Clara Tauson deltager de næste par uger ved ITF-turneringer i USA. Forsat uafklaret om hun kan deltage ved WTA i Linz.

Efter corona-pausen har 17-årige Clara Tauson i flere kampe vist, at hun kan gøre sig gældende mod spillere i top 100, ikke mindst da hun ved French Open besejrede WTA-ranglistens no. 25 Jennifer Brady, hvilket sammen med Claras øvrige resultater blev belønnet med en fremgang på 33 pladser på WTA-ranglisten, hvor hun ved den seneste opdatering er no. 155.

Den højere rangering betyder automatisk større mulighed for at få adgang til højere turnerings-kategorier, men da Clara tilmeldte sig de to næste ugers W80 turneringer i USA, var det fortsat den tidligere rangering som no. 188, der afgjorde om hun kunne være med, hvilket dog viste sig at række til kvalifikationen i begge turneringer.

Rang- og Entrylister uge 41->: Clara i W80 kval i Macon og Holger wildcard til Challenger

I næste uges turnering i Macon betyder den nye rangering, at Clara formentlig bliver seedet 2 efter Eugenie Bouchard.
Mange top 100 spillere deltager i samme uge ved WTA Premier i Ostrava, men i de efterfølgende to uger er der ingen WTA-turneringer, hvilket afspejles i deltagerfeltet i W80 turneringen i Tyler, hvor den højst rangerede blandt de tilmeldte er no. 27 Yulia Putintseva, og alle de øvrige i hovedturneringen er i top 130.

Indtil withdrawal-deadline i tirsdags var Clara anført på Alternate-listen i Tyler men efter deadline var hun dog inde i kvalifikationen med god margin til cuttet, som er no. 228 på ranglisten.

Næste WTA-turnering bliver International turneringen Upper Austria Ladies Linz, der er flyttet til en ny termin 9. november.
Normalt er tilmeldingsfristen 6 uger før turneringen, men det er ikke lykkedes Tennisavisen at få oplyst fristen for den ændrede turnering og heller ikke, hvilken rangerings-dato der afgør, hvem der slipper ind i turneringen, hvor Clara er tilmeldt.

Hvis Clara ikke slipper ind i Linz, er en alternativ mulighed at blive i USA og deltage i en W100 turnering i Charleston, hvor Clara ved entry-deadline er inde i kvalifikationen, men det vil dog være logisk at springe Charleston over og rejse tilbage til Europa, hvis rangeringen rækker til at deltage i Linz.

Der er fortsat ikke fastsat ny dato for WTA International turneringen Hana Bank Korea Open i Seoul, men da alle ITF-turneringer i Korea er aflyst, tror de færreste formentlig at turneringen gennemføres i 2020.

Derudover er næste uges Premier 5 i Ostrava og WTA International i Linz er de eneste resterende turneringer, der ikke er aflyst på WTAs turnerings-kalender, hvor WTA 125K turneringen Open BLS De Limoges 14. december ganske vist fortsat figurerer, men på turneringens Twitter har arrangørerne meddelt, at de er tvunget til at aflyse, hvilket har sammenhæng med restriktioner i forbindelse med Australian Open, hvor kvalifikationen starter 12. januar 2021.

Ugen før den aflyste turnering i Limoges er der planlagt en W100+H i Dubai 7. december.
Udover de nævnte turneringer er der fortsat en række W15 og W25 turneringer resten af året.

Mikael Torpegaard
© KJSelekta.dk – Mikael Torpegaard

I modsætning til WTA er der et væsentligt større antal turneringer hos herrerne, hvor der de kommende uger som regel afvikles mindst 2 ATP-turneringer og 2 ATP Challengers hver uge.
Tennisavisen havde oprindelig fået oplyst, at Mikael Torpegaard var tilmeldt Challengers de kommende 3 uger i Tyskland, hvor der afvikles Challengers i Ismaning, Hamburg og Eckental.
Torpegaard findes dog ikke på entry-listen til Hamburg, men han forventes dog at deltage i næste uge i Ismaning.
Tilføjelse/Rettelse: Torpegaard er fortsat på entry-listerne til både Hamburg og Eckental, men ahn optrådte ikke på den uofficielle liste, som Tennisavisen støttede sig til.

Tim Puetz, Frederik Løchte Nielsen
Foto: Tennistv – Tim Puetz og Frederik Løchte Nielsen

Frederik Løchte Nielsen og Tim Puetz måtte nøjes med en enkelt kamp i denne uges ATP 250 turnering i Køln, hvor de blev besejret 4-6, 6-1, [10-5] af 4. seedede Ken Skupski (GER) og Santiago Gonzalez (MEX).
I næste uge forventes de at deltage ved ATP 250 i Antwerpen.

17-årige Holger Vitus Nødskov Rune optjente et enkelt point til ATP-ranglisten, da han for et par uger siden deltog i M15 turneringen i Setubal, og derved avancerede han til sin hidtil bedste rangering som no. 551.
Holger har tilbragt den sidste uge med træning hjemme i Danmark, hvor han fredag får besøg af TV 2, inden han i næste uge rejser til Marbella for at forberede sig til ATP Challenger AnyTech365 Marbella Tennis Open, hvor han har fået wildcard til hovedturneringen.
Holger får skarp konkurrence, idet Entry listen omfatter følgende 5 spillere fra top 100:
86 Federico Coria
91 Gianluca Mager
96 Roberto Carballes Baena
97 Pedro Martinez
100 Marco Cecchinato
Desuden deltager yderligere 13 spillere fra top 150.


Entry deadlines: GS, WTA Pr. og Int: 6 uger *), Kval GS: 4 uger, WTA 125K og Kval WTA: 3 uger
Uge 42/12.10: W25 Cherbourg-en-Cotentin, W15 Sharm El Sheikh & Funchal & Monastir
Uge 43/19.10: WTA Pr. Ostrava, W80 Macon, W25 Reims, W15 Sharm El Sheikh & Monastir
Uge 44/26.10: W80 Tyler, W25 Istanbul, W15 Minsk, Sharm El Sheikh & Heraklion & Bratislava & Platja D’Aro & Monastir. & Pazardzhik & Lousada
Uge 45/2.11: W100 Charleston, W15 Sharm El Sheikh & Heraklion & Castellon & Lousada & Monastir
Uge 46/9.11: WTA International Linz, W25 Minsk, W15 Sharm El Sheikh & Shymkent & Heraklion & Monastir
Uge 47/16.11: W25 St. Etienne & Las Palmas, W15 Nonthaburi & Shymkent & Sharm El Sheikh & Heraklion & Monastir
Uge 48/23.11: W15 Nonthaburi & Cairo & Heraklion & Las Palmas & Monastir
Uge 49/30.11: W25 Hamburg, W15 Cairo & Monastir
Uge 50/7.12: W100+H Dubai, W15 Cairo & Madrid
Uge 51/14.12: W15 Minsk

To be rescheduled: WTA Int. Seoul

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 12. oktober 2020 

Rk Spiller Point UTR U42 U43 U44 U45 U46
1 Ashleigh Barty 8717
2 Simona Halep 7255
3 Naomi Osaka 5780
4 Sofia Kenin 5760
5 Elina Svitolina 5260 Ostra
6 Karolina Pliskova 5205 Ostra
7 Bianca Andreescu 4555
8 Petra Kvitova 4516 Ostra
9 Kiki Bertens 4505
10 Serena Williams 4080
11 Belinda Bencic 4010
12 Aryna Sabalenka 3675 Ostra
13 Johanna Konta 3152
14 Victoria Azarenka 3122 Ostra
15 Garbiñe Muguruza 3016
16 Madison Keys 2962
17 Iga Swiatek 2960
18 Petra Martic 2850 Ostra
19 Elena Rybakina 2696 Ostra
20 Marketa Vondrousova 2538 Ostra
21 Elise Mertens 2490 Ostra
22 Anett Kontaveit 2330 Ostra
23 Maria Sakkari 2300 Ostra
24 Angelique Kerber 2271
25 Alison Riske 2256
26 Jennifer Brady 2165 Ostra
27 Yulia Putintseva 2015 Tyler
28 Karolina Muchova 1982 Ostra
29 Dayana Yastremska 1925 Ostra Linz
30 Amanda Anisimova 1905 Ostra Linz
31 Donna Vekic 1880 Ostra
32 Ons Jabeur 1803 Ostra
33 Ekaterina Alexandrova 1775 Linz
34 Qiang Wang 1706
35 Shuai Zhang 1693 Ostra
36 Svetlana Kuznetsova 1631
37 Barbora Strycova 1630 Ost.Q
38 Anastasia Pavlyuchenkova 1630
39 Sloane Stephens 1573
40 Magda Linette 1573 Ost.Q
41 Saisai Zheng 1510
42 Fiona Ferro 1497
43 Caroline Garcia 1495
44 Jelena Ostapenko 1485
45 Julia Goerges 1483
46 Danielle Collins 1475
47 Veronika Kudermetova 1388 Ost.Q
48 Nadia Podoroska 1356
49 Kristina Mladenovic 1335
50 Laura Siegemund 1331 Ost.A
51 Marie Bouzkova 1314 Ost.Q
52 Polona Hercog 1310
53 Alizé Cornet 1290
54 Anastasija Sevastova 1288 Ost.Q
55 Cori Gauff 1284 Ost.Q
56 Rebecca Peterson 1255
57 Patricia Maria Tig 1229 Linz
58 Jil Teichmann 1206 Ost.Q Linz
59 Shelby Rogers 1133 Tyler
60 Heather Watson 1130
61 Anna Blinkova 1114 Ost.Q
62 Bernarda Pera 1105 Ost.Q
63 Jessica Pegula 1103
64 Alison Van Uytvanck 1095
65 Katerina Siniakova 1075 Ost.Q Linz
66 Su-Wei Hsieh 1035
67 Ajla Tomljanovic 1035
68 Kristyna Pliskova 1020 Ost.Q
69 Paula Badosa 1018 Ost.Q
70 Nao Hibino 973
71 Arantxa Rus 971 Ost.Q Tyler Linz
72 Lauren Davis 967
73 Sara Sorribes Tormo 945 Ost.Q Linz
74 Camila Giorgi 940
75 Daria Kasatkina 935 Ost.Q
76 Irina-Camelia Begu 932 Ost.Q
77 Danka Kovinic 932
78 Venus Williams 929
79 Zarina Diyas 928
80 Christina Mchale 909
81 Madison Brengle 906
82 Carla Suárez Navarro 881
83 Martina Trevisan 879
84 Kirsten Flipkens 878
85 Barbora Krejcikova 868 Ost.Q
86 Misaki Doi 863 Tyler
87 Tamara Zidansek 840 Ost.Q
88 Sorana Cirstea 839 Ost.Q Linz
89 Leylah Annie Fernandez 838 Tyler
90 Taylor Townsend 836
91 Lin Zhu 830
92 Ana Bogdan 805 Ost.Q
93 Aliaksandra Sasnovich 798
94 Yafan Wang 795
95 Jasmine Paolini 785 Ost.Q Tyler
96 Varvara Gracheva 778 Ost.Q
97 Viktoria Kuzmova 775
98 Nina Stojanovic 761 Tyler
99 Anastasia Potapova 759
100 Andrea Petkovic 750
155 Clara Tauson 459 12,45 Macon.Q Tyler.Q 1Char 1Linz
988 Sofia Samavati 14 10,59
1060 Olga Helmi 11 10,75
1254 Olivia Gram 5 9,81 Mon.Q
1314 Elena Jamshidi 3 9,24 Fun.Q
Karen Barritza 11,28
Maria Jespersen 10,84
Emilie Francati 10,82
Hannah Viller Møller 10,75

 

NY*) Topspillere SKAL spille 4 af 5 Premier 5 turneringer


Entry deadlines: GS, ATP: 6 uger, Monte-Carlo: 4 uger, GS Kval: 4 uger, ATP Kval, Challenger: 3 uger
Uge 42/12.10: ATP 500 St. Petersburg, ATP 250 Sardinia & Køln, Ch. Alicante & Lisbon, M25+H Rodez, M25 Ricany, M15 Sharm El Sheikh & Monastir
Uge 43/19.10: ATP 250 Antwerpen & Køln, Ch. Istanbul & Ismaning, M25 Hamburg & Harlingen, M15 Sharm El Sheikh & Bratislava & Monastir
Uge 44/26.10: ATP 500 Wien, ATP 250 Nur-Sultan, Ch. Marbella & Hamburg, M25 Harlingen & Tavira, M15 Sarreguemines & Sharm El Sheikh & Heraklion & Monastir
Uge 45/2.11: ATP 1000 Paris, M15 Parnu & Monastir & Quinta Do Lago & Heraklion & Fayetteville & Sharm El Sheikh
Uge 46/9.11: ATP 250 Sofia, M15 Villers Les Nancy & Sharm El Sheikh & Shreveport & Heraklion & Monastir & Nur-Sultan & Valldoreix
Uge 47/16.11: Nitto ATP Finals London, M15 Villena & Nur-Sultan & Monastir & Heraklion & Nonthaburi & East Lansing & Sharm El Sheikh
Uge 48/23.11: M25 Santa Domingo, M15 Trnava & Nonthaburi & Cairo & Heraklion & Benicarlo & Monastir & Singapore
Uge 49/30.11: M15 Singapore & Monastir &  Madrid  Cairo & Santo Domingo & Trnava
Uge 50/7.12: M15 Santo Domingo & Cairo & Doha
Uge 51/14.12: M15 Doha

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Livetennis.it, MensTennisForums.com, Twitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 12. oktober 2020 

Rk Spiller Point UTR U42 U43 U44 U45 U46
1 Novak Djokovic 11,740 Paris
2 Rafael Nadal 9,850 Paris
3 Dominic Thiem 9,125 Wien Paris
4 Roger Federer 6,630
5 Stefanos Tsitsipas 5925,000 St.P Wien Paris
6 Daniil Medvedev 5,890 St.P Wien Paris
7 Alexander Zverev 4,650 Køln Køln Paris
8 Diego Schwartzman 3,180 Sar Køln Wien Paris Sofia
9 Matteo Berrettini 3,075 St.P Ant Wien Paris
10 Andrey Rublev 2,974 St.P Ant Wien Paris
11 Gael Monfils 2,860 Køln Køln Wien Paris Sofia
12 Denis Shapovalov 2,695 St.P Køln Wien Paris Sofia
13 Roberto Bautista Agut 2,665 Køln Køln Wien Paris Sofia
14 David Goffin 2,555 St.P Ant Wien Paris Sofia
15 Pablo Carreno Busta 2,400 Ant Wien Paris Sofia
16 Fabio Fognini 2,400 Ant Wien Paris Sofia
17 Karen Khachanov 2,200 St.P Ant Wien Paris Sofia
18 Stan Wawrinka 2,185 St.P Køln Wien Paris
19 Grigor Dimitrov 2,145 Ant Wien Paris
20 Christian Garin 2,135 Sar Ant Wien Paris
21 Milos Raonic 2,040 St.P Ant Wien Paris Sofia
22 Felix Auger-Aliassime 2,021 Køln Køln Wien Paris Sofia
23 John Isner 1,850 Wien Paris
24 Dusan Lajovic 1,785 Sar Ant Wien Paris Sofia
25 Casper Ruud 1,739 Sar Ant Wien Paris Sofia
26 Benoit Paire 1,738 Køln Køln Nur Paris
27 Borna Coric 1,670 St.P Wien Paris Sofia
28 Taylor Fritz 1,670 St.P Ant Alt Paris Sofia
29 Alex de Minaur 1,665 Ant Alt Paris Sofia
30 Filip Krajinovic 1,628 Køln Køln Alt Paris Sofia
31 Hubert Hurkacz 1,398 Køln Køln Alt Paris
32 Jan-Lennard Struff 1,450 Køln Køln Alt Paris Sofia
33 Nikoloz Basilashvili 1,395 Alt Paris Sofia
34 Daniel Evans 1,384 St.P Ant Alt Paris
35 Kei Nishikori 1,345 Ant Alt Paris Sofia
36 Reilly Opelka 1,312 St.P Ant Alt Paris
37 Guido Pella 1,310 Køln Alt Paris Sof.A
38 Ugo Humbert 1,286 St.P Ant Alt Paris Sof.A
39 Adrian Mannarino 1,271 St.P Køln Nur Paris Sof.A
40 Marin Cilic 1,270 Køln Køln Alt Paris Sof.A
41 Miomir Kecmanovic 1,258 St.P Køln Nur Paris Sof.A
42 Lorenzo Sonego 1,245 Sar Køln Alt Par.A Sof.A
43 Nick Kyrgios 1,170 Paris
44 John Millman 1,166 Køln Køln Nur Paris Sof.A
45 Albert Ramos-Vinolas 1,165 Sar Ant Alt Paris Sof.A
46 Jannik Sinner 1,136 Kø.Q Sof.A
47 Kyle Edmund 1,085 Køln Køln Alt Paris Sof.A
48 Tennys Sandgren 1,078 St.P Alt Nur Par.A
49 Sam Querrey 1,065 St.P Køln Alt Par.A
50 Marton Fucsovics 1,047 Køln Kø.Q Alt Par.A Sof.A
51 Aljaz Bedene 1,045 Køln Alt Alt Par.A Sof.A
52 Alexander Bublik 1,045 St.P Alt Nur Par.A Sof.A
53 Richard Gasquet 1,030 St.P Nur Par.A Sof.A
54 Pablo Andujar 1,024 Sar Nur Par.A Sof.A
55 Yoshihito Nishioka 1,017 Kø.Q Alt Par.A Sof.A
56 Jo-Wilfried Tsonga 1,005 Alt Par.A
57 Gilles Simon 1,005 Køln Kø.Q Nur Par.A
58 Tommy Paul 994 Sar An.Q Nur Par.A
59 Jordan Thompson 984 Køln Kø.Q Nur Par.A Sof.A
60 Feliciano Lopez 953 St.P Alt Alt Par.A Sof.A
61 Frances Tiafoe 950 Sar An.Q Nur Sof.A
62 Fernando Verdasco 945 Køln Kø.Q Nur Par.A
63 Dominik Koepfer 921 Kø.A Kø.Q Alt Par.A Sof.A
64 Pablo Cuevas 907 Sar Alt Par.A
65 Ricardas Berankis 889 Køln Kø.Q Hamb Eck
66 Lucas Pouille 880 Hamb Par.A
67 Jiri Vesely 875 Sar Nur
68 Steve Johnson 870 Køln Kø.Q Par.A
69 Jeremy Chardy 860 Alt Par.A
70 Stefano Travaglia 849 Sar An.Q Nur
71 Alejandro Davidovich Fokina 848 Kø.A Kø.Q
72 Juan Ignacio Londero 832 Sar An.Q Nur
73 Corentin Moutet 818 Alt Nur
74 Laslo Djere 812 Sar Alt Nur
75 Cameron Norrie 807 St.P An.Q Nur
76 Thiago Monteiro 804 Kø.Q
77 Salvatore Caruso 802 Sar An.Q
78 Federico Delbonis 791 Sar Isman Alt
79 Vasek Pospisil 787 St.P Kø.Q
80 Joao Sousa 776 An.Q Alt
81 Pierre-Hugues Herbert 775 Køln An.Q
82 Radu Albot 772 Køln Kø.Q Alt
83 Mikael Ymer 763 St.P Hamb
84 Attila Balazs 759
85 Egor Gerasimov 755 Kø.Q Kø.Q Alt
86 Federico Coria 753 Marb
87 Soonwoo Kwon 752
88 Mikhail Kukushkin 751 St.Q Alt
89 Philipp Kohlschreiber 729 Sar
90 Marcos Giron 721 Kø.Q
91 Gianluca Mager 717 Sar An.Q Marb
92 Lloyd Harris 701 Kø.Q An.Q Alt
93 James Duckworth 701 St.Q
94 Dennis Novak 700 Kø.Q Eck
95 Yasutaka Uchiyama 695 Kø.Q An.Q Alt
96 Roberto Carballes Baena 694 Marb
97 Pedro Martinez 690 Marb
98 Emil Ruusuvuori 689 Kø.Q An.Q Alt Eck
99 Yuichi Sugita 686 Kø.Q An.Q Alt Parm
100 Andrej Martine 686 Marb
143 Lorenzo Musetti 422 Hamb Parm
158 Carlos Alcaraz 384 Alica
192 Mikael Torpegaard 311 14,51 Isman Hamb.Q Eck
551 Holger Vitus Nodskov Rune  51 14,33 Mar.WC
743 Eric Vanshelboim 24 13,33
1089T August Holmgren 7 13,09
1625T Elmer Møller 1 13,25
D52* Frederik Løchte Nielsen 1,790 14,37 Køln Antw.
Christian Sigsgaard 13,56  

 

Ham


*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han spiller sammen med Tim Puetz.


ITF World Tennis Tour

Efter januar 2020 optjenes kun point til ITF-ranglisten i kvalifikationen ved $15/25 turneringer. Derfor opdateres danske spilleres ITF-point ikke fremover. Link til reglerne.
Eventuelle tilmeldinger til disse turneringer vil så vidt muligt fremgå under WTA/ATP-ranglisterne..

Deadlines – standard Uge42 Uge43 Uge44 Uge45 Uge46 Uge47 Uge48 Uge49 Uge50
Entry   torsdag 24-sep 01-okt 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt 05-nov 12-nov 19-nov
Withdrawal tirsdag 29-sep 06-okt 13-okt 20-okt 27-okt 03-nov 10-nov 17-nov 24-nov
Freeze torsdag 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt 05-nov 12-nov 19-nov 26-nov 03-dec
Start   mandag 12-okt 19-okt 26-okt 02-nov 09-nov 16-nov 23-nov 30-nov 07-dec

 


ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 12. oktober 2020 (UTR pr. 15-16. september)

No. Girls Årg. Point UTR Uge42 Uge43 Uge44 Uge45
168 Clarine Lerby (NED) 2003 362 10,36
366 Johanne Christine Svendsen 2004 180,50 10,40 J4Overath J4Overath 1J3Istan
636 Rebecca Munk Mortensen 2005 93,75 10,14 J4Overath
914 Natacha Schou 2004 54,50 9,40 J4Over.Q
1357 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 23,25 8,38
1500 Charlotte Mosbaek Ellegaard 2003 18,25 8,74
1610 Emilie Just-Bomholt 2005 15,50 8,89 J4Ove.A1 1
1620 Nina Vicic 2002 15,50 8,61
1721 Wilma Krebs Hyllested 2005 13,25 8,87
1773 Cirkeline Lundberg 2003 12,00 8,68
1889 Divine Dasam Nweke 2004 10,00 9,69
2277 Mille Moerk 2006 5 8,31
2583 Anna Aagaard Nielsen 2002 2,75 8,39
2583 Anna Tang 2004 2,75 8,48
2583 Cecilie Wiche 2002 2,75 7,79
2711 Olivia Thiemke 2003 2,25 8,10
2941 Nikoline Gullacksen 2002 1,75 8,31
2941 Therese Harboe Holst 2006 1,75 7,73
3021 Katerina Norup Hansen 2002 1,50 8,16
Victoria Ilena Andersen 2003 8,75
Annelieke Saustrup Steenhuisen 2005 8,27
Emma Kamper Malmkjær 2004 8,17
Sarafina Olivia Hansen 2005 8,08
Isil Yurttas 2004 8,02
Freja Løvberg 2005 8,02
Frederikke Alberte Pape 2006 8,00
Sille Larsen 2003 7,93
Sofie Vindberg Nielsen 2002 7,92
Filippa Gaba Hansen 2003 7,57P
Dicte Ingildsen 2005 7,54
Laura Brunkel 2006 7,51 J5Lim.Q
Lykke Bertelsen 2004 7,23
Alberte Kleist Jørgensen 2005 7,18
Victoria Wiche 2002 7,16
Sarah Suljadzic 2006 7,02 J5Nas
Cecilie Agerbek Fridthjof 2007 6,96
Chili Alberthe Emelie Jensen 2006 6,91
Augusta Lucia Grau Kristensen 2008 6,82
Liva Kornelia Mortensen 2005 6,77
Frederikke Birn 2004 6,76
Augusta Birn 2004 6,71
Melissa Zulkic 2004 6,65
Ophelia Mille Ruus 2006 6,41


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge42 Uge43 Uge44 Uge45 Uge46 Uge47 Uge48 Uge49 Uge50
Entry   tirsdag 15-sep 22-sep 29-sep 06-okt 13-okt 20-okt 27-okt 03-nov 10-nov
Withdrawal tirsdag 29-sep 06-okt 13-okt 20-okt 27-okt 03-nov 10-nov 17-nov 24-nov
Freeze onsdag 07-okt 14-okt 21-okt 28-okt 04-nov 11-nov 18-nov 25-nov 02-dec
Start   mandag 12-okt 19-okt 26-okt 02-nov 09-nov 16-nov 23-nov 30-nov 07-dec

 

*) Resten af 2020 er Entry deadline forkortet til 20 dage før turneringen starter.
i J2 og højere (j1, JA, JB1, JB2) optjenes point som J3/JB3 , hvis andet ikke bestemmes.
Deltager antal begrænset til 32 i kval, 32 i hovedturnering og 24 par i doubles.

No. Boys Årg. Point UTR Uge42 Uge43 Uge44 Uge45
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2003 2663,75 14,05
56 Elmer Møller 2003 659,75 13,34 J1Plov J1Vil
233 Oskar Brostrøm Poulsen 2002 234,25 11,97
772 Richard Biagiotti 2003 53,75 11,70 J5Bud 1J4Hei
1092 Felipe Mikkelsen 2002 28,00 11,11 J5Honf
1111 Julius Kostopoulos 2003 27,00 11,10
1138 Caspar Jalili Mikkelsen 2003 26,00 11,64
1286 Valdemar Frederik Pape 2003 19,50 11,58
1393 Asger Emil Ildor 2003 16,00 10,04
1562 Rasmus Egehus 2003 11,75 10,35
1764 Ervin Mesic 2004 7,75 11,06
2420 Tobias Bo Kudsk 2002 2,00 11,60P
2741 Mikkel Ballisager 2003 0,75 10,01
Lukas Goldstein Wendelboe 2002 11,23
Alexander Stage 2002 10,66
Philip Bonke 2002 10,65
Theodor Boisen 2002 10,47
Alexander Garde 2002 10,68
Arthur Leonhard Linck 2003 10,32P
Jonathan Sund Nordahl 2003 9,68
Christopher Garde 2005 10,02
Emil Demetriou 2004 9,97
Silas Christmas-Møller 2003 9,91
Niklas Nordahl Jensen 2004 10,38
Mark Nielsen 2004 9,68
Johan August Mottlau 2004 9,65
Yakup Uzunel 2005 9,82
Alexander Borup 2004 10,47
Adam Tvede 2004 9,52
Jen-Ulrik Nygaard 2003 9,49
David Francati 2003 9,63
Cornelius Alexander Shalmi 2005 9,45
Nikolaj Terp Maansson 2004 8,15
Oliver Steines 2006 9,01
Victor Bech Frandsen 2003 8,65
Alexander Nordal Clausen 2006 8,58
Amir Albeg 2006 7,63
Fidel Nweke 2006 7,13