De komplicerede regler for udløb af point til WTA-ranglisten forsøges belyst. Desuden beskrives mulighederne for de kommende ugers planlægning for de bedste danske spillere

I Tennisavisens seneste udgave af “Rang- og Entrylister” blev belyst, hvornår point optjent til ATP-ranglisten helt tilbage til starten af 2019 bliver forældet.

Rang- og Entrylister uge 10->: Halve ATP-point forlænges. Muligheder åbnes for Clara og Holger

Herunder en gentagelse af konsekvensen for Danmarks højst rangerede på ATP-ranglisten, Mikael Torpegaard, der kan bibeholde halvdelen af nedenstående point et år ekstra, hvis han ikke opnår et bedre resultat i de samme turneringer i 2021, hvorved han eksempelvis stadig kan medregne 40 af de 80 point, som han optjente ved at vinde titlen i Columbus 2 Challenger i juni 2019, indtil 3 år efter optjeningen.
Torpegaards næste turnering forventes at blive ATP Challenger i Orlando i uge 15.

Turnering Kategori Point RankDate DropDate Forlænges DropRest
Drummondville Challenger 15 18-03-19 15-03-21 8 14-03-22
Lille Challenger 7 25-03-19 05-04-21 4 04-04-22
St. Brieuc Challenger 7 01-04-19 05-04-21 4 04-04-22
Tallahassee Challenger 15 29-04-19 26-04-21 8 25-04-22
Columbus 2 Challenger 80 17-06-19 14-06-21 40 13-06-22
Wimbledon Grand Slam 8 15-07-19 12-07-21 4 11-07-22
Washington ATP 500 10 05-08-19 02-08-21 5 01-08-22

 

WTA har ikke valgt helt samme princip, som i praksis betyder, at nogle ATP-point først forældes 3 år efter optjeningen, da målet er snarest muligt at komme tilbage til det oprindelige princip, at point forældes efter 52 uger, og derfor vil de WTA-point, der på grund af de ændrede regler som følge af corona-pausen blev forlænget til 104 uger, falde bort 100 procent ved udløb.

De vedtagne justeringer kan studeres nærmere på https://www.wtatennis.com/news/2077588/wta-announces-ranking-system-adjustments

Ændringer træder i kraft, når den næste WTA-ranglisten offentliggøres 5. april efter Miami Open.
For de turneringer, der ikke blev afviklet i 2020 på grund af corona-nedlukningen, vil point blive forældet 104 uger efter optjeningen i 2019.

Turneringer med ændret termin 2020

For de turneringer, der i 2020 blev afviklet udenfor den sædvanlige termin (f.eks. WTA 1000 Miami og Madrid samt WTA 500 Charleston) vil point optjent i 2019 forældes efter 104 uger, med mindre spilleren opnåede et bedre resultat i 2020.
I så fald gælder resultatet fra 2020 i de næste 52 uger, med mindre der opnås et bedre resultat, når turneringen gennemføres i 2021.
Hvis der optjenes færre point ved turneringen i 2021 end i 2020, tæller 2020-resultatet i 52 uger, hvorefter point fra 2021 tæller indtil de forældes efter 52 uger i 2022.

Eksemplet herunder viser perioden, hvor point er gyldige afhængig af, om resultatet ved French Open er bedre eller dårligere end året før.

Turnering Optjent 2019 Optjent 2020 Optjenes 2021
French Open Best: 10.6.10->7.6.21 2.best: 7.6.21->5.6.22 3.best: 10.10.21->5.6.22
French Open 3.best: 10.6.19->12.10.20 2.best: 12.10.20->7.6.21 Best: 7.6.21->5.6.22
French Open 3.best: 10.6.19->12.10.20 Best: 12.10.20->10.10.21 2.best: 10.10.21->5.6.22
French Open 240 – 10.6.19->7.6.21 130 – 7.6.21->10.10.21 deltager ikke

 

Hvis terminen for en turnering i 2020 er indenfor 4 uger fra den normale termin, vil point optjent i 2019 blive forældet efter 104 uger, mens eventuelle point fra 2020 bliver forældet, når 2021 udgaven af turneringen er afviklet eller efter 52 uger, afhængig af hvad der optræder først. De omfattede WTA-turneringer er Lexington, Prag og Palermo.

Turneringer primo 2020 forældes efter 104 uger

For de WTA turneringer, som blev afviklet i begyndelsen af 2020, men ikke er gennemført i 2021 (Brisbane, Auckland og Szhenzhen), forældes point optjent i 2020 efter 104 uger i 2022.

For de WTA turneringer, som både blev afviklet i starten af 2020 og også gennemføres i de første måneder af 2021 (Australian Open samt WTA Dubai, Doha, St. Petersburg, Lyon, Guadalajara og Monterrey) vil point optjent i 2020 først blive forældet efter 104 uger, med mindre der opnås bedre resultat i 2021.
I så fald vil point optjent i 2021 forældes, når samme turneringer er afviklet i 2022 eller efter 52 uger, afhængig af, hvad der sker først.

Turneringer som endnu ikke er planlagt i 2021

WTA’s turneringskalender er pt. ikke offentliggjort for perioden efter Wimbledon, der indledes 28. juni og slutter 11. juli (på Caroline Wozniackis 31-års fødselsdag).
For de turneringer, der blev gennemført i 2019 men således endnu ikke er planlagt i 2021, forældes når disse turneringer næste gang er afviklet.
Det formodes, at point fra 2019 forældes efter 104 uger, hvis de er optjent i turneringer, der ikke afvikles i 2021, selvom det tilsyneladende ikke fremgår af beskrivelsen hos WTA.

Clara Tauson mister point fra 5. april

Tabellen herunder viser nogle af de fastfrosne point, som fortsat tæller til WTA-ranglisten for Clara Tauson, heraf fra turneringer tilbage til februar og marts 2019, men når ranglisten opdateres efter Miami Open 5. april, vil Clara miste de 80 point, som blev optjent ved W60 i Shenzhen, hvorved hun formentlig kortvarigt vil være lige under top 100, indtil hun forventes at optjene nye point i de kommende WTA turneringer.

Tilføjelse/Rettelse: Da ranglisten blev opdateret 5. april, havde Clara kun mistet 40 point, hvilket skyldes denne forklaring, som WTA har fremsendt på Tennisavisens forespørgsel:
2019 ITF tournaments drop at 50% and remain on for an additional 52 weeks. So from March 2019, points that would have dropped after 104 weeks drop at 50% and then at 50% again after another 52 weeks, thus in 2022.
Derfor er tilføjet kolonnen “+52uger”

Start Turnering Kategori Runde WTA RankDate DropDate +52uger
25-02-19 Monastir, Tunesien $15.000 Vinder 10 11-03-19 05-04-21 5
11-03-19 Shenzhen, Kina $60.000 Vinder 80 18-03-19 05-04-21 40
18-03-19 Xiamin, Kina $15.000 Vinder 10 01-04-19 05-04-21 5
08-04-19 Lugano, Schweiz WTA Int R32 18 15-04-19 12-04-21
17-06-19 Ystad, Sverige $25.000 Kvart 10 01-07-19 28-06-21 5
24-06-19 Darmstadt, Tyskland $25.000 Finale 30 15-07-19 12-07-21 15
14-10-19 Suzhou, Kina $100.000 Kvart 31 21-10-19 18-10-21 16
21-10-19 Nanning, Kina $25.000 Kvart 9 04-11-19 01-11-21 5
17-02-20 Glasgow, Storbrittanien $25.000 Vinder 50 02-03-20 28-02-22
24-02-20 Sunderland, Storbrittanien $25.000 Semi 18 16-03-20 14-03-22

 

Med en rangering omkring top 100 har Clara en god chance for at komme direkte i hovedturneringen til de fleste WTA 250 turneringer (tidligere International), hvorimod hun i WTA 500 (tidligere Premier) stadig ikke kan være sikker på at komme ind i kvalifikationen.
Det viser sig dog, at Clara med sin rangering rangering som no. 96 pr. 8. marts kunne være med i kvalifikationen til WTA 500 uge 14 i Charleston, hvor rangeringen muligvis endda vil række til hovedturneringen, men team’et har klogeligt valgt den sikre mulighed, som er direkte i hovedturneringen i WTA 250 i Bogota, hvor hun formentlig vil blive seedet 5-8.

Turneringen i Bogota er sæsonens første på grus for Clara, der desuden skal vænne sig til at spille i 2.500 meters højde, hvor boldene ofte flyver hurtigere end normalt, og derfor må princippet om “en dag ad gangen” og “en svale gør ingen sommer” tages i betragtning, inden Clara – på baggrund af triumfen i Lyon – gøres til favorit til at vinde turneringen.

Ugen efter er Clara tilmeldt en WTA 250 turnering, som afvikles i Charleston i forlængelse af WTA 500 udgaven, og selvom hun oprindelig var på entry-listen til kvalifikationen, betyder en række afbud, at Clara kan være sikker på at være direkte inde i hovedturneringen i Charleston i uge 15.

Ugen efter er Clara på entry-listen til den prestigefyldte WTA 500 turnering Porsche Tennis Grand Prix i Stuttgart, hvor der dog kan opstå et logistisk problem, hvis Clara når langt i Charleston og skal direkte videre til Europa og spille med kort varsel og jetlag.
Derfor er det formentlig tvivlsomt, at Clara deltager i alle de 3 nævnte turneringer.
Især hvis hun når langt i Bogota kan det give god mening at fravælge Charleston, så der bliver tid til at lade op til kvalifikationen i Stuttgart.

Løchte og Puetz bytter makkere med Nys og Molteni

I en lang række årrække (2003-2019) har Frederik Løchte Nielsen været garant for gennemsnitlig 4 double-titler pr. år, heraf de seneste 3 sammen med Tim Puetz i 2019 ved ATP 250 i München og ATP Challenger titler i Bratislava og Helsinki.
Efter corona-pausen i 2020 gjorde parret en god figur ved French Open, hvor de  efter 3 flotte sejre var et mulehår fra sejren mod det 1. seedede columbianske par Juan Sebastian Cabal og Robert Farah, der med lodder og trisser fik halet sejren i i kvartfinalen hjem 6-7(10), 6-4, 7-6(7).

Efterfølgende løb Løchte og Puetz ind i en stime af 1. runde nederlag, og for første gang i 17 år vandt Løchte ingen titler i løbet af et år, der var præget af den lange corona-pause.
2020 sluttede med 3 nederlag i 1. runde ved ATP 250 i Køln, Antwerpen og Sofia, og da de genoptog makkerskabet i 2020, blev det med 2 nye 1. runde nederlag ved ATP 250 i Mentpellier og ATP 500 i Rotterdam, inden de for 3 uger siden omsider vandt i 1. runde ved ATP 250 i Doha, hvorefter de blev tvunget til at trække sig i næste runde, da Puetz i starten af 2. sæt ved stillingen 3-6 mod Cabal og Farah blev ramt i øjet med håndtaget fra sin egen ketsjer.

ATP 250 Doha 2021
Tennistv.com – Tim Puetz blev ramt i øjet med ketsjer-håndtaget

Puetz havde ugen forinden spillet sammen med Hugo Nys (MON) ved ATP Challenger i Biella i Italien, hvor de vandt titlen, hvilket formentlig har medvirket til, at Puetz efterfølgende valgte at ophøre makkerskabet med Løchte og i stedet spille sammen med Hugo Nys, der hidtil havde spillet sammen med Andres Molteni (ARG).
I de 2 seneste turneringer i Australien blev Nys og Molteni sendt ud i 1. runde ved både ATP 250 Murray River og Australian Open i Melbourne, og derfor har titlen i Biella i en resultat-fattig periode formentlig modnet beslutningen om et makker-skift hos dem begge.

Puetz har netop sammen med Alexander Zverev deltaget ved ATP 1000 i Miami, hvor de nåede til 2. runde, og i næste uge deltager Puetz og Nys sammen ved ATP 250 i Marbella, hvor 17-årige Holger Vitus Nødskov Rune har wildcard til single

Derved stod både 38-årige Løchte og 33-årige Molteni uden makker, og de har besluttet at danne par foreløbig for resten af grus-sæsonen.
Løchte indleder dog grus-sæsonen i næste uge i Cagliari sammen med Treat Huey, som Løchte tidligere har vundet ATP Challenger titler sammen med i 2014 i Charlottesville og 2015 i Vancouver, men derefter spiller Løchte og Molteni sammen i de kommende uger, hvor det endnu ikke ligger fast, hvilke turneringer de har muligheder for at komme ind i med deres double-rangering, hvor Løchte er no. 61 og Molteni no. 68.

Holger Rune på vippen til ATP Challenger

Som omtalt i sidste udgave af “Rang- og Entrylister” betyder de fornemme resultater ved ATP 250 turneringen i Santiago, hvor Holger nåede kvartfinalen, at hans nye rangering som no. 317 øger mulighederne for direkte adgang til kvalifikationen ved flere ATP Challenger turneringer, men det er dog ikke nogen garanti, inden rangeringen forbedres yderligere.

Holger har efterfølgende haft muligheder for at optjene yderligere point ved 2 ATP Challengers, men nederlag i 1. runde ved ATP Challenger i Santiago for 2 uger siden og i kvalfinalen til denne uges ATP Challenger i Marbella betød, at der ikke blev optjent yderligere point, og derfor kan Holger fortsat ikke være helt sikker på at få adgang til Challengers.

I næste uge har Holger dog wildcard til ATP 250 turneringen AnyTech365 Andalucia Open, hvor risikoen for at forlade turneringen uden point er nærliggende med et deltagerfelt, hvor de 4 topseedede er no. 8 Andrey Rublev, no. 15 Pablo Carrena Busta, no. 17 Fabio Fognini og no. 25 Casper Ruud.

Det kan således ikke helt udelukkes, at Holger stadig kommer til at deltage i enkelte M25 turneringer, og han optræder som no. 3 på entry-listen til M25 i Reus i Spanien 12. april.

Nye muligheder for Johanne Svendsen i top 100

På ITF’s junior-rangliste tog 16-årige Johanne Christine Svendsen et gigantisk spring direkte i top 70, da hun vandt både single og double titlerne ved en Grade 1 turnering i Columbia forleden.

Grade 1 Columbia: Johanne Svendsen springer direkte i top 70 efter titel i både single og double

Denne rangering åbner nye muligheder for direkte adgang til både junior Grand Slam og de øvrige junior-turneringer i de øverste kategorier.
Johanne spiller den foreløbig sidste hardcourt turnering i uge 14 i Kazan, hvorefter der frem mod French Open 30. maj forsøges at sammenstrikke et fornuftigt program blandt nedenstående mulige grus-turneringer i de 3 øverste kategorier (JA, J1, J2):
19. apr J2 Haskovo (BUL)
26. apr J1 Ricany (CZE)
3. maj J2 Oradea (ROU) og Ryazan (RUS) og J2 Oberpullendorf (AUT)
10. maj J1 Santa Croce Sull-Arno (ITA) og J2 Tribuswinkel (AUT)
17. maj JA Milan (ITA)
24. maj J1 Charleroi-Marcinelle (BEL)

Morten Cohen Lyngbæk fra Leschly Tennis Foundation oplyser, at Morten Christensen er med Johanne i Kazan, og han forventer selv at ledsage Johanne ved en enkelt eller to turneringer omkring månedsskiftet april/maj.
Desuden forventes Johanne at deltage i UTR Pro Tennis Tour på B93 ugen inden French Open.

Elmer Møller
Foto: TCHW-Gladbeck – Elmer Møller

17-årige Elmer Møller er i næste uge på entry-listen til M15 i Antalya, som afvikles på grus, og ugen efter er Elmer tilmeldt Grade 1 juniorturneringen i Plovdiv i Bulgarien, som ligeledes er på grus.
Da Elmer er no. 34 på junior-ranglisten, har han frit valg blandt de førnævnte junior-turneringer, inden han forventes at deltage ved French Open.

Både Elmer og Johanne er tilmeldt som 1. prioritet til Grade 2 i Haskovo, hvor fristen for framelding (withdrawal deadline) dog først er 6. april.


Entry deadlines: GS, WTA 1000: 6 uger (Miami, Madrid og Rom dog 4 uger), WTA 250/500, Kval GS: 4 uger, WTA 125K og Kval WTA: 3 uger

Uge Grand Slam, WTA, Billie Jean Cup ITF Women’s Tennis Tour
Uge 16
19.4
WTA 500 Stuttgard, WTA 250 Istanbul W25, Oeiras, W15 Antalya, Cairo, Monastir
Uge 17
26.4
WTA 1000 Madrid, WTA 125 Saint-Malo W60 Charlottesville, Zagreb, W25 Jhajjar, W15 Antalya, Cairo, Medellin, Monastir
Uge 18
3.5
W100 Charleston, W25 Jhajjar, Naples, Prague, Salinas, W15 Antalya, Cairo, Monastir, Ramat Hasharon
Uge 19
10.5
W1000 Rome W100 Bonita Springs, W60+H La Bisbal D’emporda, W60 Saint-Gaudens, W25 Salinas, W15 Antalya, Heraklion, Jerusalem, Monastir
Uge 20
17.5
W250 Beograd, Parma, Strassbourg W25 Pelham, Platja D’Aro, W15 Antalya, Heraklion, Medellin, Monastir, Tbilisi
Uge 21
24.5
W25 Grado, Kazan, Liepaja, Otocec, W15 Antalya, Banja Luka, Heraklion, Monastir, Santa Margarita De montbui, Shymkent
Uge 22
31.5
GS Paris, WTA 125 Bol W25 Grado, Kazan, Santo Domingo, W15 Antalya, Banja Luka, Heraklion, Shymkent 

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 19. april 2021 

Rk Spiller Point UTR U16 U17 U18 U19 U20 U22
1 Ashleigh Barty 9285 Stutt Madrid Rome FO
2 Naomi Osaka 7985 Madrid Rome FO
3 Simona Halep 6965 Stutt Madrid Rome FO
4 Sofia Kenin 5915 Stutt Madrid Rome FO
5 Elina Svitolina 5750 Stutt Madrid Rome FO
6 Bianca Andreescu 5265 Madrid Rome Parma FO
7 Aryna Sabalenka 5085 Stutt Madrid Rome FO
8 Serena Williams 4850 Rome FO
9 Karolina Pliskova 4660 Stutt Madrid Rome FO
10 Petra Kvitova 4530 Stutt Madrid Rome FO
11 Kiki Bertens 4490 Stutt Madrid Rome Belgr FO
12 Belinda Bencic 4315 Stutt Madrid Rome FO
13 Garbiñe Muguruza 4120 Madrid Rome FO
14 Jennifer Brady 3765 Stutt Madrid Rome FO
15 Victoria Azarenka 3625 Stutt Madrid Rome FO
16 Iga Swiatek 3453 Stutt Madrid Rome FO
17 Elise Mertens 3400 Madrid Rome FO
18 Johanna Konta 3236 Stutt Madrid Rome FO
19 Maria Sakkari 3020 Stutt Madrid Rome FO
20 Marketa Vondrousova 2862 Stutt Madrid Rome FO
21 Petra Martic 2790 Istan Madrid Rome Parma FO
22 Karolina Muchova 2781 Stutt Madrid Rome FO
23 Elena Rybakina 2718 Stutt Madrid Rome Belgr FO
24 Madison Keys 2606 Madrid Rome Parma FO
25 Ons Jabeur 2350 Madrid Rome FO
26 Angelique Kerber 2315 Stut.A Madrid Rome FO
27 Anett Kontaveit 2295 Stutt Madrid Rome FO
28 Alison Riske 2222 Stut.A Madrid Rome Parma FO
29 Veronika Kudermetova 2130 Istan Madrid Rome Parma FO
30 Yulia Putintseva 2015 Istan Madrid Rome Belgr FO
31 Donna Vekic 2000 Madrid Rome Belgr FO
32 Dayana Yastremska 2000 Madrid Rome Parma FO
33 Jessica Pegula 1968 Stut.Q Madrid Rome Parma FO
34 Ekaterina Alexandrova 1955 Stut.Q Madrid Rome FO
35 Cori Gauff 1886 Stut.Q Madrid Rome Parma FO
36 Svetlana Kuznetsova 1815 Istan Madrid Rome Belgr FO
37 Daria Kasatkina 1745 Istan Madrid Rome Parma FO
38 Amanda Anisimova 1715 Madrid Rome Parma FO
39 Anastasia Pavlyuchenkova 1715 Istan Madrid Rome Belgr FO
40 Shuai Zhang 1713 Stut.Q Madrid Rome Belgr FO
41 Jil Teichmann 1693 Istan Madrid Rom.Q Parma FO
42 Barbora Krejcikova 1691 Istan Madrid Rome FO
43 Danielle Collins 1645 Stut.Q Rom.Q FO
44 Barbora Strycova 1640
45 Shelby Rogers 1638 Madr.A Rom.Q FO
46 Nadia Podoroska 1601 Madrid Rom.Q Belgr FO
47 Anastasija Sevastova 1596 Istan Madr.A Rom.Q Belgr FO
48 Sara Sorribes Tormo 1590 Istan Madr.A Rom.Q Parma FO
49 Saisai Zheng 1585 Istan Madr.A Belgr FO
50 Qiang Wang 1580 Istan Madrid Rom.Q Parma FO
51 Magda Linette 1578 Istan Madrid Rom.Q Belgr FO
52 Jelena Ostapenko 1545 Stut.A Rom.Q FO
53 Sloane Stephens 1543 Madrid Rom.Q Parma FO
54 Caroline Garcia 1530 Saint.M Rom.Q Parma FO
55 Kristina Mladenovic 1530 Istan Madr.A Rom.Q Belgr FO
56 Marie Bouzkova 1515 Stut.Q Madrid Rom.Q Parma FO
57 Fiona Ferro 1512 Istan Madrid Rom.Q Belgr FO
58 Laura Siegemund 1381 Stut.Q Saint.M Rom.Q Belgr FO
59 Alizé Cornet 1335 Istan Saint.M Rom.Q Parma FO
60 Rebecca Peterson 1300 Ista.Q Saint.M Rom.Q Belgr FO
61 Su-Wei Hsieh 1290 Madr.A Rom.Q Parma FO
62 Paula Badosa 1284 Saint.M Rom.Q Belgr FO
63 Danka Kovinic 1275 Stut.Q Saint.M Belgr FO
64 Patricia Maria Tig 1254 Istan Rom.Q Belgr FO
65 Kaia Kanepi 1208 Istan Saint.M Parma FO
66 Alison Van Uytvanck 1185 Saint.M Belgr FO
67 Sorana Cirstea 1179 Istan Madr.A Rom.Q Belgr FO
68 Heather Watson 1176 Stut.A Madr.A Rom.Q FO
69 Katerina Siniakova 1175 Ista.Q Madr.A Rom.Q Parma FO
70 Bernarda Pera 1165 Istan Madr.A Rom.Q Parma FO
71 Ann Li 1159 FO
72 Leylah Annie Fernandez 1144 Madr.A Rom.Q Belgr FO
73 Polona Hercog 1116 Istan Saint.M Rom.Q Belg.Q FO
74 Anna Blinkova 1114 Stut.Q Saint.M Belg.Q FO
75 Irina-Camelia Begu 1084 Stut.A Saint.M Belg.Q FO
76 Anastasia Potapova 1061 Madr.A Belg.Q FO
77 Ajla Tomljanovic 1025 Stut.A Madr.A Belg.Q FO
78 Misaki Doi 1021 Saint.M Parm.Q FO
79 Tamara Zidansek 1005 Ista.Q Saint.M Belg.Q FO
80 Madison Brengle 991 FO
81 Camila Giorgi 990 Stut.Q Saint.M Parm.Q FO
82 Nao Hibino 986 Ista.Q Saint.M Parm.Q FO
83 Lauren Davis 980 Saint.M Parm.Q FO
84 Arantxa Rus 971 Saint.M FO
85 Marta Kostyuk 971 Ista.Q Madr.A Parm.Q FO
86 Viktorija Golubic 960 Ista.Q Saint.M Parm.Q FO
87 Kristyna Pliskova 950 FO
88 Nina Stojanovic 949 Saint.M Belg.Q FO
89 Margarita Gasparyan 934 Stut.Q Saint.M FO
90 Zarina Diyas 933 Saint.M Parm.Q FO
91 Christina Mchale 909 Saint.M Parm.Q FO
92 Venus Williams 908 FO
93 Aliaksandra Sasnovich 978 Stut.Q Madr.A Belg.Q FO
94 Carla Suárez Navarro 972 FO
95 Kaja Juvan 871 Ista.Q Madr.A Belg.Q FO
96 Clara Tauson 870 12,45 Saint.Q W60.StGau Parm.Q FO
97 Tereza Martincova 864 Madr.A Belg.Q FO
98 Varvara Gracheva 863 Stut.Q Saint.Q FO
99 Kirsten Flipkens 858 Stut.Q Parm.Q FO
100 Martina Trevisan 844 Saint.Q Parm.Q FO
101 Lin Zhu 831 FO
102 Ana Bogdan 818 Ista.Q Madr.A Parm.Q FO.A
829 Olga Helmi 26 10,93 Mona.Q Mona.Q
1026 Sofia Samavati 14 10,55
1232 Elena Jamshidi 7 9,53 Oeir.Q
1271 Olivia Gram 6 9,69 Mona.Q Mona.Q
Emilie Francati 11,25
Karen Barritza 11,2
Maria Jespersen 11,18
Johanne Christine Svendsen 10,78
Rebecca Munk Mortensen 10,4
Hannah Viller Møller 10,09
Natacha Schou 10,09

 

Race to Shenzhen – pr. 19. april 2021

No. Spiller Land Alder  Pts.
1 Naomi Osaka JPN 23 2400
2 Ashleigh Barty AUS 24 2001
3 Garbine Muguruza ESP 27 1980
4 Jennefer Brady USA 25 1497
5 Veronika Kudermetova RUS 23 1187
6 Elise Mertens BEL 25 1181
7 Aryna Sabalenka BLR 22 1117
8 Jessica Pegula USA 27 1006
Alternates/WTA Elite Trophy
9 Serena Williams USA 39 965
10 Iga Swiatek POL 19 935
11 Elina Svitolina UKR 26 931
12 Daria Kasatkina RUS 25 931
13 Karolina Muchova CZE 24 910
14 Ons Jabeur TUN 25 885
15 Maria Sakkari GRE 25 871
16 Barbora Krejcikova CZE 25 833
17 Bianca Andreescu CAN 20 830
18 Petra Kvitova CZE 31 771
19 Sara Sorribes Tormo ESP 24 733
20 Anett Kontaveit EST 25 706
21 Shelby Rogers USA 28 650
22 Cori Gauff USA 17 640
23 Jil Teichmann SUI 23 616
24 Belinda Bencic SUI 24 608
25 Marketa Vondrousova ROU 21 606
26 Simona Halep ROU 29 595
27 Ann Li USA 20 545
28 Ekaterina Alexandrova RUS 26 537
42 Clara Tauson DEN 18 386

 

8 bedste deltager i WTA-slutspillet i Shenzhen – No. 9-20 deltager i WTA Elite Trophy


Entry deadlines: GS, ATP: 6 uger, Monte-Carlo: 4 uger, GS Kval: 4 uger, ATP Kval, Challenger: 3 uger

Uge Grand Slam, ATP, Challenger, Davis Cup ITF Men’s Tennis Tour
Uge 15
12.4
ATP 1000 Monte Carlo,
Ch. Beograd, Orlando, Santa Cruz, Split 2
M25 Meerbusch, Reus, M15 Antalya, Cairo, Monastir, Shymkent, St. Petersburg
Uge 16
19.4
ATP 500 Barcelona, ATP 250 Beograd,
Ch. Concepcion 2, Tallahassee, Rome 1, Salinas
M25 Angers, M15 Antalya, Cairo, Monastir, Sibenek
Uge 17
26.4
ATP 250 Estoril, Munich,
Ch. Buenos Aires, Ostrava, Rome 2
M15 Antalya, Cairo, Las Palmas De Gran Canaria, Medellin, Monastir
Uge 18
3.5
ATP 1000 Madrid, Ch. Biella 5, Prague M25 Doboj, M15 Antalya, Cairo, Madrid, Monastir, Ramat Hasharon
Uge 19
10.5
ATP 1000 Rome, Ch. Heilbronn, Zagreb, Biella M25 Prag, Prijedor, M15 Antalya, Cairo, Madrid, Monastir, Ramat Hasharon
Uge 20
17.5
ATP 250 Geneva, Lyon, Ch. Biella M25 Jablonec Nad Nisou, Pensacola, Vic, M15 Antalya, Bol, Brcko, Heraklion, Monastir, Tbilisi
Uge 21
24.5
Ch. Oeiras M25 Kiseljak, Most, M15 Antalya, Bucharest, Heraklion, Kouvola, Marbella, Monastir, Novomoskovsk, Shymkent
Uge 22
31.5
GS Paris M15 Antalya, Helsinki, Heraklion, Monastir, Novomoskovsk, Sarajevo, Shymkent, Skopje

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Livetennis.it, Dartsrankings.comMensTennisForums.com, Twitter updates (ATP, Challenger)

ATP Top 100 – pr. 19. april

RK Spiller Point UTR U16 U17 U18 U19 U20 U22
1 Novak Djokovic 11,873 Belgr Madrid Rom FO
2 Daniil Medvedev 9,850 Madrid Rom FO
3 Rafael Nadal 9,490 Barcel Madrid Rom FO
4 Dominic Thiem 8,615 Belgr Madrid Rom FO
5 Stefanos Tsitsipas 7,860 Barcel Madrid Rom FO
6 Alexander Zverev 6,125 Munich Madrid Rom FO
7 Andrey Rublev 5,955 Madrid Rom FO
8 Roger Federer 5,875 Geneva FO
9 Diego Schwartzman 3,720 Barcel Estoril Madrid Rom Lyon FO
10 Matteo Berrettini 3,453 Belgr Madrid Rom Lyon FO
11 Roberto Bautista Agut 3,090 Barcel Madrid Rom FO
12 David Goffin 2,885 Barcel Madrid Rom Lyon FO
13 Pablo Carreno Busta 2,880 Barcel Estoril Madrid Rom FO
14 Denis Shapovalov 2,820 Barcel Madrid Rom Geneva FO
15 Gael Monfils 2,770 Estoril Madrid Rom Lyon FO
16 Hubert Hurkacz 2,600 Madrid Rom FO
17 Grigor Dimitrov 2,598 Barcel Madrid Rom FO
18 Milos Raonic 2,495 Madrid Rom FO
19 Jannik Sinner 2,394 Barcel Munich Madrid Rom Lyon FO
20 Felix Auger-Aliassime 2,373 Barcel Madrid Rom Lyon FO
21 Stan Wawrinka 2,358 Madrid Rom FO
22 Christian Garin 2,340 Barcel Estoril Madrid Rom Geneva FO
23 Karen Khachanov 2,280 Barcel Madrid Rom Lyon FO
24 Casper Ruud 2,270 Barcel Munich Madrid Rom Geneva FO
25 Alex de Minaur 2,235 Barcel Madrid Rom Geneva FO
26 Daniel Evans 2,140 Barcel Madrid Rom Lyon FO
27 Fabio Fognini 2,048 Barcel Estoril Madrid Rom Geneva FO
28 Aslan Karatsev 1,946 Belgr Munich Madrid Rom Lyon FO
29 Borna Coric 1,880 Madrid Rom Geneva FO
30 Taylor Fritz 1,855 Madrid Rom Lyon FO
31 Ugo Humbert 1,825 Estoril Madrid Rom Lyon FO
32 Lorenzo Sonego 1,817 Munich Madrid Rom Lyon FO
33 Filip Krajinovic 1,683 Belgr Munich Madrid Rom Geneva FO
34 Adrian Mannarino 1,681 Barcel Madrid Rom Geneva FO
35 Benoit Paire 1,680 Barcel Madrid Rom Geneva FO
36 Nikoloz Basilashvili 1,645 Barcel Munich Madrid Rom FO
37 Dusan Lajovic 1,595 Belgr Munich Madrid Rom FO
38 John Isner 1,550 Madrid Rom FO
39 Kei Nishikori 1,543 Barcel Madrid Rom FO
40 Jan-Lennard Struff 1,485 Munich Madrid Rom Geneva FO
41 Marton Fucsovics 1,475 Belgr Munich Madrid Rom Geneva FO
42 Alexander Bublik 1,462 Barcel Estoril Madrid Rom Geneva FO
43 John Millman 1,461 Belgr Munich Madrid Rom Lyon FO
44 Marin Cilic 1,453 Estoril Madrid Rom Geneva FO
45 Reilly Opelka 1,427 Madrid Rom Geneva FO
46 Albert Ramos-Vinolas 1,405 Barcel Estoril Madr.Q Lyon FO
47 Miomir Kecmanovic 1,364 Belgr Madrid FO
48 Alejandro Davidovich Fokina 1,295 Barcel Estoril Madr.Q Rom.Q Geneva FO
49 Laslo Djere 1,258 Belgr Madr.Q Rom.Q Geneva FO
50 Guido Pella 1,208 Barcel Munich Rom.Q Geneva FO
51 Jeremy Chardy 1,190 Barcel Estoril Rom.Q Lyon FO
52 Richard Gasquet 1,185 Barcel Estoril Madr.Q Rom.Q Lyon FO
53 Lloyd Harris 1,182 Estoril Madr.Q Rom.Q Lyon FO
54 Dominik Koepfer 1,169 Barcel Munich Madr.Q Rom.Q Geneva FO
55 Nick Kyrgios 1,140
56 Aljaz Bedene 1,135 Belgr Madr.Q Rom.Q Lyon FO
57 Tommy Paul 1,135 Madr.Q Rom.Q Lyon FO
58 Cameron Norrie 1,130 Barcel Estoril Madr.Q Rom.Q Alt FO
59 Jordan Thompson 1,066 Barcel Estoril Madr.Q Rom.Q Alt FO
60 Yoshihito Nishioka 1,062 Madr.Q Rom.Q Alt FO
61 Feliciano Lopez 1,062 Barcel Alt FO
62 Tennys Sandgren 1,051 Munich Madr.Q Rom.Q Alt FO
63 Stefano Travaglia 1,039 Belgr Munich Madr.Q Rom.Q Alt FO
64 Vasek Pospisil 1,036 FO
65 Frances Tiafoe 1,030 Barcel Estoril Madr.Q Rom.Q Alt FO
66 Sebastian Korda 1,030 Belg.A Mun.Q Madr.Q Rom.Q Alt FO
67 Sam Querrey 1,028 Rom.Q FO
68 Kyle Edmund 990 Alt FO
69 Fernando Verdasco 985 Estoril Madr.WC Alt FO
70 Gilles Simon 982 Barcel Estoril Alt FO
71 Jo-Wilfried Tsonga 980 Barcel Alt FO
72 Lucas Pouille 974 Belgr Alt Rom.Q FO
73 Jiri Vesely 971 Munich Alt FO
74 Emil Ruusuvuori 951 Belgr Mun.Q Madr.Q Rom.Q Alt FO
75 Corentin Moutet 949 Barcel Est.Q Madr.Q Rom.Q Alt FO
76 Thiago Monteiro 948 Barcel Munich Madr.Q Rom.Q Alt FO
77 Egor Gerasimov 946 Belgr Mun.Q Madr.Q Alt FO
78 Pierre-Hugues Herbert 942 Barcel Est.Q Madr.Q Alt FO
79 Alexei Popyrin 941 Belg.A Mun.Q Alt FO
80 Pablo Andujar 935 Barcel Estoril Alt FO
81 Salvatore Caruso 928 Belgr Est.Q Alt FO
82 Radu Albot 926 Munich Alt FO
83 Pablo Cuevas 919 Belgr Munich Madr.Q Alt FO
84 Federico Delbonis 919 Belgr Est.Q FO
85 Soonwoo Kwon 910 Belgr Mun.Q FO
86 Jaume Munar 904 Barc.WC Est.Q FO
87 Lorenzo Musetti 899 Barc.WC Alt FO
88 Steve Johnson 895 Tallaha FO
89 Ricardas Berankis 883 Mun.Q FO
90 Federico Coria 875 Belgr Mun.Q FO
91 Roberto Carballes Baena 866 Belg.Q Est.Q FO.Q
92 Marcos Giron 847 Est.Q FO
93 Norbert Gombos 829 Belg.Q Mun.Q FO
94 Marco Cecchinato 816 Belg.Q Est.Q FO
95 Mikael Ymer 815 Alt FO
96 Andreas Seppi 814 FO
97 Juan Ignacio Londero 813 Belg.Q Est.Q FO
98 Gianluca Mager 813 Belg.Q FO
99 Yannick Hanfmann 812 FO
100 Pedro Martinez 803 Est.Q FO
101 James Duckworth 794 FO
102 facundo Bagnis 783 FO
119 Carlos Alcaraz 645 Barc.WC Madr.WC FO.Q
191 Mikael Torpegaard 363 14,27 Tallaha Heilb.Q FO.Q
323 Holger Vitus Nodskov Rune  159 14,68 Barc.Q.WC 25Prag?
569 Eric Vanshelboim 56 13,57 LasPal
1127 August Holmgren 7 13,53
1695T Elmer Møller 1 12,66 Antal.A1
D65* Frederik Løchte Nielsen 1,760 14,20 Belgrade Estoril
Christian Sigsgaard 13,77 Sibenik
Simon Friis Søndergaard 13,09
Henrik Korsgaard 12,99
Sebastian Grundtvig 12,72
Anders Grinderslev 12,71
Johannes Ingildsen 12,70

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double.

Race To Milan – pr. 19. april 2021

No. Spiller Land Født år  Pts. Kampe
1 Jannik Sinner ITA 2001 1040 7
2 Sebastian Korda USA 2000 495 6
3 Felix Auger-Aliassime CAN 2000 475 6
4 Lorenzo Musetti ITA 2001 430 9
5 Juan Manuel Cerundolo ARG 2001 288 6
6 Jenson Brooksby USA 2000 222 6
7 Tomas Machac CZE 2000 213 4
8 Carlos Alcaraz Garfia ESP 2003 187 6
9 Brandon Nakashima USA 2001 178 6
10 Sebastian Baez ARG 2000 175 4
11 Dominic Stephan Stricker SUI 2002 91 5
12 Carlos Gimeno Valero ESP 2001 90 8
13 Hugo Gaston ESP 2001 87 7
14 Holger Vitus Nødskov Rune DEN 2003 87 9

7 bedste U21 plus en wildcard kvalificerer sig til Next Gen ATP Finals 9-13 nov.


ITF World Tennis Tour

Efter januar 2020 optjenes kun point til ITF-ranglisten i kvalifikationen ved $15/25 turneringer. Derfor opdateres danske spilleres ITF-point ikke fremover. Link til reglerne.
Eventuelle tilmeldinger til disse turneringer vil så vidt muligt fremgå under WTA/ATP-ranglisterne..

Deadlines – standard Uge15 Uge16 Uge17 Uge18 Uge19 Uge20 Uge21 Uge22 Uge23
Entry   torsdag 25-mar 01-apr 08-apr 15-apr 22-apr 29-apr 06-maj 13-maj 20-maj
Withdrawal tirsdag 30-mar 06-apr 13-apr 20-apr 27-apr 04-maj 11-maj 18-maj 25-maj
Freeze torsdag 08-apr 15-apr 22-apr 29-apr 06-maj 13-maj 20-maj 27-maj 03-jun
Start   mandag 12-apr 19-apr 26-apr 03-maj 10-maj 17-maj 24-maj 31-maj 07-jun

 


ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 19. april 2021 (UTR pr. 31. marts)

No. Girls Årg. Point UTR Uge16 Uge17 Uge18 Uge19
58 Johanne Christine Svendsen 2004 694 10,80 J1Ricany J2Oberp
116 Clarine Lerby (NED) 2003 437 10,02
320 Rebecca Munk Mortensen 2005 169 10,42 J3Istan
385 Natacha Schou 2004 138,75 10,09
1122 Divine Dasam Nweke 2004 25,25 7,67P
1125 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 25,25 8,09
1291 Charlotte Mosbaek Ellegaard 2003 18,25 8,84
1367 Emilie Just-Bomholt 2005 15,50 9,16
1458 Wilma Krebs Hyllested 2005 13,25 9,14
1492 Cirkeline Lundberg 2003 12,00 8,51
1636 Laura Brunkel 2006 9,25 7,83
1926 Mille Moerk 2006 5,00 8,42
2192 Anna Tang 2004 2,75 8,51
2312 Olivia Thiemke 2003 2,25 7,90
2547 Therese Harboe Holst 2006 1,75 7,76
2668 Sara Børkop 2006 0,75 7,92
Victoria Ilena Andersen 2003 8,61
Emma Kamper Malmkjær 2004 8,58
Freja Løvberg 2005 8,30
Frederikke Alberte Pape 2006 8,23
Annelieke Saustrup Steenhuisen 2005 8,19
Sarafina Olivia Hansen 2005 7,80
Cecilie Agerbek Fridthjof 2007 7,48
Augusta Lucia Grau Kristensen 2008 7,00
Chili Alberthe Emelie Jensen 2006 6,95
Lucca Ingildsen 2007 6,93
Sarah Suljadzic 2006 6,92
Ophelia Mille Ruus 2006 6,66
Carla Valentin Jensen 2007 5,89

 


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge16 Uge17 Uge18 Uge19 Uge20 Uge21 Uge22 Uge23
Entry   tirsdag 30-mar 06-apr 13-apr 20-apr 27-apr 04-maj 11-maj 18-maj
Withdrawal tirsdag 06-apr 13-apr 20-apr 27-apr 04-maj 11-maj 18-maj 25-maj
Freeze onsdag 14-apr 21-apr 28-apr 05-maj 12-maj 19-maj 26-maj 02-jun
Start   mandag 19-apr 26-apr 03-maj 10-maj 17-maj 24-maj 31-maj 07-jun

 

Indtil videre er Entry deadline forkortet til 20 dage før turneringen starter.
i J2 og højere (j1, JA, JB1, JB2) optjenes point som J3/JB3 , hvis andet ikke bestemmes.
Deltager antal begrænset til 32 i kval, 32 i hovedturnering og 24 par i doubles.

No. Boys Årg. Point UTR Uge16 Uge17 Uge18 Uge19
1 Holger Vitus Nødskov Rune 2003 2663,75 14,65
36 Elmer Møller 2003 712,5 12,66 J1Ricany
477 Richard Biagiotti 2003 66,25 11,24
516 Caspar Jalili Mikkelsen 2003 59,25 11,81
805 Julius Kostopoulos 2003 27,00 10,43
821 Yakup Uzunel 2005 25,50 10,45
935 Valdemar Frederik Pape 2003 19,50 11,74
1018 Asger Emil Ildor 2003 16,00 10,04
1148 Rasmus Egehus 2003 11,75 10,26
1312 Ervin Mesic 2004 7,75 10,51
2114 Mikkel Ballisager 2003 0,75 10,19
Emil Demetriou 2004 10,44
Christopher Garde 2005 10,30
Niklas Nordahl Jensen 2004 10,28 J5Windh.Q J4Windh.Q
Cornelius Alexander Shalmi 2005 10,27 J5Windh.Q J4Windh.Q
Oliver Steines 2006 9,68
Alexander Nordal Clausen 2006 9,06
Emmanuel Grau Kristensen 2007 8,93
Christoffer Thielsen 2007 8,81
Lucas Christmas Møller 2007 8,66