Efter næsten 8 års fravær er 36-årige Kim Clijsters tilbage på touren. Norges Casper Ruud fortsætter på grus i Rio. Tim Puetz atter klar til double med Frederik Løchte. Clara Tauson spiller nok W25 i Glasgow

Mange har set frem til, at 36-årige Kim Clijsters, hvis seneste internationale optræden var ved US Open 2012, vender tilbage til WTA-touren ved Premier turneringen Dubai Duty Free Tennis Championships, hvor hun allerede i sin første kamp møder en top spiller i Garbine Muguruza, efter Kiki Bertens har trukket sig.

Al logik taler for, at det efter næsten 8 års pause vil være umuligt for en 36-årig at vende tilbage til verdenstoppen, men der vil utvivlsom alligevel være stor opmærksomhed omkring hendes comeback i Dubai, hvor 6 spillere fra top 8 deltager med Simona Halep og Karolina Pliskova som topseedede foran Elina Svitolina og Belinda Bencic samt Australian Open vinderen Sofia Kenin, Kiki Bertens der lige har vundet i St. Petersburg har trukket sig.

US Open Day 14
2009 Getty Images – Kim Clijsters ved Kids Day i forbindelse med US Open 2019.

På ATP-touren afvikles 3 turneringer med ATP 500 i Rio de Janeiro som den største, hvor der med skandinaviske øjne vil være særlig fokus på 21-årige Casper Ruud, der netop har slået sin fars (Christian Ruud) rekord som den hidtil højst rangerede nordmand.
Unge Ruud skal dog forsvare 110 point fra kvartfinalen i Rio sidste år, og ugen efter yderligere 90 point for en semifinale i Sao Paulo, men med nordmandens nuværende form på  favoritunderlaget grus kan yderligere avancement ikke udelukkes.
Dog kan Ruud komme på en svær opgave, da han efter lodtrækningen i Rio kan møde 1. seedede Dominic Thiem i kvartfinalen.

1/8-finalen kan blive en gentagelse af finalen mod Pedro Sousa (POR) i Buenos Aires, hvor portugiseren 2 gange var heldig, da han slap videre som Lucky Loser, og i semifinalen fik han en walkover mod 1. seedede Diego Schwartzman (ARG).
Turneringen kan følges på både Tennistv.com og TV 2 Sport X.

Casper Ruud, Norge
Foto: Sportsfotograf.com. – Casper Ruud

Frederik Løchte Nielsen og Tim Puetz stiller igen op sammen efter afbud i Montpellier i forrige uge som følge af sygdom, men Puetz er formentlig kommet på benene igen og er klar til at dyste ved ATP 250 turneringen i Marseille, hvor top 10-spillerne Daniil Medvedev, Stefanos Tsitsipas og David Goffin deltager sammen med bl.a. de unge canadiere Denis Shapovalov og Felix Auger-Aliassime, som netop har spillet finale i Rotterdam.

Tim Puetz, Frederik Løchte Nielsen
Foto: Privat – Tim Puetz og Frederik Løchte Nielsen

Tennistv.com viser muligvis kun singler fra turneringen, hvilket formentlig også vil være tilfældet ved ATP 250 i Delray Beach, hvor Nick Kyrgios, Milos Raonic, Taylor Fritz og Reilly Opelka er topnavnene.

Clara Tauson
Foto: Georg Beyer Clausen – Clara Tauson ved Fed Cup i Helsinki

Clara Tauson deltager ved W25 turneringen Scottish Championships i Glasgow, hvor der er en enkelt top 100 spiller (Kristie Ahn) blandt deltagerne.
Indtil turneringen er startet, er det uvist om der mulighed for at følge kampe på livestream fra Glasgow.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 23. februar

Billedet (øverst): Clara Tauson møder (3) Viktoriya Tomova fra Bulgarien i Finalen.

Tillykke til Clara, hun vandt finalen med 6-4, 6-0! 🙂

===

WTA Premier P5, Qatar Total Open 2020 in Doha (Qatar) 

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Sport (Fra ca. kl. 15:00->) og TV2 Play 1 (kl. 12:00->)

Spilleprogram Søndag:

Centre Court – Start 13:30cet
S. Kuznetsova (RUS) vs. (wc) C. Buyukakcay (TUR)
(11) G. Muguruza (ESP) vs. (Q) D. Kasatkina (RUS)
(wc) O. Jabeur (TUN) vs. (Q) K. Siniakova (CZE)
J. Ostapenko (LAT) vs. (Q) Jil Teichmann (SUI)

Court 1 – Start 12:00cet
(16) E. Mertens (BEL) vs. Q. Wang (CHN)
K. Mladenovic (FRA) vs. V. Kudermetova (RUS)
(Q) B. Pera (USA) vs. C. Garcia (FRA)
A. Anisimova (USA) vs. E. Alexandrova (RUS)

Court 2 – Start 13:30cet
K. Muchova (CZE) vs. M. Linette (POL)
(Q) P. Hon (AUS) vs. A. Tomljanovic (AUS)
A. Van Uytvanck (BEL) vs. P. Hercog (SLO)

Court 3 – Start 13:30cet
(Q) L. Siegemund (GER) vs. (PR) Y. Shvedova (KAZ)

=====

WTA Premier, Dubai Duty Free Tennis Championships (UAE) 

F: (1) Simona Halep (ROU) vs. (SE) Elena Rybakina (KAZ) 3-6, 6-3, 7-6(5)

=====

ATP 500, Rio Open, Rio de Janeiro (BRA) 

Spilleprogram søndag

Singles finalen: (Q) Gianluca Mager (ITA) vs. (3) Cristian Garin (CHI) 6-7, 5-7.

=====

ATP 250, Delray Beach Open, FL, (USA) (Søndag)

TV-dækning: Tennistv.com & TV 2 Play

Stadium – Start 18:30cet
Doubles kamp
NB 2100: Finale: Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (4) Reilly Opelka (USA)

=====

ATP 250, Open 13 Provence Marseille (FRA)

Court Central – Start 11:45cet
Finale: (2) Stefanos Tsisipas (GRE) vs. (7) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-4.


Uge 8

WTA Premier, Dubai Duty Free Tennis Championships (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Deltagere: Halep, Pliskova, Svitolina, Bencic, Kenin, Sabalenka, Martic, Clijsters m.fl.

Finale:
(1) Simona Halep (ROU) d. (SE) Elena Rybakina (KAZ) 3-6, 6-3, 7-6(5)

Semi-finaler:
(SE) Elena Rybakina (KAZ) d. (8) Petra Martic (CRO) 7-6(5), 7-6(2)
(1) Simona Halep (ROU) d. (Q) Jennifer Brady (USA) 6-2, 6-0.

Kvart-finaler:
Simona Halep (1) vs. Aryna Sabalenka (7) 3-6, 6-2, 6-2.
Jennifer Brady (Q) vs. Garbine Muguruza (9/wc) 6-7(3), 6-3, 6-4.
Petra Martic (8) vs. Anett Kontaveit 7-6(4), 6-1.
Elena Rybakina (SE) vs. Karolina Pliskova (2) 7-6(1), 6-3.

R16:
Simona Halep (1) vs. Ons Jabeur (wc) 1-6, 6-2, 7-6(7)
Aryna Sabalenka (7) vs. Elise Mertens 6-4, 6-3.
Jennifer Brady (Q) vs. Marketa Vondrousova 4-6, 6-4, 6-1.
Garbine Muguruza (9/wc) vs. Veronika Kudermetova (Q) 7-5, 4-6, 6-4.

Petra Martic (8) vs. Barbora Strycova 6-3, 6-3.
Anett Kontaveit vs. Anastasia Pavlyuchenkova 7-6, 7-5.
Elena Rybakina (SE) vs. Katerina Siniakova 6-3, 6-3.
Karolina Pliskova (2) vs Kristina Mladenvic 6-1, 6-2.

R32:
Simona Halep (1) vs. Bye
Ons Jabeur (wc) vs. Alison Riske 7-6(3), 1-6, 6-3.
Elise Mertens vs. Qiang Wang 6-3, 6-0.
Aryna Sabalenka (7) vs. 6-2, 4-6, 6-1.

Jennifer Brady (Q) vs. Elina Svitolina (3) 6-2, 6-1.
Marketa Vondrousova vs. Anastasija Sevastova 6-3, 6-2.
Veronika Kudermetova (Q) vs. Dayana Yastremska 5-7, 6-3, 7-6(2)
Garbine Muguruza (9/wc) vs. Kim Clijsters (wc) 6-2, 7-6(6)

Petra Martic (8) vs. Su-Wei Hsieh (LL) 6-4, 6-3.
Barbora Strycova vs. Amanda Anisimova 7-6(3), 2-6, 6-4.
Anett Kontaveit vs. Sorana Cirstea (Q) 6-1, 6-3.
Anastasia Pavlyuchenkova vs. Belinda Bencic (4) 1-6, 6-1, 6-1.

Elena Rybakina (SE) vs. Sofia Kenin (5) 6-7(2), 6-3, 6-3.
Katerina Siniakova (Q) vs. Karolina Muchova 6-4, 4-6, 6-0.
Kristina Mladenovic (Q) vs. Aliaksandra Sasnovich (Q) 6-4, 6-3.
Karolina Pliskova (2) vs. Bye

Komplet scheduleLodtrækning/Resultater


Uge 9

WTA Premier P5, Qatar Total Open 2020 in Doha (Qatar) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport (Fra ca. kl. 15:00->) og TV2 Play 1 (kl. 12:00->)

Spilleprogram Søndag:

Centre Court – Start 13:30cet
S. Kuznetsova (RUS) vs. (wc) C. Buyukakcay (TUR)
(11) G. Muguruza (ESP) vs. (Q) D. Kasatkina (RUS)
(wc) O. Jabeur (TUN) vs. (Q) K. Siniakova (CZE)
J. Ostapenko (LAT) vs. (Q) Jil Teichmann (SUI)

Court 1 – Start 12:00cet
(16) E. Mertens (BEL) vs. Q. Wang (CHN)
K. Mladenovic (FRA) vs. V. Kudermetova (RUS)
(Q) B. Pera (USA) vs. C. Garcia (FRA)
A. Anisimova (USA) vs. E. Alexandrova (RUS)

Court 2 – Start 13:30cet
K. Muchova (CZE) vs. M. Linette (POL)
(Q) P. Hon (AUS) vs. A. Tomljanovic (AUS)
A. Van Uytvanck (BEL) vs. P. Hercog (SLO)

Court 3 – Start 13:30cet
(Q) L. Siegemund (GER) vs. (PR) Y. Shvedova (KAZ)
2 Double kampe

Court 5 – Start 13:30cet
3 Double kampe

Komplet scheduleLodtrækning/Resultater


ATP 500, Rio Open presented by Claro Rio De Janeiro (BRA) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Deltagere: Thiem, Schwartzman, Pella, Coric, Garin, Lajovic, Djere, Ramos-Vinolas, Verdasco, Ruud, m.fl.

TV-dækning: Tennistv.com , TV 2 Play og TV 2 Sport X

Spilleprogram søndag

Court Quadra Guga Kuerten – Start 15:00cet
Doubles kamp TBF 6-7, 1-0…
NB 1700: (3) Cristian Garin (CHI) vs. (5) Borna Coric (CRO) TBF 6-4, 4-4…
NB 1900: Doubles finale kamp
NB 2130: Singles finalen TBC, de 2 vindere fra Semi-finaler

Komplet scheduleLodtrækningResultater

Resultater (udvalgte)

(Q) Gianluca Mager (ARG) vs. (8) Casper Ruud (NOR) 7-6(4), 7-5. Tirsdag


ATP 250, Open 13 Provence Marseille (FRA) – Grus

Deltagere: Medvedev, Tsitsipas, Goffin, Shapovalov, Khachanov, Paire, Auger-Aliassime, Hurkacz, M. Ymer, Sinner, m.fl.

TV-dækning: Tennistv.com & Bet365.

Spilleprogram søndag

Court Central – Start 11:45cet
Doubles finale kamp
NB 1400: Finale: (2) Stefanos Tsisipas (GRE) vs. vs. (7) Felix Auger-Aliassime (CAN)

Komplet scheduleLodtrækningResultater

Resultater (udvalgte)

R16: Mikael Ymer (SWE) vs. (2) Stefanos Tsisipas (GRE) 1-6, 3-6.
R32: Mikael Ymer (SWE) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-3, 3-6, 7-5.

Doubles

1/2-finale: Frederik L. Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. (2) W.  Koolhof (NED)/N. Mektic (CRO) 4-6, 2-6.
1/4-finale: Frederik L. Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) def. Bopanna (IND)/Shapovalov (CAN) 7-5, 6-7(3), 10-8.
1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) def. (3) Jamie Murray/Neal Skupski (GBR) 3-6, 6-3, 10-8.


ATP 250, Delray Beach Open by VITACOST.com, FL (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Deltagere: Kyrgios, Raonic, Fritz, Opelka, Millman, Humbert, Mannarino, Albot, m.fl.

TV-dækning: Tennistv.com & TV 2 Play

Spilleprogram lørdag

Stadium – Start 18:30cet
Doubles kamp
NB 2100: (6) Ugo Humbert (FRA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN)
NB 0000: Doubles kamp
NB 0200: (4) Reilly Opelka (USA) vs. (2) Milos Raonic (CAN)

Komplet scheduleLodtrækningResultater


ATP Challenger (Uge 8)

€46K, Trofeo Perrel – Faip Bergamo (ITA) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R64
(334) Viktor Durasovic (NOR) vs. (WC) (1145) Luca Nardi (ITA)
(310) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (353) Baptiste Crepatte (FRA)
(WC) Leo Borg (SWE) vs. (Q) Chun Hsin Tseng (TPE) 3-6, 1-6.

Livestream.com/ATP


WTA Challenger (uge 8)


Davis Cup

Qualifiers 2020 – 6-7. marts

(1) Kroatien vs. Indien
Ungarn vs. (2) Belgien
Columbia vs. (3) Argentina
(4) USA vs. Uzbekistan
(5) Australien vs. Brasilien
(6) Italien vs. Korea
(7) Tyskland vs. Hviderusland
(8) Kazakhstan vs. Holland
Slovakiet vs. (9) Tjekkiet
(10) Østrig vs. Uruguay
(11) Japan vs. Ecuador
(12) Sverige vs. Chile

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland samt wildcards: Serbien og Frankrig er direkte til Davis Cup by Rakuten Finals 2020 sammen med de 12 vindere af Qualifiers


World Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Peru vs. Schweiz
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


World Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Paraguay vs. Sri Lanka
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals – 14-19. April 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs – 17-18. April 2020

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. TBC (Asien/Oceanien)
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. TBC (Asien/Oceanien)
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 8)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)


ITF Women (uge 8)


W25 (udvalgte)

W25, SCOTTISH CHAMPIONSHIPS, Glasgow (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

Finale: Clara Tauson vs. [3] (146) Viktoriya Tomova (BUL) 6-4, 6-0. Søndag.
Semi-finale: Clara Tauson vs. (ITF 423) Clara Burel (FRA) 3-0 Ret’d
Kvart-finale: Clara Tauson d. [6] (200) Laura Ioana Paar (ROU) 6-3, 6-4.
R16: Clara Tauson d. [2] (133) Anna-Lena Friedsam (GER) 6-2, 5-7, 6-2.
R32: (271) Clara Tauson (DEN) d. (277) Myrtille Georges (FRA) 6-3, 6-1.

Doubles hovedturnering

Finale: Clara Tauson/Sara Salden vs. Georges (FRA)/Zimmermann (BEL) 6-7, 6-7. Lørdag
Semi-finale: Clara Tauson/Sara Salden d. Benoit (BEL)/Moratelli (ITA) 6-4, 3-6, 11-9.
Kvart-finale: Clara Tauson/Sara Salden (BEL) d. Maleckova (CZE)/Muntean (FRA) 6-3, 6-3.
R16: Clara Tauson/Sara Salden (BEL) d. (1) Eikeri (NOR)/Lechemia (FRA) 3-4 Ret’d


W15 (udvalgte)

W15, LYTTOS BEACH ITF WORLD TOUR, Heraklion (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles
R32: (1088) WC-Olga Helmi (DEN) vs. (842) (LL) Anna Ukolova (RUS) 6-7(4), 0-3 Ret’d

Doubles
Finale:
Olga Helmi/Nuria Brancaccio vs. (1) T. Pieri/D. Spiteri (ITA) 6-7(3), 1-6. Lørdag
Semi-finale: Olga Helmi/Nuria Brancaccio vs. (2) Appleton (GBR)/Murta (POR) 6-4, 2-6, 10-6.
Kvart-finale: Olga Helmi/Nuria Brancaccio (ITA) d. Darya Astakhova (RUS)/Ioana Gaspar (ROU) 6-4, 2-6, 10-8.
R16: Olga Helmi/Nuria Brancaccio (ITA) d. O. Gavrila/G. Tatarus (ROU) 6-3, 6-4.


W15, WORLD TENNIS TOUR CANCUN 2020 (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles
(1281) wc-Olivia Gram (DEN) vs. (1052) Michiru Furuya (JPN) 4-6, 6-0, 1-6.


ITF Junior (uge 8)


Grade 4, ITF Oslo Open (NOR) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32: (Q)  Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (WC) Mathias Langaard (NOR) 6-3, 6-3
1/8-finale: Valdemar Frederik Pape vs. [1] (209) Sam Bossem (GBR) 3-6, 5-7

Boys singles kvalifikation

Q32: [1] (1897) Valdemar Frederik Pape (DEN) – bye
Q16: Valdemar Frederik Pape vs. (2374) Christian Parr (NOR) 6-2, 6-2
Qfi: Valemar Frederik Pape vs. Henrik Lynum (NOR) 6-2, 6-2

Girls singles hovedturnering

R32
(713) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) (1527) Tabitha Holmes (GBR) 6-2, 6-2
(1244) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (1177) Dariia Monakhova (RUS) 5-7, 6-3, 4-6

1/8-finale: Rebecca Munk Mortensen vs. (823) Tilde Stromquist (SWE) 6-4, 6-3
Kvartfinale: Rebecca Munk Mortensen vs. [1] (240) Maria Petrovic (SWE) 3-6, 5-7

Girls doubles

1/8-finale: Rebecca Munk Mortensen/Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Jenny Maria Gjoes/Mille Haagensen (NOR) 7-5, 6-4
Kvartfinale: Mortensen/Jensen vs. [1] Maria Petrovic (SWE)/Hedda Gurholt (NOR) 3-6, 2-6

Girls singles kvalifikation

Q32
[7] (2340) Anna Tang (DEN) vs. Vilde Oestgard Oscarsson (NOR) 4-6, 6-3, [11-9]
[2] (1526) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (WC) Celin Myhre (NOR) 6-4, 6-3
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [6] (2241) Coco Bosman (NED) 3-6, 6-2, [10-8]

Q16
[7] (2340) Anna Tang (DEN) vs. Filippe Vial (SWE) 6-2, 7-5
[2] (1526) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (2807) Sima Heren (NOR) 2-6, 6-4, [10-6]
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Josefine Falster (NOR) 6-2, 3-6, [10-8]

Qfi – søndag kl. 1400
[7] (2340) Anna Tang (DEN) vs. [1] (127) Tabitha Holmes (GBR) 1-6, 2-6
[2] (1526) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. [5] (2074) Isabel Petri Bere (SWE) 7-5, 6-4
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (WC) Lisen Rinman (SWE) 3-6, 6-7(5)

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 8)

Cat 2, Djursholms Juniors, Stockholm (SWE) – Hardcourt

U14 Girls singles hovedturnering

R32: (Q) (744) Sarah Suljadzic (DEN) vs. (WC) (948) Nora Louko (SWE) 4-6, 6-4, 6-2
1/8-finale: Sarah Suljadzic vs. [2] (95) Elizabete Brutane (LAT) 2-6, 2-6

U14 Girls singles kvalifikation

Q16: [11] (744) Sarah Suljadzic (DEN) vs. Jolanda Zara Johansson (SWE) 6-1, 6-1
Qfi: Sarah Suljadzic vs. [4[ (515) Anastasia Pettersson (SWE) 6-4, 7-5


Cat 3, INTIME Tennis Direct Junior Open, Zoetermeer (NED) – Hardcourt

U14 Girls singles hovedturnering

R64
Victoria Luna Borg (DEN) vs. (340) Evdokiia Artamonova (RUS) 4-6, 2-6
(385) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. (WC) Sanne Rutten (NED) 6-1, 6-1
(428) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (866) Carolina Gandolfo (ITA) 6-1, 6-1

R32
(385) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. (284) Dominika Podhajecka (POL) 6-4, 3-6, 2-6
(428) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [8] (152) Dilara Okur (NED) 3-6, 0-6

U14 Girls doubles

R32
(8) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN)/Josephine Kunz (SUI) vs. (WC) Stella De Blende (BEL)/Kayleigh Didderriens (NED) 6-2, 6-2
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN)/Annathea Sara (ITA) vs. (WC) Petra Horvath (HUN)/Katharina Koopmann (GER) 6-1, 6-1
(WC) Victoria Luna Borg (DEN)/Maria Christine Gulbrandsen (NOR) vs. (6) Dune Vaissaud (FRA)/Addison Comiskey (USA) 4-6, 5-7

Foto: Privat – Josephine Kunz og Cecilie Agerbek Fridthjof

1/8-finale
Fridthjof/Kunz  vs. Emily Schut/Evi Roobol (NED) 6-3, 4-6, [10-4]
Jensen/Sara vs. Dilara Okur/Joy De Zeeuw (NED) 1-6, 3-6

Cecilie Agerbek Fridthjof og Josephine Kunz
Foto: Privat – Cecilie Agerbek Fridthjof og Josephine Kunz

Kvartfinale: Fridthjof/Kunz vs. (1) Indira Lepage (BEL)/Diana Maria Ilie (ROU) 2-6, 2-6

U16 Boys singles kvalifikation

Q32: (1951) Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. (1625) Nicola Bottelberghs (BEL) 6-2, 6-3
Q16: Konstantin Gade Kryger vs. [5] (684) Simon Muntwyler (SUI) 3-6, 4-6


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage