchenkova 1560
31 Danielle Collins 1558
32 Su-Wei Hsieh 1505
33 Barbora Strycova 1491
34 Yulia Putintseva 1460
35 Ekaterina Alexandrova 1425
36 Garbiñe Muguruza 1412
37 Elena Rybakina 1401
38 Caroline Wozniacki 1383
39 Kristina Mladenovic 1360
40 Saisai Zheng 1355
41 Veronika Kudermetova 1351
42 Magda Linette 1320
43 Rebecca Peterson 1275
44 Jelena Ostapenko 1250
45 Caroline Garcia 1235
46 Shuai Zhang 1216
47 Yafan Wang 1185
48 Alison Van Uytvanck 1175
49 Polona Hercog 1145
50 Victoria Azarenka 1115
51 Ajla Tomljanovic 1115
52 Viktoria Kuzmova 1105
53 Venus Williams 1079
54 Marie Bouzkova 1068
55 Svetlana Kuznetsova 1052
56 Carla Suárez Navarro 1048
57 Jennifer Brady 1047
58 Katerina Siniakova 1020
59 Anna Blinkova 1016
60 Alizé Cornet 1015
61 Iga Swiatek 1011
62 Lauren Davis 990
63 Fiona Ferro 926
64 Tamara Zidansek 908
65 Viktorija Golubic 867
66 Bernarda Pera 863
67 Kristyna Pliskova 859
68 Aliaksandra Sasnovich 858
69 Cori Gauff 855
70 Daria Kasatkina 851
71 Lesia Tsurenko 842
72 Jil Teichmann 827
73 Sorana Cirstea 822
74 Laura Siegemund 805
75 Misaki Doi 803
76 Jessica Pegula 793
77 Shuai Peng 788
78 Ons Jabeur 780
79 Zarina Diyas 775
80 Andrea Petkovic 770
81 Monica Puig 770
82 Sara Sorribes Tormo 760
83 Margarita Gasparyan 749
84 Kateryna Kozlova 746
85 Taylor Townsend 732
86 Christina Mchale 726
87 Tatjana Maria 708
88 Kristie Ahn 699
89 Heather Watson 698
90 Anastasia Potapova 695
91 Madison Brengle 691
92 Samantha Stosur 683
93 Paula Badosa 681
94 Camila Giorgi 680
95 Lin Zhu 669
96 Anna Kalinskaya 668
97 Kaia Kanepi 659
98 Nao Hibino 651
99 Kirsten Flipkens 642
100 Natalia Vikhlyantseva 639
277 Clara Tauson 205
941 Sofia Samavati 14
1038 Olga Helmi 10
1269 Elena Jamshidi 3
1269 Olivia Gram 3

 

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 15 professionelle turneringer i 2019- incl. max.4 wildcards


U44/28.10: ATP 1000 Paris, $135K Shenzhen, $54K Playford & Guayaquil & Charlottesville, €46KEckental
U45/4.11: ATP NextGen Milan, €114K Bratislava, $54K Montevideo & Kobe & Knoxville
U46/11.11: ATP Finals London, $162K Houston, $54K Champaign & Pune, €46K Helsinki & Ortisei
U47/18.11: Davis Cup, M25 Naples
U48/25.11: M15 Yaounde, Cairo, Nonthaburi, Monastir, Santo Domingo, Heraklion, Telde, Antalya, Cancun
U49/2.12: M25 Douala, M15 8 turneringer

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, MensTennisForums.com, TWitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 28. oktober 2019

Rk Spiller Point U44 U45 U46 U47 U48 U49
1 Novak Djokovic 9,545 Paris London
2 Rafael Nadal 9,225 Paris London
3 Roger Federer 6,950 Paris London
4 Daniil Medvedev 5,740 Paris London
5 Dominic Thiem 5,495 Paris London
6 Alexander Zverev 4,335 Paris London
7 Stefanos Tsitsipas 3,830 Paris London
8 Karen Khachanov 2,830 Paris
9 Matteo Berrettini 2,705 Paris London
10 Kei Nishikori 2,575 Paris
10 Roberto Bautista Agut 2,560 Paris
12 Fabio Fognini 2,370 Paris
13 Gael Monfils 2,350 Paris
14 David Goffin 2,325 Paris
15 Diego Schwartzman 2,205 Paris
16 Stan Wawrinka 1,910 Paris
17 John Isner 1,850 Paris
18 Alex de Minaur 1,695 Paris Milan
19 Felix Auger-Aliassime 1,681 Paris
20 Guido Pella 1,620 Paris
21 Lucas Pouille 1,610 Paris
22 Andrey Rublev 1,606 Paris-A
23 Benoit Paire 1,528 Paris
24 Marin Cilic 1,500 Paris
25 Borna Coric 1,495 Paris
26 Nikoloz Basilashvili 1,485 Paris
27 Grigor Dimitrov 1,477 Paris
28 Denis Shapovalov 1,460 Paris
29 Pablo Carreno Busta 1,420
30 Nick Kyrgios 1,395 Paris
31 Reilly Opelka 1,363
32 Milos Raonic 1,350 Paris
33 Taylor Fritz 1,315 Paris
34 Dusan Lajovic 1,286 Paris
35 Jo-Wilfried Tsonga 1,230
36 Jan-Lennard Struff 1,200 Paris-A
37 Hubert Hurkacz 1,198 Paris
38 Laslo Djere 1,161 Paris-A
39 Filip Krajinovic 1,148
40 Albert Ramos-Vinolas 1,130 Paris-A
41 Daniel Evans 1,124 Paris-A
42 Christian Garin 1,117 Paris
43 Adrian Mannarino 1,111
44 Pablo Cuevas 1,102 Paris-A
45 Kevin Anderson 1,100 Paris
46 Frances Tiafoe 1,085 Paris-A Milan
47 Sam Querrey 1,065 Paris-A
48 Alexander Bublik 1,030
49 Fernando Verdasco 1,025 Paris
50 Radu Albot 1,022 Paris-A
51 Juan Ignacio Londero 1,017
52 John Millman 1,016
53 Gilles Simon 990 Paris
54 Lorenzo Sonego 990
55 Miomir Kecmanovic 975 Paris-A Milan
56 Ugo Humbert 972 Milan
57 Cameron Norrie 960
58 Feliciano Lopez 958
59 Pablo Andujar 955
60 Joao Sousa 941
61 Jordan Thompson 938
62 Richard Gasquet 935
63 Casper Ruud 931 Milan
64 Aljaz Bedene 905
65 Jeremy Chardy 885
66 Pierre-Hugues Herbert 845
67 Mikhail Kukushkin 816
68 Yoshihito Nishioka 816
68 Tennys Sandgren 815
69 Marton Fucsovics 809
70 Ricardas Berankis 790
71 Marco Cecchinato 787
73 Mikael Ymer 765 Milan
74 Andreas Seppi 760
75 Kyle Edmund 710 Paris
76 Hugo Dellien 698
77 Nicolas Jarry 695
78 Philipp Kohlschreiber 694
79 Federico Delbonis 694
80 Tommy Paul 685
81 Roberto Carballes Baena 664
82 Alejandro Davidovich Fokina 653 Milan
83 Gregoire Barrere 648
84 Steve Johnson 640
85 Dominik Koepfer 634
86 Yasutaka Uchiyama 632
87 Soonwoo Kwon 627
88 Stefano Travaglia 627
89 Thiago Monteiro 616
90 Kamil Majchrzak 611
91 Damir Dzumhur 609
92 Prajnesh Gunneswaran 601
93 Jannik Sinner 596 Milan
94 Leonardo Mayer 588
95 Alexei Popyrin 585
96 Salvatore Caruso 585
97 Corentin Moutet 584
98 Jaume Munar 568
99 Brayden Schnur 560 Charlot
100 Bradley Klahn 559
168 Mikael Torpegaard 299 Charlot
723 Eric Vanshelboim 25
1005 Holger Vitus Nodskov Rune 9 NextGen-Invitation
1058 August Holmgren 7
1612 Elmer Møller 1
D50* Frederik Løchte Nielsen Bratisl. Helsinki

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han spiller sammen med Tim Puetz.

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 28. oktober 2019

No. Women ITF WTA Uge44 Uge45 Uge46 Uge47
61 Clara Tauson 272 174 W60Kina-Q W100Kina-Q 1W25Bhopal
2W25Naples
3W25Solarino
300 Sofia Nami Samavati 94 14 W15Stockholm
309 Olga Helmi 95 11 W15Stockholm W15Monastir W15Solarinao-Q1
753 Elena Jamshidi 20 3 W15Orisei W15Parnu W15Antalya-Q5
970 Olivia Gram 11 3 W15Antalya-Q6
567 Hannah Viller Møller 34 W15Stockholm-Q
865 Karen Barritza 14
1387 Karoline Laursen 4
Emilie Francati
Maria Jespersen
Divine Dasam Nweke

U

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind uden wildcard.

Deadlines – standard Uge44 Uge45 Uge46 Uge47 Uge48 Uge49 Uge50
Entry torsdag 10-okt 17-okt 24-okt 31-okt 07-nov 14-nov 21-nov
Withdrawal tirsdag 15-okt 22-okt 29-okt 05-nov 12-nov 19-nov 26-nov
Freeze torsdag 24-okt 31-okt 07-nov 14-nov 21-nov 28-nov 05-dec
Start mandag 28-okt 04-nov 11-nov 18-nov 25-nov 02-dec 09-dec

 

No. Men ITF ATP Uge44 Uge45 Uge46 Uge47
1009 Mikael Torpegaard 30 299
349 Eric Vanshelboim (UKR) 200 24 M15Maputo
1276 Holger Vitus Nødskov Rune 16 8
658 August Holmgren 70 7
1529 Elmer Møller 9 1
1585 Christian Lerby 8
2137 Henrik Heise Korsgaard 2
2171 Carl Emil Overbeck 2
2194 Jesper Andi Jørgensen 2
2484 Sebastian Grundtvig 1
2484 Gustav Theilgaard 1
Kasper Elsvad
Johannes Ingildsen M25Naples-A35
Anders Arenfeldt Holm
Oliver Benneweis Pramming
Ludvig Aaes
Romeo Midtgaard Jivraj
Christopher Luthra

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 28. oktober 2019

No. Girls Point Uge44 Uge45 Uge46 Uge47
12 Clara Tauson 1298,75
172 Hannah Viller Møller 319,50
219 Clarine Lerby (NED) 260,25
744 Johanne Christine Svendsen 73,75 J5Luxemb.
764 Divine Dasam Nweke 71,75
1095 Natacha Schou 39,50
1264 Rebecca Munk Mortensen 29,75 J5Luxemb.
1398 Nina Vicic 22,75 J5Bahrain
1687 Charlotte Mosbaek Ellegaard 14,25
1749 Zoe Du Pasquier Jensen 12,75
1755 Cirkeline Lundberg 12,50
2116 Alisha Ali Hussain 7,00
2289 Emilie Just-Bomholt 5,00
2628 Anna Aagaard Nielsen 2,75
2628 Anna Tang 2,75
2991 Nikoline Gullacksen 1,75
2991 Ida Hasselbalch 1,75 J4Finland
2991 Amanda Rommetveit Rohde 1,75
2991 Martha Elisa Stemann 1,75
3082 Katerina Norup Hansen 1,50
3082 Isabella Kierkegaard 1,50
3156 Sille Larsen 0,75
3156 Olivia Thiemke 0,75
Moniqua Nielsen
DK5 Emilie Just-Bomholt
DK6 Victoria Ilena Andersen
DK25 Laura Brunkel
DK26 Sarafina Olivia Hansen
DK28 Sofie Vindberg Nielsen
DK29 Filippa Gaba Hansen
DK30 Frederikke Alberte Pape
DK33 Frederikke Birn
DK34 Dicte Ingildsen
DK41 Isil Yurttas
DK42 Emma Kamper Malmkjær
DK45 Augusta Birn
DK59 Victoria Wiche J4Lexington-Q
DK60 Cecilie Wiche J4Lexington-Q
DK61 Asta Ripperger
Freja B. Løvberg
Isabella Grann Frankild
Ena Arnautovic
Therese Harboe Holst
Wilma Krebs Hyllested
Camilla Solberg
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton
Monica Nielsen
Asta Ripperger


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade

Deadlines – standard Uge44 Uge45 Uge46 Uge47 Uge48 Uge49 Uge50
Entry tirsdag 01-okt 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt 05-nov 12-nov
Withdrawal tirsdag 15-okt 22-okt 29-okt 05-nov 12-nov 19-nov 26-nov
Freeze onsdag 23-okt 30-okt 06-nov 13-nov 20-nov 27-nov 04-dec
Start mandag 28-okt 04-nov 11-nov 18-nov 25-nov 02-dec 09-dec

 

No. Boys Point Uge44 Uge45 Uge46 Uge47
1 Holger Vitus Nødskov Rune 2800,00
47 Elmer Møller 722,25
60 Eric Vanshelboim (UKR) 656,25
299 Oskar Brostrøm Poulsen 201,75
363 Carl Emil Overbeck 161,75
546 Sebastian Grundtvig 101,75
915 Gustav Theilgaard 48,75
983 Richard Biagiotti 43,50
1023 Niels Heise Korsgaard 40,00
1100 Caspar Jalili Mikkelsen 35,50
1227 Emil Okkels Jensen 27,50 J4Finland
1491 Julius Kostopoulos 17,75
1552 Asger Emil Ildor 16,00
1847 Felipe Mikkelsen 9,75 J5Bahrain
2198 Ervin Mesic 5,00
2289 Jonas Hembo Mathiasen 4,75
2467 Tobias Bo Kudsk 2,75
2772 Valdemar Frederik Pape 1,75 J3Nicosia-A22
J4Liverpoo-A19
DK11 Marcus Gram Petersen
Kevin Chen
Oscar Toft Bjelsdorf
Mads Tagesen
Noah Svenningsen Holmvang
DK17 Christopher Garde
DK18 Alexander Stage
DK19 Lukas Goldstein Wendelboe
DK21 Rasmus Egehus
DK24 Oliver Eliasen
Jens Schou
DK25 Christopher Luthra
DK26 Noah Svenniingsen Holmvang
DK28 Christoffer Hayes Hjelm
DK31 Johan August Mottlau
Theodor Boisen
Dk33 Luka Strojanovic
DK34 Cornelius Alexander Shalmi
DK36 William Svendsen
DK42 Jonathan Sund Nordahl
Mikkel Ballisager
Peter Møller
Fidel Nweke
Johan August Mottlau
DK43 Alexander Borup
DK46 Niklas Jensen
DK53 Nikolaj Terp Maansson
DK61 Noah Byrgesen
DK64 Victor Bech Frandsen
DK73 Adam Tvede
Alexander Garde
Samuel Sandahl Taboul