Efter en uge med intens TV-dækning af Davis Cup følger en periode med fokus på danske spillere i internationale turneringer

De seneste uger har båret præg af, at der har været tennis fra øverste hylde fra bl.a. WTA-slutspillet, ATP Next Gen Finals, Nittwio ATP Finals, og i den forløbne uge med Davis Cup by Rakuten Madrid Finals, hvor Eurosport og Eurosport Player ugen igennem har vist så mange spændende kampe, at det ind imellem var nødvendigt at tage flere platforme i brug for ikke at gå glip af de mest spændende øjeblikke.

Davis Cup
Foto: Privat

Olga Helmi 2 uger i Thailand

I de kommende uger kan julefreden derfor så småt begynde at indfinde sig, hvis dagligdagen hidtil har været præget af tennis på TV.

Det kan dog ikke helt udelukkes, at der bliver mulighed for at få tennis på en af skærmene, da der stadig vil være livestream fra enkelte turneringer under ITF World Tennis Tour, og der bliver desuden mulighed for at følge livescore og resultater fra flere turneringer, hvor der er danskere blandt deltagerne.

Olga Helmi
Foto: Olga Helmi Facebook

19-årige Olga Helmi er netop rejst til Thailand, hvor hun de næste 2 uger er tilmeldt W15-turneringer i Nonthaburi, hvor hun søndag vandt sin første kamp i kvalifikationen til Thailand-ITF Women’s Circuit 2019, og hvis det lykkes for Olga at slippe videre, kan der være mulighed for at følge med på livestream, hvis hun får kampe placeret på Court A eller Court B.

Efterspurgt Holger Rune til Tunesien i 2 uger

Et fantastisk år nærmer sig afslutningen for 16-årige Holger Vitus Nødskov Rune, der har været igennem en succesrig periode som vinder af Junior Masters, der samtidig gav ham førstepladsen på IFTs junior-rangliste, hvilket blev fulgt op med titlen ved Red Bull Next Gen Open, hvorefter Holger har fungeret som træningspartner for de største stjerner ved Nitto ATP Finals i London.

Efter hjemkomsten har Holger – udover at passe sin træning – haft travlt med interviews og TV-optagelser til DR’s Sportsgalla 2019 den 4. januar, hvor Holger er nomineret til Bestsellers Olympiske Håb 2019, og samme dag er han inviteret til åbningen af TV2 Sport X, som fremover bl.a. kommer til at vise ATP tennis.
Desuden er der kommet henvendelser fra flere udenlandske klubber, som gerne vil have Holger til at spille holdkampe, og udenlandske medier har ligeledes vist interesse for at lave interviews.

Den store medieopmærksomhed, der er en følge af den seneste tids resultater, kan dog blive dæmpet en del i den periode, hvor Holger skal forsøge at indfri det næste store mål, som er top 100 på ATP-ranglisten, hvor vejen kan være både lang og trang gennem deltagelse i flere M15/M25 turneringer, hvor der sjældent er TV-dækning eller livestream.

Holger Vitus Nødskov Rune, Stefanos Tsitsipas
Foto: Privat – Junior Masters vinder Holger Vitus Nødskov Rune efter træning med ATP Finals vinder Stefanos Tsitsipas

De næste 2 uger deltager Holger i sådanne turneringer i Monastir i Tunesien, hvor han er direkte i hovedturneringen ved Magic Tours, der er det officielle navn for begge turneringer, som er i M15 kategorien.
“Magien” består dog ikke i større mediebevågenhed, men under “ITF Men”-sektionen herunder vil ske løbende opdatering af både spilletider og resultaterne, som kan følges på livescore – http://live.itftennis.com/en/live-scores/.

Stor flok danske juniorer i Stavanger

Både under “ITF Junior” og “Tennis Europe” sektionerne opdateres resultaterne for flere danske juniorer.
I Stavanger deltager flere danske juniorer ved henholdsvis en ITF Grade 5 turnering og en Category 3 turnering under Tennis Europe.


Sammenfatning TV-kampe/streaming tirsdag 26. november

Billedet: Olga Helmi fra Hua Hin – nu er hun igen i Thailand, hvor hun kan følges på livestream tirsdag kl. 0330cet i kvalfinalen i Nonthaburi mod 1. seedede Pei-Chi Lee, som møder op med masser af selvtillid efter 3 titler på stribe ved W15 i Sharm El Sheikh.

Direkte link til livestream – http://live.itftennis.com/en/live-streams/video.php?vid=20465091

Livestream fra enkelte turneringer under ITF World Tennis Tour kan følges på http://live.itftennis.com/en/live-streams/, hvor der desuden er link til livescore fra alle turneringerne.

Uge 01-02 2020 

ATP Cup – 3-12. januar
Group A (Brisbane): Frankrig, Chile, Serbien Sydafrika
Group F (Brisbane): Grækenland, Canada, Tyskland, Australien
Group B (Perth): Japan, Uruguay, Spanien, Georgien
Group D (Perth): USA, Norge, Rusland, Italien
Group C (Sydney): Belgien, Moldova, Bulgarien, Storbritannien
Group E (Sydney): Argentina, Polen, Østrig, Kroatien
Kvart, Semi og Finale spilles i Sydney 9-12. januar


Davis Cup

Qualifiers 2020 – 6-7. marts

(1) Kroatien vs. Indien/Pakistan (afgøres 29-30. nov 2019)
Ungarn vs. (2) Belgien
Columbia vs. (3) Argentina 
(4) USA vs. Uzbekistan
(5) Australien vs. Brasilien
(6) Italien vs. Korea
(7) Tyskland vs. Hviderusland
(8) Kazakhstan vs. Holland
Slovakiet vs. (9) Tjekkiet
(10) Østrig vs. Uruguay
(11) Japan vs. Ecuador
(12) Sverige vs. Chile

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland samt wildcards: Serbien og Frankrig er direkte til Davis Cup by Rakuten Finals 2020 sammen med de 12 vindere af Qualifiers


World Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Peru vs. Schweiz
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


World Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Paraguay vs. Sri Lanka
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/


Qualifiers 2020 – 7-8. februar 2020

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbritannien

Fed Cup by BNP Paribas Finals – 14-19. April
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, samt 8 vindere af Qualifiers 2020


Group I – 5-8. februar 2020
Event A (Tallin, Estland): Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Grækenland, Italien, Ukraine
Event B (Luxembourg): Luxembourg, Polen, Serbien, Slovenien, Sverige, Tyrkiet


Group II Europe/Africa – 3-7. februar 2020 i Helsinki
Nedrykker: Danmark, Georgien, Oprykker: Egypten, Finland
Fortsætter: Israel, Portugal, Tunesien, Oprykker 2017: Moldova
Holdopstillinger oplyses 6. januar 2020. Lodtrækning 3. februar. Kampstart kl. 15.


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 48)


ATP Challengers (Uge 48)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 48)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

M15, Magic Tours, Monastir (TUN) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: (JR) (1002) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [6] (512/ITF281) Gabriel Petit (FRA) 7-6(5), 1-6, 5-7


M15, 15th Lyttos Beach ITF World Tour, Heraklion (GRE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles kvalifikation

Q64: (WC) Ludvig Aaes (DEN) vs. [12] (1240/ITF902) Tim Heger (GER) 7-5, 2-3 Ret’d


ITF Women (uge 48)


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

W15, Thailand-ITF Women’s Circuit 2019, Nonthaburi (THA) – Harcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: http://live.itftennis.com/en/live-streams/ (Court A, Court B)

Singles kvalifikation

Q64: [8] (948/ITF305) Olga Helmi (DEN) vs. Tanuchaporn Yongmod (THA) 6-1, 6-3
Q32: Olga Helmi vs. (IT556) Chisa Hosonuma (JPN) 6-3, 6-3
Qfi: Olga Helmi vs. [1] (IT1017) Pei-Chi Lee (TPE) 2-6, 4-6


W15, Cairo Egypt F27 Women’s (EGY) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

(ITF725) Elena Jamshidi (DEN) vs. [1] (ITF69) Nastja Kolar (SLO) 1-6, 2-6


ITF Junior (uge 48)

Grade A, XXXIII Mundial Juvenil Yucatan FMT, Merida (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Livescore/Livestream – http://copayucatan.com.mx/partidos-en-vivo

Girls singles hovedturnering

R64
[1] (14) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (133) Hibah Shaikh (USA) 6-0, 6-3
(216) Clarine Lerby (NED) vs. (196) Hina Inoue (USA) 2-6, 3-6

R32: Linda Fruhvirtova vs. (87) Tara Wurth (CRO) 3-6, 7-6(9), 6-0
1/8-finale: Linda Fruhvirtova vs. [16] (68) Charlotte Chavatipon (USA) 6-2, 3-6, 1-6

Girls doubles

R32: Clarine Lerby (NED)/Kira Pavlova (RUS) vs. Kailey Evans/Hibah Shaikh (USA) 7-6(3), 0-6, [12-10]
1/8-finale: Lerby/Pavlova vs. Melodie Collard (CAN)/Lauren G. Anzalotta-Kynoch (PUR) 1-6, 2-6


Grade 3, Liepaja International by Babolat (LAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: (295) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [7] (260) Szymon Kielan (POL) 6-3, 4-6, 6-4
1/8-finale: Oskar Brostrøm Poulsen vs. (452) Maxime Hillhouse (FRA) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Oskar Brostrøm Poulsen vs. [2] (78) Jerome Kym (SUI) 2-6, 3-6

Boys doubles

1/8-finale: (2) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN)/Szymon Kielan (POL) vs. Jip Van Assendelft/Jesse De Jager (NED) 7-6(2), 7-5
Kvartfinale: Poulsen(Kielan vs. Petr Kapuskin/Petr Bar Biryukov (RUS) 4-6, 5-7


Grade 5, Stavanger ITF (NOR) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R64
[16] (1563) Asger Emil Ildor (DEN) – bye
(Q) (2218) Erwin Mesic (DEN) vs. Ali Habib (GBR) 2-6, 4-6
(1118) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) – bye
(993) Richard Biagiotti (DEN) – bye
(Q) (2829) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs.  (2020) Max Bakken (NOR 6-4, 6-1
(1695) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (1798) Dmitrii Ivanov (RUS) 6-1, 6-0
(1505) Julius Kostopoulos (DEN) – bye

R32
[16] (1563) Asger Emil Ildor (DEN) vs. (1597) Elwin Gauffin (SWE) 2-6, 2-6
(1118) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (2180) Viggo Grondahl (SWE) 3-6, 6-1, 4-6
(993) Richard Biagiotti (DEN) vs. (WC) Henrik Bladelius (SWE) 6-2, 6-4
(Q) (2829) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs.  [13] (1502) Lovre Erceg (CRO) 2-6, 1-2 Ret’d
(1695) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. [6] (1006) Jan Koupil (SWE) 4-6, 6-4, 6-4
(1505) Julius Kostopoulos (DEN) vs. (WC) Oliver Ojakaar (EST) 6-3, 1-6, 0-6

1/8-finale
(993) Richard Biagiotti (DEN) vs. (1821) Samuel Reeve (GBR) 6-2, 6-3
(1695) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (1992) Edas Butvilas (LTU) 1-6, 6-3, 5-7

Kvartfinale
(993) Richard Biagiotti (DEN) vs. [4] (787) Peter Benjamin Privara (SVK) 6-7(5), 2-6

Boys singles kvalifikation

Q64:
[3] (2218) Erwin Mesic (DEN) vs. Syver August Meyer (NOR) 6-0, 6-0
Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. Luca Van Den Berg (NED) – walkover
[5] (2317) Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. (WC) Jakub Federowicz (POL) 6-7(2), 3-6
[11] (2829) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. Wilhelm Sebastian Moe Bongaard (NOR) 5-7, 6-0, [10-4]

Q32
[3] (2218) Erwin Mesic (DEN) vs. Alexandru Runcianu (GBR) 6-1, 6-2
Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. [8] (2611) Filip Aksel Hovland (NOR) 7-5, 7-5
[11] (2829) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. Christian Teszari (ROU) 6-4, 3-0 Ret’d

Qfi
[3] (2218) Erwin Mesic (DEN) vs. Cristian Gheorghiu Milicin (ROU) 6-0, 6-4
Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. [3] (2218) Edis Nokic (SWE) 4-6, 2-6
[11] (2829) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. Johan Holgersson (SWE) 6-2, 6-2

Boys doubles

R32
Valdemar Frederik Pape/Ervin Mesic vs. Lovre Ercdg (CRO)/ Marten Murrand (EST) 2-6, 2-6
(8) Felipe Mikkelsen/Julius Kostopoulos (DEN) – bye
(4) Caspar Jalili Mikkelsen/Asger Emil Ildor (DEN) – bye
(2) Richard Biagiotti (DEN)/Adrian Luddeckens (SWE) – bye

1/8-finale
(8) Felipe Mikkelsen/Julius Kostopoulos (DEN) vs. Edis Nokic/Jan Koupil (SWE)
(4) Caspar Jalili Mikkelsen/Asger Emil Ildor (DEN) vs. Ugnius Biskauskis (LTU)/Paul Armin Albrecht (GER)
(2) Richard Biagiotti (DEN)/Adrian Luddeckens (SWE) vs. Srijan Singh (AUS)/Max Bakken (NOR) 6-1, 6-4

Kvartfinale: Biagiotti/Luddeckens vs. (7) Samuel Reeve/Matthew Ranking (GBR) 4-6, 4-6

Girls singles hovedturnering

R64
1768) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (1452) Uma Bakaityte (LTU) 4-6, 3-6
(1702) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. (Q) Tyra Thon Skjelstad (NOR) 6-2, 6-2
[5] (709) Johanne Christine Svendsen (DEN) – bye
[16] (1182) Rebecca Munk Mortensen (DEN) – bye
(2320) Emilie Just- Bomholt (DEN) vs. (1635) Maria Verdu Gonzalez (ESP) 6-1, 6-0
[15](1108) Natacha Schou (DEN) – bye

R32
(1702) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. [6] (752) 5-7, 7-6(6), 2-6
(709) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) Justyna Jodlowska (POL) 7-5, 6-1
(1182) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (WC) (2662) Sofie Siem (NOR) 6-3, 4-1 Ret’d
(2320) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. [8] (902) Lea Bathellier (FRA) 6-3, 6-1
(1108) Natacha Schou (DEN) vs. (1760) Patrycja Niewiadomska (POL) 5-7, 3-6

1/8-finale
(709) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [12] (977) Luca Victoria Vocke (GER) 6-3, 6-1
(1182) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [3] (601) Fausta Zykute (LTU) 4-6, 6-4, 1-6
(2320) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. [10] (920) Klara Nelander (SWE) 6-1, 4-6, 4-6

Kvartfinale: Johanne Christine Svendsen vs. (1311) Ella McDonald (GBR) 6-3, 6-4

Semifinale:
Johanne Christine Svendsen vs. (1217) June Bjork (SWE) 6-2, 6-3
[2] (573)Ine Soltveit Stange (NOR) vs. (1314) Emilia Valentinsson (SWE) 6-3, 6-4

Finale: Johanne Christine Svendsen vs. [2] (573)Ine Soltveit Stange (NOR) 6-1, 6-0

Girls singles kvalifikation

Q16: [9] (Olivia Thiemke (DEN) vs. Kristina Hendicott (NOR) 6-1, 6-2
Qfi: Olivia Thiemke vs. [5] (2802) Ellee Dryer (USA) 1-6, 4-6

Girls doubles

R32
Emilie Just-Bomholt/Berta Passola (ESP) vs. Sara Pistol (ROU)/ellee Dryer (USA) 6-4, 6-2
(8) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (NOR) – bye
Olivia Thiemke/Natacha Schou (DEN) vs. Emma Shasteen/Emelie Westin (SWE) 7-5, 4-6, [10-4]
Zoe Du Pasquier Jensen/Johanne Chrisine Svendsen (DEN) vs. Emma Cecilie Sorensen/Emely Khrs (NOR) 6-2, 6-4

1/8-finale:
Mortensen/Bjork vs. Bomholt/Passola 5-7, 6-3, [10-8]
Thiemke/Schou vs. (3) Carla Galmiche (FRA)/Emma Ebona (SUI) 3-6, 2-6
Jensen/Svendsen vs. (7) Amelie Smejkalova (CZE)/Stella Remander (FIN) 6-7(3), 1-6

Kvartfinale: Mortensen/Bjork vs. (1) Fausta Zykute (LUT)/Bianca Elena Barbulescu (ROU) 6-3, 6-3
Semifinale: Mortensen/Bjork vs. (6) Ella McDonald (GBR)/Luca Victoria Vocke (GER) 2-6, 2-6


Grade 4, ITF East Africa Junior Circuit III, Nairobi (KEN) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Boys singles hovedturnering

R64: (Q) Mikkel Ballisager (DEN) vs. (2480) Dhillon Virdee Oakley (GBR) 3-6, 6-1, 3-6

Boys doubles

R32: Rasmus Egehus (DEN)/Otto Rosin (SWE) vs. Mikkel Ballisager (DEN)/Natnael Ahmed (ETH) 7-5, 3-6, [10-5]

1/8-finale: Egehus/Rosin vs. (3) Andreas Scott (RSA)/Charlie Penman (GBR) 4-6, 0-5 Ret’d

Boys singles kvalifikation

Q16
Rasmus Egehus (DEN) vs. Elliot Moberg (SWE) 6-3, 6-4
David Van Nunen (SWE) vs. [5] (2994) Shourya Manik (IND) 4-6, 0-6
Otto Rosin (SWE) vs. Maxwell Ondiek (KEN) 6-4, 6-3
Mikkel Ballisager (DEN) vs. Brandon Sagala (KEN) 6-2, 6-1

Qfi
Rasmus Egehus (DEN) vs. [2] (2133) Giulio Vecchiarelli (ITA) 3-6, 4-6
Otto Rosin (SWE) vs.  [5] (2994) Shourya Manik (IND) 4-6, 1-6
Mikkel Ballisager (DEN) vs. [6] (2994) Filoppo Morroni (ITA) 6-3, 6-4


Grade 5, LIAMUIGA OUALIE JUNIOR CHAMPIONSHIP, Basseterre ((SKN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Girls singles hovedturnering

R32: Cecilie Wiche (DEN) vs. Safija Nizamic (USA) 3-6, 7-5, 6-3
1/8-finale: Cecilie Wiche vs. [2] (604) Nicole Kiefer (USA) 3-6, 2-6

Girls doubles

1/8-finale: Cecilie Wiche (DEN)/Vanessa Hull (SKN) vs. Safija Nizamic/Katya Balin (USA) 4-6, 2-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 48)

Category 3, Norrkoping Elite Hotels Junior Open (SWE) – Hardcourt

U14 Boys singles hovedturnering

R32: [2] (129) Christopher Garde (DEN) vs. (WC) Evin Nilsson (SWE) 2-6, 6-7(4)

U14 Boys singles kvalifikation

Q32: [14] (1009) Valdemar Soldbro Dubin (DEN) – bye
Q16: Valdemar Soldbro Dubin vs. Melvin Kumar (SWE) 7-5, 4-6, 7-5
Qfi: Valdemar Soldbro Dubin vs. [6] (418) Bruno Kokot (POL) 3-6, 3-6

U14 Boys doubles

1/8-finale: (1) Christopher Garde (DEN)/Concalo Marques (POR) – bye
Kvartfinale: Garde/Marques vs. Liam Svensson/Albert Widell 3-6, 6-1, [10-8]
Semifinale: Garde/Marques vs. Erik Nordstrom/Filip Stidell (SWE) 0-6, 6-7(0)

U14 Girls singles kvalifikation

Q32
(1460) Liva Kornelia Mortensen (DEN) vs. Isabell Ek (SWE) 6-1, 6-3

Q16:
(1460) Liva Kornelia Mortensen (DEN) vs. [7] (909) Ingrid Forsberg (SWE) 6-1, 3-6, 2-6
[11] (1409) Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. Niki Jovanovic (SWE) 6-1, 6-3

Qfi: Ophelia Mille Ruus vs. [8] (1273) Anasatsia Pettersson (SWE) 1-6, 2-6


Category 3, Stavanger Open TE U14 (NOR) – Hardcourt

U14 Boys singles hovedturnering

R32
[8] (336) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (Q) (1009) Carl Degenhardt (GER) 7-6(7), 6-2
(519) Oliver Steines (DEN) vs. (Q) Filip Glov Møller (NOR) 6-3, 6-4
[7] (314) Yakup Uzunel (DEN) vs. (Q) (1267) Constantin Radu (ROU) 1-6, 6-2, 4-6

1/8-finale
[8] (336) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (664) Felix Oscarsson (NOR) 5-7, 4-6
(519) Oliver Steines (DEN) vs. [4] (236) Aleksandar Daskalovic (GBR) 1-6, 5-7

Boys doubles

1/8-finale:
Oliver Steines (DEN)/Matteus Olander (SWE) vs. (WC) Lars Oestboe Frafjord/Urs Maximilian Oftedahl Knoth (NOR) 3-6, 2-6
(4) Yakup Uzunel (DEN)/Filip Slavkovic (SWE) – bye

Kvartfinale: Uzunel/Slavkovic vs. Konstantine Gogeliya (RUS)/Achilefs Rafail Kousaridis (GRE) 4-6, 6-2, [7-10]

U14 Girls singles hovedturnering

R32
(927) Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. [1] (79) Camilia Samel Druz (FRA) 0-6, 3-6
[5] (339) Laura Brunkel (DEN) vs. (WC) Charlotte Ruud (NOR) 6-3, 6-1
(WC) Emma Thuin Gregersen (DEN) vs. [4] (318) Carina Syrtveit (NOR) 3-6, 4-6
(386) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (677) Anna Louise Bjornestad (NOR) 6-2, 7-5
[7] (343) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (1055) Hermine Flaaten (NOR) 6-2, 6-2
(Q) (774) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. (WC) Amalie Kvernberg Lafton (NOR) 2-6, 6-3, 4-6
(414) Mille Mørk (DEN) vs. (Q) (1275) Christine Harlem (NOR) 6-2, 6-3

1/8-finale
[5] (339) Laura Brunkel (DEN) vs. (Q) (Alina Laptieva (UKR) 6-1, 1-6, 6-4
(386) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [6] (339) Emma Lindh (SWE) 2-6, 2-6
[7] (343) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (727) Camille Fisette (BEL) 6-1, 6-4
(414) Mille Mørk (DEN) vs. [8] (354) Josefine Falster (NOR) 7-5, 3-6, 6-1

Kvartfinale (onsdag)
[5] (339) Laura Brunkel (DEN) vs. [1] (79) Camilia Samel Druz (FRA) 2-6, 0-6
[6] (339) Emma Lindh (SWE) vs. [4] (318) Carina Syrtveit (NOR) 6-2, 7-5
[7] (343) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (WC) Amalie Kvernberg Lafton (NOR) 4-6, 4-6
(414) Mille Mørk (DEN) vs. (778) Michelle Armani (NOR) 7-6(4), 3-6, 3-6

U14 Girls singles kvalifikation

Q16:
[1] (774) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) – bye
(927) Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. Ida Marie Boerseth (NOR) 6-3, 6-2

Qfi
Chili Alberthe Emelie Jensen vs. Iben Jensen (NOR) 6-1, 6-1
Alberte Kleist Giersløv Jørgensen vs. Camilla Wessel-Aas (NOR) 6-1, 6-0

U14 Girls doubles

1/8-finale
(3) Vilma Krebs Hyllested (DEN)/Emma Lindh (SWE) – bye
Alberte Kleist Giersløv Jørgensen/Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. (WC) Erle Bruun Jansen/Iben Jensen (NOR) 6-1, 6-1
Emma Thulin Gregersen (DEN)/Kajsa Helgesen (NOR) vs. Lydia Kristine Lundetrae/Amelie Wilhelmina Fanny Sjostrand (NOR) 6-0, 6-2
(2) Laura Brunkel (DEN)/Emilia Korseth (NOR)  – bye

Kvartfinale
Hyllested/Lind vs. Jensen/Jørgensen 6-1, 6-0
Gregersen/Helgesen vs. (4) Anna Louise Bjornestad (NOR)/Marya Kornilova (RUS) 4-6, 4-6
Brunkel/Korseth vs. Alina Laptieva (UKR)/Camille Fisette (BEL) 6-1, 6-1

Semifinale
Hyllested/Lind vs. (1) Klara Vaja (SRB)/Camila Samel Druz (FRA) 7-5, 6-1
Brunkel/Korseth vs. (4) Anna Louise Bjornestad (NOR)/Marya Kornilova (RUS) 6-4, 6-4

Finale: Hyllested/Lind vs. Brunkel/Korseth 6-1, 6-2


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 


(414) Mille Mørk (DEN) vs. << tilbage