Ugens største tennis-begivenhed er Citi Open i Washington, hvor Mikael Torpegaard deltager. Frederik Løchte Nielsen deltager i double ved ATP 250 i Kitzbuhel. Clara Tauson og Olga Helmi er begge i W25

25-årige Mikael Torpegaard har siden ATP Challenger titlen på hjemmebanen i Columbus ikke opnået de helt store resultater, men i weekenden fik han igen hul på bylden, da han med 2 sejre i kvalifikationen til Citi Open i Washington for første gang i karrieren sikrede sig adgang til hovedturneringen i en ATP 500 turnering.

Morten Petterson, Nicklas Petterson
Foto: Privat – Morten og Nicklas Petterson

Der var massiv dansk støtte fra Morten og Nicklas Petterson, og de har planer om fortsat at følge turneringen, der både afvikles som WTA Premier og ATP 500, og de overværede desuden en kamp med 15-årige Cori Gauff (USA), der har kvalificeret sig til hovedturneringen.

Cori Gauff
Foto: Privat – Cori Gauff

ATP kampene kan følges på både Tennistv.com og TV3 Sport/Viaplay, og WTA-kampene bliver vist på WTATV.com og fra tirsdag på TV2 Play.

Herunder en oversigt over anlægget, hvor Citi Open afvikles.

Rock Creek Park Tennis Center
Foto: Privat

Stadig flere turneringer rykker mod vest, og derfor vil Tennisavisens daglige opdateringer med spilletider som regel først være up-to-date næste formiddag, da spilleprogram for WTA International i San Jose og ATP 250 i Los Cabos først foreligger i løbet af natten.

Der er dog fortsat en enkelt ATP 250 turnering og en WTA 125K i Europa.
Frederik Løchte Nielsen og Tim Puetz (GER) deltager i double ved ATP 250 i Kitzbuhel.
Både ATP 250 i Los Cabos og Kitzbuhel kan følges på Tennistv.com.
Der bliver dog ikke vist doubler, men de kan som regel følges alligevel på livestream fra betting-tjenester (Bet365, Unibet m.fl.)

Både WTA i San Jose og WTA 125K i Karlsruhe kan følges på WTATV.com.

Ved hver uges begyndelse er det fortsat ikke muligt at informere om, hvilket turneringer på ITF World Tennis Tour, der tilbyder livestream på http://live.itftennis.com/en/live-streams/, og derfor er det uvist, om der er livestream fra de to $25.000 turneringer i Woking i Storbrittanien, hvor Olga Helmi deltager, og i Grodzisk Mazowiecki i Polen, hvor Clara Tauson forventes at deltage.

Der vil blive informeret særskilt om Nordiske Mesterskaber for U13 hold, der afvikles tirsdag-torsdag i Farum.
Resultaterne efter dagens kampe opdateres nederst på siden.


Uge 31

WTA Premier, Mubadala Silicon Valley Classic, San Jose, CA (USA) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale: Saisai Zheng (CHN) vs. (2) Aryna Sabalenka (BLR) 6-3, 7-6(3)

Semifinale
Saisai Zheng (CHN) vs. Maria Sakkari (GRE) 7-6(5), 6-2
(2) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (5) Donna Vekic (CRO) 6-4, 6-3

Kvartfinale
Maria Sakkari (GRE) vs. Elina Svitolina (UKR) 1-6, 7-6(3), 6-3
Saisai Zheng (CHN) vs. Amanda Anisimova (USA) 5-7, 7-5, 6-4
(5) Donna Vekic (CRO) vs. Kristie Ahn (USA) 7-5, 6-0
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 3-6, 6-2, 6-4

1/8-finale
(1) Elina Svitolina (UKR) vs. (WC) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-1
(7) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Mayo Hibi (JPN) 4-6, 6-4, 6-2
(4) Amanda Anisimova (USA) vs. Madison Brengle (USA) 6-2, 6-2
Saisai Zheng (CHN) vs. (8) Danielle Collins (USA) 6-2, 6-0

(5) Donna Vekic (CRO) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-4, 6-3
(Q) Kristie Ahn (USA) vs. (3) Elise Mertens (BEL) 6-3, 6-3
(6) Calra Suarez Navarro (ESP) vs. Bethanie Mattek-Sands (USA) 3-6, 6-1, 6-2
(2) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (WC) CoCo Vandeweghe (USA) 6-3, 6-3

R32
(WC) Daria Kasatkina (RUS) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-2, 6-2
(Q) Mayo Hibi (JPN) vs. (Q) Timea Babos (HUN) 6-2, 3-6, 7-6(3)
(7) Maria Sakkari (GRE) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-1, 6-4

Madison Brengle (USA) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-0, 6-3
Saisai Zheng (CHN) vs. Heather Watson (GBR) 6-3, 6-1
(8) Danielle Collins (USA) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-4, 5-7, 6-2

(5) Donna Vekic (CRO) vs. Misaki Doi (JPN) 6-4, 3-6, 6-4
Victoria Azarenka (BLR) vs. (Q) Harmony Tan (FRA) 6-2, 6-4
(Q) Kristie Ahn (USA) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-3, 4-6, 6-4

(6) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Magda Linette (POL) 6-3, 6-3
(WC) Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. (WC) Venus Williams (USA) 6-7(4), 6-3, 6-1
(WC) Coco Vandeweghe (USA) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-2, 6-4


WTA International & ATP 500, Citi Open, Washington, DC (USA) – Hardcourt

Resultater WTA (udvalgte)

Singles hovedturnering

Finale: Jessica Pegula (USA) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-2, 6-2

Semifinale
Camila Giorgi (ITA) vs. (WC) Catherine Mcnally (USA) 7-6(5), 6-2
Jessica Pegula (USA) vs. (Q) Anna Kalinskaya (RUS) 6-3, 3-6, 6-1

Kvartfinale
Camila Giorgi (ITA) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-3, 6-2
Catherine Mcnally (USA) vs. (4) Su-Wei Hsieh (TPE)  6-4, 6-3
Jessica Pegula (USA) vs. Lauren Davis (USA) 6-2, 7-6(2)
Anna Kalinskaya (RUS) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 4-6, 6-2

1/8-finale
Camila Giorgi (ITA) vs. Rebecca Peterson (SWE) 3-6, 6-3, 6-4
Zarina Diyas (KAZ) vs. (5) Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 6-4
(4) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Varvara Gracheva (RUS) 7-5, 4-6, 7-6(6)
(WC) Catherine Mcnally (USA) vs. Christina McHale (USA) 6-3, 1-6, 6-4

Jessica Pegula (USA) vs. Iga Swiatek (POL) 5-7, 6-4, 6-1
Lauren Davis (USA) vs. (3) Sofia Kenin (USA) 5-7, 6-3, 6-4
(Q) Anna Kalinskaya (RUS) vs. (8) Monica Puig (PUR) 2-6, 7-6(5), 6-4
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (WC) Hailey Baptiste (USA) 6-4, 4-6, 6-3

R32
Rebecca Peterson (SWE) vs. (1) Sloane Stephens (USA) 6-2, 7-5
Camila Giorgi (ITA) vs. (Q) Sachia Vickery (USA) 6-2, 7-5
Zarina Diyas (KAZ) vs. (Q) Cori Gauff (USA) 6-4, 6-2
(5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Yafan Wang (CHN) 6-3, 6-2

(4) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-4, 6-3
(Q) Varvara Gracheva (RUS) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-2, 5-7, 6-2
(WC) Catherine Mcnally (USA) vs. Lin Zhu (CHN) 6-4, 6-2
Christina Mchale (USA) vs. (7) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 4-6, 7-5

Jessica Pegula (USA) vs. (6) Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-3
Iga Swiatek (POL) vs. Ons Jabeur (TUN) 4-6, 6-4, 6-4
Lauren Davis (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-1, 6-2
(3) Sofia Kenin (USA) vs. Jennifer Brady (USA) 6-2, 6-4

(8) Monica Puig (PUR) vs. (WC) Allie Kiick (USA) 6-4, 6-2
(Q) Anna Kalinskaya (RUS) vs. Nao Hibino (JPN) 6-1, 6-1
Kristina Mladenovic (FRA) vs. Shelby Rogers (USA) 6-4, 6-4
(WC) Hailey Baptiste (USA) vs. (2) Madison Keys (USA) 7-6(4), 6-2

Singles kvalifikation

Qfi: (1) Cori Gauff (USA) vs. (8) Hiroko Kuwata (JPN) 6-1, 6-2

Resultater ATP (udvalgte)

Singles hovedturnering

Finale: Nick Kyrgios (AUS) vs. (3) Daniil Medvedev (RUS) 7-6(6), 7-6(4)

Semifinale
Nick Kyrgios (AUS) vs. (1) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 3-6, 7-6(7)
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. (LL) Peter Gojowczyk (GER) 6-2, 6-2

Kvartfinale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Benoit Paire (FRA) 7-5, 6-0 _ATP
Nick Kyrgios (AUS) vs. (LL) Norbert Gombos (SVK) 6-3, 6-3 – ATP
Daniil Medvedev (RUS) vs. (6) Marin Cilic (CRO) 6-4, 7-6(7)  – ATP
(LL) Peter Gojowczyk (GER) vs. (3) Kyle Edmund (GBR) 6-3, 4-6, 6-3 – ATP

1/8-finale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-3, 7-6(4)
(10) Benoit Paire (FRA) vs. (5) John Isner (USA) 7-6(3), 6-3
(LL) Norbert Combos (SVK) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 1-6, 6-3, 7-6(4)
Nick Kyrgios (AUS) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-2, 7-5

(6) Marin Cilic (CRO) vs. (9) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-4
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. (16) Frances Tiafoe (USA) 6-2, 7-5
(LL) Peter Gojowczyk (GER) vs. (8) Milos Raonic (CAN) 6-4, 6-4
(13) Kyle Edmund (GBR) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 4-6, 6-3, 6-4

R32
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (WC) Tommy Paul (USA) 6-3, 7-5
Jordan Thompson (AUS) vs. (14) Jan-Lennard Struff (GER) 6-7(8), 6-4, 7-5
(10) Benoit Paire (FRA) vs. (Q) Marc Polmans (AUS) 6-3, 6-7(5), 7-6(5)
(5) John Isner (USA) vs. Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 6-4

(LL) Norbert Combos (SVK) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 7-6(9)
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (15) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 3-6, 6-4, 7-6(5)
Nick Kyrgios (AUS) vs. (11) Gilles Simon (FRA) 6-4, 7-6(5)
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (7) David Goffin (BEL) 6-7(5), 6-2, 7-6(5)

(6) Marin Cilic (CRO) vs. (84) Marius Copil (ROU) 7-6(4), 7-6(4)
(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Reilly Opelka (USA) 6-4, 3-6, 6-4
(16) Frances Tiafoe (USA) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-1, 7-6(5)
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. (WC) Bjorn Fratangelo (USA) 6-3, 6-4

(8) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Tim Smyczek (USA) 6-1, 6-4
(LL) Peter Gojowczyk (GER) vs. (12) Alex de Minaur (SUA) 6-3, 7-6(6)
(13) Kyle Edmund (GBR) vs. Lloyd Harris (RSA) 6-1, 6-4
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (2) Karen Khachanov (RUS) 6-4, 2-6, 7-5

R64: (Q) (177) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (84) Marius Copil (ROU) 1-6, 7-5, 3-6

Mikael Torpegaard
Foto: Tennistv – Es eller fejl på matchbold

Singles kvalifikation

Q32: [9] (177) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (407) Alexis Galarneau (CAN) 6-4, 2-6, 6-4
Qfi: Mikael Torpegaard vs. [3] (126) Ilya Ivashka (BLR) 4-6, 6-4, 6-3

 


ATP 250, Generali Open, Kitzbuhel (AUT) – Grus

Resultater (udvalgte)

Singles hovedturnering

Finale: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. (SE) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(0), 6-1

Semifinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (7) Lorenzo Sonego (ITA) 6-3, 7-6(6)
(SE) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Casper Ruud (NOR) 7-5, 6-4

Kvartfinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Pablo Andujar (ESP) 7-6(4), 6-4
(7) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (3) Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 6-4
Casper Ruud (NOR) vs. (4) Pablo Cuevas (URU) 6-3, 7-6(4)
(SE) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-3, 6-4

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (WC) Sebastian Ofner (AUT) 6-3, 6-2
Pablo Andujar (ESP) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-4, 6-4
(3) Fernando Verdasco (ESP) vs. (PR) Jozef Kovalik (SVK) 6-4, 7-6(7)
(7) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 2-6, 7-6(4), 7-6(1)

Casper Ruud (NOR) vs. (Q) Matthias Bachinger (GER) 6-4, 7-6(3)
(4) Pablo Cuevas (URU) vs. (WC) Denis Novak (AUT) 6-7(1), 6-0, 6-2
(SE) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Jaume Munar (ESP) 6-2, 6-3
Jeremy Chardy (FRA) vs. (2) Dusan Lajovic (SRB) 3-6, 6-4, 6-3

R32
(WC) Sebastian Ofner (AUT) vs. (Q) Lucas Miedler (AUT) 7-6(1), 7-6(5)
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-3, 6-2
Pablo Andujar (ESP) vs. (6) Leonardo Mayer (ARG) 3-6, 6-3, 6-2
(7) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Federico Delbonis (ARG) 7-6(4), 6-7(4), 7-6(4)

(PR) Jozef Kovalik (SVK) vs. (Q) Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-7(1), 6-2, 6-3
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (Q) Hugo Dellien (BOL) 3-6, 6-3, 6-2

Casper Ruud (NOR) vs. (8) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-1, 3-6, 6-1
(Q) Matthias Bachinger (GER) vs. Martin Klizan (SVK) 7-6(5), 6-7(5), 7-6(4)
(WC) Dennis Novak (AUT) vs. (WC) Jurij Rodionov (AUT) 6-3, 6-4

(SE) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (5) Marton Fucsovics (HUN) 6-7(6), 6-4, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. (SE) Thomas Fabbiano (ITA) 7-6(7), 1-6, 6-1
Jeremy Chardy (FRA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 7-6(8), 7-5

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. Christopher Rungkat (INA)/Cheng-Peng Hsieh (TPE) 6-7(3), 6-2, [15-13]
Kvartfinale: Løchte/Puetz vs. (1) Jurgen Melzer/Oliver Marach (AUT) 6-3, 7-6(3)
Semifinale: Løchte/Puetz vs. (4) Sander Gille/Joran Vliegen (BEL) 1-6, 3-6

 


ATP 250, Abierto Mexicano de Tenis Mifel presentado por Cinemex, Los Cabos (MEX) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale: (3) Diego Schwartzman (ARG) vs. (5) Taylor Fritz (USA) 7-6(6), 6-3

Semifinale
(5) Taylor Fritz (USA) vs. (7) Radu Albot (MDA) 6-3, 6-2
(3) Diego Schwartzman (ARG) vs. (2/WC) Guido Pella (ARG) 6-3, 3-6, 6-1

Kvartfinale
(5) Taylor Fritz (USA) vs. (1) Fabio Fognini (ITA) 6-1, 7-6(1)
(7) Radu Albot (MDA) vs. (WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-3 6-3
(3) Diego Schwartzman (ARG) vs. (8) Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-1, 6-2
(2/WC) Guido Pella (ARG) vs. (Q) Soonwoo Kwon (KOR) 4-6, 6-1, 6-2

1/8-finale
(1) Fabio Fognini (ITA) vs. Marcel Granollers (ESP) 4-6, 6-3, 6-4
(5) Taylor Fritz (USA) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 4-6, 6-3, 6-2
(WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (4) Lucas Pouille (FRA) 2-6, 6-4, 6-3
(7) Radu Albot (MDA) vs. Taro Daniel (JPN) 6-1, 6-2

(8) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Cameron Norrie (GBR) 7-5, 7-5
(3) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Ernests Gulbis (LAT) 7-6, 6-0
(2/WC) Guido Pella (ARG) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 6-2
(Q) Soonwoo Kwon (KOR) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 6-4, 3-6, 6-3

R32
Marcel Granollers (ESP) vs. (WC) Lucas Gomez (MEX) 6-0, 6-1
Prajnesh Gunneswaran (IND) vs. John Millman (AUS) 6-4, 1-6, 6-2
(5) Taylor Fritz (USA) vs. (Q) Dominik Koepfer (GER) 6-3, 6-4

(WC) Thanasi Kokkinas (AUS) vs. (Q) Maxime Janvier (FRA) 6-4, 6-4
Taro Daniel (JPN) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-2, 6-0
(7) Radu Albot (MDA) vs. (PR) Janko Tipsarevic (SRB) 7-5, 2-6, 6-0

(8) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Damir Dzumhur (BIH) 7-5, 6-2
Cameron Norrie (GBR) vs. Gregoire Barriere (FRA) 7-6(5), 6-0
Ernests Gulbis (LAT) vs. (Q) Jason Jung (TPE) 6-4, 7-6(2)

Juan Ignacio Londero (ARG) vs. (6) Cristian Garin (CHI) 3-6, 6-2, 6-3
(Q) Soonwoo Kwon (KOR) vs. (PR) Cedrik-Marcel Stebe (GER) 6-2, 6-1
Grigor Dimitrov (BUL) vs. Steve Johnson (USA) 7-6(4), 4-6, 7-6(5)


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september – Vejlby-Risskov Hallen
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 31)

WTA 125K, Liqui Moly Open Karlsruhe (GER) – Grus

Resultater 

Finale: Patricia Maria Tig (ROU) vs. (2) Alison Van Uytvanck (BEL) 3-6, 6-1, 6-2

Semifinale
Patricia Maria Tig (ROU) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-2, 6-0
(2) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Paula Badosa (ESP) 7-6(3), 7-6(6)

Kvartfinale
Patricia Maria Tig (ROU) vs. Ekaterine Gorgodze (GEO) 7-5, 6-0
Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Stephanie Wagner (GER) 7-5, 6-4
Paula Badosa (ESP) vs. Tamara Korpatsch (GER) 6-2, 6-4
(2) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Tereza Mrdeza (CRO) 6-1, 6-3

1/8-finale
Ekaterine Gorgodze (GEO) vs. Bibiane Schoofs (NED) 7-5, 7-5
Patricia Maria Tig (ROU) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU) 7-5, 7-5
(Q) Stephanie Wagner (GER) vs. (3) Tatjana Maria (GER) 6-3, 4-6, 6-4
Jasmine Paolini (ITA) vs. Tereza Martincova (CZE) 4-6, 7-6(5), 3-0 Ret’d

Tamara Korpatsch (GER) vs. (7) Stefanie Voegele (SUI) 6-3, 6-4
Paula Badosa (ESP) vs. (4) Laura Siegemund (GER) 6-4, 6-1
Tereza Mrdeza (CRO) 6-3, 2-1 Ret’d vs. (6) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 2-1 Ret’d
(2) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (Q) Laura Ioana Paar (ROU) 6-3, 6-2

R32 (udvalgte)
Patricia Maria Tig (ROU) vs. (8) Barbora Krejcikova (CZE) 6-3, 6-4
Jasmine Paolini (ITA) vs. (WC) Sabine Lisicki (GER) 3-6, 6-4, 6-1
Tereza Martincova (CZE) vs. (5) Daria Gavrilova (AUS) 6-4, 7-6(3)
Laura Siegemund (GER) vs. Dalila Jakupovic (SRB) 6-1, 6-2
(6) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (Q) Renata Voracova (CZE) 6-7(4), 6-4, 6-4

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-karlsruhe-germany-2004#orderofplay


ATP Challengers (Uge 31)

 

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 31)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

M15, Morocco 3 ITF World Tennis Tour, Agadir (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32: (Q) (1649) August Holmgren (DEN) vs. [2] (170) Lamine Ouahab (MAR) 4-6, 1-6

Singles kvalifikation

Q32: (1649) August Holmgren (DEN) vs. Robert Rumler (CZE) 7-5, 6-2
Qfi: August Holmgren (DEN) vs. [1] (1148) Nathan Seateun (FRA 6-3, 6-3

Doubles

1/8-finale: August Holmgren (DEN)/Mayeul Darras (FRA) vs. Matthew Mendez (USA)/Bartosz Wojnar (POL) 6-7(4), 6-0, [4-10]


M15, ORYSOL ITF FUTURES, Xativa (ESP) – Grus

Singles hovedturnering

R32: (JR) (ITF1850) Christian Lerby (NED) vs. (ITF954) Alberto Barroso Campos (ESP) 6-1, 6-3
1/8-finale: Christian Lerby vs. [6] (ITF357) Carlos Lopez Montagud (ESP) 6-7(3), 6-1, 0-6

Doubles

1/8-finale: Christian Lerby (NED)/Alex Martinez (ESP) vs. (2) Juan Pablo Canas Garcia/Albert Roglan (ESP) 1-6, 1-6


ITF Women (uge 31)

W25 (udvalgte)

W25, Kozerki Open 2019, Grodzisk Mazowiecki (POL) – Grus

Livestream?: http://kozerkiopen.pl/live-stream/
eller på facebook: https://www.facebook.com/KozerkiOpen/ (Court 8)

Singles hovedturnering

R32:
(324/ITF84) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (ITF542) Karolina Kubanova (CZE) 6-2, 6-1
[2] (241) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (591/ITF67) Cristina Ene (ROU) 6-2, 6-4

1/8-finale
Clara Tauson vs. (339) Valeriya Strakhova (UKR) 6-2, 3-6, 0-6
Ulrikke Eikeri vs. (533) Sara Cakarevic (FRA) 6-1, 6-3

Kvartfinale: Ulrikke Eikeri vs. [8] (334) Katarzyna Piter (POL) 3-6, 6-7(3)


W25, GB Pro Series Foxhills, Woking (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q32: (ITF212) Olga Helmi (DEN) vs. Grace Piper (GBR) 6-7(4), 3-6


W15 (udvalgte)

W15, Savitaipale Ladies Open (FIN) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32:
(ITF384) Sofia Nami Samavati (DEN) vs [2] WTA766) Sadafmoh Tolibova (BLR) 0-6, 6-4, 6-2
(Q) Elena Jamshidi (DEN) vs. (Q) (ITF1255) Natalie Augustinova (CZE) 4-6, 4-6

1/8-finale: Sofia Nami Samavati vs. (ITF749) Sem Wensveen (NED) 6-1, 7-5
Kvartfinale: Sofia Nami Samavati vs. (ITF625) Noel Saidenova (RUS) 4-6, 6-4, 2-6

Singles kvalifikation

Q32: [5] (ITF1090) Elena Jamshidi (DEN) vs. (ITF1946) Maria Mikhaylova (RUS) 6-3, 6-1
Qfi: Elena Jamshidi vs. [10] (ITF1553) Eveliina Koivupuisto (FIN) 6-3, 6-0


ITF Junior (uge 31)


Grade 4, Telkea Open 2019, Schifflange (LUX) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32: (848) Richard Biagiotti (DEN) vs. (SE) (1353) Alen Mujakic (GER) 0-6, 3-6

Girls singles hovedturnering

R32: (1491) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (WC) (1667) Ada Jane Dealcantara (LUX) 4-6, 3-6

Girls singles kvalifikation

Q32: Asta Ripperger (DEN) vs. (2750) Laure Line Monnoyer (BEL) 2-6, 2-6


Grade 4, XXV International Junior de Leiria (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Girls singles kvalifikation

Q32: Victoria Ilena Rutkowski (POR) vs. Marta Rutkowski (POR) 6-0, 6-0
Qfi: [1] (466) Francesca Andrea Feodorov (ROU) 1-6, 0-6


Grade 5, Epetion Cup, Split (CRO) – Grus

Girls singles hovedturnering

R32: (1195) Nina Vicic (DEN) vs. [4] (909) Tana Gancev (SRB) 4-6, 6-2, 2-6

Girls singles kvalifikation

Q32
(WC) Emma Zulkic (DEN) vs. [7] (2556) Lara Hrascanec (CRO) 0-6, 1-6
(WC) Melissa Zulkic (DEN) vs. (WC) Stella Knez (CRO) 6-2, 4-6, [0-10]

Girls doubles

1/8-finale: Nina Vicic (DEN)/Paloma Keresztes (HUN) vs. Daria Jula/Lavinia Savu (ROU) – Ret’d
Kvartfinale: Vicic/Keresztes vs. (3) Tara Gancev (SRB)/Sara Paunovic (SUI) 4-6, 5-7

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 31)

Category 1, 42. Internationale Deutsche Tennismeisterschaften U14 Dueren (GER) – Grus

U14 Boys singles hovedturnering

R64: (WC) (195) Christopher Garde (DEN) vs. (134) Federico Bondioli (ITA) 0-6, 3-6

U14 Boys doubles

R32: Christopher Garde (DEN)/Alejandro Melero Kretzer (ESP) vs. (8) Yannik Kelm/David Fix (GER) 6-7(3), 1-6


Category 2, Müller Junior Cup Ulm (GER) – Grus

U14 Boys singles hovedturnering

R64: (Q) (371) Yakup Uzunel (DEN) vs. (325) Luc Ananda Ceuca (GER) 2-6, 6-4, 6-1
R32: Yakup Uzunel vs. (293) Federico Vita (ITA) 6-4, 7-5
1/8-finale: Yakup Uzunel vs. [9] (168) 1-6, 0-6

U14 Boys singles kvalifikation

Q32: (371) Yakup Uzunel (DEN) – bye
Q16: Yakup Uzunel vs. (1062) Tom Noah Reith (GER) 6-3, 6-2
Qfi: Yakup Uzunel v. Henri Haupt (GER) 6-1, 6-1

U14 Boys doubles

1/8-finale: Yakup Uzunel (DEN)/Pavlos Tsitsipas (GRE) vs. (2) Atakan Karahan (TUR)/Kenan Gasimov (AZE) 3-6, 3-6

U16 Girls singles hovedturnering

R64: (1312) Olivia Thiemke (DEN) vs. (1595) Ana Josic (SRB) 6-3, 6-2
R32: Olivia Thiemke vs. [9] (643) Eszter Berenyi  (HUN) 6-4, 6-1
1/8-finale: Olivia Thiemke vs. (1431) Taylah Preston (AUS) 0-6, 4-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.


Nordisk Mesterskab U13 Hold, Farum (DEN) – Grus

Resultater

Danmark – Norge 8-4
1. pigesingle: Laura Brunkel – Emily Sartz-Lunde 06 62 10-7
2. pigesingle: Frederikke Pape – Anna-Louise Bjørnestad 62 60
3. pigesingle: Mille Mørk – Charlotte Ruud 62 61
4. pigesingle: Felicia Nielsen – Susanna Spaeren 26 64 4-10
1. pigedouble: Laura Brunkel/Frederikke Pape – Emily Sartz-Lunde/Charlotte Ruud 62 26 10-4
2. pigedouble: Mille Mørk/Cecilie Fridthjof – Anna-Louise Bjørnestad/Cecilie Mæland 62 61

NM U13
Foto: Privat – Fra venstre: Frederikke, Mille, Cecilie, Felicia


1. drengesingle: Alexander Clausen – Bjørn Valdiviseo 61 64
2. drengesingle: Lucas Christmas-Møller – Nicolai Kjaer 06 16
3. drengesingle: Rasmus Hembo – Felix Oscarsson 26 46
4. drengesingle: Christoffer Thielsen – Magnus Wang 62 62
1. drengedouble: Alexander Clausen/Lucas Christmas-Møller – Bjørn Valdiviseo/Filip Møller 75 61
2. drengedouble: Christoffer Tielsen/Tristan Engelschmidt – Nicolai Kjaer/Felix Oscarsson 62 16 9-11

Finland – Sverige 2-10
1. pigesingle: Emma Virtanen – Bella Larsson 16 16
2. pigesingle: Natalia Papsher – Edit Cosmo 26 16
3. pigesingle: Julia Lintu – Tilda Larsson 16 06
4. pigesingle: Emma Tuominen – Isabella Svahn 36 16
1. pigedouble: Emma Virtanen/Natalia Papsher – Bella Larsson/Tilda Larsson 16 26
2. pigedouble: Julia Lintu/Liinu Heiskanen – Edit Cosmo/Tilda Hessleryd 26 06

1. drengesingle: Leo Stenlund – Emil Kindhalt 46 36
2. drengesingle: Markus Vainikka – Bruno Johansson 16 36
3. drengesingle: Felix Alopaeus – Filip Söderqvist 62 61
4. drengesingle: Oscari Paldanius – Albert Widell 36 06
1. drengedouble: Leo Stenlund/Markus Vainikka – Emil Kindhalt/Albert Widell 46 67(5)
2. drengedouble:Felix Alopaeus/Iscari Paldanius – Bruno Johansson/Daniel Iliyaich 63 62

Danmark – Finland 8-4
1. pigesingle: Laura Brunkel – Emma Virtanen 60 63
2. pigesingle: Frederikke Pape – Natalia Papshev 60 76(7)
3. pigesingle: Mille Mørk – Emma Tuominen 60 63
4. pigesingle: Cecilie Fridthjof – Liinu Heikanen 64 63
1. pigedouble: Frederikke Pape/Cecilie Fridthjof – Emma Virtanen/Julia Lintu 63 75
2. pigedouble: Mille Mørk/Felicia Nielsen – Emma Tuominen/Natalia Papshev 62 61
1. drengesingle: Alexander Clausen – Leo Stenlund 61 61
2. drengesingle: Lucas Christmas-Møller – Felix Alopaeus 75 62
3. drengesingle: Rasmus Hembo – Oskari Paldanius 16 26
4. drengesingle: Tristan Engelschmidt – Liinus Lagerbohm 57 26
1. drengedouble: Alexander Clausen/Rasmus Hembo – Leo Stenlund/Felix Alopaeus 16 16
2. drengedouble: Lucas Christmas-Møller/Christoffer Thielsen – Oskari Paldanius/Markus Vainikka 06 46

Sverige – Norge 11-1
1. pigesingle: Edit Cosmo – Emily Sartz-Lunde 67(1) 62 6-10
2. pigesingle: Tilda Larsson – Anna-Louise Bjørnestad 62 62
3. pigesingle: Isabella Svahn – Susanna Spaeren 61 60
4. pigesingle: Tilda Hessleryd – Cecilie Mæland 61 61
1. pigedouble: Bella Larsson/Tilda Larsson – Emily Sartz-Lunde/Charlotte Ruud 60 60
2. pigedouble: Edit Cosmo/Isabella Svahn – Susanna Spaeren/Cecilie Mæland 64 62
1. drengesingle: Emil Kindhult – Bjørn Valdivieso 63 61
2. drengesingle: Daniel Iliyaich – Nicolai Kjaer 64 63
3. drengesingle: Bruno Johansson – Felix Oscarsson 60 63
4. drengesingle: Albert Widell – Filip Møller 64 63
1. drengedouble: Emil Kindhult/Albert Widell – Bjørn Valdivieso/Magnus Wang 75 60
2. drengedouble: Filip Söderqvist/Daniel Iliayich – Nicolai Kjaer/Felix Oscarsson 46 60 10-8

Torsdag 0900

Danmark – Sverige 3-9
1. pigesingle: Laura Brunkel – Bella Larsson 36 36
2. pigesingle: Frederikke Pape – Edit Cosmo 36 67(5)
3. pigesingle: Mille Mørk – Tilda Larsson 26 67(4)
4. pigesingle: Cecilie Fridthjof – Isabella Svahn 06 63 15-13
1. pigedouble: Laura Brunkel/Mille Mørk – Bella Larsson/Tilda Larsson 46 76(3) 4-10
2. pigedouble: Frederikke Pape/Felicia Nielsen – Edit Cosmo/Tilda Hessleryd 46 36
1. drengesingle: Alexander Clausen – Emil Kindhult 67(3) 76(3) 6-10
2. drengesingle: Lucas Christmas-Møller – Daniel Iliyaich 63 60
3. drengesingle: Christoffer Thielsen – Bruno Johansson 16 26
4. drengesingle: Tristan Engelschmidt – Filip Söderqvist 67(5) 16
1. drengedouble: Alexander Clausen/Lucas Christmas-Møller – Emil Kindhult/Albert Widell 76(1) 57 10-7
2. drengedouble: Rasmus Hembo/Christoffer Thielsen – Filip Söderqvist/Bruno Johansson 67(5) 36

Norge – Finland 5-7
1. pigesingle: Emily Sartz-Lunde – Natalia Papshev 46 16
2. pigesingle: Anna-Louise Bjørnestad – Julia Liintu 64 76(3)
3. pigesingle: Charlotte Ruud – Emma Tuominen 64 63
4. pigesingle: Susanna Spaeren – Liinu Heiskanen 64 62
1. pigedouble: Emily Sartz-Lunde/Charlotte Ruud – Emma Virtanen/Julia Lintu 64 67(1) 3-10
2. pigedouble: Anna-Louise Bjørnestad/Cecilie Mæland – Emma Tuominen/Liinu Heiskanen 36 16
1. drengesingle: Bjørn Valdiviseo – Leo Stenlund 16 26
2. drengesingle: Nicolai Kjaer – Markus Vainikka 16 36
3. drengesingle: Felix Oscarsson – Oskari Paldanius 64 61
4. drengesingle: Magnus Wang – Liinus Lagerbohm 46 36
1. drengedouble: Felix Oscarsson/Nicolai Kjaer – Markus Vainikka/Oskari Paldanius 36 62 7-10
2. drengedouble: Filip Møller/Magnus Wang – Felix Alopaeus/Liinus Lagerbohm 64 06 10-5

Samlet stilling

no. Nation Point Kampe Sæt
1 Sverige 30 30-6 63-21
2 Danmark 19 19-17 42-38
3 Finland 13 13-23 27-48
4 Norge 10 10-26 32-56

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

 

<< tilbage