Ved China Open afvikles WTA i næsthøjeste kategori med næsten alle topspillere, og der er ATP 500 i både Beijing og Tokyo

China Open i Beijing er den sidste af de fire WTA Premier Mandatory turneringer, som er højeste kategori under WTA og obligatorisk for alle topspillere, og derfor er der både stor prestige og mange præmiepenge på spil.

Desuden er det en af de sidste muligheder for at samle point til racelisten, som giver adgang til sæsonfinalen i Singapore for de 8 bedste på listen.

Kun no. 1 og 2 på racelisten, Simona Halep (ROU) og Angelique Kerber (GER) har sikret sig adgang, og selvom Halep allerede tabte i 1. runde, hvor hun trak sig efter at have tabt 1-6 i 1. sæt i 1. runde, er hun således sikker på deltagelse, men det er mere tvivlsomt, om hun efter 3 nederlag i træk er i kampform til den tid.

Caroline Wozniacki er no. 5 på racelisten, og selvom hun eventuelt ryger tidligt ud, kan hun højst miste 2 placeringer i forbindelse med China Open, hvilket forudsætter at Sloane Stephens (USA) mindst når semifinalen og at Kiki Bertens (NED) eller Karolina Pliskova (CZE) når finalen, hvilket kun er muligt for en af dem, da de kan mødes i semifinalen.

Slutspillet kan dog fortsat komme i fare i de efterfølgende 2 uger efter China Open, men Caroline kan modvirke dette, hvis hun genfinder formen og det gode spil, som har bragt hende tilbage til toppen, og hvis hun når kvartfinalen, kan hun desuden avancere til 4. pladsen, da Petra Kvitova (CZE) uden gejst tabte 2-6, 1-6 i 1. runde til Daria Gavrilova (AUS).

WTA kampene kan som sædvanlig følges på WTATV.com, og der vil desuden være massiv dækning på TV2 Sport.

ATP 500 udgaven af China Open kan følges på Tennistv.com, som fra mandag dækker 3 baner, og der vises flere kampe på TV3 Sport, mens TV3 Max sideløbende viser kampe fra ATP 500 turneringen Japan Open, som afvikles i Tokyo.

Udvalgte resultater samt oplysning om spilletider og TV-dækning bliver herunder opdateret løbende i ugens løb.

Philip Hjorth wildcard til Stockton Challenger

Udover Caroline Wozniacki, der deltager i Beijing, er der også dansk deltagelse ved ATP Challenger turneringen i Stockton, hvor det for 4. uge i træk ikke lykkedes for Frederik Løchte Nielsen at kvalificere sig til hovedturneringen.
Løchte deltager dog i double sammen med Toshihide Matsui (JPN), som han i starten af maj 2018 vandt titlen sammen med i en ATP Challenger i Seoul.

Der er alligevel dansk deltagelse i hovedturneringen i single, idet Philip Hjorth har fået tildelt wildcard til sin første ATP Challenger nogen sinde.
For 7 måneder siden fortalte Philip, der netop er startet på college ved The University of the Pacific, om sine drømme i denne video herunder.

Olga Helmi deltager for 2. uge i træk ved en $15.000 turnering i Monastir i Tunesien, hvor hun i sidste uge vandt i 1. runde over Julia Traub (GER), hvorefter hun i 1/8-finalen tabte 3-6, 2-6 til Lisa Pigato (ITA).
Olga er seedet 6 i denne uges turnering, hvor hun desuden deltager i double sammen med Adithya Karunaratne (HKG).

Tilføjelse: Både Philip Hjorth og Olga Helm tabte i 1. runde. Olga og Løchte er fortsat med i double


Uge 40

WTA Premier Mandatory & ATP 500, China Open – Hardcourt

WTA Resultater (udvalgte)

Finale: (2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-3, 6-3

Semifinale
Anastasija Sevastova (LAT) (8) Naomi Osaka (JPN) 6-4, 6-4
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (WC) Qiang Wang (CHN) 6-1, 6-3

Kvartfinale
Anastasija Sevastova (LAT) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-3, 7-6(5)
(8) Naomi Osaka (JPN) vs. Shuai Zhang (CHN) 3-6, 6-4, 7-5
(WC) Qiang Wang (CHN) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 7-5, 7-5
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Katerina Siniakova (CZE) 6-2, 6-2

1/8-finale
Anastasija Sevastova (LAT) vs. Donna Vekic (CRO) 6-3, 6-2
Dominika Cibulkova (SVK) vs. (9) Sloane Stephens (USA) 4-6, 6-2, 6-3
Shuai Zhang (CHN) vs. (3) Angelique Kerber (GER) 6-1, 2-6, 6-0
(8) Naomi Osaka (JPN) vs. (10) Julia Goerges (JPN) 6-1, 6-2

(WC) Qiang Wang (CHN) vs. (7) Karolina Pliskova (CZE) 6-4, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (4) Caroline Garcia (FRA) 5-7, 7-6(3), 6-0
(Q) Katerina Siniakova (CZE)  vs. (11) Kiki Bertens (NED) 6-4, 6-3
NB 1030: (2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Anett Kontaveit (EST) 7-5, 6-4

R32
Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Ons Jabeur (TUN) 7-6(5), 6-4
Anastasija Sevastova (LAT) vs. (17) Madison Keys (USA) – walkover
(9) Sloane Stephens (USA) vs. Dominika Cibulkova (SVK)
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Daria Gavrilova (AUS) 6-3, 6-3
(3) Angelique Kerber (GER) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 7-6(4), 6-1
Shuai Zhang (CHN) vs. Timea Babos (HUN) 6-1, 6-2
(10) Julia Goerges (GER) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 4-6, 2-2 Ret’d
(8) Naomi Osaka (JPN) vs. Danielle Collins (USA) 6-1, 6-0

(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-3, 6-4
(WC) Qiang Wang (CHN) vs. (12) Jelena Ostapenko (LAT) 6-0, 6-0
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (14) Garbine Muguruza (ESP) 7-5, 6-4
(4) Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Polona Hercog (SLO) 7-6(2), 6-3
(Q) Katerina Siniakova (CZE) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 7-6(2), 6-2
(11) Kiki Bertens (NED) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-1, 6-1
Anett Kontaveit (EST) vs. Laura Siegemund (GER) 2-6, 6-3, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Petra Martic (CRO) 7-5, 6-3

R64
(Q) Ons Jabeur (TUN) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-1, Ret’d
Donna Vekic (CRO) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-1, 6-4
(9) Sloane Stephens (USA) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-7(8), 6-4, 6-4
Daria Gavrilova (AUS) vs. (5) Petra Kvitova (CZE)(4)  6-2, 6-1
(3) Angelique Kerber (GER) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 6-2
Shuai Zhang (CHN)  vs. (15) Elise Mertens (BEL) 6-1, 3-6, 6-3
(10) Julia Goerges (GER) vs. Johanna Konta (GBR) 6-2, 4-6, 6-3
Danielle Collins (USA) vs. Timea Bacsinszky (SUI) 6-2, 3-6, 6-3

(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) 6-4, 6-4
(12) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 6-4, 7-6(3)
(14) Garbine Muguruza (ESP) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 6-0, 6-4
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (6) Elina Svitolina (UKR) 0-6, 6-4, 7-6(4)
Laura Siegemund (GER) vs. (13) Daria Kasatkina (RUS) 6-4, 4-2 Ret’d
Petra Martic (CRO) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-2, 6-3
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-3

ATP Resultater (udvalgte)

Finale: Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (1) Juan Martin del Potro (ARG) 6-4, 6-4

Semifinale
(1) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (4) Fabio Fognini (ITA) – walkover
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (5) Kyle Edmund (GBR) 7-6(6), 6-4

Kvartfinale
(1) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-3, 6-0
(4) Fabio Fognini (ITA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 6-4
(5) Kyle Edmund (GBR) vs. (Q) Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 7-6(4)
Nikoloz Basilishvili (GEO) vs. (Alt) Malek Jaziri (TUN) 6-2, 6-2

1/8-finale
(1) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-4, 7-6(4)
Filip Krajinovic (SRB) vs. (WC) Feliciano Lopez (ESP) 7-5, 6-7(2), 6-3
(4) Fabio Fognini (ITA) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-4, 6-3
Marton Fucsovics (HUN) vs. (8) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-2

(5) Kyle Edmund (GBR) vs. (Q) Metteo Berrettini (ITA) 7-5, 6-7(2), 7-5
(Q) Dusan Lajovic (SRB) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 2-6, 6-4
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Fernando Verdasco (ESP) 7-6(3), 6-4
(Alt) Malek Jaziri (TUN) vs. (2) Alexander Zverev (GER) 7-6(4), 2-6, 6-4

R32
(1) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-5, 6-2
Feliciano Lopez (ESP) vs. (7) Borna Coric (CRO) 7-5, 5-7, 7-5
(8) Marco Cecchinato (ITA) vs. Marcos Baghdatis (CYP) 1-6, 6-4, 7-5

(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (LL) Tennys Sandgren (USA) 7-5, 6-3
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (6) Jack Sock (USA) 6-7(6), 7-5, 6-2
Fernando Verdasco (ESP) vs. Gael Monfils (FRA) 2-6, 7-6(3), 7-6(5)
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 6-4


ATP 500, Rakuten Japan Open Tennis Championships 2018, Tokyo (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Resultater (udvalgte)

Finale: (Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. (3) Kei Nishikori 6-2, 6-4

Semifinale
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 6-3
(3) Kei Nishikori (JPN) vs. (8) Richard Gasquet (FRA) 7-6(2), 6-1

Kvartfinale
Denis Shapovalov (CAN) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 4-6, 7-6(7), 6-4
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. (6) Milos Raonic (CAN) 7-6(4), 6-3
(3) Kei Nishikori (JPN) vs. (5) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-3, 6-3
(8) Richard Gasquet (RSA) vs. (2) Kevin Anderson (RSA) 7-6(6), 7-6(4)

1/8-finale
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Jeremy Chardy (FRA) 7-6(3), 6-7(2), 6-4
Dennis Shapovalov (CAN) vs. Stan Wawrinka (SUI) 4-6, 6-1 6-4
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Martin Klizan (SVK 6-4, 6-3
(6) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Yosuke Watanuki (JPN) 6-3, 7-6(2)

(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Alex de Minaur (AUS) 6-3, 5-7, 6-1
(3) Kei Nishikori (JPN) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 7-5
(8) Richard Gasquet (FRA) vs. Nick Kyrgios (AUS)
(2) Kevin Anderson (RSA) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 3-6, 6-2

R32
Stan Wawrinka (SUI) vs. (SE) Taylor Fritz (USA) 6-3, 6-4
Denis Shapovalov (CAN) vs. (7) Hyeon Chung (KOR) 76-3, 3-6, 6-2
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. (4) Diego Schwartzman (ARG) 6-4, 6-4
(6) Milos Raonic (CAN) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-4

(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (WC) Taro Daniel (JPN) 6-1, 6-3
(3) Kei Nishikori (JPN) vs. (WC) Yuchi Sugita (JPN) 6-4, 6-1
Nick Kyrgios (AUS) vs. (WC) Yoshihito Nishioka (JPN) 7-5, 7-6(3)
(2) Kevin Anderson (RSA) vs. Matthew Ebden (AUS) 4-6, 7-6(1), 6-2

Den komplette schedule findes på  https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/tokyo/329/daily-schedule


Uge 41

WTA International, Prudential Hong Kong Tennis Open, Hong Kong (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Sport

Deltagere: Svitolina, Osaka, Ostapenko, Muguruza, Tsurenko, Wang, Gavrilova, Cornet, m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/hong-kong-open#orderofplay


WTA International, Tianjin Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Deltagere: Pliskova, Garcia, Mertens, Sabalenka, Hsieh, Martic, Collins, Sakkari, m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-tianjin-china-1076#orderofplay


WTA International, Upper Austria Ladies Linz (AUT) – Hardcourt

TV-dækning: Eurosport (fra onsdag)

Deltagere: Goerges, Bertens, Strycova, Cibulkova, Giorgi, Pavlyuchenkova, Rybarikova, Vekic, Siniakova, Bencic, Puig, m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/austria-ladies-linz#orderofplay


ATP 1000, Rolex Shanghai Masters (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV3 Sport

Spilleprogram søndag (udvalgte)

Center – start 0600cet
Maximillian Marterer (GER) vs. Jeremy Chardy (FRA)
Nicolas Jarry (CHI) vs. Mischa Zverev (GER)
(12) Jack Sock (USA) vs. Peter Gojowczyk (GER)
Steve Johnson (USA) vs. Karen Khachanov (RUS)

Show Court 4 – NB 0900cet
2 Double kampe

TV-dækning: Tennistv.com viser ovenstående kampe.

Deltagere: Næsten alle topspillere (minus Nadal, Dimitrov, Isner)

Den komplette schedule findes på  https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/shanghai/5014/daily-schedule


Fed Cup

10-11. nov 2018: World Group Final (Tjekkiet vs. USA)
09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa – Bath (GBR) og Zielona Gora (POL)


Davis Cup

World Group Finale (23-25. november)
(1) Frankrig vs. (4) Kroatien

Group I Europe/Africa 2nd Round Play-Offs (26-27. oktober)
South Africa vs. Portugal

Group II Europe/Africa 3rd Round (15-16. september)
Polen vs. (1) Rumænien 3-2
Finland vs. Egypten 3-2
(Danmark tabte til Egypten i 2nd Round)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (uge
40)

Monterrey (MEX)

Stockton, CA (USA)
Tidsforskel: cet -9 timer

Singles kvalifikation

Q32: (585) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (466) Alexander Ritschard (SUI) 4-6, 6-7(6) (lørdag)

Singles hovedturnering

R32 (start 1900cet)
[5] (136) Casper Ruud (NOR) vs. (259) Jan Choinski (GER) 6-3, 6-0
(WC) Philip Hjorth (DEN) vs. (188) Darian King (BAR) 1-6, 1-6 (tirsdag)

1/8-finale: (223) Christopher Eubanks (USA) vs. Casper Ruud (NOR) 6-1, 7-6(8)

Doubles

1/8-finale: (4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Toshihide Matsui (JPN) vs. Marc-Andrea Huesler (SUI)/Lucas Miedler (AUT) 7-6(7), 6-2

Kvartfinale: Løchte/Toshihide vs. (WC) Akram El Sallaly (EGY)/Andre Goransson (SWE) 6-3, 6-4

Semifinale: Løchte/Toshihide vs. (1) Sanchai Ratiwatana (THA)/Christopher Rungkat (INA) – fre ca. 2200cet

Florence (ITA)

Almaty 2 (KAZ)
Tidsforskel: cet +4 timer

R32: (202) Nikola Milojevic (SRB) vs. [5] (147) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 1-6, 7-5

Campinas (BRA)


Uge 41

Santo Domingo (DOM)

Fairfield, CA (USA)
Tidsforskel: cet -9 timer

Singles kvalifikation

Q32: (586) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [8] (316) Roberto Ortega-Olmedo (ESP) 6-2, 6-2
Q16: Frederik Løchte vs. (334) Thai-Son Kwiatkowski (USA) – søn ca. 2030cet

Singles hovedturnering

R32: [6] (135) Casper Ruud (NOR) vs. (220) Ernesto Escobedo (USA)

Tashkent (UZB)

Q32: [1] (124) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (379) Aslan Karatsev (RUS) 2-6, 6-1, 7-5
Q16: Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (519) Sanjar Fayziev (UZB) 6-2, 6-3
QFi: Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [8] (335) Tristan Lamasine (FRA)

Ortisei (ITA)

Barcelona (ESP)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 40)

$15.000, Soho Square Egypt F21 Men’s future, Sharm El Sheikh (EGY) – Grus

Q32
Martin Nygaard (DEN) vs. Dominik Palan (CZE) 3-6, 6-4, 3-6
Kasper Elsvad (DEN) vs. Anwar Elkamony (EGY) 6-0, 4-0 Ret’d

QFi: Kasper Elsvad vs. [7] (1798) Jeff Guerrero (MEX) 3-6, 0-6 (mandag)


Uge 41

$25.000, Santa margherita di Pula (ITA) – Grus

Q32: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. [7] (1124) Adrian Obert (GER) 1-6, 2-6 (lørdag)


$15.000, Egypt F22 Men’s future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

Q64:
Kasper Elsvad (DEN) vs. Akim Zarichanskyy (UKR) 6-2, 6-3
Martin Nygaard (DEN) vs. Pavel Kasaly (CZE) 6-0, 6-2

Q32:
Kasper Elsvad vs. Josh Silverstein (USA) – søn NB 1230
Martin Nygaard (DEN) vs. [11] (1913) Michal Mikula (POL) – søn NB 1230


$15.000, 12. TNB-ITF-Future 2018, Bad Salzdetfurth (GER) – Carpet

Q64: (WC) Christopher Luthra (DEN) – bye
Q32: Christopher Luthra vs. (WC) Jan Osusky (SVK) – mandag

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 40)

$15.000, Magic Hotel Tours, Monastir (TUN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32
[6] (940) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) Polina Kozyreva (RUS) 5-7, 6-3, 6-7(7)
(Olga havde 2 matchbolde i tiebreak)

Doubles

1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Adithya Karunaratne (HKG) vs. Hannah Nagel/Julia Traub (GER) 6-4, 6-2
Kvartfinale: Helmi/Karunaratne vs. Cristina Elena Tiglea/Lisa Pigato (ITA 2-6, 4-6 (torsdag)


Uge 41

$25.000, Santa margherita di Pula (ITA) – Grus

Q32: Olivia Gram (DEN) vs. [10] (602) Giorgia Marchetti (ITA) – søn ca. 1700

<< tilbage)


ITF Junior (udvalgte uge 40)

Grade 4, Sanchez-Casal Junior Cup 2018, El Prat (ESP) – Grus

Girls singles kvalifikation

Q32: [4] (883) Clarine Lerby (NED) vs. (1490) Marta Falceto Font (ESP) 6-2, 6-4
Q16: Clarine Lerby vs. (1398) Tara Gancev (SRB) 7-5, 6-2
QFi: Clarine Lerby vs. (WC) Victoria Jimenez Kasintseva (AND) 6-2, 6-3

Girls single hovedturnering

R32:
(WC) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. (606) Agnes Gustafsson (FRA) 2-6, 4-6 (mandag)
(Q) (883) Clarine Lerby (NED) vs. (374) Aleksandra Wierzbowska (POL) 6-1, 6-1

1/8-finale: Clarine Lerby (NED) vs. [6] (232) Ekaterina Vinnik (RUS) 6-4, 6-3
Kvartfinale: Clarine Lerby (NED) vs. (349) Darja Semenistaja (LAT) 6-4, 6-4
Semifinale:
[1] (159) Daniella Medvedeva (RUS) vs. [SE] (742) Cristina Mayorova Bakhtina (ESP) – tor 1100
Clarine Lerby (NED) vs. (435) Daria Krasnova (RUS) 4-6, 2-6 (torsdag)

Girls doubles

1/8-finale: Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN)/Mireia Fehr (SUI) vs. Clarine Lerby (NED)/Nikol Dobrilova (BUL) 1-6, 4-6 (mandag)
Kvartfinale: Agnes Gustafsson/Selena Janicijevic (FRA) vs. Lerby/Dobrilova 6-2, 6-3


Uge 41

Grade 2, 7º Torneo Internacional Junior de Pontevedra (ESP) – Hardcourt

Q32: [6] (287) Elmer Møller (DEN) vs. (343) Felix Gill (GBR) – søn NB 1500


Grade 5, ITF 5 Burgersdijk Tennis Rhijenhof, Den Haag (NED) – Hardcourt

Q32: (2402) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Amanda Bikker (NED) – søn ca. 1130

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage