Caroline spiller søndag kl. 11 og den kamp vises på TV2 Sport og WTA TV tilbyder streaming sammen med TV2 Play.

TV2 Sport havde ellers ikke afsat tid til Caroline’s kamp mod Daria Gavrilova fra Australien, men da kampen starter allerede kl 11:00 er der blevet tid, da Ishockey evt. bliver vist på Play fra start. Caroline fører H2H 1-0 mod Daria Gavrilova, da hun vandt 6-3, 6-3 i 2016 Doha.

I Madrid var der 3 større upsets i dag lørdag! Det var Ostapenko, Venus og Vandeweghe der alle tabte.

For herrernes vedkommende er turneringen en ATP World Tour Master 1000. Kvalifikationsdelen startede lørdag og anden runde af kvalies i morgen søndag. Der er kun få ATP kampe fra Hoved turneringen søndag.

Det var idag lørdag finaledag i WTA turneringer i Prag, Rabat og Anning. I Prag vandt Petra KVITOVA (CZE) over Mihaela BUZARNESCU (ROU). Rabatfinalen blev vundet af Elise MERTENS (BEL) [1] over Ajla TOMLJANOVIC (AUS) og i Anning vandt Irina KHROMACHEVA (RUS) over Saisai ZHENG (CHN) [4].

I de igangværende ATP turneringer spilles der søndag finale i Istanbul, Estoril og München.

Frederik Løchte/Matsui har spillet sig i finalen i ATP Challenger turneringen i Seoul:
Frederik Løchte(DEN)/Matsui(JPN) vs T. CHEN (TPE)/ Chu-Huan YI(TPE)
kl 05:00 cet, 6. maj. Kampen streames muligvis på livestream.com/atp.

___________________________________________________________________

WTA Premier Mandatory Mutua Madrid Open

Deltagere: Hele verdenstoppen.

Spilleprogram søndag, hovedturnering.

Manolo Santana Starts At 11:00

1st Rd
(2) Caroline Wozniacki – Daria Gavrilova – WTA

Followed By
1st Rd
(1) Simona Halep – Ekaterina Makarova – WTA

Not Before 14:30
1st Rd
Richard Gasquet – (14) Tomas Berdych – ATP

Followed By
1st Rd
(3) Garbine Muguruza – Shuai Peng – WTA

Followed By
1st Rd
(10) Petra Kvitova – Lesia Tsurenko – WTA

Arantxa Sanchez Starts At 11:00
Q-F
(4) Pierre-Hugues Herbert – (8) Evgeny Donskoy – ATP

Followed By
1st Rd
Barbora Strycova – Carla Suárez Navarro – WTA

Not Before 13:30
1st Rd
Mihaela Buzarnescu – Maria Sharapova – WTA

Followed By
1st Rd
(WC) Sara Sorribes Tormo – (13) Madison Keys – WTA

Followed By
1st Rd
(16) Magdalena Rybarikova – Johanna Konta – WTA

Estadio 3 Starts At 11:00

Q-F
(1) Taylor Fritz – (12) Nicolas Kicker – ATP

Not Before 12:30
1st Rd
Denis Shapovalov – Tennys Sandgren – ATP

Followed By
1st Rd
Aleksandra Krunic – Victoria Azarenka – WTA

Followed By
1st Rd
(9) Sloane Stephens – (Q) Silvia Soler E… – WTA

Followed By
1st Rd
Donna Vekic – (WC) Georgina Garcia Perez – WTA

Pista 4 Starts At 11:00

1st Rd
Samantha Stosur – Anastasia Pavlyuchenkova – WTA

Not Before 13:00
Q-F(7) Marius Copil – (WC) Jaume Munar – ATP

Followed By
Q-F Florian Mayer or Marcel Granollers
vs
Daniel Gimeno-Traver or Dusan Lajovic

Followed By
1st Rd
(Q) Danielle Collins – Aliaksandra Sasnovich – WTA

Pista 5 Starts At 11:00 Am

1st Rd
(WC) Monica Puig – Zarina Diyas – WTA

Followed By
1st Rd
(15) Anastasija Sevastova – (Q) Anna Karolina Schmiedlova – WTA

Followed By
1st Rd
Shuai Zhang – Naomi Osaka – WTA

Followed By
1st Rd
Kiki Bertens
Johanna Larsson
vs
Daria Gavrilova
Su-Wei Hsieh

Followed By
1st Rd
(Q) Kristyna Pliskova – (Q) Natalia Vikhlyantseva – WTA

Pista 6 Starts At 11:00

1st Rd
Sorana Cirstea – Katerina Siniakova – WTA

Not Before 12:30
1st Rd
Lara Arruabarrena
Katarina Srebotnik
vs
Alicja Rosolska
Abigail Spears

Followed By
Q-F
Nikoloz Basilashvili or Bjorn Fratangelo
vs
Nicolas Alvarez Varona or Mirza Basic

Followed By
1st Rd
(6) Barbora Krejcikova
Katerina Siniakova
vs
Monique Adamczak
Lyudmyla Kichenok

Followed By
1st Rd
Alison Van Uytvanck – Elise Mertens – WTA

Pista 7 Starts At 11:00 Am

Q-F
(6) Federico Delbonis – (14) Mikhail Youzhny – ATP

Followed By
1st Rd
(Q) Aryna Sabalenka – (Q) Bernarda Pera – WTA

Followed By
Q-F
Viktor Troicki or Pedro Cachin
vs
Nicolas Mahut or Mikhail Kukushkin

Followed By
1st Rd
(Q) Sara Errani – Ashleigh Barty – WTA

Caroline’s kamp på TV2 Sport og TV2 Play 3 derefter med flere kampe.
WTA TV fra kl 11:00 på 4 baner, på 3 andre baner startes lidt senere.

Turneringen og det komplette program kan følges på ovenstående link.


WTA International, J&T Banka Prague Open (CZE) – Grus

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Sport & TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Kvitova, Kasatkina, Gavrilova, Strycova, Zhang, Buzarnescu, Sinikakova, Sasnovich, Witthoeft, Stosur, Giorgi, Kr. Pliskova, m.fl.

finale spillet lørdag:
Petra KVITOVA (CZE) [2] vs Mihaela BUZARNESCU (ROU) [7] 46, 62, 63

spillet fredag:
Nicole MELICHAR (USA) Kveta PESCHKE (CZE) [3] vs
Mihaela BUZARNESCU (ROU) Lidziya MAROZAVA (BLR) 64, 62

Singles hovedturnering (udvalgte)

Semifinaler
Petra KVITOVA (CZE) [2] vs Shuai ZHANG (CHN) [6] 76(6) 60
Mihaela BUZARNESCU (ROU) [7] vs Camila GIORGI (ITA) 46 63 75

Kvartfinaler
Petra KVITOVA (CZE) [2] vs Katerina SINIAKOVA (CZE) [8] 63 63
Shuai ZHANG (CHN) [6] vs [LL] Jasmine PAOLINI (ITA) 64 63
Mihaela BUZARNESCU (ROU) [7] vs Kristyna PLISKOVA (CZE) 62 63
Camila GIORGI (ITA) vs Samantha STOSUR (AUS) 62 63

R16
(2) Petra Kvitova (CZE) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 63 61
(8) Katerina Siniakova (CZE) vs. EkaterinaAlexandrova (RUS) 64 36 63
Samantha Stosur (AUS) vs. Denisa Allertova (CZE) 64 64
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Qiang Wang (CHN) 62 76(3)
vs. Camila Giorgi (ITA) vs (LL) Tamara Korpatsch (GER) 64 62
(LL) Jasmine Paolini (ITA) vs (WC) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 64 61
(7) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Antonia Lottner (GER) 60 76(7)
(6) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU)64 64

R32:
Kristyna Pliskova vs. (9) Aliaksandra Sasnovich 7-6(5), 6-3
(Q) Antonia Lottner vs. Mona Barthel 6-0, 7-5
Mihaela Buzarnescu vs. Beatriz Haddah Maia 6-1, 7-5
Denisa Allertova vs. (Q) Patty Schnyder 6-4, 6-4
Camila Giorgi vs. (5) Barbora Strycova 6-0, 2-6, 6-2
Shuai Zhang vs. Stefanie Voegele 6-4, 7-5
Jasmine Paolini vs. Daria Kasatkina 7-6(6), 6-3
(2) Petra Kvitova vs. (WC) Tereza Smitkova 6-1, 6-3

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32:
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (8) Marta Kostyuk (UKR) 2-6, 7-5, 6-3
(6) Patty Schnyder (SUI) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-2, 6-1
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Chantal Skamlova (SVK) 6-1, 6-3

Q16: (søndag)
(6) Patty Schnyder (SUI) vs. Marina Melnikova (RUS) 6-3, 7-5
(4) Jasmine Paolini (ITA) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-3, 6-0

QFi: (6) Patty Schnyder (SUI) vs. (3) Tamara Korpatsch (GER)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-prague-czech-republic-1082#orderofplay


WTA International, Grand Prix De SAR La Princesse Lalla Meryem, Rabat (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Mertens, Cibulkova, Martic, Babos, Diyas, Krunic, Hsieh, Bogdan, Linette, Flipkens, Hercog, Larsson, m.fl

finale spillet lørdag
Elise MERTENS (BEL) [1] vs. Ajla TOMLJANOVIC (AUS) 62, 76

spillet fredag
Anna BLINKOVA (RUS) Raluca OLARU (ROU) vs
Georgina GARCIA PEREZ (ESP) Fanny STOLLAR (HUN) 64, 64

WTA.TV  og TV2 Play 2 16:00

Singles hovedturnering

Semifinale
Ajla TOMLJANOVIC (AUS) vs Aleksandra KRUNIC (SRB) [7] 75 62
Elise MERTENS (BEL) [1] vs Su-Wei HSIEH (TPE) [8] 60 62

Kvartfinaler
Aleksandra KRUNIC (SRB) [7] vs [Q] Paula BADOSA GIBERT (ESP) 62 10 ret`d
Ajla TOMLJANOVIC (AUS) vs Jana FETT (CRO) 36 63 63
Elise MERTENS (BEL) [1] vs Sara ERRANI (ITA) 63 61
Su-Wei HSIEH (TPE) [8] vs [WC] Katarina ZAVATSKA (UKR) 61 61

R16:
Sara Errani (ITA) vs Johanna Larsson (SWE) 63 60
(1) Elise Mertens (BEL) vs. Laura Siegemund (GER) 67(5) 31 ret`d
(Q) Paula Badosa Gibert (ESP) vs. Polona Hercog (SLO) 76(5) 61 62
(WC) Katarina Zavatska (UKR) vs (LL) Alexandra Dulgheru (ROU) 75 26 64
(7) Aleksandra Krunic (SRB) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 63 61
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 63 62
(8) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Tamara Zidansek (SLO) 63 63
Jana Fett (CRO) vs (LL) Magdalena Frech (POL) 62 64

R32:
(1) Elise Mertens vs. Kristina Kucova 6-0, 6-0
Laura Siegemund vs. Ana Bogdan 6-4, 6-1
Johanna Larsson vs. Rebecca Peterson 2-6, 6-3, 6-1
Sara Errani vs. (6) Zarina Diyas 6-4, 6-4
(LL) Alexandra Dulgheru vs. (4) Timea Babos 2-6, 7-6(7), 7-5
Katarina Zavatska vs. (WC) Diae El Jardi 6-2, 6-3
(Q) Tamara Zidansek vs. Magda Linette 6-4, 6-2
(8) Su-Wei Hsieh vs. Bethanie Mattek-Sands 3-6, 7-6(3), 6-1

(LL) Magdalena Frech vs. Christina McHale 7-5, 7-5
Jana Fett vs. Sachia Vickery 6-2, 3-6, 6-3
Ajla Tomljanovic vs. (Q) Silvia Soler-Espinosa 6-2, 3-6, 6-1
Kirsten Flipkens vs. (3) Petra Martic 3-6, 6-2, 6-4
(7) Aleksandra Krunic vs. Lara Arruabarrena 6-2, 6-7(0), 6-2
Sara Sorribes Tormo vs. Yulia Putintseva 7-6(4), 6-0
(Q) Paula Badosa Gibert vs. (Q) Fiona Ferro 5-7, 6-4, 6-0
Polona Hercog vs. (2) Dominika Cibulkova 2-6, 7-5, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-rabat-morocco-1005#orderofplay


ATP 250, TEB BNP Paribas Istanbul Open (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv.com (24 kampe)

Deltagere: Cilic, Dzumhur, Seppi, Bedene, Lorenzi, Troicki, Vesely, Basilashvili, m.fl.

Spilleprogram lørdag

Garanti Koza Arena – start 13:00cet

finale
NB 1600: Malek Jaziri (TUN) vs. Taro Daniel (JPN)

Tennistv.com viser kampen fra Garanti Koza Arena

Singles hovedturnering (udvalgte)

kvartfinale
Taro DANIEL (JPN) vs Rogerio DUTRA SILVA (BRA) 16 61 64
Jeremy CHARDY (FRA) vs Thomas FABBIANO (ITA) 62 62
Malek JAZIRI (TUN) vs Jiri VESELY (CZE) [7] 36 64 61
Laslo DJERE (SRB) vs Paolo LORENZI (ITA) [5]

Ben MCLACHLAN (JPN) Nicholas MONROE (USA) [1] vs
Denys MOLCHANOV (UKR) Franko SKUGOR (CRO) 64 67(4) 10-8 (semif.)

Dominic INGLOT (GBR) Robert LINDSTEDT (SWE) vs
Marcin MATKOWSKI (POL) Divij SHARAN (IND) [2] 64 26 10-48 (semif.)

R16
Jeremy CHARDY (FRA) vs Dusan LAJOVIC (SRB) 46 76(3) 62
Thomas FABBIANO (ITA) vs Damir DZUMHUR (BIH) [2] 62 06 62
Malek JAZIRI (TUN) vs Marin CILIC (CRO) [1] 64 62
Jiri VESELY (CZE) [7] vs [Q] Thiago MONTEIRO (BRA) 62 26 76(3)
Laslo Djere (SRB)vs (3) Andreas Seppi (ITA) 63 67(/4) 63
Taro Daniel (JPN) vs(4) Aljaz Bedene (SLO) 62 62
(5) Paolo Lorenzi (ITA) vs. (Q) Marco Trungelliti (ARG) 63 876(5)
Rogerio Dutra Silva (BRA) vs (6) Viktor troicki (SRB) 62 63

R32
Malek Jaziri vs. (WC) Marsel Ilhan 6-1, 6-2
(Q) Thiago Monteiro vs. Gerald Melzer 6-2, 3-6, 6-3
(7) Jiri Vesely vs. (Q) Daniel Gimeno-Traver 6-3, 6-1
Rogerio Dutra Silva vs. Radu Albot 6-4, 6-3
Jeremy Chardy vs. (8) Nikoloz Basilashvili 7-5, 6-3
Dusan Lajovic vs. John Millman 6-4, 6-0
Thomas Fabbiano vs. Mikhail Youzhny 6-1, 6-1

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (4) Elias Ymer (SWE) vs. Vaclav Safranek (CZE) 7-6(6), 6-1
QFi: Elias Ymer (SWE) vs. (7) Hubert Hurkacz (POL) 6-7(4), 6-4, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/istanbul/7163/daily-schedule


ATP 250, BMW Open By FWU, München (GER) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com

Deltagere: A. Zverev, Bautista Agut, Schwartzman, Chung, Fognini, Kohlschreiber, Monfils, Sugita, Casper Ruud, m.fl.

Spilleprogram lørdag

Centre Court

finale Tidligst 13:30:
Alexander ZVEREV (GER) [1] vs Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [6]

Kampen vises på Tennistv.com

Singles hovedturneringen

kvartfinale
Hyeon CHUNG (KOR) [4] vs [Q] Martin KLIZAN (SVK) 63 64
Alexander ZVEREV (GER) [1] vs Jan-Lennard STRUFF (GER) 63 62
Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [6] vs Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [2] 64 64
Maximilian MARTERER (GER) vs Marton FUCSOVICS (HUN) 63 64

R16
Marton FUCSOVICS (HUN) vs Marco CECCHINATO (ITA) 76(5) 61
Maximilian MARTERER (GER) vs Diego SCHWARTZMAN (ARG) [3] 64 62
Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [6] vs Mischa ZVEREV (GER) 62 62
Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [2] vs [WC] Casper RUUD (NOR) 64 63
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. Mirza Basic (BIH) 46 63 75
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (SE) Yannick Maden (GER) 63 36 63
(4) Hyeon Chung (KOR) v. (WC) Matthias Bachinger (GER) 61 61
(1) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) Yannick Hanfmann (GER) 67(12) 64 62

R32:
Jan-Lennard Struff vs. (Q) Daniel Masur 7-6(1), 6-4
(8) Yuichi Sugita vs. (SE) Yannick Maden 4-6, 7-6(9), 6-2
Mirza Basic vs. (7) Gael Monfils 6-2, 3-6, 6-3
(SE) Marco Cecchinato vs. (5) Fabio Fognini 5-7, 6-3, 6-2
Marton Fucsovics vs. Guido Pella 6-4, 7-5
Maximilian Marterer vs. (Q) Dustin Brown 5-6 Ret’d
(6) Philipp Kohlschreiber vs. Ivo Karlovic 7-5, 6-4
Mischa Zverev vs. (PR) Andreas Haider-Maurer 6-4, 6-3
(WC) Casper Ruud vs. (Q) Marius Copil 7-6(3), 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/munich/308/daily-schedule


ATP 250, Millennium Estoril Open (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Tennistv.com (19 kampe), TV3 Sport (fra fredag)

Deltagere: Anderson, Carreno Busta, Edmund, Muller, Ramos-Vinols, Haase, Mayer, Medvedev

Spilleprogram søndag 

Estadio Millennium – start 14:00cet

finale tidligst 16:30cet
Joao SOUSA (POR) vs. Frances TIAFOE (USA)

Tennistv.com viser kampen
TV3 Sport og Viaplay 17:05 (forskudt?)

Singles hovedturnering (udvalgte)

kvartfinale
Stefanos TSITSIPAS (GRE) vs Roberto CARBALLES BAENA (ESP) 67(2) 62 76(3)
Joao SOUSA (POR) vs Kyle EDMUND (GBR) [3] 63 16 60
Frances TIAFOE (USA) vs [Q] Simone BOLELLI (ITA) 75 62
Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [2] vs Nicolas JARRY (CHI) 62 26 61

R16
Roberto CARBALLES BAENA (ESP) vs Cameron NORRIE (GBR) 57 62 76(1)
Stefanos TSITSIPAS (GRE) vs Kevin ANDERSON (RSA) [1] 67(3) 63 63
Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [2] vs Nicolas KICKER (ARG) 61 75
Nicolas JARRY (CHI) vs [Q] Ricardo OJEDA LARA (ESP) 63 76(3)
(3) Kyle Edmund (GBR) vs. (WC) Alex de Minaur (AUS) 62 75
Joao Sousa (POR) vs (WC) Pedro Sousa (POR) 46 76 (1) 75
Frances Tiafoe (USA) vs (4) Gilles Muller (LUX) 64 75
(Q) Simone Bolelli (ITA) vs Federico Delbonis (ARG) 36 75 62

R32:
Stefanos Tsitsipas vs. (PR) Pablo Andujar 7-6(2), 6-3
Roberto Carballes Baena vs Bjorn Fratangelo 7-6(1), 6-3
Cameron Norrie vs. (6) Robin Haase 6-4, 3-6, 6-3
Joao Sousa vs. (8) Daniil Medvedev 7-6(1), 7-5
Federico Delbonis vs. (5) Albert Ramos-Vinolas 6-2, 6-4
(Q) Simone Bolelli vs. (Q) Joao Domingues 6-3, 6-2
(7) Leonardo Mayer vs. Nicolas Jarry 3-6, 7-6(7), 6-4
(Q) Ricardo Ojeda Lara vs. (WC) Frederico Ferreira Silva 6-4, 7-5
Nicolas Kicker vs. (Q) Tim Smyczek 6-2, 6-2

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (4) Simone Bolelli (ITA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/estoril/7290/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (uge 18)

WTA 125K, Kunming Open, Anning (CHN) – Grus
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag)

Deltagere: Y.Wang, Wickmayer, m.fl.

finale spillet lørdag
Irina KHROMACHEVA (RUS) vs. Saisai ZHENG (CHN) 36, 64, 76

semifinale
Saisai ZHENG (CHN) [4] vs [WC] Shuai PENG (CHN) [1] 75, 61
Irina KHROMACHEVA (RUS) vs Xinyun HAN (CHN) [7] 61, 63

Hanyu GUO (CHN) Xuliu SUN (CHN) vs
Shuo FENG (CHN) Jiaqi KANG (CHN) 61 61

 


ATP Challengers (Uge 18)

Seoul, South Korea Hard $100,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Singles kvalifikation

Q32: (545) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (1230) Yong-Kyu Lim (KOR) 4-6, 1-6 (lørdag)

Double:

finale
Frederik Løchte(DEN)/Matsui(JPN) vs T. CHEN (TPE)/ Chu-Huan YI(TPE)
kl 05:00, 6. maj

semifinale
Frederik Løchte(DEN)/Matsui(JPN) vs Ito(JPN)/McDonald(USA) 64 36 15-13

 

Glasgow, Great Britain Hard €85,000 Combo | S | D | QS | QD | OOP
Puerto Vallarta, Mexico Hard $75,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Savannah, GA, U.S.A. Clay $75,000 Combo | S | D | QS | QD | OOP
Ostrava, Czech Republic Clay €64,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Singles kvalifikation

Q32: (367) Jan Satral (CZE) vs. (360) Mikael Ymer (SWE) 7-6(1), 6-2 (lørdag)

 

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 18)

$15.000, DACHY GOLD CUP, Wisla (POL) – Grus

Singles kvalifikation

Q64:
Morten Lyngbak (DEN) vs. Jarek Andrzejczak (POL) 6-1, 6-0
Christopher Wejs (DEN) vs. [9] (1391) Bartosz Wojnar (POL) 0-6, 6-4, 2-6 (lørdag)

Q32: Morten Lyngbak vs. [6] (1347) Rafael Mazon-Hernandez (ESP) 5-7, Ret’d

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

 

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage