Mikael Torpegaard deltager i ATP Challenger sammen med fire fra top 100 i Florida, mens næste alle fra ATP toppen dyster i Monte Carlo. WTA holder friuge på grund af Fed Cup i weekenden

Ugens helt store begivenhed på tennisfronten er ATP 1000 Masters i Monte Carlo, hvor hovedparten af ranglistens topspillere deltager, dog er ranglistens no. 4 Roger Federer, no. 7 Kevin Anderson og no. 9 Juan Martin Del Potro ikke blandt deltagerne.

Turneringen bliver dække massivt på Tennistv.com, som viser både singler og doubler fra flere baner, og turneringen kan desuden følges på TV3 Sport.

Det lykkedes ikke for Casper Ruud, der søndag var den første nordmand i en ATP finale siden hans far Christian Ruud tabte finalen ved Swedish Open i Båstad i 1995, at vinde finalen ved ATP 250 turneringen i Huston.

Det norske topnavn er seedet 4 ved ATP Challenger turneringen i Sarasota i Florida, hvor Mikael Torpegaard kommer i skrapt selskab med 4 top 100 spillere som topseedede.
Hvis danskeren, der er no. 230 på ranglisten, vinder mandagens 1. runde (R64) over no. 302 Gastao Elias (POR), venter 15. seedede Tommy Paul (USA), der er oversidder, og i 1/8-finalen kan han møde 3. seedede no. 93 Bradley Klahn (USA).

Torpegaard kan tidligst i en eventuel finale møde Casper Ruud, der med finalepladsen i Houston avancerer 27 pladser til no. 68, hvilket er 29 pladser fra hans fars højeste rangering som no. 39 i 1995.

Tilføjelse: Torpegaard tabte i 1. runde 2-6, 1-6 til Gastao Elias, og Casper Ruud har trukket sig fra turneringen med “Non-Medical” som årsag, og han erstattes af Aleksandar Vukic (AUS)

Fed Cup semifinaler i weekenden

Det bliver en stille uge på WTA fronten, idet der ikke afvikles WTA-turneringer i ugens løb, men lørdag-søndag spilles semifinaler i Fed Cup World Group, hvor Frankrig og Rumænien dyster i Rouen med Caroline Garcia og Simona Halep som topnavne, og i Brisbane spiller Australien med Ashleigh Barty, Daria Gavrilova og Samantha Stosur mod Hviderusland, der har både Aryna Sabalenka, Aliaksandra Sasnovich og Victoria Azarenka på holdet.
Kampene kan formentlig følges på https://video.fedcup.com/.

Desuden afvikles en række Playoff kampe i både World Group og World Group II.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag den 21. april

Billedet: Fabio Fognini Fognini


ATP 1000, Monto Carlo – Tennistv.com, Viaplay

Court Rainer III – start 1130
Double kamp
NB 1430: Dusan Lajovic (SRB) vs. (13) Fabio Fognini (ITA)


Fed Cup – https://video.fedcup.com/ samt betting (Unibet/Bet365)

Japan vs. (2) Holland – Osaka – World Group Play off
søndag – start 0400cet
R3: Misaki Doi vs. Bibiane Schoofs
R4: Nao Hibino vs. Richel Hogenkamp
R5: Shuko Aoyama/Eri Hozumi vs. Lesley Kerkhove/Demi Schuurs

Australien vs. Hviderusland – Brisbane – World Group semifinale
søndag – start 0500cet
R3: Ashleigh Barty vs. Aryna Sabalenka
R4: Samantha Stosur vs. Victoria Azarenka
R5: Barty/Stosur vs. Vera Lapko/Lidziya Marozava

(1) Tjekkiet vs. Canada – Prostejov  – World Group Play off
søndag – start 1200cet
R3: Marketa Vondrousova vs. Rebecca Marino
R4: Karolina Muchova vs. Leylah Annie Fernandez
R5: Marie Bouzkova/Barbora Krejcikova vs. Gabriela Dabrowski/Sharon Fichman

(4) Belgien vs. Spanien – Kortrijk – World Group Play off
søndag – start 1300
R3: Alison Van Uytvanck vs. Garbine Muguruza
R4: Kirsten Flipkens vs. Carla Suarez Navarro
R5: Yasaline Bonaventure/Yanina Wickmayer vs. Aliona Bolsova Zadoinov/Maria Jose Martinez Sanchez

(4) Slovakiet vs. Brasilien – Bratislava – World Group II Play off
søndag – start 1300
R3: Dominika Cibulkova vs. Beatriz Haddad Maia
R4: Viktoria Kuzmova vs. Carolina Meligeni Rodrigues Alves
R5: Kuzmova/Magdalena Rybarikova vs. Haddad Maia/Luisa Stefani

(1) Rusland vs. Italien – Moskva – World Group II Play off
søndag – start 1300cet
R3: Anastasia Pavlyuchenkova vs. Martina Trevisan
R4: Anastasia Potapova vs. Jasmine Paolini
R5: Daria Kasatkina/Natalia Vikhlyantseva vs. Elisabetta Cocciaretto/Sara Errani

(3) Storbrittanien vs. Kazakhstan – London – World Group II Play off
søndag – start 1300cet
R3: Johanna Konta vs. Yulia Putintseva
R4: Katie Boulter vs. Zarina Diyas
R5: Harriet Dart/Heather Watson vs. Anna Danilina/Galina Voskoboeva

Frankrig vs. Rumænien – Rouen – World Group semifinale
søndag – start 1500cet
R3: Caroline Garcia vs. Simona Halep
R4: Kristina Mladenovic vs. Mihaela Buzarnescu
R5: Garcia/Mladenovic vs. Irina-Camelia Begu/Monica Niculescu

(2) USA vs. Schweiz – Texas – World Group Play off
søndag – start 2100cet
R3: Sloane Stephens vs. Viktorija Golubic
R4: Madison Keys vs. Timea Bacsinszky
R5: Sofia Kenin/Jessica Pegula vs. Ylena In-Albon/Conny Perrin

=====

W80, Dothan – http://live.itftennis.com/en/live-streams/

Finale: (Q) (270) Kristina Kucova (SVK) vs. [6] (159) Lauren Davis (USA) – 1830cet


Uge 16


ATP 1000, Rolex Monte-Carlo Masters – Grus

Resultater

Finale: (13) Fabio Fognini (ITA) vs.  Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 6-4

Semifinale
Dusan Lajovic (SRB) vs. Daniil Medvedev (RUS) 7-5, 6-1
(13) Fabio Fognini (ITA) vs. (2) Rafael Nadal (ESP) 6-4, 6-2

Kvartfinale
(10) Danil Medvedev (RUS) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 6-3, 4-6, 6-2
Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Lorenzo Sonego (ITA) 6-4, 7-5
(13) Fabio Fognini (ITA) vs. (9) Borna Coric (CRO) 1-6, 6-3, 6-2
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Guido Pella (ARG) 7-6(1), 6-3

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Taylor Fritz (USA) 6-3, 6-0
(10) Daniil Medvedev (RUS) vs. (6) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-2, 1-6, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. (4) Dominic Thiem (AUT) 6-3, 6-3
(Q) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-2, 7-5

(9) Borna Coric (CRO) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 6-2
(13) Fabio Fognini (ITA) vs. (3) Alexander Zverev (GER) 7-6(6), 6-1
Guido Pella (ARG) vs. (11) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 4-6, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 6-1

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 4-6, 6-4
Taylor Fritz (USA) vs. Diego Schwartzman (ARG) 6-4, 6-2
(10) Daniil Medvedev (RUS) vs. Radu Albot (MDA) 6-1, 6-2
(6) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 7-5

(4) Dominic Thiem (AUT) vs. Martin Klizan (SVK) 6-1, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. (16) David Goffin (BEL) 6-3, 6-4
Cameron Norrie (GBR) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-6(3), 6-3
(Q) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (8) Karen Khachanov (RUS) 7-6(4), 6-4

Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (5) Kei Nishikori (JPN) 7-5, 6-4
(9) Borna Coric (CRO) vs. (WC) Jaume Munar (ESP) 6-7(3), 7-6(7), 6-4
(13) Fabio Fognini (ITA) vs. Gilles Simon (FRA) – walkover
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-1, 6-4

Guido Pella (ARG) vs. (7) Marin Cilic (CRO) 6-3, 5-7, 6-1
(11) Marco Cecchinato (ITA) vs. Stan Wawrinka (SUI) 0-6, 7-5, 6-3
Grigor Dimitrov (BUL) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 7-6(2), 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Roberto Bautista Agut (ESP) 6-1, 6-1

R64
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (LL) Taro Daniel (JPN) 6-1, 6-3
Taylor Fritz (USA) vs. (PR) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-4, 2-0 Ret’d
Diego Schwartzman (ARG) vs. (!17) Kyle Edmund (GBR) 4-6, 6-3, 6-1
(10) Daniil Medvedev (RUS) vs. Joao Sousa (POR) 6-1, 6-1
Radu Albot (MDA) vs. (Q) Aljaz Bedene (SLO) 6-4, 6-2
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-3, 6-4

Martin Klizan (SVK) vs. (Q) Federico Delbonis (ARG) 7-6(3), 7-5
Dusan Lajovic (SRB) vs. (Alt) Malek Jaziri (TUN) 6-4, 6-4
(16) David Goffin (BEL) vs. (Q) Guido Andreozzi (ARG) 6-1, 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. (12) Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-5, 3-6, 6-1
Cameron Norrie (GBR) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-3
(Q) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Andreas Seppi (ITA) 7-6(4), 6-4

Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 6-4
(WC) Jaume Munar (ESP) vs. (WC) Lucas Catarina (MON) 6-0, 6-3
(9) Borna Coric (CRO) vs. Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 5-7, 7-5
(13) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Andrey Rublev (RUS) 4-6, 7-5, 6-4
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) (119) Alexei Popyrin (AUS) 7-5, 6-1
(WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) Juan Ignacio Londero (ARG) 7-5, 7-6(5)

Guido Pella (ARG) vs. Laslo Djere (SRB) 6-7(2), 6-2, 6-4
Stan Wawrinka (SUI) vs. Lucas Pouille (FRA) 7-5, 6-3
(11) Marco Cecchinato (ITA) vs. Damir Dzumhur (BIH) 4-0 Ret’d
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (15) Denis Shapovalov (CAN) 5-7, 6-3, 6-1
Grigor Dimitrov (BUL) vs. Matteo Berettini (ITA) 7-5, 6-4
Roberto Bautista Agut (ESP) vs. John Millman (AUS) 3-6, 6-3, 6-3

QFi – udvalgte
Alexei Popyrin (AUS) vs. Elias Ymer (SWE) 6-3, 7-6(2)
Andrey Rublev (RUS) vs. (2) Ugo Humbert (FRA) 6-3, 7-6(2)

Q32 – udvalgte
Alexei Popyrin vs. Leonardo Mayer 7-6(5), 2-6, 7-6(2)
Elias Ymer (SWE) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-1, 6-3
(2) Ugo Humbert (FRA) vs. Florent Diep (FRA) 3-6, 7-5, 6-3
Andrey Rublev (RUS) vs. Bernard Tomic (AUS) 4-6, 7-6(5), 7-6(6)


Fed Cup

World Group

20-21. apr 2019: Semifinaler –  https://video.fedcup.com/

Frankrig vs. Rumænien – Rouen 3-2
lørdag – start 1400cet
R1: Kristina Mladenovic vs. Simona Halep 3-6, 1-6
R2: Caroline Garcia vs. Mihaela Buzarnescu 6-3, 6-3
søndag – start 1500cet
R3: Caroline Garcia vs. Simona Halep 7-6(6), 3-6, 4-6
R4: Pauline Parmentier vs. Mihaela Buzarnescu 6-3, 2-6, 6-2
R5: Garcia/Mladenovic vs. Halep/Monica Niculescu 5-7, 6-3, 6-4

Australien vs. Hviderusland – Brisbane 3-2
lørdag – start 0500cet
R1: Samantha Stosur vs. Aryna Sabalenka 5-7, 7-5, 3-6
R2: Ashleigh Barty vs. Victoria Azarenka 7-6(2), 6-3
søndag – start 0500cet
R3: Ashleigh Barty vs. Aryna Sabalenka 6-2, 6-2
R4: Samantha Stosur vs. Victoria Azarenka 1-6, 1-6
R5: Barty/Stosur vs. Azarenka/Sabalenka 7-5, 3-6, 6-2


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


19-21. apr 2019: PlayOffs  –  https://video.fedcup.com/

(1) Tjekkiet vs. Canada – Prostejov 4-0
lørdag – start 1330cet
R1: Karolina Muchova vs. Rebecca Marino 6-3, 6-0
R2: Marketa Vondrousova vs. Leylah Annie Fernandez 6-4, 6-1
søndag – start 1200cet
R3: Marketa Vondrousova vs. Rebecca Marino 6-3, 6-4
R4: Karolina Muchova vs. Leylah Annie Fernandez – Not Played
R5: Barbora Krejcikova/Lucie Safarova vs. Gabriela Dabrowski/Sharon Fichman 7-6(4), 7-5

(2) USA vs. Schweiz – Texas 3-2
lørdag – start 2130cet
R1: Madison Keys vs. Viktorija Golubic 2-6, 3-6
R2: Sloane Stephens vs. Timea Bacsinszky 6-4, 6-3
søndag – start 2100cet
R3: Sloane Stephens vs. Viktorija Golubic 6-3, 6-2
R4: Sofia Kenin vs. Timea Bacsinszky 6-3, 7-6(4)
R5: Jenifer Brady/Jessica Pegula vs. Ylena In-Albon/Conny Perrin 5-7, 2-6

Letland vs. (3) Tyskland – Riga 1-3
fredag – start 1500cet
R1: Jelena Ostapenko vs. Andrea Petkovic 5-7, 4-6
R2: Diana Marcinkevica vs. Julia Goerges 4-6, 6-4, 1-6
lørdag – start 1400cet
R3: Jelena Ostapenko vs. Mona Barthel 4-6, 3-6
R4: Diana Marcinkevica vs. Andrea Petkovic – Not played
R5: Ostapenko/Daniela Vismane vs. Anna-Lena Groenefeld/Anna-Lena Groenefeld 6-1, 6-3

(4) Belgien vs. Spanien – Kortrijk 2-3
lørdag – start 1330
R1: Kirsten Flipkens vs. Garbine Muguruza 6-3, 4-6, 6-4
R2: Alison Van Uytvanck vs. Carla Suarez Navarro 3-6, 2-6
søndag – start 1300
R3: Yaseline Bonaventure vs. Garbine Muguruza 6-4, 0-6, 6-4
R4: Yanina Wickmayer vs. Carla Suarez Navarro 2-6, 1-6
R5: Yasaline Bonaventure/Flipkens vs. Muguruza/Suarez Navarro 6-7(4), 6-2, 2-6


World Group II

20-21. apr 2019: PlayOffs –
–  https://video.fedcup.com/

(1) Rusland vs. Italien – Moskva 4-0
lørdag – start 1330cet
R1:Anastasia Potapova vs. Martina Trevisan 2-6, 6-3, 6-1
R2: Anastasia Pavlyuchenkova vs. Jasmine Paoline 7-6(4), 7-6(5)
søndag – start 1300cet
R3: Anastasia Pavlyuchenkova vs. Martina Trevisan 6-4, 6-3
R4: Anastasia Potapova vs. Jasmine Paolini – Not played
R5: Vlada Koval/Potapova vs. Sara Errani/Jasmine Paolini 4-6, 6-3, [10-7]

Japan vs. (2) Holland – Osaka 4-0
lørdag – start 0400cet
R1: Misaki Doi vs. Richel Hogenkamp 6-3, 6-4
R2: Nao Hibino vs. Bibiane Schoofs 6-1, 6-2
søndag – start 0400cet
R3: Misaki Doi vs. Bibiane Schoofs 6-3, 6-2
R4: Nao Hibino vs. Richel Hogenkamp – Not played
R5: Shuko Aoyama/Eri Hozumi vs. Lesley Kerkhove/Demi Schuurs 6-3, 3-6, [10-6]

(3) Storbrittanien vs. Kazakhstan – London 3-1
lørdag – start 1430cet
R1: Johanna Konta vs. Zarina Diyas 4-6, 6-3, 6-2
R2: Katie Boulter vs. Yulia Putintseva 6-3, 2-6, 6-7(6)
søndag – start 1300cet
R3: Johanna Konta vs. Yulia Putintseva 4-6, 6-2, 7-5
R4: Katie Boulter vs. Zarina Diyas 6-7(1), 6-4, 6-1
R5: Harriet Dart/Heather Watson vs. Anna Danilina/Galina Voskoboeva

(4) Slovakiet vs. Brasilien – Bratislava 3-1
lørdag – start 1300
R1: Dominika Cibulkova vs. Carolina Meligeni Rodrigues Alves 6-1, 6-1
R2: Viktoria Kuzmova vs. Beatriz Haddad Maia 6-3, 6-3
søndag – start 1300
R3: Dominika Cibulkova vs. Beatriz Haddad Maia 7-6(3), 6-0
R4: Viktoria Kuzmova vs. Carolina Meligeni Rodrigues Alves – Not played
R5: Kuzmova/Rebecca Sramkova vs. Carolina Meligeni Rodrigues Alves/Luisa Stefani 1-6, 3-6


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 16)



ATP Challengers (Uge 16
)

$162K Anning (CHN) – Grus


$108K, Sarasota, FL (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering

R64
(230) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (302) Gastao Elias (POR) 2-6, 1-6


$54K San Luis Potosi (MEX) – Grus


$54K Tunis (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R64: (254) Nino Serdarusic (CRO) vs. (WC) (427/ITF94) Chun Hsin Tseng (TPE) 6-4, 6-3


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 16)

M25+H Abuja (NIG)

M25 Santa Margherita Di Pula (ITA) – Livestream

M25 Shymkent (KAZ)


M15 Tabarka (TUN)

M15 Antalya (TUR)

M15 Orange Park, FL (USA)

M15 Cancun (MEX)

M15 Madrid (ESP)

M15 Guayaquil (ECU)


M15, Egypt Men’s Future, Cairo (EGY) – Grus

Singles hovedturnering

R32: (ITF577) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [7] (ITF342) Alexander Igoshin (RUS) 2-6, 4-6

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Peter Goldsteiner (AUT) vs. Roman Blokhin/Dimitriy Voronin (RUS) 6-4, 7-6(3)
Kvartfinale: Vanshelboim/Goldsteiner vs. (4) Vit Kopriva/Jaroslav Pospisil (CZE) 6-4, 0-6, [4-10]


ITF Women (uge 16)

W80, Hardee’s Pro Classic, Dothan, AL (USA) – Grus – Livestream
Tidsforskel: cet -7 timer

Deltagere: (96) Taylor Townsend (USA), (98) Madison Brengle (USA), (126) Anhelia Kalinina (UKR), (139) Claire Liu (USA), (143) Astra Sharma (AUS) m.fl.

Kvartfinale:
(172) Francesca Di Lorenzo (USA) vs. (PR) (320) Lucie Hradecka (CZE) 7-6(5), 6-2
(Q) (270) Kristina Kucova (SVK) vs. [7] (161) Kimberly Birrell (AUS) 7-6(1), 6-3
(225) Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (WC) (337) Usue Maitane Arconada (USA) 6-3, 6-2
[6] (159) Lauren Davis (USA) vs. (185) Sofya Zhuk (RUS) 3-0 Ret’d

Semifinale
(Q) (270) Kristina Kucova (SVK) vs. (172) Francesca Di Lorenzo (USA) 7-6(3), 7-5
[6] (159) Lauren Davis (USA) vs. (225) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-1, 7-6(3)

Finale – søndag
(Q) (270) Kristina Kucova (SVK) vs. [6] (159) Lauren Davis (USA) 3-6, 7-6(9), 6-2


W25 Santa Margherita Di Pula (ITA)Livestream

Q32: Olivia Gram (DEN) vs. [15] (793/ITF240) Lucia Cortez Llorca (ESP) 5-7, 1-6


W15 Shymkent (KAZ)

W15 Cairo (EGY)

W15 Guayaquil (ECU)

W15 Cancun (MEX)


W15 Tabarka (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

QFi: [11] (ITF1349) Elena Jamshidi (DEN) vs. [8] (ITF956) Ruxandra Schech (GER) 3-6, 1-6


W15 Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles kvalifikation

Q32: [13] (ITF740) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (ITF1146) Angelina Graovac (AUS) 6-2, 6-1
QFi: Sofia Nami Samavati vs. [5] (ITF468) Jantje Tilbuerger (GER) 7-5, 6-0

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (ITF740) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [5] (717/ITF79) Julia Stamatova (BUL) 3-6, 2-6
(ITF198) Olga Helmi (DEN) vs. (ITF311) Svenja Ochsner (SUI) 6-7(6), 4-6

Doubles

1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Fiona Ganz (SUI) vs. (4) Gebriela Mihaylova (Gabriela Tatarus (ROU) 4-6, 5-7


ITF Junior (uge 16)


Grade 2, Plovdiv Cup (BUL) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32
[1] (28) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (460) Simeon Terziev (BUL) 6-3, 6-2
(99) Elmer Møller (DEN) vs. (WC) Yanaki Milev (BUL) 6-1, 6-2

1/8-finale
Holger Vitus Nødskov Rune vs. (145) Mario Gonzalez Fernandez (ESP) 6-3, 6-1
Elmer Møller vs. (124) Danil Spasibo (RUS) 4-6, 6-2, 2-6

Kvartfinale: Holger Vitus Nødskov Rune vs. [6] (76) Egor Agafonov (RUS) 7-5, 7-6(5)
Semifinale:
Holger Vitus Nødskov Rune vs. (196) Lukas Neumayer (AUT) 6-0, 6-1
[2] (36) Arthur Cazaux (FRA) vs. (Q) (332) Kristijan Juhas (SRB) 6-2, 5-7, 6-1
Finale:
Holger Vitus Nødskov Rune vs. [2] (36) Arthur Cazaux (FRA) 6-4, 3-6, 2-6


Grade 2, Open d’Istres (FRA) – Grus

Livescore: http://scores.tennisticker.de/fra/sb.html?tournid=4109

Boys singles hovedturnering

R32 – udvalgte
[3] (44) Gustaf Strom (SWE) vs. (133) Terence Atmane (FRA) 4-6, 4-6
(80) Christian Lerby (NED) vs. (Q) (376) Thibault Verdier (FRA) 7-5, 6-1
[5] (53) Pablo Llamas Ruiz (ESP) vs. [7] (77) Pedro Boscardin Dias (BRA) 3-6, 6-4, 7-6(5)
(254) Jerome Kym (SUI) vs. (118) Allan Deschamps (FRA) 6-1, 7-6(4)
[2] (41) Taha Baadi (CAN) vs. (164) Raphael Perot (FRA) 6-2, 6-4

1/8-finale – udvalgte
(80) Christian Lerby (NED) vs. [4] (45) Harold Mayot (FRA) 7-6(5), 5-7, 3-6
[2] (41) Taha Baadi (CAN) vs. (254) Jerome Kym (SUI) 6-2, 7-5

Semifinale
[6] (54) Dominic Stephan Stricker (SUI) vs. (141) Arthur Fery (GBR) 6-1, 6-7(4), 7-5
[4] (45) Harold Mayot (FRA) vs. [2] (41) Taha Baadi (CAN) 0-6, 7-6(5), 6-3

Finale:
[6] (54) Dominic Stephan Stricker (SUI) vs. [4] (45) Harold Mayot (FRA) 3-6, 6-2, 6-4

Boys doubles

1/8-finale
(1) Christian Lerby/Stijn Pel (NED) – bye
Jerome Kym/Dominic Stephan Stricker (SUI) vs. Timo Legout/Raphael Perot (FRA) 4-6, 6-3, [10-2]

Kvartfinale: (1) Christian Lerby/Martins Rocens (LAT) vs. (4) Yanais Laurent/Paul Cayre (FRA) 5-7, 6-1, [6-10]


Grade 3, Koza Wos Cup II, Istanbul (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R64
[1] (48) Kevin Chahoud (SWE) – bye
(312) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (345) Artjom Matus (RUS) 5-7, 2-6
(294) Carl Gustafsson (SWE) vs. (WC) (877) Togan Tokac (TUR) 6-1, 6-3

R32
[1] (48) Kevin Chahoud (SWE) vs. (Q) (2276) Dinko Kinev (BUL) 6-2, 6-3
(294) Carl Gustafsson (SWE) vs. [8] (169) Peter Sallay (HUN) 6-4, 0-6, 5-7

1/8-finale: [1] (48) Kevin Chahoud (SWE) vs. [13] (220) Taiyo Hirano (JPN) 6-3, 6-0
Kvartfinale: Kevin Chahoud (SWE) vs. [5] (158) Fausto Tabacco (ITA) 5-7, 0-4 Ret’d


Grade 4, C.O. Williams Barbados Junior International 2019, St. Michael (BAR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Girls singles hovedturnering

R32: Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [2] (529) Jasmine Conway (GBR) 1-6, 0-6

Girls doubles

1/8-finale: Emma Kamper Malmkjær (DEN)/Selene Kentish (ANT) vs. Sanaa Hewitt (BAR)/Anna Borovinskaya (USA) 4-6, 3-6


Grade 5, Botswana International Junior Open Tournament, Gaborone (BOT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -2 timer

Boys singles hovedturnering

R32: [3] (529) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (WC) Bogosi Nkolonyane (BOT) 6-0, 6-0
1/8-finale: Oskar Brostrøm Poulsen vs. (1849) Nicolas Moser (AUT) 6-4, 6-2
Kvartfinale: Oskar Brostrøm Poulsen vs. (999) Nikolai Hensberg (RSA) 6-4, 3-6, 6-3
Semifinale:
[1] (323) Robbie Arends (RSA) vs. (1797) Johann Coetzee (RSA)
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (1115) Patrick Joss (NZL) 6-2, 7-6(7)
Finale:
Oskar Brostrøm Poulsen vs. [1] (323) Robbie Arends (RSA) 3-6, 4-6

Boys doubles

R32: (2) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN)/Maj Tomac (SLO)  – bye
1/8-finale: Poulsen/Tomac vs. Andreas Scott/Johann Coetzee (RSA) 7-6(4), 6-2
Kvartfinale: Poulsen/Tomac vs. Francois Van Wyk/Muntingh Hamman (RSA) 6-7(11), 6-3, [10-5]
Semifinale: Poulsen/Tomac vs. Kade Samuel Mindry (RSA)/Jona Gitschel (GER) 3-6, 6-4, [6-10]


Grade 5, ITF Junior De Saint-Francois, Guadeloupe (GUD) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Girls singles hovedturnering

R32: (2585) Anna Tang (DEN) vs. [6] (1187) Rachel Trebick Caplan (USA) 6-4, 6-1
1/8-finale: Anna Tang vs. (Q) Juliette Begin (CAN) 5-7, 2-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 16)


Category 1, Sosthène Le Camus, Bressuire (FRA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

U12 Boys singles

R64: (WC) Oliver Bonding (DEN) vs. (Q) Victor Bonnet Eymard (FRA) 6-2, 6-3
R32: Oliver Bonding vs. (LL) Dylan Jucha (FRA) 6-0, 6-2
1/8-finale: Oliver Bonding vs. Samuel Braun (GER) 6-0, 6-4
Kvartfinale: Oliver Bonding vs. Enzo Pierrot (FRA) 4-6, 7-6(6), 6-4

Boys doubles 

R32: Oliver Bonding (DEN)/Samy Khediri (GBR) vs. Lucas Bazin/Lenny Couturier (FRA) 7-6(5), 3-6, [10-5]
1/8-finale: Bonding/Khediri vs. Evan Jarzaguet/Timothee Lustig (FRA) 6-0, 7-6(9)
Kvartfinale: Bonding/Khediri vs. Mathys Picard/Alexis Berquier (FRA) 4-6, 5-7

U12 Girls singles

R64: Hannah Hafez (DEN) vs. Marc’harid Bisova (FRA) 5-7, 3-6

U12 Girls singles consolation

R32: Hannah Hafez (DEN) vs. Julie Myatovic (FRA) 4-6, 6-0, 5-7

U12 Girls doubles

R32: Hannah Hafez (DEN)/Zita Berckmans (BEL) vs. Juliette Angotti Chautard/Sophia Usak (FRA) 6-2, 4-6, [10-5]
1/8-finale: Hafez/Berckmans vs. Salome Boulegroun/Louna Zoppas (FRA) 2-6, 3-6


Category 3, WOW AIR Open U14, Kopavogur (ISL) – Carpet
Tidsforskel: cet -2 timer

U14 Girls singles hovedturnering

1/8-finale: Sarah Suljadzic (DEN) vs. [4] (187) Liepa Sataite (LTU) 2-6, 2-6

U14 Girls consolation

R32: Sarah Suljadzic (DEN) vs. Helga Grimsdottir (ISL) 4-0, 4-0
1/8-finale: Sarah Suljadzic vs. Maxine Sophie Kammerer (GER) 4-2, 2-4, [4-10]

U12 Girls doubles

Kvartfinale:
Sarah Suljadzic (DEN)/Gabriele Vaskelyte (LTU) vs. Anastasiia Tsybulskaia (RUS)/Serafima Bobrovnikova (UKR) 4-6, 4-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Ungdomsmesterskaberne 2019 inde – https://dtf.tournamentsoftware.com/sport/tournament.aspx…

Påskesøndag afvikles finalerne i Hørsholm Rungsted Tennisklub, Stadion Alle 9, 2960 Rungsted Kyst.

Finalerne afvikles på 4 baner fra kl. 1000, hvor der indledes med disse kampe:
U12 Pigesingle: Augusta Lucia Grau Kristensen vs. Lucca Ingildsen [1] 2-6, 6-3, 6-4
U16 Drengesingle: Valdemar Frederik Pape [1] vs. Julius Kostopoulos [4] 2-6, 6-3, 5-3 Ret’d
U16 Pigesingle: Johanne Christine Svendsen [5] vs. Benedicte Joel Ahm Danielsen 6-3, 6-3
U12 Drengesingle: [1] Rasmus Hembo Mathiasen [2] vs. Lucas Christmas-Møller 6-3, 6-4

Derefter følger disse 4 kampe:
U14 Drengesingle Christopher Garde [1] vs. Cornelius Alexander Shalmi [5] 5-7, 7-5, 7-6(1)
U18 Pigesingle Hannah Viller Møller [1] vs. Martha-Elisa Stemann [6] 6-0, 6-2
U18 Drengesingle: Carl Emil Overbeck [1] vs. Niels Heise Korsgaard [2] 6-3, 7-5
U14 Pigesingle Zoe Du Pasquier Jensen [1] vs. Rebecca Munk Mortensen [5] 6-4, 3-6, 6-4

Fra kl. 14 er programsat finaler i double hos både drenge og piger i U12 og U16.

De sidste 4 finaler er herefter double-rækkerne i U14 og U16.

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage