WTA Premier 5 finalen i Doha uden Caroline Wozniacki henvises til TV2 Play og WTATV, og ATP 500 drømmefinalen med den nye no. 1 Roger Federer og Grigor Dimitrov kan følges på Viaplay og Tennistv

Selvom TV2 Sport har haft massiv dækning fra WTA Premier 5 turneringen Qatar Total Open i Doha, og TV3 Sport har dækket ABN Amro World Tennis Tournament i Rotterdam, der begge er blandt de højere rangerede turneringer, bliver ingen af finalerne vist på danske TV-kanaler.

Ganske vist havde TV2 Sport proklameret, at finalen i Doha ville blive vist på TV2 hovedkanalen, hvis det var lykkedes for Caroline Wozniacki at kvalificere sig til finalen, men den danske topspiller udnyttede ikke muligheden, selvom hun 2 gange havde chancen for at serve kampen hjem i 2. sæt.
Det var i høj grad modstanderen Petra Kvitovas fortjeneste, men det må også erkendes, at Caroline ikke helt ramte niveaet fra hendes 2 største bedrifter, der både skaffede titlen ved WTA-slutspillet og Grand Slam i Australien, og derfor virkede nederlaget en smule unødvendigt.

Nederlaget betyder samtidig, at Caroline ganske vist fortsat vil være no. 1 på den nye rangliste på mandag, men da de 585 point, som hun optjente ved sidste års finale i Dubai, bliver forældet, vil Simona Halep automatisk – uden at spille i Dubai – generobre 1. pladsen, som Caroline ellers kunne have beholdt indtil 19. marts efter Indian Wells, hvis hun vandt søndagens finale mod Garbine Muguruza, som i stedet dyster om titlen mod Kvitova.

På grund af EM for hold i badminton, hvor Danmark er i finalen hos både mænd og kvinder, bliver finalen søndag kl. 1600 henvist til TV2 Play, og den kan ligeledes følges på WTATV.com, der desuden viser double-finalen kl. 1330.

Finalen i Rotterdam mellem Roger Federer, der fra på mandag er Verdens hidtil ældste indehaver af 1. pladsen på ATP-ranglisten, og Grigor Dimitrov kan både følges på Viaplay og Tennistv søndag kl. 1530.

Genveje:.

#FedCup, #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA Premier 5, Qatar Total Open, Doha (QAT) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q32 (udvalgte)
(1) Catherine Bellis (USA) vs. Mubaraka Al-Naimi (QAT) 6-0, 6-0
(3) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (WC) Sabine Lisicki (GER) 6-1, 6-3
(4) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 6-4

QFi
(1) Catherine Bellis (USA) vs. Sofya Zhuk (RUS) 6-1, 6-3
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. (16) Danka Kovinic (MNE) 6-3, 6-1
(3) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Kristina Kucova (SVK) 6-1, 6-2
(11) Ying-Ying Duan (CHN) vs.Vera Zvonareva (RUS) 7-6(7), 6-7(5), 6-3
(14) Bernarda Pera (USA) vs. (5) Christina McHale (USA) 6-3, 6-0
(6) Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (13) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 6-3
Anna Blinkova (RUS) vs. (7) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 4-2 Ret’d
(8) Monica Niculescu (ROU) vs. (13) Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R64 udvalgte
(1) Caroline Wozniacki (DEN) – bye
Carina Witthoeft (GER) vs. Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-0
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (WC) Maria Sharapova (RUS) 4-6, 6-4, 6-3
(14) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (WC) (520) Fatma Al Nabhani (OMA)
(8) Angelique Kerber (GER) – bye
(3) Elina Svitolina (UKR) – bye
Agnieszka Radwanska (POL) vs. Mona Barthel (GER) 3-6, 6-3, 7-5 (10. matchbold)
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Lesia Turenko (UKR) 7-5, 6-4
(6) Jelena Ostapenko (LAT) – bye

(7) Caroline Garcia (FRA) – bye
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-6(8), 6-4
(Q) Anna Blinkova (RUS) vs. Elena Vesnina (RUS) 6-1, 6-3
(Q) Ying-Ying Duan (CHN) vs. (WC) Ons Jabeur (TUN) 6-2, 6-3
(4) Garbine Muguruza (ESP) – bye
(5) Karolina Pliskova (CZE) – bye
(Q) Catherine Bellis (USA) vs. Daria Kasatkina (RUS) 7-5, 4-1 Ret’d
(Q) Naomi Osaka (JPN) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-0
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Shuai Zhang (CHN) 7-5, 6-0
(2) Simona Halep (ROU) – bye

R32 (udvalgte)
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Carina Witthoeft (GER) 6-2, 6-0
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (14) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-7(6), 6-2, 3-0 Ret’d
(10) Johanna Konta (GBR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, 6-2
(8) Angelique Kerber (GER) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-4, 6-1
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 6-4
(6) Petra Kvitova (CZE) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 6-7(3), 6-3, 6-4
(9) Julia Goerges (GER) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-2, 3-6, 6-1
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (6) Jelena Ostapenko (LAT) 6-1, 6-3

(7) Caroline Garcia (FRA) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-3, 6-7(3), 6-0
(Q) Anna Blinkova (RUS) vs. (11) Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 6-3
Sorana Cirstea (ROU) vs. (15) Elise Mertens (BEL) 7-5, 6-4
(4) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Ying-Ying Duan (CHN) 6-3, 6-4
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-3
(Q) Catherine Bellis (USA) vs. (12) Madison Keys (USA) 2-6, 6-3, 6-0
(13) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (Q) Naomi Osaka (JPN) 6-4, 6-1
(2) Simona Halep (ROU) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 6-3, 6-0

R16
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs (Q) Monica Niculescu (ROU) 7-5, 6-1
(8) Angelique Kerber (GER) vs (10) Johanna Konta (GBR) 1-6, 6-1, 6-3
(6) Petra Kvitova (CZE) vs (3) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 7-5
(9) Julia Goerges (GER) vs Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-2, 6-2
(7) Caroline Garcia (FRA) vs (Q) Anna Blinkova (RUS) 7-6, 7-5
(4) Garbine Muguruza (ESP) vs Sorana Cirstea (ROU) 6-0, 6-4
(Q) Catherine Bellis (USA) vs. (5) Karolina Pliskova (CZE) 7-6(4), 6-3
(2) Simona Halep (ROU) vs (13) Anastasija Sevastova (LAT) 6-4, 6-3

Kvartfinale
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (8) Angelique Kerber (GER) 7-6(4), 1-6, 6-3
(6) Petra Kvitova (CZE) vs. (9) Julia Goerges (GER) 6-4, 2-1 Ret’d
(4) Garbine Muguruza (ESP) vs. (7) Caroline Garcia (FRA) 3-6, 6-1, 6-4
(2) Simona Halep (ROU) vs. (Q) Catherine Bellis (USA) 6-0, 6-4

Semifinale:
(16) Petra Kvitova (CZE) vs. (1) Caroline Wozniacki (DEN) 6-3, 6-7(3), 5-7
(4) Garbine Muguruza (ESP) vs. (2) Simona Halep (ROU) – walkover

Finale: (16) Petra Kvitova (CZE) vs. (4) Garbine Muguruza (ESP) 3-6, 6-3, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-doha-qatar-1003#orderofplay


ATP (uge 7)

ATP 500, ABN Amro World Tennis Tournament, Rotterdam (NED) – Hardcourt

Singles kval-finaler
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (7) Nicolas Mahut (FRA) 6-4, 6-4
Ruben Bemelmans (BEL) vs. (WC) Tim Van Rijthoven (NED) 6-4, 6-3
(3) Pierre-Hugues Hernter (FRA) vs. (8) Ricardas Berankis (LTU) 4-6, 6-3, 7-6(6)
Martin Klizan (SVK) vs. (4) Andreas Seppi (ITA) 6-3, 7-6(2)

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1/WC) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Ruben Bemelmans (BEL) 6-1, 6-2
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Karen Khachanov (RUS) 3-6, 7-6(1), 7-6(5)
Robin Haase (NED) vs. (WC) Thiemo de Bakker (NED) 6-2, 6-2
(WC) Tallon Griekspoor (NED) vs. (5) Stan Wawrinka (SUI) 4-6, 6-3, 6-2
(3) Alexander Zverev (GER) vs. Davis Ferrer (ESP) 6-4, 6-3
(LL) Andreas Seppi (ITA) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 1-6, 6-2
(Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Richard Gasquet (FRA) 3-1 Ret’d
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. (9) Gilles Muller (LUX) 6-4, 7-6(9)

(6) Tomas Berdych (CZE) vs. Mischa Zverev (GER) 7-5, 6-3
Viktor Troicki (SRB) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 1-6, 7-6(5), 6-2
Feliciano Lopez (ESP) vs. (Q) Martin Klizan (SVK) 6-3, 7-6(4)
(4) David Goffin (BEL) vs. (LL) Nicolas Mahut (FRA) 6-1, 6-1
Andrey Rublev (RUS) vs. (7) Lucas Pouille (FRA) 7-5, 6-4
Damir Dzumhur (BIH) vs. (SE) Marius Copil (ROU) 6-4, 6-4
Filip Krajinovic (SRB) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-2, 3-6, 7-5
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-4 7-6(5)

1/8-finale (udvalgte)

(1/WC) Roger Federer (SUI) vs Philipp Kohlschreiber (GER) 7-6, 7-5
Robin Haase (NED) vs. Tallon Griekspoor (NED) 6-4, 6-03
(LL) Andreas Seppi (ITA) vs. (3) Alexander Zverev (GER) 6-4, 6-3
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 3-6, 7-6 (2), 6-4
(6) Tomas Berdych (CZE) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-1, 6-2
(4) David Goffin (BEL) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-1, 6-3
Andrey Rublev (RUS) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-4, 7-6 (4)
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Filip Krajinovic (SRB) 7-6 (4), 7-5

1/4-finale (udvalgte)
(1/WC) Roger Federer (SUI) vs Robin Haase (NED) 4-6, 6-1, 6-1
(LL) Andreas Seppi (ITA) vs. (Q) Daniil Medvedev (RUS) 7-6(4), 4-6, 6-3
(4) David Goffin (BEL) vs. (6) Tomas Berdych (CZE) – walkover
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-3, 6-4

Semifinale
(1/WC) Roger Federer vs (LL) Andreas Seppi (ITA) 6-3 7-6(3)
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (4) David Goffin (BEL) 6-3, 0-1 Ret’d

Finale: (1/WC) Roger Federer vs. (2) Grigor Dimitrov (BUL) 6-2, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/rotterdam/407/daily-schedule


ATP 250, New York Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer
TV-dækning: Tennistv (23 kampe fra mandag)

Deltagere: Anderson, Querrey, Isner, Mannarino, Nishikori, Harrison, Johnson, Basilashvili, Donaldson m.fl.

Spilleprogram søndag 

Stadium Court – start 1900cet
Double kamp
NB 2130: (1) Kevin Anderson (RSA) vs. (2) Sam Querrey (USA) – Finale

Alle kampe fra Stadium Court vises på Tennistv.com

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1) Kevin Anderson (RSA) – bye
(Q) Ernesto Escobedo (USA) vs. (WC) Mackenzie McDonald (USA) 4-6, 6-3, 7-6(5)
Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Sebastian Korda (USA) 4-6, 6-4, 6-2
Dudi Sela (ISR) vs. (8) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-4
(3) John Isner (USA) – bye
Radu Albot (MDA) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 6-3
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Victor Estrella Burgos (DOM) 7-5, 6-1
(5) Key Nishikori (JPN) vs. (WC) Noah Rubin (USA) 7-5, 6-3

(Q) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) vs. (7) Steve Johnson (USA) 1-6, 6-3, 7-6(7)
Jeremy Chardy (FRA) vs. (Q) Stefano Travaglia (ITA) 4-6, 7-6(1), 6-4
Peter Gojowczyk (GER) vs. Blaz Kavcic (SLO) 6-4, 6-2
(4) Adrian Mannarino (FRA) – bye
(6) Ryan Harrison (USA) vs. Donald Young (USA) 6-3,7-6(4)
Ivo Karlovic (CRO) vs. Jared Donaldson (USA) 6-4, 7-6(4)
Mikhail Youzhny (RUS) vs. Matthew Ebden (AUS) 3-6, 6-3, 6-4
(2) Sam Querrey (USA) – bye

1/8-finale
(1) Kevin Anderson (RSA) vs. (Q) Ernesto Escobedo (USA) 3-6, 6-4, 7-6(5)
Frances Tifoe (USA) vs. Dudi Sela (ISR) 6-4, 3-6, 6-0
Radu Albot (MDA) vs. (3) John Isner 7-6(5), 3-6, 6-3
Kei Nishikori (JPN) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 6-2, 6-4

(Q) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) vs. Jeremy Chardy (FRA) 7-5, 7-6(5)
(4) Adrian Mannarino (FRA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-7(5), 7-5, 4-1 Ret’d
Ivo Karlovic (CRO) vs. Ryan Harrison (USA) 6-4, 6-4
(2) Sam Querrey (USA) vs. Mikahail Youzhny (RUS) 6-4, 6-3

Kvartfinale
(1) Kevin Anderson (RSA) vs. Frances Tifoe (USA) 6-3, 5-7, 6-4
Kei Nishikori (JPN) vs. Radu Albot (MDA) 4-6, 6-3, 6-1
(4) Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) 7-5, 2-6, 6-3
(2) Sam Querrey (USA) vs. Ivo Karlovic (CRO)

Semifinale
(1) Kevin Anderson (RSA) vs. Kei Nishikori (JPN) 6-1, 3-6, 7-6(4)
(2) Sam Querrey (USA) vs. (4) Adrian Mannarino (FRA) 6-7(5), 7-5, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/new-york/424/daily-schedule


ATP 250, Argentina Open, Buenos Aires (ARG) – Grus

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (6) Casper Ruud (NOR) vs. Joao Domingues (POR) 6-1, 6-3

QFi
Facundo Bagnis (ARG) vs. (5) Gastao Elias (POR) 6-7(7), 6-1, 6-1
(2) Marco Cecchinato (ITA) vs. (6) Casper Ruud (NOR) 6-3, 7-6(4)
(3) Rogerio Dutra Silva (BRA) vs. (Alt) Guiherme Clezar (BRA) 7-6(5), 7-6(5)
(4) Thomas Bellucci (BRA) vs. (WC) Herman Casanova (ARG) 6-2, 6-4

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1) Dominic Thiem (AUT) – bye
Horacio Zeballos (ARG) vs. (Q) Marco Cecchinato (ITA) 6-1, 6-4
Guido Pella (ARG) vs. (WC) Nicolas Kicker (ARG) 2-6, 6-4, 6-4
(8) Fernando Verdasco (ESP) vs. (SE) Thiago Monteiro (BRA) 6-2, 7-5
(4) Fabio Fognini (ITA) – bye
Leonardo Mayer (ARG) vs. (Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) 6-7(4), 6-2, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 7-6(4), 6-1
Gael Monfils (FRA) vs. (7) Pablo Cuevas (URU) 6-1, 6-4

(5) Diego Schwartzman (ARG) vs. (PR) Andreas Haider-Maurer (AUT) 6-4, 6-3
(Q) Thomaz Bellucci (BRA) vs. (WC) Pedro Cachin (ARG) 6-2, 6-1
Aljaz Bedene (SLO) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-0, 6-3
(3) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye
(LL) (114) Gastao Elias (POR) vs. (SE) Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 6-4
Federico Delbonis (ARG) vs. Florian Mayer (GER) 7-6(4), 6-4
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (WC) Carlos Berlocq (ARG) vs. 6-3, 6-3
(2) Pablo Carreno Busta (ESP)

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Horacio Zeballos (ARG) 6-4, 6-3
Guido Pella (ARG) vs. (8) Fernando Verdasco (ESP) 6-2, 6-4
Leonardo Mayer (ARG) vs. (4) Fabio Fognini (ITA) 6-3, 6-3
Gael Monfils (FRA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-3

(5) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Thomaz Bellucci (BRA) 3-6, 6-3, 6-2
Aljaz Bedene (SLO) vs. (3) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 3-6, 7-5, 6-1
Federico Delbonis (ARG) vs. (LL) Gastao Elias (POR) 7-6(5), 7-6(6)
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (2) Pablo Carreno Busta 7-6(5), 1-6, 7-6(6)

Kvartfinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Guido Pella (ARG) 7-6(7), 6-4
Gael Monfils (FRA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-4, 3-6, 6-3
Aljaz Bedene (SLO) vs. (5) Diego Schwartzman (ARG) 6-4, 6-4
Federico Delbonis (ARG) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-3, 7-5

Semifinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Gael Monfils (FRA) 6-2, 6-1
Aljaz Bedene (SLO) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-4, 2-6, 6-1

Finale: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-2, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/buenos-aires/506/daily-schedule


WTA (uge 8)

WTA Premier, Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubai (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -3 timer
TV-dækning: TV2 Sport, WTATV.com (2 baner)

Deltagere: Svitolina, Muguruza, Plikova, Ostapenko, Garcia, Kerber, Konta, Mladenovic, Sevastova, Kvitova m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Centre Court – start 1100cet
Elena Vesnina (RUS) vs. Shuai Peng (CHN)
Daria Kasatkina (RUS) vs. Agnieszka Radwanska (POL)
NB 1600: (8) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (WC) Naomi Osaka (JPN)
(7/WC) Johanna Konta (GBR) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)

Court 1 – start 0930cet
(2) Lesia Tsurenko (UKR) vs. (&) Zarina Diyas (KAZ) – kvalfinale
(3/WC) Samantah Stosur (AUS) vs. (8) Maria Sakkari (GRE) – kvalfinale
NB 1200: Ekaterina Makarova (RUS) vs. Anastasija Sevastova (LAT)
Double kamp

Court 3 – 0930cet (kvalfinaler)
(4) Qiang Wnag (CHN) vs. Sofya Zhuk (RUS)
(10) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Sara Errani (ITA)

TV2 Sport fra kl. 1100-2000.
Tennistv.com fra Centre Court kl. 11 og Court 1 kl. 12

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-dubai-united-arab-emirates-718#orderofplay


WTA International, Hungarian Ladies Open – Budapest (HUN) – Hardcourt

Deltagere: Rybarikova, Cibulkova, Zhang, Babos, Cirstea, Bacsinszky, Buzarnescu, Sasnovich m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Centre Court – start 1100
2 Kvalfinaler
NB 1230: Mona Barthel (GER) vs. Kateryna Kozlova (UKR)
(WC) Antonia Lottner (GER) vs. Petra Martic (CRO)
NB 1430: Pauline Parmentier (FRA) vs. Sabine Lisicki (GER)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-budapest-budapest-1097%20#orderofplay


ATP (uge 8)

ATP 500, Rio Open presented by Claro (BRA) – Grus
Tidsforskel: cet +4 timer
TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (33 kampe fra mandag)

Deltagere: Cilic, Thiem, Carreno Busta, Ramos-Vinolas, Fognini, Schwartzman, Cuevas, Verdasco, Casper Ruud m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Opdateres..

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/rio-de-janeiro/6932/daily-schedule


ATP 250, Open 13 Provence, Mareeille (FRA) – Hardcourt
TV-dækning: Tennistv.com (17 kampe fra tirsdag)

Deltagere: Wawrinka, Pouille, Berdych, Bautista Agut, Muller, Dzumhur, Krajinovic, Khachanov, Shapovalov, Fritz, Auger-Aliassime m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Court Central – start 1200
2 kvalfinaler
NB 1430: (7) Damir Dzumhur (BIH) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ)
NB 1900: Malek Jaziri (TUN) vs. Julien Benneteau (FRA)
Thomas Fabbiano (ITA) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN)

Court 1 – start 1200
2 kvalfinaler
NB 1700: 2 Double kampe

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/marseille/496/daily-schedule


ATP 250, Delray Beach Open, FL (USA) – Hardcourt
Tidsforskel:
TV-dækning: Tennistv.com (16 kampe fra mandag)
Deltagere: Sock, Del Potro, Anderson, Querrey, Kyrgios, Isner, Mannarino, Chung m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Opdateres..

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/delray-beach/499/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


ATP Challengers (Uge 7)

$50.000+H, Chennai (IND) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Finale: [1] (103) Jordan Thompson (AUS) vs. [2] (112) Yuki Bhambri (IND) 7-5, 3-6, 7-5

€43.000, Cherbourg (FRA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Q32: [7] (396) Mikael Ymer (SWE) – bye
Q16: Mikael Ymer vs. Philipp Davydenko (RUS) 7-6(3), 6-2
QFi: Mikael Ymer vs. (516) Aslan Karatsev (RUS) 6-4, 2-6 7-5

R32: (Q) (396) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (260) Antoine Hoang (FRA) 3-6, 6-4, 7-6(7)
1/8-finale: Mikael Ymer vs. (158) Gleb Sakharov (FRA) – tor ca. 1900cet 6/4, 6/4
¼ finale: Mats Moraing vs Mikael Ymer 2-6, 2-6

Finale – søndag ca. 1545cet
[2] (82) Maximilian Marterer (GER) vs. (WC) (332) Constant Lestienne (FRA) 6-4, 7-5


(Uge 8)

€64.000+H, Bergamo (ITA) – Combo QS QD OOP

$50.000+H, Kyoto (JPN) – Combo QS QD OOP
Tidsforskel: cet +8 timer

$50.000+H, Morelos (MEX) – Combo QS QD OOP
Tidsforskel: cet -7 timer

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 7)
Tidsforskel: cet -1 time

$25.000, Great Britain F3 Futures, Shrewsbury (GBR) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q64: [3] (944) Søren Hess-Olesen (DEN) – bye
Q32: Søren Hess-Olesen vs. James Ledger (GBR) 6-0, 6-0
QFi: Søren Hess-Olesen vs. [11] (1418) Alexis Canter (GBR) 4-6, 4-6 (mandag)

Singles hovedturnering

R32:
(558) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [4] (348) Yannick Jankovits (FRA) 6-2, 3-6, 6-3
(LL) (944) Søren Hess-Olesen (DEN) vs. (Q) (883) Bogdan lonut Apostol (ROU) 6-7(4), 6-2, 4-6 (tirsdag)

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen vs. (541) Ronnie Schneider (USA) 2-6, 4-6 (onsdag)

Doubles

1/8-finale:
(4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Harri Heliovaara (FIN) vs. Igor Sijsling/Boy Westerhof (NED) 7-6(4), 6-1
Kvartfinale: Løchte/Heliovaara vs. Billy Harris/Evan Hoyt (GBR) 7-6(4), 6-4
Semifinale: Løchte/Hellovaara vs. Jack Findel-Hawkins/Luke Johnson (GBR) – tor NB 1600cet 6/4, 6/7 (0) 10-8
Finale Løchte/Hellovaara vs Scott-Clayton/Marcus Willis 2-6, 5-7 (fredag)


$15.000, Egypt Men’s Futures, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Nitin Gunduboina (IND) 6-4, 6-4
Q32: Thomas Schwencke Lindqvist vs. [5] (851) Oleksandr Bielinskyi (UKR) 2-6, 4-6 (søndag)

R32: (WC) Frederik Ørvad (DEN) vs. (Q) (884) Germain Gigounon (BEL) 1-6, 2-6 (onsdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 8)

$25.000, Ak ladies Open (GER) – Carpet

Q64: (548) Karen Barritza (DEN) vs. (790) Polina Bakhmutkina (RUS) 6-4, 5-7, 7-5
Q32: Karen Barritza vs. [2] (309) Harriet Dart (GBR) 4-6, 1-6 (søndag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 7)

Grade 1, 38th Asuncion Bowl, Lambare (PAR) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Boys singles hovedturnering

R64: (152) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (525) Franco Roncadelli (URU) 6-3, 2-6, 6-4
R32: Eric Vanshelboim vs. [11] (60) Joao Ferreira (BRA) 0-6, 1-6 (onsdag)

Boys doubles

R32: Eric Vanshelboim (UKR)/Phuong Van Nguyen (VIE) vs. (WC) Alan Benitez Garcia/Lucas Carlos Ribas Chichigno (PAR) 2-6, 6-0, [10-6]
1/8-finale: Vanshelboim/Nguyen vs. (5) Juan Manuel Cerundolo (ARG)/Sebastian Rodriguez (PER) 6-7(4), 6-3, [10-4]
Kvartfinale: Vanshelboim/Nguyen vs. (4) Igor Gimenez/Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) 6-7(5), 5-7 (torsdag)


Grade 4, ITF Copenhagen 2018, KB (DEN) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32 (lørdag)
[1] (110) Timo Legout (FRA) – bye
(1988) Gustav Theilgaard (DEN) vs. Stefan Dediu (ROU) 6-1, 6-2
Mads Møller Haase (DEN) vs. Jack Joel (GBR) 7-5, 7-5
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. [5] (1672) Felix Nordby (NOR) 6-3, 3-6, 3-6 (lørdag)
Emil Okkels Jensen (DEN) vs. [2] (1355) Jack Pinnington Jones (GBR) 6-2, 4-6, 6-7(7) (lørdag)
Theodor Boisen (DEN) vs. (1930) Herry Quere (FRA) 1-6, 3-6 (lørdag)
Sebastian Herche (DEN) vs. (1988) Emil Westling (SWE) 3-6, 2-6 (lørdag)
[6] (1734) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) 6-0, 6-3
Mads Tagesen (DEN) vs. [3] (1389) Ivan Trevisiol (FRA) 6-4, 6-4
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Olle Sonesson Lidholt (SWE) 7-6(4), 6-0
Oliver Eliasen (DEN) vs. (1753) Arslan Kellou (ITA) 0-6, 1-6 (lørdag)
Vladimir Ristic (DEN) vs. [8] (1k753) Joel Pierleoni (GBR) 2-6, 3-6 (lørdag)
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. [4] (1498) Isac Stroemberg (SWE) 4-6, 3-6 (lørdag)
Christian Andersen (DEN) vs. (1892) Maj Tomac (SLO) 1-6, 0-6 (lørdag)
(WC) Christopher Luthra (DEN) vs. (1928) Markus Sorensen (NOR) 1-6, 1-6 (lørdag)
[7] (1753) Kevin Chen (DEN) vs. Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) 7-5, 6-2

Q16
(1988) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [1] (110) Timo Legout (FRA) 1-6, 2-6 (lørdag)
Mads Møller Haase (DEN) vs. [5] (1672) Felix Nordby (NOR) 4-6, 1-6 (lørdag)
[6] (1734) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1988) Emil Westling (SWE) 5-7, 6-7(4) (lørdag)
Mads Tagesen (DEN) vs. (WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) 7-6(7), 6-4
[7] (1753) Kevin Chen (DEN) vs. (1928) Markus Sorensen (NOR) 2-6, 5-7

QFi
Mads Tagesen (DEN) vs. [8] (1753) Joel Pierleoni (GBR) 2-6, 2-6 (søndag)

Girls singles kvalifikation

Q32: (lørdag)
[3] (1193) Ida Ferding (SWE) – bye
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. (234) Olivia Malm (SWE) 6-2, 6-3
Nina Vicic (DEN) vs. Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) 6-3, 6-1
[5] (1571) Louise Wikander (SWE) – bye
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. (2228) Julia Tillstrom (SWE) 7-6(4), 6-7(4), 4-6 (lørdag)
Frederikke Woller Kvist (DEN) vs. (2228) Klara Nelander (SWE) 0-6, 1-6 (lørdag)
Louise Flintsø (DEN) vs. Isabella Martensson (SWE) 6-3, 2-6, 5-7 (lørdag)
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. Theodora Xantava (GRE) 4-6, 3-6
Melissa Zulkic (DEN) vs. (2228) Emilia Valentinsson (SWE) 0-6, 0-6

Q16:
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. [3] (1193) Ida Ferding (SWE) 1-6, 6-4, 1-6 (lørdag)
Nina Vicic (DEN) vs. [5] (1571) Louise Wikander (SWE) 3-6, 2-6 (lørdag)

Boys singles hovedturnering

R32: (udvalgte)
(WC) (1892) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (502) Joachim Andreas Schaefer (NOR) 6-1, 6-4
(WC) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (LL) (1988) Emil Westling (SWE) 1-6, 4-6 (mandag)
(WC) William Gormsen (DEN) vs. [7] (412) Leyton Rivera (SWE) 2-6, 4-6 (mandag)
(WC) Richard Biagiotti (DEN) vs. (842) Daniel Martin (GBR) – tir 0900 C6
(1096) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1005) Rikard Raad (SWE) 6-4, 6-4
[2] (195) Jesper Klov Nilsson (SWE) vs. (Q) (1355) Jack Pinnington Jones (GBR) 4-6, 7-6(6), 6-1

1/8-finale: (udvalgte)
Jesper Andi Jørgensen vs. [5] (255) Gustaf Strom (SWE) 1-6, 7-6(5), 2-6 (onsdag)
Carl Emil Overbeck vs. (822) Mans Dahlberg (SWE) 5-7, 7-6(4), 4-6 (onsdag)

Boys doubles

1/8-finale:
(WC) William Gormsen/Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (3) Jesper Klov Nilsson/Olof Wiklund (SWE) 6-2, 3-6, [11-13] (tirsdag)
Carl Emil Overbeck (DEN)/Iiro Vasa (FIN) vs. Rikard Raad/Gustaf Strom (SWE) 3-6, 0-6 (tirsdag)
(WC) Richard Biagiotti/Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (4) Leyton Rivera (SWE)/Joachim Andreas Schaefer (NOR) 2-6, 5-7 (tirsdag)

Girls singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
[1] (157) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) (1571) Louise Wikander (SWE) 7-5, 6-1
(664) Olivia Gram (DEN) [7] (520) Charlotte Navin Weinstein (GBR) 6-3, 6-1
(WC) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [3] (222) Esther Adeshina (GBR) 1-6, 5-7 (mandag)
(WC) (1432) Mille Elsborg (DEN) vs. (LL) (2228) Klara Nelander (SWE) 2-6, 2-6 (mandag)
(999) Helena Francati (DEN) vs. (666) Annali Olivelle (GBR) 4-6, 2-6 (mandag)
(1059) Karoline Laursen (DEN) vs. (662) Lisa Zaar (SWE) 2-6, 0-6
[4] (261) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) (1193) Ida Ferding (SWE) 6-2, 6-0
(WC) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (716) Sonay Kartal (GBR) 0-6, 2-6
(WC) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. [2] (165) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 1-6, 1-6

1/8-finale (udvalgte)
Hannah Viller Møller vs. (1024) Hedda Gurholt 6-0, 6-2
Olivia Gram vs. (593) Selena Jancijevic (FRA) 6-7(4), 2-6 (onsdag)
Olga Helmi vs. (799) Helena Stevic (FRA) 6-2, 7-5

Kvartfinale
Hannah Viller Møller vs. (593) Selena Janicijevic (FRA) 4-6, 6-4, 6-1
[3] (222) Ester Adeshina (GBR) vs. (666) Annali Olivelle (GBR) 6-0, 6-0
Olga Helmi vs. [5] (263) Erin Richardson (GBR) 5-7, 1-6 (fredag)
[2] (165) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. (716) Sonay Kartal (GBR) 6-3, 6-7(4), 6-3

Semifinale
Hannah Ville Møller vs [3] (222) Ester Adeshina (GBR) 6-0 6-2
[2] (165) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. [5] (263) Erin Richardson (GBR) 6-4, 6-3

Finale: Hannah Ville Møller vs [2] (165) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 1-6, 0-6 (lørdag)

Girls doubles

1/8-finale
(WC) Cirkeline Lundberg/Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Therese Ekdahl/Ida Ferding (SWE) 1-6, 3-6 (tirsdag)
(3) Helena Francati/Hannah Viller Møller (DEN) vs. Klara Nelander/Emilia Valentinsson (SWE) 6-1, 6-1
Olivia Gram (DEN)/Sarina Reinertsen (NOR) vs. Agnes Gustafsson (FRA)/Charlotte Russell (GBR) 2-6, 4-6 (tirsdag)
(WC) Louise Flintsø/Frederikke Woller Kvist (DEN) vs. Olivia Malm/Maja Radenkovic (SWE) 5-7, 2-6 (tirsdag)
Nikoline Gullacksen/Karoline Laursen (DEN) vs. Tiana Fox/Sonay Kartal (GBR) 6-3, 6-2

Kvartfinale:
Francati/Møller vs. Agnes Gustafsson (FRA)/Charlotte Russell (GBR) 4-6, 6-3, [9-11] (onsdag)
Gullacksen/Laursen vs. (2) Caijsa Wilda Hennemann/Lisa Zaar (SWE) 2-6, 0-6 (onsdag)


Grade 4, GD Tennis Cup I, Antalya (TUR) – Grus

Singles hovedturnering
Tidsforskel: cet + 2 timer

R64: (842) Elmer Møller (DEN) vs. (1618) Tamerlan Kalkenov (KAZ) 6-0, 6-0
R32: Elmer Møller vs. [13] (651) Filip Misolic (AUT) 6-4, 6-4
1/8-finale: Elmer Møller vs. [1] (141) Bora Sengul (TUR) 5-7, 2-6 (forsdag)

Boys doubles

R32: Elmer Møller (DEN)/Marko Andrejic (AUT) vs. Halil Aydogdo (TUR)/Nikita Revin (UKR) 7-5, 6-2
1/8-finale: Elmer/Andrejic vs. (7) Umut Akkoyun/S Mert Ozdemir (TUR) 6-7(5), 7-5, [10-4]
Kvartfinale: Elmer/Andrejic vs. (4) Nikita Chuev/Elisey Kalashnikov (RUS) 6-3, 6-2
Semifinale: Elmer/Andrejic vs [2] Javier Cueto Ramos (ESP)/Dawid Taczala (POL) 6-2, 7-5
Finale: Elmer/Andrejic vs. (1) Berk Ilkel/Bora Sengul (TUR) 1-6, 4-6


(udvalgte uge 8)

Grade 1, Banana Bowl, Criciuma (BRA) – Grus

Tidsforskel: cet -4 timer

Boys singles hovedturnering

R64: (152) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q)

Girls singles hovedturnering

R64:
(64) Clara Tauson (DEN) – bye
(163) Varvara Gracheva (RUS) vs. (Q)


Grade 4, Ata Kuner ITF Junior Cup, Antalya (TUR) – Grus

Singles hovedturnering
Tidsforskel: cet + 2 timer

R64: (847) Elmer Møller (DEN) vs. (Q) Simone Guercio (ITA) – tirsdag?


Grade 5, ITF Roskilde 2018 (DEN) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. [1] (1232) Herry Quere (FRA) 6-4, 7-5
Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. Mattias Selde (SWE) 6-3, 6-3
Mads Springborg (DEN) vs. Lorenzo Vatteroni (ITA) 2-6, 0-6 (lørdag)
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. Jacob Danell (SWE) 3-6, 6-3, 6-3
[2] (1763) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Arslanbek Temirhanov (SWE) 3-6, 0-6 (lørdag)
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Simon Birgerson (SWE) 6-3, 7-6(4)
Vladimir Ristic (DEN) vs. Edward Andrei Craciun (ROU) 6-2, 6-2
(WC) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. [3] (1763) Maxwell Omaliey (USA) 6-1, 6-3
Mads Tagesen (DEN) vs. (WC) Hannes Tylehed (SWE) 6-1, 6-3
Emile Chr. E. Mikkelsen (DEN) vs. Melchior Delloye (FRA) 1-6, 2-6 (lørdag)
Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. [5] (1998) Emil Westling (SWE) 2-6, 2-6 (lørdag)
[4] Gustav Theilgaard (DEN) vs. Teodor Hessle (SWE) 6-0, 6-0
Mads Møller Haase (DEN) vs. Stefan Dediu (ROU) 7-5, 6-0

Q16
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Tobias Bo Kudsk (DEN) 6-1, 1-0 Ret’d
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. Lorenzo Vatteroni (ITA) 0-6, 2-6 (søndag)
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Vladimir Ristic (DEN) 6-2, 6-4
Mads Tagesen (DEN) vs. (WC) Emil Okkels Jensen (DEN) 6-4, 6-3
Mads Møller Haase (DEN) vs. [4] Gustav Theilgaard (DEN) 6-2, 0-6, 7-5

QFi
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Lorenzo Vatteroni (ITA) 4-6, 0-6
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Leonardo Rossi (ITA) 6-1, 6-4
Mads Tagesen (DEN) vs. [5] (1998) Emil Westling (SWE) 6-4, 6-3
Mads Møller Haase (DEN) vs. [6] (1998) Edis Nokic (SWE) 3-6, 4-6

Girls singles kvalifikation

Q32
Nina Vicic (DEN) vs. Loan Monnet (FRA) 4-6, 1-6 (lørdag)
Olivia Thiemke (DEN) vs. Sissi Axelsson (SWE) 5-7, 2-6 (lørdag)
Victoria Ilena Andersen (DEN) – bye
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. Milica Kostic (SRB) 6-0, 6-0
Olivia Parsholt Beck (DEN) vs. Brigitte Manceau (FRA) 0-6, 3-6
(WC) Sophia Horne Bang (DEN) vs. Camilla Raggi (ITA) 0-6, 0-6
Frederikke Woller Kvist (DEN) vs. (WC) Greta Wallin (SWE) 4-6, 1-6 (lørdag)
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. Emma Vanderheyden (BEL) 4-6, 6-7(10)
Louise Flintsø (DEN) vs. Thedora Xantava (GRE) 5-7, 6-2, 0-6 (lørdag)
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Isabella Martensson (SWE) 6-0, 7-5

Q16
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. Sissi Axelsson (SWE) 7-6(4), 6-1
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. [2] (2237) Klara Nelander (SWE) 6-3, 4-6, 6-2
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Carolina Piferi (ITA) 6-4, 6-2

QFi
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. [1] (2237) Emilia Valentinsson (SWE) 1-6, 1-6
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. Brigitte Manceau (FRA) 0-6, 2-6
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Theodora Xantava (GRE) 4-6, 3-6

Boys singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1744) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (Q)
(1102) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [3] (710) Olof Wiklund (SWE)
(WC) Richard Biagiotti (DEN) vs. [8] (928) Carl Gustafsson (SWE)
(1507) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. [7] (826) Mans Dahlberg (SWE)
(WC) William Gormsen (DEN) vs. (1170) Leo Borg (SWE)
(WC) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. [5] (810) Theo Arribage (FRA)
(WC) (1903) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (Q)
(Q) Mads Tagesen (DEN)
(Q) Mads Møller Haase (DEN)

Girls singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(WC) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. (1574) Louise Wikander (SWE)
(WC) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1143) Veronika Solovyeva (RUS)
(WC) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (1729) Olivia Pezo (SWE)
(WC) Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. (1172) Tiana Fox (GBR)
(1480) Mille Elsborg (DEN) vs. (Q) ?
[2] (660) Olivia Gram (DEN)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage