Alle kvindernes 1/8-finaler i Eastbourne udsat til torsdag, hvor der også spilles kvartfinaler. Hos herrerne er kun Novak Djokovic og Donald Young klar til møde i kvartfinale

ATP 250 Antalya Open (TUR)
TV3 Sport 2 fra torsdag. Tennistv.com fra mandag

Kampe på Centre Court:
1000: (Q) Ramkumar Ramanathan (IND) vs. Marcos Baghdatis (CYP)
1500: Yuichi Sugita (JPN) vs. (LL) Daniel Altmaier (GER)
NB 1730: Adrian Mannarino (FRA) vs. [3] Fernando Verdasco (ESP)

ATP 250 Aegon International, Eastbourne (GBR)
Eurosport

Modtaget fra Eurosport:
Dear all,
E1 will come on air at 11:30 CET tomorrow for our coverage of Eastbourne.

Norrie v Monfils   LIVE
Djokovic v Young LIVE
Johnson v Fabbiano RX

Zverev                 Norrie LIVE
Or           VS          or
Tomic                   Monfils

Regards

Olivier Renard
Broadcast Manager

WTA Premier Aegon International, Eastbourne (GBR)
TV2 Sport fra mandag

ATP & WTA kampe på Centrecourt – start 1130cet
(WC) Cameron Norrie (GBR) vs. [2/WC] Gael Monfils (FRA) – ATP TBF 3-6, 1-2
[1/WC] Novak Djokovic (SRB) vs. Donald Young (USA) – ATP
[10] Jelena Ostapenko (LAT) vs. [5] Johanna Konta (GBR) – WTA
Karolina Pliskova OR Shuai Peng vs. Kristina Mladenovic OR Svetlana Kuznetsova – WTA *)

Court 1 – start 1130cet
[4] Steve Johnson (USA) vs. (Q) Thomas Fabbiano (ITA) – ATP TBF 6-3, 2-2
NB 1200cet
[6] Caroline Wozniacki (DEN) vs. [12] Elena Vesnina (RUS) – WTA
[1/WC] Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Lara Arruabarrena (ESP) – WTA
Mischa Zverev OR Bernard Tomic vs. Cameron Norrie OR Gael Monfils – ATP
Angelique Kerber OR Lara Arruabarrena OR Jelena Ostapenko OR Johanna Konta – WTA

Court 2 – udvalgte kampe – start 1130cet
4. kamp: Caroline Wozniacki OR Elena Vesnina vs. Tsvetana Pironkova OR Simona Halep – WTA *)

*) Kan flyttes til anden bane

Modtaget fra TV2 Sports Tennisredaktør, Henrik Jensen:
Vi håber på, at vi skal vise to kampe med Caroline Wozniacki i morgen, hvor vi med garanti sendes hendes kamp i tredje runde mod Elena Vesnina fra kl. 12.00. Wozniacki spiller anden kamp efter kl. 11.30, men den første kamp, som er en ATP-kamp, er midt i anden sæt.
Og vinder Wozniacki viser vi hendes kvartfinalekamp mod Pironkova eller Halep senere på dagen, en kamp der er sat på Court One som fjerde kamp efter kl. 11.30 – vel tidligst kl. 15.30.
Jeg tør ikke helt love hvilke kampe vi ellers viser, men der er god chance for at vi viser den spændende kamp mellem Johanna Konta og Jelena Ostapenko og kampe med Angelique Kerber og Karolina Pliskova, men det afhænger meget af Wozniackis kampe og vejret i Eastbourne.

Grand Slam Wimbledon (GBR) – Kvalifikation

Den komplette spilleplan for kvalifikation findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

TV3 Sport 1 viser formentlig kampe fra Court 11 fra kl. 1200.

Det komplette program for alle ovennævnte turneringer findes ved at klikke på linket til turneringen.

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)
Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Udvalgte turneringer Uge 26

ATP Challengers: €43K Milan (ITA)
Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Futures (udvalgte)

100K, Southsea (GBR) Græs
Kvartfinale:
(81) Julia Boserup (USA) vs. [4] Ekaterina Alexandrova (RUS) – 1200cet C5

25K, Lund (SWE) – Grus
1/8-finale
(500) Karen Barritza (DEN) vs. (422) Dea Herdzelas (BIH) – 1000 C3

15K, Pittsburgh (USA) – Grus
1/8-finale:
[1] (336) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (820) Raleigh Smith (USA) – NB 1700cet

15K, Setubal (POR) – Hardcourt
1/8-finale
[5] (558) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (Q) (1497) Emil Ruusuvuori (FIN) – NB 1700cet

ITF Junior (udvalgte)

Grade 2, Gladbeck (GER) – Grus
Kvartfinale:
(162) Clara Tauson (DEN) vs. [5] (123) Eva Marie Voracek (GER) – 0930 C2

Grade 5, ITF Aarhus 2017 – Grus
Kvartfinale:
[16] (861) Mathilde Tranberg (DEN) vs. (Q) Sara Dahlstrom (SWE) – 0900 C2

Klik på Order Of Play

Tennis Europe (udvalgte)

TE Kystmesterskaberne 2017 – Grus
U14+16 – Dagens spilleprogram

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuelt omtale hos Tennisavisen.