TV2 Sport følger Caroline Wozniacki og WTA Premier 5 i Wuhan, indtil badminton overtager scenen fredag.

I den forløbne uge har TV2 Sports dækning af WTA tennis i Østen stået i skyggen af China Open i badminton, hvor de danske herredoubler bidrog med intense dramaer, da de samme dag – efter flere danske matchbolde og ombolde i 3. sæt – blev sendt ud i 2. runde, og Anders Anthonsen skabte tårnhøje forventninger om dansk deltagelse i finalen i herresingle, da han havde kørt 2. seedede midt over i kvartfinalen, men festen blev aflyst i semifinalen efter en niveaumæssig nedgang, som de måbende kommentatorer ingen forklaring kunne finde på – måske kan for stort forventningspres være et bud, ligesom i VM-finalen forleden??

Simona Halep
© 2019 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Simona Halep sammen med boldbørn i Wuhan

I den kommende uge er det dog tennis, der får 1. prioritet hos TV2 Sport, der fra mandag morgen dækker WTA Premier 5 turneringen Donfeng Motor Wuhan Open, hvor det meste af verdenseliten deltager, og hvis Caroline Wozniacki fortsætter den fremgang, som er sporet i de seneste turneringer, er der begrundet håb om, at der bliver mulighed for flere kampe med det danske topnavn – i det mindste indtil fredag, når det igen er badminton, der overtager scenen på TV2 Sport, når der spilles kvartfinaler ved Korea Open, hvor flere danskere fortsat forventes at være med.

Caroline Wozniacki til opvarmning i Wuhan

Turneringen i Wuhan kan dog også følges på TV2 Play, der endvidere viser kampe fra WTA International turneringen Tashkent Open fra onsdag, og alle kampe fra begge de nævnte WTA-turneringer kan desuden følges på WTATV.com.

Tilføjelse: Efter exit i 1. runde bliver resten af ugen uden Caroline Wozniacki

WTA Wuhan 2019: Hsieh Su-wei sendte Wozniacki ud af turneringen

Der afvikles ligeledes 2 ATP 250 turneringer i henholdsvis Chengdu og Zhuhai, som begge kan følges på Tennistv.com.
Chengdu kan desuden følges på TV3 Sport fra semifinalerne lørdag.
Seedede i Chengdu er John Isner, Felix Auger-Aliassime, Benoit Pair, Grigor Dimitrov, Dusan Lajovic, Taylor Fritz, Kyle Edmund og Denis Shapovalov

Topnavnene i Zhuhai er Stefanos Tsitsipas, Roberto Bautista Agut, Gael Monfils, Borna Coric, Lucas Pouille, Nick Kyrgios, Alex de Minaur og Albert Ramos-Vinolas.
Sidstnævnte kan i 2. runde møde Norges bedste spiller, Casper Ruud.

www.sportsfotograf.com – Mikael Torpegaard

Danmarks højst rangerede på ATP-ranglisten, Mikael Torpegaard deltager for 4. uge i træk i en ATP Challenger turnering, som kan følges på livestream.com/ATP – denne gang i Tiburon i Californien, hvor danskeren er seedet 5 og er oversidder i 1. runde.
Torpegaard klarede sig traditionen tro bedst i turneringen på hjemmebanen i Columbus, hvor han i kvartfinalen var på sejrskurs i 1. sæt ved 4-2 40-0 i egen serv, men Roberto Quiroz (ECU) blev alligevel lukket tilbage i sættet, og han vandt derefter et tæt opgør 7-6(5), 7-6(4).

Professionel debut til Elmer Møller

Der er desuden flere andre danske spillere, der er aktive i internationale turneringer, hvor der ikke er mulighed for at følge med på hverken TV eller livestream.
Det gælder formentlig også 16-årige Elmer Møller, der blev udtaget til den danske Davis Cup trup mod Tyrkiet forleden.

Elmer har indtil videre i international sammenhæng udelukkende spillet junior-turneringer, men han har netop fået tildelt wildcard til kvalifikationen til M25-turneringen Catella Open, der afvikles i Catella Arena hos Good To Great Academy i Danderyd-Stockholm.

Elmers første modstander bliver 19-årige Bastien Presuhn (GER), som kun de af Tennisavisens læsere med knivskarp hukommelse husker som vinder af en Grade 4 turnering i Malmø januar 2017, hvor han i finalen med en “Isner go home” serv vandt over dengang 13-årige Holger Vitus Nødskov Rune.

ITF har fortsat ikke fulgt opfordringen til at informere på forhånd om, hvilke turneringer der kan følges på livestream, og derfor er det fortsat uvist, om der bliver livestream fra Catella Open.

Elmer Møller
Foto: HTA/Peter Bor- Peter Zador – Elmer Møller




Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 29. September

Billedet: Elina Svitolina (UKR) møder Anastasija Sevastova (LAT) i Beijing

=====

WTA Premier MAN, China Open i Beijing (CHN)

Tv-dækning: WTATV.com (fra lørdag), TV2 Sport fra mandag og TV2 Play fra lørdag.

Diamond Court – start kl. 06:30cet
Jessica Pegula (USA) vs. Naomi Osaka (JPN) – WTA
Barbora Strycova (CZE) vs. Venus Williams (USA) – WTA
Elina Svitolina (UKR) vs. Anastasija Sevastova (LAT) – WTA
NB 1330: Angelique Kerber (GER) vs. Shuai Zhang (CHN) – WTA
Qiang Wang (CHN) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) – WTA

Lotus Court – start kl. 06:30cet
Xinyu Wang (CHN) vs. Yafan Wang (CHN) – WTA
Simona Halep (ROU) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) – WTA
Caroline Garcia (FRA) vs. Dayana Yastremska (UKR) – WTA
NB 1130: (Q) Magda Linette (POL) vs. Sloane Stephens (USA) – WTA

Moon Court – start kl. 06:30cet
Danielle Collins (USA) vs. Kristina Mladenovic (FRA) – WTA
(Q) Christina McHale (USA) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) – WTA
Double kamp – WTA
(Q) Bernarda Pera (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) – WTA

Brad Drewett Court – start 06:30cet
Bernard Tomic (AUS) vs. Jeremy Chardy (FRA) – ATP
Pablo Cuevas (URU) vs. Dominik Koepfer (GER) – ATP
Jil Teichmann (SUI) vs. (Q) Andrea Petkovic (GER) – WTA
Double kamp – WTA

Court 2 – start 06:30cet
Double kamp – WTA
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS) – WTA
Double kamp – WTA

Court 4 – start 07:00cet
Cameron Norre (GBR) vs. Damir Dzumhur (BIH) – ATP
Daniel Evans (GBR) vs. Vasek Pospisil (CAN) – ATP
Double kamp – ATP

=====

ATP 250, Chengdu – Tennistv.com og Viaplay

Center Court – start 0700cet
Double kamp
NB 0900: Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Alexander Bublik (KAZ)

=====

ATP 250, Zhuhai – Tennistv.com og Viaplay

Center Court – start 1000cet
Double kamp
NB 1300: Adrian Mannarino (FRA) vs. (7) Alex de Minaur (AUS)


Uge 39

WTA Premier 5, Dongfeng Motor Wuhan Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Deltagere: Alle topspillere, incl. Caroline Wozniacki.

Resultater (udvalgte)

Hovedturnering – Slut lørdag

Finale
(9) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Alison Riske (USA) 6-3, 3-6, 6-1

Semi-finaler
(9) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (1) Ashleigh Barty (AUS) 7-5, 6-3
Alison Riske (USA) vs. (5) Petra Kvitova (CZE) 7-5, 7-5

Kvart-finaler
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Petra Martic (CRO) 7-6(6), 3-6, 6-3
(9) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Elena Rybakina (KAZ) 6-3, 1-6, 6-1
Alison Riske (USA) vs. (3) Elina Svitolina (UKR) 6-1, 6-3
(5) Petra Kvitova (CZE) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 6-4

R16
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (15) Sofia Kenin (USA) 6-3, 7-5
Petra Martic (CRO) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS) 6-3, 6-1
(WC) Elena Rybakina (KAZ) vs. (4) Simona Halep (ROU) 5-4 Ret’d
(9) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (6) Kiki Bertens (NED) 6-1, 7-6(9)
Alison Riske (USA) vs. (8) Qiang Wang (CHN) 6-2, 6-1
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-4, 6-2
(5) Petra Kvitova (CZE) vs. (10) Sloane Stephens (USA) 6-3, 6-3
Dayana Yastremska (UKR) vs. (2) Karolina Pliskova (CZE) 6-1, 6-4

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Caroline Garcia (FRA) 4-6, 6-4, 6-1
(15) Sofia Kenin (USA) vs. Elise Mertens (BEL) 4-6, 6-4, 7-6(5)
Petra Martic (CZE) vs. (LL) Rebecca Peterson (SWE) 6-0, 3-6, 6-1
(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (7) Belinda Bencic (SUI) 2-6, 6-3, 6-4

(4) Simona Halep (ROU) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-3, 6-2
(WC) Elena Rybakina (KAZ) vs. (LL) Ons Jebeur (TUN) 6-1, 6-7(3), 6-2
(9) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Danielle Collins (USA) 6-1, 6-0
(6) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Bernarda Pera (USA) 3-6, 6-4, 6-2

(8) Qiang Wang (CHN) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-3, 6-3
Alison Riske (USA) vs. Monica Puig (PUR) 2-6, 7-6(5), 6-3
(Q) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-2, 7-6(5)
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. Garbine Muguruza (ESP) 7-5, 6-2

(5) Petra Kvitova (CZE) vs. Polona Hercog (SLO) 7-6(6), 6-3
(10) Sloane Stephens (USA) vs. Yafan Wang (CHN) 6-2, 3-6, 6-1
Dayana Yastremska (UKR) vs. (Q) Christina Mchale (USA) 6-3, 7-6(7)
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Amanda Anisimova (USA) 6-3, 6-3

R64
Caroline Garcia (FRA) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 6-2
Elise Mertens (BEL) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-0
(15) Sofia Kenin (USA) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 7-6(5)

(LL) Rebecca Peterson (SWE) vs. Camila Giorgi (ITA)  6-2, Ret’d
Petra Martic (CRO) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 6-2
(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 5-7, 6-3, 6-2

Barbora Strycova (CZE) vs. (WC) Xiyu Wang (CHN) 6-4, 6-2
(WC) Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Lin Zhu (CHN) 7-5, 2-6, 6-0
(LL) Ons Jebeur (TUN) vs. (16) Donna Vekic (CRO) 4-6, 6-3, 6-3

(9) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-1, 6-2
Danielle Collins (USA) vs. (WC) Venus Williams (USA) 7-5, 7-6(5)
(Q) Bernarda Pera (USA) vs. (Q) Jennifer Brady (USA) 6-4, 3-6, 6-4
==
Marie Bouzkova (CZE) vs. (LL) Tamara Zidansek (SLO) 6-1, 6-3
Alison Riske (USA) vs. (Q) Kateryna Kozlova (UKR) 4-6, 6-3, 6-3
Monica Puig (PUR) vs. (11) Angelique Kerber (GER) 7-6(5), 5-7, 6-1

(13) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 7-6(2), 1-6, 2-6
(Q) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-1, 1-0 Ret’d
Garbine Muguruza (ESP) vs. (WC) Shuai Peng (CHN) 6-3, 6-2

Polona Hercog (SLO) vs. Jessica Pegula (USA) 6-0, 6-1
Yafan Wang (CHN) vs. (Q) Lauren Davis (USA) 4-6, 6-4, 4-0 Ret’d
(10) Sloane Stephens (USA) vs. Shuai Zhang (CHN) 7-5, 6-4

(Q) Christina Mchale (USA) vs. (14) Anastasija Sevastova (LAT) 4-6, 6-3, 6-3
Dayana Yastremska (UKR) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-6(5), 6-2
Amanda Anisimova (USA) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) 6-3, 3-6, 6-3

Kvalifikation

Qfi
(11) Kateryna Kozlova (UKR) vs. (2) Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 4-6, 7-5
Lauren Davis (USA) vs. (15) Zarina Diyas (KAZ) 6-3, 6-4
(6) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (Alt) Bethanie Mattek-Sands (USA) 6-2, 6-2

Q32
Rebecca Peterson (SWE) vs. Heather Watson (GBR) 6-2, 6-2
Christina Mchale (USA) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-0, 7-5
(WC) Clara Tauson (DEN) vs. Zarina Diyas (KAZ) 4-6, 6-2, 2-6
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (WC) Qinwen Zheng (CHN) 6-2, 6-4
(Alt) Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. (WC) Fang Ying Xun (CHN) 2-6, 6-4, 6-2

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-wuhan-china-1075%20#orderofplay


WTA International, Tashkent Open (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Kuzmova, Gasparyan, Van Uytvanck, Ostapenko, Kr. Pliskova, T. Maria, Babos, Cirstea, m.fl.

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-tashkent-uzbekistan-825%20#orderofplay

Resultater – Slut lørdag

Finale
(3) Alison Van Uytvanck (BEL) def. (8) Sorana Cirstea (ROU) 6-2, 4-6, 6-4

Semi-finaler
(3) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (5) Kristyna Pliskova (CZE) 6-3, 7-5
(8) Sorana Cirstea (ROU) vs. Katarina Zavatska (UKR) 6-0, 6-3

Kvart-finaler
(5) Kristyna Pliskova (CZE) vs. (1) Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-4
(3) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-2, 6-4
Katarina Zavatska (UKR) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 6-0, 6-2
(8) Sorana Cirstea (ROU) vs. Danka Kovinic (MNE) 7-5, 5-7, 6-1

R16
(1) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. Greet Minnen (BEL) 5-7, 6-3, 7-6(7)
(5) Kristyna Pliskova (CZE) vs. Katarzyna Kawa (POL) 7-5, 3-6, 6-4
(3) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Monica Niculescu (ROU) 6-2, 6-1
Pauline Parmentier (FRA) vs. (7) Timea Babos (HUN) 2-6, 6-4, 6-3
Anna Kalinskaya (RUS) vs. (6) Tatjana Maria (GER) 3-6, 7-5, 6-2
Katarina Zavatska (UKR) vs. (Q) Tereza Martincova (CZE) 6-4, 6-4
(8) Sorana Cirstea (ROU) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 3-6, 6-3, 7-5
Danka Kovinic (MNE) vs. (2) Margarita Gasparyan (RUS) 7-5, 6-4

R32
(1) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. Francesca di Lorenzo (USA) 7-6(3), 6-3
Greet Minnen (BEL) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-2, 6-2
Katarzyna Kawa (POL) vs. Vitalia Diatchenko (RUS) 7-5, 6-3
(5) Kristyna Pliskova (CZE) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-4, 6-4

(3) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (Q) Liudmila Samsonova (RUS) 6-0, 6-1
Monica Niculescu (ROU) vs. (WC) Nigina Abduraimova (UZB) 6-1, 7-5
Pauline Parmentier (FRA) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-1, 6-2
(7) Timea Babos (HUN) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-2, 7-5

(6) Tatjana Maria (GER) vs. (Q) Olga Govortsova (BLR) 7-6(5), 6-1
Anna Kalinskaya (RUS) vs. (Q) Harriet Dart (GBR) 6-4, 6-4
(Q) Tereza Martincova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-7(4), 6-4, 6-4
Katarina Zavatska (UKR) vs. (4) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 5-4 Ret’d

(8) Sorana Cirstea (ROU) vs. Denisa Allertova (CZE) 6-1, 6-4
Ysaline Bonaventure (BEL) vs. (WC) Akgul Amanmuradova (UZB) 6-3, 6-1
Danka Kovinic (MNE) vs. (WC) Sabina Sharipova (UZB) 6-0, 5-7, 6-0
(2) Margarita Gasparyan (RUS) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-4, 4-6, 6-4


ATP250, Chengdu Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag) Viaplay fra lørdag.

Deltagere: Isner, Auger-Aliassime, Paire, Dimitrov, Lajovic, Fritz, Edmund, Shapovalov, m.fl.

Spilleprogram søndag

Center Court – start 0700cet
Double kamp
NB 0900: Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Alexander Bublik (KAZ)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/chengdu/7581/daily-schedule

Resultater

Semi-finaler
Alexander Bublik (KAZ) vs. (LL) Lloyd Harris (RSA) 7-6(6), 6-4
Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (8) Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 6-4

Kvart-finaler
Alexander Bublik (KAZ) vs. (4) Grigor Dimitrov (BUL) 5-7, 7-6, 7-6
(LL) Lloyd Harris (RSA) vs. Joao Sousa (POR) 6-7, 6-3, 6-4
(8) Denis Shapovalov (CAN) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-4, 3-6, 6-3
Pablo Carreno Busta (ESP vs. Chistian Garin (CHI) 7-5, 6-2

R16
Grigor Dimitrov (BUL) vs. Daniel Evans (GBR) 7-5, 7-5
Joao Sousa (POR) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-7, 6-4
Egor Gerasimov (POR) vs. John Isner (USA) 6-7, 7-6, 7-6
Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 3-6, 6-3
Denis Shapovalov (CAN) vs. Bradley Klahn (USA) 3-6, 6-3, 7-6
Chistian Garin (CHI) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 3-6, 6-3
Alexander Bublik (KAZ) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-4, 7-5
Lloyd Harris (RSA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 6-3

R32
(SE) Egor Gerasimov (BLR) vs. (WC) Zhe Li (CHN) 4-6, 6-2, 6-3
(Q) Bradley Klahn (USA) vs. (Q) Jason Jung (TPE) 4-6, 6-3, 7-6(2)
(8) Denis Shapovalov (CAN) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-4, 6-3

Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Radu Albot (MDA) 6-3, 6-4
Fernando Verdasco (ESP) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 6-2, 7-5
Cristian Garin (CHI) vs. (7) Kyle Edmund (GBR) 6-3, 6-2

Alkexander Bublik (KAZ) vs. (6) Taylor Fritz (USA) 4-6, 7-5, 7-5
Jordan Thompson (AUS) vs. (PR) Vasek Pospisil (CAN) 6-3, 3-6, 7-5
Daniel Evans (GBR) vs. (WC) Yan Bai (CHN) 6-3, 4-6, 7-6(4)

(5) Dusan Lajovic (SRB) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 6-2, 4-6, 6-4
(Q) Lloyd Harris (RSA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 4-6, 6-4, 6-2
Joao Sousa (POR) vs. (WC) Yueon Chung (KOR) 1-6, 6-3, 6-4


ATP250, Huajin Securities Zhuhai Championships (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag), Viaplay (fra fredag)

Deltagere: Tsitsipas, Bautista Agut, Monfils, Coric, Pouille, Kyrgios, de Minauer, Ramos-Vinolas, Murray, Ruud, m.fl.

Spilleprogram søndag

Center Court – start 1000cet
Double kamp
NB 1300: Adrian Mannarino (FRA) vs. (7) Alex de Minaur (AUS)


Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/zhuhai/9164/daily-

Resultater (udvalgte)

Semi-finaler
Adrian Mannarino (FRA) vs. (8) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-0, 4-6, 6-1
(7) Alex de Minaur (AUS) vs. (2) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-2, 6-2

Kvart-finaler
Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Damir Dzumhur (BHI) 6-1, 6-4
(8) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (3) Gael Monfils (FRA) 7-5, 6-4
(7) Alex de Minaur (AUS) vs. (4) Borna Coric (CRO) 6-2, 4-6, 6-4
(2) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-2, 6-2

R16
Adrian Mannarino (FRA) vs. (1) Stefanos Tsitsipas (GRE) 3-6, 7-5. Ret’d
(Q) Damir Dzumhur (BHI) vs. (Q) Soonwoo Kwon (KOR) 7-6, 6-2
(3) Gael Monfils (FRA) vs. Cameron Norrie (GER) 5-7, 6-3, 6-4
(7) Alex de Minaur (AUS) vs. Andy Murray (GBR) 4-6, 6-2, 6-4
Andreas Seppi (ITA) vs. (wc) Zhizhen Zhang (CHN) 7-6, 4-6, 7-6
(4) Borna Coric (CRO) vs. (wc) Di Wu (CHN) 6-3, 6-3
(8) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 7-6(2), 6-3
(2) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Pablo Andujar (ESP) 7-5, 7-5

R32
Adrian Mannarino (FRA) vs. Ze Zhang (CHN) 7-6(6), 7-5
(Q) Damir Dzumhur (BIH) vs. Marco Cecchinato (ITA) 5-7, 6-4, 6-2
(Q) Soonwoo Kwon (KOR) vs. (5) Lucas Pouille (FRA) 7-6(4), 6-2

Cameron Norrie (GBR) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-1, 6-4
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Casper Ruud (NOR) 6-2, Ret’d
(8) Alert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-2, 6-1

(7) Alex de Minaur (AUS) vs. John Millman (AUS) 6-1, 6-3
(PR) Andy Murray (GBR) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-3, 6-7(6), 6-1
(WC) Di Wu (CHN) vs. (Q) Tatsuma Ito (JPN) 3-6, 6-3, 7-5

Andreas Seppi (ITA) vs. (6) Nick Kyrgios (AUS) 7-6(5), 6-1
(WC) Zhizhen Zhang (CHN) vs. (Q) Dominik Koepfer (GER) 7-5, 6-2
Pablo Andujar (ESP) vs. Steve Johnson (USA) 2-6, 6-2, 6-1


Uger 39-40

WTA Premier MAN, China Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Tv-dækning: WTATV.com (fra lørdag), TV2 Sport fra mandag og TV2 Play fra lørdag.

Deltagere: Næsten alle topspillere, incl. Caroline Wozniacki.

Spilleprogram søndag

Beijing søndag:

Diamond Court – start kl. 06:30cet
Jessica Pegula (USA) vs. Naomi Osaka (JPN) – WTA
Barbora Strycova (CZE) vs. Venus Williams (USA) – WTA
Elina Svitolina (UKR) vs. Anastasija Sevastova (LAT) – WTA
NB 1330: Angelique Kerber (GER) vs. Shuai Zhang (CHN) – WTA
Qiang Wang (CHN) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) – WTA

Lotus Court – start kl. 06:30cet
Xinyu Wang (CHN) vs. Yafan Wang (CHN) – WTA
Simona Halep (ROU) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) – WTA
Caroline Garcia (FRA) vs. Dayana Yastremska (UKR) – WTA
NB 1130: (Q) Magda Linette (POL) vs. Sloane Stephens (USA) – WTA

Moon Court – start kl. 06:30cet
Danielle Collins (USA) vs. Kristina Mladenovic (FRA) – WTA
(Q) Christina McHale (USA) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) – WTA
Double kamp – WTA
(Q) Bernarda Pera (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) – WTA

Brad Drewett Court – start 06:30cet
Bernard Tomic (AUS) vs. Jeremy Chardy (FRA) – ATP
Pablo Cuevas (URU) vs. Dominik Koepfer (GER) – ATP
Jil Teichmann (SUI) vs. (Q) Andrea Petkovic (GER) – WTA
Double kamp – WTA

Court 2 – start 06:30cet
Double kamp – WTA
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS) – WTA
Double kamp – WTA

Court 4 – start 07:00cet
Cameron Norre (GBR) vs. Damir Dzumhur (BIH) – ATP
Daniel Evans (GBR) vs. Vasek Pospisil (CAN) – ATP
Double kamp – ATP

=====

Kampe lørdag:

Saisai Zheng (CHN) vs. Monica Puig (PUR) 4-6, 6-3, 7-6(5)
Kiki Bertens (NED) vs. Donna Vekic (CRO) 3-6, 6-1, 7-6(3)
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Karolina Pliskova (CZE) 7-5, 3-6, 7-5
Daria Kasatkina (RUS) vs. Shuai Peng (CHN) 2-6, 6-4, 6-4
Sofia Kenin (USA) vs. Garbine Muguruza (ESP) 6-0, 2-6, 6-2
Belinda Bencic (SUI) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 7-5, 6-2
Katerina Siniakova (CZE) vs. Xiyu Wang (CHN) 6-2, 6-2
Polona Hercog (SLO) vs. Julia Goerges (GER) 6-7(4), 7-6(5), 6-4

 

Kvalifikations Draw: Caroline skal møde en fra Kvalifikationen i runde 1…

(1)Linette v Ahn 6-2, 6-1.
Watson v (16)Badosa 6-3, 6-4.

(2)Peterson v (wc)Xun 7-6, 6-3.
(10)Doi v Gibbs 6-2, 3-6, 6-2.

(wc)Yuan vs. (3)Jabeur 6-4, 6-3.
(14)Pera vs. (wc)Ma 6-4, 6-2.

(4)Bouzkova v (wc)Duan 4-6, 6-4, 6-4.
(15)Petkovic v Han 6-1, 6-1.

(5)Davis v Niculescu 6-3, 4-6, 6-4.
(9)Potapova v Sharma 6-4, 6-3.

(6)Blinkova v Zhu 6-4, 6-2.
(12)Diyas v Babos 6-1, 6-4.

(7)Zidansek v Stosur 6-2, 4-6, 7-6
McHale v X. You 6-3, 6-0.

(8)Brady v Xu 6-0, 6-3.
(11)Kozlova v (wc)Gao 6-3, 6-1.

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-China Open-china-1075%20#orderofplay


Fed Cup

World Group

09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Qualifiers 2020 – dato TBC

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbrittanien


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone (2020)

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet 2-3
(2) Sverige vs. Israel 3-1
Finland vs. (3) Østrig 2-3
(4) Ungarn vs. Ukraine 2-2 susp..
Slovakiet vs. (5) Schweiz 3-1
Hviderusland vs. (6) Portugal 3-2
Vinderne deltager i Qualifiers 2020, taberne i World Group I Playoffs 2020


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien 4-1
(3) Danmark vs. Tyrkiet 2-3
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 1-3
(6) Norge vs. Georgien 3-1
Vinderne deltager i World Group I Playoffs 2020, taberne i World Group II Playoffs 2020


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 38)

 


ATP Challengers (Uge 39)

$109K, First Republic Tiburon Challenger, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

R64:
Ryan Peniston (GBR) vs. (439) Alexander Ritschard (USA) 6-2, 6-4
[5] (173) Mikael Torpegaard (DEN) – bye

R32: Mikael Torpegaard vs. Ryan Peniston (GBR) 4-6, 6-4, 6-3

R16: Mikael Torpegaard vs. Gonzalo Escobar (ECU) 4-6, 6-7(9) Torsdag.

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 39)

M25 (udvalgte)

M25, Catella Open, Stockholm (SWE) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R16: (Q) Elmer Møller (DEN) vs. (579) Patrik Niklas-Salminen (FIN) 1-6, 3-6.
R32: (Q) Elmer Møller (DEN) vs. (812/ITF562) Sandro Kopp (AUT) 6-2, 6-4

Singles kvalifikation

Q32: (WC) Elmer Møller (DEN) vs. [7] (1198/ITF886) Bastien Presuhn (GER) 6-2, 6-2
QFi: Elmer Møller vs. [9] Piotr Matuszewski (POL) 6-7(3), 6-2, [10-8]


M15 (udvalgte)

M15, Magic Tours, Tabarka (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32: (Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [8] (717/ITF411) Luca Prevosto (ITA) 1-6, 2-6.

Singles kvalifikation

Q64
(ITF2507) Kasper Elsvad (DEN) vs. [10] (1692/ITF1443) Lorenzo Bresciani (ITA) 0-6, 0-6
Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [9] (1692) Roland Stuurman (NED) 2-6, 6-2, [10-7]
(ITF2393) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. Osman Torski (GER) 0-6, Ret’d
Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Romeo Midtgaard Jivraj (DEN) 7-5, 6-3
Gustav Theilgaard (DEN) vs. [12] (1971/ITF1067) Gregori Cordonnier (ARG) 3-6, 4-6

Q32
Carl Emil Overbeck vs. (ITF2507) Rhys Searant (AUS) 6-2, 6-2
Jesper Andi Jørgensen vs. [12] (1971/ITF1067) Gregorio Cordonnier (ARG) 6-4, 4-6, [12-10]

Qfi
Carl Emil Overbeck vs. [3] (1238/ITF915) Octavio Volpi (ARG) 3-6, 6-4, [10-5]
Jesper Andi Jørgensen vs. [6] (1448/ITF1281) Fausto Tabacco (ITA) 6-7(6), 2-6


M15, INTERNACIONAL MASCULINO C.A. MELILLA (ESP) – Grus

Singles hovedturnering

R32: [6] (713/ITF331) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (1580/ITF1226) Diego Fernandez Flores (CHI) 3-6, 1-6.


ITF Women (uge 39)


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

W15, Magic Tours, Tabarka (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

Semi-finale
(Q) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [2] (584) Martina Clmegna (ITA) 1-6, 3-6.

Kvart-finale
(Q) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) Humera Begum Shaik (IND) 6-4, 6-2

R16:
(Q) (ITF1523) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [5] (715) Katharina Hering (GER) 2-6, 7-5, 6-4

R32
(Q) Karoline Laursen (DEN) vs. [8] (805/ITF285) Julia Stamatova (BUL) 2-6, 1-6
(Q) (ITF1523) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (831/ITF190) Louise Brunskog (SWE) 6-2, 6-0
(978/ITF289) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (880/ITF305) Chiraz Bechri (TUN) 3-6, 5-7.

Singles kvalifikation

Q32
Karoline Laursen (DEN) vs. Delisha Guttikonda (USA) 6-1, 6-3
[9] (ITF1523) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (ITF1523) Eszter Meri (SVK) 6-0, 6-0

Qfi
Karoline Laursen vs. [3] (1259/ITF754) Perla Nieuwboer (NED) 4-6, 6-3, [10-3]
Hannah Viller Møller vs. [6] (ItF753) Anfisa Danilchenko (RUS) 3-1, Ret’d


W15, GD TENNIS CUP SERIES, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: (984/ITF370) Olga Helmi (DEN) vs. (JR) Martyna Kubka (POL) 2-6, 6-7(4)

Singles kvalifikation

Q64: (1259) Olivia Gram (DEN) – bye
Q32: Olivia Gram vs. Aleksandra Julia Jelen (POL) 2-6, 2-6

Doubles

1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Stacey Fung (CAN) vs. Yukina Saigo/Rina Saigo (JPN) 1-6, 1-6


W15, SA Spring Open, Johannesburg (RSA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: (ITF966) Elena Jamshidi (DEN) vs. (Q) Maxima Ellenberg (GER) 6-0, 6-1
1/8-finale: Elena Jamshidi vs. [8] (1071/ITF971) Tina Nadine Smith (AUS) 2-6, 3-6

Doubles

1/8-finale: Elena Jamshidi (DEN)/Hili Kronzon (ISR) vs. Kristin Younes (ISR)/Clara Vlasselaer (BEL) 3-6, 1-6


ITF Junior (uge 39)

Grade 3, 34th Sarawak Chief Minister’s Cup (II) ITF World Tennis Tour (J3 Sarawak), Kuching (MAS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Boys singles  hovedturnering

R64
(1022) Richard Biagiotti (DEN) vs. (1532) Nikita Sidorov (KAZ) 6-1, 3-6, 2-6
(396) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) – bye

R32: Oskar Brostrøm Poulsen vs. (Q) (1816) Eric Padgham (AUS)
1/8-finale: Oskar Brostrøm Poulsen vs. (Q) (1943) Quoc Uy Vo (VIE) 7-5, 7-5
Kvartfinale: Oskar Brostrøm Poulsen vs. (1000) Misuki Wei Kang Leong (MAS) 1-6, 5-7

Boys singles kvalifikation

Q64: [8] (2083) Julius Kostopoulos (DEN) – bye
Q32: Julius Kostopoulos vs. Pavel Liam Thadani (MAS) 6-2, 6-0

Julius körde över sin motståndare efter stabilt spel och var helt klart bättre

Qfi: Julius Kostopoulos vs. [1] (1550) Kareem Abdul Hakim (INA) 6-7(2), 6-7(5)

Boys doubles

1/8-finale: Oskar Brostrøm Poulsen/Richard Biagiotti (DEN) vs. (6) Tzu Li Chang (TPE)/Woodam Song (KOR) 3-6, 6-7(10)


Grade 5, Santa Marina Junior Cup U18, Sozopol (BUL) – Hardcourt

Girls singles hovedturnering

R32: (1343) Nina Vicic (DEN) vs. [5] (756) Lia Karatancheva (BUL) – ons ca. 1130

Girls doubles

1/8-finale: Nina Vicic (DEN)/Adela Moravcova (CZE) vs. Katrin Stefanova/Anita Ivanova (BUL) 5-7, 6-0, [8-10]


Grade 5, Mijas Bowl, Mijas Costa (ESP) – Grus

Girls singles hovedturnering

R64: (WC) (2531) Anna Tang (DEN) vs. (1452) Bruna Casasampere Escoda (ESP) 3-6, 6-7(6)

Girls doubles

1/8-finale: (WC) Anna Tang (DEN)/Anait Arutyunyan (RUS) vs. Anais Peralta Criado/Elena Rodriguez Pajares (ESP) -1-6, 7-6(4), [10-1]
Kvartfinale: Tang/Arutyunyan vs. (4) Louise wikander (SWE)/Anna Sofia Haseth (NOR) 4-6, 3-6


Grade 5, Cosmote Mytilene Junior Cup 2019, Mytilene (GRE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Girls singles hovedturnering

R32: Olivia Thiemke (DEN) vs. (1722) Vasiliki Magdalini Samara (GRE) 6-7(5), 1-6

Girls doubles

1/8-finale: Olivia Thiemke (DEN)/Leah Gonzales Edwards (GBR) vs. Katherine Dibbs (JAM)/Aspasia Katsouda Taka (GRE) 6-2, 6-4
Kvartfinale: Thiemke/Edwards vs. (3) Dimitra Pavlou/Vasileia Griva (GRE), 6-3, 1-6, [6-10]


 

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 38)

Category 2, TE B93 2019 (DEN) – Plexicusion (Hardcourt)
Spillested: Sporsløjfen 10, 2100 Kbh. Ø

U14 Boys singles hovedturnering

R32
(WC) (789) Kristian Kjellberg (DEN) vs. [1] (57) Andrey Kozlov (RUS) 0-6, 1-6
[5] (124) Christopher Garde (DEN) vs. (617) Jethro Dla Vega (GBR) 2-6, 3-6
(334) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (Q) (1236) Egor Rybakov (FIN) 6-4, 6-0
(299) Mika Petkovic (GER) vs. (Q) (737) Victor Tauson (SWE) 6-3, 7-5
(WC) (983) Valdemar Soldbro Dubin (DEN) vs. [8] (289) Leo Stenlund (FIN) 3-6, 4-6
(WC) (983) Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. [2] (246) Otso Martikainen (FIN) 3-6, 1-6
(631) Oliver Steines (DEN) vs. (351) Samuel Borjesson (SWE) 6-4, 2-6, 6-2
(Q) Christoffer Thielsen (DEN) vs. (WC) (631) Markus Vainikka (FIN) 2-6, 1-6
(305) Yakup Uzunel (DEN) vs. (713) Albert Widell (SWE) 6-2, 2-6, 6-1
(430) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [2] (65) Marek Pazdera (CZE) 0-6, 2-6

1/8-finale
(334) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [3] (87) Petr Brunclik (CZE) 2-6, 6-7(7)
(631) Oliver Steines (DEN) vs. [7] (246) Otso Martikainen (FIN) 5-7, 1-6
(305) Yakup Uzunel (DEN) vs. [6] (141) Viktor Frydrych (GBR) 3-6, 3-6

U14 Boys singles Kvalifikation

Q16
Christoffer Thielsen (DEN) vs. Oscar Lundsfryd (DEN) 6-0, 6-0
Leo Bach Nielsen (DEN) vs. Urs Maximilian Oftedahl Knoth (NRO) 5-7, 0-6
Fidel Nweke (DEN) vs. Jarl August Ildor (DEN) 5-7, 6-2, 7-6(3)
[11] (1309) Christopher Lund Kuhl (DEN) vs. Finn Kirschner (GER) 0-6, 1-6
[12] (1309) Mads Tvede (DEN) vs. Antoine Eraud (FRA) 1-6, 1-6
[10] (1309) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Sebastian Chirica Elleby (SWE) 1-6, 1-6

Qfi
Christoffer Thielsen (DEN) vs. [1] (706) Artem Lyapshin (GER) 6-7(4), 6-4, 6-0
[2] (737) Victor Tauson (SWE) vs. Urs Maximilian Oftedahl Knoth (NOR) 6-1, 6-2
Fidel Nweke (DEN) vs. [3] (784) Aryan Lakshmanan (IND) 2-6, 0-6
Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. [4] (814) Liam Svensson (SWE) 2-6, 4-6
[7] (1048) Anders Bjørn Møller (DEN) vs. [9] (1236) Egor Rybakov (FIN) 6-2, 2-6, 2-6

U14 Boys doubles

1/8-finale
Alexander Nordal Clausen/Oliver Steines vs. Samuel Borjesson/Victor Tauson (SWE) 6-0, 3-6, [11-9]
Ingen af de øvrige danske deltagere i doubler vandt i runden.

Kvartfinale: (3) Mika Petkovic/Lukas Escher (GER) 4-6, 4-6

U14 Girls singles hovedturnering

R32
[1] (105) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (527) Asja Salkanovic (BIH) 3-6, 6-1, 6-3
(WC) (887) Dicte Ingildsen (DEN) vs. (538) Edit Cosmo (SWE) 6-4, 6-3
(Q) Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. (502) Vaida Matuseviciute (LTU) 1-6, 3-6
(475) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [8] (284) Adelisa Kahriman (SWE) 1-6, 2-6

(Q) Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. [3] (180) Anna Karaseva (RUS) 1-6, 1-6
(580) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (Q) (869) Isabella Svahn (SWE) 6-0, 6-2
(WC) (1108) Sarah Suljadzic (DeN) vs. (415) Josefine Falster (NOR) 4-6, 5-7
[7] (265) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (Q) (1346) Anastasia Pettersson (SWE) 6-2, 6-3

(538) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. [6] (242) Emilia Korseth (NOR) 6-4, 6-1
(351) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) (1106) Tilda Hessleryd (SWE) 6-1, 6-1
(426) Mille Mørk (DEN) vs. (Q) (1108) Esther Magnusson (SWE) 6-4, 6-2
(WC) (746) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. [4] (188) Alice Battesti (FRA) 3-6, 0-6

[5] (197) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (642) Marie Poetzing (GER) 6-2, 6-2
(338) Laura Brunkel (DEN) vs. (Q) (824) Filipa Knezevic (SWE) 1-6, 0-6
(WC) (1380) Felicia Damm Nielsen (DEN) vs. (Q) (772) Tilda Larsson (SWE) 0-6, 1-6
[2] (121) Anastasia Ivanova (RUS) vs. (1108) Catarina Ranta (FIN) 6-1, 6-2

1/8-finale
[1] (105) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (WC) (887) Dicte Ingildsen (DEN) 7-6(4), 6-3
[8] (284) Adelisa Kahriman (SWE) vs. (502) Vaida Matuseviciute (LTU) 6-7(5), 1-6
(580) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [3] (180) Anna Karaseva (RUS) 6-2, 6-3
[7] (265) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (415) Josefine Falster (NOR) – tabte walkover

(538) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (351) Frederikke Alberte Pape (DEN) 6-3, 6-3
(426) Mille Mørk (DEN) vs. [4] (188) Alice Battesti (FRA) 5-7, 1-6
[5] (197) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) (824) Filipa Knezevic (SWE) 6-2, 7-6(5)
(Q) (772) Tilda Larsson (SWE) vs. [2] (121) Anastasia Ivanova (RUS) – walkover

Kvartfinale
[1] (105) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (502) Vaida Matuseviciute (LTU) 6-1, 6-4
(580) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (415) Josefine Falster (NOR) 7-5, 7-5
(538) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. [4] (188) Alice Battesti (FRA) 2-6, 0-6
[5] (197) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) (772) Tilda Larsson (SWE) 6-0, 6-0

Semifinale
(580) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [1] (105) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) 6-4, 6-4
[5] (197) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [4] (188) Alice Battesti (FRA) 6-3, 6-0

Finale
[5] (197) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (580) Vilma Krebs Hyllested (DEN) 6-2, 6-1

U14 Girls singles kvalifikation

Q16
Emma Timm Neergaard (DEN) vs. [1] (772) Tilda Larsson (SWE) 2-6, 2-6
Emma Louise la Cour Asbø (DEN) vs. [11] (1358) Maren Milla Tobiasson Reinemo (NOR) 4-6, 3-6
(WC) Anett Ianev (DEN) vs. [2] (824) Filipa Knezevic (SWE) 1-6, 0-6
[12] (1429) Liva Kornelia Mortensen (DEN) vs. Filippa Kalleskog (SWE) 2-6, 0-6
(WC) Lucca Ingildsen (DEN) vs. [3] (869) Isabella Svahn (SWE) 6-7(1), 2-6
[15] (1429) Caroline Porsager (DEN) vs. Camilla Haugan (NOR) 4-6, 5-7
Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. [4] (904) Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) 6-4, 4-6, 6-3
Augusta Thalia Estrup (DEN) vs. [11] (1429) Alexandra Bernstein (SWE) 2-6, 2-6
Carla Valentin Jensen (DEN) vs. [5] (1027) Hermine Flaaten (NOR) 1-6, 1-6
Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. [9] (1108) Felicia Karmteg (SWE) 6-0, 6-4
Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [6] (1106) Tilda Hessleryd (SWE) 1-6, 2-6
(WC) Naja Avnsbøl Lund (DEN) vs. [16] (1429) Julie Palm Rhode (DEN) 7-6(3), 6-3
Cecilie Funder (DEN) vs. [7] (1108) Esther Magnusson (SWE) 2-6, 2-6
[13] (1429) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Grete Kjaergaard (SWE) 1-6, 1-6
[8] (1108) Filippa Alberta Klemmensen (DEN) vs. Gabi Langaas (NOR) 3-6, 1-6
(WC) Luella Sohngaard-Hoppe (DEN) vs. [10] (1346) Anastasia Pettersson (SWE) 1-6, 2-6

Qfi
Ophelia Mille Ruus (DEN) vs.  [14] (1429) Alesandra Bernstein (SWE) 1-6, 6-2, 6-3
Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. [5] (1027) Hermine Flaaten (NOR) 6-2, 2-6, 6-1

U14 Girls doubles

Semifinale
(3) Frederikke Alberte Pape/Laura Brunkel (DEN) vs. Felicia Damm Nielsen/Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) 0-6, 3-6, [10-8]
(2) Rebecca Munk Mortensen/Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (4) Mille Mørk (DEN)/Edit Cosmo (SWE) 2-6, 2-6

Finale: Mortensen/Jensen vs. Brunkel/Pape 6-4, 6-2

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

 

<< tilbage