I denne uge er der livestream fra Limoges, med flere WTA top 100 spillere.

Selvom det er sidst på året, hvor de fleste holder pause eller er i fuld gang med at forberede sig til en ny sæson, spilles der stadig en lille WTA turnering med flere velkendte spillere.

Fra torsdag spilles opvisnings turneringen Mabadala World Tennis Championship i Abu Dhabi, hvilket kan følges på Viaplay.
Novak Djokovic og Rafael Nadal træder direkte ind i semifinalen.
Forinden dyster Stefanos Tsitsipas mod Andrey Rublev samt Karen Khachanov mod Hyeon Chung om torsdagen, hvor der desuden spilles en opvisningskamp mellem Maria Sharapova og Ajla Tomljanovic.

Fredag spilles både semifinale og om 5. pladsen.
Lørdag spilles finale og kamp om 3. pladsen.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 22. december 

Billedet (øverst): Ekaterina Alexandrova spiller finale i Limoges mod Aliaksandra Sasnovic kl. 15.

=====
WTA 125K, Open BLS De LIMOGES – Bet365, Unibet m.fl. samt facebook –  https://www.facebook.com/OpenBLSdeLimoges/

Centre – start kl. 15:00
(1/WC) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR)
Garcia Perez/Sorribes Tormo vs. Alexandrova/Kalashnikova – Dbl.finale

Aliaksandra Sasnovich
© 2019 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Aliaksandra Sasnovich

WTA Challenger (Uge 51)

WTA 125K, Open BLS De LIMOGES (FRA) – Hardcourt

Resultater

Finale
(1/WC) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-1, 6-3

Semifinale
(1/WC) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Nicole Gibbs (USA) 7-6(6), 6-2
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Greet Minnen (BEL) 2-6, 6-2, 6-2

Kvartfinale
(1/WC) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-4, 6-2
(Q) Nicole Gibbs (USA) vs. Sorana Cirstea (ROU) 3-6, 6-3, Ret’d
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-3, 7-5
Greet Minnen (BEL) vs. Liudmila Samsonova (RUS) 7-5, 6-2

1/8-finale
NB 1330: (1/WC) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (WC) Oceane Dodin (FRA) 6-3, 6-4
Ana Bogdan (ROU) vs. (8) Bernarda Pera (USA) 6-7(5), 6-2, 6-4
Sorana Cirstea (ROU) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-3, 6-3
(Q) Nicole Gibbs (USA) vs. (Q) Jessika Ponchet (FRA) 1-6, 6-1, 6-2

Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (6) Anna Blinkova (RUS) 3-6, 6-1, 7-5
Jil Teichmann (SUI) vs. (4) Jennifer Brady (USA) 7-5, 7-6(12)
Liudmila Samsonova (RUS) vs. (5) Alize Cornet (FRA) 6-4, 3-6, 6-3
Greet Minnen (BEL) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-3, 7-5

R32:
(1/WC) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Monica Niculescu (ROU) 6-4, 2-6, 6-3
(WC) Oceane Dodin (FRA) vs. (Q) Yanina Wickmayer (BEL) 6-2, 6-4
Ana Bogdan (ROU) vs. Arantxa Rus (NED) 7-5, 6-2
(8) Bernarda Pera (USA) vs. (wc) Chloe Paquet (FRA) 6-3, 6-2

Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (3)/wc) Alison Van Uytvanck (BEL) 6-4, 6-4
Sorana Cirstea (ROU) vs. Tatjana Maria (GER) 5-7, 7-6, 6-2
(Q) Jessika Ponchet (FRA) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 7-5, 7-5
(Q) Nicole Gibbs (USA) vs. (7) Tamara Zidansek (SLO) 4-6, 7-6, 6-3

(6) Anna Blinkova (RUS) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-3, 7-5
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) Isabella Shinikova (BUL) 6-2, 6-1
Jil Teichmann (SUI) vs. Tamara Korpatsch (GER) 7-6, 6-3
(4) Jennifer Brady (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-2, 6-3

(5) Alize Cornet (FRA) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-2, 6-1.
Liudmila Samsonova (RUS) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-4, 4-6, 6-4
Greet Minnen (BEL) vs. (WC) Clara Burel (FRA) 6-3, 6-2
Pauline Parmentier (FRA) vs. (2/WC) Caroline Garcia 6-2, 6-2


Mubadala World Championships 2019, Abu Dhabi (UAE) – 19-21. december

Resultater

Finale
Rafael Nadal vs. Stefanos Tsitsipas 6-7(3), 7-5, 7-6(3)

3. plads
Novak Djokovic vs. Karen Khachanov 7-5, 6-3

Semifinale
Stefanos Tsitsipas vs. Novak Djokovic 3-6, 7-6(4), 6-4
Rafael Nadal vs. Karen Khachanov  6-1, 6-3

5. plads
Andrey Rublev vs. Hyeon Chung 7-6(5), 7-6

Kvartfinale
Stefanos Tsitsipas vs. Andrey Rublev 6-3, 6-4
Karen Khachanov vs. Hyeon Chung 7-6(4), 6-4

Women: Maria Sharapova vs. Ajla Tomljanovic 6-4, 7-5


Uge 01-02 2020

ATP Cup – 3-12. januar
Group A (Brisbane): Frankrig, Chile, Serbien Sydafrika
Group F (Brisbane): Grækenland, Canada, Tyskland, Australien
Group B (Perth): Japan, Uruguay, Spanien, Georgien
Group D (Perth): USA, Norge, Rusland, Italien
Group C (Sydney): Belgien, Moldova, Bulgarien, Storbritannien
Group E (Sydney): Argentina, Polen, Østrig, Kroatien
Kvart, Semi og Finale spilles i Sydney 9-12. januar


Davis Cup

Qualifiers 2020 – 6-7. marts

(1) Kroatien vs. Indien/Pakistan (afgøres 29-30. nov 2019)
Ungarn vs. (2) Belgien
Columbia vs. (3) Argentina
(4) USA vs. Uzbekistan
(5) Australien vs. Brasilien
(6) Italien vs. Korea
(7) Tyskland vs. Hviderusland
(8) Kazakhstan vs. Holland
Slovakiet vs. (9) Tjekkiet
(10) Østrig vs. Uruguay
(11) Japan vs. Ecuador
(12) Sverige vs. Chile

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland samt wildcards: Serbien og Frankrig er direkte til Davis Cup by Rakuten Finals 2020 sammen med de 12 vindere af Qualifiers


World Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Peru vs. Schweiz
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


World Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Paraguay vs. Sri Lanka
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/


Qualifiers 2020 – 7-8. februar 2020

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbritannien

Fed Cup by BNP Paribas Finals – 14-19. April
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, samt 8 vindere af Qualifiers 2020


Group I – 5-8. februar 2020
Event A (Tallin, Estland): Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Grækenland, Italien, Ukraine
Event B (Luxembourg): Luxembourg, Polen, Serbien, Slovenien, Sverige, Tyrkiet


Group II Europe/Africa – 3-7. februar 2020 Tali Tennis Centre, Helsinki
Nedrykker: Danmark, Georgien, Oprykker: Egypten, Finland
Fortsætter: Israel, Portugal, Tunesien, Oprykker 2017: Moldova
Holdopstillinger oplyses 6. januar 2020. Lodtrækning 3. februar. Kampstart kl. 15.


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 51)

WTA 125K, Open BLS De LIMOGES (FRA) – Hardcourt

Deltagere: Garcia, Brady, Cornet, Blinkova, Zidansek, Pera, Sasnovic, Teichman, Cirstea, Giorgi, Kanepi m.fl.


ATP Challengers (Uge 51)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 51)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)


ITF Women (uge 51)


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

W15, Cairo Egypt F29 Women’s (EGY) – Harcourt

Singles hovedturnering


W15, GD TENNIS CUP SERIES, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Singles kvalifikation

Q64: (1273/ITF794) Olivia Gram (DEN) vs. Daria Lavrichenko (RUS) 7-6(5), 6-3.

Q32: Olivia Gram vs. (1177) Veronika Pepelyaeva (RUS) 4-6, 4-6


ITF Junior (uge 51)

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 51)


 

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage