Vi er nået til et af højde punkterne på tennis året for mange spillere, nemlig Wimbledon turneringen, hvor vi har 3 Danske spillere med, nemlig Caroline Wozniacki, Frederik L. Nielsen og Holger V. N. Rune. WTA 125K Båstad: Clara Tauson

Her Tennis Avisens indlæg, om Caroline i Wimbledon, som hun deltog i for 14. gang i træk.

Caroline spillede runde 3 fredag og tabte til Shuai Zhang fra Kina.

Wimbledon 2019: Wozniacki var Zhangseløs

Tidspunkter for andre danske kampe kender vi ikke endnu, men her vil blive opdateret med mere, når vi ved mere om hvor og hvornår, de andre danskere skal spille.

Ligesom Caroline kom i 2007, kommer den der vinder Junior året før, med i Main Draw året efter, ligesom Iga Swiatek (POL) på billedet her, er med i år.

Frederik Løchte Nielsen og Robin Haase tabte mandag den 8. juli og Frederik tabte i Mixed doubles, så Wimbledon er slut for ham.

 


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 14. juli

Billede: Novak Djokovic.

Tidspunkterne er vejledende, da de afhænger af varigheden på kampene inden.

Sendeplan TV 2 Sport.

Kl. 14.30 – Wimbledon: Studiet

Kl. 15.00 – Finale, Centre Court
Novak Djokovic(1) vs. Roger Federer(2)

Sendeplan TV 2 Play.

Kl. 14.00 – Drenge junior finale, Court No. 1
Shintaro Mochizuki vs. Carlos Gimeno Valero

Kl. 15.30 – Mixeddouble finale, Court No. 1
Robert Lindstedt/Jelena Ostapenko vs. Ivan Dodig/Latisha Chan

Kl. 18.30 – Damedouble finale, Centre Court
Su-Wei Hsieh(28)/Barbora Strycova vs. Gabriela Dabrowski/Yifan Xu

NB: kampe vist og tidspunkterne er vejledende, da de afhænger af varigheden på kampene inden, de sidste kampe på dagen, kan blive flyttet til andre baner.

Det ser ud til at mange kampe kan ses hos Betting sites, Bet365, Unibet med flere…


Uge 28

Grand Slam, Wimbledon (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Søndagen’s spilleplan: 

CENTRE COURT – Start kl. 15:00 cet

Kl. 15.00 – Finale, Centre Court
1. Novak Djokovic(1) vs. Roger Federer(2)
2. Su-Wei Hsieh / Barbora Strycova v Gabriela Dabrowski / Yifan Xu

NO.1 COURT – Start 14:00 cet
1. Shintaro Mochizuki v Carlos Gimeno Valero
2. Robert Lindstedt / Jelena Ostapenko v Ivan Dodig / Latisha Chan
3. Marion Bartoli / Daniela Hantuchova v Cara Black / Martina Navratilova

NO.3 COURT – Start kl. 12:00 cet
1. Diede De Groot / Aniek Van Koot v
Marjolein Buis / Giulia Capocci
2. Shingo Kunieda v Gustavo Fernandez

COURT 12 – Start kl. 12:00 cet
1. Jonas Bjorkman / Todd Woodbridge v
Jacco Eltingh / Paul Haarhuis
2. Arnaud Clement / Michael Llodra v
Xavier Malisse / Max Mirnyi

COURT 18 – Start kl. 12:00
1. Jonas Forejtek / Jiri Lehecka v
Liam Draxl / Govind Nanda
2. Kamilla Bartone / Oksana Selekhmeteva v
Savannah Broadus / Abigail Forbe

Den komplette schedule findes på  https://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

Resultater (udvalgte)

Women’s singles 

Finale:
(7)Simona Halep (ROU) vs. (11)Serena Williams (USA) 6-2, 6-2

Semifinaler:
(8)Elina Svitolina (UKR) vs (7)Simona Halep (ROU) 1-6, 3-6
(11)Serena Williams (USA) vs Barbora Strycova(CZE) 6-1, 6-2

Kvartfinaler:
(11)Serena Williams (USA) vs. Alison Riske (USA) 6-4, 4-6, 6-3
Barbora Strycova (CZE) vs. (19)Johanna Konta (GBR) 7-6(5), 6-1
(8)Elina Svitolina (UKR) vs. Karolina Muchova (CZE) 7-5, 6-4
(7)Simona Halep (ROU) vs. Shuai Zhang (CHN) 7-6(4), 6-1

R16:
Alison Riske (USA) vs. (1)Ashleig Barty (AUS) 3-6, 6-2, 6-3
(11)Serena Williams (USA) vs. (30)Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, 6-2
Barbora Strycova (CZE) vs. (21)Elise Mertens (BEL) 4-6, 7-5, 6-2
(19)Johanna Konta (GBR) vs. (6)Petra Kvitova (CZE) 4-6, 6-2, 6-4

(8)Elina Svitolina (UKR) vs. (24)Petra Martic (CRO) 6-4, 6-2
Karolina Muchova (CZE) vs. (3)Karolina Pliskova (CZE) 4-6, 7-5, 13-11
(7)Simona Halep (ROU) vs. (Q)Cori Gauff (USA) 6-3, 6-3
Shuai Zhang (CHN) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 1-6, 6-2

R32:
(1)Ashleig Barty (AUS) vs. (wc)Harriet Dart (GBR) 6-1, 6-1
Alison Riske (USA) vs. (13)Belinda Bencic (SUI) 4-6, 6-4, 6-4
(11)Serena Williams (USA) vs. (18)Julia Goerges (GER) 6-3, 6-4
(30)Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (LL)Lauren Davis (USA) 6-3, 6-3

Barbora Strycova (CZE) vs. (4)Kiki Bertens (NED) 7-5, 6-1
(21)Elise Mertens (BEL) vs. (15)Qiang Wang (CHN) 6-2, 6-7(9), 6-4
(19)Johanna Konta (GBR) vs. (9)Sloane Stephens (USA) 3-6, 6-4, 6-1
(6)Petra Kvitova (CZE) vs. Magda Linette (POL) 6-3, 6-2

(8)Elina Svitolina (UKR) vs. (31)Maria Sakkari (GRE) 6-3, 6-7(1), 6-2
(24)Petra Martic (CRO) vs Danielle Collins (USA) 6-4, 3-6, 6-4
Karolina Muchova (CZE) vs. (20)Anett Kontaveit (EST) 7-6(7), 6-3
(3)Karolina Pliskova (CZE) vs. (28) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-3, 2-6, 6-4

(7)Simona Halep (ROU) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-3, 6-1
(Q)Cori Gauff (USA) vs. Polona Hercog (SLO) 3-6, 7-6(7), 7-5
Shuai Zhang (CHN) vs. (14)Caroline Wozniacki (DEN) 6-4, 6-2
Dayana Yastremska (UKR) vs. Viktorija Golubic (SUI) 7-5, 6-3

Men’s singles

Semifinaler:
Novak Djokovic vs. Roberto Bautista Agut 6-2, 4-6, 6-3, 6-2.
Roger Federer vs. Rafael Nadal 7-6(3), 1-6, 6-3, 6-4.

Kvartfinale:
Novak Djokovic v David Goffin 64 60 62
Kei Nishikori v Roger Federer 64 16 46 46
Guido Pella v Roberto Bautista Agut 57 46 63 36
Sam Querrey v Rafael Nadal 57 26 26

R16:
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-3, 6-2, 6-3
(20) David Goffin (BEL) vs. Fernando Verdasco (ESP) 7-6(9), 2-6, 6-3, 6-4
(26) Guido Pella (ARG) vs. (15) Milos Raonic (CAN) 3-6, 4-6, 6-3, 7-6(3), 8-6
(21) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (28) Benoit Paire (FRA) 6-3, 7-5, 6-2

Sam Querrey (USA) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-7(7), 7-6(3), 7-6(5)
(3) Rafael Nadal (ESP) vs. Joao Sousa (POR) 6-2, 6-2, 6-2
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
(2) Roger Federer (SUI) vs. (17) Matteo Berrettini (ITA) 6-1, 6-2, 6-2

R32:
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Hubert Hurkacz (POL) 7-5, 6-7(5), 6-1, 6-4
Ugo Humbert (FRA) vs. (19) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 7-5, 6-3
(20) David Goffin (BEL) vs. (11) Daniil Medvedev (RUS) 4-6, 6-2, 3-6, 6-3, 7-5
Fernando Verdasco (ESP) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-4, 7-6(1) 6-4

(26) Guido Pella (ARG) vs. (4) Kevin Anderson (RSA) 6-4, 6-3, 7-6(4)
(15) Milos Raonic (CAN) vs. Reilly Opelka (USA) 7-6(1), 6-2, 6-1
(21) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (10) Karen Khachanov (RUS) 6-3, 7-6(3), 6-1
(28) Benoit Paire (FRA) vs. (Q) Jiri Veseley (CZE) 5-7, 7-6(5), 6-3, 7-6(2)

Sam Querrey (USA) vs. John Millman (AUS) 7-6(3), 7-6(8), 6-3
Tennys Sandgren (USA) vs. Fabio Fognini (ITA) 6-3, 7-6(12), 6-3
Joao Sousa (POR) vs. Daniel Evens (GBR) 4-6, 6-4, 7-5, 4-6, 6-4
(3) Rafael Nadal (ESP) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-2, 6-3, 6-2

(8) Kei Nishikori (JPN) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 6-3, 6-2
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (33) Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 7-6(5), 4-6, 7-5
(17) Matteo Berrettini (ITA) vs. Diego Schwartzman (ARG) 6-7(5), 7-6(2), 4-6, 7-6(5), 6-3
(2) Roger Federer (SUI) vs. (27) Lucas Pouille (FRA) 7-5, 6-2, 7-6(4)

WIMBLEDON Tirsdag uge 1:

1. Angelique Kerber v Tatjana Maria 6-4, 6-3
2. Roger Federer v Lloyd Harris 3-6, 6-1, 6-2, 6-2
3. Serena Williams v Giulia Gatto-Monticone 6-2, 7-5

1. Ashleigh Barty v Saisai Zheng 6-4, 6-2
2. Johanna Konta v Ana Bogdan 7-5, 6-2
3. Rafael Nadal v Yuichi Sugita 6-3, 6-1, 6-3

1. Sloane Stephens v Timea Bacsinszky 6-2, 6-4
2. Sam Querrey v Dominic Thiem 6-7, 7-6, 6-3, 6-0
3. Pauline Parmentier v Maria Sharapova 4-6, 7-6, 5-0. Ret’d
4. John Isner v Casper Ruud 6-3, 6-4, 7-6

1. Nick Kyrgios v Jordan Thompson 7-6, 3-6, 7-6, 0-6, 6-1
2. Beatriz Haddad Maia v Garbine Muguruza 6-4, 6-4
3. Petra Kvitova v Ons Jabeur 6-4, 6-2
4. Marin Cilic v Adrian Mannarino 7-6, 7-6, 6-3

1. Kei Nishikori v Thiago Monteiro 6-4, 7-6, 6-4
2. Laura Siegemund v Katie Swan 6-2, 6-4
3. Jo-Wilfried Tsonga v Bernard Tomic 6-2, 6-1, 6-4
4. Kiki Bertens v Mandy Minella 6-3, 6-2

1. Daniel Evans v Federico Delbonis 6-3, 7-6, 6-3
2. Belinda Bencic v Anastasia Pavlyuchenkova 6-2, 6-3
3. Carla Suarez Navarro v Samantha Stosur 6-2, 7-5
4. Fabio Fognini v Frances Tiafoe 5-7, 6-4, 6-3, 4-6, 6-4

WIMBLEDON mandag uge 1:

1. Novak Djokovic v Philipp Kohlschreiber 6-3, 7-5, 6-3
2. Yulia Putintseva v Naomi Osaka 7-6, 6-2
3. Kyle Edmund v Jaume Munar 6-4, 6-4, 6-4

1. Simona Halep v Aliaksandra Sasnovich 6-4, 7-5
2. Jiri Vesely v Alexander Zverev 4-6, 6-3, 6-2, 7-5
3. Cori Gauff v Venus Williams 6-4, 6-4

1. Stan Wawrinka v Ruben Bemelmans 6-3, 6-2, 6-2
2. Karolina Pliskova v Lin Zhu 6-2, 7-6
3. Thomas Fabbiano v Stefanos Tsitsipas 6-4, 3-6, 6-4, 6-7, 6-3
4. Caroline Wozniacki v Sara Sorribes Tormo 5-4. Ret’d

1. Kevin Anderson v Pierre-Hugues Herbert 6-3, 6-4, 6-2
2. Magdalena Rybarikova v Aryna Sabalenka 6-2, 6-4
3. Anastasija Sevastova v Kristie Ahn 6-3, 6-4
4. Ugo Humbert v Gael Monfils 6-7, 3-6, 6-4, 7-5, 3-0. Ret’d

1. Heather Watson v Caty McNally 7-6, 6-2
2. Felix Auger-Aliassime v Vasek Pospisil 5-7, 6-2, 6-4, 6-3
3. Milos Raonic v Prajnesh Gunneswaran 7-6, 6-4, 6-2
4. Victoria Azarenka v Alize Cornet 6-4, 6-4

1. Elina Svitolina v Daria Gavrilova 7-5, 6-0
2. Karen Khachanov v Soonwoo Kwon 7-6, 6-4, 4-6, 7-5
3. Daniil Medvedev v Paolo Lorenzi 6-3, 7-6, 7-6
4. Su-Wei Hsieh v Jelena Ostapenko 6-2, 6-2

1. Roberto Bautista Agut v Peter Gojowczyk 6-3, 6-2, 6-3
2. Monica Puig v Anna Karolina Schmiedlova 5-7, 6-4, 7-5
3. Danielle Collins v Zarina Diyas 6-3, 7-5
4. Marcel Granollers v Lorenzo Sonego 7-6, 6-4, 6-4

1. Polona Hercog v Viktoria Kuzmova 4-6, 7-6, 7-5
2. Mihaela Buzarnescu v Jessica Pegula 6-4, 6-4
3. Hubert Hurkacz v Dusan Lajovic 6-3, 4-6, 6-4, 6-3
4. Miomir Kecmanovic v Roberto Carballes Baena 2-6, 6-3, 6-3, 6-1

1. Dayana Yastremska v Camila Giorgi 6-3, 6-3
2. Marie Bouzkova v Mona Barthel 6-3, 6-3

Men’s doubles

R16: (16) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Robin Haase (NED) vs. Raven Klaasen (RSA)/Michael Venus (NZL) 2-6, 3-6, 6-7(0) (Mandag)

R32: (16) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Robin Haase (NED) vs. Ken Skrupski (GBR)/John-Patrick Smith (AUS) 7-6(14), 7-6(7), 7-6(2)

R64: (16) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Robin Haase (NED) vs. Romain Arneodo (MON)/Damir Dzumhur (BIH) 6-2, 6-2, 6-3

 


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september – Vejlby-Risskov Hallen
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 28)

WTA 125K, Båstad, (SWE) – Grus

TV dækning: WTATV.com, Bet365 , Unibet m. fl.

Deltagere: Sorana Cirstea, Aliona Bolsova, Jil Teichmann, Fiona Ferro, Mona Barthel, Misaki Doi, Natalia Vikhlyantseva, Aleksandra Krunic, Johanna Larsson og Clara Tauson (DEN) m. fl.

Finale: Misaki Doi (JPN) def. Danka Kovinic (MNE) 6-4, 6-4
Doi vandt også i doubles.

R32:
J. Larsson vs. (1) S. Cirstea 6-0, 7-6(2)
A. Rus vs. A. Kiick 6-4, 6-1
B. Eraydin vs. K. Zimmermann 6-1, 6-3
(8) A. Krunic vs. C. Hennemann 6-3, 6-1

(4) M. Barthel vs A. Gamiz 3-6, 7-5, 6-3
T. Mrdeza vs L. Arruabarrena 6-2, 2-6, 6-3
M. Doi vs. A. Bai 6-1, 6-1
C. Tauson vs (7) E. Rybakina 4-6, 6-7(5)

(6) N. Vikhlyantseva vs S. Errani 6-0, 6-3
E. Gorgodze vs. C. Lister 6-3, 6-2
D. Kovinic vs. D. Galfi 6-3, 5-7, 6-1
(3) A. Bolsova-Zadoinov vs P. Ormaechea 6-3, 6-0

(5) F. Ferro vs S. Celik 6-0, 2-6, 6-4
M. Bjørklund vs A. Zaja 6-7(7), 7-6(0) 7-6(3)
K. Kawa vs. J. Cepelova 5-7, 7-6(7), 6-2
(2) J. Teichmann vs A. Kalinina 6-4, 6-1

Den komplette schedule findes på
https://www.wtatennis.com/tournament/2019-bastad-sweden-2003%20#orderofplay



ATP Challengers (Uge 28
)

Winnipeg ATP Challenger, Hard

R32, (8) (174) Mikael Torpegaard vs. (314) Maxime Cressy (FRA) 76(1) 36 06


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 28)

M25 (udvalgte)

 


M15 (udvalgte)


M15, Saarland Open 2019 (GER) – Grus


ITF Women (uge 28)

W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

W15, ITF WORLD TENNIS Cancun (MEX) – Hard
Tidsforskel: cet -7 timer

 


ITF Junior (uge 28)

Grade A, Wimbledon – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Boys singles hovedturnering

R16:
[1] (2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) (45) Anton Matusevich (GBR) 46 57
(86) Arthur Fery (GBR) vs. [8] (10) Shintaro Mochizuki (JPN) 36 36

R32:
[1] (2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (39) Eric Vanshelboim (UKR) 6-0, 6-2
(45) Anton Matusevich (GBR) vs. (80) Govind Nanda (USA) 6-3, 6-3
(86) Arthur Fery (GBR) vs. (34) Cannon Kingsley (USA) 6-4, 6-4
[8] (10) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (69) Roman Andres Burruchaga (ARG) 7-5, 7-6

R64:
[1] (2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (46) Kevin Chahoud (SWE) 6-2, 6-4
(39) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (54) Leandro Riedi (SUI) 6-3, 3-6, 6-3
(80) Govind Nanda (USA) vs. (21) Rinky Hijikata (AUS) 6-2, 7-5
(45) Anton Matusevich (GBR) vs. [15] (17)Gauthier Onclin (BEL) 6-3, 4-6, 6-4

(34) Cannon Kingsley (USA) vs. [11] (13) Otto Virtanen (FIN) 4-6, 6-1, 7-5
[8] (10) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (36) Valentin Royer (FRA) 3-6, 6-3, 8-6

[4] (6) Martin Damm (USA) vs. (56) Francesco Passaro (ITA) 6-2, 6-7(6), 6-4
(Q) (81) Baptiste Anselmo (FRA) vs. [16] (18) Keisuke Saitoh (JPN) 6-2, 6-7, 8-6

[10] (40) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (38) Tyler Zink (USA) 6-3, 6-2
[5] (41) Jiri Lehecka (CZE) vs. (WC) (62) Harry Wdndelken (GBR) 6-2, 6-3
==
(33) Tristan Schoolkate (AUS) vs. [7] (9) Toby Alex Kodat (USA) 6-0, 7-5
[12] (14) Liam Draxl (CAN) vs. (WC) (123) Jack Pinnington Jones (GBR) 6-3, 6-3

[13] (15) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (WC) (153) Toby Samuel (GBR) 7-5, 7-6
(51) Carlos Gimeno Valero (ESP) vs. [3] (5) Thiago Agustin Tirante (ARG) 6-7, 6-3, 6-4

[6] (7) Brandon Nakashima (USA) vs. (Q) (64) Phuong Van Nguyen (VIE) 6-0, 7-6
[17] (19) Harold Mayot (FRA) vs. (24) Dane Sweeny (AUS) 6-4, 6-4

[14] (16) Shunsuke Mitsui (JPN) vs. (55) Juan Bautista Torres (ARG) 6-7, 6-2, 6-3
(WC) (106) James Story (GBR) vs. [2] (4) Jonas Forejtek (CZE) 6-4, 7-6

Boys singles kvalifikation

Q32
(WC) (356) Leo Borg (SWE) vs. [15] (91) Loris Pourroy (FRA) 1-6, 4-6
(94) Christian Lerby (NED) vs. [7] (66) Dali Blanch (USA) 1-6, 3-6

Boys doubles

Kvartfinale
Shintaro Mochizuki / Holger Vitus Nodskov Rune vs. L Draxl/G Nanda (7) 3-6, 5-7. (fredag)

R16
Nicolas Alvarez Varona/JuanBautistaTorres vs. Shintaro Mochizuki / Holger Vitus Nodskov Rune 62 57 26
R32
Eric Vanshelboim (UKR)/Andrew Paulson (CZE) vs. Phuong Van Nguyen (VIE)/Kevin Chahoud (SWE) 61 61
(2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Shintaro Mochizuki (JPN) vs. Jack Pinnington Jones/Felix Gill (GBR) 64 46 10-3

 


Grade 2, TC Bakkum Dutch Junior Open 2019, Castrium (NED) – Grus

Boys singles hovedturnering


Grade 3, 24th Tivoli Trophy Timisoara, Timisoara (ROU) – Grus
Tidsforskel: cet +1 timer

Girls singles hovedturnering

Semifinale: Maria Bondarenko vs (3) (188) Hannah Viller Møller 61 63
Kvartfinale: (3) (188) Hannah Viller Møller vs Anca A Todini 75 63
R16: (3) (188) Hannah Viller Møller vs. Natalia Szabanin (HUN) 36 64 64
R32: (3) (188) Hannah Viller Møller (DAN) vs. (733) Andjela Lopicic (SRB) 6-3, 6-2

Girls doubles hovedturnering

Finale: M Bodarenko/Z Falkner vs Silvia M Costache/(3) vs. (188) Hannah Viller Møller 7-5, 3-6.
Semifinale:  I D Macos/ L Tanasie vs Silvia M Costache/(3) vs. (188) Hannah Viller Møller 26 64 10-7
Kvartfinale: E Bolebruchova/N Khalturina vs Silvia M Costache/(3) vs. (188) Hannah Viller Møller 26 63 11-9

 

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 28)

 

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

 

 

<< tilbage