Caroline Wozniacki er efter 2 sejre fortsat med, når Miami Open går ind i den anden uge. Mikael Torpegaard kan følges på livestream ved ATP Challenger i Frankrig

Når Miami Open, der omfatter WTA Premier og ATP 1000 kategorierne med alle topspillerne, går ind i 2. uge, er både TV2 Sport og TV3 Sport klar til at dække turneringen fra mandag, men allerede fra tirsdag domineres TV2 Sport af håndbold, så mange af WTA-kampene i stedet kan følges på TV2 Play eller WTATV.com, som viser alle kampe.
TV3 Sport sender det meste af ugen indtil weekenden ATP-kampe fra turneringen, og på Tennistv.com kan man følge med fra flere baner.

Mikael Torpegaard, der i sidste uge nåede 1/8-finalen i Lille, spiller igen en ATP Challenger i Frankrig, hvor hans kampe i St. Brieuc kan følges på livestream fra mandag.

Hillerød Tennisklub er vært for de individuelle danske mesterskaber torsdag-søndag 28-31. marts. Finalerne søndag vil blive vist på livestream. – se mere på  https://tennis.dk/spiller/turneringer/individuelle-turneringer/dm-inde/

Link til livestream (søndag kl. 1200):
https://nowstream.dk/live-streams/1-5-dm-finaler-i-tennis-2019-indendors


Sammenfatning TV-kampe/streaming lødag den 30. marts

WTA Premier Mandatory/ATP 1000, Miami

Stadium – start 1800cet
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (12) Ashleigh Barty (AUS)
NB 2000: (3) Bob/Mike Bryan (USA) vs. Wesley Koolhof (NED)/Stefanos Tsitsipas (GRE)

TV-dækning:
WTA: WTATV.com, TV2 Sport
ATP: Tennistv.com

=====

Spilleprogram for DM inde i Hillerød – start kl. 1200 – se nederst i artiklen


WTA Premier Mandatory + ATP 1000, Miami Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Deltagere: De fleste WTA og ATP topspillere deltager.

TV-dækning: Bet365/Unibet mv. (incl. kvalifikation)
WTA: WTATV.com, TV2 Sport/Play
ATP: TV3 Sport og Tennistv.com (126 kampe)

Spilleprogram lørdag

Stadium – start 1800cet
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (12) Ashleigh Barty (AUS)
NB 2000: (3) Bob/Mike Bryan (USA) vs. Wesley Koolhof (NED)/Stefanos Tsitsipas (GRE)

TV-dækning:
WTA: WTATV.com, TV2 Sport
ATP: Tennistv.com

Spilleprogram søndag

Stadium – start 1900cet
(7) John Isner (USA) vs. (4) Roger Federer (SUI)

TV-dækning:
WTA: WTATV.com
ATP: Tennistv.com, Viaplay, TV3 Max (forskudt kl. 2215)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/miami/403/daily-schedule


Resultater (udvalgte WTA)

Semifinale
(12) Ashleigh Barty (AUS) vs.  (2) Anett Kontaveit (EST) 6-3, 6-3 – WTA
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (2) Simona Halep (ROU) 7-5, 6-1 – WTA

Kvartfinale
(21) Anett Kontaveit (EST) vs. (27) Su-Wei-Hsieh (TPE) 3-6, 6-2, 7-5  – WTA
(12) Asleigh Barty (AUS) vs. (3) Petra Kvitova (CZE) 7-6(6), 3-6, 6-2 – WTA
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-3, 6-4 – WTA
(2) Simona Halep (ROU) vs. (18) Qiang Wang (CHN) 6-4, 7-5 – WTA

1/8-finale
(27) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (13) Caroline Wozniacki (DEN) 6-3, 6-7(0), 6-2 – WTA
(2) Anett Kontaveit (EST) vs. Bianca Andreescu (CAN) 6-1, 2-0 Ret’d – WTA
(3) Petra Kvitova (CZE) vs. (19) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-3 – WTA
(12) Ashleigh Barty (AUS) vs. (7) Kiki Bertens (NED) 4-6, 6-3, 6-2 – WTA

(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 2-6, 6-3, 7-5 – WTA
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Tatjana Maria (GER) 6-4, 6-3 – WTA
(18) Qiang Wang (CHN) vs. Yafan Wang (CHN) 7-5, 6-4- WTA
(2) Simona Halep (ROU) vs. Venus Williams (USA) 6-3, 6-3 – WTA

R32
(27) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (1) Naomi Osaka (JPN) 4-6, 7-6(4), 6-3 – WTA
(13) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) 6-4, 7-6(4) – WTA
(21) Anett Kontaveit (EST) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-6(3), 2-6, 7-6(4) – WTA
Bianca Andreescu (CAN) vs. (8) Angelique Kerber (GER) 6-4, 4-6, 6-1 – WTA

(3) Petra Kvitova (CZE) vs. (26) Donna Vekic (CRO) 6-4, 3-6, 6-5 – WTA
(19) Caroline Garcia (FRA) vs. (15) Julia Goerges (GER) 6-0, 7-5 – WTA
(12) Asleigh Barty (AUS) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-0, 6-3 – WTA
(7) Kiki Bertens (NED) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 3-6, 6-0, 6-1 – WTA

(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Alizé Cornet (FRA) 6-1, 6-4 – WTA
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (11) Anastasija Sevastova (LAT) 1-6, 6-2, 6-3 – WTA
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (16) Elise Mertens (BEL) 6-4, 7-6(1) – WTA
Tatjana Maria (GER) vs. (4) Sloane Stephens (USA) 6-3, 6-2  – WTA

Yafang Wang (CHN) vs. (25) Danielle Collins (USA) 7-5, 6-1 – WTA
(18) Qiang Wang (CHN) vs. (10) Serena Williams (US) – walkover
Venus Williams (USA) vs. (14) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-1 – WTA
(2) Simona Halep (ROU) vs. Polona Hercog (SLO) 5-7, 7-6(1), 6-2 – WTA

R64
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (20) Garbine Muguruza (ESP) 7-6(0), 4-6, 6-2
(13) Caroline Wozniacki (Den) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-4, 6-4
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (9) Aryna Sabalenka (BLR) 6-3, 6-4
(19) Caroline Garcia (FRA) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-3, 6-4
(12) Ashleigh Barty (AUS) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 6-1
Samantha Stosur (AUS) vs. (17) Madison Keys (USA) 6-4, 4-6, 6-4
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (23) Belinda Bencic (SUI) 6-3, 7-5
&afan Wang (CHN) vs. (6) Elina Svitolina (UKR) 6-2, 6-4
(25) Danielle Collins (USA) vs. Whitney Osuigwe (USA) 7-6(5), 6-0
(10) Serena Williams (USA) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 1-6, 6-1
(14) Daria Kasatkina (RUS) vs. Cori Gauff (USA) 6-3, 6-2

R128
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI) 4-6, 7-5, 6-4
Amanda Anisimova (USA) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-3
Bianca Andreescu (CAN) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 4-6, 7-6(2), 6-2
Victoria Azarenka (BLR) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-2, 3-6, 6-4
Dayana Yastremska (UKR) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-3, 6-2
Yafan Wang (CHN) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 6-3
Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) Laura Siegemund (GER) 6-1, 5-7, 7-5
(WC) Cori Gauff (USA) vs. (WC) Catherine McNally (USA) 3-6, 6-3, 6-4
(Q) Taylor Townsend (USA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-2

Q64
Misaki Doi (JPN) vs. (1) Anastasia Potapova (RUS) 3-6, 7-6(10), 7-6(2)
Iga Swiatek (POL) vs. (15) Zarina Diyas (KAZ) 6-2, 7-5


Resultater (udvalgte ATP)

Semifinale
(7) John Isner (USA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(3), 7-6(4) – ATP
(4) Roger Federer (SUI) vs. (20) Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 6-4 – ATP

Kvartfinale
(7) John Isner (USA) vs. (22) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-6(1), 7-6(5) – ATP
(Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (11) Borna Coric (CRO) 7-6(3), 6-2
(4) Roger Federer (SUI) vs. (6) Kevin Anderson (RSA) 6-0, 6-4 – ATP
(20) Denis Shapovalov (CAN) vs. (28) Frances Tiafoe (USA) 6-7(5), 6-4, 6-2 – ATP

1/8-finale
(22) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 1-6, 7-5, 6-3 – ATP
(7) John Isner (USA) vs. (19) Kyle Edmund (GBR) 7-6(5), 7-6(3) – ATP
(Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (17) Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-6(4), 6-4 – ATP
(11) Borna Coric (CRO) vs. (27) Nick Kyrgios (AUS) 4-6, 6-3, 6-2 – ATP

(6) Kevin Anderson (RSA) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-5, 7-5 – ATP
(20) Denis Shapovalov (CAN) vs. (8) Stefanos Tsitsipas (GRE) 4-6, 6-3, 7-6(3) – ATP
NB 2000: (4) Roger Federer (SUI) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 6-2 – ATP
(28) Frances Tiafoe (USA) vs. (18) David Goffin (BEL) 7-5, 7-6(6) – ATP

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Federico Delbonis (ARG) 7-5, 4-6, 6-1 – ATP
(22) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (15) Fabio Fognini (ITA) 6-4, 6-4 – ATP
(19) Kyle Edmund (GBR) vs. (12) Milos Raonic (CAN) 6-4, 6-4 – ATP
(7) John Isner (USA) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-5, 7-6(6) – ATP

(Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Hubert Hurkacz (POL) 7-6(5), 6-4  – ATP
(17) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Robin Haase (NED) 7-6(3), 6-3 – ATP
(11) Borna Coric (CRO) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-7(2), 6-2, 6-3 – ATP
(27) Nick Kyrgios (AUS) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 6-1 – ATP

(6) Kevin Anderson (RSA) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 7-6(6) – ATP
Jordan Thompson (AUS) vs. (24) Grigor Dimitrov (BUL) 7-5, 7-5 – ATP
(13) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Reilly Opelka (USA) 7-6(5), 6-7(5), 7-6(0) – ATP
(4) Roger Federer (SUI) vs. Filip Krajinovic (SRB) 7-5, 6-3 – ATP

(8) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-4, 6-4 – ATP
(20) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Andrey Rublev (RUS) 6-3, 7-6(5) – ATP
(18) David Goffin (BEL) vs. (14) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-4 – ATP
NB 0030: (28) Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) David Ferrer (ESP) 5-7, 6-3, 6-3 – ATP

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Bernard Tomic (AUS) 7-6(2), 6-2
Hubert Hurkacz (POL) vs. (3) Dominic Thiem (AUT) 6-4, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. (5) Kei Nishikori (JPN) 2-6, 6-2, 6-3
(4) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Radu Albot (MDA) 4-6, 7-5, 6-3
(20) Denis Shapovalov (CAN) vs. (LL) Daniel Evans (GBR) 4-6, 6-1, 6-3
David Ferrer (ESP) vs. (2) Alexander Zverev (GER) 2-6, 7-5, 6-3

R128
Maximilian Marterer (GER) vs. Taylor Fritz (USA) 6-4, 3-6, 6-3
(Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Casper Ruud (NOR) 3-6, 6-1, 6-2
Joao Sousa (POR) vs. (WC) Chun Hsin Tseng (TPE) 6-4, 7-5
Leonardo Mayer (ARG) vs. (Q) Mikael Ymer (SWE) 4-6, 6-3, 6-4

QFi
(WC) Mikael Ymer (SWE) vs. Noah Rubin (USA)
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (17) Paolo Lorenzi (ITA) 7-6(1), 6-2

Q64
(Mitchell Krueger (USA) vs. (21) Elias Ymer (SWE) 6-7(5), 6-0, 6-4
(2) Felix AugerAliassime (CAN) vs. Luca Vanni (ITA) 4-6, 6-4, 6-1
(15) Andrey Rublev (RUS) vs. Jared Donaldson (USA) 6-2, 6-3
(22) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Lukas Rosol (CZE)
Mikael Ymer (SWE) vs. (16) Ryan Harrison (USA) 6-1, 6-3
(10) Casper Ruud (NOR) vs. Jason Jung (TPE) 7-6(4), 7-5


Fed Cup

20-21. apr 2019: World Group semi – final: 09-10 nov)
Frankrig vs. Rumænien, i Rouen, Frankrig
Australien vs. Hviderusland


20-21. apr 2019: World Group PlayOffs
(1) Tjekkiet vs. Canada
(2) USA vs. Schweiz, i Texas, i USA
Letland vs. (3) Tyskland, i Riga, i Letland
(4) Belgien vs. Spanien, i Kortrijk, i Belgien

20-21. apr 2019: World Group II PlayOffs
Italien, Slovakiet, Japan, Holland, Rusland, Storbritannien, Brasilien, Kazakhstan


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe – 5-6. april
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 5-6. april
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen – 5-6. april
(5) Egypten vs. Slovenien 5-6. april
(6) Norge vs. Georgien 5-6. april


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 13)



ATP Challengers (Uge 13
)

$54K Guadalajara (MEX)

€46K Marbella (ESP)

$46K, St. Brieuc (FRA)

Singles hovedturnering

R64: (244) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (305/ITF268) Pavel Kotov (RUS) 6-1, 6-2

R32: Mikael Torpegaard vs. [10] (159) Jurgen Zopp (EST) 2-6, 6-1, 6-1

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. [8] (154) Kamil Majchrzak (POL) 3-6, 4-6


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 13)

M25 Santa Margherita Di Pula (ITA) – Livestream

M15 Pinamar (ARG)

M15 Mornington (AUS)

M15 Cancun (MEX)

M15 Opatija (CRO)

M15 Tel Aviv (ISR)

M15 Antalya (TUR)

M15 Tsukuba (JPN)

M15 Sharm El Sheikh (EGY)


ITF Women (uge 13)

W60 Croissy-beauborg (FRA)

W25 Canberra (AUS)

W25 Campinas (BRA)

W25 Kofu (JPN)


W25 Santa Margherita Di Pula (ITA) – Grus – Livestream

Singles kvalifikation

Q32: (WC) Olivia Gram (DEN) vs. [9] (488/ITF82) Miriam Bianca Bulgaru (ROU) 4-6, 2-6

Doubles

1/8-finale: (WC) Olivia Gram (DEN)/Ania Hertel (POL) vs. (1) Reka-Luca Jani (HUN)/Cristina Dinu (ROU) 6-7, 6-4, [3-10]


W15, Magic Tours, Tabarka (TUN) – Grus

Singles hovedturnering

R32: (ITF220) Olga Helmi (DEN) vs. (ITF386) Sarah Lee (USA) 4-6, 1-6


W15 Cancun (MEX)

W15 Tel Aviv (ISR)

W15 Antalya (TUR)

W15 Sharm El Sheikh (EGY)


ITF Junior (uge 13 udvalgte)

Grade 3, Raquette D’Or, Mohammedia (MAR) – Grus

Girls singles hovedturnering

R32: (310) Clarine Lerby (NED) vs. (317) Carmen Roxana Manu (ROU) 3-6, 6-0, 6-0
1/8-finale: Clarine Lerby (NED) vs. [4] (187) Sophia Biolay (FRA) 3-6, 3-6

Girls doubles

Clarine Lerby (NED)/Maelle Leclercq (FRA) vs. Maja Makoric (SLO)/Luca Janosi (HUN) 2-6, 5-7


Grade 4, Nurcan Sertkaya Cup, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Boys singles kvalifikation

Q64
Mikkel Ballisager (DEN) vs. Alen Curovic (SWE) 6-2, 7-5
Julius Kostopoulos (DEN) vs. Merse Deli (HUN) 6-0, 6-0

Q32
Mikkel Ballisager (DEN) vs. Hugo Soares (FRA)
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (2294) Christian Parr (NOR) 6-2, 6-4

QFi: Julius Kostopoulos vs. Federico Ruggeri (ITA) 3-6, 4-6

Boys singles hovedturnering

R64
(1037) Richard Biagiotti (DEN) vs. [1] (166) Berk Ilkel (TUR) 4-6, 3-6
[11] (569) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Burakcan Yylmaz (TUR) 6-2, 6-4

R32:
[3] (387) Rikard Raad (SWE) vs. (1440) Peter Kalocsai (HUN) 6-7(3), 6-2, 6-4
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (1249) Nikolay Nedelchev (BUL) 4-6, 3-6

Boys doubles

R32: (8) Oskar Brostrøm Poulsen/Richard Biagiotti (DEN) vs. Berk Ulas Enc/Emir Sutekin (TUR) 6-4, 6-2
1/8-finale: Poulsen/Biagiotti vs. Pietro Orlando Fellin (ITA)/Tsimafei Kuksau (BLR) 6-7(4), 6-2, [10-4]
Kvartfinale: Poulsen/Biagiotti vs. (3) Artur Soghoyan (ARM)/Matas Vasiliauskas (LTU) 6-2, 3-6, [10-7]
Semifinale: Poulsen/Biagiotti vs. Dominik Buzonics/Peter Kalocsai (HUN) – lør ca. 0900cet

Girls singles hovedturnering

R64
(1539) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. (879) Defne Cirpanli (TUR) 3-6, 0-6
(1539) Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. [2] (297) Ozlem Uslu (TUR) 0-6, 1-6

Girls doubles

R32: Amanda Rommetveit Rohde/Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Sedef Bilgic (TUR)/Emilia Roslund (SWE) 6-4, 6-4
1/8-finale: Rohde/Gullacksen vs. (5) Semra Aksu/Mina Toglukdemir (TUR) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Rohde/Gullacksen vs. (1) Kristina Dmitruk (BLR)/Anna Chekanskaya (RUS) 2-6, 0-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 12)

Category 3, IRAKLIO O.A.A. (GRE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

U14 Boys singles kvalifikation

Q16: [1] (422) Alexander Nordal Clausen (DEN) – bye
QFi: Alexander Nordal Clausen vs. Ioannis Velentakis (GRE) 6-2, 6-3

U14 Boys singles hovedturnering

R64: (Q) (422) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Ioannis Nikolidakis (GRE) 6-1, 6-1
R32: Alexander Nordal Clausen vs. (WC) Alin Butnaru (ROU) 6-3, 7-6(6)
1/8-finale: Alexander Nordal Clausen vs. [13] (317) Bastien Danicher (FRA) 2-6, 1-6

U14 Girls singles hovedturnering

R64: [15] (444) Mille Mørk (DEN) vs. (527) Evgenia Mouroutsou (GRE) 4-6, 6-4, 3-6

U14 Girls singles consolation

R32: Mille Mørk (DEN) – bye
1/8-finale: Mille Mørk vs. Eleni Tsetsou (GRE) 5-4(2), 4-2
Kvartfinale: Mille Mørk vs. Alexandra Zacharaki (GRE) – tor NB 1200cet
Mille’s 1/8-finale er eneste kamp, der er gennemført efter 5 kampe i R32, så consolation færdigspilles tilsyneladende ikke.

U14 Girls doubles

R32: (4) Mille Mørk (DEN)/Ann Akasha Ceuca (GER) – bye
1/8-finale: Mørk/Ceuca vs. Theodora Liapi/Kalomoira Ralli (GRE) 6-1, 6-4
Kvartfinale: Mørk/Ceuca vs. (5) Maria Aldea Wesselly/Daria Tudor (ROU) – walkover
Semifinale: Mørk/Ceuca vs. (1) Klio Maria Ioannou (CYP)/Julia Zlateva (BUL) 3-6, 6-0, [10-7]
Finale: Mørk/Ceuca vs. (2) Liam Oved (ISR)/Leontina Stojanovic (SRB) – lør ca. 1300cet

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

DM Senior indendørs – Hillerød Tenniscenter, Milnersvej 35C, 3400 Hillerød

Link til livestream finaler (søndag kl. 1200):
https://nowstream.dk/live-streams/1-5-dm-finaler-i-tennis-2019-indendors

Herresingle

Finale (søndag)
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. Sebastian Grundtvig (Gentofte) – 1330

Semifinale
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. (4) Igor Tiniakov (Sønderborg) 6-0, 6-3
Sebastian Grundtvig (Gentofte) vs. (WC) Jesper Andi Jørgensen (HRT) 6-1, 2-6, 6-1

Kvartfinale
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. Bartosz Jonatan Terczynski (ATK) 6-3, 6-2
(4) Igor Tiniakov (Sønderborg) vs. Jonas Schwarz (Rødovre) 6-4, 6-2
Sebastian Grundtvig (Gentofte) vs. (WC) Patrick Kristensen (Lyngby) 6-2, 6-2
(WC) Jesper Andi Jørgensen (HRT) vs. Gustav Theilgaard (Hillerød) 6-1, 7-5

1/8-finaler
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. Carl Emil Overbeck (HIK) 6-1, 6-3
Bartosz Jonatan Terczynski (ATK) vs. Muslim Zaurbekov (VST) 6-1, 7-5
(4) Igor Tiniakov (Sønderborg) vs. Maxim Landa (HRT) – walkover
Jonas Schwarz (Rødovre) vs. Joen Moth-Poulsen (Ryvang) 6-1, 3-0 Ret’d

(WC) Patrick Kristensen (Lyngby) vs. (A) Kasper Elsvad (KB) 6-7(4), 6-0, 6-2
Sebastian Grundtvig (Gentofte) vs. (3) Anders Grinderslev (Skovbakken) 6-3, 6-4
Gustav Theilgaard (Hillerød) vs. (WC) Ervin Mesic (Fruens Bøge) 7-6(2), 6-3
(WC) Jesper Andi Jørgensen (HRT) vs. (2) Rasmus Michelsen (Vejle) 6-4, 6-2

Damesingle

Finale (søndag)
(4) Hannah Viller Møller (HIK) vs. (2) Sofia Nami Samavati (VST)

Semifinale
(4) Hannah Viller Møller (HIK) vs. Divine Dasam Nweke (Gentofte) 6-3, 6-0
(2) Sofia Nami Samavati (VST) vs. (3) Karoline Laursen (KB) 6-2, Ret’d

Kvartfinale
Divine Dasam Nweke (Gentofte) vs. Elena Jamshidi (Birkerød) 7-5, 6-2
(4) Hannah Viller Møller (HIK) vs. Emilie Just-Bomholt (HIK) 6-1, 6-0
(3) Karoline Laursen (KB) vs. Anna Tang (Hillerød) 6-1, 6-1
(2) Sofia Nami Samavati (VST) vs. (WC) Johanne Christine Svendsen (Hørsholm) 6-2, 6-3

1/8-finaler
Divine Dasam Nweke (Gentofte) vs. (A) Ida Hasselbalch (HRT) 6-1, 6-3
Elena Jamshidi (Birkerød) vs. Mathilde Tranberg (HRT) 6-1, 6-4
(4) Hannah Viller Møller (HIK) vs. Zoe Du Pasquier Jensen (B93) 6-0, 6-0
Emilie Just-Bomholt (HIK) vs. Anna Sofie Aagaard Nielsen (Lyngby) 6-1, 6-1

Anna Tang (Hillerød) vs. Natascha Schou (Lyngby) 5-7, 6-2, 6-2
(3) Karoline Laursen (KB) vs. (WC) Camilla Flintholm Jensen (Fruens Bøge) 6-0, 6-2
(WC) Johanne Christine Svendsen (Hørsholm) vs. Victoria Ilena Andersen (Skovbakken) 6-2, 3-6, 6-3
(2) Sofia Nami Samavati (VST) vs. (A) Augusta Birn (Hillerød) 6-3, 6-2

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage