Der er gode muligheder for at følge danske spillere på livestream, og 34 danske juniorer deltager i en international Grade 4 turnering i Rungsted Kyst

I uge 41 var der i “Dagens kampe” meget lidt fokus på danske spillere, hvis man lige ser bort fra de daglige resultat-opdateringer, som altid foretages, men i optakten blev det fuldkommen overset, at Frederik Løchte Nielsen deltog i double ved den franske ATP Challenger Internationaux de Tennis de Vendee i Mouilleron Le Captif sammen med Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK).
Der var dog ikke så meget at “skrive hjem” om, idet det blot blev til en enkelt kamp, som fortsat kan genses på livestream under ATP Challenger sektionen fra sidste uge, hvor de blev besejret 6-7(2), 6-3, [11-9] af Lucas Miedler (AUT)/Manuel Guinard (FRA), der havde wildcard.

I den kommende uge genoptager Løchte samarbejdet med Tim Puetz (GER) ved ATP 250 turneringen i Antwerpen.
Selvom turneringen kan følges på Tennistv.com, og sidst på ugen endvidere på TV3 Sport, kan det blive nødvendigt at ty til livestream fra betting-tjenester (Bet365/Unibet m.v.) for at følge double-kampene.

Tim Puetz, Frederik Løchte Nielsen
Foto: Tennistv – Tim Puetz og Frederik Løchte Nielsen efter titlen ved ATP 250 i München 2019

Desuden kan der blive mulighed for at følge yderligere 3 danskere på livestream, idet både Clara Tauson og Olga Helmi deltager i kvalifikationen til turneringer under ITF World Tennis Tour, hvor der vises kampe fra både kvalifikationen og hovedturneringen, og fra ATP Challenger i Las Vegas kan Mikael Torpegaard følges på livestream.com/ATP.

Clara deltager ved W100 turneringen i Suzhou i Kina, hvor der fra mandag vises kampe på livestream fra Center og Court 2, hvorved de morgen-friske kan følge Clara ca. 0530 mandag.

Hvis det lykkes for Clara at kvalificere sig til hovedturneringen, kan hun med sejr i 1. runde komme i top 300 på WTA-ranglisten, men for at tage det store spring til top 200 kræves, at hun vinder titlen, ikke mindst fordi hun gik glip af de 80 point, som titlen ved W60 i Israel ville have indbragt.

Clara Tauson
Foto: Privat – Clara Tauson, vinder af W60 i Israel

Hvis WTA godkender anmodningen om at give dispensation, fordi Clara på grund af sygdom blev forhindret i at deltage i en WTA International turnering, ville hun være omkring no. 230 og have potentiel mulighed for et hop til omkring no. 150 med en titel i Suzhou, hvor de topseedede i hovedturneringen forventes at være no. 47, Yafan Wang (CHN), no. 90 Nao Hibino (JPN) og kineserne no. 96 Shuai Peng og no. 106 Lin Zhu.

Olga er oversidder i 1. kvalrunde ved W15 i Hua Hin i Thailand, hvor der er livestream fra kvalifikationen fra Centre Court og Court 2, og derfor er der ingen garanti for at Olgas kamp i 2. kvalrunde bliver vist.

Olga skal forsøge at bryde en stime med 8 nederlag i træk.

Foto: Sportsfotograf.com. – Olga Helmi

Der er næsten altid garanti for, at kampe fra ATP Challenger vises på livestream, og derfor er der gode chancer for at følge Mikael Torpegaard, der deltager i Las Vegas Tennis Open.
Rettelse: Torpegaard er efterfølgende fjernet fra Entrylisten til Las Vegas

Mikael Torpegaard
Foto: OSU Athletics – Mikael Torpegaard

Da det endnu ikke er afgjort, hvem der kvalificerer sig til de sidste pladser til WTA-slutspillet i Shenzhen, falder de sidste brikker først på plads efter WTA Premier turneringen i Moskva.
Ashleigh Barty, Karolina Pliskova, Naomi Osaka, Simona Halep, Bianca Andreescu og Petra Kvitova er kvalificeret, og derfor kan de koncentrere sig om at lade op til slutspillet, hvorimod følgende 4 på racelisten stadig har muligheden som følge af denne stilling:
No. 7, 3995 Elina Svitolina
No. 8, 3935 Serena Williams
No. 9, 3870 Kiki Bertens
No. 10, 3705 Belinda Bencic

Bortset fra Serena deltager de 3 øvrige i turneringen, hvor Svitolina er seedet 1, mens 2. seedede Bertens og 3. seedede Bencic kan mødes i semifinalen i en direkte duel om en plads i slutspillet.

Tilføjelse: WTA har mandag bekræftet, at Svitolina er sikret deltagelse i slutspillet, kan Belinda Bencic vinde over Kristina Mladenovic lørdag, er hun sikret en plads i WTA Slutspillet.

Ved WTA International i Luxembourg er der uden tvivl skabt ekstra interesse for turneringen, hvor den sensationelle vinder i Linz, 15-årige Cori Gauff er blandt de tilmeldte.
Gauff var uhyre “heldig”, da hun oprindelig var sendt ud af turneringen i kval-finalen, og selvom hun kom med som Lucky Loser, var hun på vej ud igen, da hun i 1/8-finalen var på randen af et nederlag mod Kateryna Kozlova (UKR), der blev skadet og måtte trække sig, og ukraineren har efterfølgende også meldt afbud til Luxembourg.

Trods held i sprøjten er der al mulig grund til at være imponeret over den unge amerikaner, der det seneste år har udviklet sig med stormskridt og har skabt tårnhøje forventninger om en glorværdig karriere med et stort antal Grand Slam titler i kikkerten.

Både turneringen i Moskva og Luxembourg kan følges på WTATV hele ugen, og det samme kan man på TV2 Play fra Moskva, og fra onsdag fra Luxembourg.
Semifinaler og finalen i Moskva bliver desuden vist forskudt på TV2 Sport.

Alle ATP-turneringer kan følges på Tennistv.com, og fra fredag vises de afsluttende runder fra Antwerpen på TV3 Sport.
Vinderen af ATP 1000 i Shanghai, Daniil Medvedev er topseedet i Moskva

34 danske juniorer i hovedturneringen i Rungsted Kyst

Der er også mulighed for at se danske spillere live i aktion ved Grade 4 turneringen Fila Autumn Cup, men det kræver dog personligt fremmøde ved turneringen, som afvikles Stadion Alle 9, Rungsted Kyst.

Efter weekendens kvalifikation er 2 danske deltager videre i Boys singles, hvor der desuden er 7 direkte i hovedturneringen, hvor yderligere 5 danskere har fået wildcards.

I Girls singles er 5 videre fra kvalifikationen, og i hovedturneringen er 10 direkte med, og 5 har fået wildcards, så selvom mange er sendt ud i kvalifikationen, er der ialt 34 danske deltagere med, når hovedturneringen starter mandag kl. 0900.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag den 20. Oktober

Billedet: Andy Murray spiller finale mod Stan Wawrinka i Antwerpen – TV3 Sport kl. 1600

=====

WTA Premier/ATP 250, Moskva – WTA: WTATV.com, TV2 Play, ATP: Tennistv.com

Centre Court – start 1200cet
Flipkens (BEL)/Mattek-Sands (USA) vs. Aoyama/Shibahara (JPN) – WTA
NB 1400: (3/WC) Belinda Bencic (SUI) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) – WTA
NB 1600: (7) Adrian Mannarino (FRA) vs. (6) Andrey Rublev (RUS)

=====

WTA International, Luxembourg – WTATV.com, TV2 Play

Center – start 1500
(2) Julia Goerges (GER) vs. (WC) Jelena Ostapenko (LAT)

=====

ATP 250 Antwerp – Tennistv.com (single), TV3 Sport (kl. 16:00->)

Center Court – start 1350
(1) Krawietz/Mies (GER) vs. (2) Ram (USA)/Salisbury (GBR) – Bet365/Unibet
NB 1600: (4/WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. (PR) Andy Murray (GBR)

=====

ATP 250 Stockholm – Tennistv.com (CC)

Centre Court – start 1300
(3) Pavic (CRO)/Soares (BRA) vs. Kontinen (FIN)/Roger-Vasselin (FRA)
NB 1500: (4) Denis Shapovalov (CAN) vs. Filip Krajinovic (SRB)


WTA International, BGL BNP Paribas Luxembourg Open (LUX) – Hardcourt

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Mertens, Goerges, Rybakina, Van Uytvanck, Kuzmova, Giorgi, Ferro, Blinkova, Gauff, Ostapenko, m.fl.

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-luxembourg-luxembourg-300%20#orderofplay

Resultater

Singles hovedturnering

Finale
(WC) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (2) Julia Goerges (GER) 6-4, 6-1

Semifinale
(WC) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (8) Anna Blinkova (RUS) 3-6, 6-3, 6-2
(2) Julia Goerges (GER) vs. (3) Elena Rybakina (KAZ) 6-3, 6-4

Kvartfinale
(WC) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (Q) Antonia Lottner (GER) 6-1, 6-1
(8) Anna Blinkova (RUS) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-3, 1-0. Ret’d
(3) Elena Rybakina (KAZ) vs. Laura Siegemund (GER) 6-0, 6-4
(2) Julia Goerges (GER) vs. Monica Puig (PUR) 1-6, 6-2, 6-3

1/8-finale
(WC) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (1) Elise Mertens (BEL) 4-6, 6-2, 6-2
(Q) Antonia Lottner (GER) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-1, Ret’d
Margarita Gasparyan (RUS) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) 6-2, 7-5
(8) Anna Blinkova (RUS) vs. Tatjana Maria (GER) 6-0, 6-1

Laura Siegmund (GER) vs. (5) Viktoria Kuzmova (SVK) 6-2, 6-3
(3) Elena Rybakina (KAZ) vs. Denisa Allertova (CZE) 6-2, 6-1
Monica Puig (PUR) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(5), 3-6, 7-6(6)
(2) Julia Goerges (GER) vs. Sorana Cirstea (ROU) 4-6, 6-4, 6-4

R32
(1) Elise Mertens (BEL) vs. (LL) Bibiane Schoofs (NED) 6-0, 6-3
(WC) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Catherina Mcnally (USA) 7-5, 7-6(3)
(Q) Antonia Lottner (GER) vs. Tamara Korpatsch (GER) 4-6, 6-3, 6-2
Andrea Petkovic (GER) vs. (6) Camila Giorgi (ITA) vs.  0-6, 6-4, 6-4
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (4) Alison Van Uytvanck (BEL) 2-4 Ret’d
Margarita Gasparyan (RUS) vs. Jil Teichmann (SUI) 2-6, 7-6(4), 6-3
Tatjana Maria (GER) vs. Shelby Rogers (USA) 6-3, 1-6, 6-4
(8) Anna Blinkova (RUS) vs. Cori Gauff (USA) 6-4, 6-0

(5) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (WC) Katie Volynets (USA) 6-7(4), 7-6(1), 6-1
Laura Siegemund (GER) vs. (Q) Marta Kostyuk (UKR) 4-6, 7-5, 6-2
Denisa Allertova (CZE) vs. (WC) Mandy Minella (LUX) 6-7(7), 7-6(5), 7-6(6)
(3) Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Chloe Paquet (FRA) 6-2, 7-6(2)
Monica Puig (PUR) vs. (7) Fiona Ferro (FRA) 6-1, 6-0
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Aliona Bolsova (ESP) 6-2, 7-6(4)
Sorana Cirstea (ROU) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-3, 6-4
(2) Julia Goerges (GER) vs. Misaki Doi (JPN) 5-7, 6-1, 6-3

Singles kvalifikation

Kvalfinale
Antonia Lottner (GER) vs. (Alt) Renata Voracova (CZE)  7-6(5), 6-2
(2) Monica Niculescu (ROU) vs. Elena-Gabriela  Ruse (ROU) 6-1, 6-1
(7) Chloe Paquet (FRA) vs. (3) Ysaline Bonnventure (BEL) 1-6, 7-5, 6-2
Marta Kostyuk (UKR) vs. (4) Stefanie Voegele (SUI) – walkover


WTA Premier & ATP 250, VTB Kremlin Cup, Moskva (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning:
WTA: WTATV.com, TV2 Play, TV2 Sport (semi og finaler forskudt)
ATP: Tennistv.com (CC)

Deltagere:
WTA: Svitolina, Bertens, Bencic, Vekic, Yastremska, Sevastova, Sakkari, Alexandrova, m.fl.
ATP: Medvedev, Khachanov, Cilic, Lajovic, Garin, Rublev, Mannarino, Kecmanovic, m.fl.

Den komplette dækning findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/moscow/438/daily-schedule

Resultater WTA

Singles hovedturnering

Finale
(3/WC) Belinda Bencic (SUI) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 3-6, 6-1, 6-1

Semifinale
(3/WC) Belinda Bencic (SUI) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 6-4 – WTA
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-4, 6-7(6), 6-1 – WTA

Kvartfinale
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 7-6(5), 7-5
Karolina Muchova (CZE) vs. (8) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-3, 6-4
(3/WC) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Kirsten Flipkens (BEL) 7-6(8), 6-1
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (2) Kiki Bertens (NED) 6-4, 2-6, 6-1

1/8-finale
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (1) Elina Svitolina (UKR) 6-2, 1-6, 7-5
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (Q) Varvara Gracheva (RUS) 5-7, 6-4, 6-2
Karolina Muchova (CZE) vs. (4) Donna Vekic (CRO) 6-4, 6-2
(8) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (WC) Anna Kalinskaya (RUS) 6-1, 6-1

(Q) Kirsten Flipkens (BEL) vs. (5) Dayana Yastremska (UKR) 6-3, 3-6, 6-3
(3/WC) Belinda Bencic (SUI) vs. Polona Hercog (SLO) 1-6, 6-3, 6-4
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (6) Anastasija Sevastova (LAT) 7-5, 3-6, 6-3
(2) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Kaia Kanei (EST) 4-6, 6-3, 7-5

R32
Veronika Kudermetova (RUS) vs. Ons Jabeur (TUN) 6-3, 6-3
(Q) Varvara Gracheva (RUS) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-3, 6-2
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (7) Maria Sakkari (GRE) 5-7, 6-1, 6-3
Karolina Muchova (CZE) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-2, 6-3
(WC) Anna Kalinskaya (RUS) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-0, 3-6, 6-4
(8) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Jana Cepelova (SVK) 6-1, 6-4

(5) Dayana Yastremska (UKR) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-1, 6-4
(Q) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-3, 6-2
Polona Hercog (SLO) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-2
(6) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-1, 7-5
Kristina Mladenovic (FRA) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-4, 3-6, 6-2
(Q) Kaia Kanepi (EST) vs. Timea Babos (HUN) 6-1, 6-3

Singles kvalifikation

Kvalfinaler:
(1) Kaia Kanepi (EST) vs. (6) Tereza Martincova (CZE) 6-2, 6-3
Jana Cepelova (SVK) vs. Isabella Shinikova (BUL) 7-5, 6-4
(5) Varvara Gracheva (RUS) vs. Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-1, 6-3
(4) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Gabriela Dabrowski (CAN) 6-1, 6-4

Resultater ATP 

Finale
(6) Andrey Rublev (RUS) vs. (7) Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-0

Semifinale
(7) Adrian Mannarino (FRA) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-3, 6-4 – ATP
(6) Andrey Rublev (RUS) vs. (3) Marin Cilic (CRO) 7-5, 6-4 – ATP

Kvartfinale
(6) Andrey Rublev (RUS) vs. (LL) Nikola Milojevic (SRB) 6-2, 6-3
(3) Marin Cilic (CRO) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-4, 4-6, 7-6(2)
(7) Adrian Mannarino (FRA) vs. (4) Dusan Lajovic (SRB) 7-6(3), 6-1
Andreas Seppi (ITA) vs. (2) Karen Khachanov (RUS) 3-6, 6-3, 6-3

1/8-finale
(LL) Nikola Milojevic (SRB) vs. (WC) Alen Avidzba (RUS) 7-5, 6-0
(6) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Egor Gerasimov (BLR) 7-6(3), 6-7(6), 6-2
(3) Marin Cilic (CRO) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-1, 7-6(5)
Jeremy Chardy (FRA) vs. (8) Mioir Kecmanovic (SRB) 6-3, 6-4

(7) Adrian Mannarino (FRA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 7-6(4), 6-2
(4) Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Lukas Rosol (CZE) 6-4, 6-7(6), 6-3
Andreas Seppi (ITA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 5-7, 6-1, 6-3
(2) Karen Khachanov (RUS) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 3-6, 6-3, 7-6(7)

R32
(WC) Alen Avidzba (RUS) vs. (WC) Alibek Kachmazov (RUS) 6-1, 4-6, 6-1
(Q) Egor Gerasimov (BLR) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-3, 6-4
(6) Andrey Rublev (RUS) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-1, 3-6, 6-4
Ivo Karlovic (CRO) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-4, 6-7(5), 7-6(6)
Jeremy Chardy (FRA) vs. Nicolas Jarry (CHI) 6-4, 6-2
(8) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (Q) Artem Dubrivnyy (RUS) 6-1, 7-5

(7) Adriano Mannarino (FRA) vs. (Q) Damir Dzumhur (BIH) 7-6(2), 6-0
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (WC) Evgeny Donskoy (RUS) 6-4, 6-3
(Q) Lukas Rosol (CZE) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 6-7(4), 7-6(7), 6-3
Andreas Seppi (ITA) vs. (5) Cristian Garin (CHI) 3-6, 7-6(2), 7-6(4)
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-2, 4-6, 6-3
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-3, 7-6(3)


ATP 250, European Open, Antwerp (BEL) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com, TV3 Sport (fra fredag)

Deltagere: Monfils, Goffin, Schwartzman, Wawrinka, Pella, Tsonga, Struff, Cuevas, (WC) Sinner, m.fl. – Doubles: Frederik Løchte Nielsen/Tim Puetz (GER)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/antwerp/7485/daily-schedule

Resultater

Finale
(PR) Andy Murray (GBR) vs. (4/WC) Stan Wawrinka (SUI) 3-6, 6-4, 6-4

Semifinale
(4/WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. (WC) Jannik Sinner (ITA) 6-3, 6-2
(PR) Andy Murray (GBR) vs. Ugo Humbert (FRA) 3-6, 7-5, 6-2

Kvartfinale
(WC) Jannik Sinner (ITA) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-4, 3-6, 6-3
(4/WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. Gilles Simon (FRA) 6-3, 6-7(6), 6-2
NB 1830: (PR) Andy Murray (GBR) vs. (Q) Marius Copil (ROU) 6-3, 6-7(7)
Ugo Humbert (FRA) vs. (5) Guido Pela (ARG) 5-7, 6-4, 6-4

1/8-finale
(WC) Jannik Sinner (ITA) vs. (1) Gael Monfils (FRA) 6-3, 6-2
Frances Tiafoe (USA) vs. (7) Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 6-4
(4/WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-7(4), 6-4, 7-6(4)
Gilles Simon (FRA) vs. (6) Jo-Wilfried Tsonga 6-4, 7-5

(PR) Andy Murray (GBR) vs. (8) Pablo Cuevas (URU) 6-4, 6-3
(Q) Marius Copil (ROU) vs. (3) Diego Schwartzman (ARG) 6-4, 5-7, 7-6(7)
(5) Guido Pella (ARG) vs. Soonwoo Kwon (KOR) 7-5, 7-5
Ugo Humbert (FRA) vs. (2) David Goffin (BEL) 6-3, 6-1

R32
(WC) Jannik Sinner (ITA) vs. (Q) Kamil Majchrzak (POL) 6-4, 6-2
Frances Tiafoe (USA) vs. (Q) Yannick Maden (GER) 7-6(7), 6-3
(7) Jan-Lennnard Struff (GER) vs. (Q) Gregoire Barrere (FRA) 6-2, 6-1
Feliciano Lopez (ESP) vs. Cameron Norrie (GBR) 7-6(2), 6-4
Gilles Simon (FRA) vs. (PR) Steve Darcis (BEL) 6-1, 6-2
(6) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-3, 6-4

(8) Pablo Cuevas (URU) vs. Hugo Dellien (BOL) 6-4, 6-3
(PR) Andy Murray (GBR) vs. (WC) Kimmer Coppejans (BEL) 6-4, 7-6(4)
(Q) Marius Copil (ROU) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-4, 7-6(3)
(5) Guido Pella (ARG) vs. Peter Gojowczyk (GER) 5-7, 6-4, 7-6(2)
Soonwoo Kwon (KOR) vs. Richard Gasquet (FRA) 1-6, 6-3, 6-4
Ugo Humbert (FRA) vs. (PR) Jozef Kovalik (SVK) 6-4, 7-5

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte/Tim Puetz vs. (4) Sander Gille/Joran Vliegen (BEL) 3-6, 6-4, [7-10]


ATP 250, Intrum Stockholm Open (SWE) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com

Deltagere: Fognini, Dimitrov, Fritz, Shapovalov, Carreno Busta, Opelka, Verdasco, Evans, Ruud, (WC) 2 x Ymer, m.fl.

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/antwerp/7485/daily-schedule

Resultater

Finale
(4) Denis Shapovalov (CAN) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-4, 6-4

Semifinale
(4) Denis Shapovalov (CAN) vs. (LL) Yuchi Sugita (JPN) 7-5, 6-2
Filip Krajinovic (SRB) vs. (5) Pablo Carreno Busta (ESP) 4-6, 6-3, 6-3

Kvartfinale
(LL) Yuchi Sugita (JPN) vs. (PR) Janko Tipsarevic (SRB) 6-2, 4-6, 7-6(4)
(4) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Cedrik-Marcel Stebe (GER) 6-0, 6-3
Filip Krajinovic (SrB) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3, 6-4
(5) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Sam Querrey (USA) 4-6, 6-1, 6-4

1/8-finale
(PR) Janko Tipsarevic (SRB) vs. (1) Fabio Fognini (ITA) 6-1, 6-1
(LL) Yuichi Sugita (JPN) vs. Stefano Travaglia (ITA) 7-6(6), 6-4
(4) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 6-4, 7-6(3)
(Q) Cedrik-Marcel Stebe (GER) vs. (WC) Mikael Ymer (SWE) 6-0, 7-6(5)

Filip Krajinovic (SRB) vs. (8) Daniel Evans (GBR) 7-5, 2-6, 6-3
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (3) Taylor Fritz (USA) 7-5, 6-4
(5) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (LL) Gianluca Mager (ITA) 6-3, 7-6(2)
Sam Querrey (USA) vs. (2/WC) Grigor Dimitrov (BUL) 6-7(7), 6-3, 7-6(3)

R32
(PR) Janko Tipsarevic (SRB) vs. Corentin Moutet (FRA) 6-2, 6-4
(LL) Yuichi Sugita (JPN) vs. (WC) Elias Ymer (SWE) 7-6(6), 6-2
Stefano Travaglia (ITA) vs. (6) Reilly Opelka (USA) 7-5, 4-6, 6-4
(Q) Alexei Popyrin (AUS) vs. (LL) Oscar Otte (GER) 7-6(6), 7-6(5)
(WC) Mikael Ymer (SWE) vs. Joao Sousa (POR) 7-5, 6-4
(Q) Cedrik-Marcel Stebe (GER) vs. Brayden Schnur (CAN) 6-2, 3-6, 6-1

(8) Daniel Evans (GBR) vs. Bernard Tomic (AUS) 6-4, 1-6, 6-3
Filip Krajinovic (SRB) vs. Casper Ruud (NOR) 6-3, 7-5
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Radu Albot (MDA) 3-6, 6-4, 6-1
(5) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. John Millman (AUS) 6-4, 6-3
(LL) Gianluca Mager (ITA) vs. Pablo Andujar (ESP) 5-7, 6-1, 6-1
Sam Querrey (USA) vs. (Q) Dennis Novak (AUT) 7-6(6), 6-4


Fed Cup

World Group

09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Qualifiers 2020 – dato week of 3. februar 2020

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbrittanien


Group II Europe/Africa – Uge 6 2020 i Helsinki
Danmark, Egypten, Finland, Georgien, Israel, Portugal, Tunesien


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 42)

 


ATP Challengers (Uge 42)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 42)

M25 (udvalgte)

M25+H, LAGOS OPEN (NGR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32: [8] (717/ITF335) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1035(ITF750) Aziz Ouakaa (TUN) 7-5, 3-6, 3-6

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Michael-John Every (CUW) vs. (3) Aziz Ouakaa (TUN)/Mehluli Don Ayanda Sibanda (ZIM) 7-5, 6-4
Kvartfinale: Vanshelboim/Every vs. Joseph Imeh Ubon/Mohammed Mohammed (NGR) 6-1, 7-6(7)
Semifinale: Vanshelboim/Every vs. (2) William Bushamuka (USA)/Aryan Goveas (IND) 2-6, 1-6


M15 (udvalgte)


ITF Women (uge 42)

W100, 2019 ITF WTT W100 Suzhou (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: http://live.itftennis.com/en/live-streams/ (CC + C2)

Singles hovedturnering

R32:
[7] (159) Kurumi Nara (JPN) vs. (PR) (491) Xinyu Gao (CHN) 6-2, 6-4
(Q) (309/ITF62) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (495/IT192) Meiqi Guo (CHN) 6-2, 6-3

1/8-finale: Clara Tauson vs. [7] (159) Kurumi Nara (JPN) 6-4, 7-5
Kvartfinale: Clara Tauson vs. [2] (90) Nao Hibino (JPN) 2-6, 0-6

Singles kvalifikation

Q32 (mandag)
[4] (309/ITF62) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) (1168/ITF747) Qianqian Zhao (CHN) 6-1, 6-1
(730) Ksenia Laskutova (RUS) vs. [11] (437) Sofia Shapatava (GEO) 7-5, 6-1

Qfi: Clara Tauson vs. (730) Ksenia Laskutova (RUS) 6-3, 6-2


W25 (udvalgte)

W25, LAGOS OPEN (NGR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32: (WC) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (WC) Barakat Oyinlomo Quadre (NGR) 0-6, 0-6

Doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Celestine Avomo Ella (GAB) vs. (3) Sandra Samir (EGY)/Prarthana Thombare (IND) 2-6, 3-6


W15 (udvalgte)

W15, Cal-Comp and XYZ Printing ITF World Tennis Tour 2019, Hua Hin (THA) – Grus
Tidsforskel: cet+5 timer

TV-dækning: http://live.itftennis.com/en/live-streams/ (CC & C5)

Singles hovedturnering

R32: (Q) (1024/ITF361) Olga Helmi (DEN) vs. (LL) (1099/ITF435) Haine Ogata (JPN) 6-2, 6-3
1/8-finale: Olga Helmi vs. [7] (635/ITF213) Aunchisa Chanta (THA) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Olga Helmi vs. (JR) (1274/ITF1241) Jiangxue Han (CHN) 6-3, 6-4
Semifinale: Olga Helmi vs. [5] (626/ITF371) Mananchaya Sawangkaew (THA) 2-6, 1-6

Singles kvalifikation

Q32
[3] (1024/ITF361) Olga Helmi (DEN) – bye
Kanako Osafune (JPN) vs. [14] (ITF1869) Jessica Fowler (AUS) 6-3, 6-1

Qfi: Olga Helmi vs. Kanako Osafune (JPN) – tir 6-2, 6-3

Olga Helmi
Foto: Burankhun – Olga Helmi

Doubles

1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Mananchaya Sawangkaew (THA) vs. (1) Kwan Yau NG (HKG)/Moyuka Uchijima (JPN) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Helmi/Sawangkaew vs. Sakura Hosogi (JPN)/Yu-Ting Hsieh (TPE) 7-5, 7-6(5)
Semifinale: Helmi/Sawangkaew vs. Patcharin Cheapchandej (THA)/Zhuoma Ni Ma (CHN) 1-6, 3-6


W15, GD TENNIS CUP SERIES, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: (1274/ITF1037) Olivia Gram (DEN) vs. (WC) Ozlem U Uslu (TUR) 1-6, 0-6

Doubles

1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Angelica Raggi (ITA) vs. (2) Eva Vedder/Stephanie Judith Visscher (NED) 1-6, 2-6


ITF Junior (uge 42)

Grade 2, 18º Torneo Internacional Junior de Sanxenxo (ESP) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32:
[1] (75) Elmer Møller (DEN) vs. (172) Matteo Gigante (ITA) 6-0, 2-0 Ret’d
(Q) (347) Axel Garcian (FRA) vs. (Q) (301) Marc Othman Ktiri (ESP) 6-3, 6-2
(177) Herman Hoeyeraal (NOR) vs. (WC) Iago Dominguez Alvarez (ESP) 6-2, 6-4
[6] (106) Oleksandr Ovcharenko (UKR) vs. (145) Nino Ehrenschneider (GER) 4-6, 7-6(4), 6-1

1/8-finale
Elmer Møller vs. (Q) (347) Axel Garcian (FRA 6-4, 7-6(3)
(177) Herman Hoeyeraal (NOR) vs. [6] (106) Oleksandr Ovcharenko (UKR) 3-6, 0-2 Ret’d

1/4-finale
Elmer Møller vs. [6] (106) Oleksandr Ovcharenko (UKR) 6-2, 6-1
(155) Mario Mansilla Diez (ESP) vs. (260) Angel Guerrero Melgar (ESP) 6-4, 6-4

Semifinale:
Elmer Møller vs. (155) Mario Mansilla Diez (ESP) 6-4, 6-1
[4] (78) Timo Legout (FRA) vs. [8] (112) Max Wiskandt (GER) 3-6, 6-1, 7-6(1)

Finale: Elmer Møller vs. [4] (78) Timo Legout (FRA) 6-3, 6-4


Grade 2, Thailand ITF World Tennis Tour J2, Nonthaburi (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +5 timer

Boys singles hovedturnering

R64
[14] (328) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) – bye
[16] (341) Carl Emil Overbeck (DEN)
(Q) (1710) Julius Kostopoulos (DEN) vs. (WC) (1716) Rajata Thamcharoensatit (THA) 6-4, 6-2

R32
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (Q) (2135) James Van Herzeele (BEL) 2-6, 3-6
Carl Emil Overbeck vs. (929) Ryuki Tsutsumi (JPN) 6-4, 7-5
Julius Kostopoulos vs. [9] (252) Corban Crowther (NZL) 1-6, 0-2 Ret’d

1/8-finale: Carl Emil Overbeck vs. [3] (130) Thantub Suksumrarn (THA) 4-6, 0-6

Boys singles kvalifikation

Q64
[1] (942) Richard Biagiotti (DEN) – bye
[11] (1710) Julius Kostopoulos (DEN) – bye

Q32
Richard Biagiotti vs. Jao Van Schalkwyk (THA) 6-2, 6-0
Julius Kostopoulos vs. Baramee Moungpoltham (THA) 6-2, 6-0

Qfi
Richard Biagiotti vs. (2135) James Van Herzeele (BEL) 4-6, 0-6
Julius Kostopoulos vs. [2] (1043) Anapat Timangkul (THA) 6-4, 6-4

Boys doubles

R32
Julius Kostopoulos/Richard Biagiotti (DEN) vs. Prachaya Baibong/Pasawee Reansuwong (THA) 3-6, 1-6
(6) Oskar Brostrøm Poulsen/Carl Emil Overbeck (DEN) – bye

1/8-finale: Poulsen/Overbeck vs. Subash Paramasivam (IND)/David Qariaqus (AUS) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Poulsen/Overbeck vs. Yan Yao Zhou/Guanglin Wen (CHN) 6-2, 6-2
Semifinale: Pousen/Overbeck vs. (8) Quanglin Wen/Xian Yao Zhou (CHN) 6-3, 5-7, [10-8]

Finale: Poulsen/Overbeck vs. (1) Thantub Suksumrarn (THA)/Dev Javia (IND) 6-3, 6-4


Grade 4, Fila Autumn Cup, Rungsted Kyst (DEN) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

Kvartfinale
[16] (1126) Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. [7] (569) Michael Minasyan (SWE) 4-6, 4-6

1/8-finale
[12] (917) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [6] (488) Mans Dahlberg (SWE) 2-6, 3-6
(1156) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. [7] (569) Michael Minasyan (SWE) 0-6, 3-6
[16] (1126) Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. [2] (406) Peter Alam (GBR) 6-3, 6-0

R32
[12] (917) Gustav Theilgaard (DEN) vs. (1712) Jonathan Berling (NOR) 6-1, 6-2
(Q) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. [9] (736) Timothy Carlsson Seger (SWE) 4-6, 2-6
(1156) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. [11] (932) Thomas George Brun (SUI) 6-0, 4-6, 6-3
[16] (1126) Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (1947) Max Bakken (NOR) 7-6(1), 7-5
(WC) (2707) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. [2] (406) Peter Alam (GBR) 4-6, 7-6(4), 6-2

R64
(1533) Asger Emil Ildor (DEN) vs. (LL) (2533) Jacob Danell (SWE) 1-6, 3-6
[12] (917) Gustav Theilgaard (DEN) – bye
(WC) William Søby Svendsen (DEN) vs. (Q) (2789) Gabriel Jornert (SWE) 3-6, 0-6

(WC) Rasmus Egehus (DEN) vs. (1402) Anton Stendal (SWE) 5-7, 2-6
(WC) Noha Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (1343) Emil Westling (SWE) 7-6(3), 1-6, 3-4 Ret’d
(WC) Alexander Stage (DEN) vs. (2025) Kristofer Johnson (GBR) 6-7(9), 7-6(2), 0-6
(Q) Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. (1729) Ross Weibull (SWE) 5-7, 3-6

(Q) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (2330) Axel Bergdahl (SWE) 6-3, 4-6, 7-6(8)
(1181) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (2179) Baltazar Wiger Nordas (NOR) 3-6, 2-6
(2135) Erwin Mesic (DEN) vs. (1562) Jan Simonsson (SWE) 4-6, 2-6

(2294) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (Q) Constantin Ruland (GER) 2-6, 4-6
(1156) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (LL) Jeiden Saidizand (SWE) 4-6, 6-4, 6-1
[16] (1126) Niels Heise Korsgaard (DEN) – bye
(WC) (2707) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (1652) Nils Andersson (SWE) 6-3, 7-6(8)

Boys singles kvalifikation

Qfi (udvalgte)
Alexander Garde (DEN) vs. Constantin Ruland (GER) 6-3, 4-6, [5-10]
Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. Lukas Ramer Olofsson (SWE) 6-3, 6-1
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Henrik Lindman (NOR) 6-4, 6-1

Q32 (udvalgte)
Alexander Garde (DEN) vs. (1) Maxime Henny (SUI) 6-3, 6-3
Philip Scheuer-Larsen (DEN) vs. Constantin Ruland (GER) 3-6, 4-6
Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. (4) Allan Krueger (SWE) 7-6(4), 6-4
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Max Robertson (SWE) 7-5, 6-4

Q64 (udvalgte)
Alexander Garde (DEN) vs. Luka Stojanovic (DEN) 6-0, 6-2
Philip Scheuer-Larsen (DEN) vs. Lambert Ruland (GER) 4-6, 6-1, [10-8]

Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Simon Sand Uhlen (SWE) 4-6, 4-6
Christopher Garde (DEN) vs. Sean Marcel Saal (GER) 1-6, 2-6
Oliver Eliasen (DEN) vs. William Johnsson (SWE) 1-6, 2-6

Christopher Luthra (DEN) vs. (3) Gabriel Jornert (SWE) 4-6, 1-6
Niklas Jensen (DEN) vs. Felix Petrov (SWE) 5-7, 4-6
Yakup Uzunel (DEN) vs. Henrik Lynum (NOR) 3-6 Ret’d

Christoffer Hayes Hjelm (DEN) vs. (4) Allan Krueger (SWE) 1-6, 1-6
Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. Marc Ceballos (ESP) 6-1, 6-1
Nikolaj Terp Maansson (DEN) vs. Lukas Ramer Olofsson (SWE) 1-6, 2-6
Victor Bech Frandsen (DEN) vs. Max Hurtubise (GBR) 3-6, 7-5, [4-10]

Noah Byrgesen (DEN) vs. Jeiden Saidizand (SWE) 3-6, 2-6
Adam Tvede (DEN) vs. Hampus Wik (SWE) 1-6, 0-6
Jonathan Sund Nordahl (DEN) vs. Bon Lou Karstens (GER) 4-6, 7-6(5), [5-10]

Johan August Mottlau (DEN) vs. Max Robertson (SWE) 2-6, 5-7
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Mads Riber (DEN) 6-0, 6-0

Girls singles hovedturnering

Finale: Johanne Christine Svendsen vs. [4] (572) Eva Shaw (GBR) 7-5, 1-6, 4-6

Semifinale:
[4] (572) Eva Shaw (GBR) vs. [1] (442) Hedda Gurholt (NOR) 6-2, 4-6, 6-3
Johanne Christine Svendsen vs. [2] (453) Zuzanna Kubacha (POL) 6-4, 1-6, 6-0

Kvartfinale
[11] (1218) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (1350) Anna Marie Weissheim (GER) 6-2, 6-1

1/8-finale
(WC) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (1374) Deborah Muratovic (GER) 0-6, 2-6
[11] (1218) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [5] (792) Olivia Malm (SWE) 4-6, 6-4, 6-0

R32
(1949) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. [3] (442) Hedda Gurholt (NOR) 1-6, 2-6
(Q) Mille Mørk (DEN) vs. [13] (1260) Nikolina Batoshvili (RUS) 2-6, 5-7
(WC) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. [10] (1160) Emma Shasteen (SWE) 6-4, 6-1
(1226) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (LL) Berta Passola (ESP) 2-6, 2-6

(2908) Ida Hasselbalch (DEN) vs. [5] (792) Olivia Malm (SWE) 0-6, 0-6
[11] (1218) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (1907) Alice Widell (SWE) 7-6(2), 6-4
(Q) Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. [3] (523) Marie Weckerle (LUX) 4-6, 4-6
(2143) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [8] (908) Anna Sofia Haseth (NOR) 2-6, 3-6
(Q) Olivia Thiemke (DEN) vs. [9] (959) Frida Bostrand (SWE) 3-6, 3-6
(1633) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. [15] (1279) June Bjork (SWE) 2-6, 6-7(7)
(1704) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. [2] (453) Zuzanna Kubacha (POL) 2-6, 0-6

R64
(1949) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (2236) Lova Lindstrom (SWE) 6-2, 6-1
(Q) Mille Mørk (DEN) vs. (2424) Elena Samuelsson (SWE) 5-7, 6-4, 7-6(5)
(WC) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (2561) Anna Aagaard Nielsen (DEN) 6-4, 6-1
Katerina Norup-Hansen (DEN) vs. (1374) Deborah Muratovic (GER) 3-6, 1-6

(1644) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (1533) Isabella Martensson (SWE) 5-7, 7-6(4), 3-6
(WC) Wilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (1497) Johanna Bernhold (SWE) 6-7(5), 2-6
(1226) Rebecca Munk Mortensen (DEN) – bye
(2531) Anna Tang (DEN) vs. (LL) Berta Passola (ESP) 2-6, 2-6
(Q) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (1520) Michelle Weinstock (GER) 3-6, 2-6

(2908) Ida Hasselbalch (DEN) vs. (2693) Ylva Frafjord Landa (NOR) 6-0, 6-1
Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (1907) Alice Widell (SWE) 1-6, 6-7(2)
[11] (1218) Johanne Christine Svendsen (DEN) – bye
(Q) Isabella Kirkegaard (DEN) vs. (1350) Anna Marie Weissheim (GER) 6-3, 0-6, 1-6
(Q) Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. (Q) Olivia Lindestaf (SWE) 7-5, 6-4

(2143) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (1406) Sofia Johnson (GBR) 6-4, 6-3
(Q) Olivia Thiemke (DEN) vs. (WC) Laura Brunkel (DEN) 6-3, 6-0
(1633) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. (1321) Patricija Paukstyte (LTU) 6-2, 1-6, 6-4
(1704) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (LL) Linn Svaerd (SWE) 7-5, 6-3

Girls singles kvalifikation

Qfi
(1) Isabella Kirkegaard (DEN) vs. Augusta Birn (DEN) 6-0, 6-0
(2) Olivia Thiemke (DEN) vs. Linn Svaerd (SWE) 6-0, 6-2
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. Adelisa Kahriman (SWE) 6-0, 6-2
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Berta Passola (ESP) 4-6, 7-6(6), [10-4]
Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) vs. Olivia Lindestaf (SWE) 0-6, 2-6
Mille Mørk (DEN) vs. Mille Langaas (NOR) 6-1, 3-6, [12-10]

Q32 (udvalgte)
(1) Isabella Kirkegaard (DEN) vs. Stella Billing (SWE) 7-6(7), 7-6(3)
Augusta Birn (DEN) vs. Grete Kjaergaard (SWE) 6-0, 6-0
(2) Olivia Thiemke (DEN) – Sofia Vindberg Nielsen (DEN) 7-6(5), 6-2
Olivia Parsholt Beck (DEN) vs. Linn Svaerd (SWE) 4-6, 0-6
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. Isil Yurttas (DEN) 6-2, 6-1

Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. Berta Passola (ESP) 2-6, 2-6
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Ena Arnautovic (DEN) 6-4, 6-4
Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) vs. Ivette Leetma (EST) 6-0, 6-1
Mille Mørk (DEN) vs. Emma Persson (SWE) 7-6(1), 3-6, [10-6]
Filippa Gaba Hansen (DEN) vs. Mille Langaas (NOR) 2-6, 2-6

Q64 (udvalgte)
(1) Isabella Kirkegaard (DEN) – bye
Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. Stella Billing (SWE) 2-6, 2-6
Augusta Birn (DEN) vs. Nella Hirvonen (FIN) 6-4, 6-3

(2) Olivia Thiemke (DEN) – bye
Sofia Vindberg Nielsen (DEN) vs. Hilda Grahn (SWE) 6-1, 6-1
Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. Linn Svaerd (SWE) 0-6, 0-6
Olivia Parsholt Beck (DEN) – bye

Sarah Suljadzic (DEN) vs. Anna Opitz (SWE) 2-6, 7-5, [8-10]
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. Anna Petkovic (GER) 6-2, 6-3
Isil Yurttas (DEN) – bye

Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) – bye
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Therese Harboe Holst (DEN) 6-2, 6-3
Ena Arnautovic (DEN) – bye

Asta Ripperger (DEN) vs. Olivia Lindestaf (SWE) 0-6, 3-6
Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) vs. Hedda Sjokvist (SWE) 7-5, 7-5

Mille Mørk (DEN) – bye
Dicte Ingildsen (DEN) vs. Emma Persson (SWE) 1-6, 5-7
Filippa Gaba Hansen (DEN) vs. Frederikke Birn (DEN) 6-3, 6-3

Girls doubles

Semifinale:
(1) Eva Shaw (GBR) vs. Zuzanna Kubacha (POL) vs. (4) Frida Bostrand/Emma Shasteen (SWE) 6-3, 7-5
Johanne Christine Svendsen/Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (3) Deborah Muratovic (GER)/Marie Weckerle (LUX) 6-2, 6-4

Finale: Svendsen/Jensen vs. (1) Eva Shaw (GBR)/Zuzanna Kubacha (POL) 1-6, 4-6


Grade 5, GTP Cup I 2019, Noord (ARU) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Girls singles hovedturnering

R32: [5] (1288) Natacha Schou (DEN) – bye
1/8-finale: Natacha Schou vs. (1754) Micaela Ponce Serrano (ECU) 6-0, 6-0
Kvartfinale: Natacha Schou vs. [2] (883) Amelie-Christin Janssen (GER) 6-4, 3-6, 6-3
Semifinale: Natacha Schou vs. [3] (927) Brooklyn Olson (USA) 6-4, 5-7, 1-6

Girls doubles

1/8-finale: (4) Natacha Schou (DEN)/Kayla Solagnier (ARU) – bye
Kvartfinale: Schou/Solagnier vs. Aisling O’Connor (IRL)/Alejandra Ramirez (USA) 7-5, 2-6, [10-5]
Semifinale: Schou/Solagnier vs. (1) Micaela Ponce Serrano/Ana Paula Jimenez Coello (ECU) 6-2, 7-5
Finale: Schou/Solagnier vs. (3) Amelie-Christin Janssen/Mia Sophie Mueller (GER) 1-6, 4-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 42)

 

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage