Da den såkaldte "5. Grandslam" i Indian Wells er aflyst, rettes fokus på Mikael Torpegaard, som kan følges på livestream, hvor Elias Ymer, Dustin Brown og Lorenzo Musetti også kan følges. Holger Rune og Eric Vanshelboim kan følges på livescore

Den store begivenhed i de kommende 2 uger skulle have været den såkaldte 5. Grand Slam turnering, hvor hovedturneringen ved WTA Premier Mandatory var planlagt til at starte onsdag, og ATP 1000 udgaven var planlagt til start torsdag med deltagelse af næsten alle topspillere hos både kvinder og mænd.
Imidlertid har arrangørerne set sig nødsaget til at aflyse turneringen på grund af risiko for smitte med corona-virus, men arrangørerne håber, at det bliver muligt at afvikle turneringen senere på sæsonen.

Derved går TV-seerne glip af en masse spændende kampe på både TV 2 Sport og TV 2 Sport X, men tennisinteresserede – der er “Kun-Sulten” efter at se mere tennis – har dog mulighed for at se Danmarks Davis Cup 1. single, Mikael Torpegaard i aktion ved ATP Challenger turneringen i Nur-Sultan, hvor han er seedet 6 og derfor oversidder i 1. runde (R64), men allerede tirsdag spiller han sin første kamp mod Denis Yevseyev, der er på hjemmebane i Kazakhstan.

Mikael Torpegaard
© KJSelekta.dk – Mikael Torpegaard

I samme turnering er Elias Ymer (SWE) seedet 14, men han spiller formentlig sin første single-kamp onsdag, men han kan dog allerede tirsdag følges i double sammen med sin svenske “ven” Simon Freund.

Elias Ymer, Sverige
Foto: Sportsfotograf.com. – Elias Ymer

Desuden afvikles en ATP Challenger i Potchefstroom i Sydafrika, hvor en af deltagerne er Dustin Brown (GER), som har mange fans på grund af hans udstråling – og måske også det lange hår.

Foto: Sportsfotograf.com. – Dustin Brown

Desuden deltager 18-årige Lorenzo Musetti (ITA), der i 2019 vandt juniorernes Australian Open og en periode sad solidt på 1. pladsen, inden Holger Vitus Nødskov Rune overtog den status på junior-ranglisten.
Musetti har – ligesom Holger – erfaret, at springet fra junior til professionel tennis er fyldt med mange forhindringer i form af kampe, hvor han blev “blæst bagover” mod rutinerede spillere, som intet forærer væk, men han er så småt på vej op ad ATP-ranglisten, hvor han er den højst rangerede i sin årgang 2002 som no. 286.

Lorenzo Musetti
Foto: HTA/Peter Bor- Peter Zador – Lorenzo Musetti

Holger gentog i forbindelse med Davis Cup opgøret i Holbæk Sportsby, at hans ambition for 2020 er top 100, hvor der med hans nuværende rangering som no. 846 stadig er lang vej, men Holger har dog chancen for at tage et lille skridt i den rigtige retning i de næste 2 uger, hvor han spiller $15.000 turneringer (M15) på den kroatiske halvø Istrien.

I den første uge foregår det i Porec, hvor Holger desuden deltager i double sammen med 18-årige Roko Horvat, og de spiller deres første double kamp tirsdag, hvorimod Holger formentlig først spiller single mod den 7. seedede 19-årige serber Marko Miladinovic onsdag.
I 1/8-finalen kan Holger møde sin double-makker, hvis de begge vinder deres 1. runde kampe.

Eric Vanshelboim, Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Tennisavisen – Eric Vanshelboim og Holger Vitus Nødskov Rune efter 2. runde ved Wimbledon

Der er tilsyneladende ikke livestream fra Porec, men stillingen kan dog følges undervejs på livescore på det link, som er anført under sammenfatningen herunder. Her kan man også følge med i en M15-turnering i Calcutta i Indien, hvor KBs ukrainer Eric Vanshelboim deltager.

Desuden er flere danske juniorer i aktion i internationale turneringer – heriblandt Elmer Møller, der er seedet 3 i en ITF Grade 1 turnering i Malaysia.
Der er næppe livescore fra turneringen, men resultaterne for de danske juniorer opdateres løbende under henholdsvis “ITF Junior” og “TE Junior” sektionerne.

Davis Cup afsnittet er opdateret, så det fremgår, hvem der deltager i både Davis Cup Finals til november samt til september, hvor World Group I og World Group II – hvor Danmark er med – afvikles.


Sammenfatning TV-kampe/streaming næste 6 uger

Billedet (øverst): Mikael Torpegaard

Da alle turneringer under ATP, WTA, ITF og Tennis Europe (TE) er aflyst i 6 uger – dvs. indtil tidligst uge 17 (20. april), sker ingen yderligere opdatering af “Dagens kampe” i samme periode.


Uge 11

WTA Premier Mandatory & ATP 1000, BNP Paribas Open INDIAN WELLS, CA (USA) – Hardcourt

Turneringen er aflyst/udsat på grund af risiko for corona-virus!!


ATP Challenger (Uge 11)

$54K, Nur-Sultan Challenger I (KAZ) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +5 timer

Singles hovedturnering

R64
[14] (202) Elias Ymer (SWE) – bye
(ALT) Szymon Walkow (POL) vs. (Q) Mikhail Elgin (RUS) 6-3, 6-1

[6] (170) Mikael Torpegaard (SWE) – bye
(362) Denis Yevseyev (KAZ) vs. (326) Konstantin Kravchuk (RUS) 6-4, 6-4

R32
Elias Ymer vs. (ALT) Szymon Walkow (POL) 6-1, 7-6(7)
[3] (154) Kimmer Coppejans (BEL) vs. (ALT) (312) Lukas Klein (SVK) 3-6, 6-4, 6-1

Mikael Torpegaard vs. (362) Denis Yevseyev (KAZ) 6-1, 7-6(7)
(409) Jesper De Jong (NED) vs. [10] (182) Ramkumar Ramanathan (IND) 6-2, 6-2

1/8-finale:
Elias Ymer vs. [3] (154) Kimmer Coppejans (BEL) 6-7(4), 6-1, 2-6
Mikael Torpegaard vs. (409) Jesper De Jong (NED) – tabte walkover
Torpegaard trukket sig for at kunne nå til USA inden midnat til fredag, hvor der lukkes for indrejse fra Europa.

Turneringen aflyst efter afvikling af 1/8-finalerne i single.

Doubles

1/8-finale: Elias Ymer/Simon Freund (SWE) vs. Pavel Kotov/Aslan Karatsev (RUS) 3-6, 1-6


$35K, POTCHOPEN Potchefstroom (RSA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering (udvalgte)

R32:
[4] (241) Dustin Brown (GER) vs. (327) Corentin DeNolly (FRA) 7-6(4), 7-5
[8] (286) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (525) Simon Carr (IRL) 6-2, 7-5

1/8-finale
[4] (241) Dustin Brown vs. (483) David Pichler (AUT) 6-3, 3-6, 6-3
(316) Jack Draper (GBR) vs. (427) Tobias Simon (GER) 6-3, 4-6, 5-4 susp.
[8] (286) Lorenzo Musetti vs. (433) Benjamin Lock (ZIM) 5-7, 5-7

Turneringen aflyst efter afvikling af 1/8-finalerne i single.

Livestream.com/ATP


WTA Challenger ()


Davis Cup

Finals 2020 – 23-29. november

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Kazakhstan, Kroatien, Østrig, Ungarn, Tyskland, Tjekkiet, Sverige, Columbia, USA, Ecuador
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I – 18-19/19-20. september 2020

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II – 18-19/19-20. september 2020

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals – 14-19. April 2020 – Udsat!!
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs – 17-18. April 2020 – Udsat!!

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. TBC (Asien/Oceanien)
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. TBC (Asien/Oceanien)
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I

TBC (Asien/Oceanien) spilles i Dubai i uge 10


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 11)

M25 (udvalgte)

 


M15 (udvalgte)

M15, CALCUTTA SOUTH CLUB – ITF FUTURES $15000 (IND) – Grus
Tidsforskel: cet +4½ time

Singles hovedturnering

R32: [5] (814) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (1752) Gokul Suresh (IND) 6-0, 6-4
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (1175) Vinayak Sharma Kaza (IND) 6-3, 6-1

Turneringen aflyst efter afvikling af 1/8-finalerne i single.

Doubles

1/8-finale: (2) Eric Vanshelboim (UKR)/Vijay Sundar Prashanth (IND) vs. Dalwinder Singh/Jatin Dahiya (IND) 6-2, 3-6, [5-10]


M15, ISTARSKA RIVIJERA, POREC (CRO) – Grus

Singles hovedturnering

R32:
(JR) (861) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [7] (457) Marko Miladinovic (SRB) 6-4, 1-6, 6-4
(Q) (942) Matvey Minin (RUS) vs. (WC) (IT2010) Roko Horvat (CRO) 6-0, 6-0

1/8-finale:
Holger Vitus Nødskov Rune vs. (Q) (942) Matvey Minin (RUS) 6-2, 6-4
(551) Giovanni Fonio (ITA) vs. [3] (336) Andrea Pellegrino (ITA) 7-6(2), 6-3

Turneringen aflyst efter afvikling af 1/8-finalerne i single.

Kvartfinale (ikke gennemført)
[1] (317) Vit Kopriva (CZE) vs. [5] (370) Nerman Fatic (BIH)
[4] (366) Uladzimir Ignatik (BLR) vs. (Q) (310) Julian Ocleppo (ITA)
Holger Vitus Nødskov Rune vs. (551) Giovanni Fonio (ITA)
[2] (328) Matija Pecotic (CRO) vs. [6] (435) Lucas Gerch (GER)

Doubles

1/8-finale: Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Roko Horvat (CRO) vs. (2) Uladzimir Ignatik (BLR)/Vit Kopriva (CZE) 2-6, 2-6


ITF Women (uge 11)

https://live.itftennis.com/en/live-streams/


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)


ITF Junior (uge 11)

Grade 1, 35TH SARAWAK CHIEF MINISTER’S CUP (I) ITF WORLD TENNIS TOUR J1 SARAWAK, Kuching (MAS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Boys singles hovedturnering

R64
(Q) James Van Herzeele (BEL) vs. (WC) (580) Jerall Yasin (INA) 6-0, 6-3
[3] (59) Elmer Møller (DEN) – bye

R32: Elmer Møller vs. (Q) James Van Herzeele (BEL) 6-1, 6-4
1/8-finale: Elmer Møller vs. [16] (172) Corban Crowther (NZL) 6-1, 6-1

Turneringen aflyst efter afvikling af 1/8-finalerne i single.

Kvartfinale: Elmer Møller vs. [10] (101) Philip Sekulic (AUS) – ikke gennemført


Grade 4, ITF HIGH COAST KRAMFORS JUNIOR CHALLENGE (SWE) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32
(1631) Rasmus Egehus (DEN) vs. (1139) Jelle Korthuis (NED) 6-3, 3-6, 6-3
(1059) Julius Kostopoulos (DEN) vs. (941) Alessio Vasquez Gehrke (GER) 0-6, 6-3, 2-6
(1002) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (1809) Jeiden Saidizand (SWE) 5-7, 3-6

1/8-finale: Rasmus Egehus (DEN) vs. [1] (330) Christian Kuehne (SUI) 1-6, 2-6

Turneringen aflyst efter afvikling af kvartfinalerne i single.

Boys doubles

1/8-finale
Julius Kostopoulos (DEN)/Adrian Luddeckens (SWE) vs. (4) Maj Premzl/Gal Emersic Potocnik (SLO) 3-6, 2-6
Felipe Mikkelsen (DEN)/Alessio Vasquez Gehrke (GER) vs. Rasmus Egehus/Mikkel Ballisager (DEN) 3-6, 6-3, [10-6]

Kvartfinale: Kostopoulos/Luddeckens vs. (2) Isac Stroemberg/Timothy Carlsson Seger (SWE) 3-6, 2-6

Boys singles kvalifikation

Q32:
(2396) Mikkel Ballisager (DEN) vs. Elliot Moberg (SWE) 5-7, 6-2, [10-2]
William Svendsen (DEN) vs. Hannes Tylehed (SWE) 0-6, 3-6

Q16: Mikkel Ballisager vs. Samuel Rovai (SWE) 3-6, 6-3, [7-10]

Girls singles hovedturnering

R32:
(1634) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (1584) Martina Petrovic (SWE) 2-6, 0-6
(Q) (1592) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [3] (491) Tilde Stromquist (SWE) 4-6, 1-6

Girls doubles

1/8-finale
Vilma Krebs Hyllested (DEN)/Emma Lindh (SWE) vs. Emilia Valentinsson/Klara Nelander (SWE) 4-6, 1-6

Girls singles kvalifikation

Q32
[1] (1592) Vilma Krebs Hyllested (DEN) – bye
[7] (2345) Anna Tang (DEN) vs. Thea Jagare (SWE) 6-4, 6-4

Q16
Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Alice Klinteby (SWE) 6-1, 6-3
Anna Tang vs. Hilma Sederlin (SWE) 6-3, 6-1

Qfi
Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Alice Klinteby (SWE) 6-3, 3-6, [10-4]
Anna Tang vs. Emma Persson (SWE) 6-3, 6-4


Grade 4, YONEX ITF HAMBURG (GER) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R64: (918) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (WC) Marc Majdandzic (GER) 6-1, 6-1
R32: Caspar Jalili Mikkelsen vs. [8] (661) Giacomo Revelli (GBR) 3-6, 2-6

Boys doubles

R32: Caspar Jalili Mikkelsen (DEN)/Alex Ballinger (GBR) vs. Alexandru Andrian (ROU)/Kiyan Santino Kasemi (GER) 6-3, 6-4
1/8-finale: Mikkelsen/Ballinger vs. (2) Leon Berg/Maximilian Homberg (GER) – tor NB 1500

Girls singles hovedturnering

R64:
[3] (403) Johanne Christine Svendsen (DEN) – bye
(1371) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (Q) Anna Petkovic (GER) 4-6, 6-4, 6-3
[9] (586) Rebecca Munk Mortensen (DEN) – bye

R32
Johanne Christine Svendsen vs. (Q) Leonie Moeller (GER) 6-3, 5-7, 7-6(7)
Cirkeline Lundberg vs. [5] (579) Anca Alexia Todoni (ROU) 2-6, 3-6
Rebecca Munk Mortensen vs. (Q) Anna Petkovic (GER) 4-6, 6-4, 6-3

1/8-finale:
Johanne Christine Svendsen vs. [15] (749) Ella Seidel (GER) 6-2, 2-6, 3-6
Rebecca Munk Mortensen vs.  (1350) Denise Torrealba (GER) 6-4, 4-6, 4-6

Turneringen aflyst efter afvikling af 1/8-finalerne i single.

Girls doubles

R32: (1) Johanne Christine Svendsen/Rebecca Munk Mortensen (DEN) – bye
1/8-finale: Svendsen/Mortensen vs. Tiziana Marie Schomburg/Ella Seidel (GER) – ikke gennemført


<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 11)

Cat 3, TEJT 3 U16″ School Lobik U16 2020″, Trencianske Teplice (SVK) – Grus

Girls singles kvalifikation

Q16: [2] (911) Emma Kamper Malmkjær (DEN) – bye
Qfi: Emma Kamper Malmkjær vs. [10] (1369) Emma Katarina Forgac (GER) 6-2, 6-4

Turneringen aflyst efter afvikling af kvalifikation i single.


Cat 3, San Michel TE U 14, Corradino, Paola (MLT) – Asfalt

U14 Boys singles

R64
[4] (128) Alexander Nordal Clausen (DEN) – bye
[5] (189) Oliver Bonding (DEN) – bye

R32
Alexander Nordal Clausen vs. Dwayne Lukas Pullicino (MLT) 6-0, 6-1
Oliver Bonding vs. (680) Dimitar Baychev (BUL) 6-1, 6-4

1/8-finale:
Alexander Nordal Clausen vs. [15] (357) Kais Benyahia (FRA) 6-7(2), 2-6
Oliver Bonding vs. [10] (292) Yannick Thierry Ngantchalliso (ITA) 6-2, 4-6, 3-6

Turneringen aflyst efter afvikling af kvartfinalerne i single.

U14 Boys doubles

R32: (7) Oliver Bonding (DEN)/Jacopo Vasami (ITA) – bye
1/8-finale: Bonding/Vasami vs. Antonio Ferraro (SUI)/Ioannis Sakkas (GRE) 6-0, 6-1
Kvartfinale: Bonding/Vasami vs. Wiktor Lewandowski (POL)/Julien Doitteau (FRA) tabte walkover


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage