Dagens kampe torsdag 12. april: Løchte spiller double om større præmier i Taipei under DM

331
Frederik Løchte Nielsen
Foto: DTF
Torsdag indledes de danske indendørs mesterskaber for 16 herrer og 16 kvinder uden de 7 øverste på herrernes rangliste

Når DM indendørs indledes torsdag kl. 16 i Hillerød Tennisklub er det med en lille sluttet trop på 16 deltagere i både herresingle og damesingle.
Begrundelsen for denne begrænsning er et ønske om “at gøre eventet mere kompakt og tidssvarende samt sikre kampe på højt niveau”, og derfor er deltagerfeltet begrænset til
– 8 fra ranglisten
– 4 til vinderne af unionsmesterskaberne (1 fra JTU og FTU, 2 fra Tennis Øst).

Flere har kritiseret, at der ikke afvikles kvalifikation til DM, og at det nye format derved hindrer mange i at deltage.
Et fremført modargument er, at DM ikke er et bredde-arrangement, men at det primært er for de bedste.

I herresingle kan man argumentere for, at ingen af delene er tilfældet, idet de 2 øverst-seedede er no. 8 og 9 på DTF rangliste, hvilket især hænger sammen med, at spillerene mellem no. 2 og 7 alle er forhindret, da de er på college i USA, bortset fra Søren Hess-Olesen, der måtte melde afbud til Davis Cup.

Der er dog gode grunde til at opfordre tennis-interesserede til at tage til Hillerød og følge kampene, og allerede i den første kamp kan man følge 2. seedede Hannah Viller Møller (HIK), der kl. 16 møder Katerina Norup Hansen (ATK)

Topseedede Karen Barritza (Birkerød) er 1830 programsat til at møde Victoria Ilena Andersen (Skovbakken).

Hos herrerne deltager Sebastian Grundtvig, som var med i den danske Davis Cup trup mod Egypten, og han møder kl. 1630 Anton Lindquist Davidsen (Skovshoved).

Kl. 17 spiller 1. seedede Nicolai Ferrigno (KB), som får en større udfordring, når han møder Philip Hjorth (Lyngby)
Det komplette program for DM på førstedagen findes nederst herunder.
Der er først livestreaming fra DM ved finalerne.

Ranglistens no. 1 Frederik Løchte Nielsen optrådte oprindeligt på deltagerlisten, og derfor blev det fuldkommen overset, at man onsdag kunne følge ham på livestream fra Taipei, hvor han i denne uge i stedet deltager i double ved en ATP Challenger turnering med en samlet præmiesum på 150.000 dollars, hvoraf vinderne i double rækken optjener 9.300 dollars, som er knap 60.000 Dkr.
Til sammenligning er den samlede præmiesum ved DM 30.000 kr., hvor vinderne i single får 8.000 kr., finalisterne 4.000 kr. og semifinalisterne 1.500 kr.

Løchte spiller i Taipei sammen med Jonathan Erlich (ISR) og den første kamp, hvor de onsdag vandt 7-6(1), 7-6(2) over Cheng-Peng Hsieh/Tsung-Hua Yang (TPE), kan genses herunder, hvor der også er link til den næste kamp, hvor de tidligst torsdag 1130 dansk tid møder de 36-årige 2. seedede thailandske tvillinger Sanchai og Sonchat Ratiwatana.

Stadig mulighed for at studere Fed Cup modstandere

Både i optakten til “Dagens kampe” tirsdag og onsdag blev fokuseret på nogle af de spillere, som Danmark kan møde ved Fed Cup i næste uge i Athen, men tirsdag gik det meste i vasken på grund af regn i både Lugano og Bogota.

Der var også store vejrmæssige udfordringer onsdag, hvor der dog blev mulighed for at studere Mandy Minella (LUX), da hun tabte til 2. seedede Elise Mertens (BEL) i Lugano. Minella tabte også i double, og derfor kan hun begynde at lade op til Fed Cup.

Desuden kunne det danske Fed Cup team følge Valentini Grammatikopoulou (GRE), da hun – med en indlagt regnvejrs-pause – i Bogota vandt over Miyu Kato (JPN) 5-7, 6-4, 6-4.
Torsdag bliver der endnu en mulighed for at studere grækeren, som kl. 17 i 1/8-finalen møder Sveriges Johanna Larsson på Campo 2.

TV2 Sport, der ikke har transmitteret fra regnvejret i Lugano, begynder torsdag kl. 11 at vise kampe fra Lugano, når 1. seedede Kristina Mladenovic (FRA) møder kvalspilleren Tamara Korpatsch (GER).

TV2 Play 1 overtager kampe fra Lugano fra kl. 1715, og TV2 Play 2 viser kampe fra Bogota fra kl. 17.


#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA International, Samsung Open Presented by Corner – Lugano (SUI) – Grus

TV-dækning: WTATV.com og TV2 Play fra mandag , TV2 Sport torsdag + fredag

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Centre Court – start 1000
(9) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Camila Giorgi (ITA) – TBF 2-3
(6) Alize Cornet (FRA) vs. (WC) Stefanie Voegele (SUI)
NB 1400: (9) Alison Van Uytvanck (BEL) OR Camila Giorgi (ITA) vs. Aryna Sabalenka (BLR)
(2) Elise Mertens (BEL) OR Marketa Vondrousova (CZE) vs. Mona Barthel (GER) OR Donna Vekic (CRO)
NB 1730: (Q) Tamara Korpatsch (GER) OR (Q) Kathinka Von Deichmann (LIE) vs. (6) Alize Cornet (FRA) OR (WC) Stefanie Voegele (SUI)

Court 3 – start 1000
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Marketa Vondrousova (CZE)
(8) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Kirsten Flipkens (BEL)
3 Double kampe

Court 4 – start 1000cet
Mona Barthel (GER) vs. Donna Vekic (CRO)
NB 1130: (Q) Danka Kovinic (MNE) vs. (Q) Vera Lapko (BLR)
2 Double kampe

Court 5 – start 1000
(Q) Tamara Korpatsch (GER) vs. (Q) Kathinka Von Deichmann (LIE)
NB 1130: 2 Double kampe

WTATV.com viser kampe fra flere baner
TV2 Sport 1100-1710, TV2 Play 1 fra 1730

Singles hovedturnering

R32
(Q) Tamara Korpatsch (GER) vs. (1) Kristina Mladenovic (FRA) 7-6(5), 3-2 Ret’d
(Q) Kathinka Von Deichman (LIE) vs. Laura Siegemund (GER) 7-6(5), 2-3 Ret’d
(WC) Stefanie Voegele (SUI) vs. (LL) Magdalena Frech (POL) 6-3, 6-3
(6) Alize Cornet (FRA) vs. (WC) Jil Teichmann (SUI) 7-6(2), 6-0
(9) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-4, 6-2
Camila Giorgi (ITA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3, 6-2
Polona Hercog (SLO) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 7-5, 6-0
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (7) Mihaela Buzarnescu (ROU) 5-7, 6-3, 6-2

(8) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) Richel Hogenkamp (NED) 7-6(4), 6-0
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Carina Witthoeft (GER) 1-6, 6-4, 6-3
(Q) Danka Kovinic (MNE) vs. Viktorija Golubic (SUI) 7-6(6), 3-6, 6-4
(Q) Vera Lapko (BLR) vs. (4) Anett Kontaveit (EST) 3-6, 6-4, 6-3
Mona Barthel (GER) vs. (5/WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) 4-6, 6-3, 6-4
Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Alexandra Cadantu (ROU) 6-0, 7-5
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 4-6, 7-6(2), 6-3
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Mandy Minella (LUX) 6-4, 6-1

1/8-finale
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Polona Hercog (SLO) 6-3, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-lugano-switzerland-1101#orderofplay


WTA International, Claro Open Colsanitas – Bogota (COL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Spilleprogram fredag 

Campo Central – start 1600
(WC) Emiliana Arango (COL) vs. Jasmine Paolini (ITA)
NB 1700: (2) Magda Linette (POL)  vs. (WC) Maria Herazo Gonzalez (COL) – TBF 6-2, 6-1

(WC) Emiliana Arango (COL) OR Jasmine Paolini (ITA) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) OR (Q) Renata Zarazua (MEX)

(2) Magda Linette (POL) OR (WC) Maria Herazo Gonzalez (COL) vs. Dalila Jakupovic (SLO) OR (Q) Elitsa Kostova (BEL) vs.

Campo 1 – start 1600cet
(5) Lara Arruabarrena (ESP) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP)
NB 1700: (7) Ana Bogdan (ROU) OR Anna Blinkova (RUS) vs. (Q) Daniela Seguel (CHI)
(3) Johanna Larsson (SWE) vs. (5) Lara Arruabarrena (ESP) OR Sara Sorribes Tormo (ESP)
Double kamp

Campo 2 – start 1600cet
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (Q) Renata Zarazua (MEX)
NB 1700: (7) Ana Bogdan (ROU) vs. Anna Blinkova (RUS) – TBF 1-6, 7-6(8), 2-2
2 Double kampe

Campo 3 – start 1600cet
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (Q) Elitsa Kostova (BEL)
Double kamp

WTATV.com viser fra flere  baner fra kl. 1600.
TV2 Play 2 fra kl. 1700

Singles hovedturnering

R32:
(1) Tatjana Maria (GER) vs. Georgina Garcia Perez (ESP) 6-3, 6-2
(Q) Daniela Seguel (CHI) vs. Nicole Gibbs (USA) 6-2, 6-2
Anna Blinkova (RUS) vs. (wc) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-2, 6-4
(7) Ana Bogdan (ROU) vs. Mariana Duque-Marino (COL) 6-1, 7-6(2)
(WC) Emiliana Arango (COL) vs. (4) Veronica Cepede Royg (PAR) 6-0, 2-6, 6-4
Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Lizette Cabrerea (AUS) 6-0, 6-2
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Irina Falconi (USA) 7-5, 0-6, 6-1
(Q) Renata Zarazua (MEX) vs. (8) Ajla Tomljanovic (AUS) 1-6, 6-4, 7-6(6)

(5) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (Q) Victoria Rodriguez (MEX) 6-2, 7-6(3)
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (Q) Carol Zhao (CAN) 3-6, 6-1, 6-1
(Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. Miyu Kato (JPN) 5-7, 6-4, 6-4
(3) Johanna Larsson (SWE) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 7-6(4), 6-1
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (6) Alison Riske (USA) 6-2, 6-2
(Q) Elitsa Kostova (BUL) vs. Nao Hibino (JPN) 6-2, 6-4
(WC) Maria Herazo Gonzalez (COL) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-4, 1-6, 6-3
(2) Magda Linette (POL) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-3, 7-5

1/8-finale:
(Q) Daniela Seguel (CHI) vs. (1) Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-1
(3) Johanna Larsson (SWE) vs. (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 4-6, 6-4, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-bogota-colombia-894#orderofplay


ATP 250, Grand Prix Hassan II, Marrakech (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet-1 time

Spilleprogram fredag

Court Central – start 1200cet
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Joao Sousa (POR)
(Q) Alexey Vatutin (RUS) vs. (PR) Pablo Andujar (ESP)
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Gilles Simon (FRA)
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. (WC) Malek Jaziri (TUN)

Court 2 – start 1200cet
2 Double kampe

Kampene på Court Central vises på Tennistv.com

Singles hovedturnering

R32:
(1) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (wc) Amine Ahouda (MAR) 6-1, 6-2
(Q) Alexey Valutin (RUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 3-6, 6-3, 6-2
(PR) Pablo Anduar (ESP) vs. (LL) Ilya Ivashka (BLR) 6-3, 7-5
(Q) Andrea Arnaboldi (ITA) vs. (7) Alexandr Dolgopolov (UKR) 6-2, 6-3
(WC) Lamine Ouahab (MAR) vs. (3) Philipp Kohlschreiber (GER) 2-6, 6-0, 7-6(3)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Matteo Berettini (ITA) 7-6(2), 6-4
Joao Sousa (POR) vs. (Q) Pedro Martinez (ESP) 7-5, 7-5
Mirza Basic (BIH) vs. (5) Robin Haase (NED) 4-6, 6-4, 7-5

Gilles Simon (FRA) vs. (6) Benoit Paire (FRA) 6-2, 6-7(1), 7-6(5)
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-3, 6-1
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (Q) Calvin Hemey (FRA) 6-2, 6-2
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-1, 7-6(2)
(8) Mischa Zverev (GER) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-3, 6-4
(WC) Malek Jaziri (TUN) vs. Marton Fucsovics (HUN) 1-6, 6-4, 6-2
Radu Albot (MDA) vs. Andreas Seppi (ITA) 1-6, 6-3, 6-0
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. Jiri Vesely (CZE) 5-0 Ret’d

1/8-finale
(Q) Alexey Valutin (RUS) vs. (1) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(4), 6-2
(PR) Pablo Andujar (ESP) vs. (Q) Andrea Arnaboldi (ITA) 6-0, 6-2
Gilles Simon (FRA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 7-5, 6-1
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Guillermo GarciaLopez (ESP) 6-2, 6-4

Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (WC) Lamine Ouahab (MAR) 7-6(5), 5-7, 6-3
Joao Sousa (POR) vs. Mirza Basic (BIH) 6-3, 3-6, 6-4
(WC) Malek Jaziri (TUN) vs. (6) Mischa Zverev (GER) 6-2, 6-4
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/marrakech/360/daily-schedule


ATP 250, Fayez Sarofim & Co. US. Men’s Clay Court Championship, Houston, TX (USA) – Grus
Tidsforskel: cet-7 time

TV-dækning: Tennistv.com fra mandag, TV3 Sport fredag-lørdag

Spilleprogram fredag (kvartfinaler)

Center Court – start 1900cet
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Guido Pella (ARG)
(4/WC) Nick Kyrgios (AUS) vs. Ivo Karlovic (CRO)
(3) Jack Sock (USA) vs. Taylor Fritz (USA)
NB 0100: (1) John Isner (USA) vs. (6) Steve Johnson (USA)
Double kamp

Court 3 – start 2400cet
Double kamp

Kampene fra Center Court vises på Tennistv.com
TV3 Sport 2130-2300

Singles hovedturnering

R32
Henri Laaksonen (SUI) vs. (WC) Dustin Brown (GER) 6-4, 6-3
Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Mackenzie Mcdonald (USA) 6-3, 6-3
(6) Steve Johnson (USA) vs. Ernesto Escobedo (USA) 3-6, 7-6(5), 6-2
Horacio Zeballos (ARG) vs. (Q) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-1, 6-2
Taylor Fritz (USA) vs. Tim Smyczek (USA) 6-7(3), 6-2, 7-6(6)
(7) Ryan Harrison (USA) vs. (Q) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-4, 6-3

(Q) Denis Kudla (USA) vs. (5) Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 7-6(4)
Ivo Karlovic (CRO) vs. Taro Daniel (JPN) 7-6(5), 6-4
Bjorn Fratangelo (USA) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-1, 6-1
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Blaz Kavcic (SLO) 6-2, 6-2
Nicolas Kicker (ARG) vs. Donald Young (USA) 6-3, 6-2
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Stefan Kozlov (USA) 6-3, 6-2

1/8-finale
(1) John Isner (USA) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-4, 6-2
(6) Steve Johnson (USA) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-4
(3) Jack Sock (USA) vs. Horacio Zeballos (ARG) 6-4, 6-4
Taylor Fritz (USA) vs. (7) Ryan Harrison (USA) 3-6, 6-0, 6-3

Ivo Karlovic (CRO) vs. (Q) Denis Kudla (USA) 7-5, 7-5
(4/WC) Nick Kyrgios (AUS) vs. Bjorn Fratangelo (USA) 6-7(2), 6-1, 6-2
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Nicolas Kicker (ARG) 6-2, 7-6(3)
Guido Pella (ARG) vs. (2) Sam Querrey (USA) 2-6, 7-6(4), 7-6(3)

Den komplette schedule findes http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/houston/717/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 14)


$150.000+H, Taipei (TPE) – Combo | S | D | QS | QD | OOPCarpet
Tidsforskel: cet +6 timer

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Jonathan Erlich (ISR) vs. Cheng-Peng Hsieh/Tsung Hua Yang (TPE) 7-6(1), 7-6(1)

Kvartfinale: Løchte/Erlich vs. (2) Sonchat Ratiwatana/Sanchai Ratiwatana (THA) 0-6, 6-3, [6-10] (torsdag)

$100.000+H, Mexico City (MEX) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

€43.000+H, Barletta (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

Singles hovedturnering (udvalgte)

(200) Jaume Munar (ESP) vs. (185) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(4), 4-6, 7-5

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 15)
Tidsforskel: cet +1 time

$15.000, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: (WC) Kasper Elsvad (DEN) vs. [12] (1081) Alexander Lebedyn (UKR) 3-6, 0-6 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 15)

$60.000, ISTANBUL LALE CUP (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles kvalifikation

Q32:
(569) Karen Barritza (DEN) vs. (442) Anastasia Gasanova (RUS) 4-6, 1-6 lørdag
(513) Urszula Radwanska (POL) vs. [4] (378) Anastasia Frolova (RUS) 3-6, 2-6 lørdag


$25.000, Nana Trophy, Tunis (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64:
[15] (641) Emilie Francati (DEN) vs. (917) Jessica Ho (USA) 1-6, 2-6
Maria Jespersen (DEN) vs. Mey Ayri (TUN) 6-1, 6-1
[8] (583) Mirjam Bjorklund (SWE) – bye

Q32: Maria Jespersen vs. Mirjam Bjorklund 7-6(4), 1-6, 6-3
QFi: Maria Jespersen vs. (8) (542) Alice Rame (FRA) 2-6, 6-2, 2-6 (mandag)

Doubles

1/8-finale: Emilie Francati/Maria Jespersen (DEN) vs. (4) Anastasia Grymalska (ITA)/Amina Anshba (RUS) 4-6, 6-3, [1-10] (onsdag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte)

Grade 2, Haskovo Cup 2018 (BUL)– Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles kvalifikation

Q32: [7] (309) Christian Lerby (NED) vs. (WC) Mert Ramadan (BUL) 6-1, 6-2
Q16: Christian Lerby vs. (399) Mikel Aranzabal (ESP) 61, 3-6, 3-6 (mandag)

Boys singles hovedturnering

R32:
(161) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (91) Peter Makk (HUN) 3-6, 6-3, 3-6 (tirsdag)

Boys doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Petger Makk (HUN) vs. Anthony Genov/Simon Anthony Ivanov (BUL) 4-6, 6-1, [10-4] (onsdag)


Grade 5, Circuit ITF Junior D’Abidjan (Week 2), Elfenbenskysten (CIV) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -2 timer

Girls singles hovedturneringen

R32: (2441) Divine Dasam Nweke (DEN) – bye
1/8-finae: Divine Dasam Nweke vs. [7] (1082) Semra Aksu (TUR) 6-2, 0-6, 6-0
Kvartfinale: Divine Dasam Nweke vs. (1) (301) Alexandra Anttila (FIN)

Girls doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Ananya Vartak (GBR) vs. (1) Sara Ata (TUN)/Cara O’Flaherty (RSA) 6-7(2), 6-3, [5-10] (torsdag)


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DM Senior inde 2018, Hillerød – Hardcourt

TV-dækning: Finaler søndag: http://zibrasport.dk/tennis/live/

Herresingle

1/8-finale (torsdag)
Philip Hjorth (Lyngby) vs. (1) Nicolai Ferrigno (KB) 6-3, 6-0
Joen Moth-Poulsen (Ryvang) vs. Mikkel Emil Møller Larsson (Hillerød) 6-4, 5-7, [10-3]
(3) Sebastian Grundtvig (HIK) vs. Anton Lindquist Davidsen (Skovshoved) 6-1, 6-2
Emil Okkels Jensen (Fruens Bøge) vs. Patrick Kristensen (Lyngby) 1-6, 6-2, [14-12]
Christoffer Sander Nørby (Århus 1900) vs. Rasmus Michelsen (Skovbakken) 7-6(3), 6-3
(4) Anders Grinderslev (Skovbakken) vs. Marc Ferrigno (KB) 4-6, 6-3, [10-8]
Romeo Midtgaard Jivraj (Lyngby) vs. Bartosz Jonathan Terczynsk (ATK) 6-4, 4-6, [14-12]
(2) Maxim Landa (HRT) vs. Morten Lyngbæk (HRT) 7-5, 6-2

Kvartfinale (fredag)
Philip Hjorth (Lyngby) vs. Joen Moth-Poulsen (Ryvang) – 1815
(3) Sebastian Grundtvig (HIK) vs. Emil Okkels Jensen (Fruens Bøge) – 1815
(4) Anders Grinderslev (Skovbakken) vs. Christoffer Sander Nørby (Århus 1900) – 1700
(2) Maxim Landa (HRT) vs. Romeo Midtgaard Jivraj (Lyngby) – 1945

Semifinale (lørdag)
Finale (søndag)

Damesingle

1/8-finale (torsdag)
(1) Karen Barritza (Birkerød) vs. Victoria Ilena Andersen (Skovbakken) 6-1, 6-2
Alisha Ali Hussain (Birkerød) vs. Ida Hasselbalch (HRT) 6-1, 6-1
(R) Anna Sofie Aagaard Nielsen (Lyngby) vs. Cirkeline Lynge Lundberg (Gentofte) 6-2, 6-2
Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) vs. Anna Tang (Hillerød) 3-6, 7-6(5), [10-8]
Helena Francati (Gentofte) vs. Anna S. Christensen (ATK) 6-1, 6-1
(3) Karoline Laursen (KB) vs. Mathilde Tranberg (HRT) 6-4, 6-3
Ida Emilie Stilling Krause (Gentofte) vs. Martha-Elisa Stemann (HIK) 6-1, 6-3
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. Katerina Norup Hansen (ATK) 6-1, 6-2

Kvartfinale (fredag)
(1) Karen Barritza (Birkerød) vs. Alisha Ali Hussain (Birkerød) – 1700
(R) Anna Sofie Aagaard Nielsen (Lyngby) vs. Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) – 1815
(3) Karoline Laursen (KB) vs. Helena Francati (Gentofte)  – 1945
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. Ida Emilie Stilling Krause (Gentofte) – 1700

Semifinale (lørdag)
Finale (søndag)

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage