Ugens største turnering er WTA Premier 5 i Wuhan, hvor Caroline og resten af Verdens-toppen dyster om 900 point og en halv million dollars til vinderen

Allerede inden de første kampe ved WTA Premier 5 turneringen Dongfeng Motor Wuhan Open blev afviklet, indeholdt skemaet med lodtrækningen flere ændringer som følge af afbud fra Viktoria Azarenka (BLR), Magdalena Rybarikova og Naomi Osaka (JPN), og derved blev der plads til hele 3 Lucky Losers, Monica Niculescu (ROU), Marketa Vondrousova (CZE) og Polona Hercog (SLO).

Endnu en spiller kunne føjes til skadslisten efter søndagens kampe, da modstanderen til 2. seedede Caroline Wozniacki, der er oversidder i 1. runde, blev fundet.
Timea Babos (HUN) måtte trække sig i kampen mod Rebecca Peterson (SWE), der førte 4-1 i 3. sæt efter 6-7(0), 6-4 i de 2 første sæt.

Caroline havde tidligere på året ikke planer om at deltage i hverken Tokyo eller Wuhan, men manglende kamptræning og deraf udeblevne resultater efter Wimbledon er uden tvivl den væsentligste årsag til, at hun alligevel tilmeldte sig turneringen i Wuhan og i sidste uge tog imod et wildcard til Tokyo, da risikoen for at mangle point til at være blandt de 8 bedste på racelisten, som kvalificerer sig til WTA slutspillet i Singapore, kan være overhængende.

Nedenstående korte klip, hvor Caroline taler med medierne (billedet herover) i forbindelse med “All Access Hour”, bekræfter at det vigtigste er at forsøge at sikre kvalifikationen til Singapore.

I øjeblikket er Caroline no. 5 på racelisten, og hun er sikker på stadig at være i top 8 uanset resultaterne i Wuhan, idet kun Elina Svitolina (UKR) med en kvartfinale og Karolina Pliskova (CZE) eller Kiki Bertens (BEL) med mindst en finaleplads kan gå forbi danskeren under turneringen, men ugen efter ved Premier Mandatory turneringen i Beijing, hvor der er endnu større point i spil, kan pladsen blandt de 8 bedste stadig komme i fare, hvis Caroline ikke når langt i hverken Wuhan eller Beijing.

Tidligst tirsdag spiller Caroline mod no. 56 Rebecca Peterson, som danskeren ikke tidligere har mødt, og i tilfælde af sejr bliver modstanderen i 1/8-finalen enten no. 31 Aliaksandra Sasnovich (BLR), der vandt 7-6(5), 7-6(3) over 15. seedede Elise Mertens (BEL), eller OL guldvinderen Monica Puig (POR), der vandt 7-5, 5-7, 6-3 over Kirsten Flipkens (BEL).

Som det var tilfældet i de 2 foregående uger, bliver oversigten herunder løbende opdateret med resultater og oplysninger om kampe, der kan følges på TV eller livestream.

Alle kampe i Wuhan kan følges på WTATV.com, og der vil ugen igennem blive vist flere kampe på TV2 Sport og TV2 Play.
Desuden viser WTATV kampene fra den mere beskedne WTA International turnering Tashkent Open.

Der afvikles desuden 2 ATP 250 turneringer i henholdsvis Chengdu og Shenzhen.
Begge kan følges på Tennistv.com, som fra tirsdag sender kampe fra begge turneringer.
TV3 Max sender fra Chengdu lørdag.

Tilføjelse: Der sendes alligevel ikke fra ATP turneringerne inden fredag.

ATP Challenger med Torpegaard og Løchte i Californien

Efter den flotte semifinale ved Columbus Challenger, hvor Mikael Torpegaard tabte til den senere vinder Michael Mmoh (USA), har danskeren fået en “Special Exemption” til hovedturneringen ved ATP Challenger i Tiburon i Californien, hvor Frederik Løchte Nielsen blev sendt ud i 1. kvalrunde i single.

Løchte deltager i double sammen med Toshihide Matsui (JPN).

Torpegaard fik en hård lodtrækning, da han møder 3. seedede no. 113 Peter Polansky (CAN), som han dog besejrede for 2 år siden i deres hidtil eneste indbyrdes opgør i 1/8-finalen i Columbus, hvor Torpegaard vandt titlen.

Tilføjelse/ændring: Lodtrækningen er efterfølgende ændret, hvilket betyder at Torpegaard i 1. runde møder no. 218 Maverick Banes (AUS), som han i sidste uge slog 7-6(3), 6-4 i 2. runde i Columbus.
I tilfælde af sejr kan Torpegaard i 1/8-finalen møde 2. seedede no. 106 Jordan Thompson (AUS) eller no. 192 Marcelo Arevalo (ESA).

Mikael Torpegaard
Foto: OSU Athletics – Mikael Torpegaard ved Columbus Challenger 2018

Olga Helmi er igen på farten på Women’s Pro Circuit touren, hvor hun er direkte i hovedturneringen ved Magic Hotel Tours i Monastir i Tunesien.

Olga Helmi
Foto: Olga Helmi Facebook

En anden hovedbegivenhed i den kommende uge er Junior Davis Cup i Ungarn, hvor Danmark stiller med Oskar Brostrøm Poulsen, Elmer Møller og Holger Vitus Nødskov Rune.

Truppen ankommet til Budapest

Junior Davis Cup
Foto: Privat

 

 


Uge 39

WTA Premier 5, Dongfeng Motor Wuhan Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

WTATV.com og TV2 Play fra søndag, TV2 Sport fra mandag

Deltagere: Caroline Wozniacki og alle andre topspillere

Spilleprogram torsdag

Centre Court – start 0830cet
(16) Ashleigh Barty (AUS) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
NB 1000: (WC) Qiang Wang (CHN) vs. (Q) Monica Puig (PUR)
NB 1230: Dominika Cibulkova (SVK) vs. Aryna Sabalenka (BLR)
Anett Kontaveit (EST) vs. Muguruza OR Siniakova

Court 1 – start 0830cet
4 Double kampe

TV2 Sport 1145-1530, TV2 Play 0630-1840
WTATV.com viser alle kampe

Både topbilledet og nedenstående billede stammer fra det seneste møde mellem Caroline Wozniacki og Monica Puig, der vandt 0-6, 6-4, 6-4 i R64 i Miami 2018.

Monica Puig
© 2018 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
Dominika Cibulkova (SVK) vs. (13) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 7-6(3)
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-3
(16) Ashleigh Barty (AUS) vs. (3) Angelique Kerber (GER) 7-5, 6-1
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (5) Petra Kvitova (CZE) 3-6, 6-3, 6-3

Anett Kontaveit (EST) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-4, 4-6, 6-1
(Q) Katerina Siniakova (CZE) vs. (14) Garbine Muguruza (ESP) 7-6(3), 7-6(1)
(WC) Qiang Wang (CHN) vs. Daria Gavrilova (AUS) 7-5, 6-2
(Q) Monica Puig (PUR) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 7-6(10), 7-5

R32
Dominika Cibulkova (SVK) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-0, 7-5
(13) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Xiyu Wang (CHN) 6-1, 3-6, 7-6(8)
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. (11) Julia Goerges (GER) 6-3, 2-6, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (6) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 2-6, 6-1
(3) Angelique Kerber (GER) vs. Madison Keys (USA) 6-0, 4-1 Ret’d
(16) Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Saisai Zheng (CHN) 4-6, 6-1, 6-2
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (12) Kiki Bertens (NED) 6-4, 6-2
(5) Petra Kvitova (CZE) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-3, 6-4

Shuai Zhang (CHN) vs. (LL) Polona Hercog (SLO) 6-2, 7-5
Anett Kontaveit (EST) vs. Donna Vekic (CRO) 6-2, 6-4
(14) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI) 6-0, 6-1
(Q) Katerina Siniakova (CZE) vs. (4) Caroline Garcia (FRA) 3-6, 7-6(5), 7-6(4)
(WC) Qiang Wang (CHN) vs. (8) Karolina Pliskova (CZE) 6-1, 3-6, 6-3
Daria Gavrilova (AUS) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-2, 7-6(3)
(Q) Monica Puig (PUR) vs. Aleksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) 6-4, 6-1

R64
(13) Daria Kasatkina (RUS) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 7-5
(11) Julia Goerges (GER) vs. (LL) Marketa Vondrousova (CZE) 6-3, 3-6, 7-6(4)
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 7-6(2), 2-6, 6-2
(16) Ashleigh Barty (AUS) vs. Johanna Konta (GBR) 7-5, 6-4
(12) Kiki Bertens (NED) vs. Belinda Bencic (SUI) TBF 6-3, 4-6, 6-2
Anett Kontaveit (EST) vs. (9) Sloane Stephens (USA) vs. 4-6, 7-5, 6-4
(Q) Katerina Siniakova (CZE) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 7-6(4), 6-2
Daria Gavrilova (AUS) vs. (10) Jelena Ostapenko (LAT) 6-2, 6-4
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (15) Elise Mertens (BEL) 7-6(5), 7-6(3)
(Q) Monica Puig (PUR) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 7-5, 5-7, 6-3
(Q) Rebecca Peterson (SWE) vs. Timea Babos (HUN) 6-4, 4-1 Ret’d

QFi
(2) Katerina Siniakova (CZE) vs. (10) Marketa Vondrousova (CZE) 6-1, 6-1
(3) Monica Puig (PUR) vs. (13) Polona Hercog (SLO) 6-4, 6-4
(5) Rebecca Peterson (SWE) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 4-6, 6-3, 6-3
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Anna Zaja (GER) 6-3, 64
(8) Sofia Kenin (USA) vs. (15) Monica Niculescu (ROU) 7-6(5), 4-6, 6-2

Q32
Lizette Cabrera (AUS) vs. (1) Ekaterina Makarova (RUS) 6-1, 4-6, 6-3
(5) Rebecca Peterson (SWE) vs. Xinyun Han (CHN) 6-3, 6-1
Anna Zaja (GER) vs. Fang Ying Yun (CHN) 6-3, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-wuhan-china-1075#orderofplay


WTA International, Tashkent Open (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Begu, Lapko, Zidansek, Voegele, T. Maria, Schmiedlova, Rodina, Jakupovic, m.fl.

Spilleprogram torsdag

Center – start 0700cet
(6) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Kateryna Kozlova (UKR)
(8) Dalila Jakupovic (SLO) vs. (Q) Anastasia Potapova (RUS)
(2) Vera Lapko (BLR) vs. Mona Barthel (GEr)
Margarita Gasparyan (RUS) vs. (Q) Fanny Stollar (HUN)

Court 2 – NB 0930cet
2 Double kamp

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
Kateryna Kozlova (UKR) vs. Fiona Ferro (FRA) 7-5, 6-4
(6) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Nao Hibino (JPN) 7-6(5), 6-4
(Q) Anastasia Potapova (RUS) vs. Olga Danilovic (SRB) 6-3, 6-3
(8) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Arantxa Rus (NED) 6-1, 7-6(6)

Margarita Gasparyan (RUS) vs. (5) Tatjana Maria (GER) 6-2, 3-6, 7-6(2)
(Q) Fanny Stollar (HUN) vs. (WC) Vera Zvonareva (RUS) 7-6(4), 6-4
Mona Barthel (GER) vs. (7) Evgeniya Rodina (RUS) 7-5, 4-6, 6-4
(2) Vera Lapko (BLR) vs. (Q) Ivano Jorovic (SRB) 6-2, 6-4

R32
Kateryna Kozlova (UKR) vs. (1) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-2
Nao Hibino (JPN) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-3, 6-3
(Q) Anastasia Potapova  (RUS) vs. (4) Stefanie Voegele (SUI) 4-6, 7-6(3), 6-3
Arantxa Rus (NED) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-4, 6-3
(WC) Vera Zvonareva (RUS) vs. (3) Tamara Zidansek (SLO) 6-1, 6-4
(2) Vera Lapko (BLR) vs. Bojana Jovanovski Petrovic (SRB) 6-1, 6-3

QFi
(1) Anastasia Potapova (RUS) vs. (5) Misaki Doi (JPN) 6-7(5), 6-3, 6-2

Q16
(1) Anastasia Potapova (RUS) vs. Yasmina Karimjanova (UZB) 6-3, 6-1
(5) Misaki Doi (JPN) vs. Amandine Hesse (FRA) 6-3, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/tashkent-open#orderofplay


ATP 250, Chengdu Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: Tennistv.com (5 kampe fra fredag), TV3 Max (lørdag)

Deltagere: Fognini, Chung, Basilashvili, Mannarino, Monfils, Ebden, Sousa, Sandgren, Fritz, m.fl.

Spilleprogram torsdag

Center Court – start 0700cet
(6) Matthew Ebden (AUS) vs. Metteo Berrettini (ITA)
NB 0830: (1) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Ruben Bemelmans (BEL)
(3) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Sam Querrey (USA)
NB 1130: Double kamp

Court 1 – start 0700cet
Taylor Fritz (USA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ)
Double kamp

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
(7) Joao Sousa (POR) vs. Vasek Pospisil (CAN) 6-7(4), 6-4, 7-6(0)
Malek Jaziri (TUN) vs. (4) Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 7-6(5)
(Q) Bernard Tomic (AUS) vs. (Q) Lloyd Harris (RSA) 7-6(5), 2-6, 7-6(6)
(LL) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (2) Hyeon Chung (KOR) 7-6(2), 5-7, 6-4

R32
Taylor Fritz (USA) vs. (WC) Chun Hsin Tseng (TPE) 3-6, 6-3, 6-4
(Q) Lloyd Harris (RSA) vs. (5) Gael Monfils (FRA) 3-6, 6-2, 6-1
(LL) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (WC) Yibing Wu (CHN) 6-3, 6-7(2), 6-1

QFi: (2) Ruben Bemelmans (BEL) vs. (5) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(4), 6-2
Q16: (5) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Yusuke Takahashi (JPN) 6-3, 6-2

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/chengdu/7581/daily-schedule


ATP 250, Shenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: Tennistv.com (7 kampe fra fredag)

Deltagere: Goffin, Tsitsipas, Coric, Dzumhur, Verdasco, Shapovalov, De Minaur, Seppi, Murraym.fl.

Spilleprogram torsdag

Center Court – start 0900cet
(4) Damir Dzumhur (BIH) vs. (Q) Ramkumar Ramanathan (IND)
(7) Alex De Minaur (AUS) vs. Mackenzie McDonald (USA)
NB 1230: (1) David Goffin (BEL) vs. (WC) Andy Murray (GBR)
(5) Fernando Verdasco (ESP) vs. Taro Daniel (JPN)

Court 2 – start 0900cet
3 Double kampe

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
Cameron Norrie (GBR) vs. (3) Borna Coric (CRO) 6-4, 7-6(8)
(Q) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (6) Denis Shapovalov (CAN) 7-6(5), 3-6, 7-5
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Viktor Troicki (SRB) 7-6(4), 4-6, 7-6(3)
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (2) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-3, 7-6(4)

R32
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (WC) Zhizhen Zhang (CHN) 6-3 6-7(3), 4-2 Ret’d
(5) Fernando Verdasco (ESP) vs. (Q) Jason Jung (TPE) 6-3, 6-2
(6) Denis Shapovalov (CAN) vs. Ilya Ivashka (BLR) 7-5, 2-6, 6-3
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (8) Andreas Seppi (ITA) 6-7(5), 6-7(7), 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/shenzhen/6967/daily-schedule


Fed Cup

10-11. nov 2018: World Group Final (Tjekkiet vs. USA)
09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
Group I Europe/Africa (med Danmark) endnu ikke fastsat for 2019


Davis Cup

World Group Finale (23-25. november)
(1) Frankrig vs. (4) Kroatien

Group I Europe/Africa 2nd Round Play-Offs (26-27. oktober)
South Africa vs. Portugal

Group II Europe/Africa 3rd Round (15-16. september)
Polen vs. (1) Rumænien 3-2
Finland vs. Egypten 3-2
(Danmark tabte til Egypten i 2nd Round)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (uge
39)

Orleans (FRA)

R32: (132) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (1202) Hugo Nys (Fra) 6-2, 7-6(0)

1/8-finale: Elias Ymer (SWE) vs. [4] (89) Lorenzo Sonego (ITA)

Tiburon, CA (USA)
Tidsforskel: cet -9 timer

Singles kvalifikation

Q32: (585) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (340) Alexander Sarkissian (USA) 4-6, 5-7

Singles hovedturnering

R32:
(SE) (665) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (218) Maverick Banes  (AUS) 6-4, 6-2
(192) Marcelo Arevalo (ESA) vs. [2] (106) Jordan Thompson (AUS) 2-6, 7-6(2), 7-6(5)

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. (192) Marcelo Arevalo (ESA) – torsdag

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Toshihide Matsui (JPN) vs. (4) Marcel Granollers (ESP)/Mark Vervoort (NED) – ons ca. 2300cet

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 39)

$15.000, GD TENNIS CUP, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Jordi Walder (GER) 2-6, 1-6 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 39)

$15.000, Magic Hotel Tours, Monastir (TUN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32: [6] (949) Olga Helmi (DEN) vs. Julia Traub (GER) 6-2, 6-3
1/8-finale: Olga Helmi vs. Lisa Pigato (ITA) – tor 1030cet

<< tilbage$


ITF Junior (udvalgte uge 39)

Grade 5, Liberation Day of Niksic tournament (MNE) – Grus

Girls single hovedturnering

R32: Nina Vicic (DEN) vs (2064) Nika Strasek (SLO) 6-3, 6-3
1/8-finale: Nina Vicic vs. Martina Smolenova (SVK) 7-5, 5-7, 7-5
Kvartfinale: Nina Vicic vs. (4) Kristina Volgapkina (RUS) – tor ca. 1030

Girls doubles

1/8-finale: Nina Vicic (DEN)/Katarina Zuzul (CRO) vs. Emilija Kojcic/Andjela Vukcevic (SRB) 4-6, 6-3, [10-6]
Kvartfinale: Vicic/Zuzul vs. (4) Olga Molchanova (UKR)/Yvonna Zuffova (SVK) – ons ca. 1400cet


Junior Davis Cup, Budapest (HUN) – Grus

Livescorehttp://ws1.crionetmedia.com/livescore/2018/Budapest/

Livestream
http://ws1.crionetmedia.com/streaming/2018/JuniorDavisFed/Court1.html
http://ws1.crionetmedia.com/streaming/2018/JuniorDavisFed/Court2.html

Group A

(1) Italien vs. Morocco 3-0
MS2: (144) Luca Nardi vs. (1041) Mehdi Belmahi 6-0, 6-1
MS1: (5) Musetti Lorenzo vs. (495) Younes Adnane 6-1, 6-0
MD: Favio Cobolli/Lorenzo vs. Adnane/Moad Naoui 6-2, 6-1

(5) Japan vs. Canada 2-1
MS2: (160) Shintaro Mochizuki vs. (508) Ilya Tiraspolsky 6-0, 6-2
MS1: (153) Shunsuke Mitsui vs. (328) Joshua Lapadat 5-7, 1-6
MD: Kei Manak/Mochizuki vs. Antoine Marleau/Ilya 6-3, 6-4

(1) Italien vs. Canada 3-0
MS2: (225) Flavio Cobolli vs. Antoine Marleau 6-3, 7-5
MS1: (5) Musetti Lorenzo vs. (328) Joshua Lapadat 6-4, 6-2
MD: Cobolli/Luca Nardi vs. Marleau/Ilya Tiraspolsky 6-1, 6-3

(5) Japan vs. Morocco 2-1
MS2: (582) Kei Manaka vs. (1050) Moad Naoui 6-2, 5-7, 0-6
MS1: (160) Shintaro Mochizuki vs. (495) Younes Adnane 6-4, 6-3
MD: Shunsuke Mitsui/Mochizuki vs. Adnane/Mendi Belmahi 6-2, 6-3

torsdag
(1) Italien vs. (5) Japan
Canada vs. Morocco


Group B

(3) USA vs. Great Britain 1-2
MS2: (203) Alexander Lee vs. (692) Joel Pierleoni 6-1, 6-1
MS1: (95) Toby Kodat vs. (330) Felix Gill 6-4, 2-6, 0-6
MD: Martin Damm/Lee vs. Gill/James Pinnington-Jones 1-6, 5-7

(7) Brasilien vs. Uzbekistan 3-0
MS2: (277) Pedro Boscardin Dias vs. (357) Ibrokhimjon Urinov 6-4, 6-1
MS1: (61) Natan Rodrigues vs. (759) Olimjon Nabiev 6-3, 6-1
MD: Dias/Bruno Oliveira vs. Azizbek Dadabaev/Urinov 6-3, 6-3

(3) USA vs. (7) Brasilien 1-2 
MS2: (434) Martin Damm vs. (277) Pedro Boscardin Dias 4-6, 6-1, 6-1
MS1: (203) Alexander Lee vs. Natan Rodrigues 6-7(4), 3-6
MD: Damm/Lee vs. Bruno Olivierea/Rodrigues 6-2, 6-0

Uzbekistan vs. Great Britain 1-2
MS2: (357) Ibrokhimjon Urinov vs. (466) James Pinnigton-Jones 6-7(7), 7-5, 7-5
MS1: (759) Olimjon Nabiev vs. (330) Felix Gill 2-6, 2-6
MD: Azizbek Dadabaev/Urinov vs. Gill/Joel Pierleoni 4-6, 3-6

torsdag
(3) USA vs. Uzbekistan
(7) Brasilien vs. Great Britain


Group C

(4) Argentina vs. Ungarn 3-0
MS2: (266) Juan Bautista Torres vs. (557) Peter Fajta 7-6(6), 6-0
MS1: (253) Roman Burruchaga vs. (436) Zsombor Velcz 7-6(2), 2-6, 6-4
MD: Torres/Santiago De La Fuent vs. Fajta/Velcz 7-5, 6-7(5), [11-9]

(6) Spanien vs. Hong Kong 3-0
MS2: (447) Mario Gonzalez Fernandez vs. (674) Tim Thomas Gauntlett 6-2, 6-2
MS1: (124) Carlos Alcaraz Garfia vs. (497) Chak Lam Coleman Wong 6-1, 6-0
MD: Garfia/Pablo Llamas Ruiz vs. Chun Lam/Wong 6-1, 6-1

(4) Argentina vs. Hong Kong 3-0
(286) (266) Juan Bautista Torres vs. (674) Tim Thomas Gauntlett 6-1, 6-3
MS1: (253) Roman Burruchaga vs. (497) Chak Lam Coleman Wong 6-1, 7-5
MD: Burruchaga/Santiago De La Fuente vs. Chun Lam/Wong 6-0, 6-1

(6) Spanien vs. Ungarn 3-0
(447) Mario Gonzales Fernandez vs. (557) Peter Fajta 6-4, 6-3
MS1: (124) Carlos Alcaraz Garfia vs. (436) Zsombor Velcz  6-2, 7-5
MD: Garfia/Pablo Llamas Ruiz vs. Cominik Buzonics/Fajta 6-2, 5-7, [10-5]

torsdag
(4) Argentina vs. (6) Spanien
Hongkong vs. Ungarn


Group D
Danmark: 63 Holger Vitus Nødskov Rune, 270 Elmer Møller, 1759 Oskar Brostrøm Poulsen

(2) Frankrig vs. Danmark 1-2
MS2: (105) Lilian Marmousez vs. (270) Elmer Møller 6-4, 6-0

Elmer Møller
Foto: HTA/Peter Bor- Peter Zador – Elmer Møller

MS1: (43) Harold Mayot vs. (63) Holger Vitus Nødskov Rune 5-7, 6-0

Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: HTA/Peter Bor- Peter Zador – Holger Vitus Nødskov Rune

MD: Marmousez/Mayot vs. Møller/Rune 3-6, 6-7(5)

(8) Australien vs. Uruguay 1-2
MS2: (463) Tai Sach vs. (1938) Juan Martin Fumeaux 6-4, 6-4
MS1: (145) Chen Dong vs. (1268) Francisco Llanes 7-6(5), 5-7, 3-6
MD: Dong/Cooper White vs. Fumeaux/Llanes 4-6, 1-6

(8) Australien vs. Danmark 1-2
MS2: (463) Sach Tai vs. (270) Elmer Møller 7-6(2), 5-7, 7-5
MS1: (145) Chen Dong vs. (63) Holger Vitus Nødskov Rune 3-6, 1-6
MD: Sach/Cooper White vs. Holger/Elmer 6-0, 3-6, [1-10]

(2) Frankrig vs Uruguay 3-0
MS2: (105) Lilian Marmousez vs. (1938) Juan Martin Fumeaux 6-2, 6-1
MS1: (43) Harold Mayot vs. (1268) Francisco Llanes 5-7, 6-2, 6-3
MD: Martin Breysach/Marmousez vs. Fumeaux/Llanes opdateres..

torsdag
(2) Frankrig vs. (8) Australien
Danmark vs. Uruguay

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage