Første kampe i hovedturneringen spilles lørdag, start kl 11. Caroline spiller søndag.TV2 Play 3 og WTA TV tilbyder streaming.

Kvalifikationsturneringen til Mutua Open Madrid turneringen startede allerede fredag og fortsætter lørdag sideløbende med, at hovedturneringen starter. Turneringen er en af de store med 6 runder og 1000 point til vinderen. Hele verdenstoppen er der – blot mangler Serena Williams.

Første runde i hovedturneringen spilles over både lørdag og søndag. Caroline spiller først på søndag, men ellers er adskillige af de “tunge” spillere i aktion på turneringens første dag: Svitolina, Garcia, Venus, Ostapenko, Ka. Pliskova for eksempel.

Simona Halep har vundet turneringen de seneste 2 år. Tidligere vindere er: 2015 Petra Kvitova, 2014 Maria Sharapova, 2012 og 2013 Serena Williams, 2011 Petra Kvitova, 2010 Aravana Rezaï og 2009 Dinara Safina, der slog Caroline Wozniacki i finalen.
WTA TV fra kl 11 og TV2 Play 3 fra kl 15.

For herrernes vedkommende er turneringen en ATP World Tour Master 1000. Kvalifikationsdelen starter lørdag og første runde af hovedturneringen på søndag.

Det er finaledag i WTA turneringer i Prag, Rabat og Anning. I Prag står finalen mellem fremadstormende Mihaela BUZARNESCU (ROU) [7] og Petra KVITOVA (CZE) [2] TV2 Play 3 og WTA TV kl 11. Rabatfinalen byder på Ajla TOMLJANOVIC (AUS) mod Elise MERTENS (BEL) [1]  TV2 Play 2 og WTA TV kl 16 og i Anning mødes Saisai ZHENG (CHN) [4] og Irina KHROMACHEVA (RUS) WTA TV kl 06:50.

I de igangværende ATP turneringer spilles der semifinale i Istanbul, Estoril og München.

Frederik Løchte/Matsui har spillet sig i finalen i ATP Challenger turneringen i Seoul:
Frederik Løchte(DEN)/Matsui(JPN) vs T. CHEN (TPE)/ Chu-Huan YI(TPE)
kl 05:00 cet, 6. maj. Kampen streames muligvis på livestream.com/atp.

___________________________________________________________________

WTA Premier Mandatory Mutua Madrid Open

Deltagere: Hele verdenstoppen.

Spilleprogram lørdag, hovedturnering, R32 kampe lørdag

MANOLO SANTANA
Start 11:00
Alizé CORNET (FRA) vs Elina SVITOLINA (UKR) [4]
næste
Caroline GARCIA (FRA) [7] vs Dominika CIBULKOVA (SVK)
næste
[WC] Marta KOSTYUK (UKR) vs [WC] Lara ARRUABARRENA (ESP)
Tidligst 19:00
Anett KONTAVEIT (EST) vs Venus WILLIAMS (USA) [8]
næste
Jelena OSTAPENKO (LAT) [5] vs Irina-Camelia BEGU (ROU)

ARANTXA SANCHEZ
Start 11:00
ATP MATCH
Tidligst 12:30
Petra MARTIC (CRO) vs Svetlana KUZNETSOVA (RUS)
Næste
ATP MATCH
Tidligst 16:00
Elena VESNINA (RUS) vs Karolina PLISKOVA (CZE) [6
næste
Kristina MLADENOVIC (FRA) vs CoCo VANDEWEGHE (USA) [12

ESTADIO 3
Start11:00
ATP MATCH
Næste
Mona BARTHEL (GER) vs Sílvia SOLER-ESPINOSA (ESP) (kval. kamp)
Tidligst 14:00
Kiki BERTENS (NED) vs Maria SAKKARI (GRE)
Timea BABOS (HUN) vs Julia GOERGES (GER) [11]
næste
Qiang WANG (CHN) vs Daria KASATKINA (RUS) [14

TV2 Play3 fra kl 15:00.
WTA TV fra kl 11:00 på 4 baner (viser også kval. kampe)

Turneringen og det komplette program kan følges på ovenstående link.


WTA International, J&T Banka Prague Open (CZE) – Grus

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Sport & TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Kvitova, Kasatkina, Gavrilova, Strycova, Zhang, Buzarnescu, Sinikakova, Sasnovich, Witthoeft, Stosur, Giorgi, Kr. Pliskova, m.fl.

Spilleprogram lørdag 

Centre Court – start 11:00 cet
Finale
Mihaela BUZARNESCU (ROU) [7]vs Petra KVITOVA (CZE) [2]

spillet fredag:
Nicole MELICHAR (USA) Kveta PESCHKE (CZE) [3] vs
Mihaela BUZARNESCU (ROU) Lidziya MAROZAVA (BLR) 64 62

WTA TV fra kl. 11:00
TV2 Play2 og 4 11:00-13:25

Singles hovedturnering (udvalgte)

Semifinaler
Petra KVITOVA (CZE) [2] vs Shuai ZHANG (CHN) [6] 76(6) 60
Mihaela BUZARNESCU (ROU) [7] vs Camila GIORGI (ITA) 46 63 75

Kvartfinaler
Petra KVITOVA (CZE) [2] vs Katerina SINIAKOVA (CZE) [8] 63 63
Shuai ZHANG (CHN) [6] vs [LL] Jasmine PAOLINI (ITA) 64 63
Mihaela BUZARNESCU (ROU) [7] vs Kristyna PLISKOVA (CZE) 62 63
Camila GIORGI (ITA) vs Samantha STOSUR (AUS) 62 63

R16
(2) Petra Kvitova (CZE) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 63 61
(8) Katerina Siniakova (CZE) vs. EkaterinaAlexandrova (RUS) 64 36 63
Samantha Stosur (AUS) vs. Denisa Allertova (CZE) 64 64
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Qiang Wang (CHN) 62 76(3)
vs. Camila Giorgi (ITA) vs (LL) Tamara Korpatsch (GER) 64 62
(LL) Jasmine Paolini (ITA) vs (WC) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 64 61
(7) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Antonia Lottner (GER) 60 76(7)
(6) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU)64 64

R32:
Kristyna Pliskova vs. (9) Aliaksandra Sasnovich 7-6(5), 6-3
(Q) Antonia Lottner vs. Mona Barthel 6-0, 7-5
Mihaela Buzarnescu vs. Beatriz Haddah Maia 6-1, 7-5
Denisa Allertova vs. (Q) Patty Schnyder 6-4, 6-4
Camila Giorgi vs. (5) Barbora Strycova 6-0, 2-6, 6-2
Shuai Zhang vs. Stefanie Voegele 6-4, 7-5
Jasmine Paolini vs. Daria Kasatkina 7-6(6), 6-3
(2) Petra Kvitova vs. (WC) Tereza Smitkova 6-1, 6-3

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32:
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (8) Marta Kostyuk (UKR) 2-6, 7-5, 6-3
(6) Patty Schnyder (SUI) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-2, 6-1
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Chantal Skamlova (SVK) 6-1, 6-3

Q16: (søndag)
(6) Patty Schnyder (SUI) vs. Marina Melnikova (RUS) 6-3, 7-5
(4) Jasmine Paolini (ITA) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-3, 6-0

QFi: (6) Patty Schnyder (SUI) vs. (3) Tamara Korpatsch (GER)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-prague-czech-republic-1082#orderofplay


WTA International, Grand Prix De SAR La Princesse Lalla Meryem, Rabat (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Mertens, Cibulkova, Martic, Babos, Diyas, Krunic, Hsieh, Bogdan, Linette, Flipkens, Hercog, Larsson, m.fl

Spilleprogram lørdag

Centre Court – start 16:00cet
finale
Ajla TOMLJANOVIC (AUS) vs Elise MERTENS (BEL) [1]

spillet fredag
Anna BLINKOVA (RUS) Raluca OLARU (ROU) vs
Georgina GARCIA PEREZ (ESP) Fanny STOLLAR (HUN) 64 64

WTA.TV  og TV2 Play 2 16:00

Singles hovedturnering

Semifinale
Ajla TOMLJANOVIC (AUS) vs Aleksandra KRUNIC (SRB) [7] 75 62
Elise MERTENS (BEL) [1] vs Su-Wei HSIEH (TPE) [8] 60 62

Kvartfinaler
Aleksandra KRUNIC (SRB) [7] vs [Q] Paula BADOSA GIBERT (ESP) 62 10 ret`d
Ajla TOMLJANOVIC (AUS) vs Jana FETT (CRO) 36 63 63
Elise MERTENS (BEL) [1] vs Sara ERRANI (ITA) 63 61
Su-Wei HSIEH (TPE) [8] vs [WC] Katarina ZAVATSKA (UKR) 61 61

R16:
Sara Errani (ITA) vs Johanna Larsson (SWE) 63 60
(1) Elise Mertens (BEL) vs. Laura Siegemund (GER) 67(5) 31 ret`d
(Q) Paula Badosa Gibert (ESP) vs. Polona Hercog (SLO) 76(5) 61 62
(WC) Katarina Zavatska (UKR) vs (LL) Alexandra Dulgheru (ROU) 75 26 64
(7) Aleksandra Krunic (SRB) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 63 61
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 63 62
(8) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Tamara Zidansek (SLO) 63 63
Jana Fett (CRO) vs (LL) Magdalena Frech (POL) 62 64

R32:
(1) Elise Mertens vs. Kristina Kucova 6-0, 6-0
Laura Siegemund vs. Ana Bogdan 6-4, 6-1
Johanna Larsson vs. Rebecca Peterson 2-6, 6-3, 6-1
Sara Errani vs. (6) Zarina Diyas 6-4, 6-4
(LL) Alexandra Dulgheru vs. (4) Timea Babos 2-6, 7-6(7), 7-5
Katarina Zavatska vs. (WC) Diae El Jardi 6-2, 6-3
(Q) Tamara Zidansek vs. Magda Linette 6-4, 6-2
(8) Su-Wei Hsieh vs. Bethanie Mattek-Sands 3-6, 7-6(3), 6-1

(LL) Magdalena Frech vs. Christina McHale 7-5, 7-5
Jana Fett vs. Sachia Vickery 6-2, 3-6, 6-3
Ajla Tomljanovic vs. (Q) Silvia Soler-Espinosa 6-2, 3-6, 6-1
Kirsten Flipkens vs. (3) Petra Martic 3-6, 6-2, 6-4
(7) Aleksandra Krunic vs. Lara Arruabarrena 6-2, 6-7(0), 6-2
Sara Sorribes Tormo vs. Yulia Putintseva 7-6(4), 6-0
(Q) Paula Badosa Gibert vs. (Q) Fiona Ferro 5-7, 6-4, 6-0
Polona Hercog vs. (2) Dominika Cibulkova 2-6, 7-5, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-rabat-morocco-1005#orderofplay


ATP 250, TEB BNP Paribas Istanbul Open (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv.com (24 kampe)

Deltagere: Cilic, Dzumhur, Seppi, Bedene, Lorenzi, Troicki, Vesely, Basilashvili, m.fl.

Spilleprogram lørdag

Garanti Koza Arena – start 13:30cet

Ben MCLACHLAN (JPN) Nicholas MONROE (USA) [1] vs
Jamie CERRETANI (USA) Daniel NESTOR (CAN)
tidligst 16:00
Taro DANIEL (JPN) vs Jeremy CHARDY (FRA)
tidligst 18:00
Malek JAZIRI (TUN) or Jiri VESELY (CZE) [7] vs
Laslo DJERE (SRB) or Paolo LORENZI (ITA) [5]

Tennistv.com viser kampene fra Garanti Koza Arena

Singles hovedturnering (udvalgte)

kvartfinale
Taro DANIEL (JPN) vs Rogerio DUTRA SILVA (BRA) 16 61 64
Jeremy CHARDY (FRA) vs Thomas FABBIANO (ITA) 62 62
Malek JAZIRI (TUN) vs Jiri VESELY (CZE) [7] 36 64 61
Laslo DJERE (SRB) vs Paolo LORENZI (ITA) [5]

Ben MCLACHLAN (JPN) Nicholas MONROE (USA) [1] vs
Denys MOLCHANOV (UKR) Franko SKUGOR (CRO) 64 67(4) 10-8 (semif.)

Dominic INGLOT (GBR) Robert LINDSTEDT (SWE) vs
Marcin MATKOWSKI (POL) Divij SHARAN (IND) [2] 64 26 10-48 (semif.)

R16
Jeremy CHARDY (FRA) vs Dusan LAJOVIC (SRB) 46 76(3) 62
Thomas FABBIANO (ITA) vs Damir DZUMHUR (BIH) [2] 62 06 62
Malek JAZIRI (TUN) vs Marin CILIC (CRO) [1] 64 62
Jiri VESELY (CZE) [7] vs [Q] Thiago MONTEIRO (BRA) 62 26 76(3)
Laslo Djere (SRB)vs (3) Andreas Seppi (ITA) 63 67(/4) 63
Taro Daniel (JPN) vs(4) Aljaz Bedene (SLO) 62 62
(5) Paolo Lorenzi (ITA) vs. (Q) Marco Trungelliti (ARG) 63 876(5)
Rogerio Dutra Silva (BRA) vs (6) Viktor troicki (SRB) 62 63

R32
Malek Jaziri vs. (WC) Marsel Ilhan 6-1, 6-2
(Q) Thiago Monteiro vs. Gerald Melzer 6-2, 3-6, 6-3
(7) Jiri Vesely vs. (Q) Daniel Gimeno-Traver 6-3, 6-1
Rogerio Dutra Silva vs. Radu Albot 6-4, 6-3
Jeremy Chardy vs. (8) Nikoloz Basilashvili 7-5, 6-3
Dusan Lajovic vs. John Millman 6-4, 6-0
Thomas Fabbiano vs. Mikhail Youzhny 6-1, 6-1

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (4) Elias Ymer (SWE) vs. Vaclav Safranek (CZE) 7-6(6), 6-1
QFi: Elias Ymer (SWE) vs. (7) Hubert Hurkacz (POL) 6-7(4), 6-4, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/istanbul/7163/daily-schedule


ATP 250, BMW Open By FWU, München (GER) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com

Deltagere: A. Zverev, Bautista Agut, Schwartzman, Chung, Fognini, Kohlschreiber, Monfils, Sugita, Casper Ruud, m.fl.

Spilleprogram lørdag

Centre Court
start 11.30
Tim PUETZ (GER)/ Jan-Lennard STRUFF (GER) vs
Ivan DODIG (CRO)/ Rajeev RAM (USA) [2]
Tidligst 13:30
Alexander ZVEREV (GER) [1] vs Hyeon CHUNG (KOR) [4]
Tidligst 15:00
Maximilian MARTERER (GER) vs Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [6]

Kampene vises på Tennistv.com

Singles hovedturneringen

kvartfinale
Hyeon CHUNG (KOR) [4] vs [Q] Martin KLIZAN (SVK) 63 64
Alexander ZVEREV (GER) [1] vs Jan-Lennard STRUFF (GER) 63 62
Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [6] vs Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [2] 64 64
Maximilian MARTERER (GER) vs Marton FUCSOVICS (HUN) 63 64

R16
Marton FUCSOVICS (HUN) vs Marco CECCHINATO (ITA) 76(5) 61
Maximilian MARTERER (GER) vs Diego SCHWARTZMAN (ARG) [3] 64 62
Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [6] vs Mischa ZVEREV (GER) 62 62
Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [2] vs [WC] Casper RUUD (NOR) 64 63
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. Mirza Basic (BIH) 46 63 75
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (SE) Yannick Maden (GER) 63 36 63
(4) Hyeon Chung (KOR) v. (WC) Matthias Bachinger (GER) 61 61
(1) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) Yannick Hanfmann (GER) 67(12) 64 62

R32:
Jan-Lennard Struff vs. (Q) Daniel Masur 7-6(1), 6-4
(8) Yuichi Sugita vs. (SE) Yannick Maden 4-6, 7-6(9), 6-2
Mirza Basic vs. (7) Gael Monfils 6-2, 3-6, 6-3
(SE) Marco Cecchinato vs. (5) Fabio Fognini 5-7, 6-3, 6-2
Marton Fucsovics vs. Guido Pella 6-4, 7-5
Maximilian Marterer vs. (Q) Dustin Brown 5-6 Ret’d
(6) Philipp Kohlschreiber vs. Ivo Karlovic 7-5, 6-4
Mischa Zverev vs. (PR) Andreas Haider-Maurer 6-4, 6-3
(WC) Casper Ruud vs. (Q) Marius Copil 7-6(3), 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/munich/308/daily-schedule


ATP 250, Millennium Estoril Open (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Tennistv.com (19 kampe), TV3 Sport (fra fredag)

Deltagere: Anderson, Carreno Busta, Edmund, Muller, Ramos-Vinols, Haase, Mayer, Medvedev

Spilleprogram lørdag 

Estadio Millennium – start 14:00cet
Jonathan EYSSERIC (FRA)/ Joe SALISBURY (GBR) vs
Wesley KOOLHOF (NED)/ Artem SITAK (NZL)
tidligst 16:00
Stefanos TSITSIPAS (GRE) vs Joao SOUSA (POR)
næste
Frances TIAFOE (USA) vs Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [2]
næste
Leonardo MAYER (ARG)/ Joao SOUSA (POR) vs
Kyle EDMUND (GBR)/ Cameron NORRIE (GBR)

Tennistv.com viser kampene
TV3 Sport og Viaplay 18:05-20:00

Singles hovedturnering (udvalgte)

kvartfinale
Stefanos TSITSIPAS (GRE) vs Roberto CARBALLES BAENA (ESP) 67(2) 62 76(3)
Joao SOUSA (POR) vs Kyle EDMUND (GBR) [3] 63 16 60
Frances TIAFOE (USA) vs [Q] Simone BOLELLI (ITA) 75 62
Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [2] vs Nicolas JARRY (CHI) 62 26 61

R16
Roberto CARBALLES BAENA (ESP) vs Cameron NORRIE (GBR) 57 62 76(1)
Stefanos TSITSIPAS (GRE) vs Kevin ANDERSON (RSA) [1] 67(3) 63 63
Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [2] vs Nicolas KICKER (ARG) 61 75
Nicolas JARRY (CHI) vs [Q] Ricardo OJEDA LARA (ESP) 63 76(3)
(3) Kyle Edmund (GBR) vs. (WC) Alex de Minaur (AUS) 62 75
Joao Sousa (POR) vs (WC) Pedro Sousa (POR) 46 76 (1) 75
Frances Tiafoe (USA) vs (4) Gilles Muller (LUX) 64 75
(Q) Simone Bolelli (ITA) vs Federico Delbonis (ARG) 36 75 62

R32:
Stefanos Tsitsipas vs. (PR) Pablo Andujar 7-6(2), 6-3
Roberto Carballes Baena vs Bjorn Fratangelo 7-6(1), 6-3
Cameron Norrie vs. (6) Robin Haase 6-4, 3-6, 6-3
Joao Sousa vs. (8) Daniil Medvedev 7-6(1), 7-5
Federico Delbonis vs. (5) Albert Ramos-Vinolas 6-2, 6-4
(Q) Simone Bolelli vs. (Q) Joao Domingues 6-3, 6-2
(7) Leonardo Mayer vs. Nicolas Jarry 3-6, 7-6(7), 6-4
(Q) Ricardo Ojeda Lara vs. (WC) Frederico Ferreira Silva 6-4, 7-5
Nicolas Kicker vs. (Q) Tim Smyczek 6-2, 6-2

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (4) Simone Bolelli (ITA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/estoril/7290/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (uge 18)

WTA 125K, Kunming Open, Anning (CHN) – Grus
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag)

Deltagere: Wang, Wickmayer, m.fl.

Spilleprogram lørdag

Centre Court start kl 06:50
Saisai ZHENG (CHN) [4]vs Irina KHROMACHEVA (RUS)
tidligst 09:00
Dalila JAKUPOVIC (SLO)/Irina KHROMACHEVA (RUS) [1]vs
Hanyu GUO (CHN) Xuliu SUN (CHN)

WTA.TV viser kampene

semifinale
Saisai ZHENG (CHN) [4] vs [WC] Shuai PENG (CHN) [1] 75 61
Irina KHROMACHEVA (RUS) vs Xinyun HAN (CHN) [7] 61 63

Hanyu GUO (CHN) Xuliu SUN (CHN) vs
Shuo FENG (CHN) Jiaqi KANG (CHN) 61 61

 


ATP Challengers (Uge 18)

Seoul, South Korea Hard $100,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Singles kvalifikation

Q32: (545) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (1230) Yong-Kyu Lim (KOR) 4-6, 1-6 (lørdag)

Double:

finale
Frederik Løchte(DEN)/Matsui(JPN) vs T. CHEN (TPE)/ Chu-Huan YI(TPE)
kl 05:00, 6. maj

semifinale
Frederik Løchte(DEN)/Matsui(JPN)vs Ito(JPN)/McDonald(USA) 64 36 15-13
3. kamp efter 06:30 cet

 

Glasgow, Great Britain Hard €85,000 Combo | S | D | QS | QD | OOP
Puerto Vallarta, Mexico Hard $75,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Savannah, GA, U.S.A. Clay $75,000 Combo | S | D | QS | QD | OOP
Ostrava, Czech Republic Clay €64,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Singles kvalifikation

Q32: (367) Jan Satral (CZE) vs. (360) Mikael Ymer (SWE) 7-6(1), 6-2 (lørdag)

 

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 18)

$15.000, DACHY GOLD CUP, Wisla (POL) – Grus

Singles kvalifikation

Q64:
Morten Lyngbak (DEN) vs. Jarek Andrzejczak (POL) 6-1, 6-0
Christopher Wejs (DEN) vs. [9] (1391) Bartosz Wojnar (POL) 0-6, 6-4, 2-6 (lørdag)

Q32: Morten Lyngbak vs. [6] (1347) Rafael Mazon-Hernandez (ESP) 5-7, Ret’d

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

 

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage