WTATV tager hul på WTA turneringerne i Brisbane og Shenzhen, og Eurosport fortsætter med Hopman Cup og et par kampe fra ATP i Brisbane

Kvalifikationen til det nye års første WTA og ATP turneringer er fortsat i fuld gang, og på årets sidste dag indledes hovedturneringen i de fleste af turneringerne, og der bliver mulighed for at følge mange af kampene på WTATV.com, som fra kl. 0300 natten til søndag sender kampe fra flere baner i Brisbane, og fra kl. 0500 endvidere fra Shenzhen.

I Brisbane kan man bl.a. følge 4. seedede Caroline Garcia (FRA), der havde en formidabel afslutning på sæsonen, når hun kl. 0400 møder Alize Cornet (FRA), og derefter spiller 7. seedede Anastasija Sevastova (LAT) mod Samantha Stosur, som traditionelt har svært ved at leve op til forventningerne, når hun spiller på hjemmebane i Australien.

I Auckland, hvor Caroline Wozniacki er seedet 1, indledes hovedturneringen – og dermed TV-dækning – mandag. Det er endnu uvist, om Caroline spiller mandag eller tirsdag, men Ifølge TV2 Sport spiller Caroline tirsdag, men tidspunktet kendes endnu ikke. De garanterer dog, at hendes 1. runde kamp bliver vist på TV2 Sport.

Eurosport 2 sender fra ATP-udgaven i Brisbane fra kl. 0800, og fra kl. 1200 viser de ifølge TV-guiden opgøret i Hopman Cup mellem Australien og Canada.
Kampene (Gavrilova vs. Bouchard og Kokkinakis vs. Pospisil samt mixedouble) afvikles allerede fra kl. 0300, hvor de kan følges på Eurosport Player.

Frederik Løchte Nielsen kom godt fra start i Bangkok, men der mangler fortsat 2 sejre for at komme videre til hovedturneringen, hvor flere af kampene kan følges på Livestream.com.

WTA International, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer
TV-dækning: WTATV fra mandag, TV2 Sport fra natten til tirsdag

Deltagere: Wozniacki, Goerges, Strycova, Radwanska, Davis, Putintseva, Barthel, Vekic, Puig, Lepchenko, McHale m.fl.

Q16 – start søndag 2200cet

Mandag vises følgende R32 kampe på WTATV.com

Centre Court – start NB 0030cet
Petra Martic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE) – *bem
(8) Donna Vekic (CRO) vs. Kirsten Flipkens (BEL)
Double kamp
NB 0700: (2) Julia Goerges (GER) vs. Monica Puig (PUR)
Christina Mchale (USA) vs. Taylor Townsend (USA)
*bem: Vinder kan møde Caroline Wozniacki i 2. runde

Grandstand – start NB 1230
Nao Hibino (JPN) vs. Su-Wei Hsieh (TPE)
Polona Hercog (SLO) vs. Alison Van Uytvanck (BEL)
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Lara Arruabarrena (ESP)
Double kamp

Court 2 – NB 0100cet
2 Double kampe

(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Madison Brengle (USA) spilles tirsdag, hvor den under alle omstændigheder vises på TV2 Sport.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-auckland-new-zealand-1049#orderofplay

WTA International, Szhenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: WTATV fra søndag, TV2 Play fra tirsdag

Deltagere: Halep, Ostapenko, Zhang, Begu, Wang, Siniakova, Sakkari, Babos, Buzarnescu, Sharapova m.fl.

Søndag vises følgende R32 kampe på WTATV.com

Centre Court – start 0500cet
(4) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (WC) Fangzhou Liu (CHN) 6-1, 6-2
(6) Katerina Siniakova (CZE) vs. Ons Jabeur (TUN) 6-1, 6-1
NB 0900: Alison Riske (USA) vs. (5) Qiang Wang (CHN) 7-5, 6-0
Ying-Ying Duan (CHN) vs. Evgeniya Rodina (RUS)

Court 1
NB 0600: Double kamp
NB 0700: Aryna Sabalenka (BLR) vs. Monica Niculescu (ROU) 6-4, 6-4

Court 2
NB 0700: Magda Linette (POL) vs. Jana Cepelova (SVK) 7-5, 2-6, 6-4
Double kamp

Mandag vises følgende R32 kampe på WTATV.com

Centre Court – start 0400cet
(3) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS)
(1) Simona Halep vs. Nicole Gibbs (USA)
NB 0700: Maria Sharapova (RUS) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU)
(8) Timea Babos (HUN) vs. (WC) Xiyu Wang (CHN)

Court 1 – start 0400cet
(Q) Jasmine Paolini (ITA) vs. (WC) Yafan Wang (CHN)
(7) Maria Sakkari (GER) vs. (Q) Danka Kovinic (MNE)
Double kamp

Court 2 – start 0400cet
Pauline Parmentier (FRA) vs. Zarina Diyas (KAZ)
(Q) Stefanie Voegele (SUI) vs. Zarina Diyas (KAZ)
Double kamp

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-shenzhen-china-1063#orderofplay

WTA Premier & ATP 250 Brisbane, International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 9 timer

Spilleprogram mandag (WTA og ATP)

Pat Rafter Arena – start 0200cet
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) – WTA
Frances Tiafoe (USA) vs. Matthew Ebden (AUS) – ATP
NB 0600: (5) Johanna Konta (GBR) vs. Madison Keys (USA) – WTA
NB 1000: Jared Donaldson (USA) vs. (WC) Jordan Thompson (AUS) – ATP
NB 1130: (8) Ashleigh Barty (AUS) vs. Lesia Tsurenko (UKR) – WTA

Show Court 1 – start 0200cet
Ray Harrison (USA) vs. Leonardo Mayer (ARG) – ATP
NB 0400: (6) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) – WTA
(8) Mischa Zverev (GER) vs. (Q) ?? – ATP
NB 0800: Petra Kvitova (CZE) vs. Anett Kontaveit (EST) – WTA
NB 0900: Double kamp – ATP

Show Court 2 – start 0200cet
(Q) Kaia Kanepi (EST) vs. Daria Kasatkina (RUS) – WTA
(Q) Jennifer Brady (USA) vs. Sorana Cirstea (ROU) – WTA
(Q) Kateryna Bondarenko (UKR) vs. Cathrine Bellis (USA) – WTA
Horacio Zeballos (ARG) vs. (Q) ?? – ATP
Double kamp – WTA

Court 6 – start 0200cet
4 Double kampe (ATP/WTA)

TV-dækning: Se herunder

Den komplette schedule for både WTA og ATP findes på https://www.brisbaneinternational.com.au/schedules/order-of-play/

WTA Premier, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: WTATV fra søndag, TV2 Sport og TV2 Play fra mandag

Deltagere: Muguruza, Pliskova, Svitolina, Garcia, Konta, Mladenovic, Sevastova, Barty, Keys, Kasatkina, Kvitova m.fl.

Q32: (135) Julia Boserup (USA) vs. [4] (88) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 1-6, 4-6 (fredag)

Iflg. WTATV.com vises WTA-kampe søndag fra Court 1 fra kl. 0300, og fra kl. 0400 fra Pat Rafter Arena, Court 2 og Court 6.

Court 1 – start 0300cet (R32)
Tatjana Maria (Ger) vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO)
Carina Witthoeft (GER) vs. Aleksandra Krunic (SRB)
(WC) Destanee Aiava (AUS) vs. (WC) Ajla Tomljanovic (CRO)
Kiki Bertens (NED) vs. Ana Konjuh (CRO)

Pat Rafter Arena – start 0400cet (R32)
(4) Caroline Garcia (FRA) vs. Alize Cornet (FRA)
Samantha Stosur (AUS) vs. (7) Anastasija Sevastova (LAT)

Court 2 – start 0300cet
(3) Heather Watson (GBR) vs. (7) Kaia Kanepi (EST) – QFi
(4) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Polina Monova (RUS) – R32

Court 6 – start 0300cet
Dayana Yastremska (UKR) vs. (5) Kateryna Bondarenko (UKR) – QFi

Det er uvist, om de 2 førnævnte kvalfinaler (QFi) også bliver vist på WTATV.

TV-dækning mandag – se spilleplan herover

WTATV.com viser alle WTA-kampe fra alle 4 baner
TV2 Play 1 viser kampe fra kl. 0600 og 1130

Den komplette WTA schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-brisbane-australia-800#orderofplay

ATP 250, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: Eurosport fra søndag, Tennistv.com fra mandag

Deltagere: Dimitrov, Murray, Kyrgios, Raonic, Muller, Schwartzman, Dzumhur, Zverev, Dolgopolov m.fl.

R32 søndag (udvalgte)

Pat Rafter Arena – start 0400cet
2 WTA-kampe
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. (6) Diego Schwartzman (ARG)
Steve Johnson (USA) vs. (WC) Alex de Minaur (AUS)

Eurosport 2 sender søndag fra kl. 0800

TV-dækning mandag – se spilleplan herover

Eurosport Player: 0345-0600 og 0945-1200
Eurosport 2: 0930-1020 og 2130-2253 (forskudt)
Tennistv.com (oplyses senere)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/brisbane/339/daily-schedule

ATP 250, Qatar Exxonmobil Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer
TV-dækning: Eurosport fra mandag

Deltagere: Thiem, Busta, Berdych, Vinolas, Gasquet, Krajinovic, Verdasco, Lopez, Rublev m.fl. (Djokovic har meldt afbud).

Q16: (142) Elias Ymer (SWE) vs. [5] (126) Pedro Sousa (POR) 4-2 Ret’d
QFi: Elias Ymer vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) – søn 1330cet C3

R32: 1. runde indledes mandag

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/doha/451/daily-schedule

ATP 250, Tata Open Maharashtra, Pune (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time
TV-dækning: TV3 Sport fra torsdag

Deltagere: Cilic, Anderson, Agut, Paire, Haase, Vesely, Kukushkin, Herbert, Fucsovics, Djere, Simon m.fl.

QFi: kvalfinaler starter søndag 0830cet

R32: 1. runde indledes mandag

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/pune/891/daily-schedule

Hopman Cup, Perth (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: Eurosport fra lørdag

Group A:
Tyskland: Alexander Zverev, Angelique Kerber
Canada: Vasek Pospisil, Eugenie Bouchard
Belgien: David Goffin, Elise Mertens
Australien: Thanasi Kokkinakis, Daria Gavrilova

Søndag 0300cet: Australien vs. Canada 2-1
Daria Gavrilova vs. Eugenie Bouchard 6-1, 6-4
Thanasi Kokkinakis vs Vasek Pospisil 6-4, 3-6, 6-4
Gavrilova/Kokkinakis vs. Bouchard/Pospisil 3-4(1), 3-4(4)
Eurosport viser kampe (forskudt) søndag fra kl. 1200.
Kampene kan (tilsyneladende) følges live på EurosportPlayer

Mandag 1030cet: Belgien vs. Tyskland

TV-dækning: Eurosport 2 og Eurosport Player

Onsdag 0300cet: Canada vs. Tyskland
Onsdag 1030cet: Australien vs. Belgien
Fredag 0300cet: Belgien vs. Canada
Fredag 1030cet: Australien vs. Tyskland

Group B:
Schweiz: Roger Federer, Belinda Bencic
USA: Jack Sock, CoCo Vandeweghe
Rusland: Karen Khachanov, Anastasia Pavlyuchenkova
Japan: Yuichi Sugita, Naomi Osaka

Lørdag 0300cet: Rusland vs. USA 1-2
Anastasia Pavlyuchenkova vs. CoCo Vandeweghe 3-6, 3-6
Karen Khachanov vs. Jack Sock 4-6, 6-1, 3-6
Pavlyuchenkova/Khachanov vs. Vandeweghe/Sock 3-4(5), 4-1, 4-1

Lørdag 1030cet: Japan vs. Schweiz 0-3
Yuichi Sugita vs. Roger Federer 4-6, 3-6
Naomi Osaka vs. Belinda Bencic 5-7, 3-6
Osaka/Sugita vs. Bencic/Federer 4-2, 1-4, 3-4(1)

Tirsdag 0300cet: Japan vs. USA
Tirsdag 1030cet: Rusland vs. Schweiz
Torsdag 0300cet: Japan vs. Rusland
Torsdag 1030cet: Schweiz vs. USA

Lørdag 0900cet: Finale

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Mubadala World Tennis Championship, Abu Dhabi (UAE) – afsluttet

torsdag 28. december – 1. Rnd
Kevin Anderson (RSA) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 7-6(2)
Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Andrey Rublev (RUS) 7-5, 6-2

fredag 29. december
Play off 5. plads: Andrey Rublev vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 6-4, 6-2
2. Rnd: Kevin Anderson (RSA) vs. Dominic Thiem (AUT) 7-6(6), 6-4
Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Novak Djokovic (SRB) – walkover

På grund af afbud fra Djokovic få timer inden spillestart spillede Andy Murray (GBR) et enkelt sæt mod Roberto Bautista Agut, der vandt 6-2.

lørdag 30. december
Play off 3. place: Dominic Thiem vs. Pablo Carreno Busta 6-3, 6-4
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Serena Williams (USA) 6-2, 3-6, [10-5]
Finale: Kevin Anderson vs. Roberto Bautista Agut 6-4, 7-6(0)

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 1)

$75.000+H, Noumea, New Caledonia – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet+10 timer

R32: [4] (139) Casper Ruud (NOR) vs. (204) Salvatore Caruso (ITA) – mandag?

$75.000, Playford (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000, Bangkok (THA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Q32: (609) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (664) Daniiar Duldaev (KGZ) 6-2, 4-6, 6-3
Q16: Frederik Løchte vs. [3] (302) Nino Serdarusic (CRO) 6-4, 7-6(4)
QFi: Frederik Løchte vs. Flavio Cipolla (ITA) – 0500cet C5

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, SALK Open, Stockholm (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Noah Svenningsen Holmvang (DEN)
Carl Emil Overbeck (DEN)

Boys singles hovedturnering

Sebastian Grundtvig (DEN)

Girls singles kvalifikation

Alisha Ali Hussain (DEN)
Mille Elsborg (DEN)

Girls singles hovedturnering

Olga Helmi (DEN)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)