Optakten til Wimbledon forsætter med to gange ATP 500 samt WTA Premier og International. Holger Rune fik med kort varsel wildcard til Challenger i Frankrig. Clara Tauson spiller kvalifikation i W25 i Ystad

Dagen efter at 16-årige Holger Vitus Nødskov Rune blev fejret på kongelig maner i HIKs restaurant, hvor han både blev hyldet og modtog gaver, dukkede en uventet gave op i form af et wildcard til en ATP Challenger i Blois i Frankrig, hvilket Tennisavisen derefter offentliggjorde som “BREAKING NEWS!!!”.

BREAKING NEWS!!! – Holger Rune får wildcard til ATP Challenger i næste uge

Nogle af Tennisavisens gode venner blandt danske medier blev samtidig informeret herom i forventning om, at nyheden også kunne have interesse hos disse medier.
En “kreativ” medarbejder hos TV2 valgte at gøre historien til sin egen – uden at citere Tennisavisen – ved at kontakte familien, som naturligvis bekræftede den gode nyhed, og efterfølgende blev TV2 Sport citeret for nyheden i en Ritzau-baseret artikel i flere andre medier.

Det vigtigste er dog, at Holger får denne mulighed, og selvom det oprindelig blev oplyst, at han kunne vente til tirsdag med sin første kamp, blev den alligevel programsat til mandag som aftenkamp tidligst kl. 1800, hvor modstanderen er den 32-årige columbianer Nicolas Barrientos, der i 2015 havde sin højeste ATP-rangering som no. 237.

I 2017 spillede han ingen kampe, og i 2018 deltog han i 4 Challenger turneringer i Mexico med en PR (Protected Ranking), dog uden at vinde nogen kampe, og siden slutningen af april 2018 har han spillet en enkelt kamp ved en Challenger i Anning i Kina i april 2019, hvor det heller ikke blev til sejr, så på papiret ser Holgers muligheder gode ud i 1. runde.

En eventuel modstander i 2. runde bliver 10. seedede no. 206 Constant Lestienne (FRA), der er oversidder i 1. runde.
Franskmandens bedste resultat i 2019 er en semifinale i en Challenger i Playford i Australien i januar eller 3. runde i ATP 250 i Marseille, og han kan være en god målestok for  Holgers niveau sammenholdt med, hvad der kræves for at begå sig i en ATP Challenger.

Kampene kan følges på livstream.com/ATP.

Tllføjelse (efter første kamp)
Holger vandt 6-1, 3-6, 6-3 efter en kamp, nervøsitet ved at spille en Challenger første gang tydeligvis havde indflydelse på præstationen.
Ganske vist fik Holger tidligt et overtag i 1. sæt, som han vandt sikkert 6-1 efter en fokuseret indsats med tempo i spillet.

I 2. sæt havde Holger mulighed for at bryde til 3-1 efter at have indhentet 40-15, men da det i stedet blev 2-2, lod Holger sig irritere og mistede både koncentrationen og tempo i spillet samt positionen på banen, hvilket gav modstanderen vind i sejlene og tro på tingene, og han vandt relativt nemt sættet 6-3.

I 3. sæt genfandt Holger dog sit spil og udviste det fornødne mod, hvorved han bragte sig på vinderkurs ved 4-1.
Et par ukoncentrede partier var dog ved at lukke modstanderen tilbage ved 3-4, men Holger holdt hovedet koldt til sidst, da han bragte sig på 5-3 med et es og en servevinder, hvorefter han spillede sig frem til 3 matchbolde i columbianerens serv, og på den 3. sikrede han sejren 6-1, 3-6, 6-3.

W15 Kaltenkirchen: Clara Tauson tæt på finalesejr mod formstærk japaner

Efter sidste uges finale ved W15-turneringen Future Nord i Kaltenkirchen, hvor 16-årige Clara Tauson var meget tæt på endnu en titel, var hendes næste opgave ifølge ITFs Acceptanceliste kvalifikation til en W25-turnering om en uge i Darmstadt i Tyskland.

Imidlertid dukkede Clara Tauson op som 1. seedet, da lodtrækningen til kvalifikationen ved W25-turneringen YSB Swedish Ladies i Ystad blev offentliggjort søndag aften, selvom Clara hverken optræder på Acceptancelisten eller er noteret med et wildcard.

Dansk Tennis Forbunds Sportschef, Jens Anker Buus Andersen bekræfter, at det altid er muligt at dukke op ved sign-in uden at være tilmeldt, og hvis der er ledige pladser (bye’s) i lodtrækningen, er det muligt at deltage alligevel.

Tennisavisen har dog ikke fået noget begrundelse for denne ændring i planerne, men efter en længere periode med få kampe og et godt resultat i den tyske W15, kan det give god mening at deltage i en højere kategori, hvor Clara kan forvente at blive presset mere, end det var tilfældet i de første 3 kampe i Kaltenkirchen.

Det er uvist, om der er livestream fra turneringen i Ystad, da ITF stadig ikke oplyser dette i deres info om turneringerne.

ATP 500 Halle og Queens. WTA Birmingham og Mallorca

I sidste uge var ATP tennis henvist til Tennistv.com, men i denne uge er TV3 Sport på pletten ved ATP 500 græsturneringen i Queens, hvor Stefanos Tsitsipas og Kevin Anderson er topseedet.

I Halle afvikles ligeledes en ATP 500 med Roger Federer og Alexander Zverev som de største trækplastre.
Turneringen kan ligeledes følges på Tennistv samt på Viaplay.

Den største turnering hos kvinderne er WTA Premier i Birmingham med Naomi Osaka, Ashleigh Barty, Karolina Pliskova og Elina Svitolina som topnavne.

Desuden afvikles en International turnering på Mallorca med Angelique Kerber, Anastaija Sevastova, Belinda Bencic og Elise Mertens som topseedede, og endvidere deltager 17-årige Amanda Anisimova, der overraskende var i semifinalen ved French Open.
Sverige er repræsenteret ved Rebecca Peterson, som i 1. runde møder Bencic, og Johanna Larsson kan ligeledes være med i hovedturneringen, hvis hun vinder mandagens kvalfinale mod Sara Sorribes Tormo (ESP).

Der vil uden tvivl være ekstraordinær interesse for Maria Sharapova, der ikke har spillet siden hun i slutningen af januar trak sig i St. Petersburg forud for 2. runde.
Sharapova har fået wildcard, og hvis hun vinder i 1. runde over Viktoria Kuzmova (SVK), kan hun i 2. runde møde Angerlique Kerber, som i 1. runde møder en kvalspiller.

Begge WTA-turneringer kan følges på WTATV.com. TV2 Sport dækker Birmingham fra tirsdag – dog på TV2 Play fra mandag. Turneringen i Mallorca kan endvidere følges på TV2 Play fra torsdag.

Juniorkampe i Hillerød og Birkerød

Mange danske juniorer har i denne uge fået muligheden for at deltage på internationalt niveau, når der både afvikles en ITF Grade 4 turnering i Hillerød og en Tennis Europe Category 3 turnering i Birkerød, hvor der både afvikles kampe i U14 og U16.

De første kampe i kvalifikationen er afviklet i weekenden. Resultaterne for de danske spillere vil blive opdateret herunder.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 23. juni

Billede: Julia Goerges møder Ash Barty i finalen om nummer 1.

WTA International, Mallorca

Pista Central – start 1400.

Double finale kamp
finale NB 1630: (7) Sofia Kenin (USA) vs. (3) Belinda Bencic (SUI)

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Sport

===

WTA Premier, Birmingham. WTATV.com, TV2 Play (TV2 Sport forskudt 1835)

Ann Jones Centre Court – start 1400 cet
finale
(2) Ashleigh Barty (AUS) vs. (8) Julia Goerges (GER)
double finale kamp

===

ATP 500 Halle. Tennistv.com, Viaplay og Tyske ZDF (tv)

Stadion – start 1300
finale
David Goffin (BEL) vs. Roger Federer (SUI)
NB 1530: double kamp

===

ATP 500, Queens, London.  Tennistv & TV3 Sport (14:30->), Viaplay

Centre Court – start 1430cet
finale
Gilles Simon (FRA(Q) vs (wc) Feliciano Lopez (ESP)
double kamp

===

WTA Premier Eastbourne , TV dækning WTATV.com, TV2 Sport fra mandag

Main Draw starter Søndag Juni 23, 2019 Dag 3:

Centre Court – start 12:00 cet
(16) Anett Kontaveit vs. (WC) Harriet Dart – WTA
Alize Cornet vs. (WC) Heather Watson – WTA
(Q) Dayana Yastremska vs. (14) Johanna Konta – WTA
Daria Kasatkina vs. Andrea Petkovic – WTA
NB 1700: (1) Dabrowski/ Yifan Xu vs. Halep/Olaru – WTA

Court 1 – start 12:00 cet
(WC)Katie Swan vs. Shuai Zhang – WTA
Margarita Gasparyan vs. Katerina Siniakova – WTA
Maria Sakkari vs. (Q) Jessica Pegula – WTA
Monica Puig vs. Elise Mertens – WTA

Court 2 – start 12:00 cet
(3) Andrey Rublev vs (WC) Paul Jubb – ATP (Q)
(2) Denis Kudla vs. (WC) James Ward – ATP (Q)
NB 1500: Aliaksandra Sasnovich vs. Rebecca Peterson – WTA
(12) Qiang Wang vs. (LL) Magda Linette – WTA

Court 3 – start 12:00 cet
(1) Juan Ignacio Londero vs. (7) Thomas Fabbiano – ATP (Q)
(4) Alexander Bublik vs. (6) Tennys Sandgren – ATP (Q)
NB 1500: Ajla Tomljanovic vs. Ekaterina Alexandrova – WTA
(Q) Fiona Ferro vs. Anna-Lena Friedsam – WTA


Uge 25


WTA Premier, Nature Valley Classic, Birmingham (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Resultater

Finale: (2) Ashleigh Barty (AUS) vs. (8) Julia Goerges (GER) 6-3, 7-5

semi-finale
(2) Ashleigh Barty (AUS) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-4, 6-4
(8) Julia Goerges (GER) vs Petra Martic (CRO) 6-4, 6-3

kvart-finale
Barbora Strycova (CZE) vs. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 6-2, 6-4
Petra Martic (CRO) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-7(4), 7-5, 6-1
(WC) Venus Williams (USA) vs. (2) Ashleigh Barty (AUS) 4-6, 3-6
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (8) Julia Goerges (GER) 3-6, 2-6

1/8-finale
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (1) Naomi Osaka (JPN) 6-2, 6-3
(8) Julia Goerges (GER) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-4, 6-3
Petra Martic (CRO) vs. Margarita Gasparyan 6-3, 7-6(4)
Jelena Ostapenko (LAT) vs. (7) Johanna Konta (GBR) 6-3, 6-4
Barbora Strycova (CZE) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 7-6(3), 6-3
(Q) Kristyna Pliskova (CZE) vs. (3/WC) Karolina Pliskova (CZE) 6-2, 3-6, 7-6(7)
(WC) Venus Williams (USA) vs. (6) Qiang Wang (CHN) 6-3, 6-2
(2) Ashleigh Barty (AUS) vs. Jennifer Brady (USA) 6-3, 6-1

R32
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-1, 4-6, 6-3
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (WC) Harriet Dart (GBR) 6-1, 6-4
Evgeniya Rodina (RUS) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 2-6, 6-4
(8) Julia Goerges (GER) vs. Dayana Yastremska (UKR) 3-6, 6-4, 6-3

Margarita Gasparyan (RUS) vs. (4) Elina Svitolina (UKR) 6-3, 3-6, 6-4
Petra Martic (CRO) vs. Ekaterina Alexandova (RUS) 6-3, 7-5
Jelena Ostapenko (LAT) vs. (Q) Iga Swiatek (POL) 6-0, 6-2
(7) Johanna Konta (GBR) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-4, 6-2
==
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (5) Aryna Sabalenka (BLR) 6-3, 2-6, 7-6(1)
Barbora Strycova (CZE) vs. (WC) Heather Watson (GBR) 3-6, 6-3, 6-4
(Q) Kristyna Pliskova (CZE) vs. (Q) Viktoriya Tomova (BUL) 6-3, 6-4
(3/WC) Karolina Pliskova (CZE) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-4

Qfi:
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (5) Bernarda Pera (USA) 2-6, 7-6(6), 6-4
Viktoriya Tomova (BUL) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 6-4, 6-2
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Marie Bouzkova (CZE) 4-6, 6-4, 6-2
(6) Lauren Davis (USA) vs. (4) Astra Sharma (AUS) 6-2, 6-1

Q32 (udvalgte)
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-3, 6-4
(2) Anastasia Potapova (RUS) vs. Gabriela Dabrowski (CAN) 5-7, 2-6
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Sofya Zhuk (RUS) 6-1, 7-5


WTA International, Mallorca Open (ESP) – Græs

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Play (fra torsdag)

Deltagere: Kerber, Sevastova, Bencic, Mertens, Anisimova, Garcia, Kenin, Siniakova, m.fl.

Spilleprogram søndag

Pista Central – start 1400
Double finale kamp
finale
NB 1630: (7) Sofia Kenin (USA) vs. (3) Belinda Bencic (SUI)

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Sport

Den komplette spilleplan findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-mallorca-spain-1091#orderofplay

Resultater

Semi-finale
(3) Belinda Bencic (SUI) vs. (1) Angelique Kerber (GER) 2-6, 7-6(2), 6-4
Sofia Kenin (USA) vs. (2) Anastasija Sevastova (LAT) 6-4, 4-6, 6-2

Kvart-finale
(1) Angelique Kerber (GER) vs. (6) Caroline Garcia 6-3, 7-6(5)
(3) Belinda Bencic (SUI) vs. (5) Amanda Anisimova (USA) 6-2, 6-2
(7) Sofia Kenin (USA) vs. (4) Elise Mertens (BEL) 1-6, 6-1, 6-3
Yafan Wang (CHN) vs. (2) Anastasija Sevastova (LAT) 2-6, 1-6

1/8-finale
(1) Angelique Kerber (GER) vs. (WC) Maria Sharapova (RUS) 6-2, 6-3
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. (WC) Paula Badosa (ESP) 6-2, 6-7(2), 0-0…
(3) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Shelby Rogers (USA) 5-7, 6-3, 3-1. Ret’d
(5) Amanda Anisimova (USA) vs. Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-4
(7) Sofia Kenin (USA) vs. Ons Jabeur (TUN) 6-2, 2-0 Ret’d
(4) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) 6-3, 6-3
Yafan Wang (CHN) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 7-6(3), 6-3
(2) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-2, 6-1

R32
(1) Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Ysaline Bonaventure (BEL) 7-5, 4-6, 6-2
(WC) Maria Sharapova (RUS) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 7-6(8), 6-0
(WC) Paula Badosa (ESP) vs. Alison Riske (USA) 6-7(2), 7-5, 7-5
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Victoria Azarenka (BLR) 1-6, 6-4, 7-5

(3) Belinda Bencic (SUI) vs. Rebecca Peterson (SWE) 7-5, 6-4
(Q) Shelby Rogers (USA) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-2
Alize Cornet (FRA) vs. (Q) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-0, 6-1
(5) Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) Tereza Martincova (CZE) 3-6, 7-6(7), 6-4
=
(7) Sofia Kenin (USA) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-2, 6-3
Ons Jabeur (TUN) vs. (Q) Kaja Juvan (SLO) 7-5, 7-6(5)
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-4, 7-5
(4) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Andrea Petkovic (GER) 6-2, 6-2

Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (8) Katerina Siniakova (CZE) 6-2, 3-6, 6-3
Yafan Wang (CHN) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 7-5, 6-3
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Monica Puig (PUR) 6-4, 7-5
(2) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (Q) Varvara Lepchenko (USA) 6-3, 7-6(5)

Qfi
(1) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-0
(9) Kaja Juvan (SLO) vs. (WC) Sabine Lisicki (GER) 5-7, 6-4, 6-4

Q16
Johanna Larsson (SWE) vs. (11) Priscilla Hon (AUS) 4-6, 6-3, 6-4
Sabine Lisicki (GER) vs. (3) Mona Barthel (GER) 6-2, 6-7(2), 6-2


ATP 500, NOVENTI OPEN, Halle (GER) – Græs

Resultater

Finale: Roger Federer (SUI) vs. David Goffin (BEL) 7-6(2), 6-1

Semi-finaler
(1) Roger Federer (SUI) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-3, 6-3
David Goffin (BEL) vs. Matteo Berrettini (ITA) 7-6(4), 6-3

Kvart-finale
(1) Roger Federer (SUI) vs. (7) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-3, 4-6, 6-4
Matteo Berrettini (ITA) vs. (3) Karen Khachanov (RUS) 6-2, 7-6(2)
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs (4) Borna Coric (CRO) 7-5, 0-0 Ret’d
David Goffin (BEL) vs. (2) Alexander Zverev (GER) 3-6, 6-1, 7-6(3)

1/8-finale
(1) Roger Federer (SUI) vs. (WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 7-6(5), 4-6, 7-5
(7) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-1, 6-4
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (Q) Sergiy Stakhovsky (UKR) 2-6, 7-6(2), 6-4
(4) Borna Coric (CRO) vs. (Q) Joao Sousa (POR) 7-6(4), 5-7, 7-6(4)
Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Andrea Seppi (ITA) 4-6, 6-3, 6-2
(3) Karen Khachanov (RUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 3-6, 6-4
David Goffin (BEL) vs. Radu Albot (MDA) 4-6, 6-4, 6-3
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Steve Johnson (USA) 6-3, 7-5

R32
(1) Roger Federer (SUI) vs. John Millman (AUS) 7-6(1), 6-3
(WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 7-5
Richard Gasquet (FRA) vs. (WC) Peter Gojowczyk (GER) 6-3, 6-4
(7) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Taylor Fritz (USA) 7-6(10), 6-0

(4) Borna Coric (CRO) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(2), 6-3
(Q) Joao Sousa (POR) vs. Hubert Hurkacz (POL) 7-6(3), 6-1
(Q) Sergiy Stakhovsky (UKR) vs. (WC) Rudolf Molleker (GER) 3-6, 7-6(6), 6-2
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (5) Gael Monfils (FRA) 7-6(6), 6-4
==
Matteo Berrettini (ITA) vs. (6) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-4
(Q) Andreas Seppi (ITA) vs. (Q) Mats Moraing (GER) 6-4, 7-6(4)
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Laslo Djere (SRB) 6-4, 6-4
(3) Karen Khachanov (RUS) vs. Damir Dzumhur (BIH) 7-6(5), 6-4

David Goffin (BEL) vs. (8) Guido Pella (ARG) 6-1, 6-1
Radu Albot (MDA) vs. Matthew Ebden (AUS) 5-7, 6-1, 6-4
Steve Johnson (USA) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 6-3
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Robin Haase (NED) 6-4, 7-5

Kvalifikation

Q16: (1) Joao Sousa (POR) vs. Jannik Sinner (ITA) 6-7(6), 6-3, 6-4


ATP 500, Fever-Tree Championships, Queens, London (GBR) – Græs

Resultater

Finale: (WC) Feliciano Lopez (ESP) vs. Gilles Simon (FRA) 6-2, 6-7(4), 7-6(2)

Semi-finale
Gilles Simon (FRA) vs. (4) Daniil Medvedev (RUS) 6-7(4), 6-4, 6-3
(wc) Feliciano Lopez (ESP) vs. (8) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-7(3), 6-3, 6-4

Kvart-finale
Diego Schwartzman (ARG) vs. (4) Daniil Medvedev (RUS) 2-6, 2-6
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (8) Felix Auger-Aliassime (CAN) 5-7, 2-6
(Q) Feliciano Lopez (ESP) vs. (6) Milos Raonic (CAN) 4-6, 6-4, 7-6(5)
Gilles Simon (FRA(Q))  vs Nicolas Mahut (FRA) 7-6(5), 5-7, 7-6(3)

=====

Diego Schwartzman (ARG) vs. Marin Cilic (CRO) 6-4, 6-4
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Kyle Edmund (GBR) 6-3, 7-5
(Q) Nicolas Mahut (FRA) vs. (7) Stan Wawrinka (SUI) 3-6, 7-5, 7-6(2)
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jermy Chardy (FRA) 6-3, 7-5
Gilles Simon (FRA) vs. (2) Kevin Anderson (RSA) 6-1, 4-6, 6-4
(8) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 6-4
(6) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 7-6(3)
Nick Kyrgios (AUS) vs. (LL) Roberto Carballes Baena (ESP) 7-6(4), 6-3
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. Lucas Pouille (FRA) 7-6(9), 7-6(5), 6-4
(8) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Nick Kyrgios (AUS) 6-7(4), 7-6(3), 7-5.

R32
Jeremy Chardy (FRA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-1, 6-3

(3) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-5, 6-4
(Q) Feliciano Lopez (ESP) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-7(4), 6-3, 6-4
(Q) Aljaz Bedene (SLO) vs. Alex de Minaur (AUS) 3-6, 6-4, 6-4
(6) Milos Raonic (CAN) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-3, 6-2
==
(5) Marin Cilic (CRO) vs. Cristian Garin (CHI) 6-1, 7-6(5)
Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Alexander Bublik (KAZ) 6-2, 6-3
Lucas Pouille (FRA) vs. (WC) Jay Clarke (GBR) 7-6(2), 6-1
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-2, 6-4

(7) Stan Wawrinka (SUI) vs. (WC) Daniel Evans (GBR) 6-3, 6-4
(Q) Nicolas Mahut (FRA) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 7-6(5)
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) James Ward (GBR) 3-6, 6-3, 7-6(2)
(2) Kevin Anderson (RSA) vs. Cameron Norrie (GBR) 4-6, 7-6(5), 6-4


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september – Vejlby-Risskov Hallen
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 25)

Ingen turneringen i denne uge



ATP Challengers (Uge 25
)

€137K Ilkley (GBR) – Græs

€69K Bratislava (SVK) – Grus

$54 Fergana (UZB) – Hardcourt


€46 Blois (FRA) – Grus

Singles hovedturnering

R32
(WC) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [10] (206) Constant Lestienne (FRA) 4-6, 3-6

R64 (Holgers 1/16-del)
[10] (206) Constant Lestienne (FRA) – bye
(WC) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (PR) Nicolas Barrientos (COL) 6-1, 3-6, 6-3
(WC) (441/ITF106) Matteo Martineau (FRA) vs. (WC) (ITF1649) Enzo Wallart (FRA) 4-6, 6-2, 7-6(5)
[6] (186) Daniel Elahi Galan (COL) – bye


€46 Parma (ITA) – Grus

Singles hovedturnering

R64: (WC) (456) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (425/ITF69) Jacopo Berrettini (ITA) 4-6, 5-7


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 25)

M25+H Toulouse (FRA) – Grus

M25 Hengyang (CHN) – Hardcourt  – Livestream

M25 Tulsa, OK (USA) – Hardcourt


M25 Martos (ESP) – Hardcourt

R32: [6] (515) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (ITF214) Simon Carr (IRL) 4-6, 6-3, 6-3
1/8-finale: [6] (515) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (Q) (ITF752) Alberto Barroso Campos (ESP) 6-2, 6-3
Kvartfinale: [6] (515) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (ITF284) Mick Lescure (FRA) 3-6, 7-6(3), 6-1
Semifinale: [6] (515) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (1) (362) Kevin King (USA) 6-1, 6-0


M15 (udvalgte)


ITF Women (uge 25)

W100 Ilkley (GBR) – Græs – Livestream

W60+H Stare Splavy (CZE) – Grus – Livestream?

W25+H Montpellier (FRA) – Grus


W25+H Figueira da Foz International Ladies Open 2019 (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q32: (ITF1119) Elena Jamshidi (DEN) vs. [4] (797/ITF391) 5-7, 0-6


W25, YSB Swedish Ladies, Ystad (SWE) – Grus

Singles hovedturnering

1/4-finale
[1] (180) Danka Kovinic (MNE) vs (Q) (386/ITF133) Clara Tauson (DEN) 7-6(4), 6-2

1/8-finale
[1] (180) Danka Kovinic (MNE) vs. (Q) (661/ITF357) Melanie Stokke (NOR) 6-1, 6-4
(Q) Clara Tauson (DEN) vs. [8] (414/ITF34) Andrea Lazaro Garcia (ESP) 6-0, 6-2

R32
[1] (180) Danka Kovinic (MNE) vs. (580/ITF24) Anna Morgina (RUS) 6-4, 6-2
(Q) (661/ITF357) Melanie Stokke (NOR) vs. (5078/ITF468) Lisa Matviyenko (GER) 7-6(8), 6-3
(Q) (386/ITF133) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (ITF318) Alexandra Viktorovitch (SWE) 6-2, 6-3
[8] (414/ITF34) Andrea Lazaro Garcia (ESP) vs. (Q) (499/ITF389) Mallaurie Noel (FRA) 7-6(7), 6-4

Singles kvalifikation

Qfi: [1] (386/ITF133) Clara Tauson (DEN) vs. [10]  (849) Laura Svatikova (SVK) 6-4, 6-1

Q32:
[1] (386/ITF133) Clara Tauson (DEN) – bye
[10]  (849) Laura Svatikova (SVK) vs. (ITF1461) Victoria Carlsten (SWE) 6-4, 6-4


W25 Madrid (ESP) – Grus

W25 Klosters (SUI) – Grus

W25 Denver (USA) – Hardcourt

W25 Bandung (INA) – Hardcourt

W25 Padova (ITA) – Grus  – Livestream


W15 (udvalgte)

W15, Vitro ITF Gimcheon Men’s & Women’s Tennis Tour (KOR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Singles hovedturnering

R32: (ITF229) Olga Helmi (DEN) vs. (ITF441) Satsuki Koike (JPN) 7-6(6), 6-4
1/8-finale: Olga Helmi vs. [4] (#650) Yidi Yang /CHN) 7-6(3), 4-6, 6-3
1/4-finale:[5] (#654) Shiori Fukuda (JPN) vs Olga Helmi 75 64


ITF Junior (uge 25)

Grade 1, Allianz Kundler German Juniors supported by Optimal Systems, Berlin (GER) – Grus

Girls singles hovedturnering

R64: (436) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (178) Alina Shcherbinina (RUS) 6-1, 2-6, 7-5
R32: Hannah Viller Møller vs. [1] (41) Alexandra Vecic (GER) 6-2, 7-6(4)
1/8-finale: Hannah Viller Møller vs. (297) Joelle Lilly Sophie Steur (GER) 6-3, 6-4
1/4-finale: Hannah Viller Møller vs. (254) Tara Wurth (CRO) 6-7(4) 7-6(4) 6-0
semifinale: Hannah Viller Møller vs. (83) Maria Timofeeva (8, RUS) 4-6, 6-4, 7-6(5)
finale: Hannah Viller Møller vs.  [7] (79) Polina Kudermetova (RUS) 2-6, 0-6


Grade 4, ITF Hillerød 2019 (DEN) – Grus

Boys singles hovedturnering

Finale
[5] (454) Marc Othman Ktiri (ESP) vs. [7] (470) Karl Kazuma Lee (USA) 6-2, 2-6, 6-1

Semifinale
[5] (454) Marc Othman Ktiri (ESP) vs [6] (463) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) 61 61

Kvartfinale
[1] (292) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [7] (470) Karl Kazuma Lee (USA) 36 75 36
(686) Jesse De Jager (NED) vs. (492) Sean Cuenin (FRA) 75 64
[6] (463) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [4] (453) Rudolfs Aksenoks (LAT) 62 46 60
[5] (454) Marc Othman Ktiri (ESP) vs. (945) Gonzaio Bueno (PER) 64 63

1/8-finale
[1] (292) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (716) Felix Nordby (NOR) 6-7(5), 6-2, 6-4
(WC) Ervin Mesic (DEN) vs. (686) Jesse De Jager (NED) 5-7, 2-6
(492) Sean Cuenin (FRA) vs. (Q) (1488) Emil Westling (SWE) 6-1, 6-1
[6] (463) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (938) Richard Biagiotti (DEN) 6-3, 6-1
(Q) Julius Kostopoulos (DEN) vs. [4] (453) Rudolfs Aksenoks (LAT) – tabte walkover
[2] (343) Leo Borg (SWE) vs. (945) Gonzlo Bueno (PER) 1-6, 4-6

R32
[1] (292) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (Q) (1155) Adolfo Daniel Vallejo (PAR) 6-3, 6-2

(WC) Ervin Mesic (DEN) vs. [3] (430) Mans Dahlberg (SWE) 4-6, 6-4, 7-6(6)
(841) Gustav Theilgaard (DEN) vs. (686) Jesse De Jager (NED) 6-7(3), 2-6
(492) Sean Cuenin (FRA) vs. (739) Taiyo Uenoyama (JPN) 6-2, 6-1
(WC) [8] (490) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (Q) Emil Westling (SWE) 0-3 Ret’d
==
[6] (463) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (Q) (1060) Reiya Komagata (JPN) 6-2, 6-2
(938) Richard Biagiotti (DEN) vs. (836) Arslanbek Temirhanov (SWE) 6-0, 6-2
(Q) Julius Kostopoulos (DEN) vs. Iiro Vasa (FIN) 6-4, 3-6, 6-2

(WC) (2376) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (709) Billy Suarez (USA) 4-6, 2-6
(LL) (1235) Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (945) Gonzalo Bueno (PER) 2-6, 0-2 Ret’d
(Q) Julius Kostopoulos (DEN) vs. [4] (453) Rudolfs Aksenoks (LAT) – tabte walkover
[2] (343) Leo Borg (SWE) vs. (1078) Oliver Saarinen (FIN) 6-4, 6-3

Boys singles kvalifikation

Qfi
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (WC) Olle Sonesson Lidholt (SWE) 6-2, 6-1
(5) Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (4) Adolfo Daniel Vallejo (PAR) 1-6, 3-6

Q16
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (1) Reya Komagata (JPN) 3-6, 4-6
Theodor Boisen (DEN) vs. (7) Anton Stendal (SWE) 1-6, 6-3, [5-10]
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (3) Jan Koupil (SWE) 6-3, 6-4
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. (WC) Olle Sonesson Lidholt (SWE) 5-7 Ret’d
(5) Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (WC) Johan Holgersson (SWE) 6-1, 6-0

Q32
Oliver Eliasen (DEN) vs. (1) Reya Komagata (JPN) 0-6, 1-6
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Robert Minasyan (SWE) 6-3, 6-0
Theodor Boisen (DEN) vs. (WC) Gustaf Lindqvist Nilsson (SWE) 6-1, 6-4
(2) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Keanu Elias Immler (AUT) 1-6, 4-6
Asger Emil Ildor (DEN) vs. Hampus Johansson (SWE) 4-6, 4-6
Christopher Luthra (DEN) vs. David Flisberg (SWE) 4-6, 2-6
(WC) Adam tvede (DEN) vs. (3) Jan Koupil (SWE) 0-4 Ret’d
Julius Kostopoulos (DEN) vs. Juan Jose German Vargas Gutierrez (COL) 6-3, 6-1
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. Adrian Luddeckens (SWE) 6-1, 6-1
(8) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (WC) Olle Sonesson Lidholt (SWE) 1-6, 2-6
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (4) Adolfo Daniel Vallejo (PAR) 2-6, 1-6
Alexander Borup (DEN) vs. Johan Holgersson (SWE) 7-5, 4-6, [2-10]
(5) Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. Viggo Grondahl (SWE) 6-3, 6-3

Boys doubles

Finale
Gustav Theilgaard/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1) Iiro Vasa (FIN)/Rudolfs Aksenoks (LAT) 4-6, 7-6(2), [10-5]

Semifinale
Richard Biagiotti/Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (1) Iiro Vasa (FIN)/Rudolfs Aksenoks (LAT) 6-7(7), 5-7
Gustav Theilgaard/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (2) Marc Othman Ktirii (ESP)/Felix Nordby (NOR) 6-2, 6-3

Girls singles hovedturnering

Kvartfinale
(581) Lucia Llinares Domingo (ESP) vs [2] (323) Divine Dasam Nweke (DEN) 61 20 ret`d

1/8-finale
(WC) (2304) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [4] (470) Vanessa Ersoz (SWE) 3-6, 0-6
[2] (323) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1061) Anna Sofia Haseth (NOR) 6-2, 7-5

R32
(984) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (Q) Sade Scharlin (FIN)

(WC) (2326) Anna Tang (DEN) vs. (Q) (1792) Sayaka Ishii (JPN) 2-6, 0-6
(WC) (2645) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (660) Izabelle Persson (SWE) 2-6, 1-6
==
(WC) (2304) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (1210) Beatrice Laura Pirtac (IRL) 6-0, 6-4

(WC) (1591) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (601) Johanna Strom (SWE) 4-6, 6-7(3)
[2] (323) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (992) Mao Mushika (JPN) 6-2, 5-7, 6-2

Girls singles kvalifikation

Qfi
(7) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (1) Isabella Martensson (SWE) 3-6, 0-6
Olivia Thiemke (DEN) vs. (8) Sayaka Ishii (JPN) 6-7(5), 2-6

Q16
(7) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. Frederikke Birn (DEN) 6-0, 6-1
Louise Wikander (SWE) vs. (2) Nikoline Gullacksen (DEN) 4-6, 1-6
Olivia Thiemke (DEN) vs. (3) Amanda Rommetveit Rohde (DEN) 1-6, 6-3, [10-7]
(4) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Michelle Weinstock (GER) 4-6, 6-4, [8-10]

Q32
Augusta Birn (DEN) vs. Rebecca Suarez (USA) 1-6, 4-6
(7) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. Olivia Lindestaf (SWE) 2-6, 6-3, [10-5]
(2) Nikoline Gullacksen (DEN) – bye
Victoria Wiche (DEN) vs. Stella Remander (FIN) 0-6, 3-6
Cecilie Wiche (DEN) vs. (6) Maria Andrienko (RUS) 1-6, 0-6
(3) Amanda Rommetveit Rohde (DEN) – bye
Olivia Thiemke (DEN) vs. Ylva Frafjord Landa (NOR) 6-2, 6-3
(4) Cirkeline Lundberg (DEN) – bye
Natacha Schou (DEN) vs. Michelle Weinstock (GER) 6-1, 1-6, [5-10]
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. Sade Scharlin (FIN) 2-6, 4-6
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. (5) Sissi Schmidt Axelsson (SWE) 6-3, 6-1

Girls doubles

Kvartfinale: Rebecca Munk Mortensen/Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Charlotte Kempenaers-Pocz (AUS)/Stella Remander (FIN)
Semifinale: Jensen/Mortensen vs. (4) Mio Mushika/Mao Mushika (JPN) 4-6, 4-6


Grade 5, BL Open 2019, Banja Luka (BIH) – Grus

Singles hovedturnering

R32: (1264) Nina Vicic (DEN) vs. (1523) Katarina Duic Plumtree (CRO) 1-6, 2-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 25)

Category 3, TE Birkerød 2019 (DEN) – Grus

U16 Boys singles

1/8-finale
(Q) (2118) Emil Demetriou (DEN) vs. [1] (192) Andrey Kozlov (RUS) 3-6, 4-6
(WC) (2074) Mikkel Ballisager (DEN) vs. (1146) Sven Van Dijk (NED) 6-4, 4-6, 3-6

R32
(Q) (2118) Emil Demetriou (DEN) vs. (2118) Oscar Oberoi Jensen (GBR) 6-2, 3-6, 6-2
(1106) Johan August Mottlau (DEN) vs. [8] (823) Kristoffer Dalbak (NOR) 3-6, 1-6
(WC) Frederik William Nissen Horsten (DEN) vs. (882) Robinson Vincent (FRA) 2-6, 3-6
(WC) (2074) Mikkel Ballisager (DEN) vs. (Q) Felix Diedrichs (SWE) 6-1, 6-4

Kvalifikation

Qfi
(7) Emil Demetriou (DEN) vs. Fredrik Alhanko (SWE) 3-6, 1-6

Q16
Niklas Jensen (DEN) vs. William Alsterback (SWE) 1-6, 1-6
Martin Nelson Ashworth (DEN) vs. Kjell De Hek (NED) 3-6, 7-5, 6-7(5)
Elliot Heine (DEN) vs. (5) Olle Noltorp (SWE) 1-6, 2-6
Frederik Sofus Couve (DEN) vs. Mattias Carson harrel (NOR) 6-4, 5-7, 2-6
(7) Emil Demetriou (DEN) vs. Daniel Erlend Baxter (NOR) 6-7(2), 7-5, 6-4
(8) Kristoffer Poedenphant (DEN) vs. Leon Harder (GER) 2-6, 0-6

U16 Girls singles

Kvartfinale
Marie Søndergaard Juhl (DEN) vs. [1] (234) Irina Artemova (RUS) 2-6, 2-6

1/8-finale
Marie Søndergaard Juhl (DEN) vs. (WC) Tessa Johanna Brockmann (GER) 7-5, 7-5
Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [5] (1073) Berta Passola (ESP) 4-6, 1-6
(2080) Isil Yurttas (DEN) vs. [2] (377) Emma Jouy (FRA) 3-6, 4-6

R32
(1924) Filippa Olsen (DEN) vs. (2243) Hanna Lindeboom (NED) 3-6, 2-6
Marie Søndergaard Juhl (DEN) vs. [8] (1815) Ivette Leetma (EST) 6-3, 6-2
(2080) Daria Giurgiteanu (DEN) vs. [3] (514) Stella Jurina (GER) 1-6, 1-6
Elin Brun Creton (DEN) vs. (1837) Bente Patist (NED) 2-6, 5-7
Julie Højerslev (DEN) vs. (2080) Madalina Josan (MDA) 5-7, 7-6(5), 5-7
(2494) Melissa Zulkic (DEN) vs. [7] (1433) Vilde Oscarsson (NOR) 4-6, 4-6
Ena Arnautovic (DEN) vs. [5] (1073) Berta Passola (ESP) 1-6, 0-6
Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. Sarah Suljadzic (DEN) 6-1, 6-2
(WC) Fiona Wahl (DEN) vs. [4] (662) Sophia Jurina (GER) 0-6, 1-6
(WC) (2243) Lykke Bertelsen (DEN) vs. (2243) Tesse Haan (NED) 6-7(6), 6-2, 4-6
(2080) Isil Yurttas (DEN) vs. Gabriella Danielsson (SWE) 6-1, 6-4

U16 Girls doubles

Semifinale
(4) Isil Yurttas/Daria Giurgiteanu (DEN) vs. (2) Stella Jurina/Sophia Jurina (GER) 2-6, 6-1, [7-10]

Kvartfinale
Lykke Bertelsen/Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (1) Emma Jouy (FRA)/Irina Artemova (RUS) 3-6, 1-
Ena Arnautovic/Melissa Zulkic (DEN) vs. (3) Bente Patist/Annelin Bakker (NED) 1-6, 0-6
(4) Isil Yurttas/Daria Giurgiteanu (DEN) vs. Tessa Johanna Brockmann (GER)/Ivette Leetma (EST) 2-6, 6-1, [10-2]
(2) Stella Jurina/Sophia Jurina (GER) vs. Tesse Haan/Hanna Lindeboom (NED) 7-5, 6-2

U14 Boys singles

finale: [2] (148) Lasse Poertner (GER) vs Christopher Garde 60 76(2)

Semifinale: Christopher Garde vs. (329) Mika Petkovic (GER) 62 26 61
[2] (148) Lasse Poertner (GER) vs. (Q) (382) Piotr Czaczkowski (POL)

Kvartfinale: (307) Christopher Garde (DEN) vs. [1] (96) Carl Labitzke (GER) 6-0, 6-4

1/8-finale
(307) Christopher Garde (DEN) vs. (Q) (545) Daan Meijer (NED) 6-1, 2-6, 6-2
(WC) (471) Yakup Uzunel (DEN) vs. [2] (148) Lasse Poertner (GER) 0-6, 0-6

R32
(453) Oliver Steines (DEN) vs. [1] (96) Carl Labitzke (GER) 2-6, 2-6
(307) Christopher Garde (DEN) vs. (Q) (510) Caan David Grueneberg (GER) 6-2, 6-0
(LL) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [4] (170) Carl Holder (FRA) 2-6, 2-6
(392) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [6] (392) Theo Papamalamis (FRA) 2-6, 2-6
(491) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (Q) (382) Piotr Czaczkowski (POL) 1-6, 3-6
(WC) Magnus Rank Lindberg (DEN) vs. [5] (183) Simon Norrman (SVK) 0-6, 2-6
(WC) (471) Yakup Uzunel (DEN) vs. Erik Mansson (SWE) 6-2, 6-1

Kvalifikation

Q16
Lucas Christmas Møller (DEN) vs. Job Weening (NED) 6-4, 6-2
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Axel Johan Ringdal (NOR) 2-6, 6-4, 6-3
Linus Bangert (DEN) vs. Ferdinand Kloesters (GER) 0-6, 1-6
(9) Kristian Kjellberg (DEN) vs. Robin Boeckli (SUI) 3-6, 6-7(3)

Q32
Christopher Lund Kuhl (DEN) vs. Nicolai Drake Raanaas (NOR) 1-6, 2-6
Valdemar Soldbro Dubin (DEN) vs. Ryusei Miyazato (JPN) 2-6, 1-6
Oscar Lundsfryd (DEN) vs. Sil Hoekstra (NED) 0-6, 0-6
Christoffer Thielsen (DEN) vs. Hiromasa Koyama (JPN) 2-6, 2-6
Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Santiago Valle-Saenz (MEX) 5-7, 4-6
Alexander Grube Andersen (DEN) vs. Louis Jover (FRA) 4-6, 6-3, 3-6

U14 Boys doubles

Kvartfinale: Cornelius Alexander Shalmi/Christopher Garde (DEN) vs. (4) Theo Papamalamis/Arthur Pery (FRA) 6-0, 6-2
Semifinale: Shalmi/Garde vs. (1) Lasse Poertner/Carl Labitzke (GER) 4-6, 2-6

U14 Girls singles

Semifinale
(385) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [8] (345) Annelin Bakker (NED) 64 63 06

Kvartfinale
(508) Laura Brunkel (DEN) vs. (447) Anna Petkovic (GER) 4-6, 2-6
(385) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [5] (317) Frederikke Alberte Pape (DEN) 7-5, 6-3

1/8-finale
(508) Laura Brunkel (DEN) vs. (LL) Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) 6-2, 6-3
[5] (317) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (646) Ingrid Forsberg (SWE) 6-3, 6-3
(385) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [2] (229) Emilia Korseth (NOR) 6-3, 6-1

R32
(Q) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. [1] (170) Nele Niermann (GER) 2-6, 0-6
(Q) (572) Dicte Ingildsen (DEN) vs. (Q) Chisato Kanemaki (JPN) 0-6, 1-6
(477) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (533) Eleni Karantali (GRE) 5-7, 5-7
(LL) (944) August Thalia Estrup (DEN) vs. [7] (329) Carina Syrtveit (NOR) 2-6, 3-6

(508) Laura Brunkel (DEN) vs. [3] (257) Leticia Matuszewski (POL) 6-7(8), 3-6
(LL) Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. (1139) Iris Nielsen Gulis (SWE) 6-3, 6-1
Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. Anna Petkovic (GER) 6-7(5), 0-6
(475) Mille Mørk (DEN) vs. [6] (317) Marya Kornilova (RUS) 2-6, 4-6
==
(944) Therese Harboe Holst (DEN) vs. [8] (345) Annelin Bakker (NED) 3-6, 1-6
(WC) Sara Borkop (DEN) vs. Kaede Tajima (JPN) 4-6, 1-6
(WC) (923) Felicia Damm Nielsen (DEN) vs. (749) Celin Myhre (NOR) 1-6, 6-7(3)
(WC) (1102) Emma Zulkic (DEN) vs. [4] (316) Gabia Paskauskas (GBR) 1-6, 0-6

[5] (317) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) Emina Cabro (BIH) 6-1, 6-0
(Q) Liva Kornelia Mortensen (DEN) vs. (646) Ingrid Forsberg (SWE) 1-6, 0-6
(385) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (Q) Mariella Gelbke (GER) 6-7(4), 6-0, 6-4
(Q) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [2] (229) Emilia Korseth (NOR) 4-6, 1-6

Kvalifikation

Qfi
(1) Dicte Ingildsen (DEN) vs. Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) 6-0, 7-6(4)
Liva Kornelia Mortensen (DEN) vs. (2) Augusta Thalia Estrup (DEN) 7-5, 7-6(1)
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. Julie Palm Rhode (DEN) 6-0, 6-0
Ophelia Mille Rus (DEN) vs. Kaede Tajima (JPN) 6-7(5), 1-6
Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Carla Valentin Jensen (DEN) 6-0, 7-6(3)
Cecilie Funder (DEN) vs. Mariella Gelbke (GER) 1-6, 1-6
Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. Chisato Kanemaki (JPN) 6-1, 6-1
Emma Timm Neergaard (DEN) vs. Emina Cabro (BIH) 2-6, 1-6

Q16
Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Alexandra Karin Persson (POL) 6-2, 6-2
Lucca Ingildsen (DEN) vs. Mariella Gelbke (GER) 1-6, 1-6
Filippa Alberta Klemmensen (DEN) vs. Chisato Kanemaki (JPN) 0-6, 0-6
Emma Louise la Cour Asboe (DEN) vs. Emina Cabro (BIH) 7-6(3), 3-6, 2-6

U14 Girls doubles

Finale
(1) Frederikke Alberte Pape (DEN)/Emilia Korseth (NOR) vs. (2) Anna Petkovic/Nele Niermann (GER) 3-6, 7-6(6), [6-10]

Semifinale
(1) Frederikke Alberte Pape (DEN)/Emilia Korseth (NOR) vs. (3) Marya Kornilova (RUS)/Gaia Paskauskas (GBR) 6-2, 6-3
(4) Vilma Krebs Hyllesteded/Dicte Ingildsen (DEN) vs. (2) Anna Petkovic/Nele Niermann (GER) 0-6, 4-6

Kvartfinale
(1) Frederikke Alberte Pape (DEN)/Emilia Korseth (NOR) vs. Mariella Gelbke/Eleni Karnatali (GER) 6-3, 7-5
(4) Vilma Krebs Hyllesteded/Dicte Ingildsen (DEN) vs. Felicia Damm Nielsen/Mille Mørk (DEN) 7-6(3), 6-0

 

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage