Ugens største turneringen er ATP Masters 1000 og WTA Premier Mandatory i Indian Wells, CA (USA).

Den store Mandatory turnering i Indian Wells spilles i ugerne 10 og 11, her spiller både alle de bedste WTA og ATP spillerne.

WTA deltagere: Bla. er alle fra Top 34 er med og er seedede, undtagen (30) Maria Sharapova, Maria har en skulder skade og har også trukket sig fra Miami og (28) Camila Giorgi (ITA) Camila, der har en håndleds skade, men som nok er klar til Miami.

ATP deltagere: Bla. er alle fra Top 34 er med og er seedede, undtagen (5) Juan Martin del Potro (ARG) og (26) Richard Gasquet, der har trukket sig. Pt. vides ikke årsagen.

Men ellers er både hos damerne og mændene, næsten alle spillere fra Top 75, med på Main Draw Entry Listerne…

Spillerne er begyndt at ankomme til Indian Wells, igår var der et WTA foto session, hvor mange af de bedste spillere deltog og de var også ude på trænings banen, bla. Osaka sammen med sin nye træner og Pliskova søstrene herunder.
I uge 11 spiller Kristyna Pliskova i en Mexico 125K.

Info om danske spillere vil løbende bliver opdateret her, bla. er Olga Helmi med i en W15 i Frankrig i uge 10 og Clara Tauson nok med i en W60 i Kina i uge 11.

Holger Vitus Nødskov Rune skal i denne uge spille i en Grade 1 i Thailand og ligeledes i næste uge 11 er han igen med i en Grade 1, ude i Østen.

Holger Rune Nødskov
Foto: Sportsfotograf.com.

Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag den 10. marts

ATP og WTA Indian Wells Mandatory turnering:

Spilleprogram Søndag den 10. Marts:

STADIUM 1 – start 19:00cet

(Q) Kateryna Kozlova (UKR) vs. (2) Simona Halep (ROU) – WTA
Peter Gojowczyk (GER) vs. (4) Roger Federer (SUI) – ATP
(20) Garbine Muguruza (ESP) vs. (10) Serena Williams (USA) – WTA
Not Before 0200: (WC) Jared Donaldson (USA) vs. (2) Rafael Nadal (ESP) – ATP
NB 0400: (WC) Jennifer Brady (USA) vs. (12) Ashleigh Barty (AUS) – WTA

STADIUM 2 – start 19:00cet

(6) Kei Nishikori (JPN) vs. Adrian Mannarino (FRA) – ATP
(7) Kiki Bertens (NED) vs. Johanna Konta (GBR) – WTA
(8) John Isner (USA) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) – ATP
NB 0200: (6) Elina Svitolina (UKR) vs. Daria Gavrilova (AUS) – WTA
NB 0400: Double kamp – ATP

STADIUM 3 – start 19:00cet

(16) Elise Mertens (BEL) vs. (18) Qiang Wang (CHN) – WTA
Dusan Lajovic (SRB) vs. (10) Marin Cilic (CRO) – ATP
(24) Denis Shapovalov (CAN) vs. Steve Johnson (USA) – ATP
(29) Marton Fucsovics (HUN) vs. Stan Wawrinka (SUI) – ATP
Double kamp – ATP

STADIUM 4 – start 19:00cet

Nicolas Jarry (CHI) vs. (22) Kyle Edmund (GBR) – ATP
(14) Daniil Medvedev (RUS) vs. Mackenzie McDonald (USA) – ATP
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (22) Jelena Ostapenko (LAT) – WTA
(WC) Bianca Andreescu (CAN) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) – WTA
Feliciano Lopez (ESP) vs. (12) Karen Khachanov (RUS) – ATP

NB: De er skiftet til Sommertid i USA, så start kl. 19:00 Dansk tid.

TV-dækning: (Kun WTA TV viser nok doubles kampene)
ATP: TV3 Sport, Viaplay.dk og Tennistv (Fra torsdag)
WTA: TV2 Sport, TV2 Play og WTATV.com (Fra onsdag)

Søndag vises WTA mest på TV2 Play fra 19:00 til 06:00 og
TV2 Sport fra kl. 22:45 – 01:00
 (Ifølge TV Guiden)


ATP og WTA BNP Paribas Open, Indian Wells (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Deltagere: Alle fra Top 34 er med og er seedede, dog undtagen Sharapova og Giorgi.

Spilleprogram Søndag den 10. Marts:

STADIUM 1 – start 19:00cet

(2) Simona Halep (ROU) vs. (Q) Kateryna Kozlova (UKR) 7-6(3), 7-5.
Peter Gojowczyk (GER) vs. (4) Roger Federer (SUI) – ATP
(20) Garbine Muguruza (ESP) vs. (10) Serena Williams (USA) – WTA
Not Before 0200: (WC) Jared Donaldson (USA) vs. (2) Rafael Nadal (ESP) – ATP
NB 0400: (WC) Jennifer Brady (USA) vs. (12) Ashleigh Barty (AUS) – WTA

STADIUM 2 – start 19:00cet

(6) Kei Nishikori (JPN) vs. Adrian Mannarino (FRA) – ATP
(7) Kiki Bertens (NED) vs. Johanna Konta (GBR) – WTA
(8) John Isner (USA) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) – ATP
NB 0200: (6) Elina Svitolina (UKR) vs. Daria Gavrilova (AUS) – WTA
NB 0400: Double kamp – ATP

STADIUM 3 – start 19:00cet

(18) Qiang Wang (CHN) vs. (16) Elise Mertens (BEL) 7-6(4), 6-7(4), 6-3.
Dusan Lajovic (SRB) vs. (10) Marin Cilic (CRO) – ATP
(24) Denis Shapovalov (CAN) vs. Steve Johnson (USA) – ATP
(29) Marton Fucsovics (HUN) vs. Stan Wawrinka (SUI) – ATP
Double kamp – ATP

STADIUM 4 – start 19:00cet

Nicolas Jarry (CHI) vs. (22) Kyle Edmund (GBR) – ATP
(14) Daniil Medvedev (RUS) vs. Mackenzie McDonald (USA) – ATP
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (22) Jelena Ostapenko (LAT) – WTA
(WC) Bianca Andreescu (CAN) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) – WTA
Feliciano Lopez (ESP) vs. (12) Karen Khachanov (RUS) – ATP

STADIUM 5 – start 19:00cet

(LL) Andrey Rublev (RUS) vs. Robin Haase (NED) – ATP
Double kamp – WTA
Double kamp – WTA
Double kamp – ATP

STADIUM 6 19:00cet

(Q) Filip Krajinovic (SRB) vs. (20) David Goffin (BEL) – ATP
(25) Diego Schwartzman (ARG) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) – ATP
(16) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Radu Albot (MDA) – ATP
After Suitable Rest
Double kamp – ATP

STADIUM 9 – start 19:00cet

Double kamp – WTA
Double kamp – ATP
After Suitable Rest – Double kamp – WTA
(Q) Alex Bolt (AUS) vs. (32) Guido Pella (ARG) – ATP
Hubert Hurkacz (POL) vs. (28) Lucas Pouille (FRA) – ATP

 

TV-dækning:
ATP: TV3 Sport, Viaplay.dk og Tennistv.com (Vises på Viaplay og TV3 Sport ca. kl. 19:00)
WTA: TV2 Sport, TV2 Play og WTATV.com (Fra onsdag)

Søndag vises WTA mest på TV2 Play fra kl. 19:00 til 06:00 og
TV2 Sport fra kl. 22:45-01:00 (Ifølge TV Guiden)

=====

Spilleprogram Mandag den 11. Marts:

STADIUM 1 start 19:00cet

Alle WTA kampe er 3rd Rnd:

(Q) Marcos Giron (USA) vs. (13) Milos Raonic (CAN) – ATP
(3) Alexander Zverev (GER) vs. Jan-Lennard Struff (GER) – ATP
Venus Williams (USA) vs. (Q) Christina Mchale (USA) – WTA
Not Before 0200cet
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. (25) Danielle Collins (USA) – WTA
NB 0400: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. Philipp Kohlschreiber (USA) – ATP

STADIUM 2 – start 19:00cet

(Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (8) Angelique Kerber (GER) – WTA
(9) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (24) Lesia Tsurenko (UKR) – WTA
(18) Gael Monfils (FRA) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) – ATP
(WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) – ATP
NB 0200: Double kamp – ATP

STADIUM 3 – start 19:00cet

(11) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (21) Anett Kontaveit (EST) – WTA
(Q) Ysaline Bonaventure (BEL) vs. (5) Karolina Pliskova (CZE) – WTA
Mona Barthel (GER) vs. (15) Julia Goerges (GER) – WTA
(27) Gilles Simon (FRA) vs. (7) Dominic Thiem (AUT) – ATP

STADIUM 4 – start 19:00cet

Double kamp
Ivo Karlovic (CRO) vs. (Q) Prajnesh Gunneswaran (IND) – ATP
(30/wc) Laslo Djere (SRB) vs. (LL) Miomir Kecmanovic (SRB) – ATP
(23) Belinda Bencic (SUI) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) – WTA

STADIUM 6 – start 19:00cet

4 x Double kampe – WTA – ATP – WTA – ATP

Den komplette schedule findes på
https://www.wtatennis.com/tournament/2019-indian-wells-united-states-#orderofplay

Resultater (udvalgte)

R64
(20) Garbine Muguruza (ESP) vs. (WC) Lauren Davis (USA) 6-1, 6-3
(Q) Stefanie Voegele (SUI) vs. (4) Sloane Stephens (USA) 6-3, 6-0
(10) Serena Williams (USA) vs. Victoria Azarenka (BLR) 7-5, 6-3
(2) Simona Halep (ROU) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-2, 6-4
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. Sofia Kenin (USA) 3-6, 7-6(5), 6-3
(WC) Jennifer Brady (USA) vs. (19) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 3-6, 6-0
(22) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-1
(16) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Amanda Anisimova (USA) 6-4, 6-2
(7) Kiki Bertens (NED) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 6-1
(12) Ashleigh Barty (AUS) vs. Tatjana Maria (GER) 6-4, 6-4
(WC) Bianca Andreescu (CAN) vs. (32) Dominika Cibulkova (SVK) 6-2, 6-2
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (14) Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 6-1
Johanna Konta (GBR) vs. (27) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-0, 6-2
Daria Gavrilova (AUS) vs. (29) Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-2, 6-2
(Q) Kateryna Kozlova (UKR) vs. (31) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-4, 2-6, 6-0
(18) Qiang Wang (CHN) vs. Bernarda Pera (USA) 7-6(5), 6-2

QFi:
Hon d. (13)Kudermetova 6-4, 6-2.
(10)Diyas d. Gibbs 7-6(4), 7-5.
(14)Golubic d. (6)Boulter 6-4, 6-3.
(9)Zhu d. (15)Blinkova 4-6, 6-4, 7-5.
(17)Vikhlyantseva d. (5)Jakupovic 7-6(2), 6-1.
(20)Kozlova d. (2)Sorribes Tormo 6-1, 7-6(6)
(3)Voegele d. Errani 6-2, 7-6(4)
(22)Hibino d. (11)Cirstea 4-6, 6-1, 6-0.
(23) Doi d. Wickmayer 7-6(2), 7-5.
(wc)McNally d. (19)Bacsinszky 4-6, 6-0, 6-4.
Bonaventure d. Swiatek 1-6, 6-2, 6-4.
McHale d. (4)Zvonareva 6-0, 2-0. Ret’d

Q48:
Hon d. (1)Potapova 6-7, 6-4, 6-0.
(13)Kudermetova d. Badosa Gibert 6-3, 6-2.
(2)Sorribes Tormo d. Glushko 6-2, 6-4.
(20)Kozlova d. (wc) Kratzer 6-4, 6-1.

(3)Voegele d. Dolehide 6-2, 3-6, 6-3.
Errani d. (18)Watson 6-2, 6-7, 6-4.
(4)Zvonareva d. Khromacheva 6-2, 6-3.
McHale d. (24)Stollar 6-0, 3-6, 7-5.

(5)Jakupovic d. Rus 6-3, 6-4.
(17)Vikhlyantseva d. (wc)Kruger 6-0, 6-0.
(6)Boulter d. Kiick 7-5, 5-7, 6-2.
(14)Golubic d. Bouzkova 7-6, 6-2.

Swiatek d. (7)Arruabarrena 6-1, 6-7, 6-2.
Bonaventure v (21)Danilovic 6-7, 6-4, 6-4.
(wc)McNally d. (8) Kr. Pliskova 2-6, 7-6, 7-5.
(19)Bacsinszky d. Perrin 5-7, 6-0, 6-1.

(9)Zhu d. (wc)Wang Xiyu 3-6, 6-2, 6-3.
(15)Blinkova d. Niculescu 7-5, 6-4.
(10)Diyas d. Lepchenko 6-4, 7-5.
Gibbs d. (16)Ferro 6-2, 6-1.

(11)Cirstea d. (wc)Lao 6-3, 6-4.
(22)Hibino d. Liu 6-3, 6-3.
Wickmayer d. (12)Minella 6-2, 6-3.
(23) Doi d. (wc)Di Lorenzo 6-3, 6-4.


ATP 1000, BNP Paribas Open, Indian Wells (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Spilleprogram torsdag uge 10: Se ovenfor ved ATP-WTA Programmet

TV dækning: TV3 Sport, Viaplay.dk og Tennistv.com

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/indian-wells/404/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

QFi: YMER, Elias (SWE) d. WC-HARRISON, Christian (USA) 6-7(3), 6-4, 6-2.

Q48:  (17) YMER, Elias (SWE) d. KING, Darian (BAR) 1-6, 6-1, 6-2.
Q48: ITO, Tatsuma (JPN) d. (7) RUUD, Casper (NOR) 6-7(3), 6-1, 6-4.


WTA 125K Abierto Zapopan 2019, Guadalajara (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Deltagere: Cornet, A-K. Schmiedlova, T. Maria, Begu, Rodina, Arruabarrena, Kr. Pliskova, Linette m.fl.

Spilleprogram Mandag den 11. Marts:

Center Court – 23:00cet
Minella (LUX) vs. (2) A-K. Schmiedlova (SVK)
(Q) Wang Xiyu (CHN) vs. Kris. Pliskova (CZE)

Not Before 02:30cet
Opening Ceremony
(1) Cornet (FRA) vs Zhuk (RUS)
Ferro (FRA) vs. Olmos (MEX)

Court 2 – start 22:00cet
Ana Bogdan (ROU) vs. Wickmayer
(LL) Badosa Gibert (ESP) vs. Danilovic (SRB)
Double kamp
Double kamp

Court 3 – start 23:00cet
(Q) Lepchenko (USA) vs. (Q) Perrin (SUI)
2 Double kampe

TV dækning på WTA TV.com

Den komplette schedule findes på
https://www.wtatennis.com/tournament/2019-guadalajara-mexico-2002#orderofplay

Resultater (udvalgte)

Main Draw i Mexico:

(1)Cornet v (wc)Zhuk
Kudermetova v LL-Zavatska
Bogdan v Wickmayer
Q-Xiyu Wang v (7)Kr. Pliskova

(3)T.Maria v Diyas
Watson v Hibino
LL-Badosa Gibert v Danilovic
Blinkova v (5)Rodina

(6)Arruabarrena v Bozukova
Diatchenko v Kalinina
Stollar v (wc)Zarazua
Errani v (4)Begu

(8)Linette v Q-Kostic
Q-Lepchenko v Q-Perrin
Ferro v (wc)Olmos
Minella v (2)A-K. Schmiedlova


Fed Cup

20-21. apr 2019: World Group semi – final: 09-10 nov)
Frankrig vs. Rumænien, i Rouen, Frankrig
Australien vs. Hviderusland


20-21. apr 2019: World Group PlayOffs
(1) Tjekkiet vs. Canada
(2) USA vs. Schweiz, i Texas, i USA
Letland vs. (3) Tyskland, i Riga, i Letland
(4) Belgien vs. Spanien, i Kortrijk, i Belgien

20-21. apr 2019: World Group II PlayOffs
Italien, Slovakiet, Japan, Holland, Rusland, Storbritannien, Brasilien, Kazakhstan


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe – 5-6. april
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 5-6. april
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen – 5-6. april
(5) Egypten vs. Slovenien 5-6. april
(6) Norge vs. Georgien 5-6. april


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 10)



ATP Challengers (Uge 10
)

$54K Santiago (CHI)

$54K Zhugai (CHN)


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 10)

M25 Mildura (AUS)

M15 Toulouse (FRA)

M15 Oslo (NOR)

M15 Loule (POR) – Livestreams

M15 Doha (QAT) – Livestreams

M15 Tabarka (TUN)

M15 Antalya (TUR)

M15 Sharm El Sheikh (EGY)

M15 Nishi-Tama (JPN) – Livestreams


ITF Women (uge 10)

W25 Irapuato (MEX)

W25 Mildura (JPN)

W15 Carson, CA (USA)

W15 Nanchang (CHN) – Livestreams

W15 Monastir (TUN)

W15 Antalya (TUR)

W15 Sharm El Sheikh (EGY)


W15, Tournoi International Féminin de l’AAC, Amiens (FRA) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: (ITF211) Olga Helmi (DEN) vs. (WC) Helene Kereselidze (FRA) 6-3, 4-6, [10-7]
QFi: Olga Helmi vs. [10] (ITF455) Julieta Estable (ARG) 4-6, 5-7 (tirsdag)


ITF Junior (uge 10 udvalgte)

PTT – ITF Junior Grade 1, Nonthaburi (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Boys singles hovedturnering

R64
[1] (28) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
(Q) (324) Kamil Kozlowski (AUS) vs. (WC) (610) Tanapatt Nirundorn (THA) 6-3, 6-2

[10] (79) Christian Lerby (NED) – bye
[8] (62) Kevin Chahoud (SWE) – bye

R32
Holger Vitus Nødskov Rune vs. (Q) (324) Kamil Kozlowski (AUS) 6-2, 6-4
Christian Lerby (NED) vs. (Q) (415) Patorn Hanchaikul (THA) 4-6, 6-7(4)
Kevin Chahoud (SWE) vs. (244) Yamato Sueoka (JPN) 6-2, 6-4

1/8-finale
Holger Vitus Nødskov Rune vs. [14] (97) Arthur Craig Pantino (PHI) 6-1, 6-1
Kevin Chahoud (SWE) vs. (Q) (415) Patorn Hanchaikul (THA) 6-1, 6-1

Kvartfinale
Holger Vitus Nødskov Rune vs. [12] (90) Andrew Paulson (CZE) 4-6, 6-4, 7-6(4)
[4] (46) Dane Sweeny (AUS) vs. [8] (62) Kevin Chahoud (SWE) 6-4, 3-6, 6-3
[15] (100) Chen Dong (AUS) vs. [7] (60) Thantub Suksumrarn (THA) 6-3, 3-6, 7-6(6)
[2] (33) Shunsuke Mitsui (JPN) vs. [9] (74) Tristan Schoolkate (AUS) 6-3, 6-1

Semifinale
Holger Vitus Nødskov Rune vs. [4] (46) Dane Sweeny (AUS) 4-6, 6-3, 3-6
[2] (33) Shunsuke Mitsui (JPN) vs. [15] (100) Chen Dong (AUS) 6-4, 6-4

Finale
[4] (46) Dane Sweeny (AUS) vs. [2] (33) Shunsuke Mitsui (JPN) 6-4, 5-7, 6-1

Boys doubles

R32
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Andrew Paulson (CZE) – bye
(3) Christian Lerby/Lodewijk Weststrate (NED) – bye

1/8-finale
Rune/Paulson vs. Patorn Hanchaikul/Pawin Jirapoodmaje (THA) 6-1, 6-4
Lerby/Weststrate vs. Xiaofei Wang/Hanwen Li (CHN) 6-4, 4-6, [10-8]

Kvartfinale
Rune/Paulson vs. (8) Ken Cavrak/Chen Dong (AUS) 6-3, 6-2
Lerby/Weststrate vs. (7) Adam Neff (USA)/Blu Baker (GBR) 6-7(7), 5-7

Semifinale
Rune/Paulson vs. Kokoro Isomura/Shunsuke Mitsui (JPN) 6-2, 6-4
(2) Tristan Schoolkate/Dane Sweeny (AUS) vs. (7) Adam Neff (USA)/Blu Baker (GBR) 6-2, 6-3

Finale
Rune/Paulsen vs. (2) Tristan Schoolkate/Dane Sweeny (AUS) 2-6, 6-3, [7-10]

Girls singles kvalifikation

Q64: Moniqa Nielsen (DEN) vs. Varisara Muisuk (THA) 2-6, 1-6


Grade 3, Brooklyn Union Axnosis ITF, Pretoria (RSA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Girls singles hovedturnering

R32
(280) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1201) Mikayla Faure (RSA) 6-4, 6-0
(1342) Nina Vicic (DEN) vs. (1369) Nina Vicic (DEN) 4-6, 1-6

1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. (WC) (853) Ntokozo Zungu (RSA) 6-7(5), 2-6

Girls doubles

1/8-finale
(1) Divine Dasam Nweke (DEN)/Delien Kleinhans (RSA) vs. Mbali Langa/Mieke Van Deventer (RSA) 6-2, 6-4
Nina Vicic (DEN)/Oluchukwu Jennifere Ibeto (ISR) vs. Megan Basson/Anique Engelbrecht (RSA) – TBF 7-6, 4-4 onsdag

Kvartfinale: Nweke/Kleinhans vs. Christine Gouws/Jessica Portwig (RSA) 6-3, 6-4
Semifinale: Nweke/Kleinhans vs. Matilda Mutavdzic (GBR)/Xenia Lipiec (POL) 1-6, 6-7(7)


Grade 4, ITF High Coast Kramfors Junior World Ranking Tournament 2019 (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32
[1] (989) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (2143) Hampus Johansson (SWE) 7-5, 6-3
(WC) Ervin Mesic (DEN) vs. [7] (1584) Markus Bolin (SWE) 0-6, 1-6

Q16: Oskar Brostrøm Poulsen vs. Jonas Engstrom (SWE) 6-7(4), 6-2, 7-6(0)
QFi: Oskar Brostrøm Poulsen vs. Elliot Altman (SWE) 6-1, 6-3

Boys singles hovedturnering

R32
[3] (258) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (748) Biagio Gramaticopolo (ITA) 6-4, 4-6, 2-6
(WC) (2143) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (1102) Benito Massacri (ITA) 3-6, 0-6
[4] (343) Leo Borg (SWE) vs. (888) Aristotelis Thanos (GRE) 6-3, 7-5
(Q) (989) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [6] (429) Charles Barry (IRL) 6-2, 6-2

1/8-finale
[4] (343) Leo Borg (SWE) vs. (1102) Benito Massacri (ITA) 6-1, 7-5
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (Q) (1830) Edis Nokic (SWE) 6-2, 6-4

Kvartfinale
[4] (343) Leo Borg (SWE) vs. (SE) (1639) Mikhail Minakov (RUS) 3-6, 6-7(1)
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (515) Linus Carlsson Halldin (SWE) 6-4, 6-2

Semifinale
(748) Biagio Gramaticopolo (ITA) vs. [1] (183) Samuel Vincent Ruggeri (ITA) 6-4, 6-4
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (SE) (1639) Mikhail Minakov (RUS) 6-7(9), 6-3, 6-4

Finale
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (748) Biagio Gramaticopolo (ITA) 5-7, 3-6

Boys doubles

1/8-finale: Carl Emil Overbeck/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Arslanbek Temirhanov/Isac Sroemberg (SWE) – walkover
Kvartfinale: Overbeck/Poulsen vs. (1) Samuel Vincent Ruggeri/Marcello Serafini (ITA) 6-4, 4-6, [5-10]

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 10)


Category 3, Cup der Nordverbaende 2019, Isenhagen (GER) – Hardcourt

U14 Boys singles kvalifikation

Q32
[9] (453) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) – bye
[4] (392) Oliver Steines (DEN) – bye
[5] (392) Alexander Nordal Clausen (DEN) – bye
[13] (533) Yakup Uzunel (DEN) – bye

Q16
[9] (453) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (598) Anes Latifovic (GER) 6-3, 6-2
[4] (392) Oliver Steines (DEN) vs. Jayden Tjong (NED) 7-5, 3-6, 6-1
[5] (392) Alexander Nordal Clausen (DEN) Nikolaus-Aurel Hintermeier (GER) 1-6, 3-6
[13] (533) Yakup Uzunel (DEN) vs. Mathis Dahler (GER) 6-3, 6-0

QFi
[9] (453) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Neklas Walter (GER) 6-3, 3-6, 6-7(8)
[4] (392) Oliver Steines (DEN) vs. [11] (470) Eddie Schmidt (GER) 3-6, 4-6
[13] (533) Yakup Uzunel (DEN) vs. [8] (417) Rares Ene (ROU) 6-4, 2-6, 6-4

U14 Boys singles hovedturnering

R32:
(Q) (533) Yakup Uzunel (DEN) vs. (Q) (397) Lukas Escher (GER) 3-6, 0-6
(216) Christopher Garde (DEN) vs. [6] (125) Nikolai Barsukov (GER) 6-7(4), 6-4, 3-6

U14 Girls singles kvalifikation

Q16
[1] (338) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (727) Jasmina Santej (GER) 6-2, 6-0
[2] (370) Laura Brunkel (DEN) vs. Nike Tuemmers (GER) 6-4, 6-2
Sarah Suljadzic (DEN) vs. [6] (425) Anna Linn Puls (GER) 0-6, 1-6
(711) Felicia Damm Nielsen (DEN) vs. [9] (567) Dabrowka Walkowiak (GER) 2-6, 1-6

QFi:
[1] (338) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. [11] (584) Valentina Steiner (GER) 6-2, 0-6 3-6
[2] (370) Laura Brunkel (DEN) vs. [10] (584) Lilien Thieking (GER) 4-6, 6-7(5)

U14 Girls singles hovedturnering

R32: (Q) (584) Marie Vogt (GER) vs. [1] (114) Rebecca Munk Mortensen (DEN) 5-5 Ret’d (tir)


Category 3, Pajulahti Cup, Nastola (FIN) – Cement
Tidsforskel: cet +1 time

R32: [5] (324) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (Q) Tatiana Chernaya (RUS) 6-1, 6-3
1/8-finale: Zoe Du Pasquier Jensen vs. (472) Stsefaniya Shabanava (BLR) 6-2, 3-6, 4-6 (ons)


 

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage