TV2 Sport og TV2 Play følger kampen om de sidste pladser i WTA-slutspillet i Moskva. WTA International Luxembourg på WTATV og TV2 Play samt 3 ATP 250 turneringer på Tennistv

WTA Premier turneringen VTB Kremlin Cup har ofte været præget af et massivt antal afbud fra topspillere, der havde tilmeldt sig som en gardering, hvis de manglede værdifulde point til racelisten, hvor de 8 bedste kvalificerer sig til WTA-slutspillet, som afvikles ugen efter.

Omvendt sker det også, at spillere i sidste øjeblik anmoder om wildcard til Kremlin Cup eller International turneringen Luxembourg Open, som afvikles sideløbende, og arrangørerne er som regel velvilligt indstillet, da det altid er attraktivt at have top-spillere på plakaten.

For en uge siden var de første 5 pladser til WTA-slutspillet på plads, da både Simona Halep, Angelique Kerber, Caroline Wozniacki, Naomi Osaka og Petra Kvitova havde sikret sig adgang, og efter Sloane Stephens fik et wildcard, er hun også sikker med inde, men de 3 WTA International turneringer i den forløbne uge i Tianjin, Hongkong og Linz gav ingen afklaring af de sidste 2 pladser, udover at feltet blev begrænset til nedenstående 3 spillere:

no. 7 Elina Svitolina (UKR) 3850 point
no. 8 Karolina Pliskova (CZE) 3840 point
no. 9 Kiki Bertens (NED) 3710 point

Alle 3 spillere kan risikere at blive sorteper og gå glip af slutspillet, hvis alle spiller i denne uge, hvor både Pliskova og Bertens er tilmeldt i Moskva, og hvor både Halep og Stephens har fået tildelt wildcard.

Det forlyder, at Svitolina har haft forespørgsel ude hos arrangørerne i både Luxembourg og Moskva, men for få dage siden blev det meddelt, at de sidste wildcards i Moskva blev givet til to unge russere, 17-årige Anastasia Potapova og 19-årige Anna Kalinskaya, hvilket gav spekulationer om, hvorvidt der var gået politik i sagen på grund af det anstrengte forhold mellem Rusland og Svitolinas hjemland Ukraine.

Svitolina mister pladsen i slutspillet, hvis både Pliskova og Bertens optjener tilstrækkelig mange point i Moskva.
Pliskova mangler sølle 10 point for at passere ukraineren, men da hendes 16. bedste resultat på racelisten i forvejen er 100 point fra en kvartfinale i Dubai eller Eastbourne, kræver det at hun mindst når semifinalen i Moskva.
Det samme er tilfældet for Bertens, der med en semifinale kan erstatte sit 16. bedste resultat, som er 30 point ‘s-Hertogenbosch, med 185 point og dermed opnå 3865 og efterlade Svitolina på 9. pladsen.

Tilføjelse: Programmet blev tirsdag opdateret efter (det forventede) afbud fra Halep som følge af rygproblemer, og i stedet indtræder Valentini Grammatikopoulou (GRE) som Lucky Loser.

Efter afbud fra Simona Halep til slutspillet i Singapore er det afklaret, at  deltagerne bliver Kerber, Wozniacki, Osaka, Kvitova, Stephens, Svitolina, Pliskova og Bertens.
De sidste resultater i Moskva afgør reservepladserne.

Frederik Løchte og Joe Salisbury i Stockholm Open

Efter ATP Masters 1000 turneringen China Open holder topspillerne lav profil i denne uge, hvor flere af de øvrige spillere får mulighed for at boltre sig i 3 forskellige turneringer i ATP 250 kategorien.

I Stockholm Open er der dansk deltagelse, idet Frederik Løchte Nielsen deltager i double sammen med Joe Salisbury, som han vandt en Challenger titel sammen med i Nottingham i juni, og ved Wimbledon var de helt fremme i semifinalen.
De spiller deres første kamp i Stockholm mandag.

Tilføjelse: Løchte og Salisbury tabte mandag efter match-tiebreak i 3 sæt.

Joe Salisbury, Frederik Løchte Nielsen
Foto: Privat – Joe Salisbury og Frederik Løchte Nielsen – vinder Nottingham 2018

Flere danske spillere i aktion i denne uge

Mikael Torpegaard forsøger efter et par ugers turnerings-pause at kvalificere sig til hovedturneringen i en ATP Challenger turnering i Clagary i Canada, hvor han søndag aften spiller kvalfinale.
Tilføjelse: Torpegaard havde matchbold i kvalfinalen ved 5-4 i 3. sæt, men Tom Fawcett (USA) afværgede og vandt derefter 6-7(7), 6-2, 7-5.

Ligesom i sidste uge er det ikke lykkedes danske deltagere i ITF Futures at slippe igennem nåleøjet til hovedturneringen i $15.000 turneringer.

Hos juniorerne er der danske deltagelse både under fjerne himmelstrøg og på hjemlig grund.

Både Clara Tauson og Holger Vitus Nødskov Rune er i Osaka i Japan, hvor den prestigefyldt Grade A turnering Osaka Mayor’s Cup afvikles.
Clara er seedet 1 i Girls singles og Holger er seedet 5 i Boys singles, hvor også dansk-hollandske Christian Lerby deltager.
Caroline Wozniacki vandt som 16-årig denne turnering i 2006 med finalesejr over Ayumi Morita (JPN).

Holger Vitus Nødskov Rune, Clara Tauson
Foto: Tennisavisen – Holger Vitus Nødskov Rune og Clara Tauson

De fem danske juniorer, som i sidste uge var med EuroElite i Taiwan, deltager i denne uge ved en Grade 3 turnering i Malaysia.

Et langt større antal danske juniorer har fået mulighed for at deltage i en Grade 4 turnering i Rungsted.
De fleste, som har deltaget i weekendens kvalifikation, må sande at der skal præsteres på højt niveau for at kvalificere sig til hovedturneringen, og kun Tobias Bo Kudsk hos drengene nåede frem til kvalfinalen, hvor han tabte til en svensker, men Tobias var “heldig” og får en ny chance som Lucky Loser.

Hos pigerne kvalificerede Louise Flintsø og Charlotte Mosbæk Ellegaard sig begge til hovedturneringen, hvor Divine Dasam Nweke er seedet 1.
Hos drengene er eneste seedede danske deltager 9. seedede Jesper Anid Jørgensen.

Resultaterne fra alle internationale turneringer med dansk deltagelse vil løbende blive opdateret herunder.


Uge 42

WTA International, BGL BNP Paribas Luxembourg Open (LUX) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale: (1) Julia Goerges (GER) vs. (Q) Belinda Bencic (SUI) 6-4, 7-5

Semifinale
(1) Julia Goerges (GER) vs. (Q) Eugenie Bouchard (CAN) 6-7(3), 7-5, 6-1
(Q) Belinda Bencic (SUI) vs. (SE) Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 3-6, 7-6(5)

Kvartfinale
(1) Julia Goerges (GER) vs. (6) Donna Vekic (CRO) 6-3, 3-6, 6-3
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Andrea Petkovic (GER) 4-6, 4-0 Ret’d
(Q) Belinda Bencic (SUI) vs. Vera Lapko (BLR) 6-4, 6-1
(SE) Dayana Yastremska (UKR) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-1, 6-4

1/8-finale
Vera Lapko (BLR) vs. (8) Pauline Parmentier (FRA) 7-5, 6-2
(Q) Belinda Bencic (SUI) vs. (9) Kirsten Flipkens (BEL) 6-1, 6-3
Eugenie Bouchard (CAN) vs. (3) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-1, 6-0
(1) Julia Goerges (GER) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-1, 6-4
(SE) Dayana Yastremska (UKR) vs. (2/WC) Garbine Muguruza (ESP) 6-2, 6-3
Andrea Petkovic (GER) vs. (5) Katerina Siniakova (CZE) 6-2, 6-3
(6) Donna Vekic (CRO) vs. (WC) Fiona Ferro (FRA) 2-6, 6-1, 7-5
Margarita Gasparyan (RUS) vs. Dalila Jakupovic (SLO) 6-4, 6-0

R32
Julia Goerges (GER) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-4, 6-3
Anna Blinkova (RUS) vs. Tatjana Maria (GER) 6-2, 7-5
(6) Donna Vekic (CRO) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-0, 6-1
(3) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 6-3, 6-4
(Q) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Timea Babos (HUN) 6-4, 6-2
(5) Katerina Siniakova (CZE) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-7(5), 6-0
(8) Pauline Parmentier (FRA) vs. Viktorija Golubic (SUI) 7-6(8), 6-2
Vera Lapko (BLR) vs. Carina Witthoeft (GER) 6-4, 5-7, 6-4
(Q) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Arantxa Rus (NED) 6-2, 6-1
Margarita Gasparyan  (RUS) vs. (7) Maria Sakkari (GRE) 6-1, 7-6(4)
(2/WC) Garbine Muguruza (ESP) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-4, 6-4

QFi
(1) Belinda Bencic (SUI) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-3, 7-5
(6) Arantxa Rus (NED) vs. Jana Fett (CRO) 3-6, 7-5, 6-1
(5) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Jessika Ponchet (FRA) 6-2, 7-5
(4/WC) Kristyna Pliskova (CZE) vs. (8) Tereza Smitkova (CZE) 6-2, 6-2

Q16
(1) Belinda Bencic (SUI) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-1, 2-6, 6-1
(5) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-3, 6-1

Q32
(1) Belinda Bencic (SUI) vs. Leonie Kung (SUI) 6-2, 6-2
Varvara Lepchenko (USA) vs. Patty Schnyder (SUI) 6-4, 6-2
(5) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Raluca Georgiana Serban (ROU) 6-1, 2-6, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/luxembourg-open#orderofplay


WTA Premier & ATP 250, VTB Kremlin Cup, Moskva (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Spilleprogram søndag

Centre Court – start 1300cet
Double finale
NB 1500: Adrian Mannarino (FRA) vs. (3/WC) Karen Khachanov (RUS) – Finale

TV-dækning:Tennistv.com

WTA Resultater (udvalgte)

Finale: (6) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Ons Jabeur (TUN) 2-6, 7-6(3), 6-4

Semifinale
(6) Daria Kasatkina (RUS) vs. Johanna Konta (GBR) 6-4, 6-3
(Q) Ons Jebeur (TUN) vs. (5) Anastasija Sevastova (LAT) 6-3, 3-6, 6-3

Kvartfinale
(6) Daria Kasatkina (RUS) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4, 6-3
Johanna Konta (GBR) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 2-6, 7-6(2)
(Q) Ons Jabeur (TUN) vs. (8) Anett Kontaveit (EST) 7-5, 6-1
(5) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (Q) Vera Zvonareva (RUS) 4-6, 7-5, 6-3

1/8-finale
(Q) Ons Jabeur (TUN) vs. (3/WC) Sloane Stephens (USA) 6-3, 6-2
(Q) Vera Zvonareva (RUS) vs. (2) Karolina Plikova (CZE) 6-1, 6-2
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Valentini Grammatikopoulou (GRE) 7-5, 6-0
(6) Daria Kasatkina (RUS) vs. Alize Cornet (FRA) 3-6, 7-5, 6-4
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (4) Kiki Bertens (NED) 6-3, 4-6, 6-3
Johanna Konta (GBR) vs. Daria Gavrilova (AUS) 6-4, 3-6, 6-3
(8) Anett Kontaveit (EST) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 7-6(3)
(5) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 7-5, 4-6, 6-4

R32
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Ajla Tomjanovic (AUS) 7-5, 6-4
(6) Daria Kasatkina (RUS) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 7-6(1)
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-4
Daria Gavrilova (AUS) vs. (LL) Vitalia Diatchenko (RUS) 7-6(5), 7-5
Johanna Konta (GBR) vs. (7) Elise Mertens (BEL) 6-3, 7-5
(8) Anett Kontaveit (EST) vs. (WC) Anastasia Potapova (RUS) 2-6, 6-3, 7-5
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (WC) Anna Kalinskaya (RUS) 6-1, 6-3
(Q) Ons Jabeur (TUN) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 6-1, 6-2
(5) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 4-6, 7-5, 6-3
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-2, 6-0
(Q) Vera Zvonareva (RUS) vs. (Q) Irina Khromacheva (RUS) 6-3, 6-3

QFi
Verea Zvonareva (RUS) vs. Ivana Jorovic (SRB) 6-4, 6-4
(5) Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. Silvia Soler-Espinosa (ESP) 6-3, 6-3
Irina Khromacheva (RUS) vs. (6) Vitalia Diatchenko (RUS) 6-2, 7-6(6)
(4) Ons Jabeur (TUN) vs. Valentini Gramatikopoulou (GRE) 7-5, 6-1

Q16:
Vera Zvonareva (RUS) vs. Sofya Lansere (RUS) 6-3, 6-0
Ivana Jorovic (SRB) vs. (7) Laura Siegemund (GER) 6-2, 6-4
Vitalia Diatchenko (RUS) vs. Sabina Sharipova (UZB) 4-6, 6-3, 6-1
Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. (8) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-1, 6-2

Q32:
Vera Zvonareva (RUS) vs. Alexandra Cadantu (ROU) 4-6, 6-1, 6-2
Silvia Soler-Espinosa (ESP) vs. (207) Anna Zaja (GER) 4-6, 7-6(5), 6-2
Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. Alexandra Panova (RUS) 6-7(7), 6-4, 6-4

ATP Resultater (udvalgte)

Semifinale
Adrian Mannarino (FRA) vs. Andreas Seppi (ITA) 7-5, 7-5
(3/WC) Karen Khachanov (RUS) vs. (2) Daniil Medvedev (RUS) 6-1, 6-7(5), 6-3

Kvartfinale
Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Egor Gerasimov (BLR) 7-6(3), 6-3
Andreas Seppi (ITA) vs. (4) Filip Krajinovic (SRB) 6-4, 7-6(2)
(3/WC) Karen Khachanov (RUS) vs. Mirza Basic (BIH) 6-2, 7-6(5)
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. (LL) Ricardas Berankis (LTU) 6-2, 1-6, 6-4

1/8-finale
Adrian Mannarino (FRA) vs. (1) Marco Cecchinato (ITA)
(Q) Egor Gerasimov (BLR) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 6-4
Filip Krajinovic (SRB) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 7-5, 6-4
Andreas Seppi (ITA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 7-6(6), 7-6(5)

Mirza Basic (BIH) vs. Nick Kyrgios (AUS) – walkover
(3) Karen Khachanov (rUS) vs. (Q) Lukas Rosol (CZE)
(LL) Ricardas Berankis (LTU) vs. Aljaz Bedene (GBR) 3-6, 7-6(3), 7-6(5)
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-2, 6-1

R32
Adrian Mannarino (FRA) vs. (WC) Evgeny Karlovskiy (RUS) 3-6, 6-4, 7-6(4) – ATP
Benoit Paire (FRA) vs. Mischa Zverev (GER) 7-6(6), 2-6, 6-1 – ATP
(Q) Egor Gerasimov (BLR) vs. (6) Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 6-7(5), 6-2  – ATP
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 7-6(10) – ATP
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (Q) Alexander Bublik (KAZ) 6-3, 6-4
Andreas Seppi (ITA) vs. (8) Martin Klizan (SVK) 6-1, 7-6(6) – ATP

(5/WC) Nick Kyrgios (AUS) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-3, 4-6, 6-4 – ATP
Mirza Basic (BIH) vs. Malek Jaziri (TUN) 7-6(4), 6-2 – ATP
(Q) Lukas Rosol (CZE) vs. Matteo Berrettini (ITA) 6-3, 4-6, 6-4 – ATP
(LL) Ricardas Berankis (LTU) vs. Denis Istomin (UZB) 6-4, 5-4 Ret’d – ATP
Aljaz Bedene (SLO)  vs. Laslo Djere (SRB) 5-7, 6-4, 7-6(2) – ATP
Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Filip Horansky (SVK) 6-4, 2-6, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/moscow/438/daily-schedule


ATP 250, European Open, Antwerpen (BEL) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com (25 kampe fra mandag)

Deltagere: Edmund, Schwartzman, Gasquet, Simon, Monfils, Haase, Jarry, Struff, m.fl.

Spilleprogram søndag

Center Court  – start kl. 1250
Double finale
NB 1500: (1) Kyle Edmund (GBR) vs. (6) Gael Monfils (FRA) – Finale

TV-dækning: Tennistv.com

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(1) Kyle Edmund (GBR) vs. (4) Richard Gasquet (FRA) 6-3, 6-4
(6) Gael Monfils (FRA) vs. (2) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-4

Kvartfinale
(1) Kyle Edmund (GBR) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR) – walkover
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-7(4), 7-6(9)
(6) Gael Monfils (FRA) vs. Vasek Pospisil (CAN) 7-5, 6-4
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. (5) Gilles Simon (FRA) 6-4, 6-3

1/8-finale
Kyle Edmund (GBR) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-0, 6-2
Ilya Ivashka (BLR) vs. Salvatore Caruso (ITA) 6-3, 6-7(8) , 7-5
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-3, 4-6, 6-3
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-1, 3-6, 7-6(3)

Gael Monfils (FRA) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-3, 3-6, 6-4
Vasek Pospisil (CAN) vs. (3) Milos Raonic (CAN) 7-6(3), 7-5
(5) Gilles Simon (FRA) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-1, 6-1
Diego Schwartzman (ARG) vs. Cameron Norrie (GBR) 7-6(1), 6-7(3), 7-5

R32
Jiri Vesely (CZE) vs. Jaume Munar (ESP) 6-4, 6-4
Feliciano Lopez (ESP) vs. (7/WC) Frances Tiafoe (USA) 6-4, 7-6(5)
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Guido Pella (ARG) 7-5, 5-7, 7-6(5)
Vasek Pospisil (CAN) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-3, 7-5
Mackenzie McDonald (USA) vs. Nicolas Jarry (CHI) 6-1, 7-6(8)

Q16
(1) Marcel Granollers (ESP) vs. Yannick Mertens (BEL) 6-4, 6-4
(4) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Zizou Bergs (BEL) 5-7, 6-3, 7-6(2)

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/antwerp/7485/daily-schedule


ATP 250, Intrum Stockholm Open (SWE) – Hardcourt

Spilleprogram søndag

Centre Court – start kl. ??
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Ernest Gulbis (LAT)

TV-dækning: Tennistv.com

Resultater (udvalgte)

Semifinale:
(Q) Ernests Gulbis (LAT) vs. (1) John Isner (USA) 1-6, 6-3, 6-3
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (2) Fabio Fognini (ITA) 6-3, 6-2

Kvartfinale
(1) John Isner (USA) vs. Tennys Sandgren (USA) 7-6(8), 6-7(5), 7-6(2)
(Q) Ernests Gulbis (LAT) vs. (4) Jack Sock 4-6, 6-3, 6-4
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 7-6(4)
(2) Fabio Fognini (ITA) vs. (6/WC) Hyeon Chung (KOR) 7-5, 2-1 Ret’d

1/8-finale
John Isner (USA) vs. Bradley Klahn (USA) 7-6(2), 6-7(5), 7-6(5)
Tennys Sandgren (USA) vs. Oscar Otte (GER) 7-6(4), 3-6, 6-3
(4) Jack Sock (USA) vs. (WC) Elias Ymer (SWE) 7-5, 3-6, 6-3
Ernests Gulbis (LAT) vs. (7) Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 6-4

Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (8) Fernando Verdasco (ESP) 4-6, 7-5, 7-6(5)
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. John Millman (AUS) 6-4, 3-6, 6-3
(6) Hyeon Chung (KOR) vs. Denis Kudla (USA) 6-3, 6-3
Fabio Fognini (ITA) vs. Lukas Lacko (SVK) 6-4, 6-4

R32
Tennys Sandgren (USA) vs. (5) Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-4
(WC) Elias Ymer (SWE) vs. Maximillian Marterer (GER) 4-6, 7-5, 7-5
(Q) Ernests Gulbis (LAT) vs. (WC) Mikael Ymer (SWE) 6-4, 6-3
(8) Fernando Verdasco (ESP) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-4, 6-2
(6/WC) Hyeon Chung (KOR) vs. Taylor Fritz (USA) 6-2, 6-2
Denis Kudla (USA) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-2, 7-5

QFi
(7) Ernests Gulbis (LAT) vs. (1) Julien Benneteau (FRA) 6-1, 6-1
Oscar Otte (GER) vs. (5) Jurgen Zopp (EST) 6-3, 7-6(2)
Alexei Popyrin (AUS) vs. (6) Matthias Bachinger (GER) 6-3, 4-6, 6-2
(4) Peter Polansky (CAN) vs. Andrea Arnaboldi (ITA) 6-4, 1-6, 6-4

Q16
(7) Ernests Gulbis (LAT) vs. Markus Eriksson (SWE) 6-4, 7-6(1)
Oscar Otte (GER) vs. (2) Bernard Tomic (AUS) 6-4, 1-2 Ret’d
Alexei Popyrin (AUS) vs. (3) Michael Mmoh (USA) 7-6(5), 7-6(7)
(4) Peter Polansky (CAN) vs. Karl Friberg (SWE) 6-4, 6-1

Doubles (udvalgte)

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Joe Salisbury (GBR) vs. (4) Ken/Neal Skupski (GBR) 6-4, 6-7(2), [7-10]

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/stockholm/429/daily-schedule


Uge 43

BNP Paribas WTA Finals, Singapore presented by SC Global – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: TV2 Sport og WTATV.com

Red Group: 1. Angelique Kerber, 3. Naomi Osaka, 5. Sloane Stephens, 8. Kiki Bertens
White Group: 2. Caroline Wozniacki, 4. Petra Kvitova, 6. Elina Svitolina, 7. Karolina Pliskova
Alternates: 9. Anastasija Sevastova (LAT), 10. Daria Kasatkina (RUS) (omvendt hvis Kasatkina vinder finale i Moskva)

White Group
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. (6) Elina Svitolina (CZE) – søn 1100cet
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (7) Karolina Pliskova (CZE) – søn 1330cet

(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (6) Elina Svitolina (CZE)
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. (7) Karolina Pliskova (CZE)

(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. vs. (4) Petra Kvitova (CZE)
(6) Elina Svitolina (CZE) vs.  (7) Karolina Pliskova (CZE)

Red Group
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. (5) Sloane Stephens (USA) – man 1330cet
(1) Angelique Kerber (GER) vs. (8) Kiki Bertens (NED) – man næste

(1) Angelique Kerber (GER) vs. (5) Sloane Stephens (USA)
(3) Naomi Osaka (JPN) vs.  (8) Kiki Bertens (NED)

(1) Angelique Kerber (GER) vs. (3) Naomi Osaka (JPN)
(8) Kiki Bertens (NED) vs. (5) Sloane Stephens (USA)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/wta-finals-singapore#orderofplay


ATP 500, Erste Bank Open 500, Vienna (AUT) – Hardcourt

TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (31 kampe)

Deltagere: Thiem, Anderson, Dimitrov, Isner, Nishikori, Coric, Fognini, Edmund m.fl.

Spilleprogram søndag

Kvalfinaler – fra 1100

Den komplette schedule findes på  https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/vienna/337/daily-schedule


ATP 500, Swiss Indoors Basel (SUI) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com (31 kampe), Viaplay

Deltagere: Federer, A. Zverev, Cilic, Tsitsipas, Sock, Cecchinato, Medvedev, Bautista Agut, Shapovalov, Wawrinka m.fl.

Spilleprogram søndag

Kvalfinaler – fra 1230

Den komplette schedule findes på  https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/basel/328/daily-schedule


Fed Cup

10-11. nov 2018: World Group Final (Tjekkiet vs. USA)
09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL): 1.Rusland, 3.Ukraine, 6.Polen, 7.Estland, 9.Bulgarien, 11.Danmark, 13.Sverige
Group B: Bath (GBR): 2.Storbrittanien, 4.Serbien, 5.Kroatien, 8.Ungarn, 10.Tyrkiet, 12.Grækenland, 14.Georgien, 15.Slovenien


Davis Cup

World Group Finale (23-25. november)
(1) Frankrig vs. (4) Kroatien

Group I Europe/Africa 2nd Round Play-Offs (26-27. oktober)
South Africa vs. Portugal

Group II Europe/Africa 3rd Round (15-16. september)
Polen vs. (1) Rumænien 3-2
Finland vs. Egypten 3-2
(Danmark tabte til Egypten i 2nd Round)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (uge
42 udvalgte)

Calgary (CAN)
Tidsforskel: cet -8 timer

Q32: [5] (474) Mikael Torpegaard (DEN) – bye
Q16: Mikael Torpegaard vs. (659) Nick Chappell (USA) 7-5, 6-4
QFi: Mikael Torpegaard vs. (594) Tom Fawcett (USA) 7-6(7), 2-6, 5-7 (søndag)

Singles hovedturnering

R32: [5] (137) Casper Ruud (NOR) vs. (340) Alejandro Gonzalez (COL) 3-6, 7-5, 7-6(3)
1/8-finale: Casper Ruud vs. (268) Jan Choinski (GER) 6-3, 6-2
Kvartfinale: Casper Ruud vs. (236) Brayden Schnur (CAN) – lør ca. 0200cet

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 42)

$15.000, Magic Hotel Tours, Monastir (TUN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Q64: Andreas Boers (DEN) vs. Maxime Leclercq (FRA) 6-0, 6-0
Q32: Andreas Boers vs. Skander Ben Abdallah (TUN) 1-6, 3-6 (søndag)


$15.000, Campeonato Internacional de Tênis, Mogi das Cruzes (BRA) – Grus
Tidsforskel: cet -5 timer

Q64: Mikkel Emil Møller Larsson (DEN) vs. Renan Perdigao (BRA) 6-7(5), 7-5, 6-4
Q32: Mikkel Emil Møller Larsson vs. Felipe Muzzi (BRA) 4-6, 3-6 (søndag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 42)

$25.000, Santa Margherita Di Pula (ITA) – Grus

Livestream Court 2: http://live.itftennis.com/en/live-streams/

R32: (WC) Olivia Gram (DEN) vs. (364) Lisa Sabino (SUI) 2-6, 0-6 (torsdag)

<< tilbage)


ITF Junior (udvalgte uge 42)

Grade A, Osaka Mayor’s Cup – World Super Junior Tennis Championships 2018 (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Boys singles hovedturnering

R64
[5] (62) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (204) Tomoya Ikeda (JPN) 7-6(2), 4-6, 6-2
(127) Christian Lerby (NED) vs. (409) Taisei Kageyama (JPN) 6-3, 6-1

R32
Holger Vitus Nødskov Rune vs. (136) Stefan Storch (AUS) 6-4, 6-3
Christian Lerby (NED) vs. (163) Blu Baker (GBR) 6-1, 4-6, 6-3

1/8-finale:
Holger Vitus Nødskov Rune vs. Roko Horvat (CRO) 6-3, 6-2
Christian Lerby (NED) vs. (WC) (556) Kokoro Isomura (JPN) 6-2, 6-2

Kvartfinale:
Holger Vitus Nødskov Rune vs. [1] (39) Valentin Royer (FRA) 1-6, 3-6 (fre)
Christian Lerby (NED) vs. (262) Keisuke Saitoh (JPN) 0-6, 0-6 (fre)

Semifinale
(262) Keisuke Saitoh (JPN) vs. [1] (39) Valentin Royer (FRA) 5-7, 6-1, 6-2
[2] (44) Bu Yunchaokete (CHN) vs. [4] (49) Gauthier Onclin (BEL) 6-1, 6-0

Finale: [2] (44) Bu Yunchaokete (CHN) vs. (262) Keisuke Saitoh (JPN) – søn ca. 0530cet

Boys doubles

R32
(6) Christian Lerby (NED)/Filip Kolasinski (POL) vs. KaiKawano/Hiroki Sakagawa (JPN) 6-7(8), 3-6 (tir)
(2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Phuong Van Nguyen (VIE) vs. Tsubasa Nakazato/Gaku Moriya (JPN) 6-1, 6-0

1/8-finale: Rune/Nguyen vs. Giacomo Dambrosi/Emiliano Maggioli (ITA) 6-3, 7-6(3)
Kvartfinale: Rune/Nguyen vs. Shota Tange/Riku Takahata (JPN) 6-2, 4-6, [8-10] (torsdag)

Girls singles hovedturnering

R64: [1] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (590) Riho Yuasa (JPN) 6-0, 6-3
R32: Clara Tauson vs. (166) Elsa Jacquemot (FRA) 6-0, 6-1
1/8-finale: Clara Tauson vs. [13] (109) Mana Kawamura (JPN) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Clara Tauson vs. (523) Robin Montgomery (USA) 6-0, 6-0
Semifinale:
Clara Tauson vs. [9] (76) Sohyun Park (KOR) 6-0, 6-0
[2] (18) Qinwen Zheng (CHN) vs. (70) Daria Snigur (UKR) 4-6, 6-2, 7-6(3)
Finale: Clara Tauson vs. [2] (18) Qinwen Zheng (CHN) – søn 0400cet


Grade 2, 17º Torneo Internacional Junior de Sanxenxo (ESP) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32: (285) Elmer Møller (DEN) vs. (569) Alex Martinez (ESP) 3-6, 4-6 (søndag)

Boys singles hovedturnering

R32:
[1] (65) Gustaf Strom (SWE) vs. (135) Nicholas David Ionel (ROU) 7-5, 6-1
(124) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (210) Max Wiskandt (GER) 6-3, 6-2

1/8-finale
(148) Allan Deschamps (FRA) vs. Gustaf Strom (SWE) 5-7, 6-2, 6-4
Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. [8] (110) James Story (GBR) 6-4, 4-6, 6-3

Kvartfinale: Carlos Alcaraz Garfia vs. (141) Luca Nardi (ITA) – fre NB 1800


Grade 3, 32nd Sarawak Chief Minister’s Cup (II) ITF Junior Circuit, Kuching (MAS) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R64
(1) (111) Eric Vanshelboim (UKR) – bye
(1592) Kevin Chen (DEN) vs. (869) Danial Ahmad Farid (MAS) 6-4, 6-7(3), 7-6(2)
(1768) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Hampus Johansson (SWE) 6-3, 6-3
(8) (668) Carl Emil Overbeck (DEN) – bye

R32
Eric Vanshelboim (UKR) vs. Allen Botic (SWE) 7-6(2)
Kevin Chen vs. [9] (687) Jose Antonio Tria (PHI) 7-5, 3-6, 2-6 (ons)
Oskar Brostrøm Poulsen vs. [3] (414) Darrshan Suresh (MAS) 1-6, 6-1, 3-6 (ons)
Carl Emil Overbeck vs. Darius Wong (MAS) 6-0, 6-0

1/8-finale
Eric Vanshelboim (UKR) vs. [14] (804) Casey Hoole (AUS) 7-5, 6-4
(2087) Erik Eliasson (SWE) vs. [9] (687) Jose Antonio Tria (PHI) 4-6, 6-2, 6-1
[6] (859) Rikard Raad (SWE) vs. (859) Shuannon Tricerri (AUS) 6-4, 6-4
Carl Emil Overbeck vs. (2087) Alex Carroll (AUS) 6-3, 7-5

Kvartfinale (fredag)
Eric Vanshelboim (UKR) vs. (2087) Erik Eliasson (SWE) 6-1, 7-6(1)
[13] (781) Hikaru Takeda (JPN) vs. Rikard Raad (SWE) 6-3, 6-1
[5] (496) Cooper White (AUS) vs. (2461) Tzu Li Chang (TPE) 6-3, 6-0
Carl Emil Overbeck vs. [2] (384) Lancelot Carnello (SWE) 4-6, 7-6(1), 6-3

Semifinale
Eric Vanshelboim (UKR) vs. [13] (781) Hikaru Takeda (JPN) 6-3, 6-1
Carl Emil Overbeck vs. [5] (496) Cooper White (AUS) 1-6, 4-6 (lør)

Finale (søndag)
Eric Vanshelboim (UKR) vs. [5] (496) Cooper White (AUS)

Boys doubles

R32
(1) Eric Vanshelboim (UKR)/Lancelot Carnello (SWE) – bye
Kevin Chen/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Wei-yao Zhang/Chin-Chuan Huang (TPE) 6-7(7), 7-6(3), [6-10] (ons)
(3) Carl Emil Overbeck (DEN)/Rikard Raad (SWE) – bye

1/8-finale
Vanshelboim/Carnello vs. Allen Botic/Marlon Magkoutas (SWE) 6-2, 6-2
Overbeck/Raad vs. Cornelius Kee Hung Sia/Lin En Tan (MAS) 6-2, 6-2

Kvartfinale
Vanshelboim/Carnello vs. (8) Hikaru Takeda/Yusuke Tamaki (JPN) 3-6, 6-1, [10-8]
Overbeck/Raad vs. (6) Guntinun Sootinun-Opart (THA)/Jian Keong Takeshi Koey (MAS) 6-3, 7-5

Semifinale
Vanshelboim/Carnello vs. (4) Casey Hoole/Cooper White (AUS) 7-5, 6-2
Overbeck/Raad vs. Tzu Li Chang/Wei Chen Cheng (TPE) 6-7(3), 7-5, [6-10]

Finale (søndag)
Vanshelboim/Carnello vs. vs. Tzu Li Chang/Wei Chen Cheng (TPE)

Girls singles hovedturnering

R64
(588) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. Tng En Lydia L En L (MAS) 6-2, 6-1
(2706) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. Anja Nayar (AUS) 1-6, 3-6 (tir)

R32: Alisha Ali Hussain vs. [30] (496) Muskan Gupta (IND) 6-4, 4-6, 2-6 (ons)

Girls doubles

R32: Martha Elisa Stemann/Alisha Ali Hussain (DEN) vs. Chloe Chong Zhi Jing (MAS)/Anja Nayar (AUS) 6-1, 6-2
1/8-finale: Stemann/Hussain vs. (5) Yu-Yun Li (TPE)/Gauri Bhagia (IND) 1-6, 4-6

Opdatering fra EuroElite efter onsdagens kampe.


Grade 4, Yonex Autumn Cup 2018, Rungsted – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R64
(WC) William Svendsen (DEN) vs. (Q) (2812) Markus Bolin (SWE) 2-6, 2-6 (man)
[9] (665) Jesper Andi Jørgensen (DEN) – bye
(1805) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (Q) (2461) Keanu Elias Immler (AUT) 3-6, 0-6 (man)
(1805) Richard Biagiotti (DEN) vs. (Q) (2461) Adrian Luddeckens (SWE) 5-7, 6-3, 5-7 (man)
(LL) (2461) Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. (1576) Ainius Sabaliauskas (LTU) 0-6, 4-6 (man)
(WC) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (1629) Jan Koupil (SWE) 2-6, 6-4, 3-6 (man)
(1859) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (Q) (2461) Patrik Alvestrand (SWE) 6-3, 3-6, 6-3
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs (WC) Mattias Selde (SWE) 6-1, 6-1
(1430) Gustav Theilgaard (DEN) vs. (1685) Adam Heinonen (SWE) 4-6, 5-7 (man)
(WC) Philip Bonke (DEN) vs. (2115) Albin Ekenros (SWE) 1-6, 2-6 (man)

R32
Jesper Andi Jørgensen vs. (1526) Pijus Vaitiekunas (LTU) 6-1, 6-4
Emil Okkels Jensen vs. [4] (430) Roni Mikael Hietaranta (FIN) 1-6, 0-6 (tir)
Caspar Jalili Mikkelsen vs. [8] (646) Damien Salvestre (FRA) 1-6, 2-6

1/8-finale
Jesper Andi Jørgensen vs. (Q) (2334) Sebastian Abboud (SWE) 3-6, 7-6(4), 6-7(8) (tor)

Boys doubles

Kvartfinale: Jesper Andi Jørgensen/William Gormsen (DEN) vs. Emil Okkels Jensen/Gustav Theilgaard (DEN) 6-3, 7-5
Semifinale: Jørgensen/Gormsen vs. (5) Olle Wallin/Kevin Chahoud (SWE) 3-6, 6-2, [4-10]

Girls singles hovedturnering

R64
[1] (327) Divine Dasam Nweke (DEN)
(WC) victoria Ilena Andersen (DEN) vs. (Q) (2706) Smilla Kjaergaard (SWE) 3-6, 1-6 (man)
(WC) (2414) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (1312) Olivia Malm (SWE) 5-7, 4-6 (man)
(WC) (2497) Mathilde Tranberg (DEN) vs. (Q) Johanna Bernhold (SWE) 5-7, 3-6 (man)
(Q) Louise Flintsø (DEN) vs. (1421) Hanna Schmidt Axelsson (SWE) 4-6, 6-4, 1-6 (man)
(WC) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (2120) Anine Wilberg (NOR) 6-4, 6-3
(WC) (2269) Ida Hasselbalch (DEN) vs. (1653) Emilia Roslund (SWE) 5-7, 6-2, 6-0
(Q) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. (1054) Hedda Gurholt (NOR) 1-6, 3-6 (man)
(1653) Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. (1712) Klara Nelander (SWE) 3-6, 3-6 (man)
(1817) Karoline Laursen (DEN) vs. (1181) Ine Soltveit Stange (NOR) 6-7(5), 0-6 (man)
(1230) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. (Q) Olivia Lindestaf (SWE) 6-3, 3-6, 6-2

R32
Divine Dasam Nweke vs. (1234) Emma Eerola (FIN) 6-1, 6-4
Johanne Christine Svendsen vs. [5] (443) Maja Radenkovic (SWE) 4-6, 4-6 (tir)
Ida Hasselbalch vs. 6] (537) Agnes Gustafsson (FRA) 6-7(1), 3-6 (tir)
Nikoline Gullacksen vs. [2] (353) Matilda Mutavdzic (GBR) 1-6, 0-6 (tir)

1/8-finale
Divine Dasam Nweke vs. [14] (949) Ida Ferding (SWE) 2-6, 6-4, 6-2
Kvarfinale: Divine Dasam Nweke vs. [8] (327) Katja Wiersholm (USA) 2-6, 1-6 (tor)

Girls doubles

Kvartfinale
Ida Hasselbalch/Mathilde Tranberg (DEN) vs. (1) Matilda Mutavdzic (GBR)/Magdalena Hedrzak (POL) 4-6, 0-6

Boys singles kvalifikation

Q64
Julius Kostopoulos (DEN) vs. [1] (2005) Nils Andersson (SWE) 0-6, 6-4, 6-4
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) 6-4, 6-1
Elias Harden (DEN) vs. [7] (2461) Keanu Elias Immler (AUT) 2-6, 1-6 (lør)
Christopher Luthra (DEN) vs. [2] (2170) Christopher Borresen (NOR) 5-7, 0-6 (lør)
Christoffer Hayes Hjelm (DEN) vs. Jacob Danell (SWE) 2-6, 2-6 (lør
William Gormsen (DEN) vs. Alen Curovic (SWE) 6-0, 6-1
[3] (2334) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Ervin Mesic (DEN) 7-6(9), 6-0
(WC) Mads Møller Haase (DEN) vs. (WC) Vincent Knoess (GER) 4-6, 2-6 (lør)
Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) vs. [11] (2812) Markus Bolin (SWE) 0-6, 2-6 (lør)
Asger Emil Ildor (DEN) vs. [4] (2334) Sebastian Abboud (SWE) 6-7(8), 0-6 (lør)
Jens Schou (DEN) vs. Gustaf Lindqvist Nilsson (SWE) 6-4, 3-6, 5-7 (lør)
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. (WC) Quoc Uy Vo (VIE) 6-3, 6-2
Alexander Garde (DEN) vs. [10] (2461) Ignas Cipkus (LTU) 1-6, 0-6 (lør)
Oliver Eliasen (DEN) vs. [5] (2428) Anton Van Nunen (SWE) 6-4, 6-2
(WC) Mads Riber (DEN) vs. Julius Kaufmann (SUI) 1-6, 0-5 Ret’d (lør)
Christopher Garde (DEN) vs. Marcel Cronin (GER) 6-4, 3-6, 6-2
[6] (2461) Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. Theodor Boisen (DEN) 6-4, 1-6, 6-1
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. Stefan Zoric (SWE) 2-6, 0-4 Ret’d (lør)
(WC) Lucas Oliversen (DEN) vs. Tadas Streimikis (LTU) 3-6, 6-4, 6-3
Noah Byrgesen (DEN) vs. [9] (2461) Adrian Luddeckens (SWE) 0-6, 1-6 (lør)

Q32
Julius Kostopoulos (DEN) vs. David Tesic (GER) 5-7, 3-6 (lør)
Felipe Mikkelsen vs. [7] (2461) Keanu Elias Immler (AUT) 1-6, 7-5, 4-6 (lør)
William Gormsen vs. [8] (2461) Patrik Alvestrand (SWE) 4-6, 6-1, 6-7(3) (lør)
Marcus Gram Petersen vs. (WC) Vincent Knoess (GER) 2-6, 5-7 (lør)
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. [10] (2461) Ignas Cipkus (LTU) 4-6, 5-7
Oliver Eliasen (DEN) vs. Julius Kaufmann (SUI) 1-6, 2-6 (lør)
Christopher Garde (DEN) vs. [12] (2812) hannibal Borg (SWE) 3-6, 3-6 (lør)
Tobias Bo Kudsk vs. Stefan Zoric (SWE) 4-6, 6-3, 6-4
Lucas Oliversen vs. [9] (2461) Adrian Luddeckens (SWE) 2-6, 2-6 (lør)

QFi: Tobias Bo Kudsk vs. [9] (2461) Adrian Luddeckens (SWE) 2-6, 2-6 (søn)

Girls singles kvalifiaktion

Q64
[1] (1832) Nina Vicic (DEN) – bye
Melissa Zulkic (DEN) vs. Johanna Bernhold (SWE) 0-6, 1-6 (lør)
Anna Aagaard Nielsen (DEN) – bye
Louise Flintsø (DEN) vs. (WC) Gabriella Danielsson (SWE) 6-2, 6-3
Dicte Ingildsen (DEN) vs. Stella Billing (SWE) 4-6, 4-6 (lør)
Olivia Parsholt Beck (DEN) – bye
Sofie Vindberg Nielsen (DEN) vs. Olivia Lindestaf (SWE) 3-6, 6-7(4) (lør)
Olivia Thiemke (DEN) – bye
Natacha Schou (DEN) vs. Paulina Engback (SWE) 5-7, 6-4, 5-7 (lør)
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Julia Lif (SWE) 6-1, 6-1
Isabella Grann Frankild (DEN) vs. Hedda Sjokvist (SWE) 6-3, 6-3
Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Theodora Xantava (GRE) 7-5, 6-3

Q32
Nina Vicic vs. Johanna Bernhold (SWE) 1-6, 1-6 (lør)
Anna Aagaard Nielsen vs. (WC) Emma Persson (SWE) 6-7(5), 1-6 (lør)
Louise Flintsø vs. [2] (2317) Alexandra Jansson (SWE) 6-3, 6-2
Olivia Parholt Beck vs. Alice Widell (SWE) 6-1, 0-6, 2-6
Olivia Thiemke vs. Alice Widell (SWE) 1-6, 3-6
Zoe Du Pasquier Jensen vs. [7] (2855) Emely Kahrs (NOR) 3-6, 4-6 (lør)
Isabella Grann Frankild vs. [6] (2855) Alva Frojd (SWE) 6-4, 6-2
Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. [8] (2855) Sissi Schmidt Axelsson (SWE) 6-4, 2-6, 6-1

QFi
Louise Flintsø vs. Greta Wallin (SWE) 7-6(5), 6-3
Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Isabella Frankild (DEN) 6-4, 6-2

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage