Tennistv.com viser kampe fra alle 3 ATP 250 turneringer tirsdag, hvor der fortsat afvikles 1. runde, mens seedet 1-4 er oversiddere

Selvom de topseedede er oversiddere, mens 1. runde ved de 3 nedennævnte ATP 250 turneringer afvikles mandag-tirsdag, er der masser af interessante kampe på Tennistv.com, hvis man er en tennisfan, som ikke kun har lyst til at se kampe med de absolutte topnavne.

Der er dog også flere velkendte navne i aktion tirsdag, hvor man bl.a. kan følge den tidligere etablerede top 10-spiller David Ferrer (ESP), som både Frederik Løchte Nielsen og Michael Torpegaard havde fornøjelse at møde for et par år siden, da Danmark tabte 0-5 i Davis Cup til Spanien, som desuden havde Rafael Nadal på holdet.

Formentlig ingen livestreaming med dansk deltagelse

Frederik Løchte havde med 2 sejre i single og sejren sammen med Thomas Kromann i double stor andel i Danmarks 4-1 sejr over Irland i weekenden, men han har ikke lang tid til at slappe af, idet han i denne uge deltager i en $15.000 turnering i Loughborough, hvor både Karen Barritza og Emilie Francati har spillet sig i tirsdagens kvalfinaler i kvindernes $25.000 turnering samme sted.

Clara Tauson deltager i denne uge i sin første internationale turnering i 2018, hvilket foregår i Tunesien, hvor hun formentlig onsdag møder Jessica Ho (USA) i 1. runde, men forinden får hun mulighed for at danne sig et indtryk af amerikaneren, som hun møder tirsdag ved 11-tiden i double, hvor Clara har Melania Delai (ITA) som makker.

I en $15.000 turnering på Mallorca har Sofia Nami Samavati netop spillet sig videre fra kvalifikationen, og hun møder tidligst onsdag Marta Gonzalez Ballbe (ESP), som ligeledes er videre fra kvalifikationen.

Hos juniorerne får Olivia Gram – ligesom Løchte – heller ikke lang tid til at fejre sin første ITF-titel fra Stavanger, idet hun er draget videre til Hamburg, hvor hun tirsdag ved 1030-tiden møder Ester Katerina Pataki (GER), der har fået wildcard.

Umiddelbart ser det ikke ud til, at der er livestreaming fra de turneringer, hvor der er dansk deltagelse, hvilket der dog helt sikkert vil være i næste uge, når Caroline Wozniacki deltager i Premier 5 turneringen i Doha.

Tilføjelse: Der er livestream på Court 1 og Court 5 fra turneringen på Mallorca, hvor Sofia Nami Samavati formentlig onsdag spiller 1. runde


Genveje:

#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA – der er ingen WTA-turneringer i uge 6, hvor der afvikles Fed Cup 10-11. februar


ATP 250, Diema Xtra Sofia Open (BUL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time
TV-dækning: Tennistv.com

Deltagere: Wawrinka, Mannarino, Muller, Kohlschreiber, Haase, Troicki, Sousa, Donskoy m.fl.

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Center Court – start 1100cet
(5) Robin Haase (NED) vs. Marius Copil (ROU)
Mikhail Youzhny (RUS) vs. Andreas Seppi (ITA)
Double kamp
NB 1700: Marcos Baghdatis (CYP) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ)
(4) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (Q) Mirza Basic (BIH)

Court 1 – start 1100cet
Laslo Djere (SRB) vs. Blaz Kavcic (SLO)
Maximilian Marterer (GER) vs. Malek Jaziri (TUN)
2 Double kampe
NB 1700: Lukas Lacko (SVK) vs. (Q) Jozef Kovalik (SVK)
Double kamp

Tennistv.com viser udvalgte kampe fra Center Court

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/sofia/7434/daily-schedule

R32 (udvalgte)
(1) Stan Wawrinka (SUI) – bye
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. (WC) Alexander Donski (BUL) 7-5, 6-1
Denis Istomin (UZB) vs.  (WC) Adrian Andreev (BUL) 6-3, 6-4
(6) Viktor Troicki (SRB) vs. (Q) Ernests Gulbis (LAT) 6-3, 6-7(2), 6-3
(4) Philipp Kohlschreiber (GER) – bye
(Q) Mirza Basic (BIH) vs. (LL) Florian Mayer (GER) 6-4, 6-1
(7) Joao Sousa (POR) vs. (WC) Dimitar Kuzmanov (BUL) 7-6(6), 6-1

(3) Gilles Muller (LUX) – bye
Lukas Lacko (SVK) vs. (8) Evgeny Donskoy (RUS) 6-4, 6-4
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 6-4
(2) Adrian Mannarino (FRA) – bye


ATP 250, Open Dud de France, Montpellier (FRA) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com (fra tirsdag)

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Center Court – start 1200
(Q) Kenny De Schepper (FRA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA)
NB 1400: Dustin Brown (Ger) vs. Nicolas Mahut (FRA)
(5) Richard Gasquet (FRA) vs. Daniil Medvedev (RUS)
1900: (1) David Goffin (BEL) vs. Simon OR Maden
2030: (6) Andrey Rublev (RUS) vs. Jeremy Chardy (FRA)

Court 1 – start 1100cet
(8) Yuichi Sugita (JPN) vs. (PR) John Millman (AUS)
(WC) Calvin Hemery (FRA) vs. Ruben Bemelmans (BEL)
NB 1500: 4 Double kampe

Tennistv.com viser udvalgte kampe fra Center Court

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/montpellier/375/daily-schedule

R32 (udvalgte)
(1) David Goffin (BEL) – bye
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Yannick Maden (GER) 6-1, 4-6, 7-6(3)
(7) David Ferrer (ESP) vs. Karen Khachanov (RUS) (opdateres…)
(PR) Ricardas Berankis (LTU) vs. (WC) Julien Benneteau (FRA) 6-3, 7-6(6)
(4) Damir Dzumhur (BIH) – bye

(6) Andrey Rublev (RUS) vs. Guillermo Garcia Lopez (ESP) 6-4, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 4-6, 7-5, 7-5
(3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) – bye
Benoit Pair (FRA) vs. Mischa Zverev (GER) 6-4, 6-4
(Q) Carlos Taberner (ESP) vs. (Q) Norbert Gombos (SVK) 7-6(5), 7-6(1)
(2) Lucas Pouille (FRA) – bye


ATP 250, Ecuador Open, Quito (ECU) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer
TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag)

Deltagere: Carreno Busta, Ramos-Vinolas, Monfils, Lorenzi, Zeballos, Estrella, Karlovic, Jarry m.fl.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Center Court – start 1800cet
Thiago Monteiro (BRA) vs. (5) Horacio Zeballos (ARG) 7-6(5), 6-3
Yannick Hanfmann (GER) vs. (WC) Roberto Quiroz (ECU)
Double kamp
NB 0030: (8) Nicolas Jarry (CHI) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG)
(7) Ivo Karlovic (CRO) vs. Ernesto Escobedo (USA)

Court 1 – start 1800cet
(Q) Roberto Caballes Baena (ESP) vs. (Q) Federico Gaio (ITA) 7-6(5), 6-3
Gerald Melzer (AUT) vs. Marco Cecchinato (ITA)
Double kamp

De 4 første kampe på Center Court vises på Tennistv.com, som ikke viser Karlovic vs. Escobedo.

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Center Court – start 1800cet
(5) Horacio Zeballos (ARG) vs. Thiago Monteiro (BRA)
Yannick Hanfmann (GER) – TBF 5-4
Double kamp
NB 0030cet: (8) Nicolas Jarry (CHI) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG)

Court 1 – start 1800cet
(Q) Roberto Carballes Baena (eSP) vs. (Q) Federico Gaio (ITA)

Court 2 – start 1800cet
Gerald Melzer (AUT) vs. Marco Cecchinato (ITA) – TBF 0-1
Double kamp

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/quito/7161/daily-schedule

R32 (udvalgte)
(1) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye
(Q) Andrej Martin (SVK) vs. Rogerio Dutra Silva (BRA) 7-5, 6-4
(WC) Corentin Moutet (FRA) vs. Adrian Menendez-Maceiras (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-2
(4) Paolo Lorenzi (ITA) – bye
Stefano Travaglia (ITA) vs. (PR) Pablo Andujar (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-2
Casper Ruud (NOR) vs. Carlos Berlocq (ARG) 7-5, 6-0

(3) Gael Monfils (FRA) – bye
(6) Victor Estrella Burgos (DOM) vs. Thomaz Bellucci (BRA) 4-6, 6-4, 6-2
(2) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


ATP Challengers (Uge 6)

$100.000, San Francisco, CA (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet -9 timer

$75.000, Launceston (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +10 timer

€64.000, Budapest (HUN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

R32:
[4] (135) Elias Ymer (SWE) vs. (WC) (530) Peter Nagy (HUN) 6-3, 6-2
[5] (163) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (195) Blaz Rola (SLO) 3-6, 7-5, 6-1

1/8-finale:
Elias Ymer (SWE) vs. (221) Zdenek Kolar (CZE) – torsdag?
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. ?? – torsdag?

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 6)

$15.000, Egypt Men’s Futures, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

Tidsforskel: cet +1 time

Q64:
Frederik Ørvad (DEN) vs. Manuel Luis Lamelas (ESP) 6-4, 6-1
(WC) Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Anwar Elkamony (EGY) 6-0, 6-4

Q32:
Frederik Ørvad vs. [12] (1396) Vitalii Shcherba (UKR) 2-6, 6-7(2) (søndag)
Thomas Schwencke Lindqvist vs. [8] (1157) Maksim Tikhomirov (USA) 2-6, 1-6 (søndag)


$15.000, GB Pro Series Loughborough (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32: (559) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (565) Nicholas S. Hu (USA) – ons ca. 1230cet

Doubles

1/8-finale: (3) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Harri Heliovaara (FIN) vs. Billy Harris/George Houghton (GER) 6-3, 7-5
Kvartfinale: Nielsen/Heliovaara vs. Jody Maginley (ANT)/Ronnie Schneider (USA) – ons NB 1600cet

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 6)

$25.000, GB Pro Series Loughborough (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q32:
[9] (634) Emilie Francati (DEN) vs. Anna Loughlan (GBR) 4-6, 6-1, 6-1
[6] (549) Karen Barritza (DEN) vs. Danielle Daley (GBR) 6-1, 6-2

QFi:
Emilie Francati vs. [3] (476) Ana Vrljic (CRO) 7-6(6), 6-2
Karen Barritza vs. [14] (1082) Alice Gillan (GBR) 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R32
(Q) (549) Karen Barritza (DEN) vs. (369) Panna Udvardy (HUN) – ons 1100cet C3
[5] (218) Anna Zaja (GER) vs. (389) Katarzyna Piter (POL) – ons ca. 1500cet C8
(Q) (634) Emilie Francati (DEN) vs. (308) Harriet Dart (GBR) – ons NB 1330cet C7

Doubles

1/8-finale:
Emilie Francati (DEN)/Lena Rueffer (GER) vs. Vlada Ekshibarova (ISR)/Cristiana Ferrando (ITA) – ons ca. 1730cet C3
Karen Barritza (DEN)/Alicia Barnett (GBR) vs. (3) Julia Glushko (ISR)/Valentini Grammatikopoulou (GRE) – ons NB 1700cet C8


$15.000, Hammamet Open (TUN) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: (750) Clara Tauson (DEN) vs. (933) Jessica Ho (USA) – ons 1000

Dobles

1/8-finale: Clara Tauson (DEN)/Melania Delai (ITA) vs. Jessica Ho (USA)/Lisa-Marie Maetschke (GER) 4-6, 3-6


$15.000, Rafa Nadal Academy by Movistar Womens I, Manacor (Mallorca) (ESP) – Hardcourt

TV-dækning: http://live.itftennis.com/en/live-streams/ (Court 1 og Court 4)

Singles kvalifikation

Q64:
Anna Marie Møller (DEN) vs. Hikari Osaki (JPN) 1-6, 2-6 (søndag)
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) Sofia Pascual Lyons (ESP) 6-3, 6-1

Q32: Sofia Nami Samavati vs. Kiara Cvetkovic (SUI) 6-2, 6-1
QFi: Sofia Nami Samavati vs. Isabel Adrover Gallego (ESP) 6-3, 6-7(3), 6-3

Singles hovedturnering

R32:
(Q) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (Q) Marta Gonzalez Ballbe (ESP) – ons NB 1130 C4

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 6)

Grade 4, YONEX ITF Hamburg (GER) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q64: (WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (WC) Boris Mika Reckow (GER) 5-7, 2-6 (søndag)

Girls singles hovedturnering

R64: (934) Olivia Gram (DEN) vs. (WC) Ester Katerina Pataki (GER) 7-5, 7-6(4)
R32: Olivia Gram vs. [1] (194) Sophia Biolay (FRA) – ons 0900

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 6)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage