Største begivenhed er første uge af Miami Open med Caroline Wozniacki og hele WTA og ATP toppen. Mikael Torpegaard spiller Challenger i Frankrig. Clara Tauson kun på livescore fra W15 i Kina. Hård lodtrækning for Elmer Møller

I det meste af marts måned er den største opmærksomhed i tennis rettet mod USA, hvor næsten alle topspillere hos både WTA og ATP først har dystet i Indian Wells over 2 uger, og i de næste 2 uger gælder det så Miami Open, der ligeledes omfatter både WTA Premier og ATP 1000.

Caroline Wozniacki fik efter en periode præget af sygdom kun en enkelt kamp i Indian Wells, hvor spillet dog gav grund til forsigtig optimisme, som det anføres i Tennisavisens optakt til Miami.

Caroline Wozniacki atter i en stor turnering nemlig Miami Open

Der har været ekstraordinær fokus på Clara Tauson, som stadig er ubesejret i individuelle turneringer i 2019, og med sidste uges titel tog hun et stort skridt ind på WTA-ranglisten som no. 407, hvilket øger mulighederne for at komme ind i turneringer, hvor der dystes om WTA-point.

I denne uge spiller Clara dog “kun” om ITF-point ved en $15.000 turnering i Kina. Hendes kampe kan kun følges på livescore, da der ikke er livestream fra turneringen i Xiamen.

Selvom Clara er junior Grand Slam vinder, har det indtil nu ikke resulteret i wildcards til WTA-turneringer, hvorimod vinderne af både French Open og US Open begge har wildcard til WTA Premier turneringen i Miami.

French Open vinderen, 15-årige Cori Gauff (USA) og US Open vinderen, 17-årige Xiyu Wang (CHN) har begge wildcard til hovedturneringen, mens vinderen af Wimbledon, 17-årige Iga Swiatek (POL) er med i kvalifikationen om følge af hendes WTA-rangering som no. 121.

Mikael Torpegaard fortsætter bestræbelserne på at avancere på ATP-ranglisten, hvor han senest er rykket 11 pladser frem som no. 244.
Torpegaard har primært deltaget i turneringer på det amerikanske kontinent, men i denne uge deltager han i en ATP Challenger i Lille i Frankrig, hvor hans kampe kan følges på livestream, og han er også tilmeldt en Challenger i Frankrig i næste uge.

15-årige Elmer Møller deltager i en Grade 2 turnering i Spanien, hvor han har fået en hård lodtrækning – især i en eventuel 2. runde, hvor han kan møde 1. seedede 18-årige Gauthier Onclin (BEL), der er no. 14 på ranglisten.


Sammenfatning TV-kampe/streaming lørdag den 23. marts

WTA Premier Mandatory + ATP 1000, Miami

Se herunder


WTA Premier Mandatory + ATP 1000, Miami Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Deltagere: De fleste WTA og ATP topspillere deltager.

TV-dækning: Bet365/Unibet mv. (incl. kvalifikation)
WTA: WTATV.com, TV2 Sport/Play
ATP: TV3 Sport og Tennistv.com (126 kampe)

Spilleprogram lørdag

Stadium – start 1700cet
(30) Stan Wawrinka (SUI) vs. Filip Krajinovic (SRB) – ATP
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. (27) Su-Wei Hsieh (TPE) – WTA
NB 2100: (4) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Radu Albot (MDA) – ATP
NB 0100: (2) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) David Ferrer (ESP) – ATP
NB 0230: (8) Angelique Kerber (GER) vs. Bianca Andreescu (CAN) – WTA

Grandstand – start 1700cet
(3) Petra Kvitova (CZE) vs. (26) Donna Vekic (CRO) – WTA
(24) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Feliciano Lopez (ESP) – ATP
(13) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) – WTA
(8) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (LL) Mackenzie McDonald (USA) – ATP
NB 2400: (21) Anett Kontaveit (EST) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) – WTA

Court 1 – start 1600cet
(20) Denis Shapovalov (CAN) vs. (LL) Daniel Evans (GBR) – ATP
(6) Kevin Anderson (RSA) vs. Jaume Munar (ESP) – ATP
(9) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Andrey Rublev (RUS) – ATP
(7) Kiki Bertens (NED) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) – WTA
(28) Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Miomir Kecmanovic (SRB) – ATP
Double kamp – WTA

Butch Buchholz – start 1600cet
(19) Caroline Garcia (FRA) vs. (15) Julia Goerges (GER) – WTA
(10) Karen Khachanov (RUS) vs. Jordan Thompson (AUS) – ATP
(12) Asleigh Barty (AUS) vs. Samantha Stosur (AUS) – WTA
NB 2100: (21) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Reilly Opelka (USA) – ATP
Double kamp – ATP

Court 6 – start 1600cet
(31) Steve Johnson (USA) vs. Joao Sousa (POR) – ATP
(13) Daniil Medvedev (RUS) vs. Adrian Mannarino (FRA) – ATP
3 Double kampe – WTA

Court 8 – start 1600cet
(26) Guido Pella (ARG) vs. Leonardo Mayer (ARG) – ATP
(18) David Goffin (BEL) vs. Pablo Andujar (ESP)
2 Double kampe – ATP
Double kamp – WTA

Court 9 – start 1600cet
2 Double kampe – ATP
Double kamp – WTA
Double kamp – ATP

Court 2 – start 1600
Double kamp – WTA
Double kamp – ATP
Double kamp – WTA
Double kamp – ATP
Double kamp – WTA

TV-dækning:
WTA: WTATV.com (Alle kampe), TV2 Sport (2200-2300), TV2 Play (1700->)
ATP: Tennistv.com, TV3 Sport (1800->)

Spilleprogram fredag

Stadium – start 1700cet
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Yanina Wickmayer (BEL) 6-0, 6-7(3), 6-1 – WTA
(7) John Isner (USA) vs. (Q) Lorenzo Sonego (ITA) 7-6(2), 7-6(7) – ATP
(10) Serena Williams (USA) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 1-6, 6-1 – WTA
NB 0100: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. Bernard Tomic (AUS) – ATP
NB 0230: (25) Danielle Collins (USA) vs. (WC) Whitney Osuigwe (USA) – WTA

Grandstand – start 1700cet
Dusan Lajovic (SRB) vs. (5) Kei Nishikori (JPN) 2-6, 6-2, 6-3  – ATP
Venus Williams (USA) vs. (24) Carla Suarez Navarro (ESP) 7-6(4), 6-1  – WTA
(27) Nick Kyrgios (AUS) vs. (Q) Alexander Bublik (KAZ) 7-5, 6-3 – ATP
(4) Sloane Stephens (USA) vs. Ons Jabeur OR (LL) Kristyna Pliskova – WTA
NB 0100: (3) Dominic Thiem (AUT) vs. Hubert Hurkacz (POL) – ATP

Court 1 – start 1600cet
(19) Kyle Edmund (GBR) vs. Ilya Ivashka (BLR) 6-3, 6-2 – ATP
(12) Milos Raonic (CAN) vs. Maximiian Marterer (GER) – walkover – ATP
(13) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-4, 6-4 – WTA
(25) Lucas Pouille (FRA) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) – ATP
(2) Simona Halep (ROU) vs. (Q) Taylor Townsend (USA) – WTA
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Petra Martic (CRO) – WTA

Butch Buchholz – start 1600cet
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (9) Aryna Sabalenka (BLR) 6-3, 6-4 – WTA
(11) Borna Coric (CRO) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 7-6(7), 0-6, 6-2 – ATP
Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (20) Garbine Muguruza (ESP) 7-6(0), 4-6, 6-2 – WTA
(LL) Lloyd Harris (RSA) vs. Robin Haase (NED) – ATP
(15) Fabio Fognini (ITA) vs. Guido Andreozzi (ARG) – ATP
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. Yafan Wang (CHN) – WTA

Court 6 – start 1600cet
(21) Anett Kontaveit (EST) vs. Amanda Anisimova (USA) 6-3, 1-6, 6-4 – WTA
(17) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Mischa Zverev (GER) 6-3, 6-2 – ATP
(8) Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Karolina Muchova (CZE) 3-6, 6-3, 6-3 – WTA
(12) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (PR) Janko Tipsarevic (SRB) – ATP
(30) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Alize Cornet (FRA) – WTA

Court 8 – start 1600cet
(16) Elise Mertens (BEL) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-2, 7-5 – WTA
Federico Delbonis (ARG) vs. (32) John Millman (AUS) 7-5, 3-6, 7-6(2)  – ATP
(Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (29) Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 4-6, 6-0 – ATP
(23) Belinda Bencic (SUI) vs. Yulia Putintseva (KAZ) – WTA
(2) Lesia Tsurenko (UKR) vs. (Q) Misaki Doi (JPN) – WTA

Court 9 – start 1600cet
Jeremy Chardy (FRA) vs. (23) Gilles Simon (FRA) 6-4, 6-2 – ATP
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (22) Jelena Ostapenko (LAT) 7-5, 6-1 – WTA
(14) Daria Kasatkina (RUS) vs. (WC) Cori Gauff (USA) 6-3, 6-2 – WTA
(18) Qiang Wang (CHN) vs. Johanna Konta (GBR) 6-4, 6-0 – WTA
Double kamp – ATP

Court 2 – start 1600cet
(27) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Alison Riske (USA) 6-2, 7-5 – WTA
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (31) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-7(5), 6-4, 7-5 – WTA
Bianca Andreescu (CAN) vs. (32) Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-3 – WTA
(11) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-2, 0-6, 6-4 – WTA
(29) Camila Giorgi (ITA) vs. Tatjana Maria (GER) – WTA

Court 5 – start 1600cet
4 Double kampe – WTA

Court 7 – start 1830cet
Double kamp – WTA
NB 2000: 2 Double kampe – ATP

TV-dækning:
WTA: WTATV.com (Alle kampe), TV2 Sport (2200-0055), TV2 Play (1700->)
ATP: Tennistv.com, TV3 Sport (1600->)

Den komplette schedule findes på   https://www.atptour.com/en/scores/current/miami/403/daily-schedule


Resultater (udvalgte WTA)

R128
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI) 4-6, 7-5, 6-4
Amanda Anisimova (USA) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-3
Bianca Andreescu (CAN) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 4-6, 7-6(2), 6-2
Victoria Azarenka (BLR) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-2, 3-6, 6-4
Dayana Yastremska (UKR) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-3, 6-2
Yafan Wang (CHN) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 6-3
Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) Laura Siegemund (GER) 6-1, 5-7, 7-5
(WC) Cori Gauff (USA) vs. (WC) Catherine McNally (USA) 3-6, 6-3, 6-4
(Q) Taylor Townsend (USA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-2

Q64
Misaki Doi (JPN) vs. (1) Anastasia Potapova (RUS) 3-6, 7-6(10), 7-6(2)
Iga Swiatek (POL) vs. (15) Zarina Diyas (KAZ) 6-2, 7-5


Resultater (udvalgte ATP)

R128
Maximilian Marterer (GER) vs. Taylor Fritz (USA) 6-4, 3-6, 6-3
(Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Casper Ruud (NOR) 3-6, 6-1, 6-2
Joao Sousa (POR) vs. (WC) Chun Hsin Tseng (TPE) 6-4, 7-5
Leonardo Mayer (ARG) vs. (Q) Mikael Ymer (SWE) 4-6, 6-3, 6-4

QFi
(WC) Mikael Ymer (SWE) vs. Noah Rubin (USA)
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (17) Paolo Lorenzi (ITA) 7-6(1), 6-2

Q64
(Mitchell Krueger (USA) vs. (21) Elias Ymer (SWE) 6-7(5), 6-0, 6-4
(2) Felix AugerAliassime (CAN) vs. Luca Vanni (ITA) 4-6, 6-4, 6-1
(15) Andrey Rublev (RUS) vs. Jared Donaldson (USA) 6-2, 6-3
(22) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Lukas Rosol (CZE)
Mikael Ymer (SWE) vs. (16) Ryan Harrison (USA) 6-1, 6-3
(10) Casper Ruud (NOR) vs. Jason Jung (TPE) 7-6(4), 7-5


Fed Cup

20-21. apr 2019: World Group semi – final: 09-10 nov)
Frankrig vs. Rumænien, i Rouen, Frankrig
Australien vs. Hviderusland


20-21. apr 2019: World Group PlayOffs
(1) Tjekkiet vs. Canada
(2) USA vs. Schweiz, i Texas, i USA
Letland vs. (3) Tyskland, i Riga, i Letland
(4) Belgien vs. Spanien, i Kortrijk, i Belgien

20-21. apr 2019: World Group II PlayOffs
Italien, Slovakiet, Japan, Holland, Rusland, Storbritannien, Brasilien, Kazakhstan


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe – 5-6. april
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 5-6. april
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen – 5-6. april
(5) Egypten vs. Slovenien 5-6. april
(6) Norge vs. Georgien 5-6. april


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 12)



ATP Challengers (Uge 12
)

$54K Zhangjiagang (CHN)

$46K, Lille (FRA)

Singles hovedturnering

R64: (255) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (257) Daniel Masur (GER) 1-6, 6-3, 6-3

R32: Mikael Torpegaard vs. [9] (144) Oscar Otte (GER) 6-3, 6-7(3), 6-3

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. (235) Norbert Gombos (SVK) 3-6, 0-6


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 12)

M25 Calabasas, CA (USA)

M15 Mornington (AUS) –  Livestreams

M15 Quinta Do Lago (POR) –  Livestreams

M15 Tabarka (TUN)

M15 Manama (BAH)

M15 Cancun (MEX)

M15 Rovinj (CRO)

M15 Antalya (TUR)

M15 Sharm El Sheikh (EGY)

M15 Kofu (JPN) –  Livestreams

M15 Murcia (ESP)


ITF Women (uge 12)

W25 Canberra (AUS) –  Livestreams

W25 Curitiba (BRA)

W25 Kofu (JPN) –  Livestreams

W15 Le Havre (FRA)

W15 Monastir (TUN)

W15 Cancun (MEX)

W15 Antalya (TUR)

W15 Sharm El Sheikh (EGY)


W15, 2019 ITF WTT W15 Xiamen (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

R32 (nederste 1/8)
[5] (572/ITF424) YeXin Ma (CHN) vs. (WC) (ITF560) Dan Ni Wang (CHN) 6-0, 6-3
(JR) (407/ITF259) Clara Tauson (DEN) vs. (814) Sabastiani Leon (USA) 6-1, 7-5
(661/ITF282) Himeno Sakatsume (JPN) vs. (Q) (ITF668) Michiru Furuya (JPN) 5-7, 6-0, 6-1
(ITF768) Xinyu Cai (CHN) vs. [2] (439) Sofia Shapatava (GEO) 5-0 Ret’d

1/8-finale (nederste 1/4)
Clara Tauson vs. YeXin Ma (CHN) 6-4, 6-2
(661/ITF282) Himeno Sakatsume (JPN) vs. (ITF768) Xinyu Cai (CHN 6-4, 6-4

Kvartfinale (nederste halvdel)
[3] (507/ITF207) Eudicd Chong (HKG) vs. [8] (616/ITF445) Ayumi Koshiishi (JPN) 6-2, 6-3
Clara Tauson vs. (661/ITF282) Himeno Sakatsume (JPN) 6-0, 6-3

Semifinale
(627/ITF149) Meiqi Guo (CHN) vs. [7] (596/ITF350) Chang Liu (CHN) 6-2, 2-6, 6-3
Clara Tauson vs. [3] (507/ITF207) Eudice Chong (HKG) 6-2, 6-1

Finale
Clara Tauson vs. (627/ITF149) Meiqi Guo (CHN) Søndag


ITF Junior (uge 12 udvalgte)

Grade 2, XIII ITF Junior GRIP2 Tennis Academy, Benicarlo (ESP) – Grus

R32
[1] (14) Gauthier Onclin (BEL) vs. (153) Francisco Andreu Garcia (ESP) 7-6(4), 6-1
(100) Elmer Møller (DEN) vs. (135) Felix Gill (GBR) 6-2, 4-0 Ret’d
(Q) (580) Carles Hernandez (ESP) vs. [2] (47) Gustaf Strom (SWE) 6-4, 6-4

1/8-finale: Elmer Møller vs. [1] (14) Gauthier Onclin (BEL) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Elmer Møller vs. (160) Pablo Llamas Ruiz (ESP) 3-6, 3-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 12)

Category 2, GD Tennis Cup 1, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

U14 Boys singles kvalifikation

Q16: [4] (532) Yakup Uzunel (DEN) vs. Deniz Yigit Uyuk (TUR) 6-0, 6-1
QFi: Yakup Uzunel vs. Erkut Aydin (TUR) 6-3, 6-1

U14 Boys singles hovedturnering

R64: (Q) (532) Yakup Uzunel (DEN) vs. Esref Kaan Kacar (TUR) 6-2, 6-0
R32: Yakup Uzunel vs. [14] (189) Taymur Muhammad (GBR) 3-6, 2-6


Category 3, Pajulahti Tournament (FIN) – Cement
Tidsforskel: cet +1 time

U14 Boys singles kvalifikation

Q16: [8] (484) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Kevin Lempu (EST) 6-1, 6-1
QFi: Cornelius Alexander Shalmi vs. Veikko Sivonen (FIN) 2-6, 7-5, 6-7(5)

U14 Girls singles kvalifikation

Q16: [1] (392) Laura Brunkel (DEN) – bye
QFi: Laura Brunkel vs. Adriana Roots (EST) 6-3, 6-2

U14 Girls singles hovedturnering

R32: (Q) (392) Laura Brunkel (DEN) vs. (Q) (737) Katarina Brit Esken (EST) 6-0, 6-2
1/8-finale: Laura Brunkel vs. (293) Vasilissa Kupriyanova (RUS) 7-5, 3-6, 4-6

U14 Girls doubles

1/8-finale: Laura Brunkel (DEN)/Emilia Korseth (NOR) vs. Grete Gull/Maarja Leinstreup (EST) 6-2, 6-1
Kvartfinale: Brunkel/Korseth vs. (4) Rinja Kautto/Emma Kuusisto (FIN) 4-6, 5-7

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

 

<< tilbage