Weekendens kampe gav de forventede favoritsejre, men det er stadig uvist hvilke to hold som følger KB og Gentofte i slutspillet.

B93 – Birkerød 1-5

Birkerød var klar favorit, men det blev ikke til 6 point og det kan vise sig dyrt, for i næste kamp skal holdet møde Gentofte, og i den kamp har Birkerød brug for point for at undgå Sorteper i slutspilsræset. B93 rykker ud af Elitedivisionen.

1. DS: Caroline Piculeil – Karen Barritza 0/6 0/6
2. DS: Amalie Piculeil – Olga Helmi 2/6 1/6
3. DS: Zoe Helle Dy Pasquier Jensen – Elena Jamshidi 3/6 3/6
4. DS: Sofie Seron Pawlik – Sarafina Olivia Hansen 6/4 5/7 10/7
1. DD: Piculeil/Piculeil – Barritza/Malene Stripp 1/6 0/6
2. DD: Jensen/Pawlik – Helmi/Jamshidi 1/6 2/6

KB – HIK 4-2

KB var uden Mai Grage, men vandt alligevel et tæt opgør, hvor tre af kampene blev afgjort i MTB. KB forblev ubesejret, mens HIK fik 2 point som er vigtige i kampen om slutspilspladserne.

1. DS: Karina Ildor Jacobsgaard – Hannah Viller Møller 5/7 6/2 3/10
2. DS: Julie Noe – Simone Alipieva 6/2 6/2
3. DS: Karoline Laursen – Martha-Elisa Stemann 6/1 6/0
4. DS: Louise Flintsø – Emilie Just-Bomholt 3/6 6/7
1. DD: Jacobsgaard/Laursen – Møller/Cecilia Estlander 4/6 6/4 10/7
2. DD: Noe/Flintsø – Alipieva/Laura G. Andersen 7/6 2/6 10/4

Gentofte – Lyngby 6-0

Gentofte var helt suveræn mod bundholdet fra Lyngby, som blot fik 11 partier i de seks kampe, og nu er sikker på at rykke ned i 1. division.

1. DS: Maria Jespersen – Natacha Schou 6/2 6/1
2. DS: Helena Francati – Maria Wandorf 6/0 6/0
3. DS: Johanna Bernhold – Isil Yasmin Yurttas 6/2 6/4
4. DS: Divine Dasam Nweke – Daria Giurgitiano 6/1 6/0
1. DD: Jespersen/Emilie Francati – Schou/Giurgiteanu 6/0 6/0
2. DD: Francati/Bernhold – Wandorf/Yurttas 6/1 6/0

Roskilde – HRT 3-4

Et meget tæt opgør som blev afgjort med en Golden MTB. Den vandt HRT, som også har hårdt brug for pointene i bestræbelserne på at nå slutspillet.

1. DS: Mille Elsborg – Mathilde Tranberg 6/4 6/7 7/10
2. DS: Sisse Folmø – Ida Hasslebalch 6/4 7/6
3. DS: Rikke Jensen – Johanne Christine Svendsen 3/6 2/6
4. DS: Anja Kostecki – Olivia Parsholt Beck 6/3 6/2
1. DD: Elsborg/Folmø – Tranberg/Beck 2/6 6/4 10/7
2. DD: Jensen/Kostecki – Hasselbalch/Svendsen 4/6 2/6
Golden MTB: Rikke Jensen – Johanne Christine Svendsen 8/10

Stilling og resterende kampe:

KB 26 point HRT ude og Roskilde hjemme
Gentofte 24 point Birkerød ude og B93 hjemme
HRT 20 point KB hjemme og HIK hjemme
HIK 16 point Roskilde hjemme og HRT ude
Birkerød 16 point Gentofte hjemme og Lyngby hjemme
Roskilde 15 point HIK ude og KB ude
B93 4 point Lyngby ude og Gentofte ude
Lyngby 1 point B93 hjemme og Birkerød ude