Caroline Wozniacki spiller både single og double i sin næstsidste turnering. Både Holger Rune og Mikael Torpegaard spiller Challenger i Ny Kaledonien. Casper Ruud tæt på at overgå sin far efter sensationelle sejre

WTA International turneringen ASB Classic i Auckland er næstsidste mulighed for at følge Danmarks største tennisnavn Caroline Wozniacki i en international turnering, og for en sjælden gangs skyld deltager hun også i double, hvor hendes makker er Verdens største kvindelige tennisnavn, Serena Williams.
I foromtalen herunder udelukkes ikke, at Caroline kan snuppe en titel i Auckland, som er en af hendes favorit-turneringer, som hun dog aldrig har vundet.

Caroline Wozniacki i dobbeltrolle i Auckland 

TV 2 Sport har ekstraordinært sørget for, at seerne kan følge med fra første double-kamp mandag morgen.

Fra tirsdag viser TV 2 Sport kampe fra WTA Premier turneringen i Brisbane, hvor WTA-ranglistens 3 øverste – Ashleigh Barty, Karolina Pliskova og Naomi Osaka – samt yderligere 3 top 10 spillere – Elina Svitolina, Petra Kvitova og Kiki Bertens – deltager.

Desuden afvikles en WTA International turnering i Shenzhen med Belinda Bencic og Aryna Sabalenka som topnavne.
De afgørende kampe kan følges på TV 2 Play fra torsdag, men alle kampe fra de 3 nævnte turneringer kan følges på WTATV.com.

Siden i fredags har både Tennistv og TV 2 Play vist alle kampene fra ATP Cup, hvor 24 nationer fra 3-8. januar dyster i 6 puljer fordelt i byerne Brisbane, Sydney og Perth, og fra 9-12. januar afvikles “Final Eight” med kvartfinaler, semifinaler og finale i Sydney.

Australien har inden den sidste puljekamp mod Tyskland sikret sig videre til kvartfinalerne efter 3-0 sejre over både Grækenland og Canada.

Norge indledte med en vaskeægte sensation, da de i den første puljekamp vandt 2-1 over USA. Sejren blev grundlagt, da Casper Ruud – efter at have overlevet matchbolde – vandt over John Isner med de magiske cifre 6-7(3), 7-6(10), 7-5.

Ruud fulgte sensationen op i det næste opgør mod Italien, da han vandt overraskende sikkert 6-2, 6-2 over Fabio Fognini, der dog var med til at sikre Italiens 2-1 sejr i doublen, men Norge har stadig en teoretisk mulighed for at gå videre, hvilket dog kræver endnu en sensation, når Norge i den sidste puljekamp møder Rusland, der er ubesejret efter 2 puljekampe.

I modsætning til Davis Cup er der ATP rangliste point på spil, og med sejrene over 2 spillere i top 11-25 optjener Ruud 2 gange 65 point, hvorved han nærmer sig den hidtil bedste norske ATP-rangering, som hans far, Christian Ruud opnåede i 1995.

Mikael Torpegaard, Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Privat – Mikael Torpegaard og Holger Rune

16-årige Holger Vitus Nødskov Rune blev 29. december kåret som “Årets Fund” af Danmarks Idrætsforbund, Team Danmark og Politiken, og næste dag fik han tilbudt wildcard til en ATP Challenger turnering i Noumea i Ny Kaledonien, hvor hans team-kammerat på det danske Davis Cup hold, Mikael Torpegaard ligeledes er tilmeldt.

Torpegaard er seedet 13 og er derfor oversidder i 1. runde (R64), hvor Holger ved 0130-tiden natten til mandag møder ATP-ranglistens no. 218 Matthias Bachinger (GER).
De to danskere er i samme halvdel, og de kan teoretisk set mødes i semifinalen, men det forudsætter dog, at de begge spiller op til deres absolut bedste.

Det vil dog ikke være den helt store “katastrofe” for Holger, hvis han ikke når semifinalen, da han på årets sidste dag fik tilbudt et wildcard til kvalifikationen ved næste uges ATP 250 turnering i Auckland, hvor kvalifikationen starter på lørdag, hvor de afsluttende kampe ved WTA-turneringen afvikles, så både Holger og Caroline kan være i aktion, hvis Caroline fortsat er med i single og/eller double.

Alle kampe fra Ny Kaledonien kan følges på livestream.com/atp.

Johanne Christine Svendsen, Rebecca Munk Mortensen
Foto: Privat – Johanne Christine Svensen og Rebecca Munk Mortensen

.Der er også flere danskere i aktion ved ITF Grade 4 turneringen Ström og Gulliksson Malmö Open, hvor de største forventninger er knyttet til 15-årige Johanne Christine Svendsen, der havde en forrygende afslutning på 2019 i Norge, hvor hun 2 uger i træk i suveræn stil vandt Grade 5 titlerne i Stavanger og Bergen.
Johanne er seedet 4 og hendes finalemodstander i Bergen, 14-årige Rebecca Munk Mortensen er seedet 12.

De øvrige danskere, som er direkte i hovedturneringen, er 15-årige Natacha Schou, der er seedet 16, og 14-årige Zoe Du Pasquier Jensen.
De to 14-årige Vilma Krebs Hyllested og Emilie Just-Bomholt samt 15-årige Anna Tang er videre fra kvalifikationen.

Desuden er Danmark repræsenteret i Boys singles ved de to 16-årige Caspar Jalili Mikkelsen og Asger Emil Ildor samt 17-årige Felipe Mikkelsen.

Der er således al mulig grund til at smutte en tur over broen for at støtte de danske deltagere, og måske kan der slås 2 fluer med et smæk, hvis man har billet til Danmarks åbningskamp i håndbold mod Island i Malmö Arena lørdag kl. 1815, og der stadig er danskere med i turneringen hos Fair Play Tennisklubb, Erikslustvägen 56 i Malmö.

Under langt fjernere himmelstrøg end Danmark og Sverige er både 17-årige Oskar Brostrøm Poulsen (Ozzy) og 16-årige Leo Borg – søn af en ægte svensk tennis-legende – med Euroelite Tennis på den traditionelle tur til en række turneringer i Syd- og Mellemamerika.
Der er dog næppe livestream fra turneringerne, men til gengæld er der som regel dagligt rapporter på EuroElite’s facebook om både turneringerne og oplevelserne på turene.

På videoen herover er forberedelserne i fuld gang til den første turnering, som er Grade 1 turneringen 56th Coffee Bowl (Copa Del Cafe) i San Jose i Costa Rica.
Det er 15. gang, at Dave Bandelin har deltagere med ved turneringen, som han betegner som “the ABSOLUTE BEST GRADE 1 ITF EVENT IN THE WORLD!!!


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 12. januar

Billedet (øverst): Caroline Wozniacki og Serena Williams US Open 2015 – TV2 Sport viser finale Serena vs. Pegula, og efter 30 min. præmieceremoni finalen med Gauff/Mcnally vs. Muhammad/Townsend
TV 2 Sport X viser finalen i ATP Cup (SRB vs. ESO fra 0830
Holger Rune kan følges på livescore i kvalfinale mod Vasek Pospisil  i Auckland ca. 0030, men kampen bliver ikke vist på TV/streaming.
Til gengæld kan 1. runde fra ATP 250 i Adelaide følges på Bet365

=====

ATP 250, Auckland (kval-finaler) – kun livescore

Holger Vitus Nødskov Rune vs. [8] (148) Vasek Pospisil (CAN) – ca. 0030cet Grandstand
Mikael Ymer vs. [6] (127) ackenzie McDonald (USA) – ca. 0030cet Court 2

=====

ATP 250, Adelaide (1. runde) – Bet365

0430: Taylor Fritz vs. Alexander Bublik
0600: Pablo Cuevas vs. Reilly Opelka
0900: Alexei Popyrin vs. Laslo Djere

=====

WTA International, Auckland – WTATV.com, TV 2 Sport (0300-0700)

Stadium – start 0500cet
(1) Serena Williams (USA) vs. Jessica Pegula (USA)
30 min. ceremoni
Wozniacki/Williams vs. Muhammad/Townsend

=====

WTA Premier, Brisbane – WTATV.com, TV 2 Play 1 (0500->)

Pat Rafter Arena – start 0300cet
(1) Hsieh/Strycova vs.  Barty/Bertens
NB 0500: (8) Madison Keys (USA) vs. (2) Karolina Pliskova (CZE)

====

ATP 250, Doha – Tennistv.com

Center Court – start 1800cet
(2) Andrey Rublev vs. (1) Stan Wawrinka (POL) OR (Q) Corentin Moutet (FRA)

=====

ATP Cup – Tennistv.com, TV 2 Play, TV 2 Sport X (se herunder)


Uge 02

ATP Cup, Brisbane/Perth/Sydney (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: Sydney cet +10, Brisbane cet+9, Perth cet+7 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play


Spilleprogram søndag 12. januar

Finale, Sydney, Ken Rosewall Arena
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X

Serbien vs. Spanien – 0830cet
Dusan Lajovic vs. Roberto Bautista Agut
Novak Djokovic vs. Rafael Nadal
Djokovic/Troicki vs. Carreno Busta/Nadal

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current


Resultater ATP Cup 

Sydney, Ken Rosewall Arena

Semifinale

Serbien vs. Rusland 3-0
Dusan Lajovic vs. Karen Khachanov 7-5, 7-6(1)
Novak Djokovic vs. Daniil Medvedev 6-1, 5-7, 6-4
Cacic/Troicki vs. Gabashvili/Kravchuk 6-4, 7-6(7)

Spanien vs. Australien 3-0
Roberto Bautista Agut vs. Nick Kyrgios 6-1, 6-4
Rafael Nadal vs. Alex de Minaur 4-6, 7-5, 6-1
Carreno Busta/Kioez vs. Cuccione/Peers 6-2, 6-7(6), [10-4]

Kvartfinale

Australien vs. Storbritannien 2-1
Nick Kyrgios vs. Cameron Norrie 6-2, 6-2
Alex de Minaur vs. Daniel Evans 6-7(4), 6-4, 6-7(2)
de Minaur/Kyrgios  vs. J. Murray/Salisbury 3-6, 6-3, [1816]

Rusland vs. Argentina 3-0
Karen Khachanov vs. Guido Pella 6-2, 7-6(4)
Daniil Medvedev vs. Diego Schwartzman 6-4, 4-6, 6-3
Gabashvili/Kravchuk vs. Gonzalez/Molteni 7-6(5), 6-4

Serbien vs. Canada 3-0
Dusan Lajovic vs. Felix Auger-Aliassime 6-4, 6-2
Novak Djokovic vs. Denis Shapovalov 4-6, 6-1, 7-6(4)
Cacic/Troicki vs. Polansky/Shamasdin 6-3, 6-2

Spanien vs. Belgien 2-1
Roberto Bautista Agut vs. Kimmer Coppejans 6-1, 6-4
Rafael Nadal vs. David Goffin 4-6, 6-7(3)
Carreno Busta/Nadal vs, Gille/Vliegen 6-7(7), 7-5, [10-7]

Sydney, Ken Rosewall Arena

Group C

Belgien vs. Moldova 3-0
Steve Darcis vs. Alexander Cozbinov 6-4, 6-7(4), 7-5
David Goffin vs. Radu Albot 6-4, 6-1
Gille/Vliegen vs. Albot/Cobinov 6-7(5), 7-6(4), [11-9]

Bulgarien vs. Storbritannien 2-1
Dimitar Kuzmanov vs. Cameron Norrie 2-6, 6-3, 2-6
Grigor Dimitrov vs. Daniel Evans 2-6, 6-4, 6-1
Dimitrov/Lazarov vs. J. Murray/Salisbury 7-6(5), 6-7(2), [11-9]

Bulgarien vs. Moldova 2-1
Dimitar Kuzmanov vs. Alexander Cozbinov 6-1, 7-5
Grigor Dimitrov vs. Radu Albot 6-2, 6-3
Dimitrov/Lazarov vs. Albot/Cozbinov 4-6, 6-7(4)

Storbritannien vs. Belgien  2-1
Cameron Norrie vs. Steve Darcis 2-6, 4-6
Daniel Evans vs. David Goffin 6-4, 6-4
J. Murray/Salisbury vs. Gille/Vliegen  6-3, 7-6(7)

Storbritannien vs. Moldova 3-0
Cameron Norrie vs. Alexander Cozbinov 6-2, 6-2
Daniel Evans vs. Radu Albot 6-2, 6-3
J. Murray/Salisbury vs. Albot/Cozbinov 6-2, 6-3

Belgien vs. Bulgarien 2-1
Steve Darcis vs. Dimitar Kuzmanov 0-6, 3-6
David Goffin vs. Grigor Dimitrov 4-6, 6-2, 6-2
Gille/Vliegen vs. Dimitrov/Lazarov 3-6, 6-4, [10-7]

  1. Storbritannien 2-1 (6-3)
  2. Belgien 2-1 (6-3)
  3. Bulgarien 2-1 (5-4)
  4. Moldova 0-3 (1-8)

=====

Group E

Argentina vs. Polen 2-1
Guido Pella vs. Kamil Majchrzak 6-2, 2-6, 6-2
Diego Schwartzman vs. Hubert Hurkacz 6-4, 2-6, 3-6
Gonzalez/Molteni vs. Hurkacz/Kubot 6-2, 6-4

Kroatien vs. Østrig 3-0
Marin Cilic vs. Dennis Novak 6-7(4), 6-4, 6-4
Borna Coric vs. Dominic Thiem 7-6(4), 2-6, 6-3
Marach/Melzer vs. Dodig/Mektic 7-6(4), 6-2

Kroatien vs. Polen 2-1
Marin Cilic vs. Kacper Zuk 7-6(8), 6-4
Borna Coric vs. Hubert Hurkacz 2-6, 2-6
Dodig/Mektic vs. Hurkacz/Kubot 6-2, 6-1

Østrig vs. Argentina 3-0
Dennis Novak vs. Guido Pella 0-6, 6-4, 6-4
Dominic Thiem vs. Diego Schwartzman 6-3, 7-6(3)
Marach/Melzer vs. Gonzalez/Molteni 6-1, 6-4

Polen vs. Østrig 2-1
Kacper Zuk vs. Dennis Novk 5-7, 7-6(3), 6-3
Hubert Hurkacz vs. Dominic Thiem 3-6, 6-4, 7-5(5)
Hurkacz/Kubot vs. Marach/Melzer 7-6(3), 3-6, [9-11]

Argentina vs. Kroatien 3-0
Guido Pella vs. Marin Cilic 7-6(1), 6-3
Diego Schwartzman vs. Borna Coric 6-2, 6-2
Gonzalez/Molteni vs. Dodig/Mektic 3-6, 6-3, [10-2]

  1. Argentina 2-1 (5-4)
  2.  Kroatien 2-1 (5-4)
  3.  Polen 1-2 (4-5)
  4.  Østrig 1-2 (4-5)

Bedste 2’ere 
1. Belgien 2-1 (6-3) – sæt: 54.55%, partier: 51.50%
2. Canada 2-1 (5-4) – sæt: 60.00%, partier: 53.23%


WTA Premier, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +9 timer

Deltagere: Barty, Pliskova, Osaka, Svitolina, Kvitova, Bertens, Konta, Keys, Kerber, Sharapova, Stephens m.fl.

Finale: (2) Karolina Pliskova (CZE) vs. (8) Madison Keys (USA) 6-4, 4-6, 7-5

Den komplette scheduleResultater/Lodtrækning


WTA International, ASB Classic 2020, Auckland (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer

Deltagere: Serena, Martic, Anisimova, Goerges, Wozniacki, Peterson, Ostapenko, Garcia m.fl

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Sport

Spilleprogram søndag

Stadium – start 0500cet

30 min. ceremoni

Den komplette scheduleResultater/Lodtrækning

Resultater (udvalgte)

Singles

R32
Cori Gauff (USA) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-1
(5) Caroline Wozniacki vs. Paige Mary Hourigan (NZL) 6-1, 6-0

1/8-finale:
Laura Siegemund (GER) vs. Cori Gauff (USA)  5-7, 6-2, 6-3
(5) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Lauren Davis (USA) 6-1, 4-6, 6-4

Kvartfinale: Caroline Wozniacki vs. (4) Julia Goerges (GER) 6-1, 6-4

Semifinale:
(1) Serena Williams (USA) vs. (3) Amanda Anisimova (USA) 6-1, 6-1
Caroline Wozniacki vs.  Jessica Pegula (USA) 6-3, 4-6, 0-6

Finale: (1) Serena Williams (USA) vs. Jessica Pegula (USA) 6-3, 6-4

Doubles

1/8-finale: Caroline Wozniacki/Serena Williams vs. Nao Hibino/Makoto Ninomiya (JPN) 6-2, 6-4
Kvartfinale: Wozniacki/Williams vs. Dolehide/Larsson 6-2, 6-1
Semifinale: Wozniacki/Williams vs. Flipkens/Van Uytvanck 7-6(9), 6-2
Finale: Wozniacki/Williams vs. Muhammad/Townsend 4-6, 4-6


WTA International, Shenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Deltagere: Bencic, Sabalenka, Mertens, Wang, Alexandrova, Muguruza, Rybakina, Zhang m.fl.

Finale: (5) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (7) Elena Rybakina (KAZ) 6-2, 6-4

Den komplette scheduleResultater/Lodtrækning


ATP 250, Qatar ExxonMobil Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Deltagere: Wawrinka, Rublev, Tsonga, Raonic, Djere, Krajinovic, Mannarino, Tiafoe, M. Ymer m.fl.

Den komplette scheduleResultater/Lodtrækning

Resultater (udvalgte)

Singles 

Q16: (2) Mikael Ymer (SWE) vs. Mousa Shanan Zayed (QAT) 6-1, 6-1
Qfi: Mikael Ymer vs. (5) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 3-6, 7-5, 6-4
R32: (Q) Mikael Ymer vs. Ajlaz Bedene (SLO) 6-3, 4-6, 3-6

Finale: (2) Andrey Rublev vs. (Q) Corentin Moutet (FRA) 6-2, 7-6(3)

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. Marcelo Demoliner (BRA)/Matwe Middelkoop (NED) 7-6(10), 6-7(5), [10-7]
Kvartfinale: Løchte/Puetz vs. Mate Pavic (CRO)/Bruno Soares (BRA) 4-6, 6-2, [10-7]
Semifinale: Løchte/Puetz vs. Luke Bambridge (GBR)/Santiago Gonzalez (MEX) 6-2, 2-6, [6-10]


Uge 3

ATP 250, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer

Deltagere: Fognini, Shapovalov, Khachanov, Isner, Paire, Hurkacz, Mannarino, Albot, Ruud, Sinner, m.fl.

Singles kvalifikation

Q16:
(WC) (1019) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Alternate – No Match
[3] (76) Mikael Ymer (SWE) vs. Frank Dancevic (CAN) 7-5, 7-6(4)

Qfi:
Holger Vitus Nødskov Rune vs. [8] (148) Vasek Pospisil (CAN) 5-7, 1-6
Mikael Ymer vs. [6] (127) ackenzie McDonald (USA) 6-4, 6-3

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. (2) Mate Pavic (CRO)/Bruno Soares (BRA)

Den komplette scheduleResultater/Lodtrækning


ATP Challengers (Uge 2)

Livestream.com/ATP

$81K, Internationaux BNP Paribas Nouvelle Caledonie Noumea, New Caledonia – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Singles hovedturnering

R64
(WC) (1019) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (223) Matthias Bachinger (GER) 1-6, 4-6


(209) Marco Trungelliti (ARG) vs. (180) Lukas Rosol (CZE) 4-6, 6-4, 7-6(0)
[13] (168) Mikael Torpegaard (DEN) – bye

R32: Mikael Torpegaard vs. (209) Marco Trungelliti (ARG) 3-6, 6-3, 1-6


Davis Cup

Qualifiers 2020 – 6-7. marts

(1) Kroatien vs. Indien/Pakistan (afgøres 29-30. nov 2019)
Ungarn vs. (2) Belgien
Columbia vs. (3) Argentina
(4) USA vs. Uzbekistan
(5) Australien vs. Brasilien
(6) Italien vs. Korea
(7) Tyskland vs. Hviderusland
(8) Kazakhstan vs. Holland
Slovakiet vs. (9) Tjekkiet
(10) Østrig vs. Uruguay
(11) Japan vs. Ecuador
(12) Sverige vs. Chile

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland samt wildcards: Serbien og Frankrig er direkte til Davis Cup by Rakuten Finals 2020 sammen med de 12 vindere af Qualifiers


World Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Peru vs. Schweiz
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


World Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Paraguay vs. Sri Lanka
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/


Qualifiers 2020 – 7-8. februar 2020

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbritannien

Fed Cup by BNP Paribas Finals – 14-19. April
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, samt 8 vindere af Qualifiers 2020


Group I – 5-8. februar 2020
Event A (Tallin, Estland): Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Grækenland, Italien, Ukraine
Event B (Luxembourg): Luxembourg, Polen, Serbien, Slovenien, Sverige, Tyrkiet


Group II Europe/Africa – 3-7. februar 2020 Tali Tennis Centre, Helsinki
Nedrykker: Danmark, Georgien, Oprykker: Egypten, Finland
Fortsætter: Israel, Portugal, Tunesien, Oprykker 2017: Moldova
Holdopstillinger oplyses 6. januar 2020. Lodtrækning 3. februar. Kampstart kl. 15.
Danmark: Clara Tauson, Karen Barritza, Emilie Francati, Maria Jespersen, Hannah Viller Møller
Egypten: Maiar Sherif Ahmed Abdelaziz, Sandra Samir, Lamis Alhussein Abdel Aziz, Rana Sherif Ahmed, Mai El Kamash

Finland: Oona Orpana, Anastasia Kulikova, Laura Hietaranta, Ella Haavisto
Georgien: Marlam Bolkvadze, Ekaterine Gorgodze, Marjam Dalakishvili, Zoziya Kardava, Oksana Kalashnikova
Israel: Vlada Katic, Lina Glushko, Shelly Bereznyak, Shavit Kimchi, Nicole Khirin
Moldova: Anastasia Vdovenco, Daniela Ciobanu, Iana Tishchenko
Portugal: Francisca Jorge, Ines Murta, Maria Ines Fonte, Matilde Jorge
Tunesien: Ons Jabeur, Chiraz Bechri, Ferdaous Bahri, Mouna Bouzgarrou


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger ()

 


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 2)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

M15, PRUDENTIAL HONG KONG ITF WORLD TENNIS TOUR 2020 (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Livestream (Court 13)

Singles hovedturnering

R32: (692/ITF325) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (1051/ITF881) Kasidit Samrej (THA) 6-7(6), 2-6

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim/Vladyslav Orlov (UKR) vs. (WC) Ching Lam/Siu-Fai Kelvin Lam (HKG) 6-3, 7-6(3)
Kvartfinale: Vanshelboim/Orlov vs. (2) Luca Castelnuovo (SUI)/Yu Hsiou Hsu (TPE) 2-6, 3-6


ITF Women (uge 2)


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

W15, CLUB MEGASARAY CUP SERIES 1, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Singles hovedturnering

R32: (1285/ITF765) Olivia Gram (DEN) vs. (ITF1550) Yasmeen Ghaoui (LIB) 3-6, 1-6


ITF Junior (uge 2)

Grade 1, 56TH COFFEE BOWL (COPA DEL CAFE), San Jose, (CRC) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Boys singles

R64
(330) Leo Borg (SWE) vs. (251) Connor Krug (USA) 6-4, 6-2
[7] (158) Sean Cuenin (FRA) vs. (719) Ekansh Kumar (USA) 6-3, 6-1
(288) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (Q) Mekhi Gbedey (USA) 6-0, 6-2

R32

(330) Leo Borg (SWE) vs. [7] (158) Sean Cuenin (FRA) 7-5, 6-4
(288) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [16] (236) Jin Gu (CHN) 6-4, 5-7, 0-6

1/8-finale: Leo Borg vs. [9] (177) Juncheng Shang (CHN) – 6-2, 6-3

Kvartfinale: Leo Borg vs. (311) Bruno Kuzuhara (USA) 6-3, 6-4

Interview efter kvartfinalen

Semifinale: Leo Borg vs. [10] (181) Pedro Boscardin Dias (BRA) 2-6, 6-2, 2-6

Boys doubles

R32: Oskar Brostrøm Poulsen (DEN)/Leo Borg (SWE) vs. Timothy Pung/Sam Scherer (USA) 6-4, 6-2
1/8-finale: Poulsen/Borg vs. [1] Joao Victgor Couto Loureiro (BRA)/Dali Blanch (USA) 4-6, 4-6


Grade 4, STRÖM & GULLIKSSON MALMÖ OPEN (SWE) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R64
(1129) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (WC) Marcus Rydstrom (SWE) 6-3, 1-0 Ret’d
(1582) Asger Emil Ildor (DEN) vs. (LL) Eldin Nokic (SWE) 0-6, 4-6
(1625) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (2009) Olle Sonesson Lidholt (SWE) 7-5, 2-6, 0-6

R32: Caspar Jalili Mikkelsen vs. [11] (677) Timothy Carlsson Seger (SWE) 1-6, 0-6

Boys doubles

R32: Felipe Mikkelsen/Ervin Mesic (DEN) vs. Johan Hellberg/Nilsson-Bergkvist Liam (SWE) 7-5, 6-2
1/8-finale: Mikkelsen/Mesic vs. (7) Alexander Eriksson/Isac Stroemberg (SWE) 7-5, 4-6, [2-10]

Boys singles kvalifikation

Q32
[1] (2142) Ervin Mesic vs. (WC) Liam Nilsson-Bergkvist (SWE) 6-3, 6-1
[8] (2857) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. Marco Ratchoff (SWE) 6-2, 6-2
(WC) Jonathan Sund Nordahl (DEN) vs. Eldin Nokic (SWE) 1-6, 2-6

Q16
Ervin Mesic vs. Hampus Hagglund (SWE) 6-3, 6-1
Valdemar Frederik Pape vs. (WC) Albert Saar (SWE) 6-4, 6-7(7), [12-14]

Qfi: Ervin Mesic vs. [10] (2942) Gabriel Jornert (SWE) 6-3, 6-7(5), [9-11]

Girls singles hovedturnering

R64
(1476) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (Q) (2516) Elena Samuelsson (SWE) 7-5, 6-4
[4] (430) Johanne Christine Svendsen (DEN) – bye
(Q) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (WC) Edit Cosmo (SWE) 6-1, 6-2
[12] (884) Rebecca Munk Mortensen (DEN) – bye
(Q) (2660) Anna Tang (DEN) vs. (1214) Ida Johansson (SWE) 1-6, 2-6
(Q) (2139) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (Q) (2336) Isabel Petri Bere (SWE) 3-6, 7-6(5), 6-4
[16] Natacha Schou (DEN) – bye

R32
(1476) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [13] (909) Anna Sofia Haseth (NOR) 4-6, 2-6
[4] (430) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (1050) June Bjork (SWE) 6-2, 4-6, 1-6
(Q) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [7] (636) Ine Soltveit Stange (NOR) 5-7, 4-6
[12] (884) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (1108) Johanna Bernhold (SWE) 6-3, 6-3
(Q) (2139) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. [3] (697) Amelie-Christin Janssen (GER) 6-2, 6-3
[16] Natacha Schou (DEN) vs. (WC) Lovisa Valentinsson (SWE) 6-1, 6-0

1/8-finale
[12] (884) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [6] (536) Alexandra Petric (ROU) 3-6, 4-6
(Q) (2139) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (1730) Ariana Geerlings (ESP) 1-6, 2-6
[16] Natacha Schou (DEN) vs. [2] (336) Sabine Rutlauka (LAT) 6-2, 1-6, 3-6

Girls doubles

R32
(7) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) – bye
(5) Johanne Christine Svendsen/Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) – bye
Vilma Krebs Hyllested (DEN)/Emma Lindh (SWE) vs. Ruya Mavi/Martina Petrovic (SWE) 6-3, 6-1

1/8-finale
Mortensen/Bjork vs. Tilda Larsson/Edit Cosmo (SWE) 6-2, 6-1
Svendsen/Jensen vs. Sissi Schmidt Axelsson/Lea Forste Dinell (SWE) 6-4, 6-4
Hyllested/Lindh vs. (2) Hedda Hurholt/Ine Solveit Stange (NOR) 5-7, 2-6

Kvartfinale:
Mortensen/Bjork vs. (1) Hanne Vandewinkel (BEL)/Amelie-Christin Janssen (GER) 0-6 1-6
Svendsen/Jensen vs. (2) Hedda Gurholt/Ine Solveit Stange (NOR) 1-6, 6-3, [10-3]
Semifinale: Svendsen/Jensen vs. (3) Izabelle Persson (SWE)/Olga Golas (POL) 1-6, 7-6(4), [9-11]

Girls singles kvalifikation

Q32[9-11]
[1] (2139) Emilie Just-Bomholt (DEN) – bye
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. Tilda Hessleryd (SWE) 6-3, 6-1
Sille Larsen (DEN) vs. Filipa Knezevic (SWE) 4-6, 7-5, [10-3]
[8] (2660) Anna Tang (DEN) – bye
Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Olivia Lindestaf (SWE) 6-3, 6-2
Sarah Suljadzic (DEN) vs. Hilma Sederlin (SWE) 3-6, 3-6
[12] Katerina Norup Hansen (DEN) vs. Clara Tillstrom (SWE) 4-6, 4-6
Melissa Zulkic (DEN) vs. Frida Weijerman (SWE) 2-6, 2-6

Q16
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Isabella Sundvall (SWE) 6-0, 6-3
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. [9] (2806) Ruya Mavi (SWE) 6-2, 6-2
Sille Larsen (DEN) vs. [11] Vanessa Tcaci (MDA) 7-5, 4-6, [10-8]
Anna Tang (DEN) vs. Elsa Joensson (SWE) 6-3, 6-3
Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [7] (2660) Emelie Westin (SWE) 6-1, 6-2

Qfi
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Victoria Ilena Andersen (DEN) 7-5, 3-6, [10-6]
Stella Billing (SWE) vs. Sille Larsen (DEN) 2-2 Ret’d
Anna Tang (DEN) vs. [3] (2265) Amanda Menendez Thomasson (SWE) 6-4, 6-1
Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [4] (2336) Berta Passola (ESP) 6-2, 6-4


Grade 4, 12TH UAE FUJAIRAH ITF WORLD TENNIS TOUR JUNIORS CHAMPIONSHIPS, Dubai (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Boys singles kvalifikation

Q32: Alexander Borup (DEN) vs. Omar Ahmadi (UAE) 6-0, 6-0
Q16: Alexander Borup vs. Yasseen Kilani (EGY) 6-0, 6-2
Qfi: Alexander Borup vs. Maximilian Wuelfing (USA) 2-6, 3-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 2)

Category 3, TE – U14 & U16 Oslo Open (NOR) – Hardcourt

U14 Boys singles

R32:
(WC) Fidel Nweke (DEN) vs. [5] (364) Sebastian Chodura (CZE) tabte walkover
[7] (398) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (1367) Fredrik Borch-Nielsen (NOR) 6-2, 7-5

1/8-finale: Alexander Nordal Clausen vs. (503) Bogdan Nikiforov (RUS) 6-2, 4-6, 7-5
Kvartfinale: Alexander Nordal Clausen vs. [2] (274) Maxim Mrva (CZE) 4-6, 6-2, 2-6

U14 Boys doubles

1/8-finale: (2) Alexander Nordal Clausen (DEN)/William Rejchtman Vinciguerra (SWE) – bye
Kvartfinale: Clausen/Vinciguerra vs. Martin Doskocil (CZE)/Dexter Arnarp (SWE) 6-2, 6-4
Semifinale: Clausen/Vinciguerra vs. (4) Jayden Tjong (NED)/Mark Iztok Lunder (SLO) 6-4, 3-6, [9-11]

U16 Boys singles

R32: (941) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (Q) (3405) Laurits Lepsoee (NOR) 4-6, 2-6

U16 Boys doubles

1/8-finale: Cornelius Alexander Shalmi (DEN)/Samuel Borjesson (SWE) vs. Severin Risan/Fredrik Foss (NOR) 2-6, 3-6

U14 Girls singles

R32
[1] (310) Mille Mørk (DEN) vs. (1926) Susanna Ramstad Spaeren (NOR) 6-1, 6-1
(895) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. [6] (623) Anouk Van Riesen (GER) 4-6, 4-6
[2] (324) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (WC) Elisabeth Braathen (NOR) 6-1, 6-2

1/8-finale
Mille Mørk vs. (Q) Isabella Danielsson (SWE) 6-0, 6-3
Frederikke Alberte Pape vs. Cecilie Maeland (NOR) 6-1, 6-0

Kvartfinale
Mille Mørk vs. (861) Beatrice Demichelis (ITA) 6-1, 6-2
Frederikke Alberte Pape vs. [8] (670) Sofiia Mykhailets (UKR) 6-2, 2-6, 2-6

Semifinale: Mille Mørk vs. [5] (593) Laura Stypula (POL) 3-6, 6-4, 1-6

U14 Girls doubles

1/8-finale: (4) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN)/Katarina Brit Esken (ESt) – bye
Kvartfinale: Jensen/Esken vs. Miruna-Melania Neagu (ROU)/Nora Louko (SWE) 6-1, 6-1
Semifinale: Jensen/Esken vs. (2) Sofiia Mykhailets (UKR)/Alessandra Sikharulidze (USA) 6-2, 6-2
Finale: Jensen/Esken vs. (3) Vladlena Martyunina/Eva Kryuchkova (RUS) 3-6, 3-6

U16 Girls singles

R32: (2094) Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. (1185) Vilde Oscarsson (NOR) 6-4, 4-6, 6-7(7)


Svenske turneringer (udvalgte)

Eskildstuna Vintertour 2020 – Hardcourt

DS Elit

1/8-finale: [2] Olga Helmi (Fair Play TK) vs. (LL) Alva Norberg (KLTK) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Olga Helmi vs. Anna Leijon (KLTK) 6-3, 6-0
Semifinale: Olga Helmi vs. (4) Julita Saner (SWE) 6-3, 6-3
Finale: Olga Helmi vs. (3) Jacqueline Cabaj Awad (Smedslättens LTK) 7-5, 7-6(3)

 

Olga Helmi
Foto: Privat

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage