Dagens kampe fredag 13. april: Regnvejrs-opsamling med 2 runder i Lugano og Bogata

133
The Memphis Open - Day 6
2016 Getty Images
Begge WTA turneringer har været hårdt ramt af forsinkelse på grund af regn, og derfor indledes med at færdigspille 1/8-finaler inden kvartfinalerne samme dag

En af de få 1/8-finaler, som nåede at blive færdigspillet var kampen i Bogota mellem 3. seedede Johanna Larsson og Valentini Grammatikopoulou, som Tennisavisen har fokuseret på, da hun formentlig spiller 2. single på Grækenlands Fed Cup hold, som Danmark kan møde ved Fed Cup i Athen i næste uge.

Grækeren førte 4-3 i 3. sæt, da kampen blev afbrudt, men da den senere blev genoptaget, sikrede svenskeren sig sejren 4-6, 6-4, 6-4.
Grækeren blev tilset af fysioterapeut ved et sidebytte, men hun kan nu koncentrere sig om at blive helt klar til Fed Cup for Grækenland, som desuden har WTA-ranglistens no. 48 Maria Sakkari på holdet, så Danmarks hold håber formentlig at undgå Grækenland i en eventuel opryknings-kamp.

TV2 Sport havde planlagt at transmittere fra kampene i Lugano fra torsdag, men det blev meget lidt tennis, der blev vist på kanalen, da det meste gik op i regn, og derfor blev i stedet vist gentagelse af et cykelløb, og da kampene blev genoptaget valgte TV2 Sport at henvise til TV2 Play med den begrundelse, at der var risiko for mere regn.

Derved gik de seere, som ikke har abonnement på TV2 Play eller WTATV, glip af fortsættelsen af kampen mellem 1. seedede Kristina Mladenovic (FRA) og kvalspilleren Tamara Korpatsch (GER).
Det er dog begrænset, hvor meget de mistede, da franskmanden trak sig fra kampen, da hun var bagud 6-7(5), 2-3, og senere kom regnen tilbage og forsinkede programmet yderligere.

Når kampene genoptages i Lugano fredag kl. 10, indledes med udsatte eller afbrudte kampe fra 1/8-finalerne, og vinderne må indstille sig på, at de skal i aktion igen senere på dagen, da kvartfinalerne skal afvikles samme dag.
Det samme er tilfældet i Bogota, når de kl. 16 dansk tid forsøger at indhente det forsømte.

Kampene i Lugano kommer dog ikke i gang til tiden, da der kl. 10 stadig var vand på banerne.

Ved de to ATP 250 turneringer i Marrakech og Huston har der ikke været problemer med afviklingen, og derfor kan man på Tennistv.com fra kl. 12 dansk tid følge alle kvartfinalerne fra Marrakech, hvor 3. seedede Philipp Kohlschreiber (GER) i 1. runde blev sendt ud 2-6, 6-0, 7-6(3) af Lamine Ouahab (MAR), der har wildcard, og 1. seedede Albert Ramos-Vinolas (ESP) blev i 1/8-finalen blev sendt ud 6-7(4), 2-6 af kvalspilleren Alexey Valutin (RUS).
Dermed er Kyle Edmund (GBR) og Richard Gasquet (FRA) eneste tilbageværende seedede spillere som no. 2 og 4.

I Houston er Sam Querrey (USA) eneste af de top-seedede, der tabte i 1/8-finalen, mens både John Isner (USA), Jack Sock (USA) og Nick Kyrgios er på programmet, som kan følges på Tennistv fra kl. 19 dansk tid.

TV3 Sport sender fra turneringen fredag og lørdag, men ifølge TV-guiden er det fredag begrænset til tidsrummet 2130-2300.
Måske kan kanalens seere derved følge den 3. kamp, hvor 3. seedede Jack Sock møder sin unge landsmand Taylor Fritz (billedet herover).
Johns Isner spiller tidligst kl. 01 natten til lørdag, hvor han møder 6. seedede Steve Johnson.

Philip Hjort sender 1. seedede ud af DM

Torsdag blev 1. runde ved DM inde i Hillerød Tennisklub afviklet, og som det blev nævnt i foromtalen til “Dagens kampe torsdag” kunne 1. seedede Nicolai Ferrigno (KB) vente en svær kamp mod Philip Hjorth (Lyngby), som ikke lægger skjul på, at han har store ambitioner for sin karriere, og ifølge videoen herunder er villig til at ofre hvad som helst for at nå sit mål, som er at blive en af Verdens bedste tennisspillere, og han træner 6 timer om dagen på Pro-ab Tennis Academy i Barcelona i bestræbelserne på at indfri drømmen.

Anstrengelserne resulterede i en overbevisende sejr 6-3, 6-0 over den 1. seedede modstander.
Philip møder fredag kl. 1815 Joen Moth-Poulsen (Ryvang), som må være indstillet på at få “kvalificeret modstand” i kvartfinalen, hvor de øvrige top-seedede Maxim Landa (HRT), Sebastian Grundtvig (der er skiftet fra HIK til Gentofte) og Anders Grinderslev (Skovbakken) også er i aktion.

I damesingle er finale-favoritterne Karen Barritza (Birkerød) og Hannah Viller Møller problemfrit videre til kvartfinalen, hvor Karen kl. 17 møder klubkammeraten Alisha Ali Hussain, og samtidig spiller Hannah mod Ida Emilie Stilling Krause (Gentofte).
3. seedede Karoline Laursen (KB) møder 1945 Helena Francati (Gentofte).

Anna Sofie Aagaard Nielsen (Lyngby), der har overtaget pladsen som 4. seedet efter afbud fra Sofia Nami Samavati, møder 1815 Johanne Christine Svendsen (Skovbakken).


#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA International, Samsung Open Presented by Corner – Lugano (SUI) – Grus

TV-dækning: WTATV.com og TV2 Play fra mandag , TV2 Sport torsdag + fredag

Spilleprogram lørdag (udvalgte)

Centre Court – start 1030
Kvartfinaler:
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Mona Barthel (GER)
(Q) Tamara Korpatsch (GER) vs. (WC) Stefanie Voegele (SUI)
Semifinaler:
Flipkens OR Lapko vs. Mertens OR Barthel
Korpatsch OR Voegele vs. Giorgi OR Sabalenka

Court 3 – start 1030
Kvartfinaler:
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (Q) Vera Lapko (BLR)
Camila Giorgi (ITA) vs. Aryna Sabalenka (BLR)
3 Double kampe

WTATV.com og TV2 Play 1 fra 1200

Singles hovedturnering

R32
(Q) Tamara Korpatsch (GER) vs. (1) Kristina Mladenovic (FRA) 7-6(5), 3-2 Ret’d
(Q) Kathinka Von Deichman (LIE) vs. Laura Siegemund (GER) 7-6(5), 2-3 Ret’d
(WC) Stefanie Voegele (SUI) vs. (LL) Magdalena Frech (POL) 6-3, 6-3
(6) Alize Cornet (FRA) vs. (WC) Jil Teichmann (SUI) 7-6(2), 6-0
(9) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-4, 6-2
Camila Giorgi (ITA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3, 6-2
Polona Hercog (SLO) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 7-5, 6-0
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (7) Mihaela Buzarnescu (ROU) 5-7, 6-3, 6-2

(8) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) Richel Hogenkamp (NED) 7-6(4), 6-0
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Carina Witthoeft (GER) 1-6, 6-4, 6-3
(Q) Danka Kovinic (MNE) vs. Viktorija Golubic (SUI) 7-6(6), 3-6, 6-4
(Q) Vera Lapko (BLR) vs. (4) Anett Kontaveit (EST) 3-6, 6-4, 6-3
Mona Barthel (GER) vs. (5/WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) 4-6, 6-3, 6-4
Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Alexandra Cadantu (ROU) 6-0, 7-5
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 4-6, 7-6(2), 6-3
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Mandy Minella (LUX) 6-4, 6-1

1/8-finale
(Q) Tamara Korpatsch (GER) vs. (Q) Kathinka Von Deichmann (LIE) 7-6(2), 6-4
(WC) Stefanie Voegele (SUI) vs. (6) Alize Cornet (FRA) 2-6, 7-5, 6-3
Camila Giorgi (ITA) vs. (9) Alison Van Uytvanck (BEL) 6-2, 6-1
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Polona Hercog (SLO) 6-3, 6-1

Kirsten Flipkens (BEL) vs. (8) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 4-6, 6-4, 6-2
(Q) Vera Lapko (BLR) vs. (Q) Danka Kovinic (MNE) 6-2, 6-3
Mona Barthel (GER) vs. Donna Vekic (CRO) 6-3, 4-6, 6-4
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 5-7, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-lugano-switzerland-1101#orderofplay


WTA International, Claro Open Colsanitas – Bogota (COL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Spilleprogram lørdag

Campo Central – start 1700
(2) Magda Linette (POL) vs. Dalila Jakupovic (SLO) – kvartfinale
Semifinaler:
NB 1700: (7) Ana Bogdan (ROU) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK)
(5) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (2) Magda Linette (POL) OR Dalila Jakupovic (SLO)

WTATV.com og TV2 Play 2 fra kl. 1700

Singles hovedturnering

R32:
(1) Tatjana Maria (GER) vs. Georgina Garcia Perez (ESP) 6-3, 6-2
(Q) Daniela Seguel (CHI) vs. Nicole Gibbs (USA) 6-2, 6-2
Anna Blinkova (RUS) vs. (wc) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-2, 6-4
(7) Ana Bogdan (ROU) vs. Mariana Duque-Marino (COL) 6-1, 7-6(2)
(WC) Emiliana Arango (COL) vs. (4) Veronica Cepede Royg (PAR) 6-0, 2-6, 6-4
Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Lizette Cabrerea (AUS) 6-0, 6-2
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Irina Falconi (USA) 7-5, 0-6, 6-1
(Q) Renata Zarazua (MEX) vs. (8) Ajla Tomljanovic (AUS) 1-6, 6-4, 7-6(6)

(5) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (Q) Victoria Rodriguez (MEX) 6-2, 7-6(3)
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (Q) Carol Zhao (CAN) 3-6, 6-1, 6-1
(Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. Miyu Kato (JPN) 5-7, 6-4, 6-4
(3) Johanna Larsson (SWE) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 7-6(4), 6-1
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (6) Alison Riske (USA) 6-2, 6-2
(Q) Elitsa Kostova (BUL) vs. Nao Hibino (JPN) 6-2, 6-4
(WC) Maria Herazo Gonzalez (COL) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-4, 1-6, 6-3
(2) Magda Linette (POL) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-3, 7-5

1/8-finale:
(Q) Daniela Seguel (CHI) vs. (1) Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-1
(7) Ana Bogdan (ROU) vs. Anna Blinkova (RUS) 1-6, 7-6(8), 6-4
(WC) Emiliana Arango (COL) vs. Jasmine Paolini (ITA) 7-6(0), 6-1)
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (Q) Renata Zarazua (MEX) 6-1, 6-4

(5) Lara Arruabarrena (ESP) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-0, 6-1
(3) Johanna Larsson (SWE) vs. (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 4-6, 6-4, 6-4
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (Q) Elitsa Kostova (BEL) 6-2, 6-2
(2) Magda Linette (POL) vs. (WC) Maria Herazo Gonzalez (COL) 6-2, 6-1

Kvartfinale:
(7) Ana Bogdan (ROU) vs. (Q) Daniela Seguel (CHI) 6-1, 6-1
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (WC) Emiliana Arango (COL) 6-1, 1-0 Ret’d
(5) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (3) Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-3
(2) Magda Linette (POL) vs. Dalila Jakupovic (SLO) (opdateres)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-bogota-colombia-894#orderofplay


ATP 250, Grand Prix Hassan II, Marrakech (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet-1 time

Spilleprogram lørdag (kvartfinaler og semifinaler)

Court Central – start 1200cet (kvartfinale)
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. (WC) Malek Jaziri (TUN)
NB 1600: 2 semifinaler
Double kamp

Court 2 – start 1200cet (kvartfinale)
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Gilles Simon (FRA)
Double kamp

Court 4 – start 1200cet (kvartfinale)
(Q) Alexey Vatutin (RUS) vs. (PR) Pablo Andujar (ESP)
Double kamp

Court 5 – start 1200cet (kvartfinale)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Joao Sousa (POR)

Kampene på Court Central vises på Tennistv.com

Singles hovedturnering

R32:
(1) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (wc) Amine Ahouda (MAR) 6-1, 6-2
(Q) Alexey Valutin (RUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 3-6, 6-3, 6-2
(PR) Pablo Anduar (ESP) vs. (LL) Ilya Ivashka (BLR) 6-3, 7-5
(Q) Andrea Arnaboldi (ITA) vs. (7) Alexandr Dolgopolov (UKR) 6-2, 6-3
(WC) Lamine Ouahab (MAR) vs. (3) Philipp Kohlschreiber (GER) 2-6, 6-0, 7-6(3)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Matteo Berettini (ITA) 7-6(2), 6-4
Joao Sousa (POR) vs. (Q) Pedro Martinez (ESP) 7-5, 7-5
Mirza Basic (BIH) vs. (5) Robin Haase (NED) 4-6, 6-4, 7-5

Gilles Simon (FRA) vs. (6) Benoit Paire (FRA) 6-2, 6-7(1), 7-6(5)
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-3, 6-1
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (Q) Calvin Hemey (FRA) 6-2, 6-2
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-1, 7-6(2)
(8) Mischa Zverev (GER) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-3, 6-4
(WC) Malek Jaziri (TUN) vs. Marton Fucsovics (HUN) 1-6, 6-4, 6-2
Radu Albot (MDA) vs. Andreas Seppi (ITA) 1-6, 6-3, 6-0
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. Jiri Vesely (CZE) 5-0 Ret’d

1/8-finale
(Q) Alexey Valutin (RUS) vs. (1) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(4), 6-2
(PR) Pablo Andujar (ESP) vs. (Q) Andrea Arnaboldi (ITA) 6-0, 6-2
Gilles Simon (FRA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 7-5, 6-1
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Guillermo GarciaLopez (ESP) 6-2, 6-4

Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (WC) Lamine Ouahab (MAR) 7-6(5), 5-7, 6-3
Joao Sousa (POR) vs. Mirza Basic (BIH) 6-3, 3-6, 6-4
(WC) Malek Jaziri (TUN) vs. (6) Mischa Zverev (GER) 6-2, 6-4
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/marrakech/360/daily-schedule


ATP 250, Fayez Sarofim & Co. US. Men’s Clay Court Championship, Houston, TX (USA) – Grus
Tidsforskel: cet-7 time

TV-dækning: Tennistv.com fra mandag, TV3 Sport fredag-lørdag

Spilleprogram lørdag (semifinaler)

Center Court – start 1800cet
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Ivo Karlovic (CRO)
(6) Steve Johnson (USA) vs. Taylor Fritz (USA)
Doubles finale

Begge semifinaler vises på Tennistv.com (doublen vises ikke)
TV3 Sport 2030-2400

Singles hovedturnering

R32
Henri Laaksonen (SUI) vs. (WC) Dustin Brown (GER) 6-4, 6-3
Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Mackenzie Mcdonald (USA) 6-3, 6-3
(6) Steve Johnson (USA) vs. Ernesto Escobedo (USA) 3-6, 7-6(5), 6-2
Horacio Zeballos (ARG) vs. (Q) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-1, 6-2
Taylor Fritz (USA) vs. Tim Smyczek (USA) 6-7(3), 6-2, 7-6(6)
(7) Ryan Harrison (USA) vs. (Q) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-4, 6-3

(Q) Denis Kudla (USA) vs. (5) Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 7-6(4)
Ivo Karlovic (CRO) vs. Taro Daniel (JPN) 7-6(5), 6-4
Bjorn Fratangelo (USA) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-1, 6-1
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Blaz Kavcic (SLO) 6-2, 6-2
Nicolas Kicker (ARG) vs. Donald Young (USA) 6-3, 6-2
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Stefan Kozlov (USA) 6-3, 6-2

1/8-finale
(1) John Isner (USA) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-4, 6-2
(6) Steve Johnson (USA) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-4
(3) Jack Sock (USA) vs. Horacio Zeballos (ARG) 6-4, 6-4
Taylor Fritz (USA) vs. (7) Ryan Harrison (USA) 3-6, 6-0, 6-3

Ivo Karlovic (CRO) vs. (Q) Denis Kudla (USA) 7-5, 7-5
(4/WC) Nick Kyrgios (AUS) vs. Bjorn Fratangelo (USA) 6-7(2), 6-1, 6-2
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Nicolas Kicker (ARG) 6-2, 7-6(3)
Guido Pella (ARG) vs. (2) Sam Querrey (USA) 2-6, 7-6(4), 7-6(3)

Kvartfinale
(6) Steve Johnson (USA) vs. (1) John Isner (USA) 7-6(4), 4-6, 7-6(5)
Taylor Fritz (USA) vs. (3) Jack Sock (USA) 6-3, 3-6, 6-4
Ivo Karlovic (CRO) vs. (4/WC) Nick Kyrgios (AUS) 3-6, 6-2, 6-3
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Guido Pella (ARG) 4-6, 7-5, 6-3

Den komplette schedule findes http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/houston/717/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 14)


$150.000+H, Taipei (TPE) – Combo | S | D | QS | QD | OOPCarpet
Tidsforskel: cet +6 timer

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Jonathan Erlich (ISR) vs. Cheng-Peng Hsieh/Tsung Hua Yang (TPE) 7-6(1), 7-6(1)

Kvartfinale: Løchte/Erlich vs. (2) Sonchat Ratiwatana/Sanchai Ratiwatana (THA) 0-6, 6-3, [6-10] (torsdag)

$100.000+H, Mexico City (MEX) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

€43.000+H, Barletta (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

Singles hovedturnering (udvalgte)

(200) Jaume Munar (ESP) vs. (185) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(4), 4-6, 7-5

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 15)
Tidsforskel: cet +1 time

$15.000, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: (WC) Kasper Elsvad (DEN) vs. [12] (1081) Alexander Lebedyn (UKR) 3-6, 0-6 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 15)

$60.000, ISTANBUL LALE CUP (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles kvalifikation

Q32:
(569) Karen Barritza (DEN) vs. (442) Anastasia Gasanova (RUS) 4-6, 1-6 lørdag
(513) Urszula Radwanska (POL) vs. [4] (378) Anastasia Frolova (RUS) 3-6, 2-6 lørdag


$25.000, Nana Trophy, Tunis (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64:
[15] (641) Emilie Francati (DEN) vs. (917) Jessica Ho (USA) 1-6, 2-6
Maria Jespersen (DEN) vs. Mey Ayri (TUN) 6-1, 6-1
[8] (583) Mirjam Bjorklund (SWE) – bye

Q32: Maria Jespersen vs. Mirjam Bjorklund 7-6(4), 1-6, 6-3
QFi: Maria Jespersen vs. (8) (542) Alice Rame (FRA) 2-6, 6-2, 2-6 (mandag)

Doubles

1/8-finale: Emilie Francati/Maria Jespersen (DEN) vs. (4) Anastasia Grymalska (ITA)/Amina Anshba (RUS) 4-6, 6-3, [1-10] (onsdag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte)

Grade 2, Haskovo Cup 2018 (BUL)– Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles kvalifikation

Q32: [7] (309) Christian Lerby (NED) vs. (WC) Mert Ramadan (BUL) 6-1, 6-2
Q16: Christian Lerby vs. (399) Mikel Aranzabal (ESP) 61, 3-6, 3-6 (mandag)

Boys singles hovedturnering

R32:
(161) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (91) Peter Makk (HUN) 3-6, 6-3, 3-6 (tirsdag)

Boys doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Petger Makk (HUN) vs. Anthony Genov/Simon Anthony Ivanov (BUL) 4-6, 6-1, [10-4] (onsdag)


Grade 5, Circuit ITF Junior D’Abidjan (Week 2), Elfenbenskysten (CIV) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -2 timer

Girls singles hovedturneringen

R32: (2441) Divine Dasam Nweke (DEN) – bye
1/8-finae: Divine Dasam Nweke vs. [7] (1082) Semra Aksu (TUR) 6-2, 0-6, 6-0
Kvartfinale: Divine Dasam Nweke vs. (1) (301) Alexandra Anttila (FIN) 6-7(5), 3-6 (fredag)

Girls doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Ananya Vartak (GBR) vs. (1) Sara Ata (TUN)/Cara O’Flaherty (RSA) 6-7(2), 6-3, [5-10] (torsdag)


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DM Senior inde 2018, Hillerød – Hardcourt

TV-dækning: Finaler søndag: http://zibrasport.dk/tennis/live/

Herresingle

1/8-finale (torsdag)
Philip Hjorth (Lyngby) vs. (1) Nicolai Ferrigno (KB) 6-3, 6-0
Joen Moth-Poulsen (Ryvang) vs. Mikkel Emil Møller Larsson (Hillerød) 6-4, 5-7, [10-3]
(3) Sebastian Grundtvig (HIK) vs. Anton Lindquist Davidsen (Skovshoved) 6-1, 6-2
Emil Okkels Jensen (Fruens Bøge) vs. Patrick Kristensen (Lyngby) 1-6, 6-2, [14-12]
Christoffer Sander Nørby (Århus 1900) vs. Rasmus Michelsen (Skovbakken) 7-6(3), 6-3
(4) Anders Grinderslev (Skovbakken) vs. Marc Ferrigno (KB) 4-6, 6-3, [10-8]
Romeo Midtgaard Jivraj (Lyngby) vs. Bartosz Jonathan Terczynsk (ATK) 6-4, 4-6, [14-12]
(2) Maxim Landa (HRT) vs. Morten Lyngbæk (HRT) 7-5, 6-2

Kvartfinale (fredag)
Philip Hjorth (Lyngby) vs. Joen Moth-Poulsen (Ryvang) 6-3, 6-2
(3) Sebastian Grundtvig (HIK) vs. Emil Okkels Jensen (Fruens Bøge) 6-2, 6-2
Christoffer Sander Nørby (Århus 1900) vs. (4) Anders Grinderslev (Skovbakken) 7-6(7), 0-6, [10-6]
(2) Maxim Landa (HRT) vs. Romeo Midtgaard Jivraj (Lyngby) 6-2, 6-2

Semifinale (lørdag)
(3) Sebastian Grundtvig (HIK) vs. Philip Hjorth (Lyngby) – 1330
(2) Maxim Landa (HRT) vs. Christoffer Sander Nørby (Århus 1900) 1330

Finale (søndag)

Damesingle

1/8-finale (torsdag)
(1) Karen Barritza (Birkerød) vs. Victoria Ilena Andersen (Skovbakken) 6-1, 6-2
Alisha Ali Hussain (Birkerød) vs. Ida Hasselbalch (HRT) 6-1, 6-1
(R) Anna Sofie Aagaard Nielsen (Lyngby) vs. Cirkeline Lynge Lundberg (Gentofte) 6-2, 6-2
Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) vs. Anna Tang (Hillerød) 3-6, 7-6(5), [10-8]
Helena Francati (Gentofte) vs. Anna S. Christensen (ATK) 6-1, 6-1
(3) Karoline Laursen (KB) vs. Mathilde Tranberg (HRT) 6-4, 6-3
Ida Emilie Stilling Krause (Gentofte) vs. Martha-Elisa Stemann (HIK) 6-1, 6-3
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. Katerina Norup Hansen (ATK) 6-1, 6-2

Kvartfinale (fredag)
(1) Karen Barritza (Birkerød) vs. Alisha Ali Hussain (Birkerød) 6-1, 6-1
(R) Anna Sofie Aagaard Nielsen (Lyngby) vs. Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) 6-4, 1-6, [10-8]
(3) Karoline Laursen (KB) vs. Helena Francati (Gentofte) 6-4, 6-4
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. Ida Emilie Stilling Krause (Gentofte) 6-0, 6-2

Semifinale (lørdag)
(1) Karen Barritza (Birkerød) vs. (R) Anna Sofie Aagaard Nielsen (Lyngby) – 1200
(2) Hannah Viller Møller (HIK)  vs. (3) Karoline Laursen (KB) – 1200

Finale (søndag)

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage