Dagens kampe tirsdag 21. november: Næppe store seertal inden Davis Cup finalen

204
Tennisspilleren Elias Ymer
Foto: Sportsfotograf.com.
I en uge uden tenniskampe på TV kan man følge WTA 125K på WTA TV og Livestream fra ATP Challenger med svensk deltagelse

Som det blev nævnt ved omtalen af mandagens kampe, finder man ingen tenniskampe, hvis man zapper gennem kanallisten på sit TV hjemme fra lænestolen eller sofaen, hvilket kan være en kontrast efter nogle uger med top-tennis fra både WTA-slutspillet og senere fra Next Gen Finals med nogle af fremtidens stjerner, samt – for mange – prikken over i’et med ATP-slutspillet i London.

Selvom deltagerne i ATP-slutspillet er de 8 absolut bedste spillere, som lige nu kan opdrives inden for en af Verdens største og mest eksponerede individuelle sportsgrene, tyder seertallene fra dækningen i Danmark ikke på, at der er den helt store interesse for at se tennis blandt danske seere, når det ikke handler om turneringer med Caroline Wozniacki.

Det højeste registrerede seertal under turneringen var 16.000 til torsdagens kamp mellem Roger Federer og Marin Cilic på TV3 Sport, og på TV3 Max var den eneste transmission i top 10 fredagens aftenkamp mellem Pablo Carreno Busta og Grigor Dimitrov med 10.000 seere, hvilket er mindre end 10 procent af de seertal, som ofte opnås ved de store kampe med Caroline Wozniacki.

Det forventes derfor ikke, at et tilsvarende antal vælger at følge de to nedennævnte WTA 125K turneringer, som bliver vist på WTA TV, og hvis man foretrækker herre-tennis, kan man på Livestream.com følge et par af de bedste svenske spillere i henholdsvis Indien og Brasilien, bl.a. Elias Ymer (billedet herover).

Mikael Torpegaard deltager i denne uge i en 25K turnering i Columbus, hvor der tilsyneladende ikke er mulighed for at følge med på livestream, men man kan dog følge med på livescore via linket til turneringens webside.

Senere på ugen afvikles finalen i Davis Cup mellem Frankrig og Belgien, og det fremgår herunder, hvilke muligheder der er for at følge kampene.

WTA 125K, L&T Mumbai Open – Mumbai (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

Seedede: (79) Aryna Sabalenka (BLR), (111) Ana Bogdan (ROU), (113) Yanina Wickmayer (BEL), (117) Arina Rodionova (AUS) m.fl.

R32 (udvalgte):
(3) Yanina Wickmayer (BEL) vs. Laura Robson (GBR) 7-5, 6-4

Tirsdag
Center – start 1030cet
(4) Arina Rodionova (AUS) vs. Amandine Hesse (FRA)
(Q) Deniz Khazaniuk (ISR) vs. (WC) Rutuja Bhosale (IND)
Court 1 – start 1030cet
Dalma Galfi (HUN) vs. Jai-Jing Lu (CHN)
Victoria Rodriguez (MEX) vs. (2/Q) Ana Bogdan (ROU)

Onsdag (1/8-finaler)
Center – start 1030cet
(wc) Ankita raina (IND) vs. Veronika Kudermetova (RUS)
Valentyna Ivakhnenko (RUS) vs. (3) Yanina Wickmayer (BEL)
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Priscilla Hon (AUS)
NB 1500cet
(Q) Alizé Lim (FRA) vs. (2/Q) Ana Bogdan (ROU)

Court 1 – start 1030cet
Junri Namigata (JPN) vs. Olga Ianchuk (UKR)
Bibiane Schoofs (NED) vs. Fanny Stollar (HUN)
NB 1330: Double kamp

Court 2 – start 1030cet
Peangtarn Plipuech (THA) vs. (6) Lizette Cabrera (AUS)
(7) Carol Zhao (CAN) vs. Dalila Jakupovic (SLO)
NB 1330: Double kamp

WTATV viser kampe fra Center Court, Court 1 og 2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-mumbai-india-1100#orderofplay

WTA 125K, Hawaii Open – Honolulu, HI, (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -11 timer

Seedede: (36) Shuai Zhang (CHN), (84) Su-wei Hsieh (TPE), (86) Evgeniya Rodina (RUS), (102) Kurumi Nara (JPN) m.fl.

R32: Udvalgte
Lesley Kerkhove (NED) vs. (WC) Michaela Gordon (USA) 5-7, 6-3, 6-1
Ajla Tomljanovic (CRO) vs. (4) Kurumi Nara (JPN) 6-2, 6-2
(141) Julia Boserup (USA) vs. (145) Sara Errani (ITA) 6-7(5), 6-4, 6-3
(WC) Allie Klick (USA) vs. (8) Xinyun Han (CHN) 7-5, 6-4
(178) Rebecca Peterson (SWE) vs. (237) Usue Maitane Arconada (USA) 7-6(0), 6-4

Tirsdag
Center Court – start 2100cet
Danielle Lao (USA) vs. (Q) Claire Liu (USA)
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. (WC) Taysia Rogers (USA)
Danielle Collins (USA) vs. (6) Sachia Vickery (USA) *bem)
NB ons 0500: 2 Double kampe
*bem) Vinder møder Rebecca Peterson i 1/8-finale

Court 1 – start 2100cet
(7) Misaki Doi (JPN) vs. Asia Muhammad (USA) *bem)
Vitalia Diatchenko (RUS) vs. (5) Risa Ozaki (JPN)
(Q) Katherine Sebov (CAN) vs. Jacqueline Cako (USA)
(WC) AnastasiaPivovarova (RUS) vs. (3) Evgeniya Rodina (RUS)
NB ons 0300cet: Julia Boserup (USA)/Rebecca Peterson (SWE) vs. Na-Lae Han (KOR)/Su Jeong Jang (KOR) – mulig baneskift

*bem) Vinder møder Julia Boserup i 1/8-finale

WTATV.com viser kampe fra Center Court og Court 1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-honolulu#orderofplay

Davis Cup Final, Stade Pierre Mauroy, Lille (FRA) – Hardcourt Recbound Ace

Frankrig vs. Belgien

Fredag 1400: 2 singler
Lørdag 1400: Double
Søndag 1330: 2 singler

Kampene vises ikke på TV i Danmark, men man kan købe adgang på https://video.daviscup.com/, som oplyser disse priser:

€4.99 = 37 kr. (for en bestemt kamp)
€7.99 = 60 kr. (for en bestemt runde)
€39.99 = 300 kr. (1 år omfattende både Fed Cup og Davis Cup)

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers

$75.000, Champaign, IL (USA)
bl.a. Michael Mmoh (USA), Taylor Harry Fritz (USA), Nicolaas Scholtz (RSA)

$150.000, Hua Hin (THA)

$100.000+H, Bangalore (IND) – Combo QS QD OOP

R32: [4] Elias Ymer (SWE) vs. (WC) (1219) Suraj R. Prabodh (IND) 6-4, 7-6(2)

1/8-finale: Elias Ymer vs. (313) Ante Pavic (CRO) – ons 0530cet

$50.000+H, Rio de Janeiro (BRA) – Combo QS QD OOP

R32: (342) Christian Lindell (SWE) vs. (254) Javier Marti (ESP) 6-4, 3-3 Ret’d

1/8-finale: Christian Lindell vs. (222) Guilherme Clezar (BRA) – torsdag?

€43.000+H, Andria (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 47)

$25.000, COLUMBUS MEN’S $25,000 FUTURES, Ohio (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet-6 timer

Singles hovedturnering

R32: (734) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [4] (358) Edward Corrie (GBR) – tir ca. 2030cet

Doubles

1/8-finale: (4) Mikael Torpegaard (DEN)/Martin Joyce (USA) vs. Riley H. Reist/Joseph Thomas (USA) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Torpegaard/Joyce vs. Robert Cash/Alex Kobelt (USA) – onsdag?

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Q64: Philip Hjorth (DEN) vs. Ruben Busch (GER) 6-1, 6-4
Q32: Philip Hjorth vs. [4] (1249) Miguel Semedo (POR) 6-3, 6-1
QFi: Philip Hjorth vs. Giuseppe Caparco (ITA) 4-6 Ret’d

ITF Women (udvalgte uge 47)

ITF Junior (udalgte uge 47)

Grade 5, ITF East Africa Junior Circuit 18 & Under KEN 1, Nairobi (KEN) – Grus
Tidsforskel: cet +3 timer

R64: [1] (308) Eric Vanshelboim (UKR) – bye
R32: Eric Vanshelboim vs. (2579) Omar Ata (TUN) 6-0, 6-4
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. [16] (2579) Samir Hamza Reguig (ALG) – ons 0600cet

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)