Lyngby, HIK, KB og Gentofte skal afgøre medaljestriden i slutspillet d. 23. – 24. marts; Skovbakken og KFUM rykker ud.

KB – Vi/So 5-1

Hjemmeholdet fik testet førtesinglen, Søren Hess-Olesen, og den test gik fint, idet Søren slog Mohamed Shabib i en velspillet kamp. KB vandt alle fire singler ret enkelt, og valgte at stille lidt anderledes op i doublerne end normalt. Begge doubler blev tætte og endte med en sejr til hvert hold, og således vandt KB holdkampen 5-1

Kampens resultater:
1. HS Søren Hess-Olesen Mohamed Shabib 6-4, 6-4
2. HS Eric Vanshelboim – Hans Stentoft 6-1, 6-1
3. HS Martin Pedersen – Frederik Nymann 6-1, 6-4
4. HS Frederik Sletting – Magnus Ibh 6-3, 6-3
1. HD Vanshelboim/Sletting – Shabib/Stentoft 7-6, 3-6, 10-6
2. HD Søren Wedege/Mikkel Nørby – Nymaan/Ibh 6-3, 3-6, 7-10

HIK – KFUM 6-0

HIK gjorde kort proces i alle kampe, bortset fra andensinglen, hvor Christoffer Kønigsfeldt fik uventet hård modstand af Oscar Jeppesen.

Kampens resultater:
1. HS Thomas Kromann – Daniel Lohff 6-1, 6-2
2. HS Christoffer Kønigsfeldt – Oscar Jeppesen 4-6, 6-3, 10-6
3. HS Alexander Kønigsfeldt – Timm Schiander 6-0, 6-1
4. HS Rasmus Møller – Gregers Olander 6-1, 6-1
1. HD Kromann/C. Kønigsfeldt – Lohff/Olander 6-4, 6-4
2. HD A. Kønigsfeldt/Møller – Jeppesen/Thomas Skouboe 6-2, 7-5

Skovbakken – Lyngby 0-6

Skovbakken havde en teoretisk mulighed for at undgå nedrykning, men topholdet fra Lyngby var en ubehagelig gæst, idet holdet vandt alle kamp i eftertrykkelig stil.

Kampens resultater:
1. HS Anders Grinderslev – Andreas Bjerrehus 2-6, 0-6
2. HS Philip Qvist Hyldedal – Esben Hess-Olesen 1-6, 1-6
3. HS Thomas Støttrup – Oliver Benneweis Pramming 4-6, 2-6
4. HS Alexander Sunke – Nile Skajaa 2-6, 3-6
1. HD Grinderslev/Støttrup – Bjerrehus/Pramming 1-6, 0-6
2. HD Hyldedal/Sunke – Hess-Olesen/Skajaa 1-6, 3-6

HRT – Gentofte 0-6

HRT havde en lille teoretisk mulighed for at nå slutspillet, men gæsterne fra Gentofte lod aldrig HRT komme til fadet, og udeholdet kunne tage hjem med en stensikker sejr; og kan nu forberede sig på slutspillet.

Kampens resultater:
1. HS Maxim Landa -Sebastian Grundtvig 4-6, 1-6
2. HS Jesper Andi Jørgensen – Philip Ørnø 7-6, 2-6, 10-12
3. HS Morten Lyngbæk – Ole Jensen 2-6, 4-6
4. HS Carsten Gildum – Kasper Warming 2-6, 6-7
1. HD Landa/Jørgensen – Grundtvig/Warming 0-6, 6-3, 5-10
2. HD Lyngbæk/Gildum – Ørnø/Boers 0-6, 2-6

Slutstillingen:

Lyngby……7-0… 35 point
HIK………5-2… 31 point
Gentofte….5-2… 28 point
KB……….5-2… 27 point
HRT………3-4… 16 point
Vi/So…….2-5… 16 point
Skovbakken..1-6… 13 point
KFUM……..0-7… 4 point