Eurosport 1 viser finalen i Mixed Doubles og begge semifinaler hos kvinderne i single

Meget få ville på forhånd have gættet på, at både Jelena Ostapenko (billedet herover) og Timea Bacsinszky ville stå i en semifinale ved French Open.

Det er mere efter bogen, at seedet 2 og 3 Simona Halep og Karolina Pliskova mødes i den anden semifinale.

Halep kan dog prise sig lykkelig for, at 5. seedede Elina Svitolina (UKR) slap grebet, da en tilsyneladende sikker sejr var indenfor rækkevidde ved stillingen 6-3, 5-1 i kvartfinalen, og desuden overlevede Halep en enkelt matchbold, inden hun vandt 2. sæt 8-6 i tiebreak, hvorefter 3. sæt var en ren formalitet mod en opgivende modstander, der måtte indkassere et “æg” 0-6.

Herunder Spilleprogrammet for de to største baner på Roland-Garros

Philippe-Chatrier Court – start 12:00 AM

Mixed Doubles – Final
Anna-Lena Groenefeld (GER)/Robert Farah (COL) vs. Gabriela Dabrowski (CAN)/Rohan Bopanna (IND) [7]

Not Before: 3:00 PM Women’s Singles – Semifinal
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Timea Bacsinszky (SUI) [30]

Women’s Singles – Semifinal
Simona Halep (ROU) [3] vs. Karolina Pliskova (CZE) [2]

Ovenstående kampe kan følges på Eurosport 1

Suzanne-Lenglen Court – start 11:00 AM

Women’s Legends
Marion Bartoli (FRA)/Iva Majoli (CRO) vs. Conchita Martinez (ESP)/Chanda Rubin (USA)

Men’s Legends Under 45
Sebastien Grosjean/Michael Llodra (FRA) vs. Alex Corretja (ESP)/Gaston Gaudio (ARG)

Not Before: 2:00 PM – Men’s Doubles – Semifinal
Fernando Verdasco (ESP)/Nenad Zimonjic (SRB) vs. Santiago Gonzalez (MEX)/Donald Young (USA)

Men’s Legends Over 45
Mikael Pernfors (SWE)/Mark Woodforde (AUS) vs. Mansour Bahrami (FRA)/Fabrice Santoro (FRA)

Alle ovenstående kampe kan følges på Eurosport Player.
Semifinalen i herredouble bliver desuden vist på Eurosport 2.
Den anden semifinale (Js. Cabal/R. Farah vs. R. Harrison/M. Venus) spilles fredag, da Robert Farah spiller finale i mixed double torsdag.

Den komplette spilleplan – incl. juniorkampe, som ikke vises på Eurosport Player – findes på http://www.rolandgarros.com/en_FR/scores/schedule/index.html

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Udvalgte turneringer Uge 23

ATP Challengers: €127K Prostejov (CZE), €127K Surbiton (GBR), €64K Furth (GER)
Livestream: https://livestream.com/ATP

Futures (udvalgte):

$15K Kiseljak(BIH) – Grus
(1655) Maxim Landa (DEN) vs. (LL) Grega Boh (SLO) 6-1, 3-6, 6-2
(1655) Maxim Landa (DEN) vs. [5] (478) David Pichler (AUT) – tidl. 1230

$15K Singapore (SGP) – Hardcourt
(982) Benjamin Hannestad (DEN) vs. (844) Francis Casey Alcantara (PHI) 6-4, 6-3
Benjamin Hannestad (DEN)/Jake Delaney (AUS) vs. [4] Yuichi Ito (JPN)/Nam Hoang Ly (VIE) 2-6, 5-7

ITF Junior (udvalgte)

Grade 2, Bytom (POL) – Grus
(162) Clara Tauson (DEN) vs. [8] (151) Baijing Lin (AUS) – 0900
Nina Stankovska (SVK)/Clara Tauson vs. Monica Cappelletti (ITA)/Viktoriya Petrenko (UKR) – tidl. 1300

Tennis Europe (udvalgte):

Category 3, Stabekk Open TE U14 (NOR)
[3] Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. [2] Pedro Rodenas (ESP) 2-6, 1-6
[3] Olivia Parsholt Beck (DEN)/Amanda Menendez Thomasson (SWE) vs. [1] Matylda Burylo/Anna Sofia Haseth (NOR)

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuelt omtale hos Tennisavisen.