Udover kampe fra de tre ATP 250 turneringer, kan man følge med på livestream fra Mallorca, hvor Sofia Nami Samavati forsøger at optjene nye point til WTA-ranglisten

I oktober 2017 kom den danske U18 mester Sofia Nami Samavati et skridt nærmere entre på WTA-ranglisten, hvor det er en forudsætning, at man enten har optjent mindst 10 point eller har opnået point i 3 forskellige turneringer, og efter turneringen i Stockholm herunder manglede Sofia kun at opnå point i yderligere en turnering, inden målet var nået.

ITF Stockholm: Sofia Nami Samavati optjener nyt WTA rangliste-point

Søndag og mandag deltog Sofia i kvalifikationen til en 15K turnering på Mallorca, og med sejr i 1. kvalrunde søndag og sejr i både 2. kvalrunde og kvalfinalen, som begge blev afviklet mandag, har Sofia atter chancen for at optjene point til WTA-ranglisten, når hun onsdag ved 1130-tiden møder Marta Gonzalez Ballbe (ESP), som ligeledes er videre fra kvalifikationen.

Kampen spilles på Court 4, hvor der er livestreaming, og derfor kan interesserede følge med i kampen herhjemme.
I tilfælde af sejr til Sofia vil hun dog fortsat ikke opfylde betingelsen om point i 3 forskellige turneringer, da hendes første rangliste-point blev optjent i januar 2017, og derved er det forældet efter 52 uger.
Linket til livestreaming fra Mallorca er anført ved turneringen herunder.

En af Tennisavisens kvikke læsere har gjort opmærksom på, at der også er livestreaming – på youtube – ved turneringen i Loughborough fra Court 6, hvor man tirsdag kunne følge med, da Frederik Løchte Nielsen og Harri Heliovaara (FIN) vandt over Billy Harris/George Houghton (GER) 6-3, 7-5.

Både Karen Barritza og Emilie Francati sikrede sig adgang til hovedturneringen, hvor de spiller 1. runde onsdag, hvor de desuden begge spiller double med udenlandske makkere, men ingen af deres kampe er placeret på Court 6, hvilket heller ikke er tilfældet for Frederik Løchte, der både spiller 1. runde i single og 2. runde i double.

Der er tilsyneladende heller ikke mulighed for at følge med på livestream fra Tunesien, hvor Clara Tauson onsdag kl. 1000 spiller 1. runde i single mod Jessica Ho, som hun tirsdag tabte til double.

David Goffin vs. Gilles Simon på Tennistv

Til gengæld er der fortsat mulighed for at følge kampe fra de 3 ATP 250 turneringer, hvor det dog har vist sig, at det ikke er alle kampe fra Centre Court der bliver vist ved de 3 turneringer.

Tirsdag var det kun den første kamp i Montpellier der ikke blev vist.
I Sofia blev kun de 2 sidste kampe fra kl. 1700 vist, og i Quito gik man glip af den sidste kamp, som spilles midt om natten dansk tid.
Flere kampe er afbrudt/udsat på grund af regn.

Først når Tennistv offtenliggør “schedule of play”, kan der oplyses mere præcist, hvilke kampe der bliver vist, men det er højst sandsynligt, at kampen i Montpellier mellem 1. seedede David Goffin (BEL) og Gilles Simon (FRA) er blandt de kampe, der kan følges.


Genveje:

#FedCup, #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA – der er ingen WTA-turneringer i uge 6, hvor der afvikles Fed Cup 10-11. februar


ATP 250, Diema Xtra Sofia Open (BUL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time
TV-dækning: Tennistv.com

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Center Court – start 1100cet
(3) Gilles Muller (LUX) vs. Andreas Seppi (ITA)
(6) Viktor Troicki (SRB) vs. Denis Istomin (UZB)
(2) Adrian Mannarino (FRA) vs. Marcos Baghdatis (CYP)
NB 1700: (1) Stan Wawrinka (SUI) vs. (Q) Martin Klizan)
Double kamp

Court 1 – start 1100cet
(7) Joao Sousa (POR) vs. Maximilian Marterer (GER)
Marius Copil (ROU) vs. Blaz Kavcic (SLO)
3 Double kampe

Tennistv.com viser kampe fra Center Court

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/sofia/7434/daily-schedule

R32 (udvalgte)
(1) Stan Wawrinka (SUI) – bye
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. (WC) Alexander Donski (BUL) 7-5, 6-1
Denis Istomin (UZB) vs. (WC) Adrian Andreev (BUL) 6-3, 6-4
(6) Viktor Troicki (SRB) vs. (Q) Ernests Gulbis (LAT) 6-3, 6-7(2), 6-3
(4) Philipp Kohlschreiber (GER) – bye
(Q) Mirza Basic (BIH) vs. (LL) Florian Mayer (GER) 6-4, 6-1
Maximilian Marterer (GER) vs. Malek Jaziri (TUN) 7-6(3), 6-4
(7) Joao Sousa (POR) vs. (WC) Dimitar Kuzmanov (BUL) 7-6(6), 6-1

Marius Copil (ROU) vs. (5) Robin Haase (NED) 7-6(5), 6-4
Blaz Kavcic (SLO) vs. Laslo Djere (SRB) 6-4, 6-4
Andreas Seppi (ITA) vs. Mikhail Youzhny (RUS) 6-3, 6-4
(3) Gilles Muller (LUX) – bye
Lukas Lacko (SVK) vs. (8) Evgeny Donskoy (RUS) 6-4, 6-4
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 6-4
Marcos Baghdatis (CYP) vs. (LL) (185) Salvatore Caruso (ITA)
(2) Adrian Mannarino (FRA) – bye

1/8-finale (udvalgte)
(Q) Mirza Basic (BIH) vs. (4) Philipp Kohlschreiber (GER) 7-5, 7-6(5)
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. Lukas Lacko (SVK) 4-6, 6-2, 7-5


ATP 250, Open Dud de France, Montpellier (FRA) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com (fra tirsdag)

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Center Court – start 1200
(PR) Ricardas Berankis (LTU) vs. Karen Khachanov (RUS)
NB 1400: (5) Richard Gasquet (FRA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA)
(3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Nicolas Mahut (FRA)
NB 1900: (2/WC) Lucas Pouille (FRA) vs. (Q) Carlos Taberner (ESP)
NB 2030: (PR) John Millman (AUS) vs. Benoit Pair (FRA)

Court 1 – start 1300
(4) Damir Dzumhur (BIH) vs. Ruben Bemelmans (BEL)
3 Double kampe

Tennistv.com viser formentlig kampene fra Center Court fra kl. 1400

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/montpellier/375/daily-schedule

R32 (udvalgte)
(1) David Goffin (BEL) – bye
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Yannick Maden (GER) 6-1, 4-6, 7-6(3)
Karen Khachanov (RUS) vs. (7) David Ferrer (ESP) 6-7(5), 6-3, 6-4
(PR) Ricardas Berankis (LTU) vs. (WC) Julien Benneteau (FRA) 6-3, 7-6(6)
(4) Damir Dzumhur (BIH) – bye
Ruben Bemelmans (BEL) vs. (WC) Calvin Hemery (FRA) 6-1, 6-2
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (Q) Kenny De Schepper (FRA) 7-6(4), 6-7(5), 6-4
(5) Richard Gasquet (FRA) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-0, 6-3

(6) Andrey Rublev (RUS) vs. Guillermo Garcia Lopez (ESP) 6-4, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 4-6, 7-5, 7-5
Nicolas Mahut (FRA) vs. Dustin Brown (Ger) 6-7(2), 2-5 Ret’d
(3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) – bye
(PR) John Millman (AUS) vs. (8) Yuichi Sugita (JPN) 5-7, 6-3, 6-4
Benoit Pair (FRA) vs. Mischa Zverev (GER) 6-4, 6-4
(Q) Carlos Taberner (ESP) vs. (Q) Norbert Gombos (SVK) 7-6(5), 7-6(1)
(2) Lucas Pouille (FRA) – bye

1/8-finale (udvalgte)
(1) David Goffin (BEL) vs. Gilles Simon (FRA) 6-4, 6-2
(6) Andrey Rublev (RUS) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-2, 6-1


ATP 250, Ecuador Open, Quito (ECU) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer
TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag)

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Center Court – start 1800cet

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/quito/7161/daily-schedule

R32 (udvalgte)
(1) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye
(Q) Andrej Martin (SVK) vs. Rogerio Dutra Silva (BRA) 7-5, 6-4
(WC) Corentin Moutet (FRA) vs. Adrian Menendez-Maceiras (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-2
(7) Ivo Karlovic (CRO) vs. Ernesto Escobedo (USA) 6-4, 6-7(6), 7-6(4)
(4) Paolo Lorenzi (ITA) – bye
(Q) Roberto Caballes Baena (ESP) vs. (Q) Federico Gaio (ITA) 7-6(5), 6-3
Stefano Travaglia (ITA) vs. (PR) Pablo Andujar (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-2
(8) Nicolas Jarry (CHI) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 6-7(4), 6-2, 7-6(5)

Thiago Monteiro (BRA) vs. (5) Horacio Zeballos (ARG) 7-6(5), 6-3
(LL) Alessandro Giannessi (ITA) vs. Peter Polansky (CAN) 6-3, 6-4
Casper Ruud (NOR) vs. Carlos Berlocq (ARG) 7-5, 6-0
(3) Gael Monfils (FRA) – bye
(6) Victor Estrella Burgos (DOM) vs. Thomaz Bellucci (BRA) 4-6, 6-4, 6-2
Gerald Melzer (AUT) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-2
(WC) Roberto Quiroz (ECU) vs. Yannick Hanfmann (GER) 7-6(5), 6-3
(2) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye


Fed Cup

World Group – lørdag-søndag 10-11. februar – Hardcourt
(1) Hviderusland vs. Tyskland
(3) Tjekkiet vs. Schweiz
(4) Frankrig vs. Belgien
(2) USA vs. Holland

World Group II – lørdag-søndag 10-11. februar
Slovakiet vs. (1) Rusland – Hardcourt
Australien vs. (3) Ukraine – Græs
(4) Rumænien vs. Canada – Hardcourt
(2) Italien vs. Spanien – Grus

Group I Europe/Africa – onsdag-lørdag 7-10. februar, Tallin (EST) – Hardcourt

Pool A:
Onsdag: Serbien vs. Bulgarien 2-1
Torsdag: Georgien vs. Bulgarien
Fredag: Serbien vs. Georgien

Pool B:
Onsdag: Great Britain vs. Portugal 3-0
(75) Heather Watson vs. (796) Francisca Jorge 6-4, 6-2
(11) Johanna Konta vs. (745) Maria Joao Koehler 6-1, 6-0
Boulter/Smith vs. Jorge/Koehler 6-0, 6-2

Torsdag: Estland vs. Portugal
Fredag: Great Britain vs. Estland

Pool C:
Onsdag: Kroatien vs. Slovenien 2-1
Onsdag: Sverige vs. Ungarn 2-1
(421) Cornelia Lister vs. (626) Reka-Luca Jani 6-2, 0-6, 7-6(6)
(145) Rebecca Peterson vs. (263) Dalma Galfi 6-3, 6-2
Lister/Peterson vs. Galfi/Stollar 6-7(4), 3-6

Torsdag: Kroatien vs. Sverige
Torsdag: Ungarn vs. Slovenien
Fredag: Kroatien vs. Ungarn
Fredag: Slovenien vs. Sverige

Pool D:
Onsdag: Polen vs. Østrig 2-1
Onsdag: Letland vs. Tyrkiet 2-1
(6) Jelena Ostapenko vs. (160) Cagla Buyukakcay 2-6, 3-6, 6-3
(15) Anastasija Sevastova vs. (225) Ayla Aksu 6-4, 6-3
Sevastova/Ostapenko vs. Aksu/Ozgen 6-1, 6-1

Torsdag: Polen vs. Letland
Torsdag: Tyrkiet vs. Østrig
Fredag: Østrig vs. Letland
Fredag: Polen vs. Tyrkiet

Group I Asia/Oceania – onsdag-lørdag 7-10. februar, New Delhi (IND) – Hardcourt

Pool A:
Onsdag: Kina vs. Indien 2-1
Onsdag: Kazakhstan vs. Hong Kong 3-0
Torsdag: Kina vs. Hing Kong
Torsdag: Kazakhstan vs. Indien
Fredag: Indien vs. Hong Kong
Fredag: Kazakhstan vs. Kina

Pool B:
Onsdag: Japan vs. Thailand 3-0
Onsdag: Korea vs. Teipei 3-0
Torsdag: Japan vs. Korea
Torsdag: Teipei vs. Thailand
Fredag: Thailand vs. Korea
Fredag: Japan vs. Teipei

Group I Americas – onsdag-lørdag 7-10. februar, Asuncion (PAR) – Grus

Pool A:
Onsdag: Paraguay vs. Colombia 2-0
Torsdag: Paraguay vs. Chile
Fredag: Chile vs. Colombia

Pool B:
Onsdag: Argentina vs. Guatemala 2-0
Onsdag: Brasilien vs. Venezuela 0-1
Torsdag: Argentina vs. Venezuela
Torsdag: Brasilien vs. Guatemala
Fredag: Argentina vs. Brasilien
Fredag: Venezuela vs. Guatemala

Group II Asia/Oceania afvikles 6-10. februar i Isa Town, Bahrain

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


ATP Challengers (Uge 6)

$100.000, San Francisco, CA (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet -9 timer

$75.000, Launceston (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +10 timer

€64.000, Budapest (HUN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

R32:
[4] (135) Elias Ymer (SWE) vs. (WC) (530) Peter Nagy (HUN) 6-3, 6-2
[5] (163) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (195) Blaz Rola (SLO) 3-6, 7-5, 6-1

1/8-finale:
Elias Ymer (SWE) vs. (221) Zdenek Kolar (CZE) – tor ca. 1330 C1
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) (330) Constant Lestienne (FRA) – tor 1200 CC

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 6)

$15.000, Egypt Men’s Futures, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

Tidsforskel: cet +1 time

Q64:
Frederik Ørvad (DEN) vs. Manuel Luis Lamelas (ESP) 6-4, 6-1
(WC) Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Anwar Elkamony (EGY) 6-0, 6-4

Q32:
Frederik Ørvad vs. [12] (1396) Vitalii Shcherba (UKR) 2-6, 6-7(2) (søndag)
Thomas Schwencke Lindqvist vs. [8] (1157) Maksim Tikhomirov (USA) 2-6, 1-6 (søndag)


$15.000, GB Pro Series Loughborough (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time
Livestream fra Court 6: https://www.playsight.com/#/livestreaming/tennis/lboro-sport-tennis/court-6

Singles hovedturnering

R32:
(643) Harri Heliovaara (FIN) vs. (WC) (1828) Aidan McHugh (GBR) 6-1, 6-4
(559) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (565) Nicholas S. Hu (USA) 3-6, 6-4, 7-6(3)

1/8-finale:
Harri Heliovaara (FIN) vs. (Q) (897) Luke Johnson (GBR) – tor 1100cet C5
Frederik Løchte Nielsen vs. (Q) (768) Neil Pauffley (GBR) – tor ca. 1230cet C7

Doubles

1/8-finale: (3) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Harri Heliovaara (FIN) vs. Billy Harris/George Houghton (GER) 6-3, 7-5
Kvartfinale: Nielsen/Heliovaara vs. Jody Maginley (ANT)/Ronnie Schneider (USA) 6-4, 6-4
Semifinale: Nielsen/Heliovaara vs. (2) Karol Drzewiecki/Szymon Walkow (POL) – tor NB 1600 C7

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 6)

$25.000, GB Pro Series Loughborough (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time
Livestream fra Court 6: https://www.playsight.com/#/livestreaming/tennis/lboro-sport-tennis/court-6

Singles kvalifikation

Q32:
[9] (634) Emilie Francati (DEN) vs. Anna Loughlan (GBR) 4-6, 6-1, 6-1
[6] (549) Karen Barritza (DEN) vs. Danielle Daley (GBR) 6-1, 6-2

QFi:
Emilie Francati vs. [3] (476) Ana Vrljic (CRO) 7-6(6), 6-2
Karen Barritza vs. [14] (1082) Alice Gillan (GBR) 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R32
(Q) (549) Karen Barritza (DEN) vs. (369) Panna Udvardy (HUN) 2-6, 6-7(4) (onsdag)
[5] (218) Anna Zaja (GER) vs. (389) Katarzyna Piter (POL) 6-7(4), 2-6 (onsdag)
(Q) (634) Emilie Francati (DEN) vs. (308) Harriet Dart (GBR) 6-3, 5-7, 2-6 (onsdag)

Doubles

1/8-finale:
Emilie Francati (DEN)/Lena Rueffer (GER) vs. Vlada Ekshibarova (ISR)/Cristiana Ferrando (ITA) – tor NB 1600cet C5
Karen Barritza (DEN)/Alicia Barnett (GBR) vs. (3) Julia Glushko (ISR)/Valentini Grammatikopoulou (GRE) 3-6, 4-6


$15.000, Hammamet Open (TUN) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: (750) Clara Tauson (DEN) vs. (933) Jessica Ho (USA) 7-6(5), 6-3
1/8-finale: Clara Tauson vs. [5] (517) Jelena Simic (BIH) – tor 0930

Dobles

1/8-finale: Clara Tauson (DEN)/Melania Delai (ITA) vs. Jessica Ho (USA)/Lisa-Marie Maetschke (GER) 4-6, 3-6 (tirsdag)


$15.000, Rafa Nadal Academy by Movistar Womens I, Manacor (Mallorca) (ESP) – Hardcourt

TV-dækning: http://live.itftennis.com/en/live-streams/ (Court 1 og Court 4)

Singles kvalifikation

Q64:
Anna Marie Møller (DEN) vs. Hikari Osaki (JPN) 1-6, 2-6 (søndag)
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) Sofia Pascual Lyons (ESP) 6-3, 6-1

Q32: Sofia Nami Samavati vs. Kiara Cvetkovic (SUI) 6-2, 6-1
QFi: Sofia Nami Samavati vs. Isabel Adrover Gallego (ESP) 6-3, 6-7(3), 6-3

Singles hovedturnering

R32: (Q) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (Q) Marta Gonzalez Ballbe (ESP) 6-4, 0-6, 6-2
1/8-finale: Sofia Nami Samavati vs. [5] (573) Marina Bassols Ribera (ESP) – tor NB 1030

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 6)

Grade 4, YONEX ITF Hamburg (GER) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q64: (WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (WC) Boris Mika Reckow (GER) 5-7, 2-6 (søndag)

Girls singles hovedturnering

R64: (934) Olivia Gram (DEN) vs. (WC) Ester Katerina Pataki (GER) 7-5, 7-6(4)
R32: Olivia Gram vs. [1] (194) Sophia Biolay (FRA) 1-6, 3-6 (onsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 6)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage