Trods markant fremgang på WTA-ranglisten kan Clara Tauson risikere at gå glip af ITF-turneringer i USA på grund af aflyste WTA-turneringer. Holger Rune får ny mulighed for ATP Challenger

Siden udgivelsen af “Rang- og Entrylister uge 39->” for 2 uger siden baseret på WTA og ATP ranglisterne fra 21. september, er der kun offentliggjort ranglister for 28. september, idet der på grund af Grand Slam turneringen French Open først udgives rangliste igen på mandag den 12. oktober.

Rang- og Entrylister uge 39->: Fremgang for Clara Tauson og Holger Rune. Denis Shapovalov i top 10

Derfor mangler Clara Tauson fortsat at få godskrevet de 40 WTA rangliste-point, som hun optjente i kvalifikationen til French Open, samt yderligere 70 point for sejren i 1. runde af hovedturneringen mod Jennifer Brady, og derved er hun på den aktuelle rangliste no. 188, hvorimod hun fra 12. oktober forventes at avancere betragteligt til no. 155.

Da det er rangeringen ved tilmeldingsfristen til de forskellige turneringer der er afgørende for, hvem der slipper ind i hovedturnering eller kvalifikation, kan det få afgørende betydning for Claras muligheder, når der formentlig gennemføres en række turneringer i ITF World Tennis Tour i USA de kommende uger.

Clara er dog sikret deltagelse i kvalifikationen til W80 turneringen Mercer Tennnis Classic, der afvikles i Macon uge 43, hvilket er samme uge som WTA Premier turneringen i Ostrava, hvor “cuttet” til hovedturneringen er no. 28 på WTA-ranglisten, og spillere under no. 63 er udenfor “cuttet” til kvalifikationen.

På grund af rangeringen som no. 188 ved tilmeldingen til Macon er Clara no. 13 på deltagerlisten til kvalifikationen, men når der 18. oktober trækkes lod til kvalifikationen, bliver det på baggrund af den aktuelle rangering, hvor Clara som nævnt vil være no. 155, hvorved hun vil blive en af de 4 øverst seedede.

Ugen efter afvikles W80 Tyler i Texas, hvor tilmeldingsfristen er torsdag 8. oktober, hvor Clara stadig er no. 188 på WTA-ranglisten.
Hvis Clara tilmeldes kan der være en risiko for, at rangeringen ikke rækker til kvalifikationen, hvis flere top 100 spillere også vælger at tilmelde sig, da der på nuværende tidspunkt ikke er planlagt flere WTA-turneringer.
Både WTA International i Seoul og Linz står fortsat på turneringsoversigten hos WTA  som “Rescheduled Date – TBD”, men der er fortsat intet officielt meldt ud om, hvornår de eventuelt bliver afviklet.
Tilføjelse: WTA International i Linz afvikles uge 46, og Clara Tauson er tilmeldt

I uge 45 er planlagt W100 Charleston, hvor tilmeldingsfristen er 15. oktober, og derved vil en eventuel tilmelding af Clara blive på baggrund af den nye rangering som no. 155, hvilket dog ikke er nogen garanti for at slippe med i kvalifikationen, da både W80 og W100 vil være attraktive for topspillerne, når der ikke er alternative muligheder i WTA-turneringer.
I en W80 optjenes henholdsvis 21, 42, 70, 115 point for kvart, semi, finale og vinder, mens de tilsvarende tal for W100 er 25, 50, 85, 140.

M25 Klosters 2020
Foto: : Rolf Semmler.

Holger Vitus Nødskov Rune tog et stort spring fra no. 724 til no. 576, da han optjente 20 point for M25 titlen i Klosters, og når den nye rangliste offentliggøres på mandag følger yderligere 6 point fra finalen ved M15 i Melilla, hvorved han avancerer til omkring no. 550.

Eventuelle nye point fra den igangværende M15 turnering i Setubal i Portugal bliver først tilføjet ved opdateringen af ATP-ranglisten 19. oktober.

Næste mulighed for at optjene ATP-point bliver formentlig fra 26. oktober, hvor Holger har wildcard til en ATP Challenger turnering i Marbella.

Mikael Torpegaard
© KJSelekta.dk – Mikael Torpegaard

Ugen forinden er Mikael Torpegaard tilmeldt en ATP Challenger i Ismaning i Tyskland, hvor endvidere 17-årige Carlos Alcaraz Garfia (ESP) og 18-årige Lorenzo Musetti (ITA) er tilmeldt.
Desuden deltager 2 fra top 100 – no. 81 Federico Delbonis (ARG) og no. 97 Yannick Hanfmann (GER).

Johanne Christine Svendsen
Sportsfotograf.com – Johanne Christine Svenssen

16-årige Johanne Christine Svendsen har efter corona-pausen deltaget i 2 turneringer i Hannover, hvor hun i den første uge optjente 10 point til ITFs junior-rangliste ved at nå kvartfinalen i en Grade 4 turnering og ugen efter semifinalen i en Grade 3 turnering samme sted, hvorved hun optjente yderligere 36 point og avancerede 39 pladser til no. 365.

Elmer Møller
Foto: TCHW-Gladbeck – Elmer Møller

17-årige Elmer Møller deltog i sin første junior Grand Slam turnering ved French Open, hvor det dog ikke blev til sejre i hverken single eller double.
Elmer er tilmeldt Grade 1 turneringer i både uge 43 og 44.


Entry deadlines: GS, WTA Pr. og Int: 6 uger *), Kval GS: 4 uger, WTA 125K og Kval WTA: 3 uger
Uge 41/5.10: GS French Open, W15 Sharm El Sheikh & Monastir
Uge 42/12.10: W25 Cherbourg-en-Cotentin, W15 Sharm El Sheikh & Funchal & Monastir
Uge 43/19.10: WTA Pr. Ostrava, W80 Macon, W25 Reims, W15 Sharm El Sheikh & Monastir
Uge 44/26.10: W80 Tyler, W25 Istanbul, W15 Minsk, Sharm El Sheikh & Heraklion & Bratislava & Platja D’Aro & Monastir. & Pazardzhik & Lousada
Uge 45/2.11: W100 Charleston, W15 Sharm El Sheikh & Heraklion & Castellon & Lousada & Monastir
Uge 46/9.11: WTA 125K Linz, W25 Minsk, W15 Sharm El Sheikh & Shymkent & Heraklion & Monastir
Uge 47/16.11: W25 St. Etienne & Las Palmas, W15 Nonthaburi & Shymkent & Sharm El Sheikh & Heraklion & Monastir
Uge 48/23.11: W15 Nonthaburi & Cairo & Heraklion & Las Palmas & Monastir
Uge 49/30.11: W25 Hamburg, W15 Cairo & Monastir
Uge 50/7.12: W100+H Dubai, W15 Cairo & Madrid
Uge 51/14.12: WTA 125K Limoges, W15 Minsk

To be rescheduled: WTA Int. Seoul, WTA Int. Linz,

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 28. september 2020 

Rk Spiller Point UTR U41 U42 U43 U44 U45 U46
1 Ashleigh Barty 8717
2 Simona Halep 6356
3 Naomi Osaka 5780
4 Karolina Pliskova 5205 Ostra
5 Elina Svitolina 4740 Ostra
6 Sofia Kenin 4700 Ostra
7 Bianca Andreescu 4555
8 Kiki Bertens 4335 Ostra
9 Serena Williams 4080
10 Belinda Bencic 4010
11 Petra Kvitova 3736 Ostra
12 Aryna Sabalenka 3615 Ostra
13 Johanna Konta 3152 Ostra
14 Victoria Azarenka 3122 Ostra
15 Garbiñe Muguruza 3016
16 Madison Keys 2962 Ostra
17 Petra Martic 2850 Ostra
18 Elena Rybakina 2501 Ostra
19 Marketa Vondrousova 2378 Ostra
20 Elise Mertens 2360 Ostra
21 Anett Kontaveit 2330 Ostra
22 Angelique Kerber 2270
23 Alison Riske 2256
24 Maria Sakkari 2240 Ostra
25 Jennifer Brady 2165 Ostra
26 Karolina Muchova 1982 Ostra
27 Yulia Putintseva 1955
28 Dayana Yastremska 1925 Ostra Linz
29 Amanda Anisimova 1905 Ost.Q/A Linz
30 Donna Vekic 1880 Ost.Q
31 Ekaterina Alexandrova 1775 Ost.Q Linz
32 Qiang Wang 1706
33 Svetlana Kuznetsova 1631 Ost.Q
34 Sloane Stephens 1573
35 Ons Jabeur 1573 Ost.Q
36 Magda Linette 1542 Ost.Q
37 Barbora Strycova 1530 Ost.Q
38 Anastasia Pavlyuchenkova 1570 Ost.Q
39 Shuai Zhang 1523 Ost.Q
40 Saisai Zheng 1510
41 Julia Goerges 1423
42 Veronika Kudermetova 1388 Ost.Q
43 Jelena Ostapenko 1360
44 Kristina Mladenovic 1335 Ost.Q
45 Caroline Garcia 1325
46 Marie Bouzkova 1314 Ost.Q
47 Polona Hercog 1310 Ost.Q
48 Anastasija Sevastova 1288 Ost.Q
49 Fiona Ferro 1267 Ost.Q
50 Rebecca Peterson 1255
51 Cori Gauff 1234
52 Alizé Cornet 1230
53 Jil Teichmann 1206 Ost.Q Linz
54 Iga Swiatek 1200 Ost.Q
55 Shelby Rogers 1133
56 Heather Watson 1130
57 Danielle Collins 1115 Ost.Q
58 Anna Blinkova 1114 Ost.Q
59 Patricia Maria Tig 1105 Linz
60 Jessica Pegula 1103
61 Katerina Siniakova 1075 Ost.Q Linz
62 Bernarda Pera 1075 Ost.Q
63 Su-Wei Hsieh 1035 Ost.Q
64 Ajla Tomljanovic 1035
65 Alison Van Uytvanck 1035
66 Laura Siegemund 971 Ost.A
67 Arantxa Rus 971 Linz
68 Lauren Davis 967
69 Kristyna Pliskova 960
70 Sara Sorribes Tormo 945 Linz
71 Daria Kasatkina 935
72 Nao Hibino 933
73 Irina-Camelia Begu 932
74 Danka Kovinic 932
75 Camila Giorgi 930
76 Venus Williams 929
77 Zarina Diyas 918
78 Madison Brengle 906
79 Carla Suárez Navarro 881
80 Kirsten Flipkens 878
81 Misaki Doi 846
82 Christina Mchale 857
83 Tamara Zidansek 840
84 Sorana Cirstea 839 Linz
85 Taylor Townsend 836
86 Lin Zhu 830
87 Paula Badosa 798
88 Yafan Wang 795
89 Varvara Gracheva 778
90 Viktoria Kuzmova 775
91 Nina Stojanovic 761
92 Anastasia Potapova 759
93 Ana Bogdan 755
94 Jasmine Paolini 755
95 Andrea Petkovic 750
96 Aliaksandra Sasnovich 738
97 Aliona Bolsova 726
98 Monica Puig 722
99 Kateryna Kozlova 718
100 Leylah Annie Fernandez 714
188 Clara Tauson 354 12,41 Macon.Q Tyler.A6 Linz
988 Sofia Samavati 14 10,59
1060 Olga Helmi 11 10,75 Fun.Q
1286 Olivia Gram 4 9,82 Mon.Q Mon.Q
1310 Elena Jamshidi 3 9,23 Fun.Q
Karen Barritza 11,21
Hannah Viller Møller 10,81
Emilie Francati 10,76
Maria Jespersen 10,71

 

NY*) Topspillere SKAL spille 4 af 5 Premier 5 turneringer


Entry deadlines: GS, ATP: 6 uger, Monte-Carlo: 4 uger, GS Kval: 4 uger, ATP Kval, Challenger: 3 uger
Uge 41/5.10: GS French Open, Ch. Parma & Barcelona, M15 Sharm El Sheikh & Setubal & Monastir
Uge 42/12.10: ATP 500 St. Petersburg, ATP 250 Sardinia & Køln, Ch. Alicante & Lisbon, M25+H Rodez, M25 Ricany, M15 Sharm El Sheikh & Monastir
Uge 43/19.10: ATP 250 Antwerpen & Køln, Ch. Istanbul & Ismaning, M25 Hamburg & Harlingen, M15 Sharm El Sheikh & Bratislava & Monastir
Uge 44/26.10: ATP 500 Wien, ATP 250 Nur-Sultan, Ch. Marbella & Hamburg, M25 Harlingen & Tavira, M15 Sarreguemines & Sharm El Sheikh & Heraklion & Monastir
Uge 45/2.11: ATP 1000 Paris, M15 Parnu & Monastir & Quinta Do Lago & Heraklion & Fayetteville & Sharm El Sheikh
Uge 46/9.11: ATP 250 Sofia, M15 Villers Les Nancy & Sharm El Sheikh & Shreveport & Heraklion & Monastir & Nur-Sultan & Valldoreix
Uge 47/16.11: Nitto ATP Finals London, M15 Villena & Nur-Sultan & Monastir & Heraklion & Nonthaburi & East Lansing & Sharm El Sheikh
Uge 48/23.11: M25 Santa Domingo, M15 Trnava & Nonthaburi & Cairo & Heraklion & Benicarlo & Monastir & Singapore
Uge 49/30.11: M15 Singapore & Monastir &  Madrid  Cairo & Santo Domingo & Trnava
Uge 50/7.12: M15 Santo Domingo & Cairo & Doha
Uge 51/14.12: M15 Doha

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Livetennis.it, MensTennisForums.com, Twitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 28. september 2020 

Rk Spiller Point UTR U41 U42 U43 U44 U45
1 Novak Djokovic 10,860 Paris
2 Rafael Nadal 9,850 Paris
3 Dominic Thiem 9,125 Wien Paris
4 Roger Federer 6,630
5 Daniil Medvedev 5,890 St.P Wien Paris
6 Stefanos Tsitsipas 5,175 St.P Wien Paris
7 Alexander Zverev 4,650 Køln Køln Paris
8 Matteo Berrettini 2,940 St.P Ant Wien Paris
9 Gael Monfils 2,860 Køln Køln Wien Paris
10 Roberto Bautista Agut 2,665 Køln Køln Wien Paris
11 Denis Shapovalov 2,660 St.P Køln Wien Paris
12 Andrey Rublev 2,614 St.P Ant Wien Paris
13 David Goffin 2,555 St.P Ant Wien Paris
14 Diego Schwartzman 2,505 Sar Køln Wien Paris
15 Fabio Fognini 2,400 Ant Wien Paris
16 Karen Khachanov 2,200 St.P Ant Wien Paris
17 Stan Wawrinka 2,185 St.P Køln Wien Paris
18 Pablo Carreno Busta 2,130 Ant Wien Paris
19 Christian Garin 2,090 Sar Ant Wien Paris
20 Grigor Dimitrov 2,055 Ant Wien Paris
21 Milos Raonic 2,040 St.P Ant Wien Paris
22 Felix Auger-Aliassime 1,976 Køln Køln Wien Paris
23 John Isner 1,805 Wien Paris
24 Dusan Lajovic 1,740 Sar Ant Wien Paris
25 Casper Ruud 1,604 Sar Ant Wien Paris
26 Benoit Paire 1,738 Køln Køln Nur Paris
27 Borna Coric 1,738 St.P Wien Paris
28 Alex de Minaur 1,665 Ant Alt Paris
29 Filip Krajinovic 1,628 Køln Køln Alt Paris
30 Taylor Fritz 1,625 St.P Ant Alt Paris
31 Hubert Hurkacz 1,398 Køln Køln Alt Paris
32 Jan-Lennard Struff 1,450 Køln Køln Alt Paris
33 Nikoloz Basilashvili 1,395 Alt Paris
34 Daniel Evans 1,384 St.P Ant Alt Paris
35 Kei Nishikori 1,345 Ant Alt Paris
36 Reilly Opelka 1,312 St.P Ant Alt Paris
37 Guido Pella 1,310 Køln Alt Paris
38 Ugo Humbert 1,286 St.P Ant Alt Paris
39 Adrian Mannarino 1,271 St.P Køln Nur Paris
40 Marin Cilic 1,270 Køln Køln Alt Paris
41 Miomir Kecmanovic 1,258 St.P Køln Nur Paris
42 Nick Kyrgios 1,170 Paris
43 John Millman 1,131 Køln Køln Nur Paris
44 Albert Ramos-Vinolas 1,130 Sar Ant Alt Paris
45 Kyle Edmund 1,085 Køln Køln Alt Paris
46 Lorenzo Sonego 1,075 Sar Køln Alt Par.A
47 Tennys Sandgren 1,068 St.P Alt Nur Par.A
48 Sam Querrey 1,055 St.P Køln Alt Par.A
49 Alexander Bublik 1,045 St.P Alt Nur Par.A
50 Richard Gasquet 1,030 St.P Nur Par.A
51 Pablo Andujar 1,024 Sar Nur Par.A
52 Yoshihito Nishioka 1,017 Kø.Q Alt Par.A
53 Jo-Wilfried Tsonga 1,005 Alt Par.A
54 Gilles Simon 1,005 Køln Kø.Q Nur Par.A
55 Jordan Thompson 984 Køln Kø.Q Nur Par.A
56 Aljaz Bedene 965 Køln Alt Alt Par.A
57 Feliciano Lopez 953 St.P Alt Alt Par.A
58 Tommy Paul 949 Sar An.Q Nur Par.A
59 Fernando Verdasco 945 Køln Kø.Q Nur Par.A
60 Pablo Cuevas 907 Sar Alt Par.A
61 Dominik Koepfer 886 Kø.A Kø.Q Alt Par.A
62 Lucas Pouille 880 Par.A
63 Marton Fucsovics 877 Køln Kø.Q Alt Par.A
64 Steve Johnson 870 Køln Kø.Q Par.A
65 Jeremy Chardy 860 Alt Par.A
66 Ricardas Berankis 854 Køln Kø.Q
67 Frances Tiafoe 845 Sar An.Q Nur
68 Jiri Vesely 840 Sar Nur
69 Juan Ignacio Londero 832 Sar An.Q Nur
70 Alejandro Davidovich Fokina 829 Kø.A Kø.Q
71 Corentin Moutet 818 Alt Nur
72 Cameron Norrie 807 St.P An.Q Nur
73 Laslo Djere 797 Sar Alt Nur
74 Stefano Travaglia 794 Sar An.Q Nur
75 Jannik Sinner 788 Kø.Q
76 Vasek Pospisil 777 St.P Kø.Q
77 Joao Sousa 776 An.Q Alt
78 Pierre-Hugues Herbert 775 Køln An.Q
79 Radu Albot 772 Køln Kø.Q Alt
80 Mikael Ymer 763 St.P
81 Federico Delbonis 758 Sar Isman Alt
82 Soonwoo Kwon 752
83 Egor Gerasimov 750 Kø.Q Kø.Q Alt
84 Thiago Monteiro 749 Kø.Q
85 Salvatore Caruso 736 Sar An.Q
86 Philipp Kohlschreiber 729 Sar
87 Attila Balazs 722
88 Mikhail Kukushkin 716 St.Q Alt
89 Gianluca Mager 713 Sar An.Q Alt
90 Lloyd Harris 701 Kø.Q An.Q Alt
91 James Duckworth 699 St.Q
92 Dennis Novak 698 Kø.Q
93 Emil Ruusuvuori 686 Kø.Q An.Q Alt
94 Yuichi Sugita 686 Kø.Q An.Q Alt
95 Yasutaka Uchiyama 685 Kø.Q An.Q Alt
96 Marcos Giron 684 Kø.Q
97 Yannick Hanfmann 682 Isman Alt
98 Andreas Seppi 679 Kø.Q Alt
99 Federico Coria 671 Alt
100 Kamil Majchrzak 650 Kø.Q Alt
138 Lorenzo Musetti 317 Isman
185 Mikael Torpegaard 311 14,51 Isman
189 Carlos Alcaraz 297 Alica Isman
287 Chun-hsin Tseng 159
576 Holger Vitus Nodskov Rune  45 14,30 Setu Mar.WC
771 Eric Vanshelboim 22 13,65
1086T August Holmgren 7 13,63
1620T Elmer Møller 1 13,30
D59* Frederik Løchte Nielsen 1,61 14,37 Køln Antw.
Christian Sigsgaard 13,96

 

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han spiller sammen med Tim Puetz.


ITF World Tennis Tour

Efter januar 2020 optjenes kun point til ITF-ranglisten i kvalifikationen ved $15/25 turneringer. Derfor opdateres danske spilleres ITF-point ikke fremover. Link til reglerne.
Eventuelle tilmeldinger til disse turneringer vil så vidt muligt fremgå under WTA/ATP-ranglisterne..

Deadlines – standard Uge41 Uge42 Uge43 Uge44 Uge45 Uge46
Entry   torsdag 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt 15-okt 22-okt
Withdrawal tirsdag 22-sep 29-sep 06-okt 13-okt 20-okt 27-okt
Freeze torsdag 01-okt 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt 05-nov
Start   mandag 05-okt 12-okt 19-okt 26-okt 02-nov 09-nov

 


ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 5. oktober 2020 (UTR pr. 15-16. september)

No. Girls Årg. Point UTR Uge41 Uge42 Uge43 Uge44
168 Clarine Lerby (NED) 2003 362 10,36 J1Plov.Q
365 Johanne Christine Svendsen 2004 180,50 10,40 J4Overath J4Off
628 Rebecca Munk Mortensen 2005 93,75 10,14 J4Overath
898 Natacha Schou 2004 54,50 9,40 J5Off J4Over.Q
1343 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 23,25 8,38 J5Off
1486 Charlotte Mosbaek Ellegaard 2003 18,25 8,74
1586 Emilie Just-Bomholt 2005 15,50 8,89 J4Ove.A1 1
1594 Nina Vicic 2002 15,50 8,61
1700 Wilma Krebs Hyllested 2005 13,25 8,87 J5Off
1752 Cirkeline Lundberg 2003 12,00 8,68
1865 Divine Dasam Nweke 2004 10,00 9,69
2251 Mille Moerk 2006 5 8,31
2563 Anna Aagaard Nielsen 2002 2,75 8,39
2563 Anna Tang 2004 2,75 8,48
2563 Cecilie Wiche 2002 2,75 7,79
2691 Olivia Thiemke 2003 2,25 8,10
2908 Nikoline Gullacksen 2002 1,75 8,31
2908 Therese Harboe Holst 2006 1,75 7,73
2991 Katerina Norup Hansen 2002 1,50 8,16
Victoria Ilena Andersen 2003 8,75
Annelieke Saustrup Steenhuisen 2005 8,27
Emma Kamper Malmkjær 2004 8,17
Sarafina Olivia Hansen 2005 8,08
Isil Yurttas 2004 8,02
Freja Løvberg 2005 8,02
Frederikke Alberte Pape 2006 8,00
Sille Larsen 2003 7,93
Sofie Vindberg Nielsen 2002 7,92
Filippa Gaba Hansen 2003 7,57P
Dicte Ingildsen 2005 7,54
Laura Brunkel 2006 7,51 J5Lim.Q
Lykke Bertelsen 2004 7,23
Alberte Kleist Jørgensen 2005 7,18
Victoria Wiche 2002 7,16
Sarah Suljadzic 2006 7,02 J5Nas.Q
Cecilie Agerbek Fridthjof 2007 6,96
Chili Alberthe Emelie Jensen 2006 6,91
Augusta Lucia Grau Kristensen 2008 6,82
Liva Kornelia Mortensen 2005 6,77
Frederikke Birn 2004 6,76
Augusta Birn 2004 6,71
Melissa Zulkic 2004 6,65
Ophelia Mille Ruus 2006 6,41


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge41 Uge42 Uge43 Uge44 Uge45 Uge46
Entry   tirsdag 08-sep 15-sep 22-sep 29-sep 06-okt 13-okt
Withdrawal tirsdag 22-sep 29-sep 06-okt 13-okt 20-okt 27-okt
Freeze onsdag 30-sep 07-okt 14-okt 21-okt 28-okt 04-nov
Start   mandag 05-okt 12-okt 19-okt 26-okt 02-nov 09-nov

 

*) Resten af 2020 er Entry deadline forkortet til 20 dage før turneringen starter.
i J2 og højere (j1, JA, JB1, JB2) optjenes point som J3/JB3 , hvis andet ikke bestemmes.
Deltager antal begrænset til 32 i kval, 32 i hovedturnering og 24 par i doubles.

No. Boys Årg. Point UTR Uge41 Uge42 Uge43 Uge44
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2003 2663,75 14,05
50 Elmer Møller 2003 659,75 13,34 FO J1Plov 1J1Vil
230 Oskar Brostrøm Poulsen 2002 234,25 11,97
758 Richard Biagiotti 2003 53,75 11,70 J3Lou.Q
1077 Felipe Mikkelsen 2002 28,00 11,11 J5Honf
1098 Julius Kostopoulos 2003 27,00 11,10
1126 Caspar Jalili Mikkelsen 2003 26,00 11,64
1365 Asger Emil Ildor 2003 16,00 10,04
1540 Rasmus Egehus 2003 11,75 10,35
1596 Valdemar Frederik Pape 2003 10,50 11,58 J5Lake
1740 Ervin Mesic 2004 7,75 11,06
2389 Tobias Bo Kudsk 2002 2,00 11,60P
2710 Mikkel Ballisager 2003 0,75 10,01
Lukas Goldstein Wendelboe 2002 11,23
Alexander Stage 2002 10,66
Philip Bonke 2002 10,65
Theodor Boisen 2002 10,47
Alexander Garde 2002 10,68
Arthur Leonhard Linck 2003 10,32P
Jonathan Sund Nordahl 2003 9,68
Christopher Garde 2005 10,02
Emil Demetriou 2004 9,97
Silas Christmas-Møller 2003 9,91
Niklas Nordahl Jensen 2004 10,38
Mark Nielsen 2004 9,68
Johan August Mottlau 2004 9,65
Yakup Uzunel 2005 9,82
Alexander Borup 2004 10,47
Adam Tvede 2004 9,52
Jen-Ulrik Nygaard 2003 9,49
David Francati 2003 9,63
Cornelius Alexander Shalmi 2005 9,45 J5Nas.Q
Nikolaj Terp Maansson 2004 8,15
Oliver Steines 2006 9,01
Victor Bech Frandsen 2003 8,65
Alexander Nordal Clausen 2006 8,58
Amir Albeg 2006 7,63
Fidel Nweke 2006 7,13