17-årige Carlos Alcaraz og 18-årige Lorenzo Musetti er begge etableret i top 200. Det samme er Clara Tauson på WTA-ranglisten, og Holger Rune tager et stort spring efter sin første titel

Selvom Tennisavisens oversigt herunder med planlagte WTA, ATP og ITF turneringer bliver justeret med jævne mellemrum, skal den alligevel tages med alt muligt forbehold, fordi der på grund af corona-stituationen ofte sker ændringer i form af nye aflysninger af turneringer.

En af de seneste aflysninger er WTA Premier Kremlin Cup i Moskva, der var planlagt 26. oktober, men til gengæld er ugen forinden tilføjet WTA Premier J & T Banka Ostrova Open i Tjekkiet fra 19. oktober.

Eksempelvis viser ITFs turneringsoversigt for uge 39, at 5 W25 og 3 W15 samt 2 M25 og 5 M15 turneringer er annulleret, hvorved der kun afvikles W25 Prerov, W15 Porto og W15 Monastir samt M25 Jablonec Nad Nisou, og M15 i  Castelo Branca, Melilla og Monastir, hvilket selvsagt begrænser mulighederne for, at lavt rangerede kan få adgang.

Til gengæld har flere danske spillere på grund af corona-situationen valgt at framelde sig turneringer, hvor de kunne have deltaget, men begge de 17-årige danske topnavne Clara Tauson og Holger Vitus Nødskov Rune genoptog bestræbelserne på at indfri de høje ambitioner om at nå til tops, så snart der igen blev muligheder for at deltage i internationale turneringer.

Efterfølgende har Clara’s resultater medført et avancement fra no. 212 inden den første W15 turnering i Oeiras i Portugal til no. 187 på den seneste WTA-rangliste, idet titlen i Oeiras indbragte 10 point, og hun optjente 30 point ved WTA 125K-turneringen i Prag en semifinale ved W25+H i Figueira Da Foz forrige uge indbragte 22 point, som netop er tilføjet på den seneste rangliste.

Figueira da Foz Day 5 2020
Foto: Filipe Brás – Clara Tauson

Holger tog et spring på ca. 100 pladser til no. 725, da han med en semifinale i den første turnering efter corona-pausen ved M25 i Vogau i Østrig optjente 6 point samt et enkelt point ved M15 i Caslano i Schweiz, hvilket afspejles på den seneste opdatering af ATP-ranglisten.

Ved den næste opdatering 28. september får Holger tilføjet yderligere 20 point for hans første professionelle titel ved M25 i Klosters i Schweiz, hvorved den samlede point-høst siden hans proff-debut ved ATP Challenger i Blois i Frankrig i juni 2019 udgør 45 point, som vil medføre et yderligere avancement til omkring no. 570.

Da Holger efter turneringen i Klosters har opbrugt sin kvote på 5 M25 “Junior Exempts” (JE), er han i både denne og næste uge henvist til at deltage i M15 kategorien, hvor der optjenes henholdsvis 4, 6 og 10 point for semifinalen, finale og titel, og derfor kan Holger kun passere no. 500, hvis han vinder både i denne uge i Melilla i Nordafrika og i næste uge i Forbach i Frankrig, hvor der spilles på tæppe.

Det forventes dog, at Holger i næste måned får wildcard til ATP Challenger AnyTech365 i Marbella i Spanien, hvor han havde tilsagn om wildcard, da turneringen oprindeligt var planlagt 30. marts.
Turneringen er en €44K, hvor der er henholdsvis 7, 15, 29, 48 og 80 point for R16, kvart, semi, finale og titel.

M25 Klosters: Første professionelle titel sikret efter disciplineret indsats af Holger Rune

26-årige Mikael Torpegaard  har under corona-pausen opholdt sig i Ohio, hvor han har holdt kampformen ved lige i nogle lokale opvisningskampe, blandt andet mod sin træningsmakker og tidligere holdkammerat hos Buckeyes ved Ohio State University, Jeffrey John Wolf, der efter sejre i de 2 første runder ved US Open er no. 120 på ATP-ranglisten.

Jeffrey John Wolf og Mikael Torpegaard
Foto: OSU Athletics – Jeffrey John Wolf efter finalesjr over Mikael Torpegaard, Columbus januar 2019.

I sidste uge vendte Torpegaard tilbage til Europa for at forberede sig til kvalifikationen til French Open, hvor han dog fik den værst tænkelige lodtrækning, da han i 1. kvalrunde mødte 27-årige Jack Sock (USA) der for få år siden var i top 10, så det ville formentlig kræve en toppræstation, hvis danskeren skulle gøre sig håb om at gå videre.
Opgaven blev ikke nemmere, da Torpegaard som følge af 3 dobbeltfejl blev brudt i sit første serveparti, og en førsteserve-procent på 50 besværliggjorde opgaven yderligere, idet Sock – især med sin frygtede forhånd, som han konstant opsøgte – vandt hovedparten af duellerne efter en dansk 2. serv.
Desuden var Torpegaards fejl-statistik dobbelt så høj med 14 fejl mod 7.

I 2. sæt var der dog større jævnbyrdighed, da førsteserve-procenten blev øget til 79, hvoraf 68 procent resulterede i vundne point, og Torpegaard vandt desuden 4 point bag sine 5 2. server.
Den afgørende forskel var dog, at Sock udnyttede sin eneste break-mulighed i sættet, mens danskeren ikke fik udbytte af sin ene mulighed.

Selvom Torpegaard derved ikke deltager i French Open i næste uge, kan han alligevel følges på livestream.com/ATP, da han i stedet deltager i ATP Challenger grus-turneringen Split Open.

Tim Puetz, Frederik Løchte Nielsen
Foto: Privat – Tim Puetz og Frederik Løchte Nielsen efter titel i Helsinki 2019

Der bliver under alle omstændigheder dansk deltagelse ved French Open – uanset om det lykkes for Clara Tauson at slippe igennem kvalifikationen – idet Frederik Løchte Nielsen og hans tyske makker Tim Puetz er med i double-rækken.
Parret har i indeværende uge fået wildcard til double-rækken ved ATP 500 i Hamburg.

Alcaraz og Musetti etableret i top 200

Tennisavisen har ofte haft fokus på den talentfulde 2003-årgang, hvor Holger Rune gennem hele junior-tiden har været i front i skarp konkurrence med Spaniens Carlos Alcaraz Garfia, der i 2018 blev U16 Europamester efter sejr over Holger i semifinalen og Elmer Møller i finalen, efter at Holger året før vandt EM i U14.
I 2019 var Holger igen i teten, da han både vandt French Open og Junior Masters samt satte sig på ranglistens 1. plads.

Carlos Alcaraz vandt ATP Challenger og har taget 2003-førertrøjen

Efter at begge udelukkende satser på en proffessionel karriere, har spanieren taget teten i årgangen – ikke mindst da han for få uger siden blev den yngste spanier, der har vundet en ATP Challenger efter Rafael Nadal.

Ugen efter var den 17-årige spanier igen i en Challenger finale, hvor han dog blev besejret i 3 sæt af landsmanden Bernabe Zapata Miralles i Cordenons i Italien.
De fornemme resultater bevirker, at Alcaraz på den seneste ATP-rangliste er no. 186.

På vejen mod titlen i Trieste vandt Alcaraz blandt andet over den 1 år ældre italiener, Lorenzo Musetti, der i 2019 vandt juniorernes Australian Open og gennem juniortiden har været betragtet som 2002-årgangens største talent.

Musetti har ligesom alle andre juniorer, der forsøger at tage springet til professionel tennis, oplevet flere skuffende tidlige nederlag, som dog ofte er lærerige, og anstrengelserne belønnes ofte i takt med de indhøstede erfaringer om, hvad der kræves for at gøre sig gældende i tennistoppen.

Supertalenter i de store tennisnationer har som regel nemmere adgang til større turneringer, hvilket Musetti udnyttede optimalt, da han fik wildcard til kvalifikationen til ATP 1000 i Rom, hvor han efter 3 sejre i kvalifikationen, tog et par fornemme skalpe, da han første vandt over Stan Wawrinka og derefter over Kei Nishikori, inden han i 1/8-finalen blev stoppet af den 26-årige tysker Dominik Koepfer, der blev ugens højdespringer, da han avancerede 31 pladser til no. 66.

Musetti optjente 115 point til ATP-ranglisten, hvor han nu er no. 181, og han overhaler derved både Mikael Torpegaard og Carlos Alcaraz, der dog får chancen for at avancere yderligere ved kvalifikationen til French Open.

Denis Shapovalov i top 10

For de fleste tennis-kendere betragtes det kun som et spørgsmål om tid, hvornår de to canadiske super-talenter, 20-årige Felix Auger-Aliassime og 21-årige Denis Shapovalov etablerer sig i top 10, og på den seneste rangliste tog Shapovalov med semifinalen i Rom det afgørende skridt til ranglistens 10. plads.


Entry deadlines: GS, WTA Pr. og Int: 6 uger *), Kval GS: 4 uger, WTA 125K og Kval WTA: 3 uger
Uge 39/21.9: GS French Open Q, Int Strasbourg, W25 Prerov, W15 Porto & Monastir
Uge 40/28.9: GS French Open, W25 Porto, W15 Monastir
Uge 41/5.10: GS French Open, W15 Sharm El Sheikh & Monastir
Uge 42/12.10: W25 Cherbourg-en-Cotentin, W15 Sharm El Sheikh & Funchal & Monastir
Uge 43/19.10: WTA Pr. Ostrava, W80 Macon, W25 Reims, W15 Sharm El Sheikh & Monastir
Uge 44/26.10: W80 Tyler, W25 Istanbul, W15 Minsk, Sharm El Sheikh & Heraklion & Bratislava & Platja D’Aro & Monastir. & Pazardzhik & Lousada
Uge 45/2.11: W100 Charleston, W15 Sharm El Sheikh & Heraklion & Castellon & Lousada & Monastir
Uge 46/9.11: W25 Minsk, W15 Sharm El Sheikh & Shymkent & Heraklion & Monastir
Uge 47/16.11: W25 St. Etienne & Las Palmas, W15 Nonthaburi & Shymkent & Sharm El Sheikh & Heraklion & Monastir
Uge 48/23.11: W15 Nonthaburi & Cairo & Heraklion & Las Palmas & Monastir
Uge 49/30.11: W15 Cairo & Monastir
Uge 50/7.12: W15 Cairo & Madrid
Uge 51/14.12: WTA 125K Limoges, W15 Minsk

To be rescheduled: WTA Int. Seoul, WTA Int. Linz,

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 21. september 2020 

Rk Spiller Point UTR U39 U40 U41 U42 U43 U44
1 Ashleigh Barty 8717
2 Simona Halep 6356 FO
3 Naomi Osaka 5780
4 Karolina Pliskova 5205 Stra FO Ostra
5 Elina Svitolina 4740 Stra FO Ostra
6 Sofia Kenin 4700 Stra FO Ostra
7 Bianca Andreescu 4555 FO
8 Kiki Bertens 4335 FO Ostra
9 Serena Williams 4080 FO
10 Belinda Bencic 4010 FO
11 Petra Kvitova 3736 FO Ostra
12 Aryna Sabalenka 3615 Stra FO Ostra
13 Johanna Konta 3152 FO Ostra
14 Victoria Azarenka 3122 FO Ostra
15 Garbiñe Muguruza 3016 FO Ostra
16 Madison Keys 2962 FO Ostra
17 Petra Martic 2850 FO Ostra
18 Elena Rybakina 2501 Stra FO Ostra
19 Marketa Vondrousova 2378 Stra FO Ostra
20 Elise Mertens 2360 FO Ostra
21 Anett Kontaveit 2330 FO Ostra
22 Angelique Kerber 2270 FO Ostra
23 Alison Riske 2256 FO
24 Maria Sakkari 2240 FO Ostra
25 Jennifer Brady 2165 FO Ostra
26 Karolina Muchova 1982 FO ost-a
27 Yulia Putintseva 1955 Stra FO ost-a
28 Dayana Yastremska 1925 FO ost-a
29 Amanda Anisimova 1905 Stra FO ost-a
30 Donna Vekic 1880 FO
31 Ekaterina Alexandrova 1775 Stra FO
32 Qiang Wang 1706
33 Svetlana Kuznetsova 1631 FO
34 Sloane Stephens 1573 Stra FO
35 Ons Jabeur 1573 FO
36 Magda Linette 1542 Stra FO
37 Barbora Strycova 1530 Stra FO
38 Anastasia Pavlyuchenkova 1570 Stra FO
39 Saisai Zheng 1510 FO
40 Shuai Zhang 1475 Str.Q FO
41 Julia Goerges 1423 FO
42 Veronika Kudermetova 1388 Stra FO
43 Jelena Ostapenko 1360 Stra FO
44 Kristina Mladenovic 1335 FO
45 Caroline Garcia 1325 FO
46 Marie Bouzkova 1314 FO
47 Polona Hercog 1310 Stra FO
48 Anastasija Sevastova 1288 FO
49 Fiona Ferro 1267 FO
50 Rebecca Peterson 1255 FO
51 Cori Gauff 1234 FO
52 Alizé Cornet 1230 Str.A1 FO
53 Iga Swiatek 1200 FO
54 Jil Teichmann 1164 Stra FO
55 Shelby Rogers 1133 FO
56 Heather Watson 1130 FO
57 Danielle Collins 1115 FO
58 Patricia Maria Tig 1105 FO
59 Anna Blinkova 1104 Str.A3 FO
60 Jessica Pegula 1103 FO
61 Bernarda Pera 1075 Str.A2 FO
62 Katerina Siniakova 1045 Stra FO
63 Su-Wei Hsieh 1035 Stra FO
64 Ajla Tomljanovic 1035 Stra FO
65 Alison Van Uytvanck 1035 Stra FO
66 Laura Siegemund 971 FO
67 Arantxa Rus 971 FO
68 Lauren Davis 967 Str.A4 FO
69 Kristyna Pliskova 960 FO
70 Sara Sorribes Tormo 945 FO
71 Daria Kasatkina 935 Str.Q FO
72 Irina-Camelia Begu 932 FO
73 Danka Kovinic 932 FO
74 Camila Giorgi 930 FO
75 Venus Williams 929 FO
76 Zarina Diyas 918 Str.Q FO
77 Madison Brengle 906 FO
78 Carla Suárez Navarro 881
79 Kirsten Flipkens 878 FO
80 Misaki Doi 846 FO
81 Christina Mchale 857 FO
82 Tamara Zidansek 840 FO
83 Sorana Cirstea 839 FO
84 Nao Hibino 838 FO
85 Taylor Townsend 836
86 Lin Zhu 830
87 Paula Badosa 798 FO
88 Yafan Wang 795
89 Varvara Gracheva 778
90 Viktoria Kuzmova 775 FO
91 Nina Stojanovic 761 FO
92 Anastasia Potapova 759
93 Ana Bogdan 755 FO
94 Jasmine Paolini 755 FO
95 Andrea Petkovic 750 FO
96 Aliaksandra Sasnovich 738
97 Aliona Bolsova 726
98 Monica Puig 722 FO
99 Kateryna Kozlova 718 FO
100 Leylah Annie Fernandez 714 FO
119 Marta Kostyuk 605 FO.Q
187 Clara Tauson 354 12,31 FO.Q Cher 1Reim
2Mac
220 Daria Snigur 286
984 Sofia Samavati 14 10,59
1054 Olga Helmi 11 10,79 Fun.Q
1280 Olivia Gram 4 9,71 Mon.Q Mon.Q Mon.Q Mon.Q
1303 Elena Jamshidi 3 9,29 Fun.A4
Karen Barritza 11,27
Hannah Viller Møller 11,11
Emilie Francati 10,81
Maria Jespersen 10,63

 

NY*) Topspillere SKAL spille 4 af 5 Premier 5 turneringer


Entry deadlines: GS, ATP: 6 uger, Monte-Carlo: 4 uger, GS Kval: 4 uger, ATP Kval, Challenger: 3 uger
Uge 39/21.9: GS French Open Q, ATP 500 Hamburg, Ch. Forli & Sibiu, M25 Jablonec Nad Nisou, M15 Castelo Branco & Melilla & Monastir
Uge 40/28.9: GS French Open, Ch. Biella & Split, M25 Pardubice, M15 Forbach & Monastir
Uge 41/5.10: GS French Open, Ch. Parma & Barcelona, M15 Sharm El Sheikh & Setubal & Monastir
Uge 42/12.10: ATP 500 St. Petersburg, ATP 250 Sardinia & Køln, Ch. Alicante & Lisbon, M25+H Rodez, M25 Ricany, M15 Sharm El Sheikh & Monastir
Uge 43/19.10: ATP 250 Antwerpen & Køln, Ch. Istanbul & Ismaning, M25 Hamburg & Harlingen, M15 Sharm El Sheikh & Bratislava & Monastir
Uge 44/26.10: ATP 500 Wien, ATP 250 Nur-Sultan, Ch. Marbella & Hamburg, M25 Harlingen & Tavira, M15 Sarreguemines & Sharm El Sheikh & Heraklion & Monastir
Uge 45/2.11: ATP 1000 Paris, M15 Parnu & Monastir & Quinta Do Lago & Heraklion & Fayetteville & Sharm El Sheikh
Uge 46/9.11: ATP 250 Sofia, M15 Villers Les Nancy & Sharm El Sheikh & Shreveport & Heraklion & Monastir & Nur-Sultan & Valldoreix
Uge 47/16.11: Nitto ATP Finals London, M15 Villena & Nur-Sultan & Monastir & Heraklion & Nonthaburi & East Lansing & Sharm El Sheikh
Uge 48/23.11: M25 Santa Domingo, M15 Trnava & Nonthaburi & Cairo & Heraklion & Benicarlo & Monastir & Singapore
Uge 49/30.11: M15 Singapore & Monastir &  Madrid  Cairo & Santo Domingo & Trnava
Uge 50/7.12: M15 Santo Domingo & Cairo & Doha
Uge 51/14.12: M15 Doha

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Livetennis.it, MensTennisForums.com, Twitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 21. september 2020 

Rk Spiller Point UTR U39 U40 U41 U42 U43 U44
1 Novak Djokovic 10,860 FO
2 Rafael Nadal 9,850 FO
3 Dominic Thiem 9,125 FO
4 Roger Federer 6,630
5 Daniil Medvedev 5,890 Ham FO St.P
6 Stefanos Tsitsipas 5,175 Ham FO St.P
7 Alexander Zverev 4,650 FO Køln Køln
8 Matteo Berrettini 2,940 Ham FO St.P Ant
9 Gael Monfils 2,860 Ham FO Køln Køln
10 Denis Shapovalov 2,660 Ham FO St.P Køln
11 Roberto Bautista Agut 2,620 Ham FO Køln Køln
12 David Goffin 2,555 FO St.P Ant
13 Diego Schwartzman 2,505 Ham FO Sar Køln
14 Andrey Rublev 2,414 Ham FO St.P Ant
15 Fabio Fognini 2,400 Ham FO Ant
16 Karen Khachanov 2,200 FO St.P Ant
17 Stan Wawrinka 2,185 FO St.P Køln
18 Pablo Carreno Busta 2,130 FO St.P Ant
19 Grigor Dimitrov 2,055 FO St.P Ant
20 Milos Raonic 2,040 FO St.P Ant
21 Felix Auger-Aliassime 1,976 Ham FO Køln Køln
22 Christian Garin 1,910 Ham FO Sar Ant
23 John Isner 1,805 FO
24 Dusan Lajovic 1,740 Ham FO Sar Ant
25 Benoit Paire 1,738 Ham FO Køln Køln
26 Borna Coric 1,738 FO St.P
27 Alex de Minaur 1,665 FO Ant
28 Filip Krajinovic 1,628 FO Køln Køln
29 Taylor Fritz 1,625 Ham FO St.P Ant
30 Casper Ruud 1,604 Ham FO Sar Ant
31 Hubert Hurkacz 1,398 ½ FO Køln Køln
32 Jan-Lennard Struff 1,450 Ham FO Køln Køln
33 Nikoloz Basilashvili 1,395 Ham FO
34 Daniel Evans 1,384 Ham FO St.P Ant
35 Kei Nishikori 1,345 Ham FO St.P Ant
36 Reilly Opelka 1,312 FO St.P Ant
37 Guido Pella 1,310 FO Sar Køln
38 Adrian Mannarino 1,271 Ham FO St.P Køln
39 Marin Cilic 1,270 FO Køln Køln
40 Miomir Kecmanovic 1,258 FO St.P Køln
41 Ugo Humbert 1,216 Ha.A FO St.P Ant
42 Nick Kyrgios 1,170 FO
43 John Millman 1,131 Ha.Q FO Køln Køln
44 Albert Ramos-Vinolas 1,130 Ham FO Sar Ant
45 Kyle Edmund 1,085 Ha.A FO Køln Køln
46 Lorenzo Sonego 1,075 Ha.Q FO Sar Køln
47 Sam Querrey 1,045 FO St.P Køln
48 Tennys Sandgren 1,048 Ha.Q FO St.P Alt
49 Richard Gasquet 1,030 FO St.P
50 Yoshihito Nishioka 1,007 Ha.Q FO Køln Kø.Q
51 Jo-Wilfried Tsonga 1,005 Alt
52 Gilles Simon 1,005 Ha.Qb FO Køln Kø.Q
53 Jordan Thompson 984 Ha.Q FO Køln Kø.Q
54 Pablo Andujar 967 Forli FO Sar
55 Aljaz Bedene 965 FO Køln Alt
56 Alexander Bublik 965 Ha.Q FO St.A Alt
57 Feliciano Lopez 953 FO St.A Alt
58 Fernando Verdasco 945 FO Køln Kø.Q
59 Tommy Paul 894 Ha.Q FO Sar An.Q
60 Lucas Pouille 880
61 Marton Fucsovics 867 FO Køln Kø.Q
62 Steve Johnson 870 FO Køln Kø.Q
63 Jeremy Chardy 860 FO Alt
64 Pablo Cuevas 862 Ha.Q FO Sar Alt
65 Ricardas Berankis 854 FO Køln Kø.Q
66 Dominik Koepfer 849 FO Kø.A Kø.Q
67 Frances Tiafoe 845 FO Sar An.Q
68 Juan Ignacio Londero 832 Ha.Q FO Sar An.Q
69 Alejandro Davidovich Fokina 829 FO Kø.A Kø.Q
70 Corentin Moutet 818 FO Alt
71 Cameron Norrie 807 Forli FO Alt An.Q
72 Laslo Djere 797 FO Sar Alt
73 Stefano Travaglia 794 FO Sar An.Q
74 Jannik Sinner 788 FO St.A Kø.Q
75 Jiri Vesely 785 Ha.Q FO Sar
76 Vasek Pospisil 777 FO St.A Kø.Q
77 Joao Sousa 776 FO An.Q
78 Pierre-Hugues Herbert 775 FO Kø.A An.Q
79 Radu Albot 772 FO Alt Kø.Q
80 Mikael Ymer 763 FO Alt
81 Federico Delbonis 758 FO Sar
82 Soonwoo Kwon 752 Forli FO Alt
83 Egor Gerasimov 750 FO Alt Kø.Q
84 Salvatore Caruso 736 FO Sa.A An.Q
85 Philipp Kohlschreiber 729 FO Sar
86 Attila Balazs 722 Forli FO Sar
87 Mikhail Kukushkin 716 FO
88 Gianluca Mager 713 FO Sa.A An.Q
89 Thiago Monteiro 700 FO Sa.A Kø.Q
90 James Duckworth 699 FO Kø.A
91 Dennis Novak 698 FO Alt
92 Emil Ruusuvuori 686 FO Kø.A An.Q
93 Yuichi Sugita 686 Forli FO Kø.A An.Q
94 Yasutaka Uchiyama 685 FO Kø.A An.Q
95 Marcos Giron 684 FO Kø.A
96 Lloyd Harris 676 Forli FO An.Q
97 Andreas Seppi 671 Forli FO Alt
98 Federico Coria 670
99 Kamil Majchrzak 650 Alt
100 Roberto Carballes Baena 649 Alt
181 Lorenzo Musetti 317
186 Carlos Alcaraz 297 FO.Q Alica
195 Mikael Torpegaard 282 14,5 FO.Q St.A
286 Chun-hsin Tseng 159 Forli.Q
724 Holger Vitus Nodskov Rune  25 14,1 Melilla Setu Mar.WC
766 Eric Vanshelboim 22 13,5
1086 August Holmgren 7 13,7
1616T Elmer Møller 1 13,3
D59* Frederik Løchte Nielsen 1,61 14,5 Ham FO
Christian Sigsgaard 14

 

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han normalt spiller sammen med Tim Puetz.


ITF World Tennis Tour

Efter januar 2020 optjenes kun point til ITF-ranglisten i kvalifikationen ved $15/25 turneringer. Derfor opdateres danske spilleres ITF-point ikke fremover. Link til reglerne.
Eventuelle tilmeldinger til disse turneringer vil så vidt muligt fremgå under WTA/ATP-ranglisterne..

Deadlines – standard Uge39 Uge40 Uge41 Uge42 Uge43 Uge44 Uge45 Uge46
Entry   torsdag 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt 15-okt 22-okt
Withdrawal tirsdag 08-sep 15-sep 22-sep 29-sep 06-okt 13-okt 20-okt 27-okt
Freeze torsdag 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt 05-nov
Start   mandag 21-sep 28-sep 05-okt 12-okt 19-okt 26-okt 02-nov 09-nov

 


ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 21. september 2020 (UTR pr. 15-16. september)

No. Girls Årg. Point UTR Uge39 Uge40 Uge41 Uge42
163 Clarine Lerby (NED) 2003 362 10,36
435 Johanne Christine Svendsen 2004 142,50 10,40 J4Han J3Han J4Overath
615 Rebecca Munk Mortensen 2005 93,50 10,14 J4Han J3Han.Q J4Overath
885 Natacha Schou 2004 54,50 9,40 J5Off J4Over.Q
1321 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 23,25 8,38 J4Han.Q J5Off J4Over.Q
1459 Charlotte Mosbaek Ellegaard 2003 18,25 8,74
1562 Nina Vicic 2002 15,50 8,61
1670 Wilma Krebs Hyllested 2005 13,25 8,87 J5Off
1713 Emilie Just-Bomholt 2005 12,00 8,89 J4Han.Q J4Ove.A9
1715 Cirkeline Lundberg 2003 12,00 8,68 J4Han.Q
1831 Divine Dasam Nweke 2004 10,00 9,69
2193 Mille Moerk 2006 5 8,31
2486 Anna Aagaard Nielsen 2002 2,75 8,39
2486 Anna Tang 2004 2,75 8,48
2608 Olivia Thiemke 2003 2,25 8,10
2628 Cecilie Wiche 2002 2,00 7,79
2828 Nikoline Gullacksen 2002 1,75 8,31
2828 Therese Harboe Holst 2006 1,75 7,73
2914 Katerina Norup Hansen 2002 1,50 8,16
Victoria Ilena Andersen 2003 8,75
Annelieke Saustrup Steenhuisen 2005 8,27
Emma Kamper Malmkjær 2004 8,17 J4Polen
Sarafina Olivia Hansen 2005 8,08
Isil Yurttas 2004 8,02
Freja Løvberg 2005 8,02
Frederikke Alberte Pape 2006 8,00
Sille Larsen 2003 7,93
Sofie Vindberg Nielsen 2002 7,92
Filippa Gaba Hansen 2003 7,57P
Dicte Ingildsen 2005 7,54
Laura Brunkel 2006 7,51
Lykke Bertelsen 2004 7,23
Alberte Kleist Jørgensen 2005 7,18
Victoria Wiche 2002 7,16
Sarah Suljadzic 2006 7,02
Cecilie Agerbek Fridthjof 2007 6,96
Chili Alberthe Emelie Jensen 2006 6,91
Augusta Lucia Grau Kristensen 2008 6,82
Liva Kornelia Mortensen 2005 6,77
Frederikke Birn 2004 6,76
Augusta Birn 2004 6,71
Melissa Zulkic 2004 6,65
Ophelia Mille Ruus 2006 6,41


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge39 Uge40 Uge41 Uge42 Uge43 Uge44 Uge45 Uge46
Entry   tirsdag 25-aug 01-sep 08-sep 15-sep 22-sep 29-sep 06-okt 13-okt
Withdrawal tirsdag 08-sep 15-sep 22-sep 29-sep 06-okt 13-okt 20-okt 27-okt
Freeze onsdag 16-sep 23-sep 30-sep 07-okt 14-okt 21-okt 28-okt 04-nov
Start   mandag 21-sep 28-sep 05-okt 12-okt 19-okt 26-okt 02-nov 09-nov

 

*) Resten af 2020 er Entry deadline forkortet til 20 dage før turneringen starter.
i J2 og højere (j1, JA, JB1, JB2) optjenes point som J3/JB3 , hvis andet ikke bestemmes.
Deltager antal begrænset til 32 i kval, 32 i hovedturnering og 24 par i doubles.

No. Boys Årg. Point UTR Uge39 Uge40 Uge41 Uge42
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2003 2663,75 14,05
50 Elmer Møller 2003 659,75 13,34 J3Han FO
226 Oskar Brostrøm Poulsen 2002 234,25 11,97
746 Richard Biagiotti 2003 53,75 11,70 J4Prag   J3Lou.Q
1047 Felipe Mikkelsen 2002 28,00 11,11 J4Han.Q J5Honf
1071 Julius Kostopoulos 2003 27,00 11,10
1095 Caspar Jalili Mikkelsen 2003 26,00 11,64
1331 Asger Emil Ildor 2003 16,00 10,04
1503 Rasmus Egehus 2003 11,75 10,35
1552 Valdemar Frederik Pape 2003 10,50 11,58 J5Lake
1701 Ervin Mesic 2004 7,75 11,06 J3Han.Q
2317 Tobias Bo Kudsk 2002 2,00 11,60P
2623 Mikkel Ballisager 2003 0,75 10,01
Lukas Goldstein Wendelboe 2002 11,23
Alexander Stage 2002 10,66
Philip Bonke 2002 10,65
Theodor Boisen 2002 10,47
Alexander Garde 2002 10,68
Arthur Leonhard Linck 2003 10,32P
Jonathan Sund Nordahl 2003 9,68
Christopher Garde 2005 10,02
Emil Demetriou 2004 9,97
Silas Christmas-Møller 2003 9,91
Niklas Nordahl Jensen 2004 10,38
Mark Nielsen 2004 9,68
Johan August Mottlau 2004 9,65
Yakup Uzunel 2005 9,82
Alexander Borup 2004 10,47
Adam Tvede 2004 9,52
Jen-Ulrik Nygaard 2003 9,49
David Francati 2003 9,63
Cornelius Alexander Shalmi 2005 9,45
Nikolaj Terp Maansson 2004 8,15
Oliver Steines 2006 9,01
Victor Bech Frandsen 2003 8,65
Alexander Nordal Clausen 2006 8,58
Amir Albeg 2006 7,63
Fidel Nweke 2006 7,13