Der er nye danske navne på både WTA- og ATP-ranglisten, da Elena Jamshidi med sin tredje sejr i en hovedrunde har optjent 3 point. Elmer Møller er nu officielt på ATP-ranglisten

I sidste udgave af Rang- og Entrylister blev fokuseret på, at Elmer Møller var på vej til ATP-ranglisten, da han i sin professionelle debut i Stockholm fulgte 2 sejre i kvalifikationen op med en sejr i 1. runde af hovedturneringen, hvor Tennisavisens udsendte kameramand fremskaffede nogle video-clip fra nogle af duellerne i 1/8-finalen.
Efter den seneste opdatering i mandags er Elmer nu på ATP-ranglisten.

Rang- og Entrylister uge 40: Elmer på vej til ATP-rangliste efter 3 sejre i prof debut

Tennisavisen var dog ikke til stede, da 18-årige Elena Jamshidi for en måned siden deltog ved W15-turneringen Vrancea Trophy-Trofeul C.J.Vrancea si al Municipiului Focsani i Rumænien, hvor det for første gang i år lykkedes for hende at slippe videre fra 1. runde i en hovedturnering, da hun vandt 6-1, 6-0 over veteranen Gabriela Aura Zarnoveanu, der havde kæmpet sig videre fra kvalifikationen.

Til gengæld var den lokale fotograf Doru Sava på pletten og tog ovenstående billede af Elena, der i 1/8-finalen mødte 8. seedede Federica Arcidiacono (ITA), der vandt 6-2, 6-2.

Med sejren i 1. runde optjente Elena 1 point til WTA-ranglisten, men for at komme på WTA-ranglisten kræves mindst 10 point, eller at der er optjent point i mindst 3 turneringer.
Elena havde dog i forvejen optjent sit første WTA-point, da hun i november 2018 modtog et wildcard til en W15-turnering i Cordenons i Italien og vandt 6-4, 6-0 i 1. runde over Alice Volpe (ITA).

Derfor manglede Elena stadig at opnå endnu en sejr i en hovedrunde for at komme på WTA-ranglisten, og allerede 2 uger efter sejren i Focsani vandt Elena igen i 1. runde, da hun ved W15 turneringen SA Spring Open i Johannesburg i Sydafrika vandt 6-0, 6-1 over 17-årige Maxima Ellenberg (GER).
I 1/8-finalen mødte Elena derefter 8. seedede Tina Nadin Smith (AUS), der vandt 6-2, 6-3 og efterfølgende var i finalen.

De 3 førnævnte sejre  betyder derfor, at Elena på den seneste rangliste bliver no. 1274, som hun bl.a. deler med sin landsmand Olivia Gram, der ligeledes har optjent 3 point i 3 turneringer.

Da point forældes efter 52 uger, mister Elena om ca. en måned det ene point, som blev optjent i Italien sidste år, og derfor kan opholdet på ranglisten blive kortvarigt, men Elena får muligheden for at optjene flere point i uge 43, hvor hun er tilmeldt W15 i Oslo.

ITF Tabarka: WTA point til Hannah og Sofia på forbundstur uden ATP point

Hannah Viller Møller, der optjente 4 WTA-point i Tabarka forleden optræder fortsat ikke på WTA-ranglisten, da det som nævnt forudsætter, at der er optjent point i mindst 3 turneringer.

Sofia Nami Samavati optjente i sidste uge 2 point til WTA-ranglisten, men da point i 15/25K turneringer først opdateres med en uges forsinkelse, vil Sofia først ved næste opdatering på mandag få godskrevet disse point.

Det samme gælder på ATP-ranglisten, hvor Holger Vitus Nødskov Rune i sidste uge optjente 2 ATP-point og yderligere 1 ATP-point i indeværende uge, og derfor tilføjes disse point i løbet af de næste 2 ugers opdatering.

ITF Antalya: Formstærk tjekke stoppede Holger Rune 2 uger i træk

Nederst på siden fremgår, hvilke spillere der deltager i Junior Masters slutspillet i uge 43 i Changdu i Kina.
Som ventet er Holger blandt deltagerne, hvor de 4 øverste på ranglisten deltager hos drengene, hvorimod både Clara Tauson og de øvrige fra top 4 hos pigerne koncentrerer sig om at få fodfæste på WTA-ranglisten.

Clara kan tage nye skridt ind i top 300, når hun i næste uge deltager ved en W100 turnering i Kina, hvor hun dog først skal gennem kvalifikationen.
Ugen efter er hun tilmeldt W25 i Nanning, som ligeledes er i Kina, hvor Clara på det seneste har været på trænings-ophold.

Clara Tauson
All rights reserved Espen Hildrup 2018

På junior-fronten er der i den kommende uge rig lejlighed til at se international tennis, når Grade 4 turneringen Fila Autumn Cup afvikles i Hørsholm Rungsted Tennisklub, Stadion Alle 9, Rungsted Kyst, hvor kvalifikationen starter lørdag kl. 0900 med masser af danske deltagere på programmet.


U41/7.10: Int. Hong Kong & Linz & Tianjin
U42/14.10: Premier Moskva, Int. Luxembourg, W100 Suzhou, w60 Szekesfehervar
U43/21.10: WTA Slutspil Zhuhai, W½100 Szekesfehervar, W80 Poitiers & Macon, W60 Bendigo & Saguenay
U44/28.10: WTA Slutspil Shenzhen, W80 Tyler, W60 Playford & Toronto & Liuzhou & Nantes & Asuncion
U45/4.11: W100 Shenzhen, W60 Las Vegas & Colina
U46/11.11: WTA Challenger Houston & Taipei, W100 Tokyo

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com, Twitter

WTA top 100 – pr. 7. oktober 2019

Rk Spiller Point U41 U42 U43 U44 U45 U46
1 Ashleigh Barty 7096 Shenz
2 Karolina Pliskova 6015 Shenz
3 Naomi Osaka 5621 Tianjin Shenz
4 Elina Svitolina 5525 Mosk Shenz
5 Bianca Andreescu 5041 Shenz
6 Simona Halep 4962 Shenz
7 Petra Kvitova 4776 Linz Shenz
8 Kiki Bertens 4495 Mosk Shen-A
9 Serena Williams 3935
10 Belinda Bencic 3848 Linz MosWC Shenz
11 Johanna Konta 3063
12 Sloane Stephens 2818 Tianjin
13 Angelique Kerber 2775 Lux
14 Madison Keys 2767
15 Sofia Kenin 2615 Tianjin Zhuhai
16 Aryna Sabalenka 2580 Tianjin Zhuhai
17 Petra Martic 2517
18 Marketa Vondrousova 2390
19 Elise Mertens 2290 Tianjin Lux Zhuhai
20 Alison Riske 2185 Tianjin
21 Donna Vekic 2185 Linz Mosk Zhuhai
22 Qiang Wang 2043 Tianjin
23 Dayana Yastremska 1995 Tianjin Mosk
24 Caroline Wozniacki 1883
25 Anastasija Sevastova 1877 Linz Mosk
26 Anett Kontaveit 1850 Linz Mosk
27 Julia Goerges 1840 Linz Lux
28 Amanda Anisimova 1794 Tianjin
29 Garbiñe Muguruza 1760 Tianjin
30 Maria Sakkari 1741 Linz Mosk
31 Caroline Garcia 1615 Tianjin
32 Su-Wei Hsieh 1560 Tianjin
33 Danielle Collins 1558 Linz
34 Barbora Strycova 1550 Linz
35 Ekaterina Alexandrova 1473 Linz Mosk
36 Yulia Putintseva 1455 Tianjin Mosk
37 Karolina Muchova 1449 Linz Mosk
38 Saisai Zheng 1435 Tianjin
39 Daria Kasatkina 1425 Mosk
40 Anastasia Pavlyuchenkova 1385 Linz Mosk
41 Shuai Zhang 1325 Tianjin
42 Magda Linette 1290 Tianjin
43 Elena Rybakina 1259 Linz-A Lux
44 Alison Van Uytvanck 1255 Linz-A Lux
45 Veronika Kudermetova 1244 Tianjin Mos-A
46 Kristina Mladenovic 1235 Linz Mosk
47 Yafan Wang 1185 Tianjin
48 Polona Hercog 1120 Linz
49 Victoria Azarenka 1115 Tianjin
50 Ajla Tomljanovic 1115 Tianjin Mosk
51 Venus Williams 1078 Tianjin
52 Carla Suárez Navarro 1077
53 Viktoria Kuzmova 1075 Lux
54 Marie Bouzkova 1068 Lux
55 Svetlana Kuznetsova 1051 Mosk
56 Jennifer Brady 1047 Tian-A
57 Alizé Cornet 1040 Linz Lux
58 Katerina Siniakova 1025 Linz Mosk
59 Rebecca Peterson 1025 Tian-A Lux
60 Iga Swiatek 1011
61 Ons Jabeur 1000 Tianjin
62 Lauren Davis 990 Tian-A
63 Camila Giorgi 959 l Lux
64 Aliaksandra Sasnovich 957 Mosk
65 Fiona Ferro 950 Linz Lux
66 Anna Blinkova 936 Linz-A Lux
67 Tamara Zidansek 908
68 Jil Teichmann 882 Linz-A Lux
69 Viktorija Golubic 867 Tian-A
70 Bernarda Pera 863 Linz-A
71 Kristyna Pliskova 859 Lux
72 Jelena Ostapenko 845
73 Lesia Tsurenko 842 Linz-A Lux
74 Misaki Doi 833 Lux-Q
75 Andrea Petkovic 800 Lux
76 Sorana Cirstea 793 Lux-Q
77 Jessica Pegula 793 Linz
78 Margarita Gasparyan 779 Linz Lux
79 Zarina Diyas 775 Tian-A
80 Sara Sorribes Tormo 760 Tian-A Lux-A
81 Christina Mchale 741
82 Taylor Townsend 732
83 Kateryna Kozlova 731 Linz-A Lux
84 Monica Puig 730 Lux
85 Laura Siegemund 730 Lux-Q
86 Tatjana Maria 708 Lux-Q
87 Kristie Ahn 699
88 Anastasia Potapova 695 Tian-A Mosk
89 Madison Brengle 691 Lux
90 Nao Hibino 659
91 Samantha Stosur 655
92 Natalia Vikhlyantseva 654 Mosk
93 Timea Babos 643
94 Paula Badosa 640
95 Astra Sharma 634
96 Shuai Peng 620
97 Arantxa Rus 620
98 Nina Stojanovic 619 Lux-Q
99 Ivana Jorovic 616
100 Anna Kalinskaya 616 MosWC
309 Clara Tauson 174
994 Sofia Samavati 12
1024 Olga Helmi 12
1274 Elena Jamshidi 3
1274 Olivia Gram 3

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 15 professionelle turneringer i 2019- incl. max.4 wildcards

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019


U41/7.10: ATP 1000 Shanghai, 108K Fairfield, €92K Mouilleron le Captif
U42/14.10: ATP 250 Moskva & Stockholm & Antwerpen, $162K Ningbo, €69 Ismaning, $54 Las Vegas
U43/21.10: ATP 500 Vienna & Basel, €92K Brest, $54K Traralgon & Lina & Liuzhou, €46K Hamburg
U44/28.10: ATP 1000 Paris, $135K Shenzhen, $54K Playford & Guayaquil & Charlottesville, €46KEckental
U45/4.11: ATP NextGen Milan, €114K Bratislava, $54K Montevideo & Kobe & Knoxville
U46/11.11: ATP Finals London, $162K Houston, $54K Champaign & Pune, €46K Helsinki & Ortisei

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, MensTennisForums.com, TWitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 7. oktober 2019

Rk Spiller Point U41 U42 U43 U44 U45 U46
1 Novak Djokovic 10,365 Shang Paris
2 Rafael Nadal 9,225 Shang Paris
3 Roger Federer 7,130 Shang Basel Paris
4 Daniil Medvedev 4,965 Shang Moskva Vienna Paris
5 Dominic Thiem 4,915 Shang Vienna Paris
6 Alexander Zverev 4,185 Shang Basel Paris
7 Stefanos Tsitsipas 3,630 Shang Basel Paris Milan
8 Kei Nishikori 3,040 Shang Vienna Paris
9 Karen Khachanov 2,945 Shang Moskva Vienna Paris
10 Roberto Bautista Agut 2,575 Shang Basel Paris
11 Gael Monfils 2,375 Shang Antwerp Vienna Paris
12 Fabio Fognini 2,280 Shang Stockh Basel Paris
13 Matteo Berrettini 2,221 Shang Vienna Paris
14 David Goffin 2,190 Shang Antwerp Basel Paris
15 Borna Coric 2,130 Shang Vienna Paris
16 Diego Schwartzman 1,995 Shang Antwerp Vienna Paris
17 John Isner 1,895 Shang Paris
18 Kevin Anderson 1,780 Shang Paris
19 Felix Auger-Aliassime 1,719 Shang Vienna Paris Milan
20 Stan Wawrinka 1,670 Shang Basel Paris
21 Guido Pella 1,655 Shang Antwerp Vienna Paris
22 Lucas Pouille 1,600 Shang Stockh Vienna Paris
23 Benoit Paire 1,553 Shang Antwerp Basel Paris
24 Alex de Minaur 1,520 Shang Paris Milan
25 Marin Cilic 1,455 Shang Moskva Basel Paris
26 Nikoloz Basilashvili 1,440 Shang Vienna Paris
27 Grigor Dimitrov 1,432 Vienna Paris
28 Nick Kyrgios 1,405 Shang Vienna Paris
29 Taylor Fritz 1,385 Shang Stockh Basel Paris
30 Milos Raonic 1,360 Shang Antwerp Vienna Paris
31 Dusan Lajovic 1,306 Shang Moskva Basel Paris
32 Christian Garin 1,262 Shang Moskva Basel Paris
33 Andrey Rublev 1,261 Shang Moskva Vien-A Paris-A
34 Hubert Hurkacz 1,243 Shang Vienna Paris
35 Jo-Wilfried Tsonga 1,230 Antwerp
36 Denis Shapovalov 1,220 Shang Stockh Vienna Paris Milan
37 Pablo Carreno Busta 1,192 Stockh Vienna
38 Jan-Lennard Struff 1,190 Shang Antwerp Basel Paris-A
39 Laslo Djere 1,181 Shang Basel Paris-A
40 Reilly Opelka 1,178 Shang Stockh Basel
41 Fernando Verdasco 1,170 Shang Stockh Vienna Paris
42 Kyle Edmund 1,165 Shang Vienna Paris
43 Daniel Evans 1,110 Stockh Basel Paris-A
44 Adrian Mannarino 1,101 Moskva Alt
45 Sam Querrey 1,100 Sha-A Stockh Vien-A Paris-A
46 Albert Ramos-Vinolas 1,095 Sha-A Antwerp Basel Paris-A
47 Radu Albot 1,092 Shang Stockh Basel Paris-A
48 Pablo Cuevas 1,078 Sha-A Antwerp Basel Paris-A
49 Gilles Simon 1,035 Shang Antwerp Vienna Paris
50 Miomir Kecmanovic 1,033 Sha-A Moskva Basel Paris-A Milan
51 Frances Tiafoe 1,015 Sha-A Antwerp Basel Paris-A Milan
52 Richard Gasquet 1,015 Shang Antwerp Basel
53 Jordan Thompson 1,008 Alt
54 Alexander Bublik 1,004 Moskva
55 Lorenzo Sonego 1,000 Sha-A Antwerp Alt
56 Juan Ignacio Londero 997 Moskva Alt
57 Mikhail Kukushkin 996 Sha-A Moskva Alt
58 John Millman 991 Stockh
59 Casper Ruud 983 Sha-A Stockh Alt Milan
60 Filip Krajinovic 963 Sha-A Stockh
61 Feliciano Lopez 958 Antwerp Alt
62 Pablo Andujar 955 Stockh Basel
63 Joao Sousa 916 Shang Stockh Alt
64 Cameron Norrie 910 Antwerp
65 Ugo Humbert 891 Antwerp Milan
66 Pierre-Hugues Herbert 873 Sha-A Moskva Vien-A
67 Ricardas Berankis 867 Moskva Alt
68 Tennys Sandgren 861 Stock-A
69 Marco Cecchinato 845 Stockh Lima
70 Marton Fucsovics 840 Stockh
71 Jeremy Chardy 835 Moskva
72 Andreas Seppi 820 Moskva
73 Aljaz Bedene 815 Mosk-A
74 Nicolas Jarry 785 Moskva
75 Yoshihito Nishioka 764 Stockh Alt
76 Federico Delbonis 754 Antwerp
77 Roberto Carballes Baena 744 Moskva Brest
78 Philipp Kohlschreiber 699 Moskva
79 Tommy Paul 688
80 Gregoire Barrere 662
81 Mikael Ymer 661 Hamburg Milan
82 Prajnesh Gunneswaran 660 Liuzhou
83 Hugo Dellien 656 Alt
84 Kamil Majchrzak 650
85 Stefano Travaglia 645 Alt
86 Dominik Koepfer 626
87 Ivo Karlovic 621 Moskva
88 Soonwoo Kwon 617 Alt
89 Alexei Popyrin 610 Milan
90 Marius Copil 605
91 Thomas Fabbiano 599 Alt Brest
92 Egor Gerasimov 599
93 Damir Dzumhur 598
94 Leonardo Mayer 591 Lima
95 Peter Gojowczyk 590 Alt
96 Bradley Klahn 588
97 Corentin Moutet 585 Brest
98 Salvatore Caruso 582
99 Steve Johnson 575 Alt
100 Brayden Schnur 571 Mosk-A
172 Mikael Torpegaard 299 LasVegas
718 Eric Vanshelboim 25
1062 August Holmgren 7
1131 Holger Vitus Nodskov Rune 6
1609 Elmer Møller 1
D51* Frederik Løchte Nielsen Captif Antwerp Wien?Basel?

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han spiller sammen med Tim Puetz.

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 7. oktober 2019

No. Women ITF WTA Uge41 Uge42 Uge43 Uge44
59 Clara Tauson 272 174 W100Suzhou-Q W25Nanning W60Liuzhou-Q
325 Sofia Nami Samavati 82 12 W15Stockholm W15Stockholm
379 Olga Helmi 67 11 W15HuaHin W15HuaHin-Q W15Oslo W15Stockholm-Q2
737 Elena Jamshidi 20 3 W25Lagos-Q W15Oslo-Q
1008 Olivia Gram 8 3 W15Antalya W15Antalya-Q W15Antalya-Q
547 Hannah Viller Møller 34 W15Antalya-Q W15Oslo-Q W15Stockholm-Q
835 Karen Barritza 14
1505 Karoline Laursen 2
Emilie Francati
Maria Jespersen
Divine Dasam Nweke W25Lagos-WC W25Lagos-Q W15Egypten-Q

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind uden wildcard.

Deadlines – standard Uge41 Uge42 Uge43 Uge44 Uge45 Uge46 Uge47 Uge48
Entry torsdag 19-sep 26-sep 03-okt 10-okt 17-okt 24-okt 31-okt 07-nov
Withdrawal tirsdag 24-sep 01-okt 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt 05-nov 12-nov
Freeze torsdag 03-okt 10-okt 17-okt 24-okt 31-okt 07-nov 14-nov 21-nov
Start mandag 07-okt 14-okt 21-okt 28-okt 04-nov 11-nov 18-nov 25-nov

 

No. Men ITF ATP Uge41 Uge42 Uge43 Uge44
845 Mikael Torpegaard 42 299
339 Eric Vanshelboim (UKR) 202 24 M25Lagos
662 August Holmgren 70 7
Holger Vitus Nødskov Rune 6 M15Antalya se Junior
1528 Elmer Møller 9 1
1401 Frederik Løchte Nielsen 12
1584 Christian Lerby 8
2138 Henrik Heise Korsgaard 2
2383 Christopher Luthra 1
2383 Jesper Andy Jørgensen 1
2499 Sebastian Grundtvig 1
2621 Kasper Elsvad 1
Johannes Ingildsen M25Naples-A59
Anders Arenfeldt Holm
Oliver Benneweis Pramming
Ludvig Aaes M15Egypt-Q
Carl Emil Overbeck
Gustav Theilgaard
Romeo Midtgaard Jivraj

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 7. oktober 2019

No. Girls Point Uge41 Uge42 Uge43 Uge44
3 Clara Tauson 2118,75
174 Hannah Viller Møller 319,50
223 Clarine Lerby (NED) 255,25 J3Portugal
683 Divine Dasam Nweke 81,75
1218 Johanne Christine Svendsen 31,00 J4Rungsted
1245 Rebecca Munk Mortensen 29,75 J4Rungsted
1288 Natacha Schou 27,25 J5Aruba
1427 Nina Vicic 20,75 J5Bahrain J5Bahrain
1633 Charlotte Mosbaek Ellegaard 14,25 J4Rungsted
1644 Alisha Ali Hussain 13,75 J4Rungsted
1704 Cirkeline Lundberg 12,50 J4Rungsted
1949 Martha Elisa Stemann 8,50 J4Rungsted
2143 Zoe Du Pasquier Jensen 6,00 J4Rungsted
2561 Anna Aagaard Nielsen 2,75
2561 Anna Tang 2,75 J4Rung-Q
2908 Nikoline Gullacksen 1,75
2908 Ida Hasselbalch 1,75 J4Rung-Q J4Finland
2908 Amanda Rommetveit Rohde 1,75
3002 Katerina Norup Hansen 1,50 J4Rung-Q J5Minsk-Q
3002 Isabella Kierkegaard 1,50
3077 Sille Larsen 0,75
3077 Olivia Thiemke 0,75 J4Rung-Q
Moniqua Nielsen
DK5 Emilie Just-Bomholt J4Rung-Q
DK6 Victoria Ilena Andersen J4Rung-Q
DK25 Laura Brunkel J4Rung-Q
DK26 Sarafina Olivia Hansen J4Rung-Q
DK28 Sofie Vindberg Nielsen J4Rung-Q
DK29 Filippa Gaba Hansen J4Rung-Q
DK30 Frederikke Alberte Pape J4Rung-Q
DK33 Frederikke Birn J4Rung-Q
DK34 Dicte Ingildsen J4Rung-Q
DK41 Isil Yurttas J4Rung-Q
DK42 Emma Kamper Malmkjær J4Rung-Q
DK45 Augusta Birn J4Rung-Q
DK59 Victoria Wiche J4Atlanta-A20 J4Lexington-A1
DK60 Cecilie Wiche J4Atlanta-A22 J4Lexington-A5
DK61 Asta Ripperger J4Rung-Q
Freja B. Løvberg
Isabella Grann Frankild
Ena Arnautovic J4Rung-Q
Therese Harboe Holst J4Rung-Q
Wilma Krebs Hyllested J4Rung-Q
Camilla Solberg
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton
Monica Nielsen
Asta Ripperger


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade

Deadlines – standard Uge41 Uge42 Uge43 Uge44 Uge45 Uge46 Uge47 Uge48
Entry tirsdag 10-sep 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt
Withdrawal tirsdag 24-sep 01-okt 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt 05-nov 12-nov
Freeze onsdag 02-okt 09-okt 16-okt 23-okt 30-okt 06-nov 13-nov 20-nov
Start mandag 07-okt 14-okt 21-okt 28-okt 04-nov 11-nov 18-nov 25-nov

 

No. Boys Point Uge41 Uge42 Uge43 Uge44
2 Shintaro Mochizuki (JPN) 2315,00 Junior-Masters Chengdu
3 Holger Vitus Nødskov Rune 2150,00 Junior-Masters Chengdu
4 Martin Damm (USA) 1847,50
8 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25
38 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 858,75
48 Eric Vanshelboim (UKR) 763,75
75 Elmer Møller 592,25 J2Spanien J2Spanien
195 Christian Lerby (NED) 296,25
328 Oskar Brostrøm Poulsen 178,00 J4Malaysia J2Thailand
341 Carl Emil Overbeck 170,75 J2Thailand J4Thailand
541 Sebastian Grundtvig 101,75
940 Gustav Theilgaard 43,75 J4Rungsted
942 Richard Biagiotti 43,50 J4Malaysia J2Thailand-Q
1126 Niels Heise Korsgaard 30,00 J4Rungsted
1156 Caspar Jalili Mikkelsen 28,75 J4Rungsted
1181 Emil Okkels Jensen 27,50 J4Rungsted J4Finland-Q J4Finland-Q1
1573 Asger Emil Ildor 14,25 J4Rungsted
1710 Julius Kostopoulos 10,75 J4Malaysia J2Thailand-Q
2120 Kevin Chen 5,00
2135 Ervin Mesic 5,00 J4Rungsted
2224 Jonas Hembo Mathiasen 4,75 J4Rung-Q
2294 Felipe Mikkelsen 4,00 J4Rung-Q J5Barain J5Bahrain
2407 Tobias Bo Kudsk 2,75
2707 Valdemar Frederik Pape 1,75 J4Rung-Q
DK11 Marcus Gram Petersen J4Rung-Q
Oscar Toft Bjelsdorf
Mads Tagesen
Noah Svenningsen Holmvang
DK17 Christopher Garde J4Rung-Q
DK18 Alexander Stage J4Rung-Q
DK19 Lukas Goldstein Wendelboe J4Rung-Q
DK21 Rasmus Egehus J4Rung-Q
DK24 Oliver Eliasen J4Rung-Q
Jens Schou
DK25 Christopher Luthra J4Rung-Q
DK26 Noah Svenniingsen Holmvang J4Rung-Q
DK28 Christoffer Hayes Hjelm J4Rung-Q
DK31 Johan August Mottlau J4Rung-Q
Theodor Boisen
Dk33 Luka Strojanovic J4Rung-Q
DK34 Cornelius Alexander Shalmi J4Rung-Q
DK36 William Svendsen J4Rung-Q
DK42 Jonathan Sund Nordahl J4Rung-Q
Mikkel Ballisager
Peter Møller
Fidel Nweke
Johan August Mottlau
DK43 Alexander Borup J4Rung-Q J5Bahrain-A24
DK46 Niklas Jensen J4Rung-Q
DK53 Nikolaj Terp Maansson J4Rung-Q
DK61 Noah Byrgesen J4Rung-Q
DK64 Victor Bech Frandsen J4Rung-Q
DK73 Adam Tvede J4Rung-Q
Alexander Garde J4Rung-Q
Samuel Sandahl Taboul J3Christchurch-Q

 

ITF Junior Finals Road to Chengdu

Baseret på resultater fra 10. september 2018 -> 8. september 2019.
Deltagere 2019 ITF Junior Masters i Chengdu 23-27. oktober 2019.

No. Boys Point Girls Point
1 Jonas Forejtek (CZE) 2578,75 Maria Camila Osorio Serrano 2341,25
2 Shintaro Mochizuki (JPN) 2315,00 Leylah Annie Fernandez (CAN) 2245,00
3 Holger Vitus Nødskov Rune 2150,00 Emma Navarro (USA) 2122,50
4 Martin Damm (USA) 1847,50 Clara Tauson   2118,75
5 Emilio Nava (USA) 1723,75 Daria Snigur (UKR) 2083,75
6 Thiago Agustin Tirante (ARG) 1576,25  Qinwen Zheng (CHN) 1852,50
7 Brandon Nakashima 1410,00 Diane Parry (FRA) 1828,75
8 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25 Alexa Noel (USA) 1800,00
9 Liam Draxl (CAN) 1370,00 Clara Burel (FRA) 1687,50
10 Lorenzo Musetti (ITA) 1363,75 Kamilla Bartone (LAT) 1635,00
11 Harold Mayot (FRA) 1352,50 Natsumi Kawaguchi (JPN) 1510,00
12 Valentin Royer (FRA) 1350,00 Elsa Jacquemot (FRA) 1280,00
13 Gauthier Onclin (BEL) 1305,00 Hurricane Tyra Black (USA) 1260,00
14 Bu Yunchaokete (CHN) 1250,00 Oksana Selekhmeteva (RUS) 1250,00