Løchte Nielsen og Kromann stiller op i doublen ved Davis Cup mod Egypten.

Pga. regnvejr i Charleston samme indledning her:

Görges og Sevastova fik efter flere forsøg på at spille, afbrudt deres semi-finale kamp ved 4-4 i 1. sæt, derefter flere timers venten, inden det blev besluttet at aflyse alt spil lørdag og prøve igen fra kl. 16:30 dansk tid i dag søndag og vejrudsigten er bedre for søndag, hvor alle resterende kampe forsøges spillet. Se kamp programmet nedenfor… (Her info fra TV2 om kampene i Charleston og i  Mexico)

Billede: Anastasija Sevastova, 27 årig lettisk spiller, trak sig i 2013 midlertidigt på grund af skader, vendte tilbage 2015. Hun blev kendt for sine præstationer ved US Open 2016, hvor hun slog 3. seedet Garbine Muguruza samt Johanna Konta undervejs til sin første Grand Slam kvartfinale.

Sevastova er en taktisk all round spiller, som varierer slagene for at vinde sine point. Hendes serv og grundslag er ganske tørre og præcise, omend 2. serven er lidt svag. Hun anvender gerne stopbolde og slices, går gerne til nettet. Dette varierede spil samt kamp for hvert point gør hende til en vanskelig modstander for enhver.

Sevastova har 2 WTA titler. Siden hun kom tilbage efter skadespausen, er hun avanceret hurtigt på ranglisten: #110 slut 2015, #35 slut 2016 og #16 slut 2017.

Sevastova slog i år Görges i R 32 i Indian Wells. Head to head mod Görges er 2/4.


#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA Premier, Volvo Car Open, Charleston (USA) – Grus

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Zoe Kruger (RSA) 6-1, 6-4
QFi: Fanny Stollar (HUN) vs. Ulrikke Eikeri 6-1, 6-4

Singles hovedturnering

R64 (udvalgte)
Varvara Lepchenko (USA) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 7-5
Polona Hercog (SLO) vs. (Q) Maryna Zanevska (BEL) 6-1, 6-4
(14) Alize Cornet (FRA) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-1, 6-2
(12) Kiki Bertens (NED) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 6-4, 6-1
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (WC) Bethanie MattekSands (USA) 6-2, 6-2
(Q) Fanny Stollar (HUN) vs. (Q) Francesca di Lorenzo (USA) 7-5, 6-1

Bernarda Pera (USA) vs. Jana Cepelova (SVK) 6-2, 6-2
(WC) Sara Errani (ITA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-4, 6-4
(15) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Vera Lapko (BLR) 6-4, Ret’d
(11) Daria Gavrilova (AUS) vs. Ons Jabeur (TUN) 1-6, 6-4, 6-3
Camila Giorgi (ITA) vs. (Q) Silvia Soler-Espinosa (ESP) 6-1, 6-4
Lara Arrubarrena (ESP) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 4-6, 7-6(6), 1-0 Ret’d
==
Kristie Ahn (USA) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-2, 6-4
Laura Siegmund (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 7-5, 6-2
(10) Naomi Osaka (JPN) vs. Jennifer Brady (USA) 6-4, 6-4
(13) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (Q) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-3, 6-4
(Q) Claire Liu (USA) vs. Magda Linette (POL) 1-6, 6-3, 6-3
Christina Mchale (USA) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-4, 6-2

Johanna Larsson (SWE) vs. (Q) Caroline Dolehide (USA) 5-7, 6-0, 6-4
Tatjana Maria (GER) vs. Lauren Davis (USA) 6-3, 6-0
(9) Ashleigh Barty (AUS) vs. Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-2
(16) Elena Vesnina (RUS) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 2-6, 6-2
Taylor Townsend (USA) vs. Heather Watson (GBR) 6-3, 6-4
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-1

R32 (udvalgte)
(1) Caroline Garcia (FRA) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-2, 6-3
(3) Daria Kasatkina (RUS) vs. Christina Mchale (USA) 6-3, 3-6, 6-2

R 16
(12) K Bertens vs (Q)F Stollar 62, 64
(W) B Pera vs S Errani 63, 26, 64
(7) M Keys vs C Giorgi 64, 63
(5) J Goerges vs (10) N Osaka 76(4), 63
(3) D Kasatkina vs (13) I Begu 62, 61
(6) A Sevastova vs (9) A Barty 63, 64
Kr Pliskova vs (16) E Vesnina 63, 16, 62
(14) A Cornet vs (1) C Garcia 57, 61, 64

kvartfinale
(5) J Goerges vs (3) D Kasatkina 64, 63
(7) M Keys vs B Pera 62, 67(5), 75
(8) A Sevastova vs Kr Pliskova 64, 60
(12) K Bertens vs (14) A Cornet 62, 75

Semifinale
Kiki BERTENS (NED) [12] vs Madison KEYS (USA) [7] 6-4, 6-7(2), 7-6(5)
Julia GOERGES (GER) [5] vs Anastasija SEVASTOVA (LAT) [8] 7-6(5), 6-3

Finale:
Kiki BERTENS (NED) [12] vs Julia GOERGES (GER) [5] 6-2, 6-1

Finale doubles:
Alla KUDRYAVTSEVA (RUS) Katarina SREBOTNIK (SLO) vs.
Andreja KLEPAC (SLO) María José MARTÍNEZ SÁNCHEZ (ESP) [3] 6-3, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-cDouble kampharleston-usa-804#orderofplay


WTA International, Abierto GNP Seguros, Monterrey (MEX) – Hardcourt

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: Cornelia Lister (SWE) vs. Valeria Savinykh (RUS) 5-7, 6-3, 6-2
Q16: Cornelia Lister vs. Dalila Jakupovic (SLO) 4-6, 6-7(6)
QFi:
Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. (8) Conny Perrin (SUI) 6-2, 6-2
(6) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Sabrina Santamaria (USA) 6-2, 7-5
Usue Maitane Arconada (USA) vs. (3) Jasmine Paolini (ITA) 6-1, 5-7, 6-1
(7) Marie Bouzkova (CZE) vs. Deniz Khazaniuk (ISR) 6-2, 5-7, 7-5

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
Alison Riske (USA) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-0, 7-6(5)
Anna Blinkova (RUS) vs. Rebecca Peterson (SWE) 7-6(7), 5-7, 6-4
(8) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 4-6, 6-1, 7-6(6)
(3) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Nao Hibino (JPN) 6-7(2), 6-4, 6-4
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-1, 7-5
(6) Ana Bogdan (ROU) vs. (WC) Victoria Rodriguez (MEX) 4-6, 6-4, 7-6(5)

(5) Monica Puig (PUR) vs. Nicole Gibbs (USA) 6-3, 6-3
Stefanie Voegele (SUI) vs. (Q) Dalila Jakupovic (SLO) 6-3, 6-4
Naomi Broady (GBR) vs. Carol Zhao (CAN) 6-3, 6-7(5), 6-2
(7) Sachia Vickery (USA) vs. Irina Falconi (USA) 6-1, 6-4(2)
(WC) Ana Sofia Sanchez (MEX) vs. (Q) Usue Matane Arconada (USA) 6-3, 4-6, 6-4
Jana Fett (CRO) vs. (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-0, 6-2
Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Risas Ozaki (JPN) 6-4, 6-3

R16 (udvalgte)
(3) D Collins vs Tsurenko W/O
(6) A Bogdan vs S Sorribes Tormo 62, 63
(7) S Vickery vs (W) A Sanchez 63, 63
(2) M Rybarikova vs J Fett 75, 62
(4) T Babos vs N Broady 63, 67(6), 75
A Tomljanovic vs A Blinkova 62, 57, 62
(1) G Muguruza vs A Riske 62, 63 (5)
(5) M Puig vs S Voegele 64, 63

Kvartfinaler
(7) S Vickery vs (2) M Rybarikova 60, 63
(4) T Babos vs (5) M Puig 64, 62
(6) A Bogdan vsD Collins 62, 64
(1) G Muguruza vs (8) A Tomljanovic 63, 60

Semifinaler
(4) T Babos vs S Vickery 16, 62, 62
(1) G Muguruza vs (6) A Bogdan 60, 75

Finale
Garbiñe MUGURUZA (ESP) [1] vs. Timea BABOS (HUN) [4] 3-6, 6-4, 6-3

Finale doubles:
Naomi BROADY (GBR) Sara SORRIBES TORMO (ESP) vs.
Desirae Krawczuk (USA) Giuliana Olmos (MEX) 3-6, 6-4, [10-8]


Davis Cup, World Group – Kvartfinaler

TV-dækning: https://video.daviscup.com/

Italien vs. Frankrig 1-3
Rubber 1: Andreas Seppi vs. Lucas Pouille vs.  3-6, 2-6, 6-4, 6-3, 1-6
Rubber 2: Fabio Fognini vs. Jeremy Chardy 6-7(6), 6-2, 6-2, 6-3
Rubber 3: Bolelli/Fognini vs. Herbert/Mahut 4-6, 3-6, 1-6
Rubber 4: Fabio Fognini vs. Lucas Pouille 6-2, 1-6, 6-7(3), 3-6
Rubber 5: David Ferrer vs. Philipp Kohlschreiber 7-6(1), 3-6, 7-6(4), 4-6, 7-5

Spanien vs. Tyskland 3-2
Rubber 1: David Ferrer vs. Alexander Zverev 4-6, 2-6, 2-6
Rubber 2: Rafael Nadal vs. Philipp Kohlschreiber 6-2, 6-2, 6-3
Rubber 3: Lopez Tarres/F. Lopez vs. Puetz/Struff 3-6, 4-6, 6-3, 7-6(4), 5-7
Rubber 4: Rafael Nadal vs. Alexander Zverev 6-1, 6-4, 6-4

Kroatien vs. Kazakstan 3-1
Rubber 1: Marin Cilic vs. Dmitry Popko 6-2, 6-1, 6-2
Rubber 2: Borna Coric vs. Mikhail Kukushkin 6-3, 6-7(5), 4-6, 2-6
Rubber 3: Dodig/Mektic vs. Khabibulin/Nedovyesov 6-7(2), 6-4, 6-4, 6-2
Rubber 4: Marin Cilic vs. Mikahail Kukushkin 6-1, 6-1, 6-1

USA vs. Belgien 4-0
Rubber 1: John Isner vs. Joris De Loore 6-3, 6-7(4), 7-6(8), 6-4
Rubber 2: Sam Querrey vs. Ruben Bemelmans 6-1, 7-6(5), 7-5
Rubber 3: Harrison/Sock vs. Gille/Vliegen 5-7, 7-6(1), 7-6(3), 6-4
Rubber 4: Ryan Harrison vs. Ruben Bemelmans 6-3, 6-4

Group I Europe/Africa, 2. runde

(1) Tjekkiet vs. Israel 3-1

Sverige vs. (4) Portugal 2-3
Rubber 1: Mikael Ymer vs. Joao Sousa 4-6, 4-6
Rubber 2: Elias Ymer vs. Gastao Elias 7-6(11), 6-4
Rubber 3: Eriksson/Lindstedt vs. Elias/Sousa 7-6(6), 6-2
Rubber 4: Elias Ymer vs. Joao Sousa 4-6, 4-6
Rubber 5: Mikael Ymer vs. Gastao Elias 6-3, 6-4

(3) Slovakiet vs. Bosnia/Herzegovina 3-2

(2) Rusland vs. Østrig 1-3

Group II Europe/Africa, 2. runde

(1) Rumænien vs. Marokko 5-0

Lørdag/søndag
Rubber 1: M Copil vs A Ahouda 6-0, 6-1
Rubber 2: A Ungur vs L Ouahab 6-0, 7-6(3)
Rubber 3: M Copil/F Mergea, vs Y Idmbarak/L Ouahab 6-2, 6-1
Rubber 4: D Dima vs S. El Mesbahi 6-0, 6-4
Rubber 5: E. Fetisleam vs. Y Kilani 6-2, 6-0

Polen vs. Zimbabwe 4-1

Lørdag/søndag
Rubber 1: K Majchrzak vs T Garanganga 6-2, 6-2
Rubber 2: M Przysiezny vs B Lock 5-7, 5-7
Rubber 3: L Kubot/M Matkowski vs T Garanganga/B Lock 6-3, 6-3
Rubber 4: K Majchrzak vs b Lock 6-3, 6-2
Rubber 5: D Michalski vs M. Chigaazira 6-3, 6-4

(3) Danmark vs. Egypten 1-3
Lørdag:
Rubber 1: Frederik Løchte Nielsen vs. Karim-Mohammed Maamoun 63, 36, 67
Rubber 2: Christoffer Kønigsfeldt vs. Youssef Hossam 46, 46
Søndag: (start 1100)
Rubber 3: Kromann/Nielsen vs. Hossam/Sabry 6-3, 5-7, 4-6
Rubber 4: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Youssef Hossam 6-2, 7-6(14)

(7) Finland vs. (2) Litauen 3-2

Lørdag/søndag
Rubber 1: H Heliovaara vs L Grigelis 6-3, 1-6, 6-3
Rubber 2: E Ruusuvuori vs R Berankis 2-6, 7-6(6), 3-6
Rubber 3: H Heliovaara /H Kontinen vs L Grigelis/L Mugevicius 6-4, 7-6(2)
Rubber 4: H Heliovaara vs R Berankis 2-6, 3-6
Rubber 5: E Ruusuvuori vs L Grigelis 7-5, 6-2

Play-offs

Luxembourg vs. Georgia 5-0

Slovenien vs. Tyrkiet 3-2

Norge vs. Irland 3-1
Lørdag: (start 1200)
Rubber 1: Viktor Durasovic vs. Peter Bothwell 6-3, 2-6, 3-6
Rubber 2: Casper Ruud vs. Simon Carr 6-2, 6-1
Søndag: (start 1000)
Rubber 3: Durasov/Ruud vs. Bothwell/Carr 6-2, 6-2
Rubber 4: Casper Ruud vs. Peter Bothwell 6-3, 7-5

Estland vs. Tunesien 3-2


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 14)


 

$50.000+H, Panama City (PAN) – Combo | S | D | QS | QD | OOPGrus

Finale: (4) Carlos Berlocq (ARG) vs. Blaz Rola (SLO) 6-2, 6-0

€43.000+H, Alicante (ESP) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

Singles hovedturnering (udvalgte)

R32: (182) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (WC) (455) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-5, 7-5
1/8-finale: (198) Guido Andreozzi (ARG) vs. Felix Auger-Aliassime 7-6(2), 2-6, 6-4
semi: De Minuar (4) vs Baena 62, 64
Andujar vs Cecchinaty (2) 64, 57, 64
Finale: De Minuar vs Andujar 76(5), 61

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 15)
Tidsforskel: cet +1 time

$15.000, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: (WC) Kasper Elsvad (DEN) vs. [12] (1081) Alexander Lebedyn (UKR) 3-6, 0-6 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 15)

$60.000, ISTANBUL LALE CUP (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles kvalifikation

Q32:
(569) Karen Barritza (DEN) vs. (442) Anastasia Gasanova (RUS) 4-6, 1-6 lørdag
(513) Urszula Radwanska (POL) vs. [4] (378) Anastasia Frolova (RUS) 3-6, 2-6 lørdag


$25.000, Nana Trophy, Tunis (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64:
[15] (641) Emilie Francati (DEN) vs. (917) Jessica Ho (USA) 1-6, 2-6
Maria Jespersen (DEN) vs. Mey Ayri (TUN) 6-1, 6-1
[8] (583) Mirjam Bjorklund (SWE) – bye

Q32: Maria Jespersen vs. Mirjam Bjorklund 7-6(4), 1-6, 6-3
QFi: Maria Jespersen vs. (8) (542) Alice Rame (FRA)

Doubles

Emilie Francati/Maria Jespersen (DEN)?

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 14)

Grade 4, Messika Open – Bat Yam (ISR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: [1] (162) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) Orel Kimhi (ISR) 6-3, 6-4
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (1653) Guy Dagan (ISR) 6-1, 6-4
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (892) Joseph White (GBR) 0-6, 4-6

Boys doubles

1/8-finale: (1) Eric Vanshelboim (UKR)/Jesper Klov Nilsson (SWE) vs. Ido Demri/Maxim Dunye (ISR) 6-1, 6-0
Kvartfinale: Vanshelboim/Nilsson vs. Ying Hou/Joseph White (GBR) 6-4, 7-5
Semifinale: Vanshelboim/Nilsson vs. (3) Nevo Gabriely/Rol Ginat (ISR) 4-6, 3-6


ITF Junior FTT Tunisia (Grade 4), Hammamet (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Girls singles hovedturnering

R32: (664) Olivia Gram (DEN) vs. (728) Maria Aran Teixido Garcia (ESP) 1-6, 3-6

Girls doubles

1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Ferdaous Bahri (TUN) vs. (3) Ares Teixido Garcia/Maria Aran Teixido Garcia (ESP) 6-7(4), 4-6 (onsdag)


Grade 5, Circuit ITF Junior D’Abidjan (Week 1), Elfenbenskysten (CIV) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -2 timer

Girls singles hovedturnering

R32: (2434) Divine Dasam Nweke (DEN) – bye
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. [6] (1007) Semra Aksu (TUR) 57, 60, 64
Kvartfinale: Divine Dasam Nweke vs (1) Alexandra Antilla  16, 36

Girls doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Ananya Vartak (GBR) – bye
Kvartfinale: Nweke/Vartak vs. (1) Danielle Daley (GBR)/Cara O’Flaherty (RSA) 3-6, 3-6


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage