Dagens kampe onsdag 11. april: Studie af Fed Cup modstandere udsat et døgn

151
Valentini Grammatikopoulou
© 2017 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una
Et par af Danmarks potentielle modstandere ved Fed Cup i næste uge er Luxembourgs Mandy Minella og Grækenlands Valentini Grammatikopoulou, som begge kan følges på WTATV

De fleste af tirsdagens kampe ved WTA International turneringerne i Lugano og Bogota regnede væk, og derfor blev der alligevel ikke mulighed for at studere et par af Danmarks mulige modstandere ved næste uges Fed Cup i Athen, men muligheden er intakt onsdag, og derfor “genbruges” optakten til tirsdagens kampe med ganske få korrektioner, bl.a. ved at udskifte billedet af Mandy Minella med Valentini Grammatikopoulou.

Når Danmark i næste uge deltager i Fed Cup Group II Europe/Africa i Athen kan holdet møde et par af de spillere, som tirsdag kan følges på WTATV, så måske vil et godt råd til både holdkaptajn Jens Anker Buus Andersen og coach Jonas Svendsen samt de danske spillere være at benytte lejligheden til at studere dem nærmere.

Hvis Danmark igen møder Luxembourg, kan der muligvis blive tale om et revanche-opgør mod ranglistens no. 301 Mandy Minella, som Karen Barritza sensationelt besejrede, da Danmark sidste år vandt 2-1.
Kl. 10 færdigspilles på Centre Court i Lugano sidste sæt af kampen mellem Marketa Vondrousova (CZE) og Yulia Putintseva (KAZ), som har vundet et sæt hver i Lugano, og derefter kan man på samme bane følge  Mandy Minella mod 2. seedede Elise Mertens (BEL).

Valentini Grammatikopoulou spiller kl. 17 på Campo 2 i Bogota mod Miyu Kato (JPN).
Grækeren er no. 183 på WTA-ranglisten og hun har 2 friske sejre fra kvalifikationen.


#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA International, Samsung Open Presented by Corner – Lugano (SUI) – Grus

TV-dækning: WTATV.com og TV2 Play fra mandag , TV2 Sport torsdag + fredag

Deltagere: Mladenovic, Mertens, Kontaveit, Kuznetsova, Cornet, Buzarnescu, Sasnovich, Van Uytvanck m.fl.

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1000
(WC) Stefanie Voegele (SUI) vs. (LL) Magdalena Frech (POL) – TBF 6-3, 1-0
NB 1100: (1) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) Tamara Korpatsch (GER)
Viktorija Golubic (SUI) vs. (Q) Danka Kovinic (MNE)
Laura Siegemund (GER) vs. (Q) Kathinka Von Deichman (LIE)
Double kamp
NB 1730: (9) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Camila Giorgi (ITA)

Court 3 – start 1000
(5/WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Mona Barthel (GER) – TBF 6-4, 3-6, 4-3
(4) Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Vera Lapko (BLR) (R16)
Double kamp
Polona Hercog (SLO) vs. Aryna Sabalenka (BLR) (R16)
Double kamp

Court 4 – start 1030
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Carina Witthoeft (GER) – TBF 1-6, 6-4, 4-3
2 Double kampe

WTATV.com viser all kampe fra kl. 1000.
TV2 Sport sender fra kl. 1100, TV2 Play 1 fra 1730

Singles hovedturnering

R32
(6) Alize Cornet (FRA) vs. (WC) Jil Teichmann (SUI) 7-6(2), 6-0
(9) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-4, 6-2
Camila Giorgi (ITA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3, 6-2
Polona Hercog (SLO) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 7-5, 6-0
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (7) Mihaela Buzarnescu (ROU) 5-7, 6-3, 6-2
(8) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) Richel Hogenkamp (NED) 7-6(4), 6-0
Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Alexandra Cadantu (ROU) 6-0, 7-5
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 4-6, 7-6(2), 6-3
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Mandy Minella (LUX) 6-4, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-lugano-switzerland-1101#orderofplay


WTA International, Claro Open Colsanitas – Bogota (COL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Spilleprogram torsdag (1/8-finaler)

Campo Central – start 1700
(1) Tatjana Maria (GER) vs. (Q) Daniela Seguel (CHI)
(2) Magda Linette (POL) vs. (WC) Maria Herazo Gonzalez (COL)
(WC) Emiliana Arango (COL) vs. Jasmine Paolini (ITA)
Double kamp

Campo 1 – start 1700cet
(7) Ana Bogdan (ROU) vs. Anna Blinkova (RUS)
(5) Lara Arruabarrena (ESP) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP)
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (Q) Renata Zarazua (MEX)
Double kamp

Campo 2 – start 1700cet
(3) Johanna Larsson (SWE) vs. (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE)
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (Q) Elitsa Kostova (BEL)
2 Double kampe

Campo 3 – start 1730cet
Double kamp

WTATV.com viser fra de 3 førstnævnte baner fra kl. 1700.
TV2 Play 2 fra kl. 1700

Singles hovedturnering

R32:
(1) Tatjana Maria (GER) vs. Georgina Garcia Perez (ESP) 6-3, 6-2
(Q) Daniela Seguel (CHI) vs. Nicole Gibbs (USA) 6-2, 6-2
Anna Blinkova (RUS) vs. (wc) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-2, 6-4
(7) Ana Bogdan (ROU) vs. Mariana Duque-Marino (COL) 6-1, 7-6(2)
(WC) Emiliana Arango (COL) vs. (4) Veronica Cepede Royg (PAR) 6-0, 2-6, 6-4
Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Lizette Cabrerea (AUS) 6-0, 6-2
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Irina Falconi (USA) 7-5, 0-6, 6-1
(Q) Renata Zarazua (MEX) vs. (8) Ajla Tomljanovic (AUS) 1-6, 6-4, 7-6(6)

(5) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (Q) Victoria Rodriguez (MEX) 6-2, 7-6(3)
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (Q) Carol Zhao (CAN) 3-6, 6-1, 6-1
(Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. Miyu Kato (JPN) 5-7, 6-4, 6-4
(3) Johanna Larsson (SWE) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 7-6(4), 6-1
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (6) Alison Riske (USA) 6-2, 6-2
(Q) Elitsa Kostova (BUL) vs. Nao Hibino (JPN) 6-2, 6-4
(WC) Maria Herazo Gonzalez (COL) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-4, 1-6, 6-3
(2) Magda Linette (POL) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-3, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-bogota-colombia-894#orderofplay


ATP 250, Grand Prix Hassan II, Marrakech (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet-1 time

TV-dækning: Tennistv.com

Deltagere: Ramos-Vinolas, Edmund, Kohlschreiber, Gasquet, Haase, Paire, Dolgopolov, M. Zverev m.fl.

Spilleprogram torsdag

Court Central – start 1200cet
Joao Sousa (POR) vs. Mirza Basic (BIH)
(WC) Lamine Ouahab (MAR) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO)
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. Radu Albot (MDA)
(6) Mischa Zverev (GER) vs. (WC) Malek Jaziri (TUN)

Court 2 – start 1200cet
2 Double kampe

Court 4 start 1200
2 Double kampe

Kampene på Court Central vises på Tennistv.com

Singles hovedturnering

R32:
(1) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (wc) Amine Ahouda (MAR) 6-1, 6-2
(Q) Alexey Valutin (RUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 3-6, 6-3, 6-2
(PR) Pablo Anduar (ESP) vs. (LL) Ilya Ivashka (BLR) 6-3, 7-5
(Q) Andrea Arnaboldi (ITA) vs. (7) Alexandr Dolgopolov (UKR) 6-2, 6-3
(WC) Lamine Ouahab (MAR) vs. (3) Philipp Kohlschreiber (GER) 2-6, 6-0, 7-6(3)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Matteo Berettini (ITA) 7-6(2), 6-4
Joao Sousa (POR) vs. (Q) Pedro Martinez (ESP) 7-5, 7-5
Mirza Basic (BIH) vs. (5) Robin Haase (NED) 4-6, 6-4, 7-5

Gilles Simon (FRA) vs. (6) Benoit Paire (FRA) 6-2, 6-7(1), 7-6(5)
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-3, 6-1
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (Q) Calvin Hemey (FRA) 6-2, 6-2
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-1, 7-6(2)
(8) Mischa Zverev (GER) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-3, 6-4
(WC) Malek Jaziri (TUN) vs. Marton Fucsovics (HUN) 1-6, 6-4, 6-2
Radu Albot (MDA) vs. Andreas Seppi (ITA) 1-6, 6-3, 6-0
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. Jiri Vesely (CZE) 5-0 Ret’d

1/8-finale
(Q) Alexey Valutin (RUS) vs. (1) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(4), 6-2
(PR) Pablo Andujar (ESP) vs. (Q) Andrea Arnaboldi (ITA) 6-0, 6-2
Gilles Simon (FRA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 7-5, 6-1
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Guillermo GarciaLopez (ESP) 6-2, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/marrakech/360/daily-schedule


ATP 250, Fayez Sarofim & Co. US. Men’s Clay Court Championship, Houston, TX (USA) – Grus
Tidsforskel: cet-7 time

TV-dækning: Tennistv.com fra mandag, TV3 Sport fredag-lørdag

Deltagere: Isner, Querrey, Sock, Kyrgios, Verdasco, Johnson, Harrison, Sandgren m.fl.

Spilleprogram torsdag (1/8-finaler)

Center Court – start 1900cet
(6) Steve Johnson (USA) vs. Frances Tiafoe (USA)
(7) Ryan Harrison (USA) vs. Taylor Fritz (USA)
Double kamp
NB 0100: (1) John Isner (USA) vs. Henri Laaksonen (SUI)
(3) Jack Sock (USA) vs. Horacio Zeballos (ARG)

Court 3 – start 1900cet
3 Double kampe

Kampene fra Center Court vises på Tennistv.com

Singles hovedturnering

R32
Henri Laaksonen (SUI) vs. (WC) Dustin Brown (GER) 6-4, 6-3
Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Mackenzie Mcdonald (USA) 6-3, 6-3
(6) Steve Johnson (USA) vs. Ernesto Escobedo (USA) 3-6, 7-6(5), 6-2
Horacio Zeballos (ARG) vs. (Q) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-1, 6-2
Taylor Fritz (USA) vs. Tim Smyczek (USA) 6-7(3), 6-2, 7-6(6)
(7) Ryan Harrison (USA) vs. (Q) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-4, 6-3

(Q) Denis Kudla (USA) vs. (5) Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 7-6(4)
Ivo Karlovic (CRO) vs. Taro Daniel (JPN) 7-6(5), 6-4
Bjorn Fratangelo (USA) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-1, 6-1
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Blaz Kavcic (SLO) 6-2, 6-2
Nicolas Kicker (ARG) vs. Donald Young (USA) 6-3, 6-2
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Stefan Kozlov (USA) 6-3, 6-2

1/8-finale
Ivo Karlovic (CRO) vs. (Q) Denis Kudla (USA) 7-5, 7-5
(4/WC) Nick Kyrgios (AUS) vs. Bjorn Fratangelo (USA) 6-7(2), 6-1, 6-2
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Nicolas Kicker (ARG) 6-2, 7-6(3)
Guido Pella (ARG) vs. (2) Sam Querrey (USA) 2-6, 7-6(4), 7-6(3)

Den komplette schedule findes http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/houston/717/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 14)


$150.000+H, Taipei (TPE) – Combo | S | D | QS | QD | OOPCarpet
Tidsforskel: cet +6 timer

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Jonathan Erlich (ISR) vs. Cheng-Peng Hsieh/Tsung Hua Yang (TPE) 7-6(1), 7-6(1)

Kvartfinale: Løchte/Erlich vs. (2) Sonchat Ratiwatana/Sanchai Ratiwatana (THA) – tor NB 1130cet C1

$100.000+H, Mexico City (MEX) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

€43.000+H, Barletta (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

Singles hovedturnering (udvalgte)

(200) Jaume Munar (ESP) vs. (185) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(4), 4-6, 7-5

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 15)
Tidsforskel: cet +1 time

$15.000, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: (WC) Kasper Elsvad (DEN) vs. [12] (1081) Alexander Lebedyn (UKR) 3-6, 0-6 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 15)

$60.000, ISTANBUL LALE CUP (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles kvalifikation

Q32:
(569) Karen Barritza (DEN) vs. (442) Anastasia Gasanova (RUS) 4-6, 1-6 lørdag
(513) Urszula Radwanska (POL) vs. [4] (378) Anastasia Frolova (RUS) 3-6, 2-6 lørdag


$25.000, Nana Trophy, Tunis (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64:
[15] (641) Emilie Francati (DEN) vs. (917) Jessica Ho (USA) 1-6, 2-6
Maria Jespersen (DEN) vs. Mey Ayri (TUN) 6-1, 6-1
[8] (583) Mirjam Bjorklund (SWE) – bye

Q32: Maria Jespersen vs. Mirjam Bjorklund 7-6(4), 1-6, 6-3
QFi: Maria Jespersen vs. (8) (542) Alice Rame (FRA) 2-6, 6-2, 2-6 (mandag)

Doubles

1/8-finale: Emilie Francati/Maria Jespersen (DEN) vs. (4) Anastasia Grymalska (ITA)/Amina Anshba (RUS) 4-6, 6-3, [1-10] (onsdag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte)

Grade 2, Haskovo Cup 2018 (BUL)– Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles kvalifikation

Q32: [7] (309) Christian Lerby (NED) vs. (WC) Mert Ramadan (BUL) 6-1, 6-2
Q16: Christian Lerby vs. (399) Mikel Aranzabal (ESP) 61, 3-6, 3-6 (mandag)

Boys singles hovedturnering

R32:
(161) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (91) Peter Makk (HUN) 3-6, 6-3, 3-6 (tirsdag)

Boys doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Petger Makk (HUN) vs. Anthony Genov/Simon Anthony Ivanov (BUL) 4-6, 6-1, [10-4] (ons)


Grade 5, Circuit ITF Junior D’Abidjan (Week 2), Elfenbenskysten (CIV) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -2 timer

Girls singles hovedturneringen

R32: (2441) Divine Dasam Nweke (DEN) – bye
1/8-finae: Divine Dasam Nweke vs. [7] (1082) Semra Aksu (TUR) – tor 1100cet

Girls doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Ananya Vartak (GBR) vs. (1) Sara Ata (TUN)/Cara O’Flaherty (RSA) – tor NB 1600cet


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DM Senior inde 2018, Hillerød – Hardcourt

TV-dækning: Finaler søndag: http://zibrasport.dk/tennis/live/

Herresingle

1/8-finale (torsdag)
(1) Nicolai Ferrigno (KB) vs. Philip Hjorth (Lyngby – 1700
Mikkel Emil Møller Larsson (Hillerød) vs. Joen Moth-Poulsen (Ryvang) – 1800
(3) Sebastian Grundtvig (HIK) vs. Anton Lindquist Davidsen (Skovshoved) – 1630
Emil Okkels Jensen (Fruens Bøge) vs. Patrick Kristensen (Lyngby) – 1800
Rasmus Michelsen (Skovbakken) vs. Christoffer Sander Nørby (Århus 1900) – 1800
(4) Anders Grinderslev (Skovbakken) vs. Marc Ferrigno (KB) – 2000
Bartosz Jonathan Terczynsk (ATK) vs. Romeo Midtgaard Jivraj (Lyngby) – 1930
(2) Maxim Landa (HRT) vs. Morten Lyngbæk (HRT) – 1930

Kvartfinale (fredag)
Semifinale (lørdag)
Finale (søndag)

Damesingle

1/8-finale (torsdag)
(1) Karen Barritza (Birkerød) vs. Victoria Ilena Andersen (Skovbakken) – 1830
Ida Hasselbalch (HRT) vs. Alisha Ali Hussain (Birkerød) – 1630
(4) Sofia Nami Samavati (Vi/So) vs. Cirkeline Lynge Lundberg (Gentofte) – 1630
Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) vs. Anna Tang (Hillerød) – 1800
Helena Francati (Gentofte) vs. Anna S. Christensen (ATK) – 1930
(3) Karoline Laursen (KB) vs. Mathilde Tranberg (HRT) – 1630
Martha-Elisa Stemann (HIK) vs. Ida Emilie Stilling Krause (Gentofte) – 1930
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. Katerina Norup Hansen (ATK) – 1600

Kvartfinale (fredag)
Semifinale (lørdag)
Finale (søndag)

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage