Vi er nået til et af højde punkterne på tennis året for mange spillere, nemlig Wimbledon turneringen, hvor vi har 3 Danske spillere med, nemlig Caroline Wozniacki, Frederik L. Nielsen og Holger V. N. Rune.
Clara Tauson har trukket sig fra Den Haag, Holland.

Her Tennis Avisens indlæg, om Caroline i Wimbledon, som hun deltager i for 14. gang i træk.

Caroline Wozniacki deltager i Wimbledon for 14. gang i træk – en præstation i sig selv

Caroline spillede runde 3 fredag og tabte til Shuai Zhang fra Kina.
Tidspunkter for andre danske kampe kender vi ikke endnu, men her vil blive opdateret med mere, når vi ved mere om hvor og hvornår, de andre danskere skal spille.

Ligesom Caroline kom i 2007, kommer den der vinder Junior året før, med i Main Draw året efter, ligesom Iga Swiatek (POL) på billedet her, er med i år.

Kampene ved Grade 1 turneringen i Roehampton kan følges på livescore på dette link – http://scores.tennisticker.de/gbr/sb.html?tournid=4412

Herunder info efter de første 3 runder.

Frederik Løchte Nielsen og Robin Haase spiller tidligst mandag den 8. juli. Frederik tabte i Mixed doubles…

Holger Rune spiller tidligst mandag den 8. juli, hvor han i juniorernes turnering begynder.

Se mandagen’s kamp-program herunder.


Sammenfatning TV-kampe/streaming lørdag 6. juli

Billede: Karolina Pliskova er en af fire fra Tjekkiet, der er i runde 4…

Grand Slam, Wimbledon – TV2 Sport, TV2 Play

Tidspunkterne er vejledende, da de afhænger af varigheden på kampene inden.

Sende-plan TV 2 Sport:

SENDEPLAN LØRDAG DEN 6. JULI

Kl. 11.45 – Wimbledon: Studiet

Kl. 12.00 – Tredje runde, Court No. 2
Magda Linette (POL) vs. Petra Kvitova(6) (CZE)

Kl. 14.00 – Tredje runde, Court No. 1
Serena Williams(11) (USA) vs. Julia Goerges(18) (GER)

Kl. 16.00
Tredje runde, Centre Court
Jo Wilfried Tsonga (FRA) vs. Rafael Nadal(3) (ESP)

Kl. 18.00 – Tredje runde, Centre Court
Lucas Pouille(27) (FRA) vs. Roger Federer(2) (SUI)

Kl. 20.00 – Wimbledon: Live kamp

Kl. 22.00 – Wimbledon: Quiet Please

Sende-plan TV 2 Play: 

Ca. kl. 13.30 – Tredje runde, Court No. 14
Tennys Sandgren (USA) vs. Fabio Fognini(12) (ITA)

Kl. 16.00 – Tredje runde, Court No. 1
Sloane Stephens(9) (USA) vs. Johanna Konta(19) (GBR)

Kl. 18.00 – Tredje runde, Court No. 1
Joao Sousa (POR) vs. Dan Evans (GBR)


Sende-plan tirsdag på TV 2 Play 3 og 4:

Her kan på Play 3 ses Center Court kampe, og på Play 4 kan ses Court 1 kampe.

CENTRE COURT – 14:00
1. Ashleigh Barty (AUS) vs. Harriet Dart (GBR)
2. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Rafael Nadal (ESP)
3. Lucas Pouille (FRA) vs. Roger Federer (SUI)

NO.1 COURT – 14:00
1. Serena Williams (USA) vs. Julia Goerges (GER)
2. Sloane Stephens (USA) vs. Johanna Konta (GBR)
3. Joao Sousa (POR) vs. Daniel Evans (GBR)

NB: kampe vist og tidspunkterne er vejledende, da de afhænger af varigheden på kampene inden, de sidste kampe på dagen, kan blive flyttet til andre baner.

Det ser ud til at mange kampe kan ses hos Betting sites, Bet365, Unibet med flere…


Uge 27

Grand Slam, Wimbledon (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Kamp Program Mandag ved Wimbledon:

Spilleprogram mandag 8. juli

CENTRE COURT – 1:00PM (Kl. 14:00 cet)
1. Joao Sousa v Rafael Nadal
2. Johanna Konta v Petra Kvitova
3. Matteo Berrettini v Roger Federer

NO.1 COURT – 1:00PM
1. Serena Williams v Carla Suarez Navarro
2. Simona Halep v Cori Gauff
3. Novak Djokovic v Ugo Humbert

NO.2 COURT – 11:00AM (Kl. 12:00 cet)
1. Ashleigh Barty v Alison Riske
2. Karolina Muchova v Karolina Pliskova
3. Kei Nishikori v Mikhail Kukushkin

NO.3 COURT – 11:00AM
1. Elina Svitolina v Petra Martic
2. David Goffin v Fernando Verdasco
3. Guido Pella v Milos Raonic

COURT 12 – 11:00AM
1. Barbora Strycova v Elise Mertens
2. Sam Querrey v Tennys Sandgren
3. Henri Kontinen / John Peers v Rajeev Ram / Joe Salisbury
Not Before: 5:30pm
4. Jamie Murray / Bethanie Mattek-Sands v Mate Pavic / Gabriela Dabrowski

COURT 18 – 11:00AM
1. Shuai Zhang v Dayana Yastremska
2. Roberto Bautista Agut v Benoit Paire
3. Nicolas Mahut / Edouard Roger-Vasselin v Bob Bryan / Mike Bryan
Not Before: 5:30pm
4. Franko Skugor / Raluca Olaru v Frances Tiafoe / Venus Williams

COURT 4 – 11:00AM
1. Baptiste Anselmo v Keisuke Saitoh
2. Alexandra Vecic v Natsumi Kawaguchi
3. Natan Rodrigues v Peter Makk
4. Sada Nahimana v Matilda Mutavdzic

COURT 5 – 11:00AM
1. Pablo Llamas Ruiz v Roman Andres Burruchaga
2. Funa Kozaki v Alina Charaeva
3. Weronika Baszak v Oksana Selekhmeteva
4. Daria Frayman v Pia Lovric

COURT 6 – 11:00AM
1. Mananchaya Sawangkaew v Elizabeth Mandlik
2. Katrina Scott v Adrienn Nagy
3. Amarissa Kiara Toth v Alexa Noel
4. Priska Madelyn Nugroho v Chloe Beck

COURT 7 – 11:00AM
1. Nicolas Alvarez Varona v Felix Gill
2. Nicholas David Ionel v Jacob Fearnley
3. Polina Kudermetova v Amarni Banks
4. Emma Raducanu v Martyna Kubka

COURT 8 – 11:00AM
1. Anton Matusevich v Gauthier Onclin
2. Ryoma Matsushita v Blu Baker
3. Jack Pinnington Jones v Liam Draxl
4. Derrick Chen v Andrew Dale

COURT 9 – 11:00AM
1. Otto Virtanen v Cannon Kingsley
2. Carlos Alcaraz Garfia v Tyler Zink
3. Andres Martin v Dominic Stephan Stricker
4. Illya Beloborodko v Eliot Spizzirri

COURT 10 – 11:00AM
1. William Grant v Nini Gabriel Dica
2. Brandon Nakashima v Phuong Van Nguyen
3. Holger Vitus Nødskov Rune v Kevin Chahoud
4. Kamilla Bartone v Daria Snigur
5. Darja Semenistaja v Diane Parry

COURT 11 – 11:00AM
1. Savannah Broadus v Carole Monnet
2. Marta Custic v Robin Montgomery
3. Alexandra Yepifanova v Helene Pellicano
4. Hurricane Tyra Black v Elsa Jacquemot
5. Charlotte Owensby v Shavit Kimchi

COURT 14 – 11:00AM
1. Jean-Julien Rojer / Horia Tecau v Maximo Gonzalez / Horacio Zeballos
2. Robert Lindstedt / Jelena Ostapenko v Andres Molteni / Makoto Ninomiya
3. Roman Jebavy / Philipp Oswald v Juan Sebastian Cabal / Robert Farah
4. Ivan Dodig / Latisha Chan v Cheng-Peng Hsieh / Su-Wei Hsieh

COURT 15 – 11:00AM
1. Ivan Dodig / Filip Polasek v Nikola Mektic / Franko Skugor
2. Lukasz Kubot / Marcelo Melo v Marcelo Demoliner / Divij Sharan
3. Christopher Rungkat / Shuko Aoyama v Nikola Mektic / Alicja Rosolska
4. Marcus Daniell / Jennifer Brady v Maximo Gonzalez / Yifan Xu

COURT 16 – 11:00AM
1. Santiago Gonzalez / Aisam-Ul-Haq Qureshi v Marcus Daniell / Wesley Koolhof
2. Nadiia Kichenok / Abigail Spears v Nicole Melichar / Kveta Peschke
3. Anna-Lena Friedsam / Laura Siegemund v Barbora Krejcikova / Katerina Siniakova

COURT 17 – 11:00AM
1. Yingying Duan / Saisai Zheng v Gabriela Dabrowski / Yifan Xu
2. Robin Haase / Frederik Nielsen v Raven Klaasen / Michael Venus
3. Anna-Lena Groenefeld / Demi Schuurs v Anna Blinkova / Yafan Wang
4. Aisam-Ul-Haq Qureshi / Nadiia Kichenok v Michael Venus / Katarina Srebotnik

The Committee, while adhering as closely as possible to the order of play given, is unable to guarantee that it will be maintained in its entirety. This may result in matches being moved from one court to another. ANDREW JARRETT – REFEREE

Den komplette schedule findes på  https://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

Resultater (udvalgte)

Women’s singles 

R32:
(1)Ashleig Barty (AUS) vs. (wc)Harriet Dart (GBR) 6-1, 6-1
Alison Riske (USA) vs. (13)Belinda Bencic (SUI) 4-6, 6-4, 6-4
(11)Serena Williams (USA) vs. (18)Julia Goerges (GER) 6-3, 6-4
(30)Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (LL)Lauren Davis (USA) 6-3, 6-3

Barbora Strycova (CZE) vs. (4)Kiki Bertens (NED) 7-5, 6-1
(21)Elise Mertens (BEL) vs. (15)Qiang Wang (CHN) 6-2, 6-7(9), 6-4
(19)Johanna Konta (GBR) vs. (9)Sloane Stephens (USA) 3-6, 6-4, 6-1
(6)Petra Kvitova (CZE) vs. Magda Linette (POL) 6-3, 6-2

(8)Elina Svitolina (UKR) vs. (31)Maria Sakkari (GRE) 6-3, 6-7(1), 6-2
(24)Petra Martic (CRO) vs Danielle Collins (USA) 6-4, 3-6, 6-4
Karolina Muchova (CZE) vs. (20)Anett Kontaveit (EST) 7-6(7), 6-3
(3)Karolina Pliskova (CZE) vs. (28) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-3, 2-6, 6-4

(7)Simona Halep (ROU) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-3, 6-1
(Q)Cori Gauff (USA) vs. Polona Hercog (SLO) 3-6, 7-6(7), 7-5
Shuai Zhang (CHN) vs. (14)Caroline Wozniacki (DEN) 6-4, 6-2
Dayana Yastremska (UKR) vs. Viktorija Golubic (SUI) 7-5, 6-3

Men’s singles 

R32:
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Hubert Hurkacz (POL) 7-5, 6-7(5), 6-1, 6-4
Ugo Humbert (FRA) vs. (19) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 7-5, 6-3
(21) David Goffin (BEL) vs. (11) Daniil Medvedev (RUS) 4-6, 6-2, 3-6, 6-3, 7-5
Fernando Verdasco (ESP) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-4, 7-6(1) 6-4

(26) Guido Pella (ARG) vs. (4) Kevin Anderson (RSA) 6-4, 6-3, 7-6(4)
(15) Milos Raonic (CAN) vs. Reilly Opelka (USA) 7-6(1), 6-2, 6-1
(21) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (10) Karen Khachanov (RUS) 6-3, 7-6(3), 6-1
(28) Benoit Paire (FRA) vs. (Q) Jiri Veseley (CZE) 5-7, 7-6(5), 6-3, 7-6(2)

Sam Querrey (USA) vs. John Millman (AUS) 7-6(3), 7-6(8), 6-3
Tennys Sandgren (USA) vs. Fabio Fognini (ITA) 6-3, 7-6(12), 6-3
Joao Sousa (POR) vs. Daniel Evens (GBR) 4-6, 6-4, 7-5, 4-6, 6-4
(3) Rafael Nadal (ESP) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-2, 6-3, 6-2

(8) Kei Nishikori (JPN) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 6-3, 6-2
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (33) Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 7-6(5), 4-6, 7-5
(17) Matteo Berrettini (ITA) vs. Diego Schwartzman (ARG) 6-7(5), 7-6(2), 4-6, 7-6(5), 6-3
(2) Roger Federer (SUI) vs. (27) Lucas Pouille (FRA) 7-5, 6-2, 7-6(4)

WIMBLEDON Tirsdag uge 1:

1. Angelique Kerber v Tatjana Maria 6-4, 6-3
2. Roger Federer v Lloyd Harris 3-6, 6-1, 6-2, 6-2
3. Serena Williams v Giulia Gatto-Monticone 6-2, 7-5

1. Ashleigh Barty v Saisai Zheng 6-4, 6-2
2. Johanna Konta v Ana Bogdan 7-5, 6-2
3. Rafael Nadal v Yuichi Sugita 6-3, 6-1, 6-3

1. Sloane Stephens v Timea Bacsinszky 6-2, 6-4
2. Sam Querrey v Dominic Thiem 6-7, 7-6, 6-3, 6-0
3. Pauline Parmentier v Maria Sharapova 4-6, 7-6, 5-0. Ret’d
4. John Isner v Casper Ruud 6-3, 6-4, 7-6

1. Nick Kyrgios v Jordan Thompson 7-6, 3-6, 7-6, 0-6, 6-1
2. Beatriz Haddad Maia v Garbine Muguruza 6-4, 6-4
3. Petra Kvitova v Ons Jabeur 6-4, 6-2
4. Marin Cilic v Adrian Mannarino 7-6, 7-6, 6-3

1. Kei Nishikori v Thiago Monteiro 6-4, 7-6, 6-4
2. Laura Siegemund v Katie Swan 6-2, 6-4
3. Jo-Wilfried Tsonga v Bernard Tomic 6-2, 6-1, 6-4
4. Kiki Bertens v Mandy Minella 6-3, 6-2

1. Daniel Evans v Federico Delbonis 6-3, 7-6, 6-3
2. Belinda Bencic v Anastasia Pavlyuchenkova 6-2, 6-3
3. Carla Suarez Navarro v Samantha Stosur 6-2, 7-5
4. Fabio Fognini v Frances Tiafoe 5-7, 6-4, 6-3, 4-6, 6-4

WIMBLEDON mandag uge 1:

1. Novak Djokovic v Philipp Kohlschreiber 6-3, 7-5, 6-3
2. Yulia Putintseva v Naomi Osaka 7-6, 6-2
3. Kyle Edmund v Jaume Munar 6-4, 6-4, 6-4

1. Simona Halep v Aliaksandra Sasnovich 6-4, 7-5
2. Jiri Vesely v Alexander Zverev 4-6, 6-3, 6-2, 7-5
3. Cori Gauff v Venus Williams 6-4, 6-4

1. Stan Wawrinka v Ruben Bemelmans 6-3, 6-2, 6-2
2. Karolina Pliskova v Lin Zhu 6-2, 7-6
3. Thomas Fabbiano v Stefanos Tsitsipas 6-4, 3-6, 6-4, 6-7, 6-3
4. Caroline Wozniacki v Sara Sorribes Tormo 5-4. Ret’d

1. Kevin Anderson v Pierre-Hugues Herbert 6-3, 6-4, 6-2
2. Magdalena Rybarikova v Aryna Sabalenka 6-2, 6-4
3. Anastasija Sevastova v Kristie Ahn 6-3, 6-4
4. Ugo Humbert v Gael Monfils 6-7, 3-6, 6-4, 7-5, 3-0. Ret’d

1. Heather Watson v Caty McNally 7-6, 6-2
2. Felix Auger-Aliassime v Vasek Pospisil 5-7, 6-2, 6-4, 6-3
3. Milos Raonic v Prajnesh Gunneswaran 7-6, 6-4, 6-2
4. Victoria Azarenka v Alize Cornet 6-4, 6-4

1. Elina Svitolina v Daria Gavrilova 7-5, 6-0
2. Karen Khachanov v Soonwoo Kwon 7-6, 6-4, 4-6, 7-5
3. Daniil Medvedev v Paolo Lorenzi 6-3, 7-6, 7-6
4. Su-Wei Hsieh v Jelena Ostapenko 6-2, 6-2

1. Roberto Bautista Agut v Peter Gojowczyk 6-3, 6-2, 6-3
2. Monica Puig v Anna Karolina Schmiedlova 5-7, 6-4, 7-5
3. Danielle Collins v Zarina Diyas 6-3, 7-5
4. Marcel Granollers v Lorenzo Sonego 7-6, 6-4, 6-4

1. Polona Hercog v Viktoria Kuzmova 4-6, 7-6, 7-5
2. Mihaela Buzarnescu v Jessica Pegula 6-4, 6-4
3. Hubert Hurkacz v Dusan Lajovic 6-3, 4-6, 6-4, 6-3
4. Miomir Kecmanovic v Roberto Carballes Baena 2-6, 6-3, 6-3, 6-1

1. Dayana Yastremska v Camila Giorgi 6-3, 6-3
2. Marie Bouzkova v Mona Barthel 6-3, 6-3

Men’s doubles

R32: (16) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Robin Haase (NED) vs. Ken Skrupski (GBR)/John-Patrick Smith (AUS) 7-6(14), 7-6(7), 7-6(2)

R64: (16) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Robin Haase (NED) vs. Romain Arneodo (MON)/Damir Dzumhur (BIH) 6-2, 6-2, 6-3

 


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september – Vejlby-Risskov Hallen
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 27)

Ingen turneringen i denne uge



ATP Challengers (Uge 27
)

€46 Ludwigshafen (GER) – Grus


€46 Recanati (ITA) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R64: (WC) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (246) Yosuke Watanuki (JPN) 0-6, 2-6


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 27)

M25 (udvalgte)

 


M15 (udvalgte)

M15, Circuito Internacional de Ténis de Idanha-a-Nova I (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q32: (ITF2093) August Holmgren (DEN) vs. [7] (ITF979) Andres Urrea (COL) 6-4, 3-6,[6-10]


M15, Saarland Open 2019 (GER) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: (WC) Ludvig Aaes (DEN) vs. [7] (ITF788) Valentin Guenther (GER) 1-6, 3-6


ITF Women (uge 27)

W25 (udvalgte)


W25, ITF WORLD TENNIS THE HAGUE (NED) – Grus

(386/ITF133) Clara Tauson (DEN) har nu trukket sig.


W15 (udvalgte)

W15, ITF WORLD TENNIS Cancun (MEX) – Hard
Tidsforskel: cet -7 timer

Q32: Olivia Gram (DEN) vs. Maria Kozyreva (RUS) 1-6, 4-6. (Mandag)


ITF Junior (uge 27)

Grade A, Kvalifikation til Wimbledon – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Boys singles kvalifikation

Q32
(WC) (356) Leo Borg (SWE) vs. [15] (91) Loris Pourroy (FRA) 1-6, 4-6
(94) Christian Lerby (NED) vs. [7] (66) Dali Blanch (USA) 1-6, 3-6


Grade 1, Junior International Roehampton (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Boys singles hovedturnering

Finale
[14] (17) Gauthier Onclin (BEL) vs. [11] (13) Liam Draxl (CAN) 4-6, 7-5, 6-4

Semifinale
[1] (2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [14] (17) Gauthier Onclin (BEL) 6-3, 5-7, 5-7
[11] (13) Liam Draxl (CAN) vs. [10] (36) Valentin Royer (FRA) 5-7, 6-3, 6-2

Kvartfinale
[1] (2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (44) Anton Matusevich (GBR) 6-3, 6-2
[14] (17) Gauthier Onclin (BEL) vs. [5] (41) Jiri Lehecka (CZE) 6-3, 6-0
[11] (13) Liam Draxl (CAN) vs. [4] (6) Martin Damm (USA) 1-6, 7-6(5), 6-4
[10] (36) Valentin Royer (FRA) vs. (40) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 5-5. Ret’d

R16
[1] (2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (59) Dalibor Svrcina (CZE) 6-3, 6-4
(44) Anton Matusevich (GBR) vs. [12] (14) Shintaro Mochizuki (JPN) 6-1, 6-4
[14] (17) Gauthier Onclin (BEL) vs. (20) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) 6-0, 6-4
[5] (41) Jiri Lehecka (CZE) vs. (WC) (143) Felix Gill (GBR) 6-1, 6-4

[11] (13) Liam Draxl (CAN) vs. (34) Cannon Kingsley (USA) 6-4, 6-2
[4] (6) Martin Damm (USA) vs. (Q) (106) Stefan Storch (AUS) 6-7(4), 6-3, 7-5
[10] (40) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (47) Wojciech Marek (POL) 6-3, 7-5
(36) Valentin Royer (FRA) vs. [2] (4) Jonas Forejtek (CZE) 7-6(3), 6-4

R32
[1] (2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (86) Cezar Cretu (ROU) 7-6(4), 6-2
(59) Dalibor Svrcina (CZE) vs. [16] (19) Harold Mayot (FRA) 6-3, 6-3
[12] (14) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (45) Tristan Schoolkate (AUS) 6-4, 6-3
(44) Anton Matusevich (GBR) vs. [6] (7) Brandon Nakashima (USA) 6-4, 6-4

(20) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) vs. [3] (5) Thiago Agustin Tirante (ARG) 7-6(4), 6-4
[14] (17) Gauthier Onclin (BEL) vs. (SE) (66) Dali Blanch (USA) 6-3, 6-3
(WC) (143) Felix Gill (GBR) vs. (Q) (96) Andres Martin (USA) 3-6, 6-3, 7-6(4)
[5] (41) Jiri Lehecka (CZE) vs. (23) Rinky Hijikata (AUS) 6-3, 6-3
==
[8] (11) Bu Yunchaokete (CHN) vs. (34) Cannon Kingsley (USA)
[11] (13) Liam Draxl (CAN) vs. (53) Juan Bautista Torres (ARG)
[15] (18) Keisuke Saitoh (JPN) vs. (Q) (106) Stefan Storch (AUS)
[4] (6) Martin Damm (USA) vs. (52) Leandro Riedi (SUI)

[7] (10) Emilio Nava (USA) vs. (47) Wojciech Marek (POL)
[10] (40) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (WC) (82) Blu Baker (GBR)
(Q) (69) Roman Andres Burruchaga (ARG) vs. (36) Valentin Royer (FRA)
[2] (4) Jonas Forejtek (CZE) vs. (SE) (70) Natan Rodrigues (BRA)

R64
[1] (2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) Oscar Weightman (GBR) 6-1, 6-3
[16] (19) Harold Mayot (FRA) vs. (WC) (351) Connor Thomson (GBR) 6-3, 6-3

[12] (14) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (25) Peter Makk (HUN) 6-2, 6-2
[6] (7) Brandon Nakashima (USA) v. (63) Alexander Zgirovsky (BLR) 6-3, 6-3

[3] (5) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. (Q) (111) Ryoma Matsushita (JPN) 6-3, 6-4
[14] (17) Gauthier Onclin (BEL) vs. (33) Taha Baadi (CAN) 7-6(2), 6-7(2), 6-4

(WC) (143) Felix Gill (GBR) vs. [9] (12) Otto Virtanen (FIN) 6-2, 5-7, 6-4
(Q) (95) Christian Lerby (NED) vs. (Q) (96) Andres Martin (USA) 3-6, 6-7(5)
(23) Rinky Hijikata (AUS) vs. (27) Dominic Stephan Stricker (SUI) 3-6, 6-4, 7-5
[5] (41) Jiri Lehecka (CZE) vs. (46) Arthur Cazaux (FRA) 4-6, 7-6(6), 6-1
==
[8] (11) Bu Yunchaokete (CHN) vs. (56) Nini Gabriel Dica (ROU) 2-6, 6-2, 6-3
(39) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (34) Cannon Kingsley (USA) 3-6, 7-5, 5-7
(53) Juan Bautista Torres (ARG) vs. (WC) (90) Arthur Fery (GBR) 6-4, 6-3
[11] (13) Liam Draxl (CAN) vs. (62) Stijn Pel (NED) 6-3, 6-3

[15] (18) Keisuke Saitoh (JPN) vs. (LL) (93) Loris Pourroy (FRA) 6-4, 6-4
[4] (6) Martin Damm (USA) vs. (WC) (108) James Story (GBR) 6-4, 6-4

[7] (10) Emilio Nava (USA) vs. (WC) (114) Jacob Fearnley (GBR) 6-3, 6-4
[10] (40) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (79) Govind Nanda (USA) 6-0, 6-3

(Q) (69) Roman Andres Burruchaga (ARG) vs. [13] (16) Shunsuke Mitsui (JPN) 1-6, 4-6
[2] (4) Jonas Forejtek (CZE) vs. (61) Harry Wendelken (GBR) 7-5, 6-1

Boys singles kvalifikation

Q32: [10] (95) Christian Lerby (NED) vs. (401) Alexander Maggs (GBR) 6-4, 6-1
Q16: Christian Lerby vs. [2] (68) Timo Legout (FRA) 6-3, 6-4


Boys doubles

Semifinale
(2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Shintaro Mochizuki (JPN) vs. Jacob Fearnley/Connor Thomson (GBR) 6-7(8), 1-6

Kvartfinale
(2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Shintaro Mochizuki (JPN) vs Anton Matusevich (GBR)/Alexander Zgirovsky (BLR) 6-2, 6-3

R16
(2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Shintaro Mochizuki (JPN) vs. Stijn Pel (NED)/Dalibor Svrcina (CZE) 6-1, 6-3

R32
Christian Lerby (NED)/Alejandro Garcia (ESP) vs. Eliot Spizzirri/Tyler Zink (USA) 3-6, 2-6.
Eric Vanshelboim (UKR)/Stefan Storch (AUS) vs. Toby Samuel/Arthur Fery (GBR) 2-6, 6-3, 10-8.
(2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Shintaro Mochizuki (JPN) vs. Valentin Royer (FRA)/Taha Baadi (CAN) 6-2, 6-3.


Grade 2, TC Bakkum Dutch Junior Open 2019, Castrium (NED) – Grus

Boys singles hovedturnering

R64
(290) Max Westphal (FRA) vs. (Q) (822) Matic Dimic (SLO)
[8] (133) Elmer Møller (DEN) – bye

R32: Elmer Møller vs. (290) Max Westphal (FRA) 4-6, 0-6


Grade 3, Karpenko Memorial, Irpin (UKR) – Grus

Girls singles hovedturnering

R32: [5] (264) Clarine Lerby (NED) vs. (594) Karyna Kachur (UKR) 6-3, 6-0
1/8-finale: Clarine Lerby vs. (495) Sabina Zeynalova (UKR) 7-6(5), 6-7(3), 4-6


Grade 4, Junkanoo Bowl, Nassau (BAH) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Boys singles hovedturnering

R32: [4] (398) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Diego Trejo (USA) 6-1, 6-3
1/8-finale: Oskar Brostrøm Poulsen vs. (1629) Ekansh Kumar (USA) 6-4, 6-1
Kvartfinale: Oskar Brostrøm Poulsen vs. [5] (608) Victor Lilov (USA) 2-6, 2-6

Boys doubles

1/8-finale: (1) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN)/Alexander Bernard (USA) vs. Donte Armbrister (BAH)/David Polo (ITA) 6-1, 6-3
Kvartfinale: Poulsen/Bernard vs. Alexandru Filip Bucurescu (ROU)/Tariq Simons (BER) 6-1, 6-3
Semifinale: Poulsen/Bernard vs. (3) Victor Lilov (BUL)/Joshua Miller (USA) 7-5, 6-3
Finale: Poulsen/Bernard vs. (2) Jack Anthrop/Spencer Brachman (USA) – walkover

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 27)

 

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

 

<< tilbage