Når French Open indledes søndag, indleder Tennisavisen en daglig service indeholdende en oversigt med spilletider og TV-dækning af dagens kampe

Det tilstræbes at oversigten offentliggøres snarest efter, at spilleprogram for næste dags kampe foreligger. Oversigten vil herefter løbende blive opdateret, når spilletiderne i de forskellige turneringer kendes.

Grand Slam French Open 1. runde

Søndag indledes Grand Slam turneringen French Open med kampe i 1. runde kl. 1100 hos både damer og herrer.
Den første kamp på Philippe-Chatrier Court er ekstra interessant, idet det er første kamp for Petra Kvitova siden hun i slutningen af 2016 blev udsat for et kniv-overfald – og det den bliver – set med Danske øjne – ikke mindre interessant, idet hun møder Dansk-Amerikanske Julia Boserup.

Tennisspilleren Julia Boserup
På billedet ses Julia Boserup. Foto: Sportsfotograf.com.

Eurosport dækker turneringen på begge deres kanaler, og på Eurosport Player kan man følge kampe fra alle baner

Følgende kampe afvikles på Philippe-Chatrier Court start kl. 1100:
Julia Boserup (USA) vs. Petra Kvitova (CZE) [15]
Angelique Kerber (GER) [1] vs. Ekaterina Makarova (RUS)
Stephane Robert (FRA) vs. Grigor Dimitrov (BUL) [11]

Suzanne-Lenglen Court start kl. 1100
Horacio Zeballos (ARG) vs. Adrian Mannarino (FRA)
Christina McHale (USA) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) [8]
Dominic Thiem (AUT) [6] vs. Bernard Tomic (AUS)
Venus Williams (USA) [10] vs. Qiang Wang (CHN)

Det komplette program for alle baner findes på http://www.rolandgarros.com/en_FR/scores/schedule/index.html

Tennisavisen har fået tilsagn fra Eurosport om, at der så vidt muligt informeres om, hvilke kampe der vises, når oplysning herom foreligger.

Tilføjelse søndag 1020: Følgende kampe forventes at blive vist på TV:

Eurosport 1 (hvis samme sendeplan som i Tyskland, hvilket plejer at være tilfældet):
11:00 Madison Brengle (USA) v Julia Goerges (GER) Court n°14
Angélique Kerber (GER/n°1) v Ekaterina Makarova (RUS) Philippe-Chatrier Court
Pablo Carreno-Busta (ESP/n°20) v Florian Mayer (GER) Court n°14

 

I det internationale vindue indledes med Julia Boserup (USA) vs.Petra Kvitova (CZE) [15] på Philippe-Chatrier Court, men Eurosport i Danmark har ikke indflydelse på denne prioritering, så hvis man vil se Boserup vs. Kvitova henvises til Eurosport Player.

Eurosport 2:
Monica Puig (PUR) v Roberta Vinci (ITA/n°31) Court n°2
Horacio Zeballos (ARG) v Adrian Mannarino (FRA) Suzanne-Lenglen Court
Stéphane Robert (FRA) v Grigor Dimitrov (BUL/n°11)
Philippe-Chatrier Court Dominic Thiem (AUT/n°6) v Bernard Tomic (AUS) Suzanne-Lenglen Court
if not finish at 17.30 the match will switch on E1
Lucas Pouille (FRA/n°16) v Julien Benneteau (FRA) Philippe-Chatrier Court