Dagens kampe 1. januar: Nytårsmorgen byder på en række brag af tenniskampe

337
Kvitova og Mladenovic ved nettet. - Foto: Jimmie48
Allerede på årets første dag kan seerne opleve flere interessante opgør med både nuværende og tidligere topspillere

I årevis har mange forbundet Nytårsdag med skihop fra Garmisch-Partenkirchen, og i 2018 viser DR1 da også nytårsskihop kl. 1350.
I ventetiden – efter at rådhusklokkerne har ringet det nye år i gang – har tennis-interesserede uanede muligheder for at se tenniskampe på højt plan allerede en halv time inde i det nye år, når WTA TV sender fra WTA-turneringen i Auckland.

Vinderen af den første kamp kl. 0030 mellem Petra Martic (CRO) og Marketa (CZE) kan blive Caroline Wozniackis modstander i 2. runde, hvis Caroline tirsdag formår at vinde over Madison Brengle (USA), der i samme turnering sidste år sendte selveste Serena Williams ud i 2. runde.
18-årige Vondrousova fik et internationalt gennembrud, da hun i april 2017 overraskende vandt WTA International turneringen i Biel, og hun er siden dengang avanceret fra no. 222 til no. 61 som højeste rangering i oktober.

Marketa Vondrousova
Foto: JImmie48 Photography – Marketa Vondrousova

Hvis man stadig har travlt med at fejre Nytår eller ikke vil ofre nattesøvnen, kan man vente til Nytårsmorgen, hvor man ved 7-tiden kan følge 2. seedede Julia Goerges (GER) mod OL Guldvinderen Monica Puig (PUR).
Goerges er efter en fremragende 2017 sæson no. 14 på ranglisten, hvorimod Puig ikke har fundet OL-niveauet, men hun dog vundet alle 4 indbyrdes opgør mod tyskeren – senest på græs på Mallorca 2016.

WTA TV viser også kampe fra Shenzhen, hvor 1. seedede Simona Halep ved 0530-tiden møder Nicole Gibbs (USA).
Tidligst kl. 0700 spiller Maria Sharapova (RUS) mod Mihaela Buzarnescu (ROU).

Der er også flere topnavne i aktion ved WTA Premier i Brisbane, som kan følges på WTA TV fra kl. 0200 og på TV2 Play fra kl. 0600.
3. seedede Elina Svitolina (UKR) møder allerede kl. 0200 Carla Suarez Navarro (ESP), og kl. 0600 er der comeback til Johanna Konta (GBR), der på grund af skade missede muligheden for at deltage i WTA-slutspillet, når hun indleder mod Madison Keys (USA), der kun har spillet en enkelt kamp siden finalen ved US Open.

Ranglistens no. 29 Petra Kvitova, der kæmper for at nå tilbage til toppen, møder ved 08-tiden Anett Kontaveit (EST).
6. seedede Kristina Mladenovic (FRA), som havde haft en forrygende sæson, indtil hun pludselig røg ind i en stime på 10 nederlag, møder ved 04-tiden kvalspilleren Aliaksandra Sasnovich (BLR).
Billedet herover viser både Kvitova og Mladenovic fra deres møde Birmingham 2017, hvor Kvitova vandt kvartfinalen 6-4, 7-6(5), og senere vandt hun turneringen med finalesejr 4-6, 6-3, 6-2 over Ashleigh Barty (AUS), som er seedet 8 i Brisbane, hvor hun ved 1130-tiden møder Lesia Tsurenko (UKR).

I Hopman Cup, som kan følges live på Eurosport kl. 1030, møder Belgien med David Goffin og Elise Mertens på holdet Tyskland, som stiller med Alexander Zverev og Angelique Kerber.
Goffin slog for alvor sit navn fast i tennisfolkets bevidsthed, da han nåede finalen ved ATP-slutspillet i London, og Alexander Zverev har – trods sin unge alder på 20 år – etableret sig som topspiller.
22-årige Mertens bragede i 2017 ind i top 100 og er no. 36, mens Kerber efter en forrygende 2016 sæson og en længere periode som no. 1 har haft svært ved at ramme samme høje niveau, og derfor er hun gledet ned som no. 21 på ranglisten.

Eurosport 2 følger også ATP turneringen i Doha, hvor 1. seedede Dominic Thiem (AUT) kl. 1530 møder Evgeny Donskoy (RUS).

Frederik Løchte Nielsen kom et skridt nærmere hovedturneringen i Bangkok, hvor han kl. 0500 dansk tid spiller kvalfinale mod Flavio Cipolla (ITA), der ligesom Løchte er 34 år.
Italieneren har ingen rangering, men hans højeste rangering i april 2012 var no. 70.

WTA International, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer
TV-dækning: WTATV fra mandag, TV2 Sport fra natten til tirsdag

Deltagere: Wozniacki, Goerges, Strycova, Radwanska, Davis, Putintseva, Barthel, Vekic, Puig, Lepchenko, McHale m.fl.

Mandag vises følgende R32 kampe på WTATV.com

Centre Court – start NB 0030cet
Petra Martic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 7-6(2), 6-3
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (8) Donna Vekic (CRO) 7-6(5), 3-6, 6-4
Double kamp
NB 0700: (2) Julia Goerges (GER) vs. Monica Puig (PUR) 6-4, 4-6, 6-2
Christina Mchale (USA) vs. Taylor Townsend (USA) – udsat

Grandstand – start NB 0030
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Nao Hibino (JPN) 6-0, 6-3
Polona Hercog (SLO) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 0/1 TBF tirsdag
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Lara Arruabarrena (ESP) – udsat
Double kamp

Court 2 – NB 0100cet
2 Double kampe

R32 Tirsdag 

Centre Court – start 0030cet
(5) Lauren Davis (USA) vs. (Q) Sachia Vickery (USA)
(3) Barbora Strycova (CZe) vs. (wc) Sara Errani (ITA)
(4) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA)
NB 0700: (1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Madison Brengle (USA)
(WC) Jade Lewis (NZL) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK)

Grandstand – start mandag 2300cet
(7) Mona Barthel (GER) vs. Varvara Lepchenko (USA)
(6) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (Q) Ysaline Bonaventure (BEL)
NB 0130: Christina Mchale (USA) vs. Taylor Townsend (USA)
Polona Hercog (SLO) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 0/1 TBF
Double kamp

Court 2 – start mandag 2300cet
(WC) Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Jana Fett (CRO)
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Lara Arruabarrena (ESP)
Kurumi Nara (JPN) vs. Johanna Larsson (SWE)
2 Double kampe

WTATV.com viser alle kampe på de første 3 baner
TV2 Sport viser Carolines kamp kl. 0700

Court 5 – NB 0100cet
2 Double kampe

1/8-finale (udvalgte)
Petra Martic (CRO) vs. Wozniacki OR Brengle – onsdag?

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-auckland-new-zealand-1049#orderofplay

WTA International, Szhenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: WTATV fra søndag, TV2 Play fra tirsdag

Deltagere: Halep, Ostapenko, Zhang, Begu, Wang, Siniakova, Sakkari, Babos, Buzarnescu, Sharapova m.fl.

R32 mandag

(1) Simona Halep vs. Nicole Gibbs (USA) 6-4, 6-1
(Q) Danka Kovinic (MNE) vs. (7) Maria Sakkari (GER) 4-6, 6-2, 6-3
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) 6-2, 6-3
(8) Timea Babos (HUN) vs. (WC) Xiyu Wang (CHN) 6-1, 6-1
Maria Sharapova (RUS) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-0
Zarina Diyas (KAZ) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-3, 6-4
(3) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS) 6-3, 6-4
(WC) Yafan Wang (CHN) vs. (Q) Jasmine Paolini (ITA) 6-0, 6-4

1/8-finaler Tirsdag

Centre Court – start 0400cet
(3) Shuai Zhang (CHN) vs. Zarina Diyas (KAZ)
NB 0500: (2) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Kristyna Pliskova (CZE)
NB 0700: Maria Sharapova (RUS) vs. Alison Riske (USA)
(8) Timea Babos (HUN) vs. Magda Linette (POL)

Court 1 – start 0400cet
Ana Bogdan (ROU) vs. Camila Giorgi (ITA)
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Danka Kovinic (MNE)
2 Double kampe

Court 2 – start 0400cet
3 Double kampe

WTATV.com viser alle kampe
TV2 Play fra kl. 0500

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-shenzhen-china-1063#orderofplay

WTA Premier & ATP 250 Brisbane, International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 9 timer

Spilleprogram mandag (WTA og ATP)

Pat Rafter Arena – start 0200cet
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) – WTA
Frances Tiafoe (USA) vs. Matthew Ebden (AUS) – ATP
NB 0600: (5) Johanna Konta (GBR) vs. Madison Keys (USA) – WTA
NB 1000: Jared Donaldson (USA) vs. (WC) Jordan Thompson (AUS) – ATP
NB 1130: (8) Ashleigh Barty (AUS) vs. Lesia Tsurenko (UKR) – WTA

Show Court 1 – start 0200cet
Ray Harrison (USA) vs. Leonardo Mayer (ARG) – ATP
NB 0400: (6) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) – WTA
(8) Mischa Zverev (GER) vs. (Q) ?? – ATP
NB 0800: Anett Kontaveit (EST) vs. (LL) Heather Watson (GBR) – WTA *bem)
NB 0900: Double kamp – ATP
*bem) afbud fra Petra Kvitova (CZE) pga. virussygdom

Show Court 2 – start 0200cet
(Q) Kaia Kanepi (EST) vs. Daria Kasatkina (RUS) – WTA
(Q) Jennifer Brady (USA) vs. Sorana Cirstea (ROU) – WTA
(Q) Kateryna Bondarenko (UKR) vs. Cathrine Bellis (USA) – WTA
Horacio Zeballos (ARG) vs. (Q) Ernesto Escobedo (USA)  – ATP
Double kamp – WTA

Court 6 – start 0200cet
4 Double kampe (ATP/WTA)

Spilleprogram tirsdag (WTA og ATP)

Pat Rafter Arena – start 0200cet
(1) Garbine Muguruza (ESP) vs. Aleksandra Krunic (SRB) – WTA
Denis Shapovalov (CAN) vs. Kyle Edmund (GBR) – ATP
Double kamp – ATP
NB 1000: (5) Johanna Konta (GBR) vs. (wc) Ajla Tomljanovic (CRO) – WTA
(Q) Peter Polansky (CAN) vs. (WC) John Millman (AUS) – ATP

Show Court 1 – start 0200cet
Federico Delbonis (ARG) vs. (Q) Michael Mmoh (USA) – ATP
NB 0400: Alize Cornet (FRA) vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO) – WTA
(7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Sorana Cirstea (ROU) – WTA
(7) Damir Dzumhur (BIH) vs. Denis Istomin (UZB) – ATP

Show Court 2 – start 0200cet
Double kamp – WTA
(5) Gilles Muller (LUX) vs. Hyeon Chung (KOR)
Double kamp – WTA
NB 0700cet: Double kamp –  ATP (evt. flytning)

Court 6 – start 0200cet
2 Double kampe WTA
NB 0500: Double kamp ATP

TV-dækning: Se herunder

Den komplette schedule for både WTA og ATP findes på https://www.brisbaneinternational.com.au/schedules/order-of-play/

WTA Premier, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: WTATV fra søndag, TV2 Sport og TV2 Play fra mandag

Deltagere: Muguruza, Pliskova, Svitolina, Garcia, Konta, Mladenovic, Sevastova, Barty, Keys, Kasatkina, Kvitova m.fl.

Q32: (135) Julia Boserup (USA) vs. [4] (88) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 1-6, 4-6 (fredag)

TV-dækning mandag – se spilleplan herover

WTATV.com viser alle WTA-kampe fra alle 4 baner
TV2 Play 1 viser kampe fra kl. 0600 og 1130

TV-dækning tirsdag – se spilleplan herover

WTATV.com viser alle WTA-kampe fra alle 4 baner
TV2 Play 1 viser kampe fra kl. 0200

Den komplette WTA schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-brisbane-australia-800#orderofplay

ATP 250, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: Eurosport fra søndag, Tennistv.com fra mandag

Deltagere: Dimitrov, Murray, Kyrgios, Raonic, Muller, Schwartzman, Dzumhur, Zverev, Dolgopolov m.fl.

TV-dækning mandag – se spilleplan herover

Eurosport Player: 0345-0600 og 0945-1200
Eurosport 2: 0930-1020 og 2130-2253 (forskudt)
Tennistv.com viser ATP kampe fra Centre Court

TV-dækning tirsdag – se spilleplan herover

Eurosport Player: 0345-0800 og 1130-1330
Eurosport 1: 0400-0800 og 1230-1430
Tennistv.com viser ATP kampe fra Centre Court

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/brisbane/339/daily-schedule

ATP 250, Qatar Exxonmobil Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer
TV-dækning: Eurosport fra mandag 1530

Deltagere: Thiem, Busta, Berdych, Vinolas, Gasquet, Krajinovic, Verdasco, Lopez, Rublev m.fl. (Djokovic har meldt afbud).

Q16: (142) Elias Ymer (SWE) vs. [5] (126) Pedro Sousa (POR) 4-2 Ret’d
QFi: Elias Ymer vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-7(3), 6-7(2) (søndag)

Udvalgte kampe mandag

Centre Court – start 1330cet
Cedrik-Marcel Stebe (GER) vs. Andrey Rublev (RUS)
NB 1530: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. Evgeny Donskoy (RUS)
Thomas Fabbiano (ITA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO)
Florian Mayer (Ger) vs. (Q) Stefanos Tsitsipas (GRE)

Court 1 – start 1330cet
(7) Fernando Verdasco (ESP) vs. Dudi Sela (ISR)
2 Double kampe

Court 2 – start 1330cet
2 Double kampe

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/doha/451/daily-schedule

ATP 250, Tata Open Maharashtra, Pune (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time
TV-dækning: TV3 Sport fra torsdag 1235

Deltagere: Cilic, Anderson, Agut, Paire, Haase, Vesely, Kukushkin, Herbert, Fucsovics, Djere, Simon m.fl.

Udvalgte kampe mandag

(7) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Radu Albot (MDA) – 0830cet CC
Nicolas Kicker (ARG) vs. Marton Fucsovics (HUN) – 0830cet C1
Nicolas Jarry (CHI) vs. (PR) Pablo Andujar (ESP) – 0830cet C2
(6) Jiri Vesely (CZE) vs. (Q) Ricardo Ojeda Lara (ESP) – næste C1
(8) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Marco Cecchinato (ITA) – næste C2
Gilles Simon (FRA) vs. Tennys Sandgren (USA) – NB 1230cet CC

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/pune/891/daily-schedule

Hopman Cup, Perth (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: Eurosport fra lørdag

Group A:
Tyskland: Alexander Zverev, Angelique Kerber
Canada: Vasek Pospisil, Eugenie Bouchard
Belgien: David Goffin, Elise Mertens
Australien: Thanasi Kokkinakis, Daria Gavrilova

Søndag 0300cet: Australien vs. Canada 2-1
Daria Gavrilova vs. Eugenie Bouchard 6-1, 6-4
Thanasi Kokkinakis vs Vasek Pospisil 6-4, 3-6, 6-4
Gavrilova/Kokkinakis vs. Bouchard/Pospisil 3-4(1), 3-4(4)
Eurosport viser kampe (forskudt) søndag fra kl. 1200.
Kampene kan (tilsyneladende) følges live på EurosportPlayer

Mandag 1030cet: Belgien vs. Tyskland 1-2

Elise Mertens vs. Angelique Kerber 6-7(6), 6-7(1)
David Goffin vs. Alexander Zverev 6-3, 6-3
Mertens/Goffin vs. Kerber/Zverev 2-4, 3-4(2)

Onsdag 0300cet: Canada vs. Tyskland
Onsdag 1030cet: Australien vs. Belgien
Fredag 0300cet: Belgien vs. Canada
Fredag 1030cet: Australien vs. Tyskland

Group B:
Schweiz: Roger Federer, Belinda Bencic
USA: Jack Sock, CoCo Vandeweghe
Rusland: Karen Khachanov, Anastasia Pavlyuchenkova
Japan: Yuichi Sugita, Naomi Osaka

Lørdag 0300cet: Rusland vs. USA 1-2
Anastasia Pavlyuchenkova vs. CoCo Vandeweghe 3-6, 3-6
Karen Khachanov vs. Jack Sock 4-6, 6-1, 3-6
Pavlyuchenkova/Khachanov vs. Vandeweghe/Sock 3-4(5), 4-1, 4-1

Lørdag 1030cet: Japan vs. Schweiz 0-3
Yuichi Sugita vs. Roger Federer 4-6, 3-6
Naomi Osaka vs. Belinda Bencic 5-7, 3-6
Osaka/Sugita vs. Bencic/Federer 4-2, 1-4, 3-4(1)

Tirsdag 0300cet: Japan vs. USA
Naomi Osaka vs. CoCo Vandeweghe
Yuichi Sugita vs. Jack Sock
Osaka/Sugita vs. Vandeweghe/Sock
Eurosport 1 og Eurosport Player

Tirsdag 1030cet: Rusland vs. Schweiz
Karen Khachanov vs. Roger Federer
Anastasia Pavlyuchenkova vs. Belinda Bencic
Pavlyuchenkova/Khachanov vs. Bencic/Federer
Eurosport 1 og Eurosport Player

Torsdag 0300cet: Japan vs. Rusland
Torsdag 1030cet: Schweiz vs. USA

Lørdag 0900cet: Finale

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Mubadala World Tennis Championship, Abu Dhabi (UAE) – afsluttet

torsdag 28. december – 1. Rnd
Kevin Anderson (RSA) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 7-6(2)
Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Andrey Rublev (RUS) 7-5, 6-2

fredag 29. december
Play off 5. plads: Andrey Rublev vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 6-4, 6-2
2. Rnd: Kevin Anderson (RSA) vs. Dominic Thiem (AUT) 7-6(6), 6-4
Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Novak Djokovic (SRB) – walkover

På grund af afbud fra Djokovic få timer inden spillestart spillede Andy Murray (GBR) et enkelt sæt mod Roberto Bautista Agut, der vandt 6-2.

lørdag 30. december
Play off 3. place: Dominic Thiem vs. Pablo Carreno Busta 6-3, 6-4
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Serena Williams (USA) 6-2, 3-6, [10-5]
Finale: Kevin Anderson vs. Roberto Bautista Agut 6-4, 7-6(0)

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 1)

$75.000+H, Noumea, New Caledonia – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet+10 timer

R32: [4] (139) Casper Ruud (NOR) vs. (204) Salvatore Caruso (ITA) – mandag?

$75.000, Playford (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000, Bangkok (THA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Q32: (609) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (664) Daniiar Duldaev (KGZ) 6-2, 4-6, 6-3
Q16: Frederik Løchte vs. [3] (302) Nino Serdarusic (CRO) 6-4, 7-6(4)
QFi: Frederik Løchte vs. Flavio Cipolla (ITA) 6-2, 5-7, 4-6 (mandag)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 3, Chandigarh ITF Juniors (IND) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering
Tidsforskel: cet +4½ time

R32: [4] (214) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) (893) Naithaolin Calvin Golmei (IND) 6-3, 6-4
1/8-finale Eric Vanshelboim vs. (LL) Shashikant Rajput (IND) – onsdag?

Boys doubles

1/8-finale: [1] Eric Vanshelboim (UKR)/Brandon Perez (VEN) vs. Dev Javia/Karan Srivastava (IND) – tirsdag NB 1000cet

Grade 4, SALK Open, Stockholm (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32: (mandag)
(1863) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (2429) Sebastian Abboud (SWE) 4-6, 2-6
(2077) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1734) Oliver Dunne (SWE) 7-6(3), 6-2

1/8-finale: Carl Emil Overbeck vs. [8] (1378) Thijmen Loof (NED) – tir 0900

Boys singles hovedturnering

Sebastian Grundtvig (DEN)

Girls singles kvalifikation

Q32: (WC) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (2600) Olivia Malm (SWE) 6-4, 4-6, 0-6 (mandag)

Girls singles hovedturnering

Olga Helmi (DEN)

China Junior 1 Grade 4, Shenzhen (CHN) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R64: (2198) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Hawen Li (CHN) 5-7, 1-6 (mandag)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)