Eftermiddagens single mellem Roger Federer og Marin Cilic er uden betydning for pladsen i semifinalen, hvorimod aftenkampen Alexander Zverev vs. Jack Sock afgør, hvem der følger med Federer til semifinalen

TV3 Sports seere har i de første to puljekampe ved Nitto ATP Finals i London endnu ikke haft mulighed for at følge med live, når turneringens topnavn Roger Federer har været i aktion.
Den mulighed får de til gengæld torsdag kl. 15, når Federer og Marin Cilic mødes i en kamp, som er uden betydning for den endelige stilling i Group Boris Becker, hvor Federer allerede er sikker på at blive vinder af gruppen, mens Cilic til gengæld under alle omstændigheder slutter sidst.

I aftenkampen kl. 21, som ligeledes kan følges live på TV3 Sport, bliver det en direkte duel mellem Alexander Zverev og Jack Sock om gruppens 2. plads, som ligeledes er billet til semifinalen mod vinderen af Group Pete Sampras.

Det ligger allerede fast efter onsdagens kampe, at Grigor Dimitrov vinder Group Pet Sampras, hvor Dominic Thiem og David Goffin fredag spiller om retten til at møde Federer i semifinalen.

Kampene vises desuden på Tennistv.com, som også viser doublerne, hvor Ivan Dodig og Marcel Granollers, der tabte de 2 første puljekampe, erstattes af Oliver Marach og Mate Pavic.

WTA 125K, Taipei OEC Open (TPE) – Carpet
Tidsforskel: cet +7 timer

Centre Court – start 0500cet
(Q) Vitalia Diatchenko (RUS) vs. Arantxa Rus (NED)
Marie Bouzkova (CZE) vs. Luksika Kumkhum (THA)
NB 0800: Su Jeong Jang (KOR) vs. Naomi Broady (GBR)
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Viktorija Golubic (SUI)
NB 1115: (WC) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Priscilla Hon (AUS)
Double kamp

Court 2 – start 0500cet
Jil Teichmann (SUI) vs. (6) Risa Ozaki (JPN)
NB 0730: Lizette Cabrera (AUS) vs. Eri Hozumi (JPN)
(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Magdalena Frech (POL)
Double kamp
NB 1100: Double kamp

Kampene på Centre court og Court 2 vises på WTATV.com

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-taipei-chinese-taipei-1059#orderofplay

ATP World Tour, Nitto ATP FINALS, London (GBR)– Hardcourt

Singles

Group Pete Sampras:
(7) David Goffin (BEL) vs. (1) Rafael Nadal (ESP) 7-6(5), 6-7(4), 6-4)
(6) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (4) Dominic Thiem (AUT) 6-3, 5-7, 7-5
Grigor Dimitrov vs. David Goffin 6-0, 6-2
Dominic Thiem vs. (Alt) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 3-6, 6-4
(6) Grigor Dimitrov vs. Pablo Carreno Busta
(7) David Goffin vs. Dominic Thiem
Stillingen:
Vinder: Grigor Dimitrov 2-0
Dominic Thiem 1-1
David Goffin 1-1
No. 4: Pablo Carreno Busta 0-1

Group Boris Becker:
(2) Roger Federer (SUI) vs. (8) Jack Sock (USA) 6-4, 7-6(4)
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (5) Marin Cilic (CRO) 6-4, 3-6, 6-4
Roger Federer vs. Alexander Zverev 7-6(6), 5-7, 6-1
Jack Sock vs. Marin Cilic 5-7, 6-2, 7-6(4)
Roger Federer vs. Marin Cilic 6-7(5), 6-4, 6-1
Jack Sock vs. Alexander Zverev 6-4, 1-6, 6-4
Stillingen:
Vinder: Roger Federer 3-0
No. 2: Jack Sock 2-1
No. 3: Alexander Zverev 1-2
No. 4: Marin Cilic 0-3

Semifinaler
Grigor Dimitrov vs. Jack Sock
Roger Federer vs. Dominic Thiem OR David Goffin

Doubles

Group Woodbridge/Woodforde
(1) Lukasz Kubot (POL)/Marcelo Melo (BRA) vs. (7) Ivan Dodig (CRO)/Marcel Granollers (ESP) 7-6(2), 6-4
(5) Bob & Mike Bryan (USA) vs. (4) Jamie Murray (GBR(/Bruno Soares (BRA) 7-5, 6-7(3), [10-8]
Lukasz Kubot/Marcelo Melo vs. Bob & Mike Bryan 6-4, 6-3
Jamie Murray/Bruno Soares vs. Ivan Dodig/Marcel Granollers 6-1, 6-1
Lukasz Kubot/Marcelo Melo vs. Jamie Murray/Bruno Soares
Bob & Mike Bryan vs. Oliver Marach (AUT)/Mate Pavic (CRO)
Dodig/Granollers trak sig efter 2 kampe og erstattes af Marach/Pavic.

Stillingen:
Lukasz Kubot/Marcelo Melo 2-0 (4-0)
Jamie Murray/Bruno Soares 1-1 (3-2)
Bob & Mike Bryan 1-1 (2-3)
Ivan Dodig/Marcel Granollers 0-2

Group Eltingh/Haarhuis
(8) Ryan Harrison/Michael Venus (USA) vs. (2) Henri Kontinen (FIN)/John Peers (AUS) 6-4, 7-6(8)
(6) Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (FRA) vs. (3) Jean-Julien Rojer (NED)/Horia Tecau (ROU) 1-6, 7-6(7), [10-8]
Ryan Harrison/Michael Venus vs. Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut 6-7(4), 6-4, [10-5]
Henri Kontinen/John Peers  vs. Jean-Julien Rojer/Horia Tecau 7-6(3), 7-6(6)
Ryan Harrison/Michael Venus vs. Jean-Julien Rojer (NED)/Horia Tecau 6-3, 7-6(5)
Henri Kontinen/John Peers vs. Raven Klaasen (RSA)/Rajeev Ram (USA) 2-6, 6-1, [10-8]
Herbert/Mahut trak sig efter 2 kampe og erstattes af Klaasen/Ram

Stillingen:
Vinder: Ryan Harrison/Michael Venus 3-0
No. 2: Henri Kontinen/John Peers 1-1 (2-2) 2-1

Centre Court – Torsdag
1300cet: Henri Kontinen/John Peers vs. Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut
1500cet: Roger Federer vs. Marin Cilic
1900cet: Jean-Julien Rojer/Horia Tecau vs. Ryan Harrison/Michael Venus
2100cet: Alexander Zverev vs. Jack Sock

Centre Court – Fredag
1300cet: Bob & Mike Bryan vs. Marach/Pavic
1500cet: (4) Dominic Thiem (AUT) vs. (7) Gavin Goffin (BEL)

TV3 sendeplan for Live TV-dækning af singler ved Nitto ATP:
Torsdag: Live 1500 og 2100 (TV3 Sport)
Fredag: Live 1500 (TV3 Sport) og 2100 (TV3 Max)
Lørdag: Live 1900 (TV3 Max)
søndag: Live 1900 (TV3 Max) – Finale

Alle singler og doubler vises på Tennistv.com

Den komplette schedule findes på http://www.nittoatpfinals.com/en/schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers

$75.000, Champaign, IL (USA)
bl.a. Michael Mmoh (USA), Taylor Harry Fritz (USA), Nicolaas Scholtz (RSA)

$50.000+H, Pune (IND)

$50.000+H, Santiago 2 (CHI)

$50.000+H, Toyota (JPN)

€43.000+H, Brescia (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 46)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Q64: Philip Hjorth (DEN) vs. Vasil Yehorov (UKR) 6-3, 6-4
Q32: Philip Hjorth vs. [8] (1825) Aron Pierce (USA) 4-6, 2-6 (søndag)

$15.000, TENNIS ORGANISATION CUP, Antalya (TUR) – Grus

Q64: Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Linus Krohn (GER) 6-2, 6-2
Q32: Jesper Andi Jørgensen vs. [7] (1959) Artem Strokan (RUS) 6-1, 6-2
QFi: Jesper Andi Jørgensen vs. Moritz Trocker (ITA) 1-6, 4-6 (mandag)

ITF Women (udvalgte uge 46)

$15.000, Collector Bank Norwegian Open, Oslo (NOR) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q32: Linnea Sophie Dissing Fristam (DEN) – bye
QFi: Linnea Sophie Dissing Fristam vs. Emily Morton (GBR) 6-4, 1-6, 2-6 (søndag)

Singles hovedturnering

R32:
Olga Helmi (DEN) vs. (Q) Shaline-Doreen Pipa (GER) 6-3, 6-4
[8] (812) Malene Helgo (NOR) vs. Hedda Gurholt (NOR) 6-1, 6-2
(WC) Emilie Elde (NOR) vs. (Q) Maren Nordklev (NOR) 6-1, 6-2

Olga har dermed optjent sit 2. WTA rangliste-point.

1/8-finale
Olga Helmi vs. [4] (571) Simona Waltert (SUI) 2-6, 3-6 (onsdag)
Malene Helgo (NOR) vs. (WC) Emilie Elde (NOR) 7-6(2), 6-3

Kvartfinale: Malene Helgo vs. [2] (483) Helene Scholsen (BEL)

$15.000, Aava Open, Helsinki (FIN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32:
(WC) Oona Orpana (FIN) vs. (1029) Daria Kuczer (POL) 6-3, 6-3
[2] (500) Karen Barritza (DEN) vs. (Q) Elena Malygina (EST) 6-1, 6-2

1/8-finale:
Oona Orpana vs. [6] (569) Eden Silva (GBR) 6-3, 5-7, 1-6 (onsdag)
Karen Barritza vs. (Q) Deniza Marcinkevica (LAT) 6-1, 6-1

Kvartfinale: Karen Barritza vs. (WC) Anastasia Kulikova (RUS) 6-2, 6-7(4), 5-7 (torsdag)

Doubles

1/8-finale: [1] Karen Barritza (DEN)/Ema Laine (FIN) vs. Anna Marija Bukina/Deniza Marcinkevica (LAT) 6-0, 6-2
Kvartfinale: Barritza/Laine vs. Mia Nicole Eklund/Oona Orpana (FIN) 6-0, 6-0
Semifinale: Barritza/Laine vs. (4) Naima Karamoka/Tess Sugnaux (SUI) 6-7(4), 6-3, [2-10]

ITF Junior (udalgte)

Grade 2, HAP International Junior Tournament, Haifa (ISR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: [10] (149) Hannah Viller Møller DEN) vs. (240) Emmanouelo Antonakis (GRE) 6-7(3), 2-6 (tirsdag)

Doubles

R32: [6] Hannah Viller Møller (DEN)/Victoria Kalaitzis (BEL) – bye
1/8-finale: Hannah/Kalaitzis vs. Eleni Louka (CYP)/Noya Ohana (ISR) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Hannah/Kalaitzis vs. Maria Krupenina/Ekaterina Makarova (RUS) 2-6, 3-6 (onsdag)

Uge 47 + 48

Der afvikles 2 større turneringer i Florida, Grade 1 Eddie Herr og Grade A Orange Bowl.
Clara Tauson er i hovedturneringen i begge turneringer, og både Hannah Viller Møller og Sebastian Grundtvig spiller formentlig kvalifikation.

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)