Holger Rune spiller i en ATP Challenger i Holland, WTA's i Lausanne og Bukarest. Der er ATP turneringer i Båstad, Umag og Newport. Karen Barritz og Clara Tauson nok med i W15 i Estland

Holger Vitus Nødskov Rune (DAN) der har fået et Wildcard, skal spille mod Gijs Brouwer (NED) de spiller nok på tirsdag.

Mikael Torpegaard spiller med i Gatineau ATP Challenger 80 i Canada, han har et Bye i runde 1 og spiller tidligst tirsdag aften, dansk tid.

Usikkert om Karen og Clara begge spiller i Estland, Main Drawen/Lodtrækningen kommer først ud mandag aften, så vi ved det.

Her nedenunder kan findes info og spille planer for mandag, mere Opdateres her senere,

Den sidste ATP Tour turnering i denne uge, ATP 250, Hall og Fame Open i Newport (USA) Opdateres på mandag.

Tilføjelse: Efter lodtrækningen til W15 i Parnu var Clara Tauson mod forventning ikke blandt deltagerne. Karen Barritza møder en kvalspiller.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 21. juli

Billede:  Patricia Maria Tig spiller finale mod Elena Rybakina på WTATV og TV2 Play kl. 16.

Finaler søndag

WTA International, Lausanne – Bet365, Unibet
(3) Alize Cornet (FRA) vs. Fiona Ferro (FRA) – 1300

WTA International, Bucharest – WTATV.com, TV2 Play (1600->)
Centre – start 1330cet: Double kamp
NB 1600: (Q) Patricia Maria Tig (ROU) vs. Elena Rybakina (KAZ)

ATP 250 – Tennistv.com
Båstad: (5) Nicolas Jarry (CHI) vs. (6) Juan Ignacio Londero (ARG) – 1200
Umag: (4) Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Attila Balazs (HUN) – 1200
Newport: (7) Alexander Bublik (KAZ) vs. (1/WC) John Isner (USA) – 2000cet

=====

Kvalkampe ATP 250, Atalanta – Bet365, Unibet m.fl.

Q16: (176) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [5] (118) Peter Gojowczyk (GER) – TBF 4-6, 1-0 søn ca. 1800cet
QFi: Torpegaard OR Gojowczyk vs. Soonwoo Kwon (KOR) OR Ryan Harrison (USA) – søn ca. 2100cet


Uge 29

WTA International, BRD Bucharest Open (ROU) – Clay
Tidsforskel: cet +1 time

TV dækning: WTA TV.com, TV2 Play fra torsdag og Betting sider Bet365 , Unibet m. fl.

Spilleprogram søndag

Centre – start 1330cet
Double kamp
NB 1600: (Q) Patricia Maria Tig (ROU) vs. Elena Rybakina (KAZ)

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play (1600->)

Den komplette schedule findes på
https://www.wtatennis.com/tournament/2019-bucharest-romania-1079%20#orderofplay

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(Q) Patricia Maria Tig (ROU) vs. (6) Laura Siegemund (GER) 6-3, 6-1
Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Martina di Giuseppe (ITA) 6-3, 6-2

Kvartfinale
(Q) Patricia Maria Tig (ROU) vs. (8) Kristyna Pliskova (CZE) 6-3, 3-6, 6-3
(6) Laura Siegemund (GER) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 7-5, 6-2
(Q) Martina di Giuseppe (ITA) vs. Barbora Krejcikova (CZE) 6-4, 6-4
Elena Rybakina (KAZ) vs. (2) Viktoria Kuzmova (SVK) 7-6(4), 6-3

1/8-finale
(Q) Patricia Maria Tig (ROU) vs. (1) Anastasija Sevastova (LAT) 6-2, 7-5
(8) Kristyna Pliskova (CZE) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 6-0, 6-2
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Kaja Juvan (SLO) 6-4, 6-3
(6) Laura Siegemund vs. Lara Arruabarrena (ESP) 7-5, 6-3

Barbora Krejcikova (CZE) vs. (7) Aliona Bolsova (ESP) 6-0, 3-2 Ret’d
(Q) Martina di Giuseppe (ITA) vs. (3) Veronika Kudermetova (RUS) 2-6, 5-4 Ret’d
Elena Rybakina (KAZ) vs. (WC) Jacqueline Cristian (ROU) 6-1, 6-0
(2) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (Q) Jaimee Fourlis (AUS) 7-5, 6-2

R32
(1) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Ana Bogdan (ROU) 5-7, 7-6(4), 7-5
(Q) Patricia Maria Tig (ROU) vs. (LL) Anna Bondar (HUN) 6-2, 6-1
Ysaline Bonaventure (BEL) vs. (LL) (Tereza Mrdeza (CRO) 6-3, 7-5
(8) Kristyna Pliskova (CZE) vs. (LL) Alexandra Cadantu (ROU) 7-5, 6-1
Kaja Juvan (SLO) vs. (LL) Isabella Shinikova (BUL) 5-7, 6-1, 6-1
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 7-5, 6.1
Lara Arruabarrena (ESP) vs. (Q) Shilin Xu (CHN) 7-5, 6-7(7), 7-5
Elena Rybakina (KAZ) vs. Paula Bodosa (ESP) 7-5, 7-6(4)

(7) Aliona Bolsova (ESP) vs. Varvara Flink (RUS) 6-3, 6-2
Barbora Krejcikova (CZE) vs. (WC) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-3, 0-6, 6-2
(Q) Martina Di Giuseppe (ITA)  vs. Varvara Lepchenko (USA) 3-6, 6-1, 7-6(3)
(3) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Arantxa Rus (NED) 6-2, 6-4
(WC) Jacqueline Cristian (ROU) vs. (5) Sorana Cirstea (ROU) 6-4, 4-6, 6-2
Elena Rybakina (KAZ) vs. Paula Bodosa (ESP) 7-5, 7-6(4)
(Q) Jaimee Fourlis (AUS) vs. (WC) Irina Bara (ROU) 6-3, 7-6(6)
(6) Laura Siegemund (GER) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 4-6, 6-3, 6-4
(2) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. Dalila Jakupovic (SLO) 6-2, 6-2


WTA International, Ladies Open Lausanne i Lausanne (SUI) – Clay

TV dækning: Betting sider Bet365, Unibet m. fl.

Spilleprogram søndag

Centre Court – start 1300
(3) Alize Cornet (FRA) vs. Fiona Ferro (FRA)
Double kamp

Den komplette schedule findes på
https://www.wtatennis.com/tournament/2019-gstaad-switzerland-1094%20#orderofplay

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(3) Alize Cornet (FRA) vs. Tamara Korpatsch (GER) 6-3, 6-4
Fiona Ferro (FRA) vs. Bernarda Pera (USA) 6-1, 6-4

Kvartfinale
Bernarda Pera (USA) vs. (LL) Xinyun Han (CHN) 6-0, 5-7, 6-3
Tamara Korpatsch (GER) vs. Jil Teichman (SUI) 3-6, 6-0, 6-1
(3) Alize Cornet (FRA) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 4-6, 6-1, 6-3
Fiona Ferro (FRA) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-4, 6-2

1/8-finale
Jil Teichmann (SUI) vs. (WC) Simona waltert (SUI) 6-3, 6-3
Tamara Korpatsch (GER) vs. (Q) Anastasia Potapova (RUS) 6-3, 3-6, 6-1
(3) Alizé Cornet (FRA) vs. (Q) Jasmine Paolini (ITA) 6-1, 6-1
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (7) Daria Gavrilova (AUS) 6-3, 6-2

Samantha Stosur (AUS) vs. (Q) Allie Kiick (USA) 6-3, 7-5
Fiona Ferro (FRA) vs. (4) Mihaela Buzarnescu (ROU) 1-6, 7-6(2), 7-5
(LL) Xinyun Han (CHN) vs. Liudmila Samsonova (RUS) 7-5, 6-4
Bernarda Pera (USA) vs. (2) Caroline Garcia (FRA) 6-2, 6-4

R32
(WC) Simona Waltert (SUI) vs. (1) Julia Goerges (GER) 6-7(5), 6-4, 3-2 Ret’d
Jil Teichmann (SUI) vs. Timea Bacsinszky (SUI) 6-2, 5-7, 6-1
(Q) Anastasia Potapova (RUS) vs. Mandy Minella (LUX) 6-3, 6-1
Tamara Korpatsch (GER) vs (8) Eugenie Bouchard (CAN) 2-6, 6-4, 7-5

(3) Alizé Cornet (FRA) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-4, 6-4
(Q) Jasmine Paolini (ITA) vs (wc) Tess Sugnaux (SUI) 6-3, 6-3
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. Conny Perrin (SUI) 7-6(4) 4-6, 6-3
(7) Daria Gavrilova (AUS) vs, (wc) Ylena In-Albon (SUI) 7-5, 4-6, 6-3

(Q) Allie Kiick (USA) vs. (5) Tatjana Maria (GER) 6-1, 6-0
Samantha Stosur (AUS) vs. (Q) Barbara Haas (AUT) 4-6, 7-5, 6-3
Fiona Ferro (FRA) vs. Mona Barthel (GER) 7-6(3), 6-2
(4) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Stefanie Voegele (SUI) 1-6, 6-1, 6-0

(LL) Xinyun Han (CHN) vs. (Q) Varvara Gracheva (RUS) 6-4, 7-6(3)
Liudmila Samsonova (RUS) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-0, 3-6, 6-3
Bernarda Pera (USA) vs. (Q) Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-0, 6-3
(2) Caroline Garcia (FRA) vs. Antonia Lottner (GER) 6-2, 6-3


ATP 250 Swedish Open i Båstad, (SWE) Grus

TV dækning: Tennistv.com (Centre Court)

Spilleprogram søndag:

Centre Court – start 1200
Double kamp
(5) Nicolas Jarry (CHI) vs. (6) Juan Ignacio Londero (ARG)

Den komplette schedule findes på
https://www.atptour.com/en/scores/current/bastad/316/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

Singles hovedturnering

Semifinale
(5) Nicolas Jarry (CHI) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 6-2
(6) Juan Ignacio Londero (ARG) vs. Albert Ramos Vinolas (ESP) 6-3, 6-4

Kvartfinale
(5) Nicolas Jarry (CHI) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-1, 6-4
Federico Delbonis (ARG) vs. (8) Joao Sousa (POR) 6-2, 7-5
(6) Juan Ignacio Londero (ARG) vs. (4) Richard Gasquet (FRA) 7-6(5), 4-6, 6-3
Albert Ramos Vinolas (ESP) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 4-6, 6-1, 6-1

1/8-finale
Jeremy Chardy (FRA) vs. (1) Cristian Garin (CHI) 6-4, 6-4
(5) Nicolas Jarry (CHI) vs. (WC) Mikael Ymer (SWE) 7-5, 6-3
Federico Delbonis (ARG) vs. (3) Pablo Cuevas (URU) 6-4, 6-4
(8) Joao Sousa (POR) vs. (WC) Elias Ymer (SWE) 4-6, 6-4, 6-2

(6) Juan Ignacio Londero (ARG) vs. Hugo Dellien (BOL) 4-6, 7-5, 6-3
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Dennis Novak (AUT) 4-6, 6-3, 6-4
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 7-6(4)
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (2) Fernando Verdasco (ESP) 6-2, 6-4

R32
Jeremy Chardy (FRA) vs. (Q) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-4, 4-6, 7-5
(WC) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) Alejandro Davidovich Fokina 4-6, 7-5, 6-0
(5) Nicolas Jarry (CHI) vs. Henri Laaksonen (SUI) 7-6(1), 7-5
Federico Delbonis (ARG) vs. (Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 7-5, 3-6, 6-2
(WC) Elias Ymer (SWE) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 2-6, 7-5
(8) Joao Sousa (POR) vs. (PR) Jozef Kovalik (SVK) 7-6(3), 6-4

(6) Juan Ignacio Londero (ARG) vs. (Q) Facundo Arguello (ARG) 6-3, 6-2
Hugo Dellien (BOL) vs. Ernests Gulbis (LAT) 6-2, 2-1 Ret’d
Dennis Novak (AUT) vs. (PR) Steve Darcis (BEL) 6-2, 7-5
Damir Dzumhur (BIH) vs. (7) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-2
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Jaume Munar (ESP) 6-4, 3-6, 6-3
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) Constant Lestienne (FRA) 6-1, 7-5

Doubles

1/8-finale: (PR) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Treat Huey (PHI) vs. (4) Cheng-Peng Hsieh (TPE)/Christopher Rungkat (INA) 6-1, 6-4
Kvartfinale: Nielsen/Huey vs. Sander Gille/Joran Vliegen (BEL) 2-6, 3-6


ATP 250 Plava Laguna Croatia Open Umag i Croatien Grus

TV dækning: Tennistv.com (Goran Ivanisevic Stadium)

Spilleprogram lørdag

Goran Ivanisevic Stadium – start 1200
(4) Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Attila Balazs (HUN)


Resultater (udvalgte)

Semifinale
(Q) Attila Balazs (HUN) vs. (3) Laszlo Djere (SRB) 6-2, 6-4
(4) Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Salvatore Caruso (ITA) 7-5, Ret’d

Kvartfinale
(Q) Attila Balazs (HUN) vs. Stefano Travaglia (ITA) 3-6, 7-6(2), 6-3
(3) Laszlo Djere (SRB) vs. (8) Leonardo Mayer (ARG) 6-4, 6-7(6), 6-3
(4) Dusan Lajovic (SRB) vs. Aljaz Bedene (SLO) 5-7, 6-3, 3-1 opdateres..
Facundo Bagnis (ARG) vs. (Q) Salvatore Caruso (ITA) – opdateres..

1/8-finale
Stefano Travaglia (ITA) vs. (1) Fabio Fognini (ITA) 6-1, 2-1 Ret’d
(Q) Attila Balazs (HUN) vs. (6) Filip Krajinovic (SRB) 6-3, 6-7(1), 7-6(5)
(3) Laslo Djere (SRB) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-3, 3-6, 6-4
(8) Leonardo Mayer (ARG) vs. Jiri Vesely (CZE) 3-6, 6-4, 6-4

Aljaz Bedene (SLO) vs. (WC) Jannik Sinner (ITA) 7-6(3), 6-3
(4) Dusan Lajovic (SrB) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-4, 6-3
Facundo Bagnis (ARG) vs. (WC) Nino Serdarusic (CRO) 6-3, 6-3
(Q) Salvatore Caruso (ITA) vs. (2) Borna Coric (CRO) 6-2, 3-6, 6-1

R32
Stefano Travaglia (ITA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-3, 6-2
(Q) Attila Balazs (HUN) vs. (QC) Victor Galovic (CRO) 6-0, 6-7(5), 7-6(4)
(6) Filip Krajinovic (SRB) vs. Taro Daniel (JPN) 7-5, 7-6(4)
Paolo Lorenzi (ITA) vs. (Q) Peter Torebko (GER) 5-7, 6-4, 7-6(3)
Jiri Vesely (CZE) vs. (PR) Cedrik-Marcel Stebe (GER) 7-6(5), 3-6, 7-6(2)
(8) Leonardo Mayer (ARG) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-1, 7-5

Aljaz Bedene (SLO) vs. (5) Marco Cecchinato 6-3, 6-2
(WC) Jannik Sinner (ITA) vs. Pedro Sousa (POR) 1-6, 6-3, 6-4
Andrey Rublev (RUS) vs. Robin Haase (NED) 6-3, 6-2
Facundo Bagnis (ARG) vs. (7) Martin Klizan (SVK) 4-6, 6-3, 7-5
(WC) Nino Serdarusic (CRO) vs. (Q) Marco Trungelliti (ARG) 6-3, 6-3
Corentin Moutet (FRA) vs. (Q) Salvatore Caruso (ITA) – 2-1 opdateres


ATP 250 Hall of Fame Open i Newport, USA – Græs
Tidsforskel: cet -6 timer

TV dækning: TennisTV.com (Stadium)

Spilleprogram søndag

Stadium – start ??
(1/WC) John Isner (USA) vs. (7) Alexander Bublik (KAZ)

Den komplette schedule findes på
https://www.atptour.com/en/scores/current/newport/315/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(1/WC) John Isner (USA) vs. (4) Ugo Humbert (FRA) 6-7(4), 7-6(5) 6-3
(7) Alexander Bublik (KAZ) vs. Marcel Granollers (ESP) 7-6(5), 3-6, 6-4

Kvartfinale
(1/WC) John Isner (USA) vs. Matthew Ebden (AUS) 4-6, 6-3, 6-4
(4) Ugo Humbert (FRA) vs. Ilya Ivashka (BLR) 7-5, 3-6, 6-2
Marcel Granollers (ESP) vs. Mischa Zverev (GER) 6-3, 6-0
(7)Alexander Bublik (KAZ) vs. Tennys Sandgren (USA) 0-6, 6-3, 6-0

1/8-finale
(1/WC) John Isner (USA) vs. Kamil Majchrzak (POL) 6-4, 6-7(5), 6-3
Matthew Ebden (AUS) vs. Denis Kudla (USA) 6-2, 6-2
(4) Ugo Humbert (FRA) vs. (Q) Ramkumar Ramanathan (IND) 7-6(5), 6-0
Ilya Ivashka (BLR) vs. (WC) Christopher Eubanks (USA) 6-4, 6-3
Mischa Zverev (GER) vs. Guido Andreozzi (ARG) 6-4, 6-4
Marcel Granollers (ESP) vs. (3) Jordan Thompson (AUS) 6-2, 7-6(6)
(7) Alexander Bublik (KAZ) vs. (Q) Viktor Troicki (SRB) 3-6, 6-3, 6-3
Tennys Sandgren (USA) vs. (2) Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-1

R32
Kamil Majchrzak (POL) vs. Alastair Gray (GBR) 6-3, 6-4
Matthew Ebden (AUS) vs. Braden Schnur (CAN) 6-1, 2-6, 6-3
Denis Kudla (USA) vs. (8) Bradley Klahn (USA) 6-4, 7-6(5)
(Q) Ramkumar Ramanathan (IND) vs. Sergiy Stakhovsky (UKR) 5-7, 7-6(6), 6-2
Ilya Ivashka (BLR) vs. Bernard Tomic (AUS) 6-2, 7-6(5)
(WC) Christopher Eubanks (USA) vs. (5) Steve Johnson (USA) 7-6(9), 7-6(5)

Guido Andreozzi (ARG) vs. (6) Ivo Karlovic (CRO) 7-6(6), 7-6(7)
Mischa Zverev (GER) vs. (Q) Tim Smyczek (USA) 6-3, 7-6(4)
Marcel Granollers (ESP) vs Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-2, 6-2
(7) Alexander Bublik (AZ) vs. (Q) Alex Bolt (AUS) 6-4, 2-6, 7-6(4)
(Q) Viktor Troicki (SRB) vs. Jason Jung (TPE) 3-6, 7-5, 7-5
Tennys Sandgren (USA) vs. Denis Istomin (UZB) 6-4, 5-7, 6-4


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september – Vejlby-Risskov Hallen
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 29)

Ingen i denne uge…



ATP Challengers (Uge 29
)


54K, Challenger Banque National de Gatineau (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

R64: (7) Mikael Torpegaard (DAN) – bye
R32: Mikael Torpegaard vs. (272) Cem Ilkel (TUR) 4-6, 6-4, 2-6


€46K, Van Mossel KIA Dutch Open i Amersfoort (NED) – Grus

R64:
(300/ITF58) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (Q) (540/ITF442) Sem Verbeek (NED) 6-3, 6-4
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs Gijs Brouwer (NED) 6-4, 6-2

(318/ITF75) Dimitar Kuzmanov (BUL) vs. (395/ITF49) Geoffrey Blancaneaux (FRA) 7-5, 6-1

R32: Holger Vitus Nødskov Rune vs. [11] (249) Daniel Masur (GER) 6-3, 4-6, 1-6


€46K, San Benedetto Tennis Cup (ITA) – Grus

R64: (WC) (375) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (355/ITF59) Manuel Guinard (FRA) 2-6, 6-2, 5-7

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 29)

M25 (udvalgte)

 


M15 (udvalgte)

M15, Telavi Open 2019 (GEO) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: [7] (ITF371) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (ITF865) Matvey Khomentovskiy (RUS) 4-6, 7-5, 6-1
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (LL) (1803) Viktor Nikitin (RUS) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (ITF772) Yan Sabanin (RUS) 6-4, 6-7(4), 2-6

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Jordan Hasson (ISR) vs. (WC) Irakli Metreveli/Lasha Giorgi Kikvidze (GEO) 6-4, 6-0
Kvartfinale: Vanshelboim/Hasson vs. (2) Koray Kirci (TUR)/David Poljak (CZE) 4-6, 6-7(5)


M15, Saarland Open 2019 (GER) – Grus


ITF Women (uge 29)

W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

W15, ITF WORLD TENNIS – Merko Estonian Open 2019, i Parnu (EST) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

R32:
[4] (ITF63) Anastasia Kulikova (FIN) vs. (WC) (ITF613) Maileen Nuudi (EST) 6-1, 6-4
Karen Barritza (DEN) vs. (LL) (ITF1425) Vicky Van De Peer (BEL) 6-3, 6-1

1/8-finale: Karen Barritza vs. [4] (ITF63) Anastasia Kulikova (FIN) 6-3, 6-1
Kvartfinale: Karen Barritza vs. (LL) Lissi Kubre (EST) 6-3, 1-4 Ret’d


W15, IV TORNEO INTERNACIONAL CIUDAD DE DON BENITO (ESP) – Carpet

R32
(ITF379) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (ITF707) Laia Conde Monfort (ESP) 6-2, 7-5
[8] (ITF213) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) (ITF1614) Yesica De Lucas (ESP) 6-1, 1-5 Ret’d (tabte)

1/8-finale: Sofia Nami Samavati vs. [6] (ITF184) Emilie Lindh Gallagher (GBR) 2-6, 1-6


W15, Cancun Tennis Cup (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Singles hovedturnering

R32: (WC) Olivia Gram (DEN) vs. (ITF688) Mayuka Aikawa (JPN) 6-4, 1-6, 7-6(3)
1/8-finale: Olivia Gram vs. [8] (ITF348) Eduarda Piai (BRA) 5-7, 0-6


ITF Junior (uge 29)


Grade 3, NRW Junior Open 2019, Mönchengladbach (GER) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32: [5] (135) Elmer Møller (DEN) vs. (239) Pierre Yves Bailly (BEL) 4-6, 1-6

Boys doubles

1/8-finale: (3) Elmer Møller (DEN)/Raphael Collignon (BEL) vs. Mans Dahlberg (SWE)/Ismail Saadi (MAR) 2-6, 6-7(3)


Grade 4, Flower Bulb Tournament, Hillegom (NED) – Grus

Boys singles hovedturnering

R64: (1136) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (Q) (1714) Jurriaan Bol (NED) 2-6, 2-6

Boys doubles

R32: Caspar Jalili Mikkelsen (DEN)/Pablo Alemy (ESP) vs. Daniel Verbeek/Jip Van Assendelft (NED) 3-6, 6-4, [1-10]


Grade 5, ITF U18 Reykjavik Open Championships U18 (ISL) – Carpet
Tidsforskel: cet -2 timer

Boys singles hovedturnering

R32: (Q) Asger Emil Ildor (DEN) vs. (1487) Keean Shah (KEN) 6-4, 1-6, 6-3
1/8-finale: Asger Emil Ildor vs. [1] (327) Sam Bossem (GBR) – walkover
Kvartfinale: Asger Emil Ildor vs. (2248) Noah Malige (FRA) 1-6, 4-6

Boys singles kvalifikation

Q16: Asger Emil Ildor (DEN) vs. Tomio Nicoleau (FRA) 6-1, 6-3
QFi: Asger Emil Ildor vs. David De Hoyos Rodriguez (ESP) 6-1, 6-3

Girls singles hovedturnering

R32
(2394) Natacha Schou (DEN) vs. (WC) (2394) Sofia Soley Jonasdottir (ISL) 6-2, 6-2
[7] (1827) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. (Q) Alicia Ann Daly (USA) 6-1, 3-6, 6-3
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. [8] (1943) Michelle Weinstock (GER) 6-1, 5-7, 4-6

1/8-finale
Natacha Schou vs. (2241) Nika Novikova (LTU) 6-3, 6-2
Charlotte Mosbæk Ellegaard vs. Freia Lawrence (GBR) 6-7(4), 3-6

Kvartfinale: Natacha Schou vs. [5] (1575) Olga Mishenina (RUS) 6-4, 7-5

Semifinale:
[2] (1118) Chloe Noel (FRA) vs. [4] (1264) Zlata Yankovskaya (RUS) 6-2, 6-0
Natacha Schou vs. (2394) Maria Popova (CAN) 6-2, 6-1

Finale: Natacha Schou vs. [2] (1118) Chloe Noel (FRA) 6-2, 3-6, 2-6

Girls doubles

1/8-finale:
Natacha Schou/Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. (3) Maria Popova (CAN)/Zlata Yankovskaya (RUS) 6-7(5), 1-6
(2) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN)/Olga Mishenina (RUS) vs. Ana Veroux/Laure Razet (FRA) 6-3, 6-2

Kvartfinale: Ellegaard/Mishenina vs. Nika Novikova/Uma Bakaityte (LTU) 4-6, 6-3, [10-8]
Semifinale: Ellegaard/Mishenina vs. (3) Zlata Yankovskaya (RUS)/Maria Popova (CAN) 3-6, 7-5, [10-8]
Finale: Ellegaard/Mishenina vs. Francina Puig Llompart (ESP)/Freia Lawrence (GBR) 3-6, 0-6


 

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 29)

Category 1, Koblenz Junior Open (GER) – Grus

U12 Girls singles hovedturnering

R64: Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Emily Victoria Eigelsbach (GER) 6-2, 6-2

Cecilie Agerbek Fridthjof
Foto: Privat – Emily og Cecilie

R32: Cecilie Agerbek Fridthjof vs. Paulina Hassler (GER) 6-2, 6-1

Cecilie Agerbek Fridthjof
Foto: Privat – Paulina og Cecilie

1/8-finale: Cecilie Agerbek Fridthjof vs. Oana Maria Flonta (ROU) 4-6, 0-6

U12 Girls doubles

R32: Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN)/Anna Demirtzi (CYP) vs. Annalotta Howorka/Michelle Khomich (GER) 6-4, 6-1

Cecilie Agerbek Fridthjof
Foto: Privat – Anna og Cecilie

1/8-finale: Fridthjof/Demirtzi vs. Leonie Zoe Schuetz (GER)/Anna Huisgen (FRA) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Fridthjof/Demirtzi vs. Sarah Hamzic (GER)/Margot Phanthala (FRA) 6-3, 6-3
Semifinale: Fridthjof/Demirtzi vs. Laura Palumbo/Gwendy Merlevede (LUX) 5-7, 6-3, [10-2]
Finale: Fridthjof/Demirtzi vs. Julia Stusek/Nastasija Nesterovic (GER) 2-6, 1-6


Category 1+2, Sparkasse Bambini Cup, Kufstein (AUT) – Grus

U12 Category 1

Boys singles hovedturnering

R64: Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. Erik Sagovac (CRO) 7-6(4), 7-5
R32: Christian Grønfeldt-Sørensen vs. Hartmut Fiedler (AUT) 1-6, 3-6

Girls singles hovedturnering

R64: Carla Valentin Jensen (DEN) vs. Romy Fohnen (BEL) 7-5, 6-1
R32: Carla Valentin Jensen vs. Daniela Puise (LAT) 6-2, 6-4
1/8-finale: Carla Valentin Jensen vs. Emily Lederer (AUT) 1-6, 0-6

Girls doubles

R32: Carla Valentin Jensen (DEN)/Yannick Worring La Torre (USA) – bye
1/8-finale: Jensen/La Torre vs. Sydney Stark/Luisa Haemmerle (AUT) 2-6, 0-6

U14 Category 2

Boys singles hovedturnering

R64: (383) Yakup Uzunel (DEN) vs. [16] (234) Boris Durovic (CZE) 6-3, 4-6, 6-2
R32: Yakup Uzunel vs. (317) Matei Gavrea (ROU) 2-6, 0-6

Boys doubles

R32: Yakup Uzunel (DEN)/Philipp Widmer (SUI) vs. Ivan Melnik (GER)/Alexis Arnal (FRA) 2-6, 0-6


Category 1, DunoAir Windmill Cup, Oosterbeek (NED) – Grus

U14 Boys singles hovedturnering

(Q) (375) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (WC) (247) Jay Temming (NED) 0-6, 2-6

U14 Boys singles kvalifikation

Q32: [4] (375) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) – bye
Q16: Cornelius Alexander Shalmi vs. Jelle Mostmans (BEL) 2-6, 7-5, 6-3
Qfi: Cornelius Alexander Shalmi vs. Rein Koenders (NED) 7-5, 6-3

U14 Boys doubles

R32: Cornelius Alexander Shalmi (DEN)/Ryan Abell (FRA) vs. Lenni Loukkola/Oliver Byskata (FIN) 2-6, 4-6

U14 Girls singles hovedturnering

R64:
(201) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [1] (10) Daria Yesypchuk (UKR) 6-2, 6-2
(72) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [9] (41) Amelie Smejkalova (CZE) 1-6, 4-6

R32: Rebecca Munk Mortensen vs. (312) Mirthe Moens (BEL) 6-0, 6-2
1/8-finale: Rebecca Munk Mortensen vs. [13] Lucciana Perez Alarcon (PER) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Rebecca Munk Mortensen vs. [6] Salakthip Ounmuang (THA) 6-0, 5-7, 2-6

U14 Girls singles consolation

Kvartfinale: Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Nina Kwakman (NED) 6-4, 6-2
Semifinale: Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Anna Vashchenko (UKR) 3-6, 6-4, 4-6

U14 Girls doubles

R32: Rebecca Munk Mortensen/Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (8) Yujin Kim/Sein Myoung (KOR) 1-6, 3-6


Category 2, TORNEO U12 – FORLI’ (ITA) – Grus

U12 Girls singles hovedturnering

R32: (Q) Lucca Ingildsen (DEN) vs. Maria Stella Musarra (ITA) 3-6, 7-5, 6-3
1/8-finale: Lucca Ingildsen vs. (WC) Sofia Regina (ITA) 6-2, 6-1
Kvartfinale: Lucca Ingildsen vs. Ludovica Pierro (ITA) 6-3, 6-2
Semifinale: Lucca Ingildsen vs. Fabiola Marino (ITA) – lør 1800cet

U12 Girls singles kvalifikation

QFi: Lucca Ingildsen (DEN) vs. Aurora Fabbri (ITA) 6-3, 6-0

U12 Girls doubles

1/8-finale: Lucca Ingildsen (DEN)/Ilary Pistola (ITA) vs. Arina Zhelyaskova (RUS)/Polina Kuharenko (BLR) 1-6, 2-6


Category 3, San Michel TE U/14 Junior Tment, Paola (MLT) – Hardcourt

U14 Girls singles hovedturnering

R32: [5] (335) Laura Brunkel (DEN) vs. Aleksandra Stevanovic (SRB) 6-0, 7-5
1/8-finale: Laura Brunkel vs. (1239) Evelina Takhmazyan (RUS) 3-6, 5-7

U14 Girls doubles

1/8-finale: (2) Laura Brunkel (DEN)/Daria Domova (RUS) – bye
Kvartfinale: Brunkel/Domova vs. Aleksandra Stevanovic/Andjelija Markovic (SRB) 2-6, 6-2, [10-8]
Semifinale: Brunkel/Domova vs. Evelina Takhmazyan/Elizaveta Sabirova (RUS) 2-6, 4-6


Category 3, FROMM Swiss Junior Trophy, Oberentfelden (SUI) – Grus

U14 Boys singles hovedturnering

R32: [7] (215) Christopher Garde (DEN) vs. (683) Sandro Witschi (SUI) 6-2, 6-2
1/8-finale: Christopher Garde vs. (Q) (593) Owen Croset (SUI) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Christopher Garde vs. (260) Lukas Escher (GER) 2-6, 1-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

 

<< tilbage