Australian Open finalisten Petra Kvitova er topnavn i St. Peterburg. Fed Cup spillere varmer op i Hua Hin. Mikael Torpegaard spiller Challenger i Cleveland

I den første uge efter Australian Open er der ikke planlagt ATP turneringer, hvilket skyldes at der i den kommende weekend (fredag-lørdag) afvikles “Qualifiers round” efter det nye Davis Cup format, hvor der afvikles de 12 opgør, som fremgår herunder ved Davis Cup sektionen.

Der afvikles dog ATP Challenger turneringer, og i Cleveland i Ohia forsøger Mikael Torpegaard at følge op på succes’en, da han forleden var i finalen på hjemmebanen i Columbus.
Hans første kamp kan følges på Livestream sent mandag aften.

WTA-karavanen fortsætter med WTA Premier i St. Petersburg, hvor finalisten Grand Slam finalisten Petra Kvitova sammen med Kikie Bertens, Daria Kasatkina og Aryna Sabalenka er topseedet og sammen med især Maria Sharapova er turneringens trækplastre.

Turneringen kan følges på WTATV.com fra mandag, og fra tirsdag endvidere på TV2 Sport og TV2 Play, der fra torsdag endvidere viser kampe fra WTA International turneringen i Hua Hin i Thailand, hvor WTATV.com ligeledes er med fra mandag.

Kasatkina er udtaget til Ruslands Fed Cup hold, hvor hun forventes at spille 1. singlen, når Rusland torsdag den 7. februar møder Danmark i Zileono Gora.
I Hua Hin kan det med danske øjne være interessant at holde øje med no. 80 Magda Linette, som forventes at spille 1. single, når Danmark fredag 8. februar møder Polen.

Caroline Wozniacki vil ikke spille i Polen ved Fed Cup

 


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 3. februar

WTA International, Hua Hin – WTATV.com og TV2 Play

Centre Court – start 0830cet
Double finale kamp
NB 1100: (6) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (8) Dayana Yastremska (UKR)

==========

WTA Premier, St. Petersburg – TV2 Play og WTATV.com

Sibur Arena – start 1100cet
Double finale kamp
NB 1430: (8) Donna Vekic (CRO) vs. (2) Kiki Bertens (NED)

===========

W100, Midland – http://live.itftennis.com/en/live-streams/video.php?vid=17207997

Finale – søndag
(WC) (409) Caty McNally (USA) vs. [4] (113) Jessica Pegula (USA) – 1900cet

=========

ATP Challenger, Cleveland – Livestream.com/ATP

Finale – søndag:
Mikael Torpegaard vs. (ITF100) (Q) Maxime Cressy (FRA) – søn ca. 2000cet


WTA Premier, St. Petersburg Ladies Trophy (RUS) – Hardcourt

Resultater

Finale:
(2) Kiki Bertens (NED) vs. (8) Donna Vekic (CRO) 7-6(2), 6-4

Semifinale
(8) Donna Vekic (CRO) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-2, 6-2
[2] Kiki Bertens (NED vs. (4) Aryna Sabalenka (BLR) 7-6(5), 6-2

Kvartfinale
(8) Donna Vekic (CRO) vs. (1) Petra Kvitova (CZE) 6-4, 6-1
Vera Zvonareva (RUS) vs. (3) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 7-6(3)
(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-3, 6-4
[2] Kiki Bertens (NED) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 3-6, 6-0

1/8-finale
(1) Petra Kvitova (CZE) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 6-2, 7-6(3)
(8) Donna Vekic (CRO) vs. (LL) Veronika Kudermetova (RUS) 6-4, 6-3
(3) Daria Kasatkina (RUS) vs. Maria Sharapova (RUS) – walkover
(WC) Vera Zvonareva (RUS) vs. (5) Julia Goerges (GER) 4-6, 6-4, 6-4

(Q) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Tereza Martincova (CZE) 7-5, 6-2
(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-1, 6-4
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (6) Jelena Ostapenko (LAT) 6-4, 6-4
(2) Kiki Berten (NED) vs. (Q) Ysaline Bonaventure (BEL) 6-4, 6-2

R32
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. (Q) Margarita Gasparyan (RUS) 6-4, 6-1
(LL) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (WC) Olga Danilovic (SRB) 6-2, 6-1
(8) Donna Vekic (CRO) vs. Timea Bacsinszky (SUI) 4-6, 6-1, 6-3
Maria Sharapova (RUS) vs. Daria Gavrilova (AUS) 6-0, 6-4
(WC) Vera Zvonareva (RUS) vs. (WC) Ekaterina Makarova (RUS) 6-3, 6-4
(5) Julia Goerges (GER) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-2, 7-5

(Q) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (LL) Katie Boulter (GBR) 7-5, 4-6, 6-1
(Q) Tereza Martincova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 4-6, 6-2, 6-2
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-2, 6-4
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 0-6, 6-0
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Alizé Cornet (FRA) 7-5, 7-6(4)
(Q) Ysaline Bonaventure (BEL) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 7-6(3)


WTA International, Toyota Thailand Open presented by E@, Hua Hin (THA) – Hardcourt

Resultater

Finale
(8) Dayana Yastremska (UKR) vs. (6) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-2, 2-6, 7-6(3)

Semifinale
(8) Dayana Yastremska (UKR) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 6-3
(6) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-4, 6-1

Kvartfinale
(8) Dayana Yastremska (UKR) vs. (1) Garbine Muguruza (ESP) 7-6(5), 6-1
Magda Linette (POL) v. Yafan Wang (CHN) 6-2, 6-3
(6) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (4) Saisai Zheng (CHN) 6-1, 6-3
Tamara Zidansek (SLO) vs. Viktorija Golubic (SUI) 4-6, 6-1, 6-2

1/8-finale
(1) Garbine Muguruza (ESP) vs. Mona Barthel (GER) 6-3, 7-5
(8) Dayana Yastremska (UKR) vs. (WC) Shuai Peng (CHN) 6-1, 6-4
Magda Linette (POL) vs. Monica Niculescu (ROU) 4-6, 6-3, 6-2
Yafan Wang (CHN) vs. (5) Shuai Zhang (CHN) 4-1 Ret’d

(6) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 7-6(0), 6-1
(4) Saisai Zheng (CHN) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-2, 6-4
Viktorija Golubic (SUI) vs. (Q) Yingying Duan (CHN) 7-6(4), 7-5
Tamara Zidansek (SLO) vs. (Q) Jennifer Brady (USA) 6-3, 0-6, 7-6(9)

R32
(1) Garbine Muguruza (ESP) vs. (WC) Sabine Lisicki (GBR) 6-3, 6-4
Mona Barthel (GER) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-1, 1-6, 6-4
(WC) Shuai Peng (CHN) vs. (Q) Chloe Paquet (FRA) 6-2, 6-3
(8) Dayana Yastremska (UKR) vs. (Q) Arantxa Rus (NED) 6-0, 6-3
Monica Niculescu (ROU) vs. (3) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-4, 7-6(2)
Magda Linette (POL) vs. (Q) Priscilla Hon (AUS) 6-1, 2-6, 6-2
Yafan Wang (CHN) vs. Anna Blinkova (RUS) 5-7, 6-2, 6-1
(5) Shuai Zhang (CHN) vs. Luksika Kumkhun (THA) 6-2, 6-1

(6) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-1, 7-6(6)
(SUI) vs. Kateryna Kozlova (UKR) vs. (Q) Conny Perrin (SUI) 6-4, 3-6, 6-3
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-2, 6-0
(4) Saisai Zheng (CHN) vs. Mandy Minella (LUX) 6-7(8), 6-4, 6-4
(Q) Yinging Duan (CHN) vs. (7) Pauline Parmentier (FRA) 1-6, 6-3, 6-4
Viktorija Golubic (CRO) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-2, 6-4
Tamara Zidansek (SLO) vs. Timea Babos (HUN) 6-3, 3-1 Ret’d
(2/WC) Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Jennifer Brady (USA) 6-4, 7-6(3)


Fed Cup

09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
Tjekkiet vs. Rumænien
Belgien vs. Frankrig
Tyskland vs. Hviderusland
USA vs. Australien


09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
Schweiz vs. Italien
Letland vs. Slovakiet
Japan vs. Spanien
Holland vs. Canada
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs


06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL):
Pool A:
1.Rusland: Daria Kasatkina, Anastasia Pavlyuchenkova, Anastasia Potapova, Margarita Gasparyan, NataliaVikhlyantseva
6.Polen: Magda Linette, Magdalene Frech, Iga Swiatek, Maja Chwalinska, Alicja Rosolska
11.Danmark: Caroline Wozniacki, Clara Tauson, Karen Barritza, Emilie Francati, Maria Jespersen
Pool B:
3.Ukraine: Elina Svitolina, Lesia Tsurenko, Dayana Yastramska, Marta Kostyuk, Nadiia Kichenok
7.Estland: Anett Kontaveit, Elena Malygina, Maileen Nuudi, Saara Orav, Valeria Gorlats
9.Bulgarien: Viktoriya Tomova, Isabella Shinikova, Gergana Topalova, Petya Arshinkova
13.Sverige: Johanna Larsson, Rebecca Peterson, Mirjam Bjorklund, Cornelia Lister, Caijsa Hennemann
Spilleplan onsdag 6. feb:
1000: Estland vs. Bulgarien – Group B, CC
1000: Ukraine vs. Sverige – Group B, C2
NB 1600: Rusland vs. Polen – Group A, CC
Spilleplan torsdag 7. feb:
1000: Estland vs. Sverige – Group B, CC
1000: Ukraine vs. Bulgarien – Group B, C2
NB 1600: Rusland vs. Danmark – Group A, CC
Spilleplan fredag 8. feb:
1000: Ukraine vs. Estland – Group B, CC
1000: Bulgarien vs. Sverige – Group B, C2
NB 1600: Polen vs. Danmark – Group A CC
Spilleplan lørdag 9. feb:
1000: No. 2 Group A vs. no. 2 Group B – CC
1200: No. 3 Group A vs. no. 4 Group B – C2
NB 1600: Vinder Group A vs. Vinder Group B – CC

Group B: Bath (GBR):
Pool A: 2.Storbrittanien, 8.Ungarn, 12.Grækenland, 15.Slovenien
Pool B: 4.Serbien, 5.Kroatien, 10.Tyrkiet, 14.Georgien,


Davis Cup 2019

World Group

Kvalifikation 1-2. februar 2019

Kina vs. Japan 2-3
Australien vs. Bosnien-Herzegovina 4-0
Indien vs. Italien 1-3
Kazakhstan vs. Portugal 3-1
Uzbekistan vs. Serbien 2-3
Schweiz vs. Rusland 1-3
Østrig vs. Chile 2-3
Tjekkiet vs. Holland 1-3
Slovakiet vs. Canada 2-3
Tyskland vs. Ungarn 5-0
Brasilien vs. Belgien 1-3
Columbia vs. Sverige 4-0

Davis Cup: World Group kvalifikation på Davis Cup TV fredag-lørdag 1-2. februar

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group II Europe/Africa Zone

16 nationer (april eller september 2019):
Nedrykkere fra Group I: Hviderusland, Sydafrika
Fortsat Group II: Marokko, Zimbabwe, Danmark, Litauen, Luxembourg, Slovenien, Norge, Estland, Rumænien, Egypten
Oprykkere fra Group III: Montenegro, Monaco, Kenya, Namibia


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger



ATP Challengers (Uge 5
)

$81K Cleveland, OH (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

R64
(297) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (317) Vincent Millot (FRA) 6-3, 6-3

R32: (297) Mikael Torpegaard (DEN) [14] (242) Christian Harrison (USA) 6-0, 6-3

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. [2] (125) Miomir Kecmanovic (SRB) 7-6(1), 4-6, 7-6(7)

Kvartfinale: Mikael Torpegaard vs. [8] (196) Brayden Schnur (CAN) 7-5, 6-3

Semifinale:
(ITF100) (Q) Maxime Cressy (FRA) vs. [15] (249) Marcos Giron (USA) 6-3, 3-6, 6-3
Mikael Torpegaard vs. [5] (171) Darian King (BAR) 6-4, 3-6, 6-3

Finale: Mikael Torpegaard vs. (ITF100) (Q) Maxime Cressy (FRA) – søn ca. 2000cet

$54K Launceston (AUS)

€46K Quimper (FRA)

Standard for afvikling er 48 deltagere (R64 med 16 bye). 4 reserveret til ITF-rangliste.
4 deltagere i kval baseret på ITF-rangliste, incl. evt. wildcard. 12 og 30 ITF-point til Qfinalister.

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 5)

M25 Weston, FL (USA)

M15 Monastir (TUN)

M15 Sharm El Sheikh (EGY)

M15 Antalya (TUR)

M15 Palmanova (ESP) – Livestream

<< tilbage


ITF Women (uge 5)

W100 Midland (USA)Livestream
Tidsforskel: cet -6 timer

R32 (udvalgte)
[1] (64) Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) (378) Chihiro Muramatsu (JPN) 6-0, 6-3
(WC) (684) Cori Gauff (USA) vs. (WC) (246) Ashley Kratzer (USA) 7-6(6), 6-7(6), 6-4

1/8-finale: [1] (64) Rebecca Peterson (SWE) vs. (WC) (684) Cori Gauff (USA) 6-2, 6-1

Kvartfinale
[1] (64) Rebecca Peterson (SWE) vs. (226) Kristie Ahn (USA) 6-3, 4-6, 6-4
(WC) (409)Caty McNally (USA) vs. [3] (88) Madison Brengle (USA) 6-3, 6-4
[4] (113) Jessica Pegula (USA) vs. (149) Christina McHale (USA) 1-6, 6-3, 6-4
(Q) (282) Robin Anderson (USA) vs. [6] (126) Yanina Wickmayer (BEL) 6-3, 6-4

Semifinale – lørdag
(WC) (409) Caty McNally (USA) vs. [1] (64) Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 6-3
[4] (113) Jessica Pegula (USA) vs. (Q) (282) Robin Anderson (USA) 6-4, 6-2

Finale – søndag
(WC) (409) Caty McNally (USA) vs. [4] (113) Jessica Pegula (USA) – 1900cet


W60 Launceston (AUS)

W25 Jodhpur (IND)

W15 Manacor (ESP) – Livestream

W15 Monastir (TUN)

W15 Sharm El Sheikh (EGY)

W15 Antalya (TUR)

<< tilbage)


ITF Junior (uge 5 udvalgte)


Grade 1, Mundial Juvenil de Tenis, Cuenca (ECU) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Boys singles hovedturnering

R64
[1] (100) Elmer Møller (DEN) – bye
(248) Lancelot Carnello (SWE) vs. (Q) (612) Paulo Cesar Castillo Martinez (ECU) 7-6(4), 6-1
(238) Leyton Rivera (NOR) vs. (307) Juan Sebastian Zabala Vargas (ECU) 6-4, 6-4
[10] (160) Kevin Chahoud (SWE) – bye
[16] (192) Carl Gustafsson (SWE) – bye
(273) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (LL) Lucas Britez Risso (PAR) 6-4, 6-2
(332) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. Rikard Raad (SWE) 6-0, 6-0

R32
[1] (100) Elmer Møller (DEN) vs. (WC) (365) Milledge Cossu (USA) 6-2, 6-2
(248) Lancelot Carnello (SWE) vs. [15] (184) Amador Salazar (CHI) 2-6, 6-2, 6-1
(238) Leyton Rivera (NOR) vs. [14] (180) Christopher Li (PER) 6-4, 6-4
(266) Juan Sebastian Dominguez Collado (GUA) vs. [10] (160) Kevin Chahoud (SWE) 6-4, 6-4
(WC) (387) Benjamin Kittay (USA) vs. [16] (192) Carl Gustafsson (SWE) 6-2, 6-7(3), 7-5
(273) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [4] (135) Minjong Park (KOR) 1-6, 7-6(1), 4-6 (ons)
(332) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [2] (112) William Grant (USA) 5-7, 4-6 (tir)

1/8-finale
[1] (100) Elmer Møller (DEN) vs. (248) Lancelot Carnello (SWE) 7-5, 6-4
(270) Mark Mandlik (USA) vs. (238) Leyton Rivera (NOR) 6-1, 5-7, 7-6(6)

Kvartfinale: Elmer Møller vs. [6] (145) Dali Blanch (USA) 1-6, 6-7(5) (tor)

Boys doubles

R32: Carl Emil Overbeck (DEN)/Benjamin Kittay (USA) vs. Paulo Cesar Castillo Martinez/Alexander Zederbauer (ECU) 5-3, 4-1
1/8-finale: Overbeck/Kittay vs. [4] Amador Salazar (CHI)/Christopher Li (PER) 4-5(2), 4-2, [10-7]

Kvartfinale: Overbeck/Kittay vs. (6) Marko Andrejic (AUT)/Minjong Park (KOR) 2-4, 5-4(4), [10-8]
Semifinale: Overbeck/Kittay vs. Joao Victor Couto Loureiro/Gustavo Heide (BRA) – tabte walkover


Grade 5, Stavanger ITF 2019 (NOR) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32: (WC) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. Henrik Villanger (NOR) 6-1, 6-1
Q16: Felipe Mikkelsen vs. [3] (1907) Anton Van Nunen (SWE) 6-1, 7-5
QFi: Felipe Mikkelsen vs. Daniele Minighini (ITA) 3-5 Ret’d (søndag)

Boys singles hovedturnering

R32
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. [1] (474) Casper Christensen (NOR) 4-6, 7-5, 6-2
(1252) Richard Biagiotti (DEN) vs. (1595) Filip Aksel Hovland (NOR) 6-3, 6-2
[8] (1088) Kevin Chen (DEN) vs. (1107) Jan Koupil (SWE) 3-6, 1-6 (man)

1/8-finale
Caspar Jalili Mikkelsen vs. (Q) Daniele Minighini (ITA) 6-4, 6-2
(1252) Richard Biagiotti vs. [4] (917) Espen Lagarde(FRA) 6-3, 6-1

Kvartfinale
Caspar Jalili Mikkelsen vs. (1141) Alex Ganchev (BUL) 6-0, 6-0
(1252) Richard Biagiotti vs. [7] (1074) Justas Trainauskas (LTU) 7-6(4), 3-6, 2-6

Semifinale:
Caspar Jalili Mikkelsen vs. [7] (1074) Justas Trainauskas (LTU) 6-2, 6-2
(1476) Conor Gannon (IRL) vs. (1137) Alexandre De Villepin (FRA) 6-4, 6-4

Finale: Caspar Jalili Mikkelsen vs. (1476) Conor Gannon (IRL) 4-6, 4-6

Boys doubles

1/8-finale
(1) Richard Biagiotti (DEN)/Casper Christensen (NOR) vs. Felix Nordby/Ole Tinius Stave Lepsoe (NOR) 6-4, 6-7(2), [10-3]
Caspar Jalili Mikkelsen (DEN)/Ugnius Biskauskis (LTU) vs. Conor Gannon (IRL)/Jakub Ostajewski (USA) 6-4, 5-7, [10-6]
(4) Kevin Chen (DEN)/Jacob Krefting (NOR) vs. Alex Ganchev (BUL)/Malo Barthez (FRA) 4-6, 3-6 (tir)

Kvartfinale
Biagiotti/Christensen vs. Matas Bruzas/Justas Trainauskas (LTU) 1-6, 7-6(4), [1-10] (ons)
Mikkelsen/Biskauskis vs. (3) Jan Koupil/Albin Ekenros(SWE) 3-6, 4-6 (ons)

Girls singles kvalifikation

Q32
Olivia Thiemke (DEN) – bye
Sille Larsen (DEN) – bye
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. (WC) Milla Falster (NOR) 6-3, 6-0

Q16
Olivia Thiemke (DEN) vs. Marthina Diyani Schwencke (NOR) – walkover
Sille Larsen (DEN) vs. Filippa Vale Frogner (NOR) 6-4, 6-1
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. Viktoria Kleer Kliimand (EST) 3-6, 6-3, 2-6

QFi
Olivia Thiemke (DEN) vs. Kate Mansfield (USA) 1-6, 7-6(2), 1-6 (søn)
Sille Larsen (DEN) vs. Cheyenne Joyce Borg (MLT) 6-3, 2-6, 6-4

Girls singles hovedturnering

R32
(2108) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. [1] (593) Ine Solveit Stange (NOR) 1-6, 2-6 (man)
(Q) Sille Larsen (DEN) vs. (Q) Liisa Varul (EST) – tir 0900
(2216) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [7] (1022) Dariia Monakhova (RUS) 6-3, 6-1

1/8-finale: Johanne Christine Svendsen vs. (1300) Luca Victoria Vocke (GER) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Johanne Christine Svendsen vs. [4] (902) Hedda Gurholt (NOR) 1-6, 2-6 (tor)

Girls doubles

1/8-finale
Sille Larsen/Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (1) Fausta Zykute (LTU)/Paloma Keresztes (HUN) 7-6(7), 3-6, [10-4]
Johanne Christine Svendsen (DEN)/Lluca Victoria Vocke (GER) vs. Sina/Tyra Thon Skjelstad (NOR) 6-0, 6-0

Kvartfinale
Larsen/Lundberg vs. Hedda Gurholt/Emely Kahrs (NOR) 3-6, 2-6 (ons)
Svendsen/Vocke vs. (4) Nikolina Batoshvili (RUS)/Anastasiya Zholdakova (UKR) 6-1, 6-4

Semifinale
Emely Kahrs/Hedda Gurholt (NOR) vs. (3) Dariia Monakhova (RUS)/Urszula Nebelska (POL) 1-6, 6-2, [10-8]
Svendsen/Vocke vs. [2] Anna Sofia Hasath (NOR)/Tilde Stromquist (SWE) 6-4, 6-4

Finale: Svendsen/Vocke vs. Emely Kahrs/Hedda Gurholt (NOR) 4-6, 0-6 (fredag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 5)


2019 Tennis Europe Winter Cups by Head

Zone D G14 Kvalifikation, Kiev (UKR) – 1-3. februar
Tidsforskel: cet +1 time

Deltagere:
Danmark: (47) Zoe Du Pasquier Jensen, (92) Emilie Just Bomholt, (164) Rebecca Munk Mortensen
Hviderusland, Estland, Frankrig, Tyskland, Letland, Slovakiet, Ukraine

Kvartfinale – fredag

(4) Danmark vs. Hviderusland 0-3
WS2: Rebecca Munk Mortensen vs. Alexandra Zarko 2-6, 4-6
WS1: Zoe Du Pasquier Jensen vs. Hanna Tsitavets 1-6, 4-6
WD: Zoe/Emilie Just-Bomholt vs. Maria Bylina/Tsitavets 1-6, 3-6

(3) Ukraine vs. Estland 3-0
Letland vs. (2) Frankrig 0-3
(1) Slovakiet vs. Tyskland 1-2

Semifinale – lørdag 0900

Hviderusland vs. (2) Frankrig 3-0
Tyskland vs. (3) Ukraine 1-2

Søndag 0900

Finale: (3) Ukraine vs. Hviderusland 1-2
3-4. pl.: Tyskland vs. (2) Frankrig 3-0

Hviderusland og Ukraine har kvalificeret sig til finalestævnet 15-17. februar i Rakovnic (CZE)

Consolation – lørdag 1300

(4) Danmark vs. Letland 2-1
WS2: Emilie Just-Bomholt vs. Patricia Ungure Rogozoveca 6-1, 3-6, 2-6
WS1: Zoe Du Pasquier Jensen vs. Valerija Maija Kargina 6-4, 5-7, 6-3
WD: Zoe/Rebecca Munk Mortensen vs. Kargina/Rogozoveca 6-1, 0-6, [10-7]

(1) Slovakiet vs. Estland 3-0

Søndag 1300

5-6. pl: (4) Danmark vs. (1) Slovakiet 2-1
WS2: Rebecca Munk Mortensen vs. Irina Balus 6-7(3), 6-0, 6-4
WS1: Zoe Du Pasquier Jensen vs. Nikola Daurnerova 6-2, 6-2
WD: Emilie Just-Bomholt/Rebecca vs. Balus/Emma Tothova 2-6, 2-6

7-8. pl: Estland vs. Letland 2-1

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage