Når kvartfinalerne i New Haven afvikles, er der stadig 2 deltagere fra kvalifikationen, og begge er fra Belgien

Belgien blev for alvor sat på tennis Verdens-kortet, da både Kim Clijsters og Justine Henin dominerede på WTA-touren.
Siden deres storhedstid har Belgien fortsat markeret sig, selvom det ganske vist ikke har været helt i toppen af hierakiet, men Belgien har dog pt. 3 spillere i top 100, og de 2 højst placerede er no. 46 Elise Mertens og no. 76 Kirsten Flipkens, som begge har været gennem kvalifikationen i New Haven.

Flipkens er med sejr 6-1, 7-6(1) over Ana Bogdan (ROU) videre til torsdagens kvartfinale, hvor hun kl. 19 indleder mod Daria Gavrilova (AUS), og i den efterfølgende kamp møder Shuai Zhang (CHN) Elise Mertens, der i de sidste to kampe før kvartfinalen har vundet over både no. 27 Kiki Bertens (NED) og no. 38 Daria Kasatkina (RUS), som måtte stå model til dette lob fra Belgieren

Den opmærksomme læser af Tennisavisen har formentlig bemærket, at “Dagens kampe” primært fokuserer på kampe fra WTA og ATP turneringer, som kan følges på TV og streaming.
Derudover kan man holde sig informeret om udvalgte turneringer, hvor især Danske spillere deltager internationalt, og resultaterne fra disse turneringer bliver løbende opdateret i løbet af ugen.

Det fremgår således herunder, at både Holger Vitus Nødskov Rune og Sebastian Grundtvig er videre til kvartfinalen ved Grade 4 turneringen i Riga, hvor især 14-årige Holger kommer på en usædvanlig hård opgave mod 1. seedede Roberts Grinvalds (LAT), der er no. 215 på ranglisten, og desuden hele 4 år ældre end Holger.
I starten af juli vandt han en Grade 4 turnering i Tallin.

Foto: Sportsfotograf.com. – Holger Vitus Nødskov Rune

Sebastian møder no. 653 Karlis Ozolins, der ligeledes er Lette, og på papiret også en “lettere” modstander, men som bekendt er rangering ikke altid udtryk for den reelle styrke.

Sebastian Grundtvig
Foto: Sportsfotograf.com. – Sebastian Grundtvig

WTA Premier 5, Connecticut Open, New Haven (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer – WTATV.com, TV2 Sport (fra torsdag), TV2 Play (fra mandag)

Stadium – start 1900cet (kvartfinaler)

1900: Daria Gavrilova (AUS) vs. (Q) Kirsten Flipkens (BEL)
(Q) Elise Mertens (BEL) vs. Shuai Zhang (CHN)
(6) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Dominika Cibulkova (SVK)
NB 0100: (1) Agnieszka Radwanska (POL) vs. (8) Shuai Peng (CHN)

TV2 Play og WTATV.com viser ovenstående single kampe
TV2 Sport sender iflg. en TV-guide fra kl. 01 natten til fredag – bør foreløbig tages med forbehold

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-New-Haven#undefined

ATP 250, Winston-Salem Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer – Tennistv.com (fra mandag), TV3 Sport 2 (fra torsdag)

Center – start 2100cet (kvartfinaler)

2100: (6) Steve Johnson (USA) vs. (Q) Kyle Edmund (GBR)
Næste: Damir Dzumhur (BIH) vs. (13) Hyeon Chung (KOR)
NB 0100: (1) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (WC) Taylor Fritz (USA)
Næste: (14) )WC) Borna Coric (CRO) vs. Jan-Lennard Struff (GER)

Tennistv viser kampe fra Center, TV3 Sport 2 og Viaplay viser de 2 første kampe.

Det komplette program findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/winston-salem/6242/daily-schedule

Grand Slam, US Open kvalifikation (udvalgte)
Tidsforskel: cet -6 timer

Qualifying singles Women

Q128:
Kaia Kanepi (EST) vs. Nina Stojanovic (SRB) 6-2, 6-2
Anna Zaja (GER) vs. Quirine Lemoine (NED) 6-4, 6-1
Rebecca Peterson (SWE) vs. (5) Zarina Diyas (KAZ) 7-6(2), 7-5
Vera Zvonareva (RUS) vs. (17) Xinyun Han (CHN) 7-6(4), 6-1
Patty Schnyder (SUI) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 6-3, 3-6, 6-1

Q64:
Kaia Kanepi (EST) vs. Louisa Chirico (USA) 5-7, 7-5, 6-2
Anna Zaja (GER) vs. Jacqueline Cako (USA) 7-6(1), 6-1
Rebecca Peterson (SWE) vs. Destanee Aiava (AUS) 6-3, 6-3
Vera Zvonareva (RUS) vs. Jamie Loeb (USA) 6-7(4), 7-5, 4-6
Patty Schnyder (SUI) vs. (14) Nicole Gibbs (USA)

QFi
Kaia Kanepi (EST) vs. (1) Su-Wei Hsieh (TPE)
Anna Zaja (GER) vs. ??
Rebecca Peterson (SWE) vs. ??

Qualifying singles Men

Q128:
Denis Shapovalov (CAN) vs. Denis Kudla (USA) 6-3, 6-4
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Hiroki Moriya (JPN) 6-3, 6-3
(11) Casper Ruud (NOR) vs. Dmitry Popko (KAZ) 6-4, 6-0
(31) Michael Mmoh (USA) vs. Igor Sejsling (NED) 6-3, 6-2

Q64
Denis Shapovalov (CAN) vs. Gastao Elias (POR) 6-3, 7-5
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (4) Sergiy Stakhovsky (UKR) 6-7(8), 4-6
(11) Casper Ruud (NOR) vs. Simone Bolelli (ITA) 2-6, 4-6
(31) Michael Mmoh (USA) vs. Cem Ilkel (TUR)

QFi
Denis Shapovalov (CAN) vs. Jan Satral (CZE)

Det komplette program findes på http://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html?promo=subnav

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€43.000, Manerbio (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

R32:
(SE) (279) Elias Ymer (SWE) vs. (258) Kamil Majchrzak (POL) 6-3, 6-4
[7] (182) Tommy Robredo (ESP) vs. (Q) (320) Gianluca Mager (ITA) 6-3, 7-6(3)

1/8-finale:
Elias Ymer vs. [8] (226) Ricardo Ojeda Lara (ESP) 6-2, 6-1
Robredo vs. (300) Kimmer Coppejans (BEL) 6-1, 6-1

Kvartfinale: (fredag)
[5] Oscar Otte (GER) vs. [1] Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
Elias Ymer vs. Carlos Taberner (ESP) – 1430

(Q) Lorenzo Sonego (ITA) vs. [3] Roberto Carballes Baena (ESP)
Robredo vs. [2] (138) Adam Pavlasek (CZE) – 1700

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$15.000, Rotterdam Open (NED) – Grus

Q64: Anders Grinderslev (DEN) vs. Rohit Navelkar (USA) 6-4, 5-7, 6-4
Q32: Anders vs. [10] (1667) Hunter Reese (USA) 6-4, 5-7, 6-4
QFi: Anders vs. Gijs Buntsama (NED) 7-5, 6-1

Hovedturnering

R32: (Q) Anders Grinderslev (DEN) vs. [5] (444) Corentin Denolly (FRA) 1-6, 5-7 (tirsdag)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, Rotterdam Open (NED) – Grus

Q32: Olga Helmi (DEN) vs. Alice Moroni (ITA) 1-6, 5-7 (søndag)

Hovedturnering

R32: [3] (468) Karen Barritza (DEN) vs. (725) Ani Vangelova (BUL) 6-0, 6-3
1/8-finale: Karen vs. (Q) (913) Amelie Intert (GER) – walkover
Kvartfinale: Karen vs. (820) Malene Helgo (NOR) – fredag NB 1200

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, ITF U18 Petit Camp Open, Phoenix (MRI) – Hardcourt

Q32
[2] (2230) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) – bye
Carl Emil Overbeck (DEN) – bye

Q16
Oskar vs. Gustav Kopp Sundin (SWE) 6-2, 6-2
Carl Emil vs. Eric Van Nunen (SWE) 6-2, 6-1

QFi
Oskar vs. Erik Lundeberg (SWE) 6-4, 6-4
Carl Emil vs. Arjun Sriram (USA) 6-4, 6-3

Hovedturnering

R32 (mandag)
(Q) Carl Emil vs. (1211)Noah Thurner (GER) 4-6, 4-6
(Q) Oskar vs. [2] (496) Makary Adamek (POL) 4-6, 3-6

Doubles

1/8-finale: Carl Emil/Oskar vs. Chun Lam/Kyle Lok Yin Tang (HKG) 6-3, 2-6, [10-4]
Kvartfinale: Carl Emil/Oskar vs. Dean Thurner/Noah Thurner (GER) 2-6, 3-6 (onsdag)

Grade 4, Riga Open (LAT) – Grus

R32 (tirsdag)
[6] (517) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (1240) Simonas Zukauskas (LTU) 6-2, 6-0
(848) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (899) Filip Tensing (SWE) 4-6, 3-6 (tirsdag)
(842) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [2] (343) George Davis (GBR) 6-1, 7-5

1/8-finale (onsdag)
Holger vs. (829) Egor Novikov (RUS) 6-1, 6-4
Sebastian vs. (Q) (1315) Domantas Sakinis (LTU) 6-1, 6-2

Kvartfinale (torsdag)
Holger vs. [1] (215) Roberts Grinvalds (LAT) 6-4, 6-1
Sebastian vs. (653) Karlis Ozolins (LAT) 6-3, 6-4

Semifinale (fredag)
Holger vs. [4] (462) Filip Kolasinski (POL) – 0900cet
Sebastian vs. (899) Filip Tensing (SWE) – 0900cet

Doubles

1/8-finale (onsdag)
Artsiom Bardzin (BLR)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Julius Adomavicius/Ignas Cipkus (LTU) 7-5, 6-3
Sebastian Grundtvig/Holger Rune (DEN) vs. Ostap Kovalenko/Egor Novikov (RUS) 6-0, 7-5

Kvartfinale (torsdag)
Bardzin/Vanshelboim vs. (WC) Valentin Lukjanskij/Daniils Zukovs (LAT) 6-2, 6-1
Sebastian/Holger vs. Igor Shrolik (RUS)/Zhan Skindzer (BLR) 6-0, 6-1

Semifinale (fredag)
Bardzin/Vanshelboim vs. [1] Roberts Grinvalds/Karlis Ozolins (LAT) – NB 1000cet
Sebastian/Holger vs. Oliver Saarinen/Iiro Vasa (FIN) – NB 1030cet

Grade 5, ITF High Coast Sweden Junior Open 2017, Kramfors (SWE) – Grus

Boys singles

Q32:
Kevin Chen (DEN) – bye
Asger Emil Ildor (DEN) vs. Hampus Johansson (SWE) 4-6, 1-6 (lørdag)

QFi: Kevin Chen vs. Fabian Jensen (NOR) 6-3, 6-2

Hovedturnering

R64: [12] (Q) Kevin Chen (DEN) – bye
R32: Kevin Chen vs. (Q) Alexander Eriksson (SWE) 4-6, 6-4, 2-6 (tirsdag)

Boys doubles

R32: [7] Kevin Chen (DEN)/Fabian Jensen (NOR) – bye
1/8-finale: Chen/Jensen vs. Oliver Johansson/David Nyman (SWE) 0-6, 5-7 (tirsdag)

Girls singles

R32: [5] (1149) Olivia Gram (DEN) vs. Malin Falk (SWE) 7-6(4), 4-6, 6-2
1/8-finale: Oliva Gram vs. (LL) Fanny Norin (SWE) 6-0, 6-7(6), 3-6 (tirsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, Uccle Trophy, Brussels (BEL) – Grus

U14 Boys singles

R32: [7] Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. Sacha Orlowski (BEL) 6-2, 6-0
1/8-finale: Valdemar vs. (Q) Alexis Bergon (FRA) 6-3, 6-1
Kvartfinale: Valdemar vs. [4] Melchior Delloye (FRA) 1-6, 0-6 (torsdag)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)

Elitedivisionen Damer – Lørdag 26. august

Mellemspilspulje 1 – 5. runde
Roskilde vs. KB
Lyngby vs. HRT

Mellemspilspulje 2 – 5 runde
HIK vs. Gentofte
Holte vs. Birkerød

Nedrykningsspil – 5. runde
Århus 1900 vs Hillerød
Esbjerg vs. Fruens Bøge

Elitedivisionen Herrer

Mellemspilspulje 1 – 5. runde
Fruens Bøge vs. KB
Lyngby vs. Gentofte

Mellemspilspulje 2 – 5. runde
HIK vs. Århus 1900
Vi/So vs. HRT

Nedrykningsspil – 5. runde
ATK vs. Birkerød
Skovbakken vs. Hillerød