Naomi Osaka skal genvinde US Open og andre skal snuble for at hun forsat er no. 1. Roger Federer kan teoretisk tage 2. pladsen fra Rafael Nadal, men Novak Djokovic beholder 1. pladsen

Den aktuelle WTA og ATP rangliste vil være gældende i både denne og næste uge, indtil Grand Slam turneringen US Open er overstået, og da der er mange ranglistepoint på spil, og mere end 200 spillere har deltaget i kvalifikation og/eller hovedturneringen, sker der altid større forskydninger.

WTA-ranglistens no. 1, Naomi Osaka kan kun beholde 1. pladsen, hvis hun genvinder titlen og derved bevarer 6606 point, hvilket dog ikke er nogen garanti, idet Ashleigh Barty blot behøver at nå kvartfinalen for at have flere point, og Karolina Pliskova vil med en semifinale være sikker på at passere Osaka.
Derudover er Simona Halep den eneste, som kan overtage 1. pladsen, hvis hun vinder titlen, og Barty taber inden semifinalen og Pliskova ikke når finalen.
Caroline Wozniacki kan muligvis vende tilbage til top 10, hvis hun når kvartfinalen, og skulle hun levere sensationen og vinde titlen, er top 5 indenfor rækkevidde.

Naomi Osaka
© 2019 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Naomi Osaka US Open 2019

På ATP-ranglisten kan Novak Djokovic ikke røres på 1. pladsen, og Rafael Nadal og Roger Federer er sikre på at fordele 2. og 3. pladsen.
Da Federer er i samme halvdel ved US Open som Djokovic, kan en direkte duel om 2. pladsen tidligst blive i selve finalen, men hvis Federer når semfinalen og Nadal mod forventning taber inden kvartfinalen, kan Federer overtage 2. pladsen.

På ITFs junior-rangliste er Clara Tauson fortsat no. 1, men selvom hun oprindelig var tilmeldt juniorernes US Open, som afvikles i næste uge, blev hun ved withdrawal-fristens udløb frameldt, efter at der var udsendt en pressemeddelelse med orientering om, at Clara ikke spiller junior tennis fremover.

US Open med Wozniacki, Torpegaard og Rune, men uden Løchte og Tauson

Clara var desuden tilmeldt en $25.000 (W25) turnering i næste uge, men hun blev efterfølgende frameldt efter deadline.
Ugen efter (uge 37) er Clara ved deadline på Acceptancelisten til W60 i Meitar i Israel, og da Tennisavisen forsøgte at få bekræftet, at hun deltager, fremgik det af svaret, at planerne for uge 37 og fremefter er under udarbejdelse, og derfor tages forbehold for deltagelsen.

Acceptancelisterne bør altid opfattes som “vejledende”, idet det forekommer hyppigt, at spillere frameldes efter withdrawal-deadline af forskellige årsager, som kan indgå i overvejelserne, når turneringsplanen tilrettelægges – eksempelvis hvordan den fortsatte udvikling (teknisk, fysisk, mentalt) forløber ved træningen.

Holger Vitus Nødskov Rune, der ses herover sammen med Novak Djokovic, deltager i næste uge ved US Open, hvor han er blandt kandidaterne til at vinde titlen, og han har mulighed for at overtage 1. pladsen på både ranglisten og racelisten til Junior Masters i Chengdu 23-27. oktober.

Elmer Møller
Foto: TCHW-Gladbeck – Elmer Møller

Elmer Møller nærmer sig – med en rangering som no. 106 – igen top 100, efter at han i sidste uge var i semifinalen i single og vandt double-titlen ved en Grade 3 turnering i Cairo i Egypten.
I denne uge kunne Elmer få chancen i Cairo for at tage det næste skridt, da han deltog i single i endnu en turnering, som denne gang var i Grade 2 kategorien, hvilket dog krævede endnu en semifinale, men for 2. uge i træk var det hans doublemakker fra sidste uge, Jeffrey Von Der Schulenburg (SUI), der stod i vejen, idet han i kvartfinalen vandt 6-3, 6-3.

Elmer må derfor i første omgang “nøjes”  med at avancere en enkelt plads til no. 105, mens Von Der Schulenburg er sikret en rangering som mindst no. 100.
I næste uge afvikles endnu en Grade 2 turnering i Cairo, hvor både Elmer og Von Der Schulenburg er tilmeldt.


U35/26.8: Grand Slam US Open, W60 Jinan
U36/2.9: Grand US Open (uge 2), 125K New Haven, W60 Zagreb, W60 Changsha, W60 Montreux
U37/9.9: Premier Zhengzhou, Int. Hiroshima, Int. Nanchang
U38/16.9: Premier Osaka, Int. Seoul, Int. Guangzhou, W60 Saint-malo
U39/23.9: Premier 5 Wuhan, Int. Tashkent, W60 Caldas Da Rainha, W60 Valencia, W60 Templeton, W60 Darwin
U40/30.9: Premier M Beijing, W60 Charleston
U41/7.10: Int. Hong Kong & Linz & Tianjin

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com, Twitter

WTA top 100 – pr. 26. august 2019

Rk Spiller Point U35 U36 U37 U38 U39 U40 U41
1 Naomi Osaka 6606 UsOp Osak Beijing
2 Ashleigh Barty 6501 UsOp Wuha Beijing
3 Karolina Pliskova 6315 UsOp Zhen Wuha Beijing
4 Simona Halep 4743 UsOp Wuha Beijing
5 Elina Svitolina 4492 UsOp Zhen Guan Wuha Beijing
6 Petra Kvitova 4386 UsOp Wuha Beijing
7 Kiki Bertens 4325 UsOp Zhen Osak Wuha Beijing
8 Serena Williams 3935 UsOp Beijing
9 Madison Keys 3267 UsOp Osak Wuha Beijing
10 Sloane Stephens 3189 UsOp Osak Wuha Beijing
11 Anastasija Sevastova 3167 UsOp Osak Wuha Beijing
12 Belinda Bencic 2968 UsOp Osak Wuha Beijing
13 Aryna Sabalenka 2955 UsOp Zhen Wuha Beijing
14 Angelique Kerber 2870 UsOp Osak Wuha Beijing
15 Bianca Andreescu 2837 UsOp Osak Wuha Beijing
16 Johanna Konta 2695 UsOp Beijing
17 Marketa Vondrousova 2650 UsOp Osak Wuha Beijing
18 Qiang Wang 2646 UsOp Zhen Guan Wuha Beijing
19 Caroline Wozniacki 2537 UsOp Wuha Beijing
20 Sofia Kenin 2460 UsOp Zhen Guan Wuha Beijing
21 Anett Kontaveit 2380 UsOp Osak Wuha Beijing
22 Petra Martic 2067 UsOp Zhen Osak Wuha Beijing
23 Donna Vekic 2000 UsOp Osak Wuha Beijing
24 Amanda Anisimova 1934 UsOp Wuha Beijing
25 Garbiñe Muguruza 1920 UsOp Osak Wuha Beijing
26 Elise Mertens 1920 UsOp Osak Wuha Beijing
27 Caroline Garcia 1831 UsOp Zhen Osak Wuha Beijing
28 Su-Wei Hsieh 1830 UsOp Hiro Osak Wuha Beijing
29 Carla Suárez Navarro 1800 UsOp Wuha Beijing
29 Maria Sakkari 1785 UsOp Seol Wuha Beijing
30 Julia Goerges 1750 UsOp Wuha Beijing
31 Barbora Strycova 1679 UsOp Wuha Beijing
32 Dayana Yastremska 1562 UsOp Osak Wuha Beijing
34 Shuai Zhang 1535 UsOp Nanc Guan Wuha Beijing
35 Danielle Collins 1508 UsOp Wuha Beijing
36 Alison Riske 1507 UsOp Zhen Osak-A Wuha Beijing
37 Katerina Siniakova 1460 UsOp Guan Wuha Beijing
38 Saisai Zheng 1390 UsOp Zhen Guan Wuha Beijing
39 Yulia Putintseva 1355 UsOp Zhen Osak-A Wuha Beijing
40 Lesia Tsurenko 1337 UsOp Wuha Beijing
41 Victoria Azarenka 1335 UsOp Wuha Beijing
42 Daria Kasatkina 1330 UsOp Osak Wuha Beijing
43 Ekaterina Alexandrova 1273 UsOp Wuha Beijing
44 Karolina Muchova 1199 UsOp Seol Wuha-A2 Beijing
45 Anastasia Pavlyuchenkova 1180 UsOp Osak-A Wuha Beijing
46 Aliaksandra Sasnovich 1131 UsOp Guan Wuha-A1 Beijing
47 Ajla Tomljanovic 1105 UsOp Zhen Seol Wuha Beij-A
48 Camila Giorgi 1104 UsOp Wuha-A4
49 Iga Swiatek 1101 UsOp Beij-A
50 Yafan Wang 1080 UsOp Nanc Seol Wuha-A5 Beij-A
51 Veronika Kudermetova 1074 UsOp Hiro Beij-A
52 Venus Williams 1072 UsOp Beij-A
53 Magda Linette 1053 UsOp NewH Nanc Seol
54 Kristina Mladenovic 1050 UsOp Zhen Osak-ASe Wuha-A3
55 Viktoria Kuzmova 1045 UsOp Nanc Seol Tash
56 Marie Bouzkova 1035 Nanc Guan
57 Polona Hercog 1029 UsOp Zhen Seol
58 Jessica Pegula 1010 UsOp NewH Seol
59 Monica Puig 1000 UsOp Osak-A Wuha Beijing
60 Jil Teichmann 990 UsOp Seol
61 Margarita Gasparyan 969 UsOp NewH Seol Tash
62 Ons Jabeur 955 UsOp Guan
63 Svetlana Kuznetsova 936
64 Alizé Cornet 935 UsOp Zhen
65 Bernarda Pera 916 UsOp Guan
66 Tamara Zidansek 910 UsOp Zhen Guan
67 Jennifer Brady 901 UsOp NewH Guan
68 Alison Van Uytvanck 895 UsOp Hiro Seol Tash
69 Elena Rybakina 886 Nanc Guan
70 Dominika Cibulkova 872 UsOp
71 Rebecca Peterson 865 UsOp Nanc Guan
72 Anastasia Potapova 864 UsOp Hiro Seol
73 Lauren Davis 859 UsOp
74 Fiona Ferro 857 UsOp Zhen Guan
75 Viktorija Golubic 827 UsOp Nanc Guan
76 Kateryna Kozlova 821 UsOp Nanc Guan
77 Jelena Ostapenko 820 UsOp Zhen Seol Tash
78 Madison Brengle 804 UsOp NewH
79 Tatjana Maria 796 UsOp NewH Hiro Seol Tash
80 Zarina Diyas 760 UsOp NewH Hiro
81 Pauline Parmentier 750 UsOp NewH Tash
82 Kaia Kanepi 734 UsOp
83 Sara Sorribes Tormo 730 UsOp NewH Hiro Seol-A
84 Anna Blinkova 706 UsOp NewH Guan
85 Vera Zvonareva 700 UsOp
86 Kristyna Pliskova 698 UsOp Nanc Seol Tash
87 Maria Sharapova 696 UsOp
88 Andrea Petkovic 695 UsOp Guan
89 Timea Bacsinszky 694 UsOp Seol Tash
90 Laura Siegemund 675 UsOp NewH Hiro Guan
91 Paula Badosa 670 Nanc Seol
92 Irina-Camelia Begu 666 Nanc Seol Tash
93 Ivana Jorovic 663 UsOp Nanc Seol Tash
94 Astra Sharma 654 UsOp NewH Guan-A
95 Daria Gavrilova 646 UsOp NewH Hiro Seol
96 Anna Karolina Schmiedlova 645 UsOp Hiro Seol-A Tash
97 Aleksandra Krunic 635 Nanc Seol-A Tash
98 Natalia Vikhlyantseva 630 UsOp
99 Beatriz Haddad Maia 629
100 Aliona Bolsova 612 NewH
306 Clara Tauson 173
916 Sofia Samavati 14
963 Olga Helmi 12
1243 Olivia Gram 3

 

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 15 professionelle turneringer i 2019- incl. max.4 wildcards

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019


U35/26.8: Grand Slam US Open, $54K Baotou, €46K Mallorca & Como
U36/2.9: Grand Slam US Open, $162K New Haven, €137K Genova & Jinan, €46K Cassis
U37/9.9: US Open (Uge 2), €137K Szczecin, $162K Cary, $81K Istanbul & Shanghai, €69K Seville, €46K Banja Luka
U38/16.9: ATP 250 Metz, ATP 250 St. Petersburg, $162K Kaohsiung, €46K Glasgow & Sibiu & Biella, $54K Columbus
U39/23.9: ATP 250 Chengdu & Zhuhai, €137K Orleans, $108K Tiburon, €46K Buenos Aires & Florence
U40/30.9: ATP 500 Beijing & Tokyo, $54K Nur Sultan & Campinas, €46K Barcelona
U41/7.10: ATP 1000 Shanghai, 108K, €92K

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, MensTennisForums.com, TWitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 26. august 2019

Rk Spiller Point U35 U36 U37 U38 U39 U40 U41
1 Novak Djokovic 11,685 USop Tokyo Shang
2 Rafael Nadal 7,945 USop Shang
3 Roger Federer 6,950 USop Shang
4 Dominic Thiem 4,925 USop Beijing Shang
5 Daniil Medvedev 4,125 USop St.Pet Beijing Shang
6 Alexander Zverev 4,005 USop Beijing Shang
7 Kei Nishikori 4,005 USop Tokyo Shang
8 Stefanos Tsitsipas 3,455 USop Zhuh Beijing Shang
9 Karen Khachanov 2,890 USop St.Pet Beijing Shang
10 Roberto Bautista Agut 2,575 USop Zhuh Beijing Shang
11 Fabio Fognini 2,510 USop Beijing Shang
12 Borna Coric 2,160 USop St.Pet Zhuh Tokyo Shang
13 John Isner 2,140 USop Cheng Beijing Shang
14 David Goffin 2,075 USop Metz Tokyo Shang
15 Gael Monfils 2,055 USop Zhuh Beijing Shang
16 Juan Martin del Potro 2,050 USop Shang
17 Kevin Anderson 2,050 USop Shang
18 Nikoloz Basilashvili 1,985 USop Metz Beijing Shang
19 Felix Auger-Aliassime 1,750 USop Cheng Beijing Shang
20 Guido Pella 1,735 USop Beijing Shang
21 Diego Schwartzman 1,725 USop Beijing Shang
22 Milos Raonic 1,630 USop Tokyo Shang
23 Marin Cilic 1,590 USop Metz Tokyo Shang
24 Stan Wawrinka 1,535 USop St.Pet Tokyo Shang
25 Matteo Berrettini 1,535 USop St.Pet Beijing Shang
26 Benoit Paire 1,508 USop Metz Cheng Tokyo Shang
27 Lucas Pouille 1,475 USop Metz Zhuh Tokyo Shang
28 Taylor Fritz 1,465 USop Cheng Tokyo Shang
29 Dusan Lajovic 1,441 USop Cheng Beijing Shang
30 Nick Kyrgios 1,430 USop Zhuh Beijing Shang
31 Kyle Edmund 1,325 USop Cheng Beijing Shang
32 Christian Garin 1,321 USop Cheng Beijing Shang
33 Denis Shapovalov 1,310 USop Cheng Shang
34 Fernando Verdasco 1,310 USop Metz Cheng Beijing Shang
35 Hubert Hurkacz 1,308 USop Metz Tokyo Shang
36 Richard Gasquet 1,280 USop Metz Cheng Beijing Shang
37 Jan-Lennard Struff 1,280 USop Metz Tokyo Shang
38 Alex de Minaur 1,270 USop Zhuh Tokyo Shang
39 Laslo Djere 1,245 USop St.Pet Tokyo Shang
40 Gilles Simon 1,240 USop Metz Tokyo Shang
41 Radu Albot 1,137 USop Cheng Tokyo Shang
42 Reilly Opelka 1,076 USop Cheng Tokyo Shang
43 Andrey Rublev 1,066 USop St.Pet Zhuh Beij-A Shang
44 Joao Sousa 1,061 USop St.Pet Cheng Tokyo Shang
45 Frances Tiafoe 1,060 USop Toky-A Sha-A
46 Sam Querrey 1,055 USop Cheng Beij-A Sha-A
47 Mikhail Kukushkin 1,041 USop St.Pet Cheng Beij-A Sha-A
48 Pierre-Hugues Herbert 1,038 USop Metz Zhuh Tokyo Sha-A
49 Lorenzo Sonego 1,029 USop Metz Alt Sha-A
50 Miomir Kecmanovic 1,026 USop St.Pet Zhuh Alt Sha-A
51 Albert Ramos-Vinolas 1,019 Uso-A Metz Zhuh Alt Sha-A
52 Filip Krajinovic 1,018 USop Metz Beij-A Sha-A
53 Pablo Cuevas 1,013 USop Beij-A Sha-A
54 Casper Ruud 980 USop St.Pet Zhuh Alt Sha-A
55 Jordan Thompson 976 USop Cheng Alt
56 Juan Ignacio Londero 970 USop Cheng Alt
57 Adrian Mannarino 961 USop St.Pet Zhuh Alt
58 Daniel Evans 955 USop Cheng
59 Yoshihito Nishioka 946 USop Zhuh-A
60 John Millman 936 USop Zhuh
61 Feliciano Lopez 923 USop
62 Cameron Norrie 915 USop Zhuh
63 Ugo Humbert 909 USop Metz
64 Marton Fucsovics 885 USop St.Pet Chen-A
65 Jo-Wilfried Tsonga 885 USop Metz
66 Marco Cecchinato 880 USop Zhuh Beijing
67 Federico Delbonis 869 USop
68 Ricardas Berankis 857 USop St.Pet Alt
69 Pablo Carreno Busta 852 USop Metz Cheng Tokyo
70 Pablo Andujar 850 USop Metz Zhuh
71 Philipp Kohlschreiber 831 USop Alt
72 Tennys Sandgren 826 USop Alt
73 Nicolas Jarry 820 USop
74 Jeremy Chardy 815 USop Metz
75 Alexander Bublik 808 USop St.Pet Chen-A
76 Roberto Carballes Baena 787 USop St.Pet
77 Andreas Seppi 735 USop Alt
78 Grigor Dimitrov 722 USop Chen-A Beijing
79 Ivo Karlovic 694 USop Alt
80 Aljaz Bedene 685 USop Alt
81 Stefano Travaglia 672 Uso-A St.Pet Zhuh-A
82 Corentin Moutet 650 USop St.Pet Zhuh-A
83 Martin Klizan 619 USop St.Pet
84 Hugo Dellien 618 USop
85 Bernard Tomic 617
86 Steve Johnson 610 USop Alt
87 Thomas Fabbiano 610 USop St.Pet
88 Prajnesh Gunneswaran 610 USop
89 Peter Gojowczyk 604 Metz Zhuh-A
90 Soonwoo Kwon 599
91 Marcel Granollers 576 Alt
92 Brayden Schnur 568 USop Alt
93 Marius Copil 562 USop Alt.
94 Kamil Majchrzak 557 St.P-A
95 Leonardo Mayer 555 USop Metz
96 Mackenzie McDonald 555 USop
97 Jaume Munar 550
98 Tomas Berdych 540 Alt
99 Damir Dzumhur 535
100 Lloyd Harris 535 USop
173 Mikael Torpegaard 298 NewH Cary Colu?
717 Eric Vanshelboim 25 DaCup-Ukraine
1075 August Holmgren 7 DaCup
1132 Holger Vitus Nodskov Rune  6 Istanbul
&DaCup
D49* Frederik Nielsen 1626 DaCup St.P

 

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han spiller sammen med Tim Puetz.

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 26. august 2019

No. Women ITF WTA Uge36 Uge37 Uge38 Uge39
71 Clara Tauson 272 173 W60Israel W25Roeham W60Darwin
284 Sofia Nami Samavati 96 14 W15Tabarka
366 Olga Helmi 71 12 W15Anning W15Antalya-Q1 W15Antalya-Q
884 Karen Barritza 12
956 Elena Jamshidi 12 W15Rumæn-Q W15Rumænien W15Johannesb-Q1
1072 Olivia Gram 8 3 W25Spanien-Q W25Østrig-Q W15Antalya-Q W15Antalya-Q
1512 Hannah Viller Møller 2 W15Rumæn-Q W15Ceuta-Q W15Tabarka-A2
Emilie Francati
Maria Jespersen
Divine Dasam Nweke
Karoline Laursen W15Tabarka-A10

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind uden wildcard.

Deadlines – standard Uge35 Uge36 Uge37 Uge38 Uge39 Uge40 Uge41 Uge42 Uge43
Entry   torsdag 08-aug 15-aug 22-aug 29-aug 05-sep 12-sep 19-sep 26-sep 03-okt
Withdrawal tirsdag 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt
Freeze torsdag 22-aug 29-aug 05-sep 12-sep 19-sep 26-sep 03-okt 10-okt 17-okt
Start   mandag 26-aug 02-sep 09-sep 16-sep 23-sep 30-sep 07-okt 14-okt 21-okt

 

No. Men ITF ATP Uge36 Uge37 Uge38 Uge39
339 Eric Vanshelboim (UKR) 202 24
663 August Holmgren 71 7
875 Mikael Torpegaard 42 298
1439 Frederik Løchte Nielsen 12
1592 Christian Lerby 8
2163 Henrik Heise Korsgaard 1 M15Champaign-Q
2429 Christopher Luthra 1
2429 Sebastian Grundtvig 1 M15Cairo-Q W15Tabarka-Q
2554 Anders Arenfeldt Holm 1
2554 Kasper Elsvad 1 W15Tabarka-Q
Holger Vitus Nødskov Rune 6 Junior DavisCup?
Oliver Benneweis Pramming M15Cancun
Ludvig Aaes W15Johannesb-A15
Carl Emil Overbeck W15Tabarka-A4

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 27. august 2019

No. Girls Point Uge36 Uge37 Uge38 Uge39
1 Clara Tauson 2495,00
167 Hannah Viller Møller 321,50
243 Clarine Lerby (NED) 242,25 J2Cairo
350 Divine Dasam Nweke 167,75 J2Cairo J2S.Afrika
1191 Rebecca Munk Mortensen 29,75
1253 Nina Vicic 25,75 J5Bratislava J4Mostar J5Tirana J5Bulgarien
1367 Natacha Schou 20,75
1528 Johanne Christine Svendsen 15,75 J5Menton J4Kroatien
J5Grækenland
1588 Charlotte Mosbaek Ellegaard 14,25 J3Spanien-Q
1603 Alisha Ali Hussain 13,75
1658 Cirkeline Lundberg 12,50
1905 Martha Elisa Stemann 8,50
2109 Zoe Du Pasquier Jensen 6,00
2389 Nikoline Gullacksen 3,75
2389 Amanda Rommetveit Rohde 3,75
2491 Anna Aagaard Nielsen 2,75
2475 Anna Tang 2,75 J5Spanien-Q
2807 Ida Hasselbalch 1,75
2898 Katerina Norup Hansen 1,50
2898 Isabella Kierkegaard 1,50
2959 Sille Larsen 0,75
Victoria Ilena Andersen
Moniqua Nielsen
Emilie Just-Bomholt
Augusta Birn
Frederikke Birn
Olivia Thiemke J5Grækenland-Q
Freja B. Løvberg
Isabella Grann Frankild
Emma Kamper Malmkjær
Cecilie Wiche
Victoria Wiche
Wilma Krebs Hyllested
Camilla Solberg
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Olivia Thiemke
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Sarafina Olivia Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton
Monica Nielsen
Asta Ripperger


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade

Deadlines – standard Uge35 Uge36 Uge37 Uge38 Uge39 Uge40 Uge41 Uge42 Uge43
Entry   tirsdag 30-jul 06-aug 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep
Withdrawal tirsdag 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt
Freeze onsdag 21-aug 28-aug 04-sep 11-sep 18-sep 25-sep 02-okt 09-okt 16-okt
Start   mandag 26-aug 02-sep 09-sep 16-sep 23-sep 30-sep 07-okt 14-okt 21-okt

 

No. Boys Point Uge36 Uge37 Uge38 Uge39
1 Shintaro Mochizuki (JPN) 2315,00 USopen
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2210,00 USopen
4 Martin Damm (USA) 1847,50 USopen
7 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25 USopen
35 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 858,75
45 Eric Vanshelboim (UKR) 756,25 USopen
106 Elmer Møller 446,00 J2Cairo
151 Christian Lerby (NED) 347,50 USop-13A
328 Carl Emil Overbeck 170,75
396 Oskar Brostrøm Poulsen 143,50 J2Cairo J3Malaysia
530 Sebastian Grundtvig 101,75
882 Gustav Theilgaard 43,75
960 Niels Heise Korsgaard 38,25
963 Richard Biagiotti 38,00 J3Malaysia
1200 Caspar Jalili Mikkelsen 23,75 J5Menton
1584 Asger Emil Ildor 11,50 J5Menton-Q1
1638 Emil Okkels Jensen 10,75
1892 Kevin Chen 6,50
2015 Julius Kostopoulos 5 J3Malaysia-Q
2015 Ervin Mesic 5
2110 Jonas Hembo Mathiasen 4,75
2252 Felipe Mikkelsen 3,25 J5Menton-Q8
2279 Tobias Bo Kudsk 2,75
2279 Marcus Gram Petersen 2,75
2592 Valdemar Frederik Pape 1,75
Oscar Toft Bjelsdorf
Mads Tagesen
Noah Svenningsen Holmvang
Lukas Goldstein Wendelboe
Jens Schou
Christopher Luthra
Theodor Boisen
Luka Strojanovic
Christoffer Hayes Hjelm
Oliver Eliasen
Mikkel Ballisager
Alexander Stage
Peter Møller
Fidel Nweke
Johan August Mottlau
Alexander Borup
Oliver Eliasen
Alexander Garde

 

ITF Junior Finals Road to Chengdu

Baseret på resultater fra 10. september 2018 -> 8. september 2019.
De 8 bedste deltager i 2019 ITF Junior Masters i Chengdu 23-27. oktober 2019.

No. Boys Point Girls Point
1 Shintaro Mochizuki (JPN) 2315,00 Leylah Annie Fernandez (CAN) 2245,00
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2210,00 Emma Navarro (USA) 2122,50
3 Martin Damm (USA) 1847,50 Clara Tauson 2118,75
4 Thiago Agustin Tirante (ARG) 1576,25 Daria Snigur (UKR) 2083,75
5 Jonas Forejtek (CZE) 1576,25 Diane Parry (FRA) 1796,25
6 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25 Alexa Noel (USA) 1722,50
7 Lorenzo Musetti (ITA) 1363,75 Clara Burel (FRA) 1687,50
8 Harold Mayot (FRA) 1333,75 Qinwen Zheng (CHN) 1527,50
9 Liam Draxl (CAN) 1320,00 Natsumi Kawaguchi (JPN) 1473,75
10 Bu Yunchaokete (CHN) 1250,00 Kamilla Bartone (LAT) 1380,00